Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΞΥΛΟΣΟΜΠΑ ΛΕΒΗΤΑΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ


LOREEN

Recommended Posts

ΛΟΓΩ ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ. ΜΑΘΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΞΥΛΟΣΟΜΠΕΣ (Π.Χ. PRITY W15 ΜΕ ΦΟΥΡΝΑΚΙ) ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΜΕ ΕΙΔΙΚΗ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΑ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΣΑ ΕΔΩ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΥΣΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ?

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ? ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ? ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εμείς ξαχνόμαστε για εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης.

Έχουμε ήδη αυτόνομη θέρμανση (καλοριφέρ πετρελαίου) και aircondition στο σαλόνι και στο κεντρικό υπνοδωμάτιο.

Αλλά έχουν προκύψει κάποια ερωτήματα για αυτά τα δύο

α) η τιμή του πετρελαίου έχει φτάσει στα ύψη και δεν γίνεται να το ανάβουμε όλη μέρα

β) το aircondition δεν το έχω δουλέψει χειμώνα για να ξέρω αν είναι οικονομικό αλλά και υγιεινό για το 19 μηνών μωρό μου.

 

Όμως δεν μπορώ να ξυπνάω το κακόμοιρο το κοριτσάκι μου στις 7 το πρωί καταχείμωνο και το δωμάτιο της να είναι παγωμένο και τα ρουχαλάκια της μέσα στην υγρασία.

 

Ξάχνω λοιπόν για μια οικονομική λύση αλλά και ταυτόχρονα υγιεινή.

 

Όσο για την σόμπα που αναφέρεις φίλη μου δεν έχω ακούσει κάτι και θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερο, αν μάθεις και εσύ κάτι.

 

Επίσης έχει κάποιος ακούσει για τις αποδόσεις και τις καταναλώσεις σε ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ, CONVECTOR, κτλ; Σκέφτομαι κάτι σε φορητό που να το ανάβω στο δωμάτιο της μικρής λίγη ώρα πριν την ξυπνήσω.

 

Είμαι πολύ μπερδεμένη και τα οικονομικά μας δεν πάνε και πολύ καλά, όπως εξάλλου και πολλών άλλων.

r0Cip3.png

 

m6Aop3.png

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΡΗΤΙΚΟΠΟΥΛΑ! ΕΧΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ AIR CONDITION ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΥΠΝΟΔΩΜΑΤΙΟ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ INVERTER (ΑΡΑ ΟΧΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΣΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ) ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ "ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΗ" ΤΗ ΖΕΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ. ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΜΕΓΑΛΑ ΠΟΣΑ ΣΤΗ ΔΕΗ. ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΩΣ ΚΑΙΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΟΣΤ ΓΙΑ ΞΥΛΟΣΟΜΠΕΣ ΣΗΜΕΡΑ (ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ) ΒΡΕΣ ΤΟ, ΓΕΝΙΚΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ. ΑΠΟ ΗΡΑΚΛΕΙΩΤΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΤΗ ΣΟΜΠΑ, ΕΧΩ ΗΔΗ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΝΟΜΙΖΩ, ΛΕΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ ΑΥΡΙΟ (ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ PRITY W15 ME ΦΟΥΡΝΑΚΙ ΣΤΑ 520 Ε), ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ.

ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΞΕΚΙΝΟΥΣΑΝ ΑΠΟ 295 Ε ΜΕΧΡΙ 790 Ε ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΑ KW ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΣΑΝ ΑΠΟΔΟΣΗ. ΕΜΕΝΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ 20 KW ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ 80 ΤΜ.

ΞΑΝΑΜΙΛΑΜΕ ΑΝ ΘΕΣ, ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και σένα κρητικοπούλα!!!

 

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά για αλλαγή τρόπου θέρμανσης.

Χτες βράδυ και εγώ πήγα σε ένα μαγαζί στη Θέρισσο και είδα για φορητό καλοριφέρ λαδιού, για να το βάλω στο δωμάτιο της μικρής, τουλάχιστον να έχει το μωρό μου λίγη ζεστασιά το πρωί που θα ξυπνάει. Η τιμή ήταν από 80-110 ?.

Αλλά από οικονομία δεν είμαι απόλυτα σίγουρη. Η πωλήτρια (ίσως για να πουλήσει) μου είπε ότι είναι αρκετά οικονομικό, το οποίο ίσως και να μην έχει άδικο αν συγκρίνεις τις τιμές του πετρελαίου.....:mad:

Αυτό που είπες με την ξυλόσομπα το είδα και εγώ στο site τους μετά το μήνυμα σου. Όμως δεν μπορώ να καταλάβω αν η εγκατάσταση του είναι εύκολη ή όχι.

Μένω σε διαμέρισμα πρώτου ορόφου και ο λέβητας του πετρελαίου (και κατά συνέπεια όλες οι σωλήνες) είναι στο υπόγειο και η δεξαμενή του πετρελαίου είναι στην ταράτσα μου. (άστα να πάνε σχεδιασμός), επομένως δεν ξέρω αν υπάρχει εφαρμογή στη δική μου περίπτωση.

Εσένα το σπίτι σου είναι μονοκατοικία ή σε όροφο; Θα κάνεις μετατροπή σε ήδη υπάρχον σύστημα ή θα κάνεις εγκατάσταση από την αρχή;

Στείλε μου ότι γνωρίζεις και επίσης στείλε μου και το μαγαζί που μου είπες να τους κάνω μια ερώτηση να μου κάνουν καμιά μελέτη.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!!:D:D:D:D:D:D

r0Cip3.png

 

m6Aop3.png

Link to comment
Share on other sites

το ηλεκτρικο καλοριφερ λαδιου, καει παρα πολυ.

σαν το λεω γκαραντι!

εχω ενα στο χωριο (που εχει την παγωνια!!!!!)

 

αν το αναβατε ομως λιγο, κανα 10λεπτο πριν, ισα να ζεσταθει, αν ντυσεται κ να βγει απο το δωματιο το παιδι, δεν θα εχετε τρελο κοστος καταλανωσης στο ρευμα.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμπειρικα να σας πω πως με αυτες τις ξυλοσομπες απο Βουλγαρια πρεπει να προσεξετε παρα πολυ.....Η λαμαρινα τους ειναι πολυ λεπτη και ειναι σχεδον αχρηστες.....Ο πεθερος μου ειναι σιδερας και προχθες του φερανε μια τετοια σχεδον ιδια με την φωτο στο link......Καλο το φθηνο αλλα να κανει και δουλεια.....Ψαξτε το καλα.....

Link to comment
Share on other sites

Dinosdiaman,

εγω δεν .....ΠΟΥΛΑΩ ξυλοσομπες οπως αρκετΟΙ ΜΕΣΑ ΕΔΩ!

Απλα ενημερωνω τους χρηστες του εδω χωρου για να εχουν την πιο οικονιμικη λυση!

Και αφου οι Βουλγαρικες ξυλοσομπες δεν ειναι καλες( κατα την γνωμη του ...πεθερου σου), γιατι ολη η Ελλαδα εχει και διαθετει αυτες τις ξυλοσομπες?

Μιλαω για την PRITY. Δες λιγακι στο διαδυκτιο .Ποσα Ελληνικα μαγαζια πουλανε αυτες τις ξυλοσομπες? Το εργοστασιο ειναι στην Βουλγαρια και η κυρια δυναμη τους, ειναι οι εξαγωγες στην Ιταλια.

Εδω στην Β.Ελλαδα,παρα πολυς κοσμος εχει παρει διαφορους τυπους(ξυλοαομπες απλες , νερου, με πελλετ, καυστηρες ξυλου) και ειναι ευχαριστημενοι!.

Οσοι εχουν δυνατοτητα, ας κανουν την σχετικη ερευνα ...για την τσεπη τους!

Λιγο πιο πανω, η χρηστης LOREEN εγραψε κατι.Η αναφορα εγινε για το μοντελο :

PRITY W15 και με τιμη 520 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι εξαπτεσαι και επιτιθεσαι/ειρωνευεσαι.....Εγω απλα ανεφερα το συγκεκριμενο περιστατικο.....Αλλα ξεχασα, μαλλον εχεις κανει γκαλοπ σε ολη την Ελλαδα και κατεληξες οτι ολοι χρησιμοποιουν ξυλοσομπες απο Βουλγαρια (οπως λες πιο πανω)!!!!!!Ελπιζω οντως να μην εισαι εμπορος......Γιατι εγω δεν ειμαι.....

 

"Ποσα Ελληνικα μαγαζια πουλανε αυτες τις ξυλοσομπες? Το εργοστασιο ειναι στην Βουλγαρια και η κυρια δυναμη τους, ειναι οι εξαγωγες στην Ιταλια." Ξερεις πολλα παντως για το θεμα.....

 

Στο χωριο που αναφερθηκα ΟΝΤΩΣ πολλοι εχουν βαλει ξυλοσομπες απο Βουλγαρια και το μετανιωσανε οι περισσοτεροι.....Εσυ αν εχεις αλλη γνωμη με γεια σου με χαρα σου....

 

Δεν καταλαβαινω γιατι η αντιθετη γνωμη ειναι με δολο.....Οποιος εχει την μυγα....να την φερει πισω.....

Link to comment
Share on other sites

"Ο ογκος της παραγωγης καυστηρων pelet απο την Βουλγαρια,πηγαινει στην ΙΤΑΛΙΑ!

Τυχαινει απο το 1991 με δυο δικες μου εταιρειες να ειμαι και στην Βουλγαρια και ....κατι γνωριζω."

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=68097&highlight=LAMAR&page=2

 

Αποσπασμα του/της LAMAR στις 20/04/2011,#81#, σε θεμα για καυστηρες πελετ...Ολα εχουν μια λογικη εξηγηση στο τελος.....

 

ΤΩΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ.....ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΚΡΗ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΑΡΠΑΧΤΗΚΕΣ......ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΧΑΛΑΣΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dinosdiaman,

τυγχανει να βρισκομαι σε ολες τις πολεις της Βουλγαριας απο το 1986 και ουσιαστικα απο το 1990. Μη γραφεις ασχετες καταστασεις με.... πεθερους !Το να εισαι στην Βουλγαρια,απολυτως δεν μου λεει τιποτα.

Εισαγω απο την Ασια ηλεκτρονικα ειδη και τα διαθετω σε ολη την επικρατεια της Βουλγαριας και εκ των πραγματων,τυγχανει να γνωριζω πολλες καταστασεις.

Η προτροπη σου προς τα μελη του φορουμ ,ειναι τελειως ΑΣΤΟΧΗ!

Οσοι πηρανε και οσοι θα παρουν καποιον τυπο θερμανσης απο εκει, θα σου υπενθυμισουν την ΣΥΣΤΑΣΗ που εκανες.

Και ετσι,αφηνω την συνεχεια στην κριση των χρηστων του εδω φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εμπειρικα να σας πω πως με αυτες τις ξυλοσομπες απο Βουλγαρια πρεπει να προσεξετε παρα πολυ.....Η λαμαρινα τους ειναι πολυ λεπτη και ειναι σχεδον αχρηστες.....Ο πεθερος μου ειναι σιδερας και προχθες του φερανε μια τετοια σχεδον ιδια με την φωτο στο link......Καλο το φθηνο αλλα να κανει και δουλεια.....Ψαξτε το καλα.....

 

Αγαπητε φιλε, "Εμπειρικα", σημαινει οτι πηρατε μια τετοια σομπα, τη δοκιμασατε και δε μεινατε ευχαριστημενος. Κι'εγω μια τετοια "αχρηστη" σομπα πηρα γιατι την ειδα σε μια φιλη μου που την εχει 2 χρονια και την εχει συστησει σε ολους! Δεν θα εκφρασω αποψη για τη μακροζωία της. μιας και εχω μονο 15 μερες που τη λειτουργω αλλα μεχρι στιγμης ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη. Δεν νομιζω οτι θα αντεξει οσο οι Σουηδικες π.χ. που κανουν 2,5 χιλιαρικα αλλα θα ημουν αφελης να ειχα τετοια απαιτηση απ'τη στιγμη που εδωσα το 1/5.

 

Τελος παντων. Για να παντησουμε στις φιλες που ρωτανε για σομπα, δειτε εδω που γραφουν πολλοι χρηστες εδω και καιρο.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=73519

Link to comment
Share on other sites

annagrig1980,

ενα σου λεω. Θα μεινετε ευχαριστημενοι και σε βαθος χρονου!

Και οσο για τις " αχρηστες" (???????),Βουλγαρικες σομπες , οσοι πηρανε και οσοι θα παρουν, εδω ειναι το φορουμ !!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε, "Εμπειρικα", σημαινει οτι πηρατε μια τετοια σομπα, τη δοκιμασατε και δε μεινατε ευχαριστημενος. Κι'εγω μια τετοια "αχρηστη" σομπα πηρα γιατι την ειδα σε μια φιλη μου που την εχει 2 χρονια και την εχει συστησει σε ολους! Δεν θα εκφρασω αποψη για τη μακροζωία της. μιας και εχω μονο 15 μερες που τη λειτουργω αλλα μεχρι στιγμης ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη.

 

 

Αγαπητη φιλη, "εμπειρικα" δεν σημαινει μονο αν εχεις δουλεψει κατι για να εχεις εμπειρια απο αυτο.....Παρε για παραδειγμα τον μαστορα που πας το αυτοκινητο σου....Εχει φτιαξει χιλιαδες αυτοκινητα δεν τα εχει οδηγησει/αποκτησει για να μπορει να σου πει "¨εμπειρικα" ποιο ειναι ζημιαρικο και ποιο οχι...

 

Επισης δεν ειπα ΠΟΤΕ πως ΟΛΕΣ οι σομπες απο την Βουλγαρια ειναι για πεταμα.....Ειπα αυτο που λες κι εσυ...Οτι δωσεις θα παρεις.....Απλα πρεπει ο κοσμος να προσεχει....Κακο ειναι? Σε λιγο θα βρω και τον μπελα μου και θα με βγαλετε και εμπορο.....Οπως ειπε ο "εμπορας" πιο πανω....

 

Υ.Γ. Το κακο σε αυτο το φορουμ ειναι οτι οταν ακουγεται μια αντιθετη αποψη σε ενα θεμα υπαρχουν καποιοι που θα πεσουν να σε φανε και να σε χαρακτηρισουν...Και αυτο ειναι πολυ κακο.....Αλλα αυτα ειναι τα κακα του ιντερνετ.....Θα τα υποστουμε....

 

Φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

KAΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΞΥΛΟΣΟΜΠΑ ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ PRITY FG W20 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΗ! ΖΕΣΤΑΙΝΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ, ΤΑ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΦΟΥΛ ΑΠΟΔΟΣΗ, ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΜΑΣ, ΑΠΟΨΕ ΨΗΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΨΗΤΟ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΑΚΙ ΤΗΣ, ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΞΙΖΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΗΣ! ΣΑΣ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την ίδια απορία έχω κι' εγω, για την σύνδερση...

 

και μία επιφύλαξη για την Κρήτη, εδώ στον παγωμένο βορρά, με μία μονοκατοικία 120 τμ στην μέση του πουθενά, χωρίς κεραμοσκεπή, καίγαμε εδώ και χρόνια 2,5-3 τόνους πετρέλαιο τον χρόνο, μπορεί να κάνει όντως δουλειά κάτι τέτοιο στο δικό μας κρύο και την δική μας υγρασία? και πού το τοποθετείς, πού γίνεται η σύνδεση? αν υπάρχει "χρήστης" από τον βορρά ας μας πει την εμπειρία του...

 

φέτος μας έχει φάει μέρχρι στιγμής το κρύο - πρέπει να βρεθεί λύση εκτός πετρελαίου, κανένα μικρομεσαιο νυκοκυριό δεν μπορεί να πληρώσει 3 ή από του χρόνου 4-5 χιλιάδες ευρώ για θέρμανση τον χρόνο...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Loreen γράψε μας και για την καμινάδα. Βγάζει πολύ καπνό ; Με ενδιαφέρει και εμένα, αλλά ακριβώς δίπλα από το σπίτι μας, βρίσκεται μια πολυκατοικία. Θα πρέπει να σηκώσω την καμινάδα πιο ψηλά ; Καπνίζει πολύ η σόμπα ;

Link to comment
Share on other sites

την ίδια απορία έχω κι' εγω, για την σύνδερση...

 

και μία επιφύλαξη για την Κρήτη, εδώ στον παγωμένο βορρά, με μία μονοκατοικία 120 τμ στην μέση του πουθενά, χωρίς κεραμοσκεπή, καίγαμε εδώ και χρόνια 2,5-3 τόνους πετρέλαιο τον χρόνο, μπορεί να κάνει όντως δουλειά κάτι τέτοιο στο δικό μας κρύο και την δική μας υγρασία? και πού το τοποθετείς, πού γίνεται η σύνδεση? αν υπάρχει "χρήστης" από τον βορρά ας μας πει την εμπειρία του...

 

φέτος μας έχει φάει μέρχρι στιγμής το κρύο - πρέπει να βρεθεί λύση εκτός πετρελαίου, κανένα μικρομεσαιο νυκοκυριό δεν μπορεί να πληρώσει 3 ή από του χρόνου 4-5 χιλιάδες ευρώ για θέρμανση τον χρόνο...

 

Καλημερα απο Καβαλα (εξω απο την πολη, στα πολλά κρυα).

Σε σπιτι 180 τμ. με καλα κουφωματα χωρις απωλειες με κεραμοσκεπη, με τη συγκεκριμενη σομπα και χωρις καθολου ταυτοχρονη χρηση πετρελαιου, εχουμε γυρω στους 21 βαθμους. Καψαμε ηδη 2 τονους ξυλα και ψησαμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο φουρνο οποτε ειχαμε τεραστια οικονομια και απο κει. Ακομα και νερο δε βραζω πλεον. Αν δε βιαζομαι ακομα και μακαρονια βραζω στο "ματακι" που εχει πανω.

Το κοστος συνδεσης παιζει πολυ. Θελει ψαξιμο. Μας ζητησαν απο 400 (αν θυμαμαι καλά) μεχρι 1300!!! Υλικα και εργασια. Τελικα δωσαμε γυρω στα 500-600 ευρω, δε θυμαμαι ακριβως. Σε μεγαλες πολεις που υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος φανταζομαι οτι οι τιμες θα ειναι καλυτερες.

Link to comment
Share on other sites

Loreen γράψε μας και για την καμινάδα. Βγάζει πολύ καπνό ; Με ενδιαφέρει και εμένα, αλλά ακριβώς δίπλα από το σπίτι μας, βρίσκεται μια πολυκατοικία. Θα πρέπει να σηκώσω την καμινάδα πιο ψηλά ; Καπνίζει πολύ η σόμπα ;

 

Η σομπα εσωτερικα δεν καπνιζει καθολου σε αντιθεση με τις παλιες που καπνιζαν αλλα η καμιναδα εξω ειναι οντως πολυ ενοχλητικη. Ευτυχως εμεις εχουμε μονοκατοικιες τριγυρω και οι πιο πολλοι εχουν επισης καμιναδες οποτε δεν υππαρχει θεμα.

Link to comment
Share on other sites

annagrig ευχαριστώ,

 

πολύ ενδιαφέροντα ακούγονται όλα αυτά... 21 βαθμοί στα 180 τμ του κρύου βορρά, σούπερ απόδοση!

 

όσο για τους δύο τόνους, εμείς μέχρι στιγμής για το τζάκι και μόνο μέσα σε ένα μήνα κάψαμε 1, και ζεσταινόμαστε με παράλληλη χρήση του aircondition... 18 βαθμούς, τις καλές μέρες..., οπότε πάλι καλά είστε!

 

και γω έξω από την πόλη μένω, για την καμινάδα δεν ανυσηχώ, χώρο στο σαλόνι δεν έχω, μονο στην κουζίνα ή σε ένα χωλ προς τα υπνοδωμάτια, με αυτό τί γίνεται? φαντάζομαι οτι ζεσταίνει πολύ εκεί κοντά που είναι, σωστά? και δεν καταλαβαίνω πως γινεται η σύνδεση με το καλοριφέρ - ο λέβητας μας είναι στην πυλωτή, μεσολαβεί ένας όροφος, πρακτικά πού συνδέεται?

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους! Και εμείς σκεφτόμαστε για ξυλόσομπα, αλλά με καλή απόδοση στην καύση. Μας πρότειναν την Therma, καμιά γνώμη? Ακόμα, ξέρετε κενένα μαγαζί στην Αθήνα, γύρω στο Χαλάνδρι Μαρούσι κλπ, γιατί όπου ρώτησα, δεν εμπορεύονται...

α.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γιατί δεν σκέφτεστε και την λύση της σόμπας με pellet;Πήγα Βουλγαρία και βρήκα σόμπα 10kw (για σπίτι γυρω στα 100τμ) με 850ε.Έχει πολύ μικρή καμινάδα,το γεμίζεις μια φορά την ημέρα,έχει θερμοστάτη και ο τόνος έχει γύρω στα 200ε.Το ξύλο έχει πολύ βρωμιά και θέλει συνέχεια γέμισμα.Ασε που απ'οτι διάβασα θ'ανεβεί η τιμή μου κατα πολύ....

Βρήκα τεχνικό που μου ζητάει για την εγκατάσταση 150ε

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν σκέφτεστε και την λύση της σόμπας με pellet;Πήγα Βουλγαρία και βρήκα σόμπα 10kw (για σπίτι γυρω στα 100τμ) με 850ε.Έχει πολύ μικρή καμινάδα,το γεμίζεις μια φορά την ημέρα,έχει θερμοστάτη και ο τόνος έχει γύρω στα 200ε.Το ξύλο έχει πολύ βρωμιά και θέλει συνέχεια γέμισμα.Ασε που απ'οτι διάβασα θ'ανεβεί η τιμή μου κατα πολύ....

Βρήκα τεχνικό που μου ζητάει για την εγκατάσταση 150ε

 

Το σπίτι σου είναι ισόγειο 100τμ?Η σόμπα με 10kw δεν είναι λίγο σαν θερμίδες θα το καλύψει?Σε ρωτάω γιατί μου είπαν για το σπίτι μου που είναι 130τμ μεζονέτα ότι θέλω από 26kw και πάνω και οι τιμές για αυτές τις kw είναι αρκετά ανεβασμένες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...