Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ακραίες διατροφικές επιλογές και επιπτώσεις


ΜΑΡΙΑΛ

Recommended Posts

Θεωρεις αυτηντην διατροφη ακραια? γιατι ολοι αποφευγουμε να δινουμε τυποποιημενα προιοντα στα παιδια μας....εχεις αποκλεισει τροφες απο το διαιτολογιο τους?

 

Έχω μπερδευτεί...

 

Κορίτσια τι εννοούμε όταν λέμε "τυποποιημένα προϊόντα"? Δηλαδή δεν τρώτε μακαρόνια ή φρυγανιές χωρίς γλουτένη χωρίς ζάχαρη (από επιλογή ή λόγω προβλήματος υγείας)? Αυτά δεν είναι τυποποιημένα? Ή το βούτυρο που αγοράζουμε, το γιαούρτι κλπ... Εκτός κι αν υπάρχει κάποιος που τα φτιάχνει όλα μόνος του ή έχει απευθείας σύνδεση με τον τσομπάνη!

Σημ. Λαϊδα, απλά χρησιμοποιησα το ποστ σου μόνο για την αναφορά των λέξεων!

 

Και κάπου αλλού διάβασα "ωμό γάλα"... Τι είναι αυτό? Κατευθείαν από την κατσίκα που έχω στο μπαλκόνι? Αλλά και να την έχω στο μπαλκόνι δεν πρέπει να το βράσω πριν το καταναλώσω, αλλιώς θέτω σε κίνδυνο την υγεία όλων όσων θα το καταναλώσουν? Αυτόματα δεν γίνεται "γάλα βρασμένο"?

 

Αν μπορείτε, παρακαλώ τα φώτα σας!!!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μια χαρά το κατάλαβες. Φτιάχνουμε τα πάντα από το μηδέν και έχουμε ψάξει και συνεχίζουμε να ψάχνουμε την ελληνική επικράτεια για να βρούμε ζώα και λαχανικά και φρούτα που έχουν μεγαλώσει με σεβασμό στο είδος τους χωρίς λιπάσματα φάρμακα κλπ.

 

Επειδή απέχουμε από τη γλουτένη δεν τρώμε φρυγανιές και μακαρόνια, οπότε τουλάχιστον αυτά δε χρειάζεται να τα φτιάχνουμε. Πρακτικά η διατροφή με εξαίρεση τα σιτηρά μοιάζει μοιάζει σε πάρα πολλά πράγματα με τη διατροφή που έκανε η προ προ προγιαγιά σου (μου). Τουρσάκια, γιαουρτάκια, ψωμάκια, γλυκάκια, κεκάκια όλα απ' τα χεράκια της δόλιας μάνας σεφ.

 

Όσο για το γάλα όντως κάποιοι το καταναλώνουν ωμό (ναι άβραστο). Έχουν ζώα δικά τους ή έχουν καταφέρει να βρουν αξιόπιστο παραγωγό. Προσωπικά το έκανα μόνο μία φορά και μάλιστα δεν το ήπιαμε έτσι, το κάναμε κεφίρ που λόγω της συγκέντρωσης των ωφέλιμων μικροοργανισμών δημιουργείται περιβάλλον στο οποίο δεν αντέχουν οι παθογόνοι, οπότε θεωρείται ακίνδυνο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι στη gaps και στους οπαδούς της, γιατί το φαντάζομαι ότι τα κάνετε όλα μόνοι σας (αυτά που επιτρέπει το πρωτόκολλο δηλαδή).

 

Η ερώτηση απευθύνεται σ' αυτούς που αποφεύγουν τα συσκευασμένα...

 

Αλλά επι τη ευκαιρία, πόσο χρόνο, ενέργεια και χρήμα μπορεί να έχει κάποιος για να ψάχνει "σε όλη την επικράτεια" για φρούτα, λαχανικά, κρέας... Είναι αξιοθαύμαστο!

 

Πάντως θα με ενδιέφερε, αν υπάρχει κάποιος πραγωγός (ή παραγωγοί) που θα μπορούσες να μας συστήσεις - πάντα με π.μ. - για φρούτα, λαχανικά, κρέας δίνοντας μας και τις σχετικές λεπτομέρειες (τοποθεσία, τιμές, και γενικά διαδικασία προμήθειας των εν λόγω προϊόντων) γιατί γενικά προσέχουμε την ποιότητα των παραπάνω προϊόντων που μπαίνουν τουλάχιστον στο σπίτι μας.

 

Οι γιοί μας κι εμείς πίνουμε γάλα κατσίκας ή πρόβειο όταν είμαστε στο χωριό (πάντα βρασμένο και τα ζώα είναι συγγενή μας, αλλά και παλιά θυμάμαι η γιαγιά μου το έβραζε κι ας ήταν δικό μας) κι εδώ πίνουν (μόνο τ' αγόρια λόγω κόστους) από βιολογικό κατάστημα όταν έχουν οι κατσίκες (αυτή την περίοδο όμως πίνουν το γνωστό συσκευασμένο αγελάδας από το σμ, γιατί είπα να χαλαρώσω λίγο για πρώτη χρονιά).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παρένθεση: ΔΕΝ υπάρχει ΓΙΑΤΡΟΣ που να λέει ότι ένα παιδί πρέπει σόνυ και καλά να φάει κρέας. Και γάλα. Υπάρχουν ΒΡΕΦΗ που αναστήθηκαν με γάλα σόγιας γιατί είχαν αλεργία στο γάλα.

Όταν κάποιος γονιός θέσει θέμα ο γιατρός δίνει λύση στα όρια του εφικτού. Μην τρελαθούμε κιόλας.

 

Αν όμως το βρέφος δεν έχει κανένα απολύτως ιατρικό θέμα, τι θα πει ο παιδίατρος; "Δικαιούνται" οι γονείς ενός υγιούς παιδιού, να το μεγαλώσουν με γάλα σόγιας; That is the question.

 

@miriki, μια ερώτηση, αν θέλεις μου απαντάς. Αν δεν είχατε θέμα με αλλεργίες, θα έκανες gaps (ή κάτι αντίστοιχο);

Link to comment
Share on other sites

Σαν σχόλιο για την vegan διατροφή, δυο φίλες μου που την ακολουθούσαν για χρόνια (κατά την διάρκεια της εφηβίας και μέχρι κάποια χρόνια μεταξύ 20 και 30 ετών) αντιμετώπισαν το εξής πρόβλημα: κόπηκε η περίοδος τους...

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@miriki, μια ερώτηση, αν θέλεις μου απαντάς. Αν δεν είχατε θέμα με αλλεργίες, θα έκανες gaps (ή κάτι αντίστοιχο);

 

Κοίτα με είχαν πιάσει τα υγιεινά μου ήδη, οπότε αν μη τι άλλο ζάχαρη θα αργούσε πολύ να δει και θα θήλαζα όσο θήλασα (σχεδόν 3,5 χρόνια). Τόσο αυστηρή διατροφή δε νομίζω ότι θα έκανα, με την έννοια ότι σε γιορτές, πάρτυ κλπ θα τον άφηνα να τρώει ό,τι θέλει. Από την άλλη στις μέρες μας είναι σχεδόν απίθανό να μην έχει κάποιος ένα πρόβλημα υγείας που να σχετίζενται με τη διατροφή. Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι επαναλαμβανόμενες ωτίτιδες που βλέπω σε πολλά παιδιά στο σχολείο, τα διάφορα αυτοάνοσα στους ενήλικες και στα παιδιά δυστυχώς, τα παιδιά που δεν τρώνε τίποτα, οι μαθησιακές δυσκολίες και τα απίστευτα ποσοστά παιδιών στο φάσμα του αυτισμού κλπ (2/15 φέτος στην τάξη μου).

 

Για να είμαι εντελώς ειλικρινής θεωρώ ότι με τη διατροφή που έκαναν οι γονείς μας κι εμείς, το μεγαλύτερο ποσοστό ημών και των παιδιών μας έχει ανάγκη από μια "καθαρή" διατροφή κοντά στις παραδοσιακές διατροφές με τροφές και συνήθειες που δεν ανταποκρίνονται στις συνήθεις της χρονικής περιόδου που διανύουμε. Κοινώς με τον ένα ή τον άλλο τρόπο σε κάτι τέτοιο θα καταλήγαμε πιστεύω. Δε θα το μάθω ποτέ βέβαια.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ψαράκι ευτυχώς δεν είμαι μόνη ούτε η μόνη. Είμαστε ένα αρκετά εκτεταμένο δίκτυο ανθρώπων και οικογενειών που ανταλλάσσουμε γνώση και διευκολύνουμε ο ένας τον άλλον. Κάποια στιγμή που θα έχω λίγο χρόνο θα σου στείλω όσες ασφαλείς πηγές γνωρίζω. Μέσα στην εβδομάδα ελπίζω.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί...

 

Κορίτσια τι εννοούμε όταν λέμε "τυποποιημένα προϊόντα"? Δηλαδή δεν τρώτε μακαρόνια ή φρυγανιές χωρίς γλουτένη χωρίς ζάχαρη (από επιλογή ή λόγω προβλήματος υγείας)? Αυτά δεν είναι τυποποιημένα? Ή το βούτυρο που αγοράζουμε, το γιαούρτι κλπ... Εκτός κι αν υπάρχει κάποιος που τα φτιάχνει όλα μόνος του ή έχει απευθείας σύνδεση με τον τσομπάνη!

Σημ. Λαϊδα, απλά χρησιμοποιησα το ποστ σου μόνο για την αναφορά των λέξεων!

 

 

 

Αν μπορείτε, παρακαλώ τα φώτα σας!!!

Εχεις δικιο. ετσι οπως το εγραψα δεν με αντιπροσωπευει πραγματικα.

Τυποποιημενα προιοντα εννουσα πιο πολυ προμαγειρεμενα φαγητα. Πχ ετοιμες παιδικες τροφες, κρουασαν σε συσκευασια, ετοιμα γευματα που θελουν μονο ζεσταμ η 10 λεπτα ξεπαγωμα. κατα τα αλλα μια χαρα τυποποιημενα τρωνε. Γαλατακι, ψωμακι , απο ολα....Φυσικα και αποφευγουμε ολες τις ΄αχρηστες΄ λιχουδιες αλλα δεν τις απαγορευω.

Αυτο για τα παιδια μου.

Γιατι για εμενα λογω υγειας δεν πρεπει να τρωω γλουτενη και αλευρι...ασε μεγαλη πικρα :lol: και ζαχαρη εννοειται....

Αν δεν ητανθεμα υγειας, δεν θα ημουν τοσο απολυτη, ομολογω.

Link to comment
Share on other sites

miriki σ' ευχαριστώ πολύ και αναμένω με ανυπομονησία!

 

Λαϊδα, κι εμείς σαν οικογένεια στο ίδιο μοτίβο κινούμαστε! Πιο πολύ βέβαια προσπαθούμε τα παιδιά να μην τρώνε "βλακείες"... (στο σχολείο προσπαθώ να τρώει ο μεγάλος υγιεινά, αν και θα του βάζω μια στο τόσο και κανένα γιαουρτάκι με "μπαλάκια" ή κανένα baby bell που και που σαν λιχουδιά, γιατί μου το ζήτησε τόσο ευγενικά και τον καταλαβαίνω... )

Αν και στις διακοπές πραγματικά κάναμε... διακοπές απ' όλα αυτά που ομολογώ με είχαν κουράσει: δηλ. και τα σουβλάκια τα τιμήσαμε δεόντος και τα παγωτά και τα λευκά ψωμιά... Όσο για εμάς τους ενήλικους του σπιτιού καταναλώνουμε "βλακείες" στα... κρυφά (χα, χα)!!!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως το βρέφος δεν έχει κανένα απολύτως ιατρικό θέμα, τι θα πει ο παιδίατρος; "Δικαιούνται" οι γονείς ενός υγιούς παιδιού, να το μεγαλώσουν με γάλα σόγιας; That is the question.

 

@miriki, μια ερώτηση, αν θέλεις μου απαντάς. Αν δεν είχατε θέμα με αλλεργίες, θα έκανες gaps (ή κάτι αντίστοιχο);

 

Δεν μπορώ να ξέρω ποιο είναι το πρωτόκολο σε κάθεπερίπτωση. ΑΛΛΑ. Από τη στιγμή που φευγουμε από το μητρικό γάλα γιατί το γάλα σόγιας να είναι καλύτερη ή χειρότερη επιλογή από το γάλα μιας αγελάδας;

 

Μιλάμε για γάλα σόγιας ειδικό για βρέφη - με την ίδια λογική που μιλάμε για αγελαδινό ειδικό για βρέφη.

 

Και τα 2΄έχουν υποστεί ειδική επεξεργασία και προσθήκες συστατικών για να ικανοποιούν τις ανάγκες του βρεφους. Αλλά και για να μην το ξεκάνουν.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια δεν προκάνω να κάνω αναλύσεις τώρα, λυπάμαι. Υπάρχουν αναλυτικά θέματα για την gaps στο πάρεντσ στο νήμα που είμαστε της υγιεινής διατροφής. Επίσης έχω παραθέσει το λινκ http://www.gaps.me παραπάνω για όποια θέλει να δει ένα γενικό περίγραμμα.

 

Απλά να πω ότι δεν είπα ότι η διατροφή προκαλεί τα όσα ανέφερα από μόνη της αλλά σε ένα ταλαιπωρημένο έντερο είναι δυνατό να προκαλέσει αυτά και άλλα χειρότερα. Επίσης αυτό που ονομάζεται φυσιολογική διατροφή δεν είναι και τόσο φυσιολογική απέχει παρασάγγας από τις παραδοσιακές (=δοκιμασμένες) διατροφές και γιαυτό κι εγκυμονεί πολλούς κινδύνους.

 

Ρέα σόρυ για τον καφέ, ελπίζω να μην ήταν ζεστός ;):) :)

 

Όπως και να χει μήπως το τελειώσαμε ρε κορίτσια το θέμα; Δε βλέπω κάτι καινούριο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για τις νηστείες, είναι νομίζω λίγοι και πολύ ακραίοι εκείνοι που τις επιβάλλουν στα παιδιά τους. Εμείς και όλοι όσοι γνωρίζω, που νηστεύουν, απλά δίνουν στα παιδιά τους λαδερό Τετάρτη-Παρασκευή και τα νηστεύουν και από τα γαλακτοκομικά τη Μεγάλη Παρασκευή, από κάποια ηλικία και μετά.

 

Έλα ντε...

Κι εμείς έτσι κάνουμε, στα μέτρα του εφικτού πάντα. Θεωρώ τη νηστεία κάτι όμορφο και χαίρομαι που μπορώ να το μεταδώσω στα παιδιά μου. Ούτε χρειάζεται να τα πείσω ότι κάνουμε κάτι καλύτερο από τους άλλους. Στη χώρα που ζούμε οι Ορθόδοξοι είμαστε μειοψηφία, αλλά είναι μια πλουραλιστική κοινωνία και μαθαίνω στα παιδιά μου ότι η κάθε οικογένεια έχει τις δικές της συνήθειες.

 

Αλκυόνη, αυτά που περιγράφεις είναι μια κλασική περίπτωση εφήβου που για ψυχολογικούς λόγους έχει ενοχική σχέση με το φαγητό. Στη δική σου περίπτωση το πρόβλημα σχετίστηκε με τη νηστεία λόγω του περίγυρου, αλλά μην το γενικεύεις.

 

Προσωπικά δεν βλέπω γιατί οι διατροφικές συνήθειες μιας οικογένειας μπορεί να αποτελούν πρόβλημα, στο πλαίσιο του λογικού βέβαια. Το πρόβλημα ξεκινά α) όταν ο περίγυρος θεωρεί την παραμικρή διαφορά διαστροφή, ή β) όταν κάποιος έχει τέτοια ανάγκη επιβεβαίωσης, που όλα περιστρέφονται γύρω από την "ανώτερη" διατροφή του. Από κει και πέρα, τις προάλλες που ήρθε μια Παρασκευή για φαγητό μια φίλη μου που δεν τρώει γλουτένη, έκανα γεμιστά και καλοφάγαμε μικροί και μεγάλοι :)

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια τι είναι όλα αυτά; :P Λίγο έλειψα και με την επιστροφή βρίσκω στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων γάλατα, θηλασμούς, αυτισμούς, κατσίκες και γαϊδουράκια... Τι τρέχει;;;

 

Το θέμα μας ΔΕΝ είναι ούτε η νηστεία, ούτε η gaps, ούτε οι vegeterian, ούτε οι vegan, ούτε οι θηλάζουσες, ούτε οι μη-θηλάζουσες...

 

Το θέμα μας είναι πως ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ διατροφική επιλογή, στηρίζεται σε ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ (= καλό-κακό, ηθικό-ανήθικο, κτλ), τότε... υπάρχουν και παρατράγουδα που δεν τα βάζει ο νους. Προκαλούνται ΧΩΡΙΣ να το θέλει κάποιος. Κι αυτό μπορεί να συμβεί σε οποιονδήποτε!

 

 

Με την νηστεία δεν έχω κάποιο πρόβλημα προσωπικά. Ούτε μου άφησε (πλέον) κάποιο απωθημένο. Ίσα ίσα που ως άνθρωπος τρώω τα πάντα ή και όχι, αναλόγως των δυνατοτήτων του ... τραπεζιού. (Κι αν υπάρχει ένα πράγμα δε με δυσκολεύει καθόλου... είναι η δίαιτα! ;):P ). Ούτε έκανα γενικεύσεις. Είπα πως όποιος το θέτει σε "ηθική" βάση... πάει, το έχασε το παιχνίδι. Για οποιοδήποτε είδος διατροφής. Ακόμα κι αν κάποιος πει πως είναι παμφάγο για ηθικούς λόγους... πάλι είναι φάουλ. Μην μπλέκουμε την ηθική, τον καλό (ή κακό) άνθρωπο, με τις διατροφικές του συνήθειες.

 

Το ίδιο θα έλεγα αν π.χ. αποφάσιζε να μη φοράει παπούτσι με δερμάτινο κορδόνι, για ... ηθικούς λόγους.

 

 

Σέβομαι τις επιλογές του καθενός. Ειλικρινά ΔΕ με ενοχλούν. Αλλά, οφείλω να εφιστήσω την προσοχή σε αυτόν που ακολουθεί κάτι τέτοιο και το στηρίζει σε φιλοσοφία... πως ενδεχομένως να έχει ανεπιθύμητες ενέργειες, που πιθανά να μην τις καταλάβει, γιατί δεν εκφράζονται πάντα.

 

Θα μου πείτε... "τι λες ρε Αλκυών ... που θα μας πεις πως το δικό μας το παιδί ίσως να μην περνά καλά και να μη μας το πει... αποκλείεται!!"

Είμαι σίγουρη πως αρκετοί γονείς αφουγκράζονται τα παιδιά τους και νιώθουν αν είναι καλά ή όχι. Όμως, κι αυτοί οι γονείς που "την πάτησαν"... πίστευαν ακριβώς το ίδιο! Πως αν κάτι πήγαινε στραβά... εκείνοι θα το καταλάβαιναν. Η εμπειρία αποδείχθηκε διαφορετική!

 

 

Οι περιπτώσεις που γνωρίζω δεν είναι λίγες. Αν πιστεύετε πως δε θα σας τύχει (για όσους κάνουν τέτοιες επιλογές), απλά εύχομαι να έχετε δίκιο. Γιατί τότε, δε θα ταλαιπωρηθεί κανένα παιδάκι. Έχετε; ... Σίγουρα;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

...

 

Αλκυόνη, αυτά που περιγράφεις είναι μια κλασική περίπτωση εφήβου που για ψυχολογικούς λόγους έχει ενοχική σχέση με το φαγητό. Στη δική σου περίπτωση το πρόβλημα σχετίστηκε με τη νηστεία λόγω του περίγυρου, αλλά μην το γενικεύεις.

...

 

Αν η εφηβεία ξεκινά στα 3 χρόνια της ζωής ενός ανθρώπου... ε τότε θα έχεις δίκιο! :rolleyes:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάθος είναι το παιδί να θέλει πχ να φάει κρέας και ο γονιός να του το στερεί. Να θέλει να φάει γλυκό στο παιδικό πάρτυ και ο γονιός να λέει όχι.

 

Εάν δούμε το θέμα όπως το περιέγραψε η Alcyon τότε σίγουρα γινεται πιο πολύπλοκο. Τι γίνεται όταν το παιδάκι φαίνεται οτι δε θέλει να φάει κρέας γιατι στην πραγματικότητα εχει πέσει πλύση εγκεφάλου οτι αυτό ειναι κακό; Ανήθικο συγκεκριμένα.

 

Alcyon νομίζω οτι έδωσες φωνή σε πολλα καταπίεσμενα παιδια ;)

CGeop2.png

c8Z1p1.png

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το πράγμα είναι πολύ απλό. κάθε επιλογή που κάνουμε έχει επιπτώσεις στα παιδιά μας και ηθικές- αξιακές προεκτάσεις. Από τα πιο απλά μέχρι τα πιο σύνθετα. Και ναι πολύ λίγα παιδιά είναι σε θέση να αντιταχθούν στις επιλογές των γονέων τους και όντως καταπιέζονται κλπ. Ευτυχώς εφευρέθηκε η εφηβεία ως περίοδος αποκαθήλωσης και αποκατάστασης του προσώπου του γονιού.

 

Επομένως κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε αφού το ψάξουμε καλά και αφουγκραζόμαστε όσο μπορούμε και προσπαθούμε μέχρι να φτάσουν τα παιδιά στην εφηβεία αλλά και μετά να κάνουμε κι εμείς το δικό μας απολογισμό βασιζομενοι στη δική τους ανατροφοδότηση, αλλά και δίνοντάς τους ευκαιρίες να εκφράζονται.

 

Εφικτό; Χμμμμ, δεν ξέρω. Αλλά από την άλλη δεν μπορείς να μην έχεις μια αξιακή πυξίδα. Αρκεί να μην την παρουσιάζεις ως την απόλυτη αλήθεια. Δηλ ίσως η ατάκα "πουλάκι μου σε αυτό το σπίτι λειτουργούμε έτσι όταν μεγαλώσεις κάνε τα κουμάντα σου όπως εσύ θέλεις" να μην είναι και τόσο κακή ιδέα. Κατά το "δημοκρατία σπίτια σας" που έλεγε η κουμμουνίστρια μαμά ενός φίλου και σκάγαμε στα γέλια τότε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια, πρέπει να έχετε πολύ καλόφαγα παιδιά. Η δική μου η κόρη μεγάλωσε με γλυκά και μακαρόνια και για κανα-χρόνο στην αρχή παιδευόμουν με τα υγιεινά. Για κανα-χρόνο η μικρή έκανε απεργία πείνας. Δεν το συζητώ να της προσφέρω μόνο ταχίνι, ξηρούς καρπούς, φρούτα και τα ρέστα... Απλά ήταν τελείως έξω από την πραγματικότητα τη δική μας.

 

Αν τώρα υπάρχουν λόγοι υγείας και φαίνεται πραγματικά η διαφορά με τη μία διατροφή ή την άλλη, πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου, Αθηνά, ΔΕΝ είναι καλόφαγος. Είναι wanna-be-vegeterian. Εγώ δηλαδή, το ζω το δράμα απ' την ανάποδη. :lol: Ξέρεις τι είναι να θες να δώσεις ποικιλία τροφών κι εκείνο να μασάει καρότα; Ψάρι, αυγό, φέτα, αλλαντικά, άσπρο ψωμί, πατάτες, πίτες, ούτε να τα δει (η πεθερά η βλάχα από αυτόν τον καημό θα πάει). Κοτόπουλο και μοσχάρι, με το στανιό. Ευτυχώς τρώει τον κιμά και το χοιρινό και συμπαθεί ό,τι έχει να κάνει με κέηκ, μηλόπιτες και παίρνουμε από εκεί κάνα γραμμάριο. Δώστου σαλάτες και φρούτα και πάρτου την ψυχή. Κοντεύει να φυτρώσει στο στομάχι του το ήμερο και το άγριο χορτάρι...:?

Link to comment
Share on other sites

Ταυτόχρονα υπάρχει και το άλλο επίπεδο στο οποίο εκτυλίσσεται το όλο πράγμα. Αν ήμασταν λίγο πιο φιλάνθρωποι θα μπορούσαμε στις κοινωνικές εκδηλώσεις που οι ίδοι διοργανώνουμε να περιλαμβάνουμε και επιλογές για ανθρώπους με διαφορετικές διατροφικές συνήθειες. Είναι πολύ εύκολο, αρκεί να ρωτήσουμε "τι θα θέλατε να υπάρχει στο μπουφέ;" Αν ζητήσει αστακό, λέμε ότι αναβλήθηκε το πάρτυ, αλλιώς φρούτα, σαλάτες ή κάποια άλλη απλή επιλογή μπορεί πάντα να υπάρχει ανάλογα με τις ανάγκες των καλεσμένων μας. Άλλωστε ο ρόλος μας ως οικοδεσπότες είναι να τους περιποιηθούμε.

 

Επίσης μπορούμε να προτρέψουμε το δώρο τους να είναι ένα δικό τους πιάτο για το μπουφέ (όχι την πορσελάνη βρε, το περιεχόμενο). Με τον τρόπο αυτό νομιμοποιούμε και στα μάτια όλων (και του παιδιού μας) το συγκεκριμένο πιάτο (άντε πάλι με τις πορσελάνες).

 

Κοινώς είναι και κοινωνικό το θέμα από την πλευρά της ανοχής και της αποδοχής πια και όχι του αποκλεισμού. Εχμ ωριμότητα της κοινωνίας ε; Καλά σιγά σιγά....Μόλις σταματήσαμε να κοροϊδεύουμε τους "καθυστερημένους" και τα "κουφάλογα" έχουμε δρόμο μπροστά μας ως κοινωνία για αποδοχή της όποιας απόκλισης από το σύνηθες...

 

Το δικό μου παιδί ήταν από τα άφαγα. Μόνο φρούτα και μακαρόνια και θηλασμός. Ε, τώρα ό,τι βλέπει να κινείται ρωτάει αν τρώγεται.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μας ΔΕΝ είναι ούτε η νηστεία, ούτε η gaps, ούτε οι vegeterian, ούτε οι vegan, ούτε οι θηλάζουσες, ούτε οι μη-θηλάζουσες...

 

Το θέμα μας είναι πως ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ διατροφική επιλογή, στηρίζεται σε ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ (= καλό-κακό, ηθικό-ανήθικο, κτλ), τότε... υπάρχουν και παρατράγουδα που δεν τα βάζει ο νους. Προκαλούνται ΧΩΡΙΣ να το θέλει κάποιος. Κι αυτό μπορεί να συμβεί σε οποιονδήποτε!

 

 

 

νομίζω το θέτεις άψογα

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Πέστα, πέστα...το χαντακώσαμε το θεματάκι! Αφού γλυτώσαμε από το θηλασμό, πάλι καλά να λες. :lol::lol::lol:

 

Χριστέ μου, alcyon, μ' ανατριχιάζεις...σε νήστευαν 3 χρονών; :shock:

Α, από νηστεία, έχω βάλει και στις τσέπες. :lol: Τςςς τι τα έχουμε τα γαλόνια;; :P Off topic: Από τα εκκλησιαστικά-θρησκευτικά θέματα, τα ξέρω από την καλή και από την ανάποδη. Είπαμε...έχω γνωρίσει όλα τα είδη... τον καλό, τον κακό και... τον άσχετο!

 

Τουλάχιστον τώρα υπάρχει μια σχετική ισορροπία στο φαγητό,

... με εξαίρεση τον σύζυξ (ο οποίος αν δεν έχει κρέας το φαγητό, δεν το λογαριάζει για τρόφιμο :evil:). Τουλάχιστον δεν το κάνει για ηθικούς λόγους, ούτε πιέζει τα παιδιά σε μονομερή κρεατοφαγική διατροφή.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Α! Κάτι άσχετο:

Η ζάχαρη ... κάνει ΜΕΓΑΛΟ σαμποταζ στο θέμα της διατροφής! Αν λοιπόν ένα παιδάκι τρώει συχνά γλυκάκια και μάλιστα τα συνοδεύει εντός της ημέρας με μακαρονάκια, ρυζάκια κτλ... είναι πιθανό να μη θέλει να φάει τίποτα άλλο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ταυτόχρονα υπάρχει και το άλλο επίπεδο στο οποίο εκτυλίσσεται το όλο πράγμα. Αν ήμασταν λίγο πιο φιλάνθρωποι θα μπορούσαμε στις κοινωνικές εκδηλώσεις που οι ίδοι διοργανώνουμε να περιλαμβάνουμε και επιλογές για ανθρώπους με διαφορετικές διατροφικές συνήθειες. Είναι πολύ εύκολο, αρκεί να ρωτήσουμε "τι θα θέλατε να υπάρχει στο μπουφέ;" Αν ζητήσει αστακό, λέμε ότι αναβλήθηκε το πάρτυ, αλλιώς φρούτα, σαλάτες ή κάποια άλλη απλή επιλογή μπορεί πάντα να υπάρχει ανάλογα με τις ανάγκες των καλεσμένων μας. Άλλωστε ο ρόλος μας ως οικοδεσπότες είναι να τους περιποιηθούμε.

 

 

Αυτό λίγο πολύ το κάνω.

πχ ξέρω ότι κάποιος από την οικογένεια δεν τρώει κάτι συγκεκριμένο. Ε, φροντίζω να υπάρχει και κάτι που μπορεί να φάει. Ή στους μπουφέδες θα υπάρχει και κρέας αλλά και πιάτα χωρίς κρέας-χορτοφαγικά και σαλάτες κτλ...

Αλλά από εκεί και πέρα είναι λίγο δύσκολο αν έχεις κόσμο να μπορέσεις να ικανοποιήσεις τις ιδιαιτερότητες όλων. Δηλαδή ο ένας δεν τρώει κοτόπουλο, ο άλλος είναι χορτοφάγος, κάποιος άλλος είναι vegan οπότε δεν τρώει ούτε ζωικά προιόντα (γάλα, τυρί κτλ), ο άλλος κάνει gaps δεν θέλει ούτε ζάχαρη, ούτε γλουτένη, ο άλλος νηστεύει δεν θέλει ούτε λάδι, ο άλλος κάνει δίαιτα τα θέλει στον ατμό... ε κάπου χάνεται η μπάλα. Στην τελική ας φάνε σαλάτα. Από ένα σημείο και πέρα δεν μπορείς να τα προβλέψεις όλα.

Θα μου πεις θα σου πέσουν όλοι ταυτόχρονα;

όχι, αλλά πλέον συναντάμε όλο και πιο συχνά τέτοιου είδους διαφοροποιήσεις. Ας είναι προετοιμασμένος και ο καλεσμένος με τέτοιου είδους ιδιαιτερότητες, ότι μπορεί και να μην φάει ή να κάνει λίγο σκόντο στις προτιμήσεις του. Όσο καλή πρόθεση και να έχει ο οικοδεσπότης δεν γίνεται πριν φτιάξει τον μπουφέ να κάνει ολόκληρη διατριβή με το τι προτιμήσεις έχει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το πράγμα είναι πολύ απλό. κάθε επιλογή που κάνουμε έχει επιπτώσεις στα παιδιά μας και ηθικές- αξιακές προεκτάσεις.

 

Εμ, πέστα Μιρικι! Συμφωνώ απόλυτα (και στα υπόλοιπα, όχι μόνο σ΄αυτό που παρέθεσα).

 

Όσο για το τραπέζωμα, δεν είναι ντροπή να πει κι ο καλεσμένος εκ των προτέρων "Ξέρεις, δεν τρώω κρέας/λάδι/γλουτένη/χοιρινό κτλ.", αν ο οικοδεσπότης δεν σκεφτεί να ρωτήσει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...