Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ?


BABY

Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα! καποια κοπελα στο φορουμ ειδε που αναφερα οτι θα λειψω 9 ημερες απο το μωρο μου για ταξιδι στο εξωτερικο. τοτε ο μπεμπης μου θα ειναι 5 μηνων και θα τον προσεχουν οι γονεις μου με τους οποιους τα παει μια χαρα. αλλωστε ειναι βολικο παιδακι. μου ειπε λοιπον αυτη η κοπελα οτι το παιδι εχει εντονα συναισθηματα, πιθανον να αισθανθει φοβο, εγκαταλειψη κτλ. σεβόμενη την γνωμη της, θα ηθελα και την δικη σας, αν καποια εχει αναλογη εμπειρια ας μου πει. ταξιδι αναψυχης θα παμε. το εχουμε πολυ αναγκη με τον αντρα μου. μεγαλωνουμε ολομοναχοι το μωρο μας, ζουμε χωρις τους γονεις μας, σε άλλη πολη πολυ μακρια και θελουμε λιγο να ζεστανουμε την σχεση μας. εννοειται οτι ποναμε που θα αφησουμε το παιδι, αλλα ...........τελικα τι πιστευετε? θα καταλαβει ο μπεμπης μας την απουσια μας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φίλη μου η δικιά μου εμπειρία δεν έχει να κάνει με ημέρες αποχωεισμού παρα μόνο με μια(και αυτή όχι ολόκληρη). Η μικρή ήταν σχεδον 5 μηνών τον Σεπτέμβρη. Βαψαμε το δωμάτιό της κ για τον λόγο αυτό εγώ κ εκείνη πήγαμε στο σπίτι των γονιών μου. Επ ευκαιρία λοιπόν την επόμενη θα την αφηνα με τη γιαγιά να παω στο σπίτι να κάνω γενική. Έλλειψα απ τις 8 το πρωι εως τις 9.30 το βραδυ. Μπήκα στο σπίτι, της μιλούσα και κοίταζε αλλού! Πήγαινα απ την άλλη κ ξαναμιλούσα κ ανεκφραστη γύρναγε απ την άλλη. Την πήρα αγκαλιά κ κοίταζε τους υπόλοιπους. Πραγματικά αρρωστησα απ τη στεναχώρια μου. Ευχομαι να παρεις την καλύτερη απόφαση

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι στο ταξιδι να παρετε και το μωρακι μαζι σας γιατι θα στεναχωρεθεις και εσυ και αυτο , γιατι ειναι πολυ μικρο τα καταλαβενουν ολα και θα καταλαβει σιγουρα την απουσια σας , εμενα ο γιος μου ειναι πολυ κοινωνικο παιδακι παει σε ολους κανενα προβλημα τον αφηνω το πρωι απο τις 8 μεχρι της 2 το πιο πολυ και μεχρι να ερθω πολλες φορες τους εχει αλλαξει 15,000000000000 φορες τα φωτα , ειναι πολυ μικρουλη και χρειαζεται την μαμα του σε τετοια ηλικια και κανεναν αλλον οσο κοινωνικα και να ειναι με τους αλλους!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη, δεν έχω αφήσει ούτε για μισή ώρα το μωρό σε ξένο άνθρωπο. 2 φορές από 2 ώρες μόνο στον μπαμπά της. Αλλά είχαμε λείψει εγώ και η μπέμπα μακριά από τον μπαμπά της για 7 μέρες και το μωρό κατάλαβε την απουσία του. Τότε ήταν 8 μηνών.Όταν γυρίσαμε στην αρχή τον κοιτούσε σαν ξένο, μετά σιγά σιγά, σα να θυμήθηκε και του έκανε χαρές!

 

Πιστεύω θα καταλάβει ότι λείπετε, ωστόσο μην έχεις τύψεις...Αφού νιώθεις ότι το έχετε ανάγκη, πρέπει να το κάνετε. Εμείς ακόμα δεν το έχουμε νιώσει, αν και είμαστε συνέχεια με το μωρό και δεν έχουμε βγει ούτε ένα βράδυ έξω από τη γέννηση της...Να πάτε και να περάσετε καλά, να ξεφύγετε και να γυρίσετε με τις μπαταρίες γεμάτες!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι το δικό μου παιδί όταν ήταν μικρό δεν καταλάβαινε τίποτα.

Μέχρι πέρυσι, κάθε χρόνο, τον έπαιρνε η μητέρα μου και κατέβαιναν στην Ελλάδα για 10 με 14 μέρες.

Πολλά Σαββατόβραδα τον κρατάει για να βγούμε εμείς έξω.

Τώρα τελευταία όμως δεν μπορεί μας ψάχνει συνεχεία και μας παίρνει κάθε τρεις και λίγο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

…θα σου πω τι μου είπε η παιδίατρος μας: καλό είναι να μην το αφήνεις πάνω από 3-4 μέρες μόνο σε αυτήν την ηλικία γιατί σε ψάχνει. Εμένα τώρα είναι 11 μηνών και θα τον αφήσουμε με τον άντρα μου Ιανουάριο και Φεβρουάριο από 4-5 μέρες, κάλο είναι αν γίνεται να έρθουν η γιαγιά και ο παππούς σπίτι σας και να μην αλλάξει μέρος και συνήθειες.

Εγώ παντός σου λέω να πας ταξιδάκι και να περάσεις πολύ πολύ όμορφα θα σας ψάχνει ο μικρός αλλά θα το ξεπεράσει γρήγορα, χρειαζόμαστε και εμείς χρόνο με τους άντρες μας και λίγο ξεκούραση.

Πρίν φύγετε πες την γιαγια να έρχεται πιο συχνά σπίτι και να μένει με τον μικρό για να τους συνηθίζει, εγώ αυτό κάνω και από ότο φαίνετε περνάει και καλύτερα μαζί τους.

Ρώτα και την παιδίατρο σου να δεις τι θα σας πει.

an1cCF1ag2B0010MzAwZG98NjQ0MTE2MTJqYXw.gif
Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι οτι τα παιδια συνηθιζουν, οπως ολοι μας. Δεν θελω να φανω σκληρη, αλλα θεωρω οτι οκ, συνηθιζουν, αλλα πληγωνονται. Δεν ειναι παιδι που του εξηγεις που πας και τι κανεις. Ειναι μωρακι 5 μηνων!!Δεν καταλαβαινει τα νοηματα των λεξεων αλλα καταλαβαινει οτι ο κοσμος του ολος, εσυ δηλαδη, εχεις φυγει.

 

Και ξανα δεν θελω να φανω σκληρη, αλλα για την δικη μου καλοπεραση δεν θα εκανα τιποτα που θα πληγωνε, μοιραια, το παιδι μου.(εκτος κι αν ειχα αλλη αφετηρια, το οτι δηλαδη 'θα το ξεχασει' κτλ)

Αν εσυ εχεις αμφιβολιες, μπορεις να κανεις ενα συμβιβασμο κ να λειψεις ενα διημερο;

 

Που και παλι εγω λειπω τωρα για δουλεια μερικες ωριτσες κι εχει παθει την πλακα της η μικρη (κι εγω μαζι....:roll:) παντως...για αναθερμανση της σχεσης...'βγηκαμε' ραντεβου με τον αντρα μου στο .....σαλονι μας Παρασκευη βραδυ...κερια, μεξικανικο, κρασι με μπαχαρικα...οκ καναμε 2-3 διαλλειματα...αλλα σε καποια φαση κοιμηθηκε για τα καλα η μικρη!:wink:

Link to comment
Share on other sites

..κοίταξε εγώ είμαι υπέρ του να πάτε το ταξιδάκι σας και να περάσετε όμορφα! Εγώ προσωπικά αυτό θα έκανα και ομολογώ πως όταν το έκανα το καλοκαίρι που πήγαμε διακοπές ο μικρούλης μου ούτε που παίδεψε κανέναν και εμείς περάσαμε σούπερ χωρίς έγνοιες, ξυπνήματα κ.λ.π. και όταν γυρίσαμε όλα ήταν οπως πριν, άλλωστε κατά τη γνώμη μου πάντα, 5 μηνών είναι αρκετά μικρό και ναι θα αντιληφθεί την απουσία σου, αλλά θα το ξεπεράσει και σιγουρα θα το ξεχάσει. Η υπερβολή δε νομίζω ότι βοηθά κανέναν..δηλαδή αν θέλεις να πας απλά πήγαινε χωρίς τύψεις! Εμένα ...ναι μου έλειψε αλλά δεν το μετάνιωσα και τώρα ανυπομωνώ να έρθει η στιγμή για την επόμενη απόδραση μας, να ξεφυγουμε λιγάκι από τη ρουτίνα, να βρούμε τους εαυτούς μας..

Πρέπει να σου πω ότι όταν ήταν τριών μηνών έλειψα από κοντα του 10 μέρες επειδή ήμουν στο νοσοκομείο και όταν επέστρεψα ήταν ομολογουμένως κάπως απόμακρος αλλά σε λίγα λεπτάκια που τον πήρα αγκαλίτσα και του έκανα χαδάκια τα ξαναβρήκαμε!Όπότε προχώρα χωρίς ενοχές!!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

ισως θα ηταν καλυτερο να μειωνατε τις μερες κι εμενα πολλες μου φαινονται φετος αφησα τον μικρο (2χρ.)γαι 12 μερες και παθαμε μια παρακρουση ολοι μας,αλλα πρεπει και οταν νιωθεις οτι το θελεις να πατε καπου να ηρεμησετε και να γεμισετε τις μπαταριες στο κατω κατω και το παιδι θα επωφεληθη οταν θα εχεις φορτωσει θετικα ετσι δεν ειναι?βαλε μια μπλουζα σου που εχει την μυρωδια σου στο κρεβατακι του μπορει να ακουγετε αστειο αλλα δεν ειναι θα σε εχει ετσι κοντα του το μικρουλη σου και φροντισε να περασεις σουπερ τελεια

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να πάτε και να περάσετε τέλεια...

Δεν είσαι μόνο μαμά, καταλαβαίνω ότι αυτοί οι 4 μήνες ήταν πολύ έντονοι, με όλα τα συναισθήματα στο φουλ, έχεις ανάγκη να ξεκουραστείς και να βρεθείς λίγο μόνη σου με τον σύντροφό σου...

Έχω κι εγώ την αίσθηση ότι το μωρό καταλαβαίνει, προετοιμάσου για κάποια "μουτράκια" που θα σου κάνει όταν γυρίσεις, αλλά θα τα βρείτε πάλι!!!

Απλώς πιστεύω ότι οι 9 ημέρες θα σου φανούν αιώνας... (άντε να περάσεις καλά τις πρώτες 2, μετά θα το αναζητάς)!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα μωρά βιώνουν πολυ έντονα την απουσιά της μητέρας ακόμα κι αν δεν μπορουν να το πουν με λογια ή πράξεις. Εγω δεν θα μπορούσα να αφήσω το μωράκι μου με τιποτα ουτε για ΣΚ....το ιδιο και ο άντρας μου. 3 ωρες πάμε καμια βόλτα και εχουμε ενα κενό μεσα μας. Νομιζω οτι για 2-3 χρονια θα κάνουμε υπομονή. Θα πρότεινα να παρετε το μωρό μαζί σας ή εστω τη γιαγια με το μωρό ωστε να το κραταει λιγο και να εχετε και χρονο μονοι σας.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΓΙΑ 5 ΜΕΡΕΣ!!!ΜΕ ΕΧΕΤΕ ΒΑΛΕΙ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ!!!Η ΜΙΚΡΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 13 ΜΗΝΩΝ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΝΗ Η ΑΠΟΥΣΙΑ ΜΑΣ!!!ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΜΑ ΛΕΙΨΩ!!!ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΤΗΣ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΣΑΙ ΓΟΝΙΟΣ ΚΑΤΑΚΛΥΖΕΣΑΙ ΑΠΟ ΕΝΟΧΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ!!!!ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ!!!

JgiCp3.pngv9Xtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε ο καθένας κάνει ότι νιώθει. Και εγώ έχω μπουχτίσει στο σπίτι και εγώ έχω κουραστεί και εγω νιωθω απομακρυσμένη από τον άνδρα μου αλλά δεν μπορώ να την αφήσω ούτε ένα βραδυ να βγω μαζί του (που υπόψιν κοιμάται όλο το βράδυ). Προχθες ήταν να βγουμε και έκλαιγα όλη την προηγουμενη νύχτα που έπρεπε να διαλέξω. Αλλά ταξίδι τόσες μέρες δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω. Συμφωνώ με τη yogini οτι μπορούμε να κάνουμε υπομονή 2-3 χρόνια. Αλλά είπαμε ο καθένας κάνει ότι νομίζει. Πάντως σε όσους με σκάνε επειδή και καλά στεναχωριούνται που παρακλειστηκα στο σπίτι, η απάντησή μου είναι ότι δεν το γεννησα για να το παρατάω και να διασκεδάζω. Και το εννοώ. Τι να το κανω να πάω ταξίδι και να μοιρολογάω συνέχεια που το άφησα? 'Η μαζί ή καθόλου...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι υπερ να κανετε ενα ταξιδι εφοσον το εχετε αισθανθει οτι το θελετε.εγω το μικρο τον αφηνω που και που στη μαμα μου να παμε για ενα καφεδακι με τον αντρα μου.μπορει να μην γινεται συχνα αλλα ναι το επιλεγουμε οταν το θελουμε.ταξιδι εχουμε παει μια φορα για 3 μερες οταν ηταν 5 1/2 μηνων και δεν το μετανιωσα περασα ομορφα χωρις τυψεις.ηξερα οτι το παιδι ηταν σε πολυ καλο περιβαλλον ευτυχισμενο.δεν ξερω ποτε θα το ξανακανω δεν εχω νοιωσει ακομα την αναγκη.οταν γυρισαμε ο μικρος μας εσκασε ενα χαμογελο και τον γεμισαμε φιλια.

 

η γνωμη μου λοιπον ειναι ναι να πατε το ταξιδι σας χωρις τυψεις...

απλα μηπως θα ηταν καλυτερα σαν πρωτο ταξιδι να μην πατε εξωτερικο ( εγω ειχα παει 4 ωρες μακρυα) και οχι τοσες μερες ειναι αρκετες για πρωτη φορα.

 

απλα να εχετε φροντισει καποιες σημαντικες λεπτομερειες για να ειναι το μωρο ασφαλη και να αισθανεται οσο το δυνατον λιγοτερο την απουσια σας.

 

να ειναι εξοικιωμενο με τη γιαγια καλυτερα σπιτι σας.

η γιαγια να γνωριζει τα παντα για τις συνηθειες του μωρου.

να ειναι κοντα σε νοσοκομειο (αχρειαστο να ειναι) και σιγουρα το τηλ του παιδιατρου να το μαθει απεξω.

και οτι αλλο χρειαζεται.εσεις ξερετε το μωρο σας αν θα μπορεσει να ανταποκριθει στην απουσια σας.

 

ελπιζω να μην σε ζαλισα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιλαμβάνομαι την ανάγκη σας να "ξεφύγετε" για λίγο μόνοι σας...νομίζω ότι αν το παιδάκι σου είναι βολικό και κάθεται στους παπούδες χωρίς πρόβλημα , μπορείτε άνετα να κάνετε το ταξιδάκι σας.

Εμείς αφήσαμε το μικρό σε ηλικία 5 μηνών στη μαμά μου και την κοπανήσαμε για 5 μέρες , σε μέρος όμως που να μπορούμε να γυρίσουμε άμεσα , ανα πάσα στιγμή (εννοώ οδικώς , τρέχα να φύγουμε , όχι να περιμένω πτήση αεροπλάνου). Ο μικρός δεν είχε κανένα πρόβλημα , άλλωστε με τη γιαγιά του κάθεται καθημερινά γιατί εγώ εργάζομαι , και μπορώ να σου πω ότι εμείς είμασταν "αντε να γυρίσουμε , να δούμε το μωρό"...

Θα μπορούσατε να κάνετε ένα τεστ , αφήστε το στους παπούδες ένα Σαββατοκύριακο (εντάξει , θα περάσετε να το δείτε) , και θα βγάλετε συμπέρασμα...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ερωτημα ειναι αν καταλαβαινει το μωρο ή αν μπορουν οι γονεις να το αφησουν για λιγο???

Ποιος μπορει να ξερει με ακριβια τι καταλαβαινει και πως αισθανεται ενα μωρακι? Αν θα στεναχωρηθει και για ποσο θα το θυμαται ή αν δεν καταλαβει την διαφορα καθολου ή αν τα ξεχασει ολα μολις δει τους γονεις του? Εχουν τα μωρα αισθηση του χρονου? Πως νιωθουν οταν η μαμα πηγαινει στη δουλεια. Καταλαβαινουν οτι ειναι για 8 ωρες και οχι για 5 μερες?

Απο την αλλη αν ενα ζευγαρι αφησει το μωρο του στους παπουδες για να περασει ενα ρομαντικο τριημερο πρεπει να εχει τυψεις? Αν ενα ζευγαρι στηλει το μωρο στους παπουδες στον καθαρο αερα για 3 μερες μακρια απο τον καυσωνα και το καυσαεριο πρεπει να εχει τυψεις???

Link to comment
Share on other sites

Εχουν τα μωρα αισθηση του χρονου? Πως νιωθουν οταν η μαμα πηγαινει στη δουλεια. Καταλαβαινουν οτι ειναι για 8 ωρες και οχι για 5 μερες?

Εμενα ο μεγαλος(απο 8 μηνων κ μετα αναφερομαι) οταν γυριζα απο τη δουλεια(παντα την ιδια ωρα πανω κατω) ηταν στην πορτα και με περιμενε.Και μαλιστα επεστρεφα 4μιση κ μου ελεγε η μητερα μου οτι απο τις 4 κοιταζε τη πορτα.

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Νομίζω ότι σε αυτό το θέμα, σχεδόν κάθε μία από εμάς θα γράψει κάτι διαφορετικό. Εγώ έχω αφήσει τα παιδιά μου αρκετές φορές στη μαμά μου, προκειμένου να πάω κάπου με τον άντρα μου. Σε καμμία περίπτωση δεν αισθάνθηκα στην επιστροφή μου ότι τα παιδιά μου μού κρατούσαν μούτρα ή δεν μου μιλούσαν. Περνάνε πολύ ωραία με τη γιαγιά τους και πάντα όταν τους έχει, το σπίτι της είναι γεμάτο κόσμο.

 

Πιστεύω ότι μόνο εσύ μπορείς να απαντήσεις στην ερώτησή σου. Το πως αισθάνεσαι εσύ για το θέμα μετράει. Αν το έχεις ανάγκη αυτό το ταξίδι και είσαι σίγουρη για τον άνθρωπο που θα κρατήσει το παιδί σου, τότε προχώρα. Αν όχι, μην το κάνεις. Οι απόψεις των άλλων είναι σεβαστές, αλλά δεν είναι οι δικές σου.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα για το αν το παιδί νιώθει εγκατελειμένο και γενικά για το τι νιώθει έχει τεθεί εδώ και πολυ καιρό και υπάρχουν ειδικοί να απαντήσουν. Μπορείτε να κάνετε μια ερώτηση σε κάποιον ειδικό.

 

Τα λίγα βιβλία παιδοψυχολογίας που διάβασα λένε ότι το παιδί πριν κλείσει το χρόνο δεν μπορεί να έχει στην αίσθηση της προσδοκίας και δεν μπορεί να αντιληφθεί ότι οι γονείς θα επιστρέψουν. Αν λείπουν οι γονείς για ένα 24ωρο το παιδί νιώθει απελπισία και πιστεύει ότι τους έχει χάσει. Αρχίζει να τακτοποιεί τη ζωή του χωρίς αυτούς προσπαθώντας να προσκοληθεί στα άλλα άτομα. Μετά από μερικές μέρες οι γονείς εμφανίζονται και το παιδί πρέπει να αρχίσει πάλι από την αρχή, μόνο που τώρα δεν ξέρει αν όταν οι γονείς φεύγουν το πρωί θα τους χάσει για πολύ, θα νιώσει πάλι ότι τους έχασε ή θα επιστρέψουν...

 

Αυτό σημαίνει έλειψη εμπιστοσύνης, άγχος αποχωρισμού...

 

Τα συμπεράσματα δεν έχουν βγει από την παρατήρηση ενός παιδιού από έναν υποκειμενικό παρατηρητή. Έχουν βγει από την παρατήρηση πολλών παιδιών από πολλούς παρατηρητές για να εξαληφθεί η μεροληψία (η υποκειμενικότητα...).

 

Το ότι τα πολύ μικρά μωρά δεν μπορούν να εκφράσουν αυτά τα αισθήματα δε σημαίνει ότι δεν τα νιώθουν, αντίθετα σημαίνει ότι τα βιώνουν πιο τραγικά γιατί δεν έχουν τρόπο να τα πούνε...

 

Μη βασίζεστε στα όσα μεταφέρω. Συζητήστε το κάποιον ειδικό (παιδοψυχολόγο, ψυχοθεραπευτή...). Τόσα έξοδα θα κάνετε για το ταξίδι, στον ειδικό θα δώσετε 50 ευρώ και θα σας λύσει την απορία.

 

Πιο φθηνό από την επίσκεψη θα σας βγει το βιβλίο της Λουκίας Δημητρίου - Χατζηνεοφύτου , Ψυχολόγου, με τίτλο "Τα 6 πρώτα χρόνια της ζωής" από τις εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα.

 

Μεταφέρω από τη σελίδα 421:

 

Οι γονείς με παδιά στη βρεφική ηλικία πρέπει να αποφεύγουν να αποχωρίζονται από αυτά για μακρά χρονικά διαστήματα. Στην ηλικία αυτή το παιδί, όχι μόνο είναι ανίκανο να αντιληφθεί το χρόνο και συνεπώς η απουσία του γονιού του φαίνεται ατελείωτη αλλά δεν αντιλαμβάνεται ότι ο γονιός θα επιστρέψει κάποτε. Η μακρά απουσία των γονιών (πχ σε πολυήμερα ταξίδα) δημιουργεί στο παιδί πολλή αβεβαιότητα και άγχος. ...

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή είναι 17 μηνών και την έχουμε αποχωριστεί ως τώρα 2 φορές, από 1 μέρα τη φορά (και αυτό γιατί δεν γινόταν αλλιώς). Αν μου το έλεγαν πριν γεννήσω θα το θεωρούσα εντελώς παράλογο να μην θέλεις να αφήσεις το μωρό σου...τώρα αναθεώρησα :D Για να μην τα πολυλογώ, συμφωνώ με τη ravT και τη yogini. Ήδη σκέφτομαι το Μάρτιο που θα γεννήσω και θα λείψω 4 ημέρες!!!

 

Θα έλεγα εν τέλει ότι 9 ημέρες μου φαίνονται κάπως πολλές - ίσως αν μειώνατε τη διάρκεια του ταξιδιού;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ρωτησα παιδοψυχολογο και μου ειπε οτι μπορω να φυγω για το ταξιδι, και οτι το μωρο δεν καταλαβαινει αυτη την ελλειψη. οτι ειναι πολυ μικρο (5,5 μηνων) για να συνειδητοποιησει οτι λειπουν οι γονεις. αυτα!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ρωτησα παιδοψυχολογο και μου ειπε οτι μπορω να φυγω για το ταξιδι, και οτι το μωρο δεν καταλαβαινει αυτη την ελλειψη. οτι ειναι πολυ μικρο (5,5 μηνων) για να συνειδητοποιησει οτι λειπουν οι γονεις. αυτα!

αντε μπραβο καλα να περασετε και προσοχη(εκτος εαν θελετε)μην γυρισετε και με κανενα μποναμα στην κοιλιτσα;)

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

στη γερμανια ειμαστε μονοι μας.ουτε μανα ουτε πεθερα ουτε καποιος τελος παντων να του αφησω εστω για μιση ωρα τα παιδια.ο αντρας μου 12 ωρες τη μερα δουλευει.οταν πηγαινουμε ελλαδα διακοπες καθε καλοκαιρι για εναμισι μηνα,πολλες φορες μας εχει πει η πεθερα μου να αφησουμε τα παιδια κ να παμε καπου εστω για 2-3

μερες.να πω την αληθεια το ηθελα αλλα δε το εκανα.η κορη μου ειναι 4 ο γιος μου 2 σχεδον,και ποτε δεν ελειψα ουτε μερα.οταν ημασταν ελλαδα διακοπες τα αφηναμε για 2-3 ωρες να παμε καμια βολτα αλλα μεχρι εκει.το 2010 τον αυγουστο θα παμε ελλαδα παλι.κ εχω το εξης να ρωτησω.κανει στην ηλικια που θα ειναι τα παιδια μου τοτε(5 η κορη κ 2,5 ο γιος) να τα αφησω 3 μερες με τη γιαγια να παμε καπου με τον αντρα μου ή οχι? αν εχω εστω κ μια αμφιβολια βεβαια δε θα το κανω.δε θελω ουτε 1 λεπτο να νιωσουν οτι τα αφησα ουτε να στεναχωρηθουν μια στιγμη κ να με ζητανε.αν μπορει καμια να με βοηθησει?ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως τον Ιανουαριο που θα ειμαι στη Θεσσαλονικη, θα τα αφησω και τα δυο στη μαμα μου και θα παμε μια 3ημερη εκδρομη με τον αντρα μου, γιατι ειμαστε 4 μηνες μονοι χωρις βοηθεια απο παππουδες και εχουμε κουραστει.Τα παιδια μια χαρα θα περασουν,κι αν αισθανθουν την ελλειψη θα το ξεχασουν μετα απο λιγο.Εμεις παλι εχουμε αναγκη απο λιγη "αποτοξινωση" απο τα παιδια-τα λατρευω τα παιδια μου αλλα εχω κι εγω αναγκη απο λιγη ξεκουραση.

 

Να πατε και να μην το σκεφτεσαι καθολου!!!

Link to comment
Share on other sites

ισως παμε αφου πρωτα κατσουμε 15 μερες στην πεθερα μου για να συνηθισουν κ τη γιαγια απο τη μια σκεφτομαι πως 3 μερες δεν ειναι κ πολλες αλλα απο την αλλη φοβαμαι μηπως νομιζουν οτι δε τα θελω:confused: τι λετε:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...