Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


το μικρο μου ειναι 29 μηνων κοριτσακι κ μου φαινεται μικροσκοπικο .ειναι87 τψος κ 12200 βαρος.

 

Τι σου φαίνεται μικρό?

 

Ο ρυθμός ανάπτυξης από παιδί σε παιδί διαφέρει.

Η δικιά μου είναι 21 μηνών είναι 87 πόντους και με το ζόρι 10,500!

 

Ο αδελφός μου μέχρι 7-8 χρονών ήταν μικροσκοπικός. Δεν ψήλωνε σχεδόν καθόλου. Φορούσε τα ίδια ρούχα 2-3 χρονιες και ηταν ο μόνος που τα έλιωνε από το πολύ φόρεμα. Ξέρεις πόσο είναι τώρα? 1,95!

 

ΑΝ τρέφεται σωστα και ο γιατρός δεν βλέπει κάτι περίεργο να μην σε στεναχωρεί.

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

συμφωνω οτι παιδι απο παιδια διαφερει στην αναπτυξη.η κορη μου ειναι 29 μηνων και ειναι 92 εκ και 14 κιλα αλλα ενα αλλο αγορακι ιδιας ηλικιας την περναει ενα κεφαλι!φυσικα και δε με ανυσηχει αφου παιζει ρολο και η κληρονομικοτητα μιας και εγω δεν ειμαι και το πρωτο μποι!(1.60)και οα αντρας μου ειναι κανονικος(1.78)αλλα και ο παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι μεσα στα πλαισια του πινακα αναπτυξης.οποτε μην ανυσηχεις και εσυ.αν οντως παιρνει τις απαραιτητες βιταμινες και ειναι και στα πλαισια σωστου υψους και βαρους δεν βλεπω λογο ανυσηχιας...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω οτι παιδι απο παιδια διαφερει στην αναπτυξη.η κορη μου ειναι 29 μηνων και ειναι 92 εκ και 14 κιλα αλλα ενα αλλο αγορακι ιδιας ηλικιας την περναει ενα κεφαλι!φυσικα και δε με ανυσηχει αφου παιζει ρολο και η κληρονομικοτητα μιας και εγω δεν ειμαι και το πρωτο μποι!(1.60)και οα αντρας μου ειναι κανονικος(1.78)αλλα και ο παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι μεσα στα πλαισια του πινακα αναπτυξης.οποτε μην ανυσηχεις και εσυ.αν οντως παιρνει τις απαραιτητες βιταμινες και ειναι και στα πλαισια σωστου υψους και βαρους δεν βλεπω λογο ανυσηχιας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το βαρος της ειναι υπερκαλο (και για ηλικια και για υψος)

Και οσο για το υψος...μπορει να ειναι χαμηλο μεν..φυσιολογικο δε..αλλα ειναι η μινιατουρα σου και τα καλα αρωματα....you know :wink:

Παντως ειλικρινα θεωρω οτι ειναι ασχετο το υψος σ αυτες τις ηλικιες ..ειχα συμμαθητρια που ηταν σ ολο το δημοτικο η πιο ψηλη απ ολα τα παιδια της ταξης μας.Μετα χαθηκαμε και την ξαναειδα οταν ειχαμε τελιωσει το σχολειο....εγω που ημουν απ τις μετριες ..τις εριχνα το λιγοτερο ειναι κεφαλι :roll:

Link to comment
Share on other sites

ΑΑ και για να δεις οτι η μικρη σου ειναι μεσα στις φυσιολογικες καμπυλες :wink:

 

http://www.pediatrics-uoa.edu.gr/uoa/pub/pdf/Koritsia0-30m_Ypsos.pdf

 

http://www.pediatrics-uoa.edu.gr/uoa/pub/pdf/Koritsia0-30m_Baros.pdf

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λενε πως αν δεν εχει αρκετο υψος σε μια ηλικια τοτε θα το βαλει αποτομα αργοτερα.δε ξερω ποσο ισχυει αυτο παντως οντως ειναι μερικα παιδια που τα βλεπεισ μετα απο ενα χρονο π.χ. και εχουν βαλει πολυ περισσοτερο υψος απο το κανονικο.μην ανησυχεις αφου το παιδακι σου ειναι υγειες.αν υπηρχε προβλημα θα στο ελεγε ο γιατρος :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

maspir γιγαντάκι έκανες. Εμένα το Στελάκι είναι 2 χρόνων και 11 μηνών και κάτι πάνω απο 1 μέτρο και καμια 20αρια κιλά. Αλλά είναι αγόρι άρα εσένα το κοριτσι μια χαρά είναι. Και πάντα παίζει ρόλο πόσο γεννιόύνται αν δεν κάνω λάθος.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...