Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπνηλία κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

βρε κοπελιες εχω την εξης απορια:

ειμαι ακομα στις αρχες της 2ης εγκυμοσυνης. εχω ομως κατι νυστες απιστευτες! και κοιμαμαι και παρα πολυ... το καλοκαιρι δουλευα και 2 βδομαδες που εχω σταματησι ριχνω τρελλους υπνους και νυσταζω και ευκολα! το'χει παθει καμια σας γιατι στο γιο μου δεν θυμαμαι κατι τετοιο... να φταει η κουραση του καλοκαιριου που βγαινει τωρα, να φταει η εγκυμοσυνη, να φταινε τα utrogestan... δεν μπορω να καταλαβω... παντως προς το παρον το ευχαριστιεμαι! α, και κατι αλλο... ενω πειναω μολις φαω λιγακι νιωθω οτι αν φαω αλλη μια μπουκια θα τα βγαλω και σταματαω. μετα απο λιγο ομως παλι πειναω αλλα δεν μπορω να φαω νιωθω μπουχτισμενη. εχω αρχισει και δισταζω να φαω και φοβαμαι μηπως κανω και κακο στο μωρο...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το εντονότερο σύμπτωμα που είχα το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης ήταν οι υπνηλίες!! Πραγματικά δεν μπορούσα να μείνω πολλές ώρες ξύπνια και όταν ήμουν εκτός σπιτιού και νύσταζα δεν άντεχα καθόλου. Ξάπλωνα όπου έβρισκα!!! Είναι γνωστό ότι υπάρχει αυτό, απλά σε άλλες κοπέλες είναι εντονότερο σε άλλες πολύ λιγότερο (κολλητή μου δεν είχε σχεδόν καθόλου). Μην ανησυχείς, προβλέπεται...

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια είχα και εγώ σχετικά με την υπνηλία, όταν ήμουν σπίτι ήμουν από καναπέ σε κρεβάτι και το αντίστροφο :)

Με το που έκλεισα και τον τρίτο μήνα επανήλθα στα φυσιολογικά μου :)

 

Η υπνηλία μαζί με την όρεξη που μου είχε ανοίξει ήταν τα μόνα συμπτώματα που είχα, η υπνηλία έφυγε η όρεξη όμως όχι (δυστυχώς) :oops:

 

Μην ανησυχείς όλα αυτά είναι φυσιολογικά ειδικά για το πρώτο τρίμηνο :wink:

Σου εύχομαι καλό υπόλοιπο :)

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

αν δε δουλευεις και δεν εχεις αλλο παιδι,μια χαρα ειναι η υπνοθεραπεια!(εσυ γραφεις για δευτερη εγκυμοσυνη,οποτε ισως ειναι πιο δυσκολο να κοιμηθεις εχοντας παιδι να φροντισεις)Προσωπικα ο υπνος ειναι το καλυτερο μου!!Οταν ημουν εγκυος στο γιο μου ειχα πολυ υπνηλια στην αρχη,σηκωνομουν στις 11 και στις 2 ξανακοιμομουν!! Μετα ομως στην κορη μου δε συνεβη το ιδιο,δεν ειχα σχεδον καθολου.Σε σενα ισως επιβαρυνεται η κατασταση απο τα utrogestan.Ειχα παρει για λιγο καιρο στην κορη μου κι εκτος απο λιγη υπνηλια μου εφερναν και αναγουλα,μια βδομαδα ετρωγα μονο λιγο φιδε κι αυτο με το ζορι

Link to comment
Share on other sites

αχ τρελούς ύπνους!!

από τις 7 το απόγευμα μέχρι τις 8 το πρωί, λόγω δουλειάς!!! :lol::lol:

τι ωραία που ήταν τότε :cry::cry:

όσο για το φαγητό. μην φοβάσαι.να τρως όσο θέλεις και όταν θέλεις..δεν παθαίνουν τίποτα τα ζουζούνια :cool:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια δεν το πιστεύω!!! Εγώ όχι μόνο δεν είχα υπνηλία αλλά και το βράδυ που κοιμόμουν ανέκαθεν γύρω στις 9 ώρες, κατά την εγκυμοσύνη μου δεν μπορούσα να κλείσω μάτι.Ζήτημα αν κοιμόμουν 2 ώρες κάθε μέρα και μέχρι που μπήκα και στον ένατο μήνα δουλειά κανονικά.... Σνιφ!!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΞΥΠΝΟΥΣΑ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΞΑΠΛΩΝΑ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ, ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΘΡΟΝΑ, ΣΤΗ ΒΕΡΑΝΤΑ, ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΘΗΣΩ ΚΑΙ ΗΤΑΝΕ ΑΝΕΤΑ.

ΤΕΛΙΚΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑΝ ΥΠΝΑΚΟ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΑ ΜΑΤΙΑ! :D

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΝΟΟΟΟΟ

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

kai ego trelo ypno rixno. Eimai ston 2o mina kai aisthanomai monima kourasmeni kai thelo na xaplono kai na koimamai. Pairno kai utrogenstan alla kai prin ta ksekiniso to idio thema eixa.

 

Exo elipsi sidirou pairno 1 xapi tin hmera alla mipos den ftanei?

Mipos exei pesei o sidiros mou poly?

Eseis koritsia kathe pote kanete aimatologikes?

 

Ax tora eimai sto grafeio kai me treli nista......

 

Aisthanomai san vodi!!!

Link to comment
Share on other sites

Ύπνο να φαν' κι οι κότες. Μαζί με τα υπόλοιπα συμπτώματα εγκυμοσύνης είχα και τρομερή υπνηλία. Εδώ και δυο μέρες που δεν προχωράει η εγκυμοσύνη, φύγανε τα άλλα συμπτώματα, έφυγε και η υπνηλία. Να σκεφτείτε ότι σήμερα ξύπνησα στις 4.30 το πρωί, έμεινα με το ζόρι στο κρεβάτι μέχρι τις 5.30 και μετά σηκώθηκα, ήπια καφεδάκι, έκανα μπάνιο και στις 7.30 ήμουν στο γραφείο. Ποιός? Εγώ, που κάθε μέρα κοιμόμουν με τις κότες, σηκωνόμουν με τα χίλια ζόρια και στο γραφείο ήμουν καθυστερημένη και χωρίς να έχω πιει καφέ παρακαλώ.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xairomai pou den eimai h monh! ontws afto to "nystazw opou ki an eimai" to pa8ainw polyyyyyyyyy syxna! alh8eia epeidh anafer8hke o kafes, epitrepetai sthn egymosynh? diabasa oti mporei na prokalesei apobolh... makrya apo'mas...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

xairomai pou den eimai h monh! ontws afto to "nystazw opou ki an eimai" to pa8ainw polyyyyyyyyy syxna! alh8eia epeidh anafer8hke o kafes, epitrepetai sthn egymosynh? diabasa oti mporei na prokalesei apobolh... makrya apo'mas...

 

Μαργαρίτα εμένα μου είχε πει στην αρχή της εγκυμοσύνης ότι καφέ έπινα πάντα απλά να είναι μόνο ένας.

Τώρα σε κάποια άλλα κορίτσια το έχουν κόψει τελείως και κάποια άλλα πίνουν κάποιον ελαφροί.

Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις τον γιατρό σου και να ακολουθήσεις την δική του συμβουλή :wink:

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

kai ego trelo ypno rixno. Eimai ston 2o mina kai aisthanomai monima kourasmeni kai thelo na xaplono kai na koimamai. Pairno kai utrogenstan alla kai prin ta ksekiniso to idio thema eixa.

 

Exo elipsi sidirou pairno 1 xapi tin hmera alla mipos den ftanei?

Mipos exei pesei o sidiros mou poly?

Eseis koritsia kathe pote kanete aimatologikes?

 

Ax tora eimai sto grafeio kai me treli nista......

 

Aisthanomai san vodi!!!

 

Κι εγώ σερνόμουν κυριολεκτικά το πρώτο 3μηνο, φοβερή κούραση (χωρις λόγο), εξάντληση και υπνηλία.

Κι εγώ 1 χάπι έπαιρνα και στον 5ο ή 6ο μήνα μου είπε να παίρνω και 2ο λόγω χαμηλού αιματοκρίτη.

Αλλά είναι ούτως ή άλλως σύμπτωμα εγκυμοσύνης του πρώτου καρού η κούραση οπότε κάνε λίγο υπομονή. Σε κανα μήνα θα περάσει και θα έρθεις στα ίσια σου :)

 

.png

Link to comment
Share on other sites

K εγω απολαμβανα υπνους!

Ηταν το κυριο συμπτωμα της εγκυμοσυνης μου...

Χαχαχα! Οσο το θυμαμαι...

 

Μαλιστα ο γιατρος μου μού ειχε πει πως ειναι πολυ καλο να κοιμασαι στην αρχη της εγκυμοσυνης καθ'οτι το εμβρυακι σου εμφυτευεται κ δεν διατρεχεις κινδυνο οσο αναπαυεσαι.

 

Καλους υπνους εως το τελος του 3ου μηνα κ βαλε!

Εμενα τουλαχιστον τοσο διηρκησε!!! χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Τί ύπνος ήταν αυτός θεέ μου!!!!

Κάθε απόγευμα γυρνούσα απο την δουλείά σαν σκοτωμένη και αφού έτρωγα κοιμόμουν μέχρι τις 11:30 οπότε και με ξυπνούσε ο αντρας μου για να πάμε για ύπνο.

Τώρα που είμαι στον 4ο ευτυχώς ή δυστυχώς δεν νυστάζω. Όσο για το φαγητό, το έμβρυο μέχρι και τον 4ο περίπου χρειάζεται γύρω στις 200-300 θερμίδες την ημέρα για να τρέφεται καλά, οπότε μην ανησυχείς που δεν πολυτρώς. Θα έρθουν και στιγμές που θα θέλεις πολύ να μην πεινάς αλλα δεν θα κρατιέσαι!

z4X6p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην κόρη μου έριχνα τρελούς ύπνους κι εγώ σχεδόν και τους 9 μήνες...! Τώρα ο μπέμπης μ'εχει αποσυντονίσει! Βέβαια έχω τώρα και την 2 1/2 χρονών πλέον κόρη μου -που μάλλον απο τον πολύ ύπνο που έκανα όταν ήμουν έγκυος σε εκείνη έχει αποθέματα :lol: - η οποία ΟΟΟΛΗ την μέρα έρχεται πάνω απο το κεφάλι μου -εννοείται μόλις πάω να ξεκλέψω λεπτάκια ύπνου- και μου λέει όλο νάζι "μαμάαατα έλα να παίτσουουουμεεεεε" ........... Αντε τώρα να πείς όχι σ'αυτά τα ματάκια που σε κοιτάνε όλο γλύκα..... :roll:

 

Αλλά ρε κορίτσια......... ΝΥΣΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΖΩ :roll::roll::roll:

 

και έχω και τον μπέμπη που σιγοντάρει απο τώρα την αδερφή του και μ'εχει ταράξει στην κλωτσιά............. :?

Link to comment
Share on other sites

εγω το μόνο σύμπτωμα εγκυμοσύνης που είχα στην αρχή ήταν η υπνηλία! Ο γυναικλόγος μου το εξήγησε κιόλας. Μου είπε ότι όσο το μωρό δεν έχει πλακούντα, η φύση προνοεί με αυτό τόν τρόπο να είμαστε χαλαρές :D

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικότατο σύμπτωμα εγκυμοσύνης! Εγώ αν και είμαι στο δεύτερο τρίμηνο εγκυμοσύνης κι έπρεπε να μειωθεί η υπνηλία, αν το μεσημερι δεν κοιμηθώ, μετά το απόγευμα κουτρουβαλάω και το βράδυ θα την πέσω νωρίς γύρω στις 11. Αν και γενικά εγώ ήμουν και χουζούρα από τη φύση μου. Κάτσε και κοιμήσου τώρα γιατί όπως λένε και τα κορίτσια που είναι ήδη μαμάδες μετά πέφτει πολύ..."τρέξιμο"...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!να ρωτήσω κάτι ??

Σήμερα μπήκα στην 6η εβδομάδα εγκυμοσύνης και εδώ και περίπου 6 μέρες έχω τρομερή υπνηλία.Χαρακτηριστικό δικό μου ήταν ο παραπαραπαραπολύ ελαφρύς ύπνος....ξυπνούσα κια με το πέταγμα ενός κουνουπιού στο αυτί μου μέσα στη νυχτα.

Τώρα δεν μπορώ να κρατήσω τα μάτια μου ανοικτά μετα τις 12,υποφέρω,το μεσημέρι πάτνα κοιμάμαι και ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ...

κοιμάμαι επίσης στο δευτερόλεπτο και μάλλον επειδή χορταίνω ύπνο ξυπνάω κάθε μέρα στις 7:30 από μόνη μου!!εκεί που άλλες φορές ήθεα να κοιμάμαι μέχρι τισ 10 το πρωί και δεν είχα ξεκουραστεί...μάλλον επεδή κοιμόμουν ελαφριά...σωστα???έχει ή είχε καμία κοπέλλα τέτοια συμπτώματα??είναι φυσιολογικό όλο αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Απολαυσε το γιατι θα διαρκέσει όλο το 1ο τρίμηνο....μετά αρχίζει η αυπνία!!!!

 

Ειναι φυσιολογικό....ο οργανισμός μας θέλει να κοιμόμαστε μεχρι να δέσει καλά το φασολάκι για να μην κάνουμε τρέλες :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικότατο. Ο οργανισμος σου θελει ανάπαυση.

 

Απλα εγω επαθα το αντιθετο. Κοιμομουνα σαν "βοδι" :lol: και τωρα αν κουνηθει λιγο ο αντρας μου ειμαι όρθια.

 

Αλλα η υπνηλια .... υπνηλια. Νανακιαααααα :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είναι απίστευτο δηλαδή!!!!έχω γίνει ξεφτίλα σε όλους τόυς καλεσμένους που έχουν έρθει σπίτι....χτες είχαμε ένα ζευγάρι φιλικό και κατα τις 12 παρά έβαλε ο άντρας μου να δούμε μία ταινία...βρήκε την ώρα και εκείνος!! :shock::shock:

παιδιά πήγα μέσα για λίγο επειδή πόναγε η κοιλιά μου....και με πήρε ο ύπνος!!!πωπωπω ξεφτιλίστηκα...επειδή είναι νωρίς ακόμα δεν το έχουμε πεί...και δε΄ξέρω πως να δικαιολογηθώ!! :roll::roll::!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είναι απίστευτο δηλαδή!!!!έχω γίνει ξεφτίλα σε όλους τόυς καλεσμένους που έχουν έρθει σπίτι....χτες είχαμε ένα ζευγάρι φιλικό και κατα τις 12 παρά έβαλε ο άντρας μου να δούμε μία ταινία...βρήκε την ώρα και εκείνος!! :shock::shock:

παιδιά πήγα μέσα για λίγο επειδή πόναγε η κοιλιά μου....και με πήρε ο ύπνος!!!πωπωπω ξεφτιλίστηκα...επειδή είναι νωρίς ακόμα δεν το έχουμε πεί...και δε΄ξέρω πως να δικαιολογηθώ!! :roll::roll::!::!::!:

χι χι χι!!!!!

μαλλον απο δω και μπρος θα πρεπει να κανονιζετε λιγο νωριτερα τις επισκεψεις σας ωστε μεχρι τις 22,00 να τους εχετε ξεπεταξει!!! :lol::lol:

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

etoimasou gia polles nistes apo dw k pera.sto prwto 3mino tha eisai etsi,sto deytero tha eisai kapws kalytera k sto trito tha nistazeis giati den tha mporeis na koimitheis.ta les ante na genisw ante na genisw k afou geniseis tha rxisoun ta ksenixtia me to mwro.twra pleon o ypnos pou kana sthn egymosynh(oso ligos k an htan)mou fenete theikoooosssss, paramitheniooooosssss mprosta sta kisenixtia pou pernaw me to mwro!!!!!!!!!!ksekourasou oooooso mporeis,apolayse to sto epakro k grapse olous tous ypoloipous!!!kane oti hta o organismos sou!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...