Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαφτιση υπερπαραγωγη η μια καλη πραξη?


Becky

Recommended Posts

Καλημερα!

Σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το νεο θεμα να δω την γνωμη αλλων και ισως να εππηρεασω μερικους που ακομα δεν βαφτισαν τα βλασταρια τους...

Τελικα αξιζει η βαφτιση υπερπαραγωγη???

Εχω δει καποιες φανταστικες φωτο εδω στο forum και ισως καπου βαθια μεσα μου να ζηλεψα λιγο...

Αλλα δεν μπορω να μην σκεφτομαι ολα τα λεφτα που δοθηκαν για ολα αυτα μηπως ηταν και λιγο πεταμενα???

Εγω θα βαφτισω τον δεκεμβρη τον γιο μου και θα κανω τα εξης...

Πολυ απλα προσκλητηρια που θα κανω μονη μου...

Αντι μπομπονιερας θα κανω δωρεα στο συλλογο κανε μια ευχη και θα μοιρασω παπυρους (για πληροφοριες τι ειναι κτλ... http://www.makeawish.gr)

Στο προσκλητηριο θα γραψω να μην φερουν δωρο αλλα να δωσουν χρηματα στο κανε μια ευχη.

Τραπεζι δεν θα κανω και ολα τα αλλα εξοδα θα τα περιορισω στο ελαχιστο (φωτογραφος-φιλος-γλυκα-ρουχα κτλ) και ενα μερος απο τα χρηματα που θα γλυτωσω θα τα δωσω παλι στον συλλογο.

Πιστευω οτι θα μαζευτει ενα καλο ποσο για να πραγματοποιηθει η ευχη ενος πολυ αρρωστου παιδιου...

Τελικα τι ειναι πιο σημαντικο η φιγουρα και υποχρεωση σε συγγενεις για μια βαφτιση υπερπαραγωγη η η πρωτη καλη χριστιανικη πραξη του παιδιου μας μεσω της βαφτισης του???

Περιμενω σχολια... ιδεες ...

ΥΓ: Σε καμια περιπτωση δεν θελω να θιξω ολους τους γονεις που οργανωνουν αλλιως την βαφτιση τους απλα ειναι μια ιδεα που θα ηθελα να βρει μιμητες...υπαρχουν τοσοι συλλογοι με αναγκες...

Ευχαριστω becky

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνω απόλυτα. Εμεις δεν κάναμε τραπέζι και μοιράσαμε απλά μια μπομπονιέρα κι ένα γλυκό. Για να είμαι ειλικρινής όχι για το φιλανθρωπικό του θεματος αλλά γιατί δεν βρίσκω κάποια ουσία και δεν ήθελα να ταλαιπωρήσω παραπάνω το παιδί. Για το φιλανθρωπικό του θέματος είχα πάει στο Χαμόγελο του Παιδίου 4 μήνες πριν (το έχω πει σε άλλο τοπικ) και μου είπαν ότι δεν μπορούσαν να με εξυπηρετήσουν. Όσο για την δωρεά μια γνωστή μου (διοργανώτρια εκδηλώσεων) μου είπε να μην είμαι και 100% σίγουρη ότι θα πάνε εκεί τα χρήματα και να το ψάξω αρκετά. Σου εύχομαι τα καλύτερα και να γίνουν όλα όπως τα έχεις σκεφτεί

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το νεο θεμα να δω την γνωμη αλλων και ισως να εππηρεασω μερικους που ακομα δεν βαφτισαν τα βλασταρια τους...

Τελικα αξιζει η βαφτιση υπερπαραγωγη???

Εχω δει καποιες φανταστικες φωτο εδω στο forum και ισως καπου βαθια μεσα μου να ζηλεψα λιγο...

Αλλα δεν μπορω να μην σκεφτομαι ολα τα λεφτα που δοθηκαν για ολα αυτα μηπως ηταν και λιγο πεταμενα???

Εγω θα βαφτισω τον δεκεμβρη τον γιο μου και θα κανω τα εξης...

Πολυ απλα προσκλητηρια που θα κανω μονη μου...

Αντι μπομπονιερας θα κανω δωρεα στο συλλογο κανε μια ευχη και θα μοιρασω παπυρους (για πληροφοριες τι ειναι κτλ... http://www.makeawish.gr)

Στο προσκλητηριο θα γραψω να μην φερουν δωρο αλλα να δωσουν χρηματα στο κανε μια ευχη.

Τραπεζι δεν θα κανω και ολα τα αλλα εξοδα θα τα περιορισω στο ελαχιστο (φωτογραφος-φιλος-γλυκα-ρουχα κτλ) και ενα μερος απο τα χρηματα που θα γλυτωσω θα τα δωσω παλι στον συλλογο.

Πιστευω οτι θα μαζευτει ενα καλο ποσο για να πραγματοποιηθει η ευχη ενος πολυ αρρωστου παιδιου...

Τελικα τι ειναι πιο σημαντικο η φιγουρα και υποχρεωση σε συγγενεις για μια βαφτιση υπερπαραγωγη η η πρωτη καλη χριστιανικη πραξη του παιδιου μας μεσω της βαφτισης του???

Περιμενω σχολια... ιδεες ...

ΥΓ: Σε καμια περιπτωση δεν θελω να θιξω ολους τους γονεις που οργανωνουν αλλιως την βαφτιση τους απλα ειναι μια ιδεα που θα ηθελα να βρει μιμητες...υπαρχουν τοσοι συλλογοι με αναγκες...

Ευχαριστω becky

Μαξιμούλης, 29/09/2007

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλουσ!

ειναι η πρώτη φορά που συμμετεχω στο forum και απο οτι καταλάβατε έκανα και μια " πατατα" που ξαναεστειλα το μηνυμα για τη βάπτιση χωρίς να απαντήσω........

 

για να ερθω λοιπόν στο θέμα, θεωρώ ότι ο τρόπος που επέλεξες να βαπτίσεις το παιδί σου, είναι εξαιρετικός εφόσον σας ευχαριστεί και συμφωνώ απόλυτα για τα πεταμ'ενα λεφτά όταν γίνεται για το θεαθήναι!

εμείς τον βαφτίσαμε τον Αυγουστο, στα Κουφονήσια σε ένα ξωκλήσσι που πήγαμε με καικακι..... σαφώς χαλάσαμε χρήματα, αλλά όχι για τον κόσμο αλλά για να πραγματοποιήσουμε ένα όνειρο- ευχή που είχαμε κάνει όταν είμαστε απλά ζευγάρι........ήταν ένα από τα όνειρά μας όταν κάνουμε κάποτε παιδί, εάν μπορούσαμε να το βαφτίζαμε εκεί, με λίγους και λατρεμένους.......

και τα καταφέραμε.πιστεψέ με για κάποιους ήταν ιδιαίτερα παράτολμο και τραβηγμένο αλλά ειλικρινά δε μασ ενδιέφερε.. είμαι πάντα της λογικής ότι αυτοι που αγαπάω θα έβρισκαν τροπο να ερθουν οπωσ και εκαναν.........

σου ευχομαι λοιπον καλη επιτυχια και πανω απο ολα να ειστε εσεις ευτυχισμενοι και το αγγελουδι σας υγιες!!!!

Μαξιμούλης, 29/09/2007

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστεύω στο τέλος η βάφτιση του μωρού σου θα έχει μεγαλύτερη κατάνυξη γιατί ο κόσμος θα επικεντρωθεί στο μυστήριο και όχι στα περιφερειακά που ανέφερες.

Εγώ παιδί θα δω -πρώτα ο Θεός- σε μερικούς μήνες, αλλά την βάφτιση την ονειρεύομαι απο τώρα. :D . Το τραπέζι δεν το γλιτώνω, γιατί δεν έκανα γάμο και έχω υποχρέωση σε όλους αυτούς που με έχουν καλέσει σε γάμους και βαφτίσια τα τελευταία χρόνια! Θα προσπαθήσω να μην το κάνω γενικά πολύ glamorous το θέμα!

Αξιέπαινη η σκέψη σου :D

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Becky αφού έτσι το νοιώθεις... έτσι να πράξεις! απλά να σιγουρέψεις που θα πάνε τα λεφτά! καλώς ή κακώς είμαι πολύ επιφυλαχτική πλεον...

 

Τα προσκλητήρια θα τα κάνεις μόνη σου! ωραία!

νομίζω πως έχουν και πρότυπες προσκλήσεις στο κάνε μια ευχή μπορεί και να κάνω λάθος... αλλά νομίζω πως κάπου εδώ μέσα στο φόρουμ είχα δει κάτι ανάλογο... κάποια κοπέλα είχε κάνει την ίδια κίνηση :roll: που θα παει; θα μου 'ρθει!!

 

Οι πάπυροι αντί μπομπονιέρας είναι του makeawish; είδα έχουν και χειροποίητες μποπμπονιέρες! αυτές άραγε τις αγοράζεις; και τα έσοδα πάνε στο ίδρυμα;

 

όσο για τα δώρα... στην πρόσκληση... εσύ θα το γράψεις... όχι δωρό-κάντε δωρεά... θα το κάνουν όμως;;; :roll: μήπως να έβαζες κανένα κουτί στην εκκλησία και να ρίχναν έστω και ανώνυμα φακελάκια;

 

αυτά και αν μου έρθουν κι άλλες σκέψεις... θα επανέλθω!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα μαζι σου αν και στην βαφτιση του μικρου μου αυτο με το δωρο (δηλαδη να μην φερουν και να δωσουν χρηματα) δεν το ειχα σκεφτει να σου πω την αληθεια!!Παντως προσκλητηρια και μπομπονιερες πηρα απο το Χαμογελο του Παιδιου (το οποιο συνεστησα και σε δυο φιλες μου και εκαναν και εκεινες το ιδιο) οσο για το τραπεζι απλα πηγαμε σε μια ταβερνα με τους πολυ κοντινους συγγενεις γιατι αυτοι ειναι οικογενεια δεν χρειαζονται πολλα πολλα στην βαφτιση απλα πολυ αγαπη για το μωρακι!!

 

Μετα απο καποιο διαστημα πηραμε και ευχαριστηρια επιστολη απο το Χαμογελο για την οικονομικη μας συνεισφορα!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια ιδέα μπράβο!!!

 

όχι ότι κακώς κάνουν οι υπόλοιποι.. αφού το θέλουν και το νιώθουν καλά κάνουν..

 

αλλά όπως και να το κάνεις το δικό σου μου φαίνεται καλύτερο... !! :-)

 

Εγώ έτσι ή αλλιώς δεν είχα για να κάνω και τίποτα ιδιαίτερο, παρόλα αυτά πέρασα σουπερ!!!! και τα δωράκια που κάναν στο παιδί όντως τα χρειαζόμουν!

 

όσο για τους συλλόγους.. άλλο να το ψάξεις.. και άλλο να μην το κάνεις.. γιατί μου την δίνει που κάποιοι λένε "δεν πάνε εκεί τα λεφτά".. και δεν έχουν βοηθήσει ποτέ στην ζωή τους κανέναν!!! Ψάξτο αλλά κάντο!!!!

 

άντε με το καλό ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το μονο μου προβλημα ειναι τα γλυκακια...2 και 3 ευρω ειναι πολλα που ζητανε!!!Θελω να δωσω ενα ευρω για το καθενα και παλι το δευτερο ευρω να το δωρισω...καμια ιδεα???
Μπορείς και τα γλυκάκια να τα κάνεις μόνη σου! το είχα δει σε μια εταιρεία με βαφτιστικά και μ΄αρεσε πολύ! Λοιπόν άκου! ή μάλλον διάβασε!! :lol::lol::lol:

φτιάχνεις γεμιστά μπισκοτάκια ή αν δε θες αγοράζεις έτοιμα... τα περνάς σε καλαμάκι από σουβλάκι σαν γλειφιτζούρια, δένεις και φιογκάκια κορδελίστες κι έτοιμα! έχεις κέφι;;; κάνε και μικρά ευχαριστήρια καρτελάκια και κρεμασέ τα από το φιογκάκι! όσο για το που θα τα έχεις... μέσα σε μια γυάλα... η σε ένα κομμάτι φελιζόλ που θα έχεις ντύσει με τούλι, καρφωμένα πάνω του... :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω ξανα xrysalis αλλα λυθηκε το θεμα.

Θα παρω χυμα σοκολατακια και θα μου τα συσκευασει μια φιλη!Θα πληρωσω μονο για τα σοκολατακια τα υπολοιπα εξοδα για την συσκευασια θα τα πληρωσει αυτη και βεβαια θα βαλει και τον κοπο της!

Το καλο με την χειμερινη βαφτιση ειναι οτι δεν κινδυνευεις να σου λιωσουν...!!!

Οσο για την αναφορα αν πανε οντως τα λεφτα εκει που πρεπει θα πανε γιατι θα αναλαβω μερος των εξοδων για την πραγματοποιηση μιας ευχης συγκεκριμενου παιδιου και θα μπορω να ξερω ακριβως ποσα λεφτα δοθηκαν και αξιοποιηθηκαν και βεβαια θα δω το παιδι να πραγματοποιει την ευχη του...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις.......το ενα δεν αναιρει το αλλο!!!! Μπορεις να κανεις πραγματα μονη σου χωρις να ξοδεψεις πολλα χρηματα αν σε ευχαριστει φυσικα κατι τετοιο...........οσοι απο μας το εκαναν ηταν πρωτα επειδη τους εδινε ευχαριστηση και δευτερον γιατι πετυχαιναν καλυτερο αποτελεσμα με πολυ μικροτερο κοστος........και επειτα οχι για να εντυπωσιασουν τα πληθη οσο για να ευχαριστησουν τους καλεσμενους.......εχει διαφορα το ενα με το αλλο.....

 

Τωρα αν εσυ δεν εχεις οικονομικη αναγκη μπορεις να κανεις την δωρεα αντι να παρεις δωρα.........αν ομως δε σου περισσευουν λεφτα γιατι να τα στερησεις απο το παιδι σου και το πορτοφολι σου? Οι περισσοτεροι ντυνουν με τα δωρα αυτα τα παιδια τους για 2-3 χρονια.........αν φυσικα εχεις χρηματα να καλυψεις τις αναγκες του και δεν θες να μπεις στην διαδικασια αλλαγης δωρων η να φορας στο παιδι πραγματα που δεν θα αγοραζες ποτε, μπορεις να κανεις αυτο που σκεφτεσαι για να μη πανε χαμενα τοσα δωρα.

 

Εγω προσωπικα επειδη κουβαλησα τον κοσμο μακρια και μου καναν την τιμη να ερθουν ηθελα να τους κανω να ευχαριστηθουν κατι παραπανω απο ενα μυστηριο με ενα μωρο να ουρλιαζει απο την ταλαιπωρια.......(το δικο μου δλ)

Επειτα η δουλεια μου ειναι να κανω διακοσμηση οποτε θα ημουν απαραδεκτη αν μια τετοια εκδηλωση την περνουσα στο ντουκου......

Αλλα επειδη θεωρω περιττα εξοδα και πανακριβα τα βαφτιστικα τα ανελαβα μονη φροντιζοντας η νονα να πληρωσει τα λιγοτερο δυνατο χρηματα.....(αυτα κι αν ειναι πεταμενα λεφτα)

Ο καθενας κανει οτι του αρεσει και τον ευχαριστει.......

 

Σημερα το κοστος ειναι τετοιο που και απλα πραγματα να κανεις, τα απαραιτητα δλδ πληρωνεις μια περιουσια.......αυτο ειναι που θελουν να αποφυγουν οσοι αναλαμβανουν να κανουν οι ιδοι τη βαφτιση......

 

Μπορει να συνδυασεις κι αυτα που προτεινεις...παπυρο μαζι με ενα μικρο και φθηνο δωρακι για να χαρουν οι καλεσμενοι, μια παιδικη μπομπονιερα να χαρουν τα παιδακια κλπ.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις πηραμε προσκλητηρια και μπομπονιερες απο το Χαμογελο.

Μου εκανε εντυπωση ποσο συγκινηθηκαν οι γονεις μου όταν τους το ειπαμε.

Οσο για το που πανε τα λεφτα μετα, δεν μπορω να το ψαξω αλλα την καλη μας την πραξη την καναμε και εχουμε ησυχη τη συνειδηση μας.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την αναφορα αν πανε οντως τα λεφτα εκει που πρεπει θα πανε γιατι θα αναλαβω μερος των εξοδων για την πραγματοποιηση μιας ευχης συγκεκριμενου παιδιου και θα μπορω να ξερω ακριβως ποσα λεφτα δοθηκαν και αξιοποιηθηκαν και βεβαια θα δω το παιδι να πραγματοποιει την ευχη του...
:D ακόμη καλύτερα!

 

και για όσους παρεξήγησαν την καχυποψία... ποτέ δεν είπα "μην το κάνεις! γιατί δεν ξέρεις τι θα γίνει τελικα" :D ίσα ίσα που επικροτώ τέτοιες κινήσεις!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις αδικο να εισαι καχυποτπτη Χρυσαλιδουλα......

 

Ειχαμε δωσει ρουχα μια φορα στην αδερφη μιας γνωστης που τα μαζευε για φτωχους και ασχολιοταν με ιδρυματα και μετα εμαθα οτι τα κρατησε ολα για τον εαυτο της!!!! :evil: Μαλιστα οτι δεν της εκανε τα προωθουσε σε αλλους φιλους της....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και δεν μπορω να πω οτι αισθανθηκα ωραια οταν το εμαθα......οτι εγω δλδ εκανα την καλη μου πραξη........μαλλον θυμωσα που πιαστηκα τοσο κοροιδο!!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν πολλές δυστυχώς και λίγο πολύ όλοι ακούμε κάτι.

 

Αυτό όμως δεν είναι λόγος για να σταματήσουν οι φιλανθρωπίες, θα ήταν κρίμα.

 

Και δυστυχώς υπάρχουν άνθρωποι που επειδή έχουν ακούσει αυτό ή το άλλο μένουν εκεί και δεν προσφέρουν ποτέ τίποτα.

 

Δεν το λέω για κανένα συγκεκριμένο εδώ, δεν σας ξέρω καν.. απλά το αναφέρω γιατί μου έχει τύχει να διαφωνήσω για το συγκεκριμένο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν μπορω να πω οτι αισθανθηκα ωραια οταν το εμαθα......οτι εγω δλδ εκανα την καλη μου πραξη........μαλλον θυμωσα που πιαστηκα τοσο κοροιδο!!!!

 

Δεν υπάρχει λόγος να νιώθεις κορόιδο... και στην τελική νομίζω πως καλύτερα να πιανόμαστε που και που κορόιδα αλλά να τα έχουμε καλά με την συνείδησή μας.

Αν με πιάσουν κορόιδο μια χαρά θα κοιμηθώ το βράδυ...

Αν δεν βοηθήσω κάποιον ενώ μπορώ.. χάλια θα κοιμηθώ το βράδυ...

το έχω πει και σε άλλη περίπτωση....

 

μάλλον είναι θέμα πολύ προσωπικό του καθενός...

Link to comment
Share on other sites

Οχι σαφως δεν πρεπει να μη κανουμε φιλανθρωπιες.......απλα πρεπει να το ψαχνουμε καλα για να μην επωφελουνται αλλοι........αυτο το "κανε εσυ το καλο και ας πεσει κατω" δε με ικανοποιει....

 

Ειδικα με τα δωρα βαφτισεων που δεν θελουμε σκεφτομουν ποσο ωραια θα ηταν να τα πηγαινε καποιος σε ιδρυματα με μικρα παιδια αλλα μετα ακουσα για περιπτωσεις τετοιες (να παιρνουν δλδ τα ρουχα αυτοι που υποτιθεται θα τα μοιρασουν) και χαλαστηκα.....

 

Το ΣΟΣ χωριο ειναι μια πολυ καλη περιπτωση, οπως επισημανε ενα μελος........μπορεις να πας και να δωσεις ρουχα και παιχνιδια σε συγκεκριμενα σπιτια......εκει σιγουρα θα πιασουν τοπο και θα χαρουν ψυχουλες!!!

 

 

 

 

 

Εδω τωρα, θεωρω πολυ ωραια κινηση να κανεις δωρεες αντι για προσκλησεις κλπ, απλα θα ηθελα να μη περιοριζεται η φιλανθρωπια εκει......επισης οταν διαβαζω για ατομα που πανε στο χαμογελο η αλλου και τους διωχνουν παλι θα ελεγα οτι "ξενερωνω"......

 

Απο την αλλη πλευρα αν δουμε το θεμα σημερα (αλλα και χθες) βαφτισεις και γαμοι ειναι σε πολυ μεγαλος μερος τους, κοινωνικες εκδηλωσεις (Μη σου πω στο μεγαλυτερο)....το μερος του μυστηριου ειτε αφορα μονο τα μελη της οικογενειας ειτε δεν απασχολει ουτε αυτα.........και οι καλεσμενοι πανε ειτε απο υποχρεωση ειτε για τον τζερτζελε..........οποτε δεν βρισκω κακο να θες να τους προσφερεις κατι παραπανω για να ευχαριστηθουν......

 

Ειδικα εμεις που δεινοπαθησαμε με ενα μωρο που εκλαιγε απο το πρωτο νανοσεκοντ ως το τελευταιο ελαχιστα χαρηκαμε το μυστηριο.......αλλα χαρηκα με την προετοιμασια της βαφτισης και το γεγονος οτι οι καλεσμενοι δεν κακοπερασαν.

 

Δλδ αν πηγαινα στην βαφτιση καποιων κοριτσιων εδω που εκαναν καταπληκτικα πραγματα για να τιμησουν τους καλεσμενους τους θα αισθανομουν εξαιρετικα τυχερη που θα το απολαμβανα και θα εκτιμουσα τον κοπο που εκαναν.......και σαφως θα ηταν απο τις βαφτισεις που ποτε δεν θα ξεχνουσα........

 

Για παραδειγμα στο γαμο μου (που εκανα στο ιδιο νησι που βαφτισα τον γιο μου) δεν εκανα απολυτως τιποτα......ουτε μπομπονιερες ειχα.....ουτε στολισμο........θεωρουσαμε τοτε πως το σημαντικο ηταν το μερος που διαλεξαμε και το τραπεζι που θα καναμε.......οντως διαλεξαμε πολυ ωραιο εκκλησακι και ενα μαγαζι με φανταστικη θεα και εκπληκτικο φαγητο.......ολα τα αλλα τα θεωρουσαμε περιττα..,.....

 

Λιγο πολυ ειχαμε και στην βαφτιση τα ιδια ατομα........το αποτελεσμα?

 

Το μονο που τους εμεινε απο τον γαμο ειναι που τους κουβαλησαμε τοσο μακρια ...ουτε φαγητο ουτε τιποτα.....ισα ισα μας χτυπανε ακοαμ το γεγονος οτι δεν ειχαμε ουτε μια μπομπονιερα για ενθυμιο.

 

Απο την βαφτιση παλι (που εγινε στο ιδιο μερος) ακουω συνεχεια ενθουσιωδη σχολια, για οσα εφτιαξα και τους προσεφερα.........και χαιρομαι που δεν τους εμεινε απλα μια δυσαρεσκεια που εκαναν τοσο ταξιδι για να παραβρεθουν..... :D

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι ειναι πιο σημαντικο η φιγουρα και υποχρεωση σε συγγενεις για μια βαφτιση υπερπαραγωγη η η πρωτη καλη χριστιανικη πραξη του παιδιου μας μεσω της βαφτισης του???

Πρώτα απ΄όλα θα ήθελα να πω, πως μου φαίνεται κάπως παράξενο το συγκεκριμένο ερώτημα αυτού του θέματος

και όλο το θέμα γενικά...:roll:

Κι αυτό γιατί δεν μου αρέσει να βάζω ετικέτες στον τρόπο που επιλέγει ο καθένας να γιορτάσει την βάπτιση του

παιδιού του!

 

Μια βάπτιση μπορεί να είναι εντυπωσιακή και καλαίσθητη, χωρίς να είναι υπερπαραγωγή.

Επίσης μια βάπτιση μπορεί να είναι λιτή χωρίς να γίνει κάποια δωρεά.

Μπορεί να είναι πλούσια και να δείχνει λιτή.

Μπορεί να είναι οικονομική και να δείχνει πλούσια.

Mπορεί να είναι σε βραχονησίδα με 5 καλεσμένους ή

με ναυλωμένο τζετ στο Βατικανό και να την κάνει ο ίδιος ο πάπας! :shock:

 

Υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν δωρεές χωρίς να το ξέρει κανένας.

Υπάρχουν άνθρωποι που βρίσκουν ευκαιρία μεσα από την βάπτιση του παιδιού τους να προσφέρουν χαρά σε παιδάκια με ανάγκη.

Υπάρχουν άνθρωποι που δεν θέλουν να συνδεθεί η βάπτιση του παιδιού τους με κάτι τόσο ανθρώπινο μεν, λυπηρό δε (ορφανά ή άρρωστα παιδάκια)

 

Δεν υπάρχουν κανόνες και δεν κάνουμε συγκριτικά τεστ.

 

Στον πρώτο μας γιο κάναμε μια χαλαρή βάπτιση , είχα στολισμό και φαγητό, μουσική χωρίς χορό. Είχα θέμα θαλασσινό αλλά δεν έφτιαξα τίποτα με τα χεράκια μου. Έτσι το θέλαμε κι έτσι το κάναμε.

Στον δευτερό μας γιο κάναμε μια βάπτιση "υπερπαραγωγή" (πολύ με χαλάει αυτή η λέξη) -όπως θα έλεγε η becky- με φουλ εξτρα στολισμό, δεξίωση, dj , τελευταίου τύπου ηχοσυστήματα, καπνούς , λέιζερ, ρομποτικά ,4 ώρες απασχόληση για τα παιδάκια (για να περάσουν καλά οι γονείς και αυτά) με τον πήτερ παν και ταχυδακτυλουργό και face painting και διαφορα άλλα. (μην μου πείτε πως δεν σας εντυπωσίασα :lol: )

Μας πήρε μια βδομάδα να συνέλθουμε απ τον πολύ χορό! (σας τα χόρεψα τα νεύρα ή να προσπαθήσω κι άλλο? :lol: )

Ήθελα πολύ να κάνω πράγματα με τα χεράκια μου για να ευχαριστήσω τα παιδιά μου και τα παιδιά των φίλων μας, και τα έκανα.

Αυτή την διάθεση είχαμε κι έτσι το κάναμε.

 

Αν και τελείως διαφορετικές οι δύο βαπτίσεις μας είχαν πολλά κοινά σημεία.

Πρώτα απ'όλα την χαρά μας για τη βάφτιση των παιδιών μας, τους ίδιους αγαπημένους φίλους μας και μόνο τους αγαπημένους συγγενείς και τις ίδιες όμορφες αναμνήσεις......τουλάχιστον για εμένα και τον άντρα μου.

Δεν κάλεσα κανέναν από υποχρέωση και δεν ήθελα να κάνω φιγούρα σε κανέναν - δέστε πόσα λεφτά έχουμε να χαλάσουμε!!! Και το σημαντικότερο, φυσικά και δεν ήταν πεταμένα λεφτά....άξιζε και το τελευταίο πενηνταράκι που δώσαμε...γιατί ότι κάναμε, το κάναμε από αγάπη και μόνο, για την χαρά μας και για να περάσουμε ακόμα πιο όμορφα με όλα αυτά τα αγαπημένα μας πρόσωπα που ήταν κοντά μας!

 

Πιστεύω πως δεν είναι η πρώτη καλή χριστιανική πράξη του παιδιού αυτή, μια και δεν είναι επιλογή του, αλλά μια ανθρώπινη και καλή πράξη των γονιών του.

 

Επίσης ο χαρακτηρισμός υπερπαραγωγή μου φαίνεται ακραίος και ολίγον κιτς για βάπτιση , εκτός αν λέγεται με δόση χιούμορ.

Νομίζω πως δίνει μία αίσθηση φανφάρας και επιτήδευσης , που δεν ταιριάζει καθόλου σε όσες από εμάς φανήκαμε ίσως λίγο υπερβολικές πάνω στην χαρά μας.

 

Tέλος φυσικά και είναι πολύ καλό να ευαισθητοποιούμε τους γύρω μας, ειδικά για τα παιδιά που έχουν ανάγκη, από κει και πέρα ο καθένας μας είναι ελεύθερος να επιλέξει αυτό που τον εκφράζει περισσότερο, χωρίς να είναι αναγκασμένος να αιτιολογήσει την απόφασή του!

 

Α μην το ξεχάσω: με λένε LouLou , ειμαι μαμά 2 παιδιών, είμαι νονά της UNISEF εδώ και χρόνια....και φυσικά έκανα βάπτιση "υπερπαραγωγή".....πειράζει? :lol:

.png.png
Link to comment
Share on other sites

LouLou... xaxaxaxaxaxaxa :lol::lol::lol::lol: θεάαααααααααα :)

Και εγω στην υπερπαραγωγη ανήκω :) Και μου αρεσε και το απολαυσα :)

Και χαλαλι τα λευτα που εδωσα δε με νοιαζει καθολου :) Τωρα ζουμε...για πόσο άραγε ? :)

Δεν ειχα δει οτι το χαμογελο του παιδιου εχει μπομπονιερες (τα παπυρακια λεω ) ...στο επομενο θα τα τιμησω σιγουρα αλλα θα φροντισω να δωσω και κατι άλλο να το παρουν μαζι τους...σκευτομαι να κανω χειροποιητες μαρμελαδες :) Δεν ειμαι καν εγκυος και σχεδιαζω την επομενη βαφτιση χαχαχα :P ειναι θεμα ιδιοσυγκρασιας :P:P:P

Σεβομαι και τις άλλες απόψεις :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άρεσε που πήρε δώρα το παιδάκι μου. Νομίζω ότι δεν πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα και δεν μου αρέσει η φιλανθρωπία με 'την τσέπη' των άλλων. Μπορώ να μη μοιράσω μπομπονιέρες? Έρχεται ο άλλος με την καλή του την καρδιά να μου ευχηθεί και δεν θα του δώσω κάτι που κάνει 2-3 ευρώ? Θα του δώσω ένα χαρτάκι που θα λέει πού έδωσα τα χρήματα για το κέρασμα? Δηλαδή θα ήταν σωστό να καλέσω σπίτι μου κόσμο και να μην τους κεράσω τίποτα, αλλά να δώσω 100 ευρώ σε ένα ίδρυμα? Μα αυτό μπορώ να το κάνω και μόνη μου, όχι εις βάρος του άλλου. Και μετά να τον 'υποχρεώσω' να κάνει κι εκείνος δωρεά στο ίδρυμα αυτό? Νομίζω ότι μπερδεύουμε δύο διαφορετικά πράγματα. Η βάφτιση είναι ένα θρησκευτικό και κοινωνικο γεγονός, πρέπει να αντιστοιχεί στην προσωπικότητά μας και να γίνεται με σεβασμό στους καλεσμένους μας. Η φιλανθρωπία πρέπει να γίνεται κρυφά και από το υστέρημά μας. Αυτά, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω όσους επέλεξαν τη λύση της δωρεάς.

ΥΓ. Άλλο το θέμα να αγοράσω τις μπομπονιέρες και τα προσκλητήρια από ένα ίδρυμα. Αυτό το δέχομαι και μάλλον θα το κάνω κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Maya συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα έγραψες!

 

ΑΧ βρε ζουζουνιτσα μου :lol: υπερπαραγωγή κι εσύ? :lol:

μην ξεχάσεις να με φωνάξεις στο δεύτερο για να τινάξουμε την Βanca στον αέρα!!!

.......έχω ιδέες τρομερές...ούτε στο Hollywood ,

μην σου πω ούτε στο Βollywood δεν θα έχουν βιώσει τέτοιες στιγμές!!! :lol:

.png.png
Link to comment
Share on other sites

εμένα πάλι μου αρέσει η ιδέα που είδα ότι ζήτησαν να μην φέρουν δώρο αλλά τα χρήματα να δωθούν κάπου

(νομίζω υπήρχε και κουμπαράς στην εκκλησία)

αυτό ναι...

αλλά εγώ ρε κορίτσια, θα το πω γιατί να μην το πω, περίμενα τη βάφτιση για να έχει το παιδί μου ρούχα για το χειμώνα

Οχι δεν πεινάμε αλλά τα οικονομικά μας δεν μας επιτρέπουν να έχουμε και 2 αλλαξιές ρούχα την ημέρα για το παιδί (τόσα χρειάζεται και καμια φορά και 3 αλλαξιές λόγω του παιδικού)

Και χάρηκα που πήρα πολλά ρουχαλάκια και που θα έχω ρούχα και για του χρόνου και πιθανά και του παραχρόνου

Και χάρηκα που μάζεψα κι 700 ευρώ μετρητό και έκλεισα τρύπες

 

Τα οικονομικά μας δεν μας επιτρέπουν να κάνουμε δωρεα 1,5-2 χιλιάδων (γιατί τελικά, τόσο ήταν όλα τα δώρα μαζί περίπου)

 

Ντροπή μας?

Μπράβο σε όσους μπορούν, αλλά και όσοι δε μπορούν δε σημαίνει ότι τους διακατέχει η έπαρση

Link to comment
Share on other sites

Ντροπή μας?

E όχι και ντροπή σας Ωριωνομαμά μου.....δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες, πόσο μάλλον για μας...

και εκτός αυτού μου φαίνεται και λίγο θλιβερό και άδικο για το παιδί να μην έχει ούτε ένα δώρο , έτσι για το καλό,

από την βάπτισή του...

 

Μπράβο σε όσους μπορούν, αλλά και όσοι δε μπορούν δε σημαίνει ότι τους διακατέχει η έπαρση

Συμφωνώ και θα συμπληρώσω πως ούτε όσοι μπορούν αλλά δεν θέλουν, σημαίνει ότι τους διακατέχει η έπαρση.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...