Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προς γνωση και συμμορφωση


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες τις κυριες του forum. Σας διαβαζω εδω και αρκετο καιρο και σημερα πρωτη φορα βρηκα το θαρρος να γραψω. Εχω ενα γιο 5 μηνων που τον αγαπω πολυ που ομως δεν ημουν σωστη απεναντι του στο θεμα του θηλασμου. Τον θηλασα μονο 70 ημερες και αυτο σπρωχνοντας πραγματικα τη καθε μερα να περασει γιατι νομιζα οτι ο θηλασμος δε μου ταιριαζει, με περιοριζει, με ζοριζει, με παχαινει, με πρηζει και πολλες αλλες βλακειες.

 

Ποσα λιγα λοιπον ηξερα και ποσο το μετανιωσα. Νομιζα οτι θα απελευθερωθω οταν θα τον σταματουσα οτι θα μπορουσα να βγω μια βολτα, να πιω ενα καφε και να καπνισω, δε το εβλεπα σαν υποχρεωση της μανας προς το παιδι της, ισως λανθασμενα το εβλεπα σαν επιλογη: "τι επιθυμει η κυρια να θηλασει ή οχι?".. Και ολα αυτα τη στιγμη που η παιδιατρος μου και 2 γυναικολογοι μου ελεγαν να κανω υπομονη, να προσπαθησω, οτι ερχεται χειμωνας και το μωρο μου θα χρειαστει τα αντισωματα..ολοι οσοι ηταν διπλα μου με στηριζαν αλλα τελικα εγω ημουν αυτη που υπονομευσα τον εαυτο μου και το παιδι μου. :oops:

 

Αυτο που κανω τωρα λοιπον εκ των υστερων ειναι να διαβαζω καθημερινα τις δημοσιευσεις περι θηλασμου και τις συμβουλες της Αγλαιας, και να χαιρομαι ολες εσας που "βασανιζεστε" με κατι που εγω "απελευθερωθηκα". Μπραβο σε ολες εσας που στηριζετε θερμα το θηλασμο και σε σας που θηλαζετε και ελπιζω στο δευτερο παιδακι μου, που δε θα αργησει πολυ να ερθει, να "βασανιζομαι" και γω μαζι σας. :)

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σου εύχομαι με το καλό azi, το δεύτερο μωράκι σου! :D Και να σου πάνε όλα όπως τα θες! Και δεν χρειάζεται να νιώθεις άσχημα για την πρώτη σου εμπειρία με το θηλασμό!Δεν είχες τη σωστή ενημέρωση και μπερδεύτικες!

 

Ευτυχώς μέρα με τη μέρα η ενημέρωση περνάει στις μαμάδες - μέλλουσες ή νυν - και έτσι φαίνεται ότι στο κοντινό μέλλον , όσες γυναίκες ενδιαφέρονται ,θα μπορούν να παίρνουν ενημερωμένες αποφάσεις για το αν θα θηλάσουν ή όχι! Σε αυτό, έχει βοηθήσει παααααρα πολύ το Parents και ευχαριστώ πραγματικά όλους όσους συμμετέχουν! Η δουλειά που γίνεται εδώ είναι πολύτιμη! :D

Link to comment
Share on other sites

γεια σου azi!!!

να σου ζησει!!!!

δεν ξερω αν διαβασες το ποστ μου που εκανα για το θηλασμο-μετα κοπων και βασανων για να θηλασω το μωρακι μου!!!

εαν θελεις μπορεις να ξαναθηλασεις το μωρακι σου,εχει γινει ηδη ποστ απο την Αγλαια!!!μην εχεις τυψεις μπορεις ακομη να ξαναθηλασεις,δεν ειναι αργα!!!

:D:D:D:D:D:D

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα γιο 5 μηνων που τον αγαπω πολυ που ομως δεν ημουν σωστη απεναντι του στο θεμα του θηλασμου. Τον θηλασα μονο 70 ημερες και αυτο σπρωχνοντας πραγματικα τη καθε μερα να περασει γιατι νομιζα οτι ο θηλασμος δε μου ταιριαζει, με περιοριζει, με ζοριζει, με παχαινει, με πρηζει και πολλες αλλες βλακειες.

 

azi να σου ζήσει το μωράκι!

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μοιράζεσαι μαζί μας την εμπειρία σου. Σε μια κοινωνία που ο θηλασμός είναι σπάνιος πολλές μητέρες νιώθουν άβολα να θηλάσουν. Τα αισθήματα που ένιωθες ότι σε περιορίζει, σε ζορίζει, ότι δεν σου ταιριάζει δεν είναι καθόλου σπάνια. Όμως λίγες μητέρες μπορούν να πούνε πώς νιώθουν πραγματικά.

 

Σαν Σύμβουλος γαλουχίας έχω βοηθήσει αρκετές μητέρες να αποθηλάσουν μόνο γι αυτούς τους λόγους. Δεν θα βρεις σχετικά ποστ γιατί είναι δύσκολο να μιλάει μια μητέρα γι αυτό το θέμα. Προτιμούν πιο προσωπική επικοινωνία.

 

Ακόμη και για το πρήξιμο που αναφέρεις δεν έχεις άδικο. Αρκετές μητέρες κάνουν μια ελαφριά κατακράτηση υγρών τους πρώτους μήνες ή όσο διάστημα θηλάζουν αποκλειστικά. Ίσως είναι μια πρόνεια του οργανισμού να έχει περίσσεια σε υγρά, ώστε αν του χρειαστούν να είναι πάντα διαθέσιμα. Όσο συνεχίζεται ο θηλασμός, το πρήξιμο αυτό φεύγει.

 

Σίγουρα πάντως ο θηλασμός δεν παχαίνει! Μάλλον σημαντικά ενεργειοβόρος είναι και μπορεί η μαμά να κάνει μερικές ατασθαλίες που σπάνια μπορεί να τις κάνει (έτρωγα παγωτό με κουτάλι της σούπας από δίλιτρι συσκευασία!!!).

 

 

Ποσα λιγα λοιπον ηξερα και ποσο το μετανιωσα. Νομιζα οτι θα απελευθερωθω οταν θα τον σταματουσα οτι θα μπορουσα να βγω μια βολτα, να πιω ενα καφε και να καπνισω

 

Θηλάζοντας ή όχι, πάντα μπορείς να βγεις μια βόλτα, να πιες ένα καφέ ή ένα ποτό, να καπνίσεις... Αυτά δεν εμπλέκονται απαραίτητα με το ότι θηλάζεις ή όχι. Αρκεί να βρεις κάποιον να σου κρατήσει το παιδί! :wink:

 

δε το εβλεπα σαν υποχρεωση της μανας προς το παιδι της, ισως λανθασμενα το εβλεπα σαν επιλογη: "τι επιθυμει η κυρια να θηλασει ή οχι?"..

 

Δεν είναι υποχρέωση, επιλογή είναι ο θηλασμός! Υποχρέωση ήταν τότε που δεν υπήρχαν γάλατα σε σκόνη και δεν υπήρχαν αποστειρωτήρες. Από τότε που υπάρχουν και μπορούμε με σχετική ασφάλεια να μεγαλώσουμε τα μωρά μας χωρίς θηλασμό, είναι επιλογή!

 

Η τεχνολογία και η γνώση μας βοηθούν ακόμη και να επανορθώσουμε! Αν θέλεις να κάνεις επαναγαλακτισμό μπορείς να το κανεις! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...