Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κυκλοφορησε στην ελλαδα το stelara, νεο συγχρονο βιολογικο φαρμακο με καταπληκτικα αποτελεσματα απο οτι διαβαζω. Δοκιμασμενο οσο κανενα αλλο, με τις λιγοτερες παρενεργειες. Αρχιζει η ιατρικη και ανοιγει δρομους με τα βιολογικα φαρμακα. Θα ενημερωθω και θα το δοκιμασω..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 463
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • rozi

    rozi 77 δημοσιεύσεις

  • Haris1977

    Haris1977 20 δημοσιεύσεις

  • ster

    ster 12 δημοσιεύσεις

  • voula2

    voula2 11 δημοσιεύσεις

Καλησπέρα again..

 

Μετά από ένα warning message απο τους διαχειριστές του forum για ανεπίτρεπτη συμπεριφορά αποχωρώ λοιπόν, καθότι όταν δεν μπορείς να απαντάς σε πράγματα που γράφονται και τα θεωρείς εξωπραγματικά ειδικά όταν αναφέρονται σε θέματα υγείας , τότε δεν υπάρχει κανείς λόγος να συνεχίζω να βρίσκομαι και να postarω εδώ.

 

Παρεπιπτόντως η ανεπίτρεπτη συμπεριφορά ήταν οτι χαρακτήρισα βλακώδη τα λεγόμενα μιας user που ισχυρίστηκε πώς το θέμα ψωρίαση μπορεί να λυθεί με αυτοθεραπεία και πως όπως η ίδια έγραψε '''επεισα τον ευατό μου να μην ασθενήσει ξανά απο ψωρίαση και από οτιδήποτε άλλο και έτσι κι έγινε''.

 

Το θέμα ψωριάση είναι γονιδιακό είναι γενετική ανωμαλία.Λόγω λαθεμένου γονιδίου τα κυτταρα του δέρματος ενώ στους φυσιολογικούς ανθρώπους χωρίς ψωρίαση ανανεώνονται περίπου μια φορά το μήνα, σε εμάς τους ψωρισιακούς ανανεώνονται περίπου κάθε 28 ώρες.Οπότε τα λέπια ( όπως τα χαρακτηρίζουν οι ειδικοί ) μένουν πάνω στο δέρμα και δημιουργείται ο ερεθισμός ( κοκκίνισμα).Αυτά είναι βασικά πράγματα.

 

Ο λόγος που βρίσκομαι εδώ είναι για συζητω για το θέμα που με ενδιαφέρει να ανταλλάζω απόψεις, να ενημερώνω όπου μπορώ ιδίως νέους ασθενείς και να ενημερώνομαι.Ο λόγος τώρα που απαντώ σε τέτοια posts όπως το προηγουμενο, είναι διότι σε κάτι τέτοιες δηλωσεις βρίσκουν πάτημα μερικοί τσαρλατάνοι για να προωθούν μεθόδους δικούς τους με μόνο σκοπό το κέρδος.

 

Η αλήθεια πονάει δυστυχώς..αλλά η ψωρίαση δεν εξαφανίζεται απλά με διαλογισμό ή με ψυχανάλυση.Καλό είναι να το δεχτουμε μέσα μας και να προσωρήσουμε με ότι έχουμε.Με τις γνωστές θεραπείες που μας προτείνει ο γιατρός μας δηλαδή.Αν κάποιος πιστεύει κάτι άλλο ας το κρατήσει για τον εαυτό του ή τουλάχιστον να γράφει πάντα πως είναι προσωπική άποψη και πως στη δική του και μόνο περίπτωση έγινε αυτό και αυτό.

 

Νεα άτομα που τώρα ψάχνονται με το θέμα γιατί μπορεί τώρα να τους παρουσιάστηκε δεν μπορεί να μπαίνουν εδώ ή όπου αλλού και να διαβάζουν ανακρίβειες.Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

Επειδή δεν το χρόνο να στέλνω pm σε διαχειριστές ας διαγράψουν παρακαλώ το προφίλ μου εδώ ή να μου πουν τον τρόπο να το κάνω η ίδια.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

kalhmera se olous!!!!!!!! eimai 18 xronwn kai x8es phga sto ''Συγγρος" giati exw elafria psvriosh kai smhgmatoroikh dermatitida.....

 

o dermatologos, m edwse enan afro to clarelux 0,05%(afros), to squaphane( sampouan) kai to propiosalic(losion)

 

loipon to claroulex 0,05% einai gia 10 meres kathe prwi, auto mporw na to balw kai stis perioxes pou exw smhgmatoroikh dermatitida??? (einai sto proswpo sthn perioxh tou T)...

 

thn propiosalic mou thn edwse mexris otou fugei to lepi

 

kai to sampouan squaphane ..... gia lousimo ok...

 

Tha mporouse na m apanthsei kapoios gnwsths tou thematos(iatros or kapoios allos me to idio problhma) an o afros autos kanei ontos kai gia thn perioxh tou T sto proswpo????

Link to comment
Share on other sites

egw den eimai mhtera(foithtria vasika) alla eida tis suzhthseis gia thn pswriash k ithela na summetasxw.pswriash exw apo otan hmouna 4 k malista me polu megalo provlhma tote.twra tha elega oti einai se yfesh mazi me kremes losion kai ta loipa.pantws gia tis biologikes therapeies ithela na pw oti kanei o mpampas m vevaia ekeinos gia pswrisiakh arthritida,sthn arxh htan polu kala eksafanisthkan ta panta.ton teleftaio kairo omws den exei thn idia apotelesmatikothta,h therapeia einai ramicade.pantws sigoura xreiazetai polu prosoxh gt ta xrhmata einai polla k ta sumferonta akomh megalutera.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΠΑΙΔΙΑ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ, ΒΟΣΚΟΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΧΩΡΙΟ, ΠΟΥ ΑΛΟΙΦΕΙ ΤΙΣ ΒΛΑΒΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΥΣΤΙΚΟ ΥΓΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ, ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΟΣΟ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ Η ΨΩΡΙΑΣΗ, ΤΗΝ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΙ!!!! ΓΝΩΡΙΣΑ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΤΟ ΕΙΔΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ, ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΕΙΤΕ ΕΚΕΙ, ΕΙΤΕ ΕΧΕΙ ΣΤΕΙΛΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ, ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΧΕΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ!! ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΕΔΩ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΕΧΡΙ ΝΕΟΤΕΡΑΣ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η αδερφή μου παρουσίασε ψωρίαση στα άκρα πριν 8 χρόνια μόλις γέννησε το πρώτο της παιδι στα 25 όμως τότε δεν ήξερε τι είναι και της είπανε μάλλον δερματίτιδα λόγω συχνου πλυσίματος των χεριών. εμφάνισε πάλι πριν 3 χρόνια λόγω μεγάλου στρες και αφού γεννησε την κόρη της (μετα τη γέννα ο οργανισμός είναι αδύναμος) πηρε κατι αλοιφες απο δερματολογο και ανακουφίστηκε λίγο. Πηγε σε έναν πολύ καλο γιατρο στο Συγγρού κ. Στρατηγό και τωρα δεν εχει τίποτα. Νομίζω της έδωσε κρεμες. τωρα αφου ηρεμησε γενικότερα στη ζωη της ειναι εντελως καλά! Νομίζω ότι το άγχος ειναι οτι χειρότερο αλλα δεν μπορεις να το αποφύγεις! Υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

να μπώ κι εγώ στο club !!!

 

έχω ψωρίαση εδώ και 15 χρόνια, το σημείο που την έχω ήταν στο πίσω μέρος του τριχωτού της κεφαλής

 

ο δερματολόγος μου συνέστησε dovonex αλοιφή πρωί βράδυ και propiosalic αλοιφή μεσημέρι

και αν τις βάλω συστηματικά εξαφανίζεται η ξηρότητα για αρκετό καιρό,

επανέρχεται όμως

 

το άγχος επειδυνώνει σίγουρα την κατάσταση αλλά ΔΕΝ εξαφανιζει την ψωριαση ΌΣΟ ΚΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ!!!

την περίοδο που ήμουν έγκυος εξαφανίστηκε η ψωρίαση εντελώς κι ήμουν πολύ χαρούμενη

όμως εμφανίστηκε σε άλλο μέρος του κεφαλιού

 

έχω μάθει να ζώ με αυτήν

δεν την ονομάζω ψωρίαση( γιατί τρομάζει τους γύρω) αλλά ξηροδερμία

 

είναι αυτοάνοσο νόσημα και βαρέθηκα να τρέχω σε γιατρούς, απλά έχω μάθει να ζώ με αυτό το "πρόβλημα"

 

δεν ειχα να πώ κ΄'ατι περισσότερο απο εσάς αλλά χαίρομαι που δεν ειμαι μόνη;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΠΑΙΔΙΑ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ, ΒΟΣΚΟΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΧΩΡΙΟ, ΠΟΥ ΑΛΟΙΦΕΙ ΤΙΣ ΒΛΑΒΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΥΣΤΙΚΟ ΥΓΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ, ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΟΣΟ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ Η ΨΩΡΙΑΣΗ, ΤΗΝ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΙ!!!! ΓΝΩΡΙΣΑ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΤΟ ΕΙΔΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ, ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΕΙΤΕ ΕΚΕΙ, ΕΙΤΕ ΕΧΕΙ ΣΤΕΙΛΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ, ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΧΕΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ!! ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΕΔΩ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΕΧΡΙ ΝΕΟΤΕΡΑΣ..

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑς

μολις ειδα την συγκεκριμενη δημοσιευση γραφτηκα στο φορουμ. εχοντας ιδια εμπειρια για το θεμα και επειδη καποτε ο τυπος με θεραπευσε για καμμια 15-20 χρονια .(πηγα ξανα πριν κανα χρονο αλλα δεν μπορεσα ν ακολουθησω κανονικα την θεραπεια και δεν εχω την απαιτουμενη βελτιωση ).

ισως την πρωτη φορα να θεραπευτηκα με την δυναμη της πιστης δεν ξερω ....

το θεμα ειναι οτι γνωρισα ατομο τελευταια που ειχε δοκιμασει τις πιο εξτριμ θεραπειες (ενεσεις) και τελικα ειδε βελτιωση στο γιδοβοσκο( εχω και καποιες φωτο μετην βελτιωση του στο 8μηνο).στη διαθεση σας

περισσοτερα εχω γραψει στο φορουμ του (disable.gr) για οποιον ενδιαφερεται και σιγουρα ολοι σας ενδιαφερεστε.

για να μην μακρηγορω εχω γραψει σε 2 σκελη εκει ολη την ιστορια μου.

πρωτα στο (ψωριαση¨εσεις πως την αντιμετωπιζετε) και μετα στο σκετο(ψωριαση).

το μαιλ μου υπαρχει στη διαθεση του καθενος σας

Link to comment
Share on other sites

διαβασα ολα αυτά που έχετε γράψει.. απο την Παρασκευή που απαγόρεψαν το raptiva ομολογώ ότι έχω διαβάσει τα πάντα στο νετ που αφορούν την ψωρίαση.

 

εγώ την απέκτησα στα 4 μου.με πήγαν οι γονείς μου σε ομοιοπαθητικό κ κάνοντας θεραπεία 5 έτη καθάρισα.. είχα δέρμα κ μόνο δέρμα για 8 χρόνια. στα 17μιση μου ξαναεμφανίστηκε.. δεν θυμόμουν όμως πως ήταν η ψωρίαση.. κ επειδή έπασχα απο σταγονοειδή φαντάστηκα ότι ήταν σπυράκια.. δεν είπα τίποτα στους γονείς μου κ στα 18 έιχα σχεδόν σε όλο το σωμα σταγονίτσες! απο τα 18 μου λοιπόν εώς κ τώρα που είμαι 29 έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα... ομοιοπαθητική που μου το έκανε χειρότερα, διατροφές που μου είπαν κάποιοι που θεραπεύτηκαν.. ετρωγα το ίδιο φαγητό κάθε μέρα, τέλος τσιγάρο, νερό μονο 3 φορές την μέρα κ λίγο.. τιποτα.. χάλια τα νεύρα.. μετά σε νηστισιολόγο.. τίποτα.. μετά αλοιφές απο διάφορους πρακτικούς, επαλήψεις με ελαιόλαδο, έλαια νεκράς θάλασσας,επαληψεις με λεμονόκουπες μέχρι που μου είπαν να πάω ικαρία να κάνω μπάνιο σε μια γούρνα που είχε σκουριά.. γύρισα απο ικαρία κ γέμισα σε όλο το σώμα ψωρίαση.. είχα μόνο 5% δέρμα.. πήγα σε γιατρό κ μου είπε ότι δεν με αναλαμβάνει γιατι το μόνο που θα καταφέρει θα είναι να χαλάσει την φήμη του μιας κ οι ψωριασικοί είμαστε μπελάς για αυτούς.

του ζήτησα να μου γράψει μια φτιαχτή κρέμα που είχα δοκιμάσει κάποτε. την επόμενη μέρα ξεκίνησα να πίνω αλόη. μισό ποτήρι την ημέρα, πρωί κ έβαζα κ την αλοιφή. ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΧΝΟΣ.. αλλα την 8 ημέρα είχα κάτι σαν περίοδο μόνο που μου είχε τελειώσει πριν λίγες ημέρες.. η διαγνωση κύστη.. αρχισε να επανέρχεται λοιπόν η ψωριαση.. κατεφυγα λοιπόν στην κυκλοσπορίνη κ έπειτα στο raptiva που με έκανε να νιώσω ξανά ανθρωπος.. να θέλω να φοράω συνέχεια τιραντάκια, να μην φοράω τα καλσον τα πιο χοντρά, να χαίρομαι την ζωή.

την παρασκευή όμως γκρεμιστηκε το παραμυθάκι. απο την παρασκευή διαβάζω όλες τις θεραπείες για να δώ ποια θα επιλέξω.. κ η απαντηση? ΚΑΜΙΑ! η μια προκαλεί καρκινο, η άλλη φυματίωση ολα προκαλούν κάτι.. κ αυτό στα λίγα χρόνια που κυκλοφορούν.. ποιος ξέρει τι θα βγεί μετά απο 20 χρόνια..

υπάρχει μια φαρμακοποιός στην σαλαμίνα που βγάζει μια λοσιον κ μια κρέμα.. δυστυχως την έιχα δοκιμάσει στην αρχη της θεραπείας του ραπτιβα κ δεν μπορώ να αποδώσω σίγουρα στην λοσιον-κρεμα τα ευσημα. αυριο το πρωί θα την παραγγείλω πάλι. είναι ακριβή.. γύρω στα 100 ευρώ ,δεν στην γράφει κανένα ταμείο κ αυτο γιατι η κυρία αυτή δεν λέει σε κανέναν τι έχει μέσα.. σίγουρα θα την συνδιάσω με αλόη, κ με βελονισμό. κ ότι άλλο φυσικό υπάρχει.. δεν ξέρω αλλα αυτή τη φορά δεν ειμαι διατεθημένη να παραδωθώ.

θα σας ενημερώσω για τυχών βελτιώσεις γιατί δυστυχως οι γιατροί ξέρουν μόνο βαριά φάρμακα.. που όμως δεν υπήρχαν πριν 100 χρόνια.. τότε που τα πάλευαν όλα με την φύση..

 

να ενημερώσω τα άτομα που πάσχουν απο ψωρίαση στα νύχια ότι φίλη που είχε το ίδιο πρόβλημα της εξαφανίστηκε όταν έσταξε πάνω πικραγγουρια. δεν νομίζω να κυκλοφορεί στο εμπόριο. ρωτήστε γιαγιαδες να σας πουν που θα την βρείτε. αν κ θέλει προσοχη μη τυχων κ σας πάει στα μάτια.

 

συγνώμη που σας κούρασα...

 

καλησπερα

θα ηθελα πληροφοριες με πιο ακριβως τροπο εκανε χρηση της πικραγγουριας η φιλη σου ,γιατι και απο αλλους ακουσα διαβασα οτι εκτος απο δηλητηριο κανει καλο στη ιγμοριτιδα , γιατι οχι και στην ψωριαση ?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά όλοι οι ψωρισιακοί πρέπει να μετακομίσουν κοντά σε θάλασσα και να κάνουν μπάνιο ακόμα και το χειμώμα.Η θάλασσα είναι η μόνη, χωρίς παρενέργειες θεραπεία που πιάνει σε όλους ανεξαιρέτως.

 

Έτυχε μια περίοδο να κάνω μπάνιο καθημερινά πρωι και απόγευμα για 2μιση μήνες και δεν είχα τίποτα για όλο το χειμώμα.Ποτε δεν ξανα έγινε κάτι τέτοιο φυσικά απο μόνο του.Γι'αυτο όσοι δεν είναι κοντά ας μαζέψουν τα μπογαλάκια τους και βουρ.

 

Τι να σου κάνουν οι 10 και 15 μέρες στα λουτρά? Ξέρουμε άπαντες οτι σε μια μόνο μέρα μπορεί να γεμίσουμε..

 

καλησπερα και παλι

λυπαμαι που θα σε απογοητεψω ροζι ,μα η θαλασσα-ηλιος στην δικη μου περιπτωση και στου νεαρου που αναφερω πιο πανω ηταν τελειως αδιαφορη.

δεν ειναι παννακια λοιπον η θαλασσα ...

φιλικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας μπηκα εδω και διαβασα τις ιστοριες σας σχετικα με τι ψωριαση ειμαι 28 ετων και εχω ψωριαση απο 8 μηνων δεν ειχε κανενας συγγενεις ουτε απο 7 γενιες που λενε και απλα το εβγαλα 8 μηνων μεγαλωσα με αυτο μεχρι τωρα.με πηγε η μαμα μου τοτε στο συγρου και τις ειπαν οτι εχω ψωριαση απο τοτε ζω με αυτο εχω κανει τα παντα αλοιφες φωτα τα λεγομενα πουβα κορτιζονες με το τσουβαλι χαπια κυκλοσπορινης τα οποια με πειραξανε τιποτα.το μυστικο ειναι αλλου μαθε να ζεις με αυτο και χαμογελα και θα εισαι καλα.περασα δυσκολα σταδια στην ηλικια τον 6 με 7 αρχισα να καταλαβενω τι μου συμβαινει και με πειραζε στην ηλικια τον 12 13 ειχα κλειστη στον εαυτο μου γιατι με κοροιδευαν και στο σχολειο και τα παιδια γενικα.και πιο μετα στα 17 18 με το αγορι μου ενιωσα αποριψει απο ολους και ασχημες αποριψεις μεχρι που ειπα εδω και 8 χρονια σε οποιον αρεσω τελος...και ετσι εγινε και ειμαι πολυ καλα δεν εχω σχεδον τιποτα για αυτο χαμογελατε και ολα θα πανε καλα μη το βαζεται κατω δεν αξιζει παντος μια καλη αλοιφη ειναι η dovobet δοκιμαστε τη εμενα με βοηθισε αρκετα ........:P

Link to comment
Share on other sites

εχουνε δικιο καποια παιδια εδω πρωτα σου βγαζουν καινουρια φαρμακα και μετα τα αποσυρουν ουτε ξερουν τι εχουν μεσα ειμαι πολυ κατα στα χαπι τους και στις ενεσεις τους τα χαπια που επερνα εγω ενα διαστημα με κυκλοσπορινη γραφανε μεσα αυξησει του να παρουσιασεις καρκινομα εγω δεν θελω να πεθανω απο καρκινο μακρυα απο χαπια και ενεσεις και χωρις παρεξηγησει ειναι η δικη μου αποψη για το θεμα μιας και το εχω 28 χρονια να στε καλα ολοι......

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..λεγομαι σοφια και εχω και εγω ψωριαση απο 17 χρονων..ταλαιπωρουμαι αρκετα εδω και χρονια με αλοιφες(dovonex-dovobet-elokon-protopik...κ.τ.λ)kai ειμαι στην φαση του να δοκιμασω κυκλοσπορινη ή ενεσιμα γιατι η τοπικη θεραπεια πλεον δεν με πιανει..πραγματικα δεν ειμαι καθολου καλα ψυχολογικα και δεν ξερω πια πωσ να το αντιμετοπισω...και να σκεφτειτε ειμαι ιατρικοσ επισκεπτης και βλεπω δ ε ρ μ α τ ο λ ο γ ο υ ς...απιστευτο...θα σας πω το εξης τραγικο...επισκεπτομαι τουλαχιστον 10 δερματολογους την εβδομαδα και ψαχνω να βρω την καλυτερη λυση ρωτοντας τους,το αποτελεσμα??????ο καθενας μου λεει δ ι α φο ρ ε τ ι κ η αποψη και ετσι εχω παψει να τους εμπιστευομαι ολους...και δεν επισκεπτομαι τυχαιους,γνωριζω αρκετους οι οποιοι εχουν καλο ονομα(κολωνακι,πειραια,συγγρος,κηφισιας κ.τ.λ)εχω πια απελπιστει δεν ξερω ποιον και τι να πιστεψω....βοηθηδτε με κ εσεις αν δειτε το μηνυμα μου...θα επικοινωνω συχνα..σας ευχαριστω...και οτι χρειαστειτε μην δυστασετε στειλτε μου μνμ...

Επεξεργάστηκαν by sofoula28
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..λεγομαι σοφια και εχω και εγω ψωριαση απο 17 χρονων..ταλαιπωρουμαι αρκετα εδω και χρονια με αλοιφες(dovonex-dovobet-elokon-protopik...κ.τ.λ)kai ειμαι στην φαση του να δοκιμασω κυκλοσπορινη ή ενεσιμα γιατι η τοπικη θεραπεια πλεον δεν με πιανει..πραγματικα δεν ειμαι καθολου καλα ψυχολογικα και δεν ξερω πια πωσ να το αντιμετοπισω...και να σκεφτειτε ειμαι ιατρικοσ επισκεπτης και βλεπω δ ε ρ μ α τ ο λ ο γ ο υ ς...απιστευτο...θα σας πω το εξης τραγικο...επισκεπτομαι τουλαχιστον 10 δερματολογους την εβδομαδα και ψαχνω να βρω την καλυτερη λυση ρωτοντας τους,το αποτελεσμα??????ο καθενας μου λεει δ ι α φο ρ ε τ ι κ η αποψη και ετσι εχω παψει να τους εμπιστευομαι ολους...και δεν επισκεπτομαι τυχαιους,γνωριζω αρκετους οι οποιοι εχουν καλο ονομα(κολωνακι,πειραια,συγγρος,κηφισιας κ.τ.λ)εχω πια απελπιστει δεν ξερω ποιον και τι να πιστεψω....βοηθηδτε με κ εσεις αν δειτε το μηνυμα μου...θα επικοινωνω συχνα..σας ευχαριστω...και οτι χρειαστειτε μην δυστασετε στειλτε μου μνμ...

sofoula eimai tis apopseis na min ta pareis ta xapia i tis eneseis den yparxei kati poy tha soy fygei sygoyra oyte me ayta piramatozoo se kanoyn gia na doyne ti antidraseis tha exei to kathe farmako ston organismo sou.ego pantos me ta xapia kyklosporinis den imoyn kala perasa poly xalia ekeini ti periodo apo tote poy ta pira kai dyo mines meta poy eixa stamatisei na perno mono me aloifes asxolisoy ego ayto poy kano bazo dyo aloifes i mia einai ftiaxti farmakeytiki kai i aloi enidatiki pali ftiaxti kai ego dei megalo apotelesma mono aloifes loipon....kai ypomoni....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑς

μολις ειδα την συγκεκριμενη δημοσιευση γραφτηκα στο φορουμ. εχοντας ιδια εμπειρια για το θεμα και επειδη καποτε ο τυπος με θεραπευσε για καμμια 15-20 χρονια .(πηγα ξανα πριν κανα χρονο αλλα δεν μπορεσα ν ακολουθησω κανονικα την θεραπεια και δεν εχω την απαιτουμενη βελτιωση ).

ισως την πρωτη φορα να θεραπευτηκα με την δυναμη της πιστης δεν ξερω ....

το θεμα ειναι οτι γνωρισα ατομο τελευταια που ειχε δοκιμασει τις πιο εξτριμ θεραπειες (ενεσεις) και τελικα ειδε βελτιωση στο γιδοβοσκο( εχω και καποιες φωτο μετην βελτιωση του στο 8μηνο).στη διαθεση σας

περισσοτερα εχω γραψει στο φορουμ του (disable.gr) για οποιον ενδιαφερεται και σιγουρα ολοι σας ενδιαφερεστε.

για να μην μακρηγορω εχω γραψει σε 2 σκελη εκει ολη την ιστορια μου.

πρωτα στο (ψωριαση¨εσεις πως την αντιμετωπιζετε) και μετα στο σκετο(ψωριαση).

το μαιλ μου υπαρχει στη διαθεση του καθενος σας

ego kapote se ilikia 12 eton piga se ena kai kala giatro poy ta ekaige me ena migma xromatos gkri kai ekanes 3 4 episkepseis kai sta exsafanize soy eperne ta lefta polla tote gia tin epoxi eleges egina kala kai meta apo 1 misi mina xsanabgainan xsafnika se 100%xeirotero bathmo xoris na amfisbito tin empiria soy apla prosoxi se oloys mas kai kali tyxi.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΠΑΙΔΙΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΒΟΣΚΟ ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ, 2 ΦΟΡΕΣ ΑΝΑ ΜΗΝΑ. ΗΔΗ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ, ΤΑ ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΑ. ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΠ ΤΗ 3Η ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΔΩ ΘΕΑΜΑΤΙΚΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ. ΤΟ ΜΕΙΛ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ [email protected] για οποιον θελει πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας παιδια...αφηστε τα εγω πηγα στον τοπ δερματολογο και σας το εγγυωμαι οτι ειναι τοπ γιατι οπως σας ειχα πει ειμαι ιατρικος επισκεπτης και το εχω ψαξει πολυ το θεμα....ο τυπος αυτος εχει και ο ιδιος ψωριαση και οταν τον αντικρισα δεν ειχε ιχνος...φυσικα δεν ρωτησα κατι γιατι ξερετε οι γιατραρες δεν λενε πολλα λογια...τεσπα μου προτεινε φωτοθεραπειες αλλα δεν το συζητησα πολυ μαζι του γιατι μου φανηκαν πολλα τα λεφτα...αυτο που θελω να σας πω ειναι οτι εχω μαθει τα παντα για την ασθενεια μασ και πραγματικα πιστευω οτι τα παντα ειναι προσωρινα,ειτε αυτο λεγεται χαπια ειτε ενεσεις κ.τ.λ.εγω ειμαι η πρωτη που δεν ξερω τι να σας πω να κανουμε αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι δουλευω σε φαρμακευτικη εταιρεια και ξερω τα παιχνιδια που παιζονται λιγο καλυτερα απο εσας..για παραδειγμα εχτες γνωρισα την κοπελα που παει μελετεσ σε γιατρουσ για το στελαρα κ η ιδια μετα απο κανα τεταρτο κουβεντας μου ειπε οτι δεν ξερει εαν ειχε ψωριαση αν θα το επαιρνε...τι να λεμε...εγω ειμαι η πρωτη που εχω φοβηθει πολυ γιατι ξαφνικα χειροτερεψα,αλλα χαπια κα ενεσεισ δεν θα κανω ποτε....φωτοθεραπειεσ ισως δοκιμασω το φθινοπωρο,αλλα μονο αυτο,και καμια αλοιφη.εαν καποιος εχει κανει uvbnb ας μου πει πως πηγε και ποσο καιρο μετα του ξαναεμφανιστηκε..και οποιος θελει παμε να πιουμε καφε να σας εξηγησω τι παιζει με τισ εταιρειες και να μαζευτουμε να φνωριστουμε ρε παιδια...σας φιλω γλυκα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Για και χαρα σας

Ειμαι 47 χρονων ψωριασικος απο τα 35 μου μετα απο στρεπτοκοκικη λοιμωξη του δερματος.

Τριφτηκα αρκετα με το προβλημα και παρα το οτι βρισκομαι σε μετρια επιδεινωση το εχω παρει αποφαση και προχωραω.

Εκεινο που καταλαβα ειναι οτι γιατρος ειναι ο ιδιος ο παθων μεσω σωστης αντιμετωπισης της ψυχοσωματικης του καταστασης.

Μετα απο θεραπειες με αλοιφες χαπια ενεσεις ομοιοπαθητικη βελονισμο ολα δηλαδη εκτος απο χειροπρακτικους και ματζουνια σκεφτομαι να παω σε ιαματικα λουτρα περισσοτερο για την απολαυση μου και δευτερευοντως για ιασιμους λογους.

Τι συνιστατε? η Αμουδαρα λεει τιποτα?

Οσον αφορα την προσωπικη αντιμετωπιση διαβασα μετα απο παρενεση ενος γιατρου που ασχολειται με ψυχοσωματικα αιτια το βιβλιο του DAN MILLMAN "Ο δρομος του ειρηνικου πολεμιστη"

Περα απο το οτι ο τυπος που το εγραψε ανηκει σε αλλη κοινωνικη κουλτουρα...(το να παρατησεις την οικογενεια σου με σκοπο την ευρεση του προσωπικου διαφωτισμου δεν ειναι χαρακτηριστικο μας γνωρισμα),

αφηνει και καποια σημεια με νοημα οπως το "Υπαρχει μονο ΕΔΩ και ΤΩΡΑ" και "Η λυση σε καθε στιγμη προβληματισμου αγονου και ασκοπου ειναι ΑΓΝΟΗΣΕ".

Σε καθε περιπτωση θα συμφωνησω με την φιλη sofoula28 οτι πρεπει να συμφιλιωθει καθε παθως με το προβλημα και τον εαυτο του και να ειναι σιγουρος οτι η αποριψη που μπορει να φοβαται η να νοιωθει ειναι δειγμα ανωριμοτητας προσωπικης και δειγμα προς αποφυγην.

Αυτοι ειμαστε και σε οποιον αρεσουμε...και ειναι σιγουρο οτι σε καποιους θα αρεσουμε τελικα εστω και ομοιοπαθεις!

Η ζωη φιλοι ειναι μικρη και δεν αξιζει να την χαραμισουμε στον βωμο καθε δυσκολιας και στραπατσου.

Προσφατα μαλλιστα ελαβα ενα μειλ απο μια κοπελα 18 ετων που εχει συμφωνα με την ιατρικη, ζωη 4 μηνων λογω καρκινου.

Μπροστα λοιπον και χαρειτε αυτο που εχετε.

Εγω προσωπικα πεταω με τον αετο μου σε καθε ευκαιρια και ξεχναω τι παει να πει προβλημα, αγχος κλπ.

Για ολους υπαρχει η λυση.

Αυτο που χρειαζεται πραγματικα ειναι το :-P

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπεραααα...ειαι τοσο χαρουμενη που θελω να σας το πω...ειναι η τριτη φορα που ηρθα στον παππου και παω πολυ καλα...ειδα και ακουσα και ιστοριες που εγιναν εντελως καλα..μια κοπελα σκεφτητε ειχε σε ολο της το σωμα μεχρι και προσωπο στηθοσ κοιλια πλατη και αυτη τη στιγμη εχει μεινει ενα σημαδακι στο ποδι..παιδια θα σας κανει καλα,αληθεια..καταρχην το βλεπω και σε μενα...ξεκινηστε σασ παρακαλω και αν καποιοσ δεν μπορει να ανεβαινει κανονισα να ερχεται ο γαμπρος του παππου που ξερει να το κανει και αυτος στην αθηνα στο σπιτι μου.θα μαζευομαστε και θα σας βαζει..μην δισταζεται,και σας ειπα υπαρχουν αποδειξεισ.το ξαναλεω μπειτε στο psoriasi-greece απο το facebook και δειτε τις εικονες,μονο ετσι θα πιστεψετε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

GEIA ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΑΙΔΙΑ..ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΝΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΠΡΑΚΤΙΚΟ,ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΘΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ..ΟΣΟ ΜΠΑΙΝΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΙ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΜΟΖ,ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΛΑ..ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΤΗΛ.ΜΟΥ ΠΙΟ ΠΑΝΩ..ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ,ΕΓΩ ΠΑΩ ΤΕΛΕΙΑ..ΗΔΗ ΡΟΖΙΣΑΝΕ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝΕ..ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΤΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ ΜΕ ΕΜΕΝΑ Η ΜΕ ΤΟΝ ΜΟΖ.ΣΑΣ ΦΙΛΩ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
να μπώ κι εγώ στο club !!!

 

έχω ψωρίαση εδώ και 15 χρόνια, το σημείο που την έχω ήταν στο πίσω μέρος του τριχωτού της κεφαλής

 

ο δερματολόγος μου συνέστησε dovonex αλοιφή πρωί βράδυ και propiosalic αλοιφή μεσημέρι

και αν τις βάλω συστηματικά εξαφανίζεται η ξηρότητα για αρκετό καιρό,

επανέρχεται όμως

 

το άγχος επειδυνώνει σίγουρα την κατάσταση αλλά ΔΕΝ εξαφανιζει την ψωριαση ΌΣΟ ΚΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ!!!

την περίοδο που ήμουν έγκυος εξαφανίστηκε η ψωρίαση εντελώς κι ήμουν πολύ χαρούμενη

όμως εμφανίστηκε σε άλλο μέρος του κεφαλιού

 

έχω μάθει να ζώ με αυτήν

δεν την ονομάζω ψωρίαση( γιατί τρομάζει τους γύρω) αλλά ξηροδερμία

 

είναι αυτοάνοσο νόσημα και βαρέθηκα να τρέχω σε γιατρούς, απλά έχω μάθει να ζώ με αυτό το "πρόβλημα"

 

δεν ειχα να πώ κ΄'ατι περισσότερο απο εσάς αλλά χαίρομαι που δεν ειμαι μόνη;)

kalispera eime o stelios kenourgios edo exo kai ego psoriasi edo kai 20 xronia ala den brika apotelesmatiki therapia

Link to comment
Share on other sites

καλησπεραααα...ειαι τοσο χαρουμενη που θελω να σας το πω...ειναι η τριτη φορα που ηρθα στον παππου και παω πολυ καλα...ειδα και ακουσα και ιστοριες που εγιναν εντελως καλα..μια κοπελα σκεφτητε ειχε σε ολο της το σωμα μεχρι και προσωπο στηθοσ κοιλια πλατη και αυτη τη στιγμη εχει μεινει ενα σημαδακι στο ποδι..παιδια θα σας κανει καλα,αληθεια..καταρχην το βλεπω και σε μενα...ξεκινηστε σασ παρακαλω και αν καποιοσ δεν μπορει να ανεβαινει κανονισα να ερχεται ο γαμπρος του παππου που ξερει να το κανει και αυτος στην αθηνα στο σπιτι μου.θα μαζευομαστε και θα σας βαζει..μην δισταζεται,και σας ειπα υπαρχουν αποδειξεισ.το ξαναλεω μπειτε στο psoriasi-greece απο το facebook και δειτε τις εικονες,μονο ετσι θα πιστεψετε...

kalimera sofoula eime o stelios apo andro exo kai ego to eidio provlima gia 20 xronia tora eime 33xr kai eine ligo pio entona to ximona fountonoun pio poli mipos to exeis psaksi gia kati kalitero tha ithela na kouventiasoume giauto to provlima

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια χαρά παιδιά.Υπάρχει groupaki στο facebook με όνομα ΨΩΡΙΑΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣΟΦΙΑ .

Πλέον εμείς γνωριζόμαστε από κοντά και ενημερωνόμαστε για το τι νέο υπάρχει.Επίσης μαζί με εμένα και άλλα παιδιά κάνουν τη θεραπεία στον πρακτικό.Εγώ ήδη 2 φορές και πάω απίστευτα καλά.Στο groupaki αυτό θα δείτε και φωτογραφίες πριν και μετά την εφαρμογή.

 

Φιλιά σε όλους σας περιμένουμε εκεί και καλή μας τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...