Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμπτώματα εγκυμοσύνης κατα τη διάρκεια θηλασμου


Stellanew

Recommended Posts

Γεια σας!

Το μωρο μου ειναι 7 μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα απο τότε που γεννήθηκε. Φυσικά έχουμε ξεκινήσει τις στερεες τροφες αν και δεν τρελενεται και γι αυτο συνεχίζουμε πολλούς θυλασμους κατα τη διάρκεια της μέρας και κανά δυο τη νύχτα.

Σε αυτη τη φάση υπάρχει περίπτωση να μεινω έγκυος? Περίοδος δεν μου εχει έρθει ακόμη.

Το στηθος μου ειναι πιο φουσκωμένο εδώ και μια εβδομάδα ( δεν ηταν έτσι τους τελευταίους 2 μηνες) και λέω μήπως? Εκτός και αν ειναι να μου έρθει περίοδος και ειναι σύμπτωμα περιόδου. Η ροή του γάλατος ειναι επίσης αυξημένη.

 

Γενικά αν μια κοπέλα θηλαζει και δεν της εχει έρθει περίοδος και μείνει έγκυος καταλαβαίνει συμπτώματα ή το παιρνει χαμπάρι μόνο με το τεστ εγκυμοσύνης?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου!

 

Έμεινα έγκυος στη δεύτερη κόρη χωρίς να έχει προηγηθεί περίοδος.

Είχα κάποια συμπτώματα εγκυμοσύνης, αλλά όπως ξέρεις, τα συμπτώματα στις αρχές μπορεί να είναι και η ιδέα σου απλώς, γι΄αυτό και άργησα αρκετά να κάνω τεστ (προσωπικά δεν μ΄αρέσουν τα συχνά τεστ και στην αρχή της εγκυμοσύνης έτσι κι αλλιώς ό,τι είναι να γίνει θα γίνει, γι΄αυτό δεν μ΄ενδιαφέρει να ξέρω νωρίς). Όταν τελικά έκανα το τεστ, ήμουν 5-6 εβδομάδων. Την ΠΗΤ την έβγαλε η γιατρός από τον πρώτο υπέρηχο, αλλά έτσι κι αλλιώς η ΠΗΤ δεν έχει τόση σημασία.

 

Πάντως αν δεν θέλεις σύντομα άλλο παιδάκι, παίρνε προφυλάξεις. Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω πρόβλημα αν θα έρθει και δεύτερο μωράκι έστω και τόσο νωρίς.....απλα πίστευα ότι ειναι σχεδόν αδύνατο να μείνεις έγκυος ενω θηλαζεις και δεν σου εχει έρθει ακόμα περίοδος....

Εσένα pax ποσο μηνων ηταν το μωράκι σου οταν εκείνες έγκυος?

Link to comment
Share on other sites

13 μηνών ήταν η μεγάλη μου.

 

Στην αρχή του κύκλου σχηματίζεται το ενδομήτριο και ωριμάζει ένα ωάριο. Έπειτα έχεις ωορρηξία. Αν δεν μείνεις έγκυος, τότε αποβάλλεται το αγονιμοποίητο ωάριο μαζί με το διαλυμένο ενδομήτριο που δεν χρειάζεσαι πια, η γνωστή περίοδος. Αν μείνεις έγκυος, τότε βέβαια δεν σου έρχεται περίοδος. Αν δλδ. σου έρθει τώρα περίοδος, σημαίνει ότι είχες ήδη μια ωορρηξία (εκτός αν είναι ανωορρηκτικός κύκλος, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια γεια σας...

 

Έχω μια μπέμπα 4 μηνών και θηλάζουμε σχεδόν αποκλειστικά...

 

25/9 είδα λίγο αίμα στο εσώρουχο και μετά τπτ.... Εδώ και μια βδομάδα έχω πόνους στην κοιλιά..... Υπάρχει πιθανότητα το αίμα να ήταν εμφύτευση???????

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας...

 

Έχω μια μπέμπα 4 μηνών και θηλάζουμε σχεδόν αποκλειστικά...

 

25/9 είδα λίγο αίμα στο εσώρουχο και μετά τπτ.... Εδώ και μια βδομάδα έχω πόνους στην κοιλιά..... Υπάρχει πιθανότητα το αίμα να ήταν εμφύτευση???????

 

Υπάρχει! Αλλα αν δεν εχεις αλλα συμπτωματα ισως να επιστρέφει η περιοδος. Αν θέλεις να εισαι σιγουρη μια χοριακη θα δείξει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει! Αλλα αν δεν εχεις αλλα συμπτωματα ισως να επιστρέφει η περιοδος. Αν θέλεις να εισαι σιγουρη μια χοριακη θα δείξει.

 

ευχαριστώ... έκανα τεστ το Σάββατο και βγήκε αρνητικό.... δεν είχαμε τελείως ολοκληρωμένη επαφή αλλά ξέρω πως αυτό δεν είναι μέτρο αντισύλληψης..... Έχει πρηστεί και το στήθος μου τώρα!!! Αν δεν αδιαθετήσω μέσα στη βδομάδα θα κάνω μια χοριακή!!!!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...