Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ


Recommended Posts

θα ηθελα τη βοηθεια σας

ειμαστε 3 ζευγαρια με 2 παιδια ο καθενας (3-8 χρονων) και ξαχνουμε προορισμο για να κανουμε μαζι διακοπες το πρωτο δεκαπενθημερο αυγουστου

καποιοι μας προτειναν λευκαδα αλλα μαθαμε πως το καλο κομματι με τις ωραιες παραλιες του νησιου (δυτικη πλευρα) δεν κανει για παιδια (κυμα -βοτσαλα κτλ)

ενω η αλλη πλευρα δε λεει και πολλα

καπου διαβασα οτι για οικογενειακες διακοπες ειναι ωραια και στον αη γιαννη στο πηλιο

υπαρχει καποιος με προσωπικη εμπειρια

(εχουμε και εισητηρια κοινωνικου τουρισμου αν μπορειται να μας προτεινεται καποιο καταλυμα)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η Λευκαδα εχει φανταστικες παραλιες στην δυτικη πλευρα αλλα αποτομη θαλασσα. Απο την ανατολικη πλευρα δεν λεει σαν θαλασσα. Ο Αη Γιαννης απ οτι ξερω εχει απιστευτο κυμα και ρευματα οχι για παιδια ουτε για μεγαλους δεν κανει μερικες φορες.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήγαμε πέρσι διακοπές στην Λευκάδα και ο μικρός ήταν ούτε ενός χρονών. Εμείς πάντως πήγαμε και στο Πόρτο Κατσίκι. Αν και όλοι λέγανε ότι με τον μικρό και τα πράγματα δεν θα μπορούσαμε να κατεβούμε εμείς πήγαμε και ήταν μια χαρά. μόνο στις παραλίες που πήγαινες με καραβάκι δεν πήγαμε. επειδή και εμείς πήγαμε με τα εισητήρια του κοινωνικού τουρισμου, αν βρω το όνομα θα στο πω γιατί έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Η κυρία που είχε τα δωμάτια ήταν πάρα πολυ καλή και πολύ ήρεμο το μέρος. Πιστεύω ότι η Λευκάδα είναι ιδανικό μέρος για οικογενειακές διακοπές

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Μαριε εγω ειχα παει Λευκαδα πριν χρονια ελευθερη τοτε εχει φανταστικες παραλιες μπορω να πω τις ωραιοτερες που εχω δει και εχω δει αρκετες μονο το χρωμα των νερων ειναι μαγικο πιστευω πως μπορειτε να πατε και οικογενειακως μονο προσοχη τα νερα ειναι πολυ βαθια καλα να περασετε οπου κι αν πατε!!!!

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πήγαμε πέρσι διακοπές στην Λευκάδα και ο μικρός ήταν ούτε ενός χρονών. Εμείς πάντως πήγαμε και στο Πόρτο Κατσίκι. Αν και όλοι λέγανε ότι με τον μικρό και τα πράγματα δεν θα μπορούσαμε να κατεβούμε εμείς πήγαμε και ήταν μια χαρά. μόνο στις παραλίες που πήγαινες με καραβάκι δεν πήγαμε. επειδή και εμείς πήγαμε με τα εισητήρια του κοινωνικού τουρισμου, αν βρω το όνομα θα στο πω γιατί έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Η κυρία που είχε τα δωμάτια ήταν πάρα πολυ καλή και πολύ ήρεμο το μέρος. Πιστεύω ότι η Λευκάδα είναι ιδανικό μέρος για οικογενειακές διακοπές

 

Χαρα ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες

μπορεις να μου πεις σε ποια περιοχη μενατε και αν η θαλασσα βαθαινει τοσο αποτομα

στη δυτικη πλευρα ωστε να ειναι επικυνδυνη για παιδια

αν μπορεις να βρεις και το ονομα για τα δωματια θα σου ειμαι ευγνωμον

Link to comment
Share on other sites

ψαχνουμε προορισμο για οικογενειακες διακοπες

γνωριζει καποιος για βορεια εβοια ?

αν εχει παει καποιος με εισητηρια κοινωνικου τουρισμου θα μας βοηθουσε περισσοτερο

αλλοι προορισμοι?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

διαβάστε επίσης κι εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25211&highlight=%C5%FD%E2%EF%E9%E1

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28108&highlight=%C5%FD%E2%EF%E9%E1

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25398&highlight=%C5%FD%E2%EF%E9%E1

 

 

Παρακαλούμε πριν την δημοσίευση νέων θεμάτων, αναζητήστε την ύπαρξη

ίδιων θεμάτων ή κάντε χρήση της υπηρεσίας "Αναζήτηση".

 

Περισσότερες πληροφορίες για την καλύτερη χρήση της εδώ:

http://parents.org.gr/news/a309 :-)

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχουμε φιλους Λευκαδα παμε πολυ συχνα κ μας αρεσει πολυ. Πηγαιναμε κ ως ελευθεροι αλλα κ με τη μπεμπα περισυ πηγαμε κ αν κ φοβομασταν λιγο για το πως θα εξελιχτουν τα πραγματα τελικα περασαμε πολυ ωραια. Εμεις μεναμε λιγο εγω απο την πολη, προς τον Αι Γιαννη. την μερα καναμε με το αυτοκινητο βολτες σε διαφορες παραλιες. Οι αποστασεις δεν ειναι τοσο μεγαλες κ καναμε ολο το γυρο του νησιου. Το απογευμα αν γυρναγαμε νωρις καναμε καμια βουτια κ στην πισινα κ μετα βγαιναμε στην πολη της Λευκαδας, οπου ειναι φανταστικα. Εχει πολυ κοσμο που κανει βολτες πανω-κατω στο πεζοδρομο κ παρα πολλα παιδακια. Περασαμε πολυ καλα κ θα το συνιστουσα.

Βεβαια η αληθεια ειναι οτι καμια φορα βγαζει κατι φυσαλιδες στις θαλασσες της Λευκαδας. Αν ειστε ατυχοι κ πεσετε στις μερες.. Κ ββεβαια αν πατε τελικα μην κανετε μπανιο στο Νυδρι, ειναι μονο για τους ξενους. Κανενας ντοπιος δε βαζει τα παιδια του εκει μεσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη Λευκάδα πήγαινα διακοπές πολλά χρόνια, και γνωρίζω πολύ καλά το νησί. Για παιδιά, η καλύτερη θάλασσα είναι ο Πόρος, 11 χλμ από το Νυδρί.΄Ενας μαγευτικός κολπίσκος με βότσαλο στην παραλία, και ήρεμα νερά. Επειδή είναι λίγο απομακρυσμένα, θα πρότεινα διαμονή σε πιο κεντρικό σημείο, όπως Λυγιά, Νικιάνα, Περιγιάλι, που είναι και κοντά στην πόλη. Η πιο ρηχή θάλασσα είναι στη Λυγιά.

Σε περίπτωση που επισκεφθείτε τις πανέμορφες παραλίες στην πλευρά του Ιονίου, να΄χετε υπ΄όψιν σας το εξής φαινόμενο. Αν η θάλασσα είναι λάδι, και ξαφνικά δείτε περιοδικά κυματάκια που σιγά σιγά αυξάνουν σε μέγεθος, να περιμένετε ένα μεγάλο κύμα. Κατόπιν η θάλασσα ηρεμεί και πάλι. Μην τρομάζεις, απλά γίνονται υποθαλάσσιοι σεισμοί και συμβαίνει αυτό. Δεν είναι τίποτα το φοβερό, μόνο να μην έχετε τα πράγματά σας πολύ κοντά στο νερό!

Την τελευταία εβδομάδα του Αυγούστου, γίνεται παγκόσμιο φολκλορικό φεστιβάλ στην πόλη, και επικρατεί μια γιορτινή ατμόσφαιρα, με χορούς στα σοκάκια στην τελετή έναρξης και λήξης, κι ένα πολύ όμορφο θέαμα για όσους επιλέξουν να το παρακολουθήσουν.

Επίσης, από Νυδρί γίνονται ημερήσιες εκδρομές με καραβάκι στο Μεγανήσι, ένα μαγευτικό νησάκι με πολύ ήσυχες παραλίες. Στην πορεία, θα δείτε το νησί και το σπίτι του Αριστοτέλη Βαλαωρίτη, καθώς και τον Σκορπιό. Στο Μεγανήσι υπάρχει και το θρυλικό σπήλαιο που κρυβόταν το υποβρύχιο Παπανικολής στον β΄παγκόσμιο πόλεμο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε πάει διακοπές στις Ροβιές όταν ο γιος μου ήταν 5 μηνών. Μας άρεσε πολύ, ήταν οικογενειακά, ήσυχα, μεγάλη παραλία, είχαμε μείνει ικανοποιημένοι. Το μόνο περίεργο ήταν ότι έβλεπες φυσαλίδες στη θάλασσα από μια ώρα και μετά, αλλά όλοι έλεγαν πως είναι από το πλαγκτόν. Δεν ξέρω αν ίσχυε ή όχι, κάποιες μέρες πάντως που ψαχναμε θάλασσα χωρίς φυσαλίδες με το αυτοκίνητο, το ίδιο φαινόμενο υπήρχε σε απόσταση 25 χλμ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για τις Ροβιές θα σου έλεγα. Έχω πάει 2 φορές. Μείναμε στο κτήμα Κατερίνα, το οποίο είναι λίγο πιο έξω από τις Ροβιές. Οικογενειακή κατάσταση με ιδιωτική παραλία, σπιτάκια μέσα στο πράσινο και καλό φαγητό από την κυρά Κατερίνα. Δεν ξέρω αν έχει με την εργατική εστία, είναι λίγο τσουχτερά η διαμονή από θέμα τιμής αλλά αξίζει. Ούτε πέρα δώθε θα έχεις, τα δωμάτια έχουν και κουζίνα, παιδική χαρά μέσα κτλ. Για οικογένειες ότι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Λευκάδα δε ξέρω δεν έχω πάει.

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω λινκ http://www.les-hirondelles.gr/index.php?target=products&product_id=47

έχω πάει εκεί 4 φορές είναι απίστευτα όμορφα, είναι 700 μέτρα απο τον Αη-Γιάννη, πας με τα πόδια δηλαδή. Έμενα στο συγκρότημα "το κύμα" η θάλασσα είναι κυριολεκτικά στα πόδια σου και έχει και 2 ταβερνάκια ακριβώς δίπλα απο το συγκρότημα. Επίσης να προσθέσω ότι κύμα εγώ δεν είδα και έχω πάει διαφορετικούς μήνες. Για να μην θεωρηθεί ότι κάνω και διαφήμιση, αν χρειαστείς κάποια πληροφορία σχετικά με το Παπά Νερό στείλε μου πμ.

Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν σου φαίνεται αστείο μου άρεσε η Αιδηψός και ας είναι ακόμα "νωρίς" ....αλλά και οι ωρεοί είναι ένας καλός προορισμός ειδικά αν έχεις παιδιά.

 

http://www.discoverhellas.gr/view_polis.php?poli_id=5266

a40Vp3.pngGchMp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΠΕΥΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΟΥ. ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΝΑ ΠΑΣ ΟΥΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΓΩΝΙΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΜΕΡΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΑΝΝΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΡΑΛΙΑ ΣΤΗΝ ΕΥΒΟΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΒΛΕΠΕΙ ΑΙΓΑΙΟ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΠΙΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΗΛΙΟ.ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΟ ΠΑΠΑ ΝΕΡΟ. ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ Η ΛΕΥΚΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΙΧ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΠΙΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΗΛΙΟ.ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΟ ΠΑΠΑ ΝΕΡΟ. ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ Η ΛΕΥΚΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΙΧ.

δεν ξέρω καθόλου από ΠΗΛΙΟ αλλά η ΛΕΥΚΑΔΑ είναι επίσης ωραία αλλά όπως λες θέλει τρέξιμο.Αν έισαι μόνος σου ναι αλλά με μικρά παιδιά τέτοιου είδους νησιά δεν το νομίζω...

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Μαμαδες και μπαμπαδες,μηπως να δωσετε και καμια πληροφορια για εμας τους ενηλικες που θα παμε το τριημερο του αγ.πνευματος στη Λευκαδα????που να φαμε προπαντως.....

Link to comment
Share on other sites

και επειδη το εψαξα λιγο το θεμα τι εχετε να πειτε για τα:

παραλια Αγιοφιλι(πας και με το αυτοκινητο?)

Καρυα για φαγητο στα πλατανια?

αγιος νικητας(ειπατε τα καλυτερα ολοι νομιζω)

συβοτα

Link to comment
Share on other sites

και επειδη το εψαξα λιγο το θεμα τι εχετε να πειτε για τα:

παραλια Αγιοφιλι(πας και με το αυτοκινητο?)

 

-είναι τέλεια παραλία, μικρογραφία του Πόρτο Κατσίκι, λίγο μικρούλα, άρα σε ώρες αιχμής μαζεύει αρκετό κόσμο, πας νομίζω μόνο με καραβάκι από Βασιλική

 

Καρυα για φαγητο στα πλατανια?

-έχω πάει 3 φορές λευκάδα, δεν έχω κατορθώσει ακόμη να ανέβω Καρυά, αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα, ειδικά για την πλατεία με τα πλατάνια, και απόγευμα για καφεδάκι και γλυκό

 

αγιος νικητας(ειπατε τα καλυτερα ολοι νομιζω)

-είναι πολύ ωραία, γραφικά, με πεζόδρομο, αρκετά τουριστικό μέρος, και αν έχει ήρεμη θάλασσα μπορείς να πας με βαρκούλα στη διπλανή παραλία του Μύλου για μπάνιο γιατί στον Α.Νικήτα δε είναι τόσο καλά, έχει πέτρες

 

συβοτα

-είναι ο αγαπημένος μου όρμος στη Λευκάδα, πολλά ιστιοπλοικά, Ιταλοί κούκλοι, ωραίο μέρος για φαγητό μετά το μπάνιο και καφεδάκι, επίσης για μπάνιο δεν θα το πρότεινα, έχει μία μικρή από ότι θυμάμαι παραλία

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμείς λέμε να πάμε Λευκάδα για ολιγοήμερες διακοπές πριν μπω στον 8ο ακριβώς επειδή δεν χρειάζεται καράβι, έχουμε φίλους κι έχουμε ξαναπάει πολλές φορές, είναι καλή περίπτωση για οικογενειακές διακοπές, αρκεί να μην πάτε Αύγουστο που γίνεται Ο χαμός, η άλλη επιλογή μας ήταν Πήλιο, αλλά η Λευκάδα μου φαίνεται πιο μαζεμένη, γιατί και στο Πήλιο δε θα μείνετε σε μία παραλία οπότε το Ι.Χ. δεν το γλιτώνετε

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα! Εγώ έχω κάνει διακοπές και στις Ροβιές και στο Πευκί αλλά και στην Αγία Άννα. Προτιμώ την Αγία Αννα. Βέβαια η θάλασσα είναι λίγο βαθιά για μικρά παιδάκια.

Έχει οικονομικές τιμές και στα 3 μέρη σε σχέση με νησιά (όπως Σκόπελο, Κέρκυρα κ.λ.π. που κοιτάξα) ... Καλό θα ήταν να πάτε ένα σαβ/κο να "ψάξετε" από κοντά.

Αν πάτε Αγία Άννα επισκεφτείτε και το κάμπινγκ, είναι πολύ ωραία....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εμείς πέρισυ πήγαμε στο http://www.chromastudios.gr με δύο παιδιά(η μεγάλη 3,5 ετών και η μικρή 1 έτους) και περάσαμε φανταστικά.Είχαμε πάει τέλη Ιουλίου.Από το σάιτ θα δεις τους χώρους.Η θάλασσα απέχει 300 μέτρα και είναι πολύ καλή.Στους Ωραιούς βρίσκεις ό,τι θέλεις και κέντρο υγείας έχει στην Ιστιαία που απέχει περίπου 10 λεπτά.

Για τα κουνούπια που μας είχαν τρομάξει δεν είδαμε ούτε ένα.

΄Ενα μειονέκτημα (που εμάς δε μας ενόχλησε αλλά το ακούσαμε από άλλους )είναι οτι από το συγκρότημα μέχρι τους Ωρεούς έχει χωματόδρομο.

Πολύ σημαντικό επίσης είναι οτι όλη μέρα ,τουλάχιστον σε κάποιο σημείο του συγκροτήματος θα βρείς σκιά.Για εμάς σωτήριο γιατί η μεγάλη δεν ήθελε κάθε μεσημέρι να κοιμάται και είχαμε κάπου να κάτσουμε.

Φέτος έχουμε κλείσει πάλι εκεί να πάμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...