Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΛΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΣΕ ΞΕΓΕΝΝΑΕΙ!


Recommended Posts

Δεν ειχα δικο μου γιατρό, είχα πάει σε έναν αλλά δεν ήμουν 100% σίγουρη, οπότε ρώτησα μια φίλη μου γιατρίνα σε ποιον να πάω. Μου πρότεινε την Wunschman στο Ψυχικό.

Μετά από 45 λεπτά ραντεβού, κι αφου είχε πάρει ΟΛΟ μου το ιστορικό (το οποιο το είχε καταγράψει η γραμματέας της), μας είπε εμμέσως πλην σαφώς ότι στο ιατρείο είναι άλλοι δύο (!) γυναικολόγοι και πως αν γεννησω νωρίτερα τον Αυγουστο, ΔΕΝ θα με ξεγεννησει η ιδια που θα επισκεπτομαι ολο αυτο το διάστημα, αλλα ένας απο τους άλλους δύο!!! :shock::shock:

Εμεινα στηλη άλατος μιλάμε.... το φαντάζεστε? 9 μηνες εχεις το γιατρό σου που εμπιστευεσαι και ξαφνικα στον τοκετο έρχεται ενας άγνωστος "Χαίρετε, είμαι ο γιατρός που θα σας ξεγεννησω, how do you do Χαιρόπουλος".

Το έχετε ξανακούσει αυτό??? Γιατί τώρα στο γραφείο μου λέει μια συναδελφος της έτυχε οταν γεννησε πριν 4 χρόνια, ήρθε...ο "βοηθός" να την ξεγεννησει!!! Για ρωτάτε όλες ιδιως αυτες που σαν εμένα που είναι Αύγουστο, μηπως υπαρχει αυτό το ενδεχόμενο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμένα με ξεγεννάει ο γιατρός ...του έκαν πλάκα πού θα παέι διακοπές ..και μου είπε ότι λόγω επαγγέλματος έχει εξοχικό κοντά στην Αθήνα ...και θα είμαστε μαζί τον Αύγουστο :wink:

 

δε μου πολυαρέσει πάντως αυτό που σου είπε :!:

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ όλο αυτό λάθος, στην τελική γιατί να μην βρεις εξ αρχής ένα γιατρό που να μπορεί να σε παρακολουθήσει και να σε ξεγεννήσει; Γιατί στην τελική να δίνεις τόσα χρήματα εκεί και να σε ξεγεννήσει κάποιος βοηθός; Κακώς αν το δεχτείς! Από τη στιγμή που γεννάς σε ιδιωτικό και τους σκας ένα σκασμό λεφτά αλίμονο αν σε παρατήσει στη γέννα. Βρες άλλο γιατρό οπωσδήποτε γιατί είναι όλο αυτό αντιεπαγγελματικό...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καλή μου, ξέρω πως οι γιατροί προγραμματίζουν τις διακοπές τους κοντά και κυρίως όταν δεν αναμένεται τοκετός! Τι πάει να πεί Αύγουστος? Ο δικός μου γιατρός για παράδειγμα φεύγει ταξίδια σε άσχετες φάσεις και σε συνδυασμό με ερωτήσεις μου του στυλ "που θα πάτε τα Χριστούγεννα?" με την απάντηση να ναι "έχω τοκετούς", έχω καταλάβει πως προγραμματίζει και λείπει όταν δεν αναμένεται να χρειαστεί εδώ σε μια έγκυο. Όπως αναφέρεται παραπάνω, και ο δικός μου γιατρός, τα καλοκαίρια του τα περνάει κοντά στην Αθήνα οπότε και προλαβαίνει να επιστρέψει μέχρι να ετοιμαστεί η κάθε κοπέλα για τον τοκετό

 

Στη δική σου περίπτωση η άποψή μου είναι να κάνετε μια κουβέντα επί του θέματος και αν επιμένει να μη θεωρεί λογικό το να τη θέλεις εκεί, ζήτησέ της να σε αναλάβει όποιος γιατρός θα είναι εκεί για να σε ξεγεννήσει. Έτσι και αλλιώς δεν την είχες από πριν, εύκολο θα ναι να την αλλάξεις.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση της συναδέλφου μου σε άλλο γιατρό ήρθε βοηθός.

Στην περίπτωση μου, πρόκειται για ένα ιατρείο με 3 γυναικολογους με διαφορετικές πελάτισες, απλά συστεγάζονται τα ιατρεία τους. Μεχρι εδω καλά, δεν ειναι ουτε οι πρωτοι ούτε οι τελευταίοι, ομως δεν έχω ξανακούσει να λείπει ο ένας και να ξεγεννάει την κοπέλα ένας άλλος, που δεν τον έχει ξαναδει! Οσο καλός και να ειναι, υποτιθεται ότι έχεις εμπιετευτεί εναν συγκεκριμένο γιατρό, πρόκειται και για κάτι τοσο προσωπικό!!!

Τι να πω και είχα παει με διάθεση να με αναλάβει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε παιδια..ξεκαθαρισε ο ανθρωπος οτι σε περιπτωση που γεννησει πιο νωρις ..τοτε θα λειπει...και αν γινει ..εχει αντικαταστατη

Δλδ τι ειναι πιο καλο αυτο που βλεπω και γινεται συνεχεια που βαζουν τις πελατισσες τους λιγο πριν φυγουν για διακοπες ολες μαζι και οσες δεν καταφερουν να γεννησουν σε 5-6 ωρες τους τραβαν μια καισαρικη και αντε γεια????

 

Εγω πιστευω οτι πιο σημαντικο ειναι να νιωθεις καλα μαζι του ..και κατα δευτερον να ζητησεις να εχεις απ ενα ραντεβου και με τους αλλους..ωστε αν συμβει κατι να τους εχει ξανασυναντηση :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που περιμένω από ένα γυναικολόγο είναι όποτε κι αν γεννήσω, να εμφανιστεί... Η κάθε δουλειά έχει και τα μείον της τί να κάνουμε, ένας γιατρός πρέπει να είναι έτοιμος να θυσιάσει διακοπές... Η μητέρα μου θυμάται ότι ο δικός της είχε 3 χρόνια να πάει γιατί του τύχαιναν τοκετοι...

Στην προκειμένη περίπτωση, δεν είναι ότι βλέπει η συγκεκριμένη πότε μπορεί να λείψει αλλά έχουν ήδη μοιράσει οι τρεις γιατροί τις μέρες και μου είπε απλά ότι αν γεννήσω τις τάδε ημερομηνίες (πολύ κοντά στην ΠΗΤ), δεν θα ειναι εκεί σίγουρα γιατί έχει ΗΔΗ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ...Δλδ να έχεις το άγχος σου εκείνες τις ημέρες και να έχεις επιπλέον και το άγχος του ποιός θα σε ξεγεννήσει από...τους τρεις...

Ο λόγος που έκανα το ποστ δεν ήταν για να δώσω την συγκεκριμένη γιατρό, αλλά για να ενημερώσω κι άλλες κοπέλες που σαν εμένα περιμένουν να δουν εκείνη τη στιγμή το γιατρό τους κι όχι έναν άλλο γιατρό, να έχουν ρωτήσει από πριν τί γίνεται, γιατί ανακάλυψα ότι σε πολλές περιπτώσεις ΔΕΝ ενημερώνουν γι αυτό το ενδεχόμενο όπως ευτυχώς έκανε η συγκεκριμένη κι αυτό είναι απαράδεκτο... [/b]

Link to comment
Share on other sites

Το κάνουν. Περίμενα να γεννήσω αρχές Σεπτεμβρίου.Ο γιατρός θακλεινε το ιατρείο για διακοπές 20 ημερών τον Αύγουστο.Τον είχα ρωτήσει αν συνέβαινε να χρειαστει πχ τέλος Αυγούστου τι θα γινόταν; Μου είπε ότι θα πήγαινα στην κλινική και έχει κι άλλους γιατρούς που συνεργάζεται και θα με ξεγεννούσε ο συνεργάτης του. Δε μου άρεσε φυσικά αλλά ευτυχώς δεν χρειάστηκε.

Link to comment
Share on other sites

μου είπε απλά ότι αν γεννήσω τις τάδε ημερομηνίες (πολύ κοντά στην ΠΗΤ), δεν θα ειναι εκεί σίγουρα γιατί έχει ΗΔΗ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ...

 

έχει κανονισει ηδη διακοπες ή τοκετούς;;; :?:

 

μια τοσο πολυασχολη γιατρος, το πιο πιθανο ειναι να σε βαλει με το ζορι (και με καποια χαζοδικαιολογια) να γεννησεις με καισαρικη, για να μην τησ χαλασεις το προγραμμα! ελεος πια, έχουν ξεφυγει τελειως! :roll::roll:

 

απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω, βοηθαει πολύ στη γεννα να εχεις διπλα σου το γιατρο που σε ξέρει, τον ξέρεις και τον εμπιστευέσαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ειχα ΠΗΤ 19/8 και ο γιατρος μου το ειχε διευκρινισει απο την αρχη πως δεν θα με ξεγεννουσε ο ιδιος γιατι θα ελειπε σε διακοπες μετα απο πολλα χρονια,οποτε με ρωτησε αν θελω να με αναλαβει ετσι ωστε οταν θα φτασει εκεινη η ωρα ναεχω γνωρισει τον αντικαταστατη που σημειωτεον αν δεν μου κανει μπορω να εχω επιλογη....βεβαια λογω καποιων συνθηκων δε χρειαστηκε να με ξεγεννησει αλλος, αυτο μπορω να πω πως δενμε ενθουσιασε αλλα ηταν τουλαχιστον ειλικρινης..

Μια επισημανση ογιατρος μου ειναι στο Αλεξανδρας.....

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

έχει κανονισει ηδη διακοπες ή τοκετούς;;; :?:

 

 

 

 

Διακοπές....

 

πάλι καλά...δηλαδη...καλυτερα απο τοκετους! :lol::lol:

 

ξανασκεψου το παντως...

 

(οκ...εχεις πητ μεσα στο 15αυγουστο...αλλά ετσι ειναι το επαγγελμα του μαιευτηρα...)

Link to comment
Share on other sites

δεν εκπλησσομαι απο την εξηγηση που σου κανανε (οτι δηλ πιθανον αλλος γιατρος να σε "ξεγεννησει")

περισσοτερο θα παραξενευομουν εαν δεν το κανανανε,

σκεψου οτι τη μερα του τοκετου ενας γιατρος μπορει να παθει ο ιδιος τα "χιλια δυο" και να μη μπορει να σε "ξεγεννησει".

Και μονον εξ αυτου του γεγονοτος θεωρω οτι προκειται για πολυ σοβαρο ιατρειο.

Link to comment
Share on other sites

κατι παρόμοιο εχω και εγω. πηγαινω στο Ριο - δημοσιο νοσοκομειο, συστημενη στον γιατρο μου παω.

αυτός απο την πρωτη φορα μου ειπε οτι την εποχη που γενναω ειναι εποχη αδειων. και υπαρχει ενδεχόμενο να ειναι αδειουχος. ετσι θα με ξεγεννησει αλλος. δεν μπορει να ξερει απο τωρα αν θα λειπει τον ιουλιο, αλλά μου λεει αν θες να μην ξαναερθεις σε ενα, καντο.

σε ποιον να παω όμως?? δεν ξερω ποιος θα ειναι τοτε χωρις άδιεα.

φυσικα μου ειπε, οτι θα το μαθουμε κανα μηνα νωριτερα για τις άδειές τους, που βγαινουν κατοπιν σφαγης μεταξυ τους, οπως μου ειπε.

τελικα αποφασισα να συνεχισω σε αυτον, και αν σταθω ατυχη, θα με ξεγεννησει άλλος. τοτε θα δω σε ποιον θα παω.

ηδη καποια κοπελια απο εδω, μου ειπε και για καποια άλλα καλα ονοματα εκει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως το βρισκω πιο εντιμο που στο ειπε απο τωρα, ωστε να εχεις την επιλογη. Παρα να σου ελεγε στο τελος χαζες δικαιολογιες και να σε εβαζε να γεννησεις με καισαρικη. Εμενα ο γιατρος μου που ειναι διευθυντης κλινικης στο Ελενα, μου ειχε πει απο το πρωτο ραντεβου οτι τον Αυγουστο θα ελειπε δυο εβδομαδες και αν τυχον γενναγα νωριτερα θα με αναλαμβανε ο αναπληρωτης διευθυντης της κλινικης. Αμα ηθελα εμενα,αν οχι μπορουσα να παω σε αλλο. Δεν ειναι δυνατον για ενα ανθρωπο να θυσιαζει τα παντα για την καριερα, το βρισκω λιγο απανθρωπο...Ουτε εμενα θα μου αρεσε αν ημουν στην θεση του να ειμαι 365 μερες το χρονο standby. Ειχα ΠΗΤ 05/09 και γεννησα 18/08, με τον αναπληρωτη και ολα πηγαν μια χαρα! (με περιμενε 19 ωρες να γεννησω!)

Παντως καλα κανεις και το αναφερεις γιατι πολλοι γιατροι δεν ξεκαθαριζουν την θεση τους. Με το καλο τα μωρακια σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εχω ΠΗΤ 11/7. αν ο δικος μου λειψει τελικα απο 1-15/7 θα του ζητησω μονη μου να μου κανει καισαρικη πριν φυγει. τουλαχιστον θα ειναι δικη μου επιλογη (αν εχω μια καλη εγκυμοσύνη) να κανω τελικα καισαρικη.

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα Π.Η.Τ. 5/8/2008. Από την πρώτη μέρα τον ρωτούσα αν θα ελειπε τοτε διακοπες!και ας ήταν ακόμη χριστουγεννα.Γύρω στον 8ο μήνα μου είπε οτι δεν λεει πότε θα φυγει διακοπες για να μην αγχωνει τις κοπελες. Φεύγει και απλα παει καπου κοντα για να μπορει να γυρισει....Όταν έφταναν οι μέρες να γεννησω μου είπε ότι κατα την διαρκεια της 39ης εβδομαδας εκεινος θα ηταν διακοπες στην Κεφαλλονια!!!! Με ρωτησε αν φοβαμαι που θα λειπει και μου είπε αν φοβαμαι να μπω με τεχνητους. Δεν ήθελα όμως και έτσι αποφασισα να περιμενω....

την τελευταια μερα των διακοπων του, μου εσπασαν τα νερα. τον πηρα τηλ. να ερθει. Αν δεν εκανα 13 ωρες να γεννησω, θα ειχα γεννησει με τον συνεργατη του που ηταν απο το πρωτο λεπτο κοντα μου στο μαιευτηριο και ο οποίος ήταν τελικά μεσα στη γέννα. Ο γιατρός μου έκανε κάμποσες ώρες να έρθει. Τις 3 τελευταιες ήταν εκει όμως και πάλι καλά γιατί ο συνεργάτης από την αρχή με προετοιμαζε για καισαρική....

Τελικά κακός μήνας ο Αυγουστος για να γεννας....

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, τόσα λεφτά βγάζουν... Δε μπορεί να προκαλούν τέτοιο άγχος σε μια γυναίκα που πρόκειται να γεννήσει... Λες και δεν αρκεί και μόνο ο φόβος του τοκετού!

Κανονικά Λίζα έπρεπε να στο πει πριν την εξέταση την οποία φαντάζομαι χρυσοπλήρωσες. Εγώ δε θα έμενα πάντως σε ένα γιατρό που δε θα ήμουν σίγουρη ότι θα με ξεγεννήσει ο ίδιος.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά από τη μια εκτίμησα το γεγονός ότι με.. ενημέρωσε, από την άλλη όντως ενιωσα μια τεράστια απογοήτευση όταν αφού περίμενα εβδομάδες για ραντεβου, έχω δώσει όλο μου το ιστορικό, με έχει εξετάσει και έχει έρθει η ώρα να πληρώσω μου λέει...¨ίσως και να λείπω ανάλογα με το ποιά ημέρα γεννάς’... Χάσιμο χρόνου δλδ...

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα μου ετυχε αυτο.ο γιατρος που με παρακολουθουσε μου ειχε πει οτι για να ερθει ο ιδιος αποκλειστικα θελει λεφτα.(δημοσιο νοσοκ)αλλιως θα με ξεγεννησει αυτος που εφημερευει.δεχτηκα κι οταν ηρθε η ωρα να γεννησω ηταν εφημερεια αυτος κ τελικα πηρε αυτα που ηθελα εγω οχι το κασε που μου ζητησε!

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα μου ετυχε αυτο.ο γιατρος που με παρακολουθουσε μου ειχε πει οτι για να ερθει ο ιδιος αποκλειστικα θελει λεφτα.(δημοσιο νοσοκ)αλλιως θα με ξεγεννησει αυτος που εφημερευει.δεχτηκα κι οταν ηρθε η ωρα να γεννησω ηταν εφημερεια αυτος κ τελικα πηρε αυτα που ηθελα εγω οχι το κασε που μου ζητησε!

 

αν επιτρεπεται ποσα σου ζητησε και ποσα του εδωσες? εμενα δεν μου εχει πει κατι ακομα, αλλα εμαθα οτι δεν παιρνει λεφτα. αν του δωσω, ποσα να του δωσω? παω και εγω σε δημοσιο νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ειδικά όταν η γέννα είναι σε ιδιωτικό μαιευτήριο είναι απαράδεκτο άλλος να παρακολουθεί και άλλος να ξεγεννάει. Να δώσεις μια περιουσία και να μην έχεις τον γιατρό σου; Ε, όχι

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα μου ετυχε αυτο.ο γιατρος που με παρακολουθουσε μου ειχε πει οτι για να ερθει ο ιδιος αποκλειστικα θελει λεφτα.(δημοσιο νοσοκ)αλλιως θα με ξεγεννησει αυτος που εφημερευει.δεχτηκα κι οταν ηρθε η ωρα να γεννησω ηταν εφημερεια αυτος κ τελικα πηρε αυτα που ηθελα εγω οχι το κασε που μου ζητησε!

 

αν επιτρεπεται ποσα σου ζητησε και ποσα του εδωσες? εμενα δεν μου εχει πει κατι ακομα, αλλα εμαθα οτι δεν παιρνει λεφτα. αν του δωσω, ποσα να του δωσω? παω και εγω σε δημοσιο νοσοκομειο.

 

κατα την διαρκεια των επισκεψεων μου μου ελεγε''θα τα πουμε αυτα οταν ερθει η ωρα''πονηριες καταλαβες?δεν ελεγε ποσο γιατι ειναι παρανομο!εμαθα ομως απο μαιες κ αλλες κοπελες οτι περνει 500-600 ευρω.

εγω σαν τυχερη του εδωσα 200ε.οσα ηθελα γιατι εφημερευε.παντως στα ιδιωτικα οντως ειναι κακο αυτο .

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα μου ετυχε αυτο.ο γιατρος που με παρακολουθουσε μου ειχε πει οτι για να ερθει ο ιδιος αποκλειστικα θελει λεφτα.(δημοσιο νοσοκ)αλλιως θα με ξεγεννησει αυτος που εφημερευει.δεχτηκα κι οταν ηρθε η ωρα να γεννησω ηταν εφημερεια αυτος κ τελικα πηρε αυτα που ηθελα εγω οχι το κασε που μου ζητησε!

 

αν επιτρεπεται ποσα σου ζητησε και ποσα του εδωσες? εμενα δεν μου εχει πει κατι ακομα, αλλα εμαθα οτι δεν παιρνει λεφτα. αν του δωσω, ποσα να του δωσω? παω και εγω σε δημοσιο νοσοκομειο.

 

Εγώ γέννησα στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ και είχα δώσει 400 ευρώ για την περίδεση τραχήλου στον 3ο μήνα και 700 ευρώ για φυσιολογικό τοκετό. Τόσα μου ζήτησε δηλαδή. Απ΄ότι άκουγα και από τις άλλες κοπέλες η ταρίφα κυμαινόταν από 1000-1500 ευρώ. Για καισαρική δε θυμάμαι ακριβώς.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...