Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φοβοι συνεχεια για διατροφη στην εγκυμοσυνη


lilika26

Recommended Posts

Γεια σας.ειμσι στην 14 βδομαδα και φοβαμαι συνεχεια τι να φαω.ο αντρας μου προσπαθει να με καθυσηχασει ειδικα με το κρεας.το ανοιγω πριν το φαω (τη μπριζολα,τα κεφτεδακια).φοβαμαι για τοξοπλασμα επειδη δςν εχω αντισωματα.και μου λεει ο αντρας μου το κρεας απλως να μην εχει αιμα αν ειναι ζουμερο η λιγο ροζ δε πειραζει.θελω να μπορω να φαω με ευχαριστηση..ειχατε εσεις τετοιους φοβους?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας.ειμσι στην 14 βδομαδα και φοβαμαι συνεχεια τι να φαω.ο αντρας μου προσπαθει να με καθυσηχασει ειδικα με το κρεας.το ανοιγω πριν το φαω (τη μπριζολα,τα κεφτεδακια).φοβαμαι για τοξοπλασμα επειδη δςν εχω αντισωματα.και μου λεει ο αντρας μου το κρεας απλως να μην εχει αιμα αν ειναι ζουμερο η λιγο ροζ δε πειραζει.θελω να μπορω να φαω με ευχαριστηση..ειχατε εσεις τετοιους φοβους?

 

 

Καλησπέρα!

Καλοψημένα κρέατα και ψάρια και καλοπλυμένα λαχανικά και φρούτα. Επίσης να μην τρως γλυκά που περιέχουν ωμό αυγό. Η μαγιονέζα επίσης περιέχει ωμό αυγό. Όλα θα πάνε καλά, μην ανησυχείς. Και ναι, εννοείται ότι πριν φας την μπριζόλα την ανοίγεις να δεις αν είναι καλοψημένη... και αν φας έξω προτιμάς βραστά λαχανικά ή ψητά σε σχέση με μια σαλάτα ωμών...

Να κάνεις κάθε μήνα εξετάσεις για τοξόπλασμα ώστε να είσαι πιο ήσυχη..

Σου εύχομαι ένα υγιές μωρό στην αγκαλιά σου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλως σημερα εφαγα κατι μικρα μπιφτεκακια της πεθερας μου που οντως ειχαν ηθει πολλη ωρα.αλλα τα ανοιξα μεσα και δεν ηταν παντου γκριζα μερικσ σημεια ηταν λιγο ροζ.ο αντρας μου λεει δε πειραζει?να ανησυχησω?

Link to comment
Share on other sites

Η μαγιονέζα επίσης περιέχει ωμό αυγό.

Μόνο η σπιτική. Η Hellmann's είναι ΟΚ :mrgreen:

 

Τα μπιφτεκάκια μάλλον ασφαλή είναι, αλλά καλύτερα να κάνεις κάθε μήνα εξέταση όπως είπε η Miria ώστε αν χρειαστεί να υποβληθείς σε θεραπεία.

 

Προσωπικά θα απέφευγα και το "λίγο ροζ" για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά εγω ροζ κρέας δεν θα έτρωγα και ουτε τρώω. Δεν θελω να σε αγχώνω απλα εμενα μου έχουν πει οτι το κρέας πρεπει να ειβαι καλοψημένα

Δεν υπαρχει ομως λόγος ανησυχίας απλα καντα ολα κάρβουνα! 9 μηνες ειναι θα περάσουνε δεν εγινε και τιποτα αν δεν φας το κεφτεδάκι της πεθεράς

 

Με το καλο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας.ειμσι στην 14 βδομαδα και φοβαμαι συνεχεια τι να φαω.ο αντρας μου προσπαθει να με καθυσηχασει ειδικα με το κρεας.το ανοιγω πριν το φαω (τη μπριζολα,τα κεφτεδακια).φοβαμαι για τοξοπλασμα επειδη δςν εχω αντισωματα.και μου λεει ο αντρας μου το κρεας απλως να μην εχει αιμα αν ειναι ζουμερο η λιγο ροζ δε πειραζει.θελω να μπορω να φαω με ευχαριστηση..ειχατε εσεις τετοιους φοβους?

 

 

ουτε εγω ειχα αντισωματα για τοξοπλασμα αλλα οταν πηγανα στην πεθερα παντα υπερχε λιγο ροζ στο κρεας αλλα το ετρογα δν επαθα κατι μην φοβασε απλα να ψηνης καλα το κρεας κ τα φρουτα κ λαχανικα καλο πλυσιμο αυτα να προσεχεις κ τα γλυκα πρεπει να τρωος λιγο απο ολλα για να περνει το μωρακι σου βηταμηνες κ οτι αλλο χρειαζεται δν υπαρχη λογος να φοβασε

εγω στην αρχη της εγκυμοσηνης φοβομουν γιατι δν το εχω κ πολυ με τα λαχανικα αλλα βρηκα την λυση

Link to comment
Share on other sites

Καθε μμηνα κανω εξετασεις μεχρι τωρα ολα καλα.τι εννουμε ομως καλα ψημενο κρεας?το μοσχαρι π.χ οσο και να το ψησεις μεσα κοκκινοπο θα ναι.μπριζολα το καταλαβαινω να μην εχει αιμα αλλα ζουμερη να ναι?και αυτα τα μπιφτεκακια ειχαν στεγνωσει τελειως απο την τοση ωρα στο φουρνο αλλσ μεσα λιγο ρος ειχανε?εχω μπερδευτει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να είναι κοκκινωπό το μοσχάρι αν το έχεις ψήσει καλά; Καφέ θα είναι, όχι κόκκινο. Τις ζουμερές μπριζόλες άστες για μετά τη γέννα καλύτερα. Όλα τα κρέατα μπορούν να ψηθούν ώστε να μην είναι ροζ, αρκεί να τα ψήσεις αρκετή ώρα σε χαμηλή θερμοκρασία. Αν τα βάλεις από την αρχή σε πολύ ζεστό φούρνο θα στεγνώσει το έξω και το μέσα θα είναι ακόμα ροζ (όπως τα μπιφτεκάκια της πεθεράς).

 

Τώρα αν θέλεις να είσαι 100% σίγουρη τι εννοούμε όταν λέμε καλοψημένο, ρώτα καλύτερα τον γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Καθε μμηνα κανω εξετασεις μεχρι τωρα ολα καλα.τι εννουμε ομως καλα ψημενο κρεας?το μοσχαρι π.χ οσο και να το ψησεις μεσα κοκκινοπο θα ναι.μπριζολα το καταλαβαινω να μην εχει αιμα αλλα ζουμερη να ναι?και αυτα τα μπιφτεκακια ειχαν στεγνωσει τελειως απο την τοση ωρα στο φουρνο αλλσ μεσα λιγο ρος ειχανε?εχω μπερδευτει.

 

Και αν στεγνώνουν τα μπιφτέκια τι εγινε; Βαλτα με σάλτσα

Εγω μοσχάρι γενικά το κόβω κομματάκια για μια ψήθει ολο, η το κανω σαν beef stew στο φούρνο για 2 ωρες για να ειναι σιγουρη οτι ειναι ψημένο

Γιατι τόση ανησυχία για αυτο;

Και αν το φας κάρβουνο τι εγινε; Τι ειναι πιο σημαντικό για σενα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Babycute απλως ρωταω.εννοητε οτι το παιδι ειναι πιο σηναντικο για μενα.επειδη λογω δουλειας δε μαγειρευω συνηθως δε ξερω πως πρεπει να ειναι το καθε κρεας.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι κρεας να τρωως πολυ καλα ψημενο οχι ροζ...... Επισης οταν φτιαχνεις εσυ κρας σπιτι σου η κιμα(που χρειαζεται ζυμωμα) να φορας γαντια γιατι μπορει να ξεχαστεις και να βαλεις τα χερια σου στο στομα η τελος παντως οταν πιανεις κρεας ωμο μετα να πλενεις πολυ καλα τα χερια σου.

 

Να μην τρως σαλατες απο εξω γιατι δεν τις πλενουν καλα και μπορει να κολλησεις πανευκολα τοξοπλασμα. Και στο σπιτι σου οταν φτιαχνεις σαλατα να βαζεις το μαρουλι στο νερο με ξυδι για κανα πενταλεπτο...

 

Να μην τρως κονσερβες(λογο πολλωννννννν συντηριτικων)

Να αποφευγεις ξυφια,χταποδι,καλαμαρακια

Να μην τρως αυγα μονο ομελετα η πολυ καλα βρασμενα..

 

Γενικα να μην τρως τιποτα ωμο οπως αυγο.

 

Να μην τρως γλυκα που περιεχουν ωμο αυγο οπως το προφιτερολ εχει ωμο αυγο..και στα γλυκα θα δεις αν η κρεμ ειναι κιτρινοπι εχεις ωμο αυγο..

Link to comment
Share on other sites

Babycute απλως ρωταω.εννοητε οτι το παιδι ειναι πιο σηναντικο για μενα.επειδη λογω δουλειας δε μαγειρευω συνηθως δε ξερω πως πρεπει να ειναι το καθε κρεας.

 

Καλα κανεις και ρωτάς:-)

Καντα κάρβουνο!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι κρεας να τρωως πολυ καλα ψημενο οχι ροζ...... Επισης οταν φτιαχνεις εσυ κρας σπιτι σου η κιμα(που χρειαζεται ζυμωμα) να φορας γαντια γιατι μπορει να ξεχαστεις και να βαλεις τα χερια σου στο στομα η τελος παντως οταν πιανεις κρεας ωμο μετα να πλενεις πολυ καλα τα χερια σου.

 

Να μην τρως σαλατες απο εξω γιατι δεν τις πλενουν καλα και μπορει να κολλησεις πανευκολα τοξοπλασμα. Και στο σπιτι σου οταν φτιαχνεις σαλατα να βαζεις το μαρουλι στο νερο με ξυδι για κανα πενταλεπτο...

 

Να μην τρως κονσερβες(λογο πολλωννννννν συντηριτικων)

Να αποφευγεις ξυφια,χταποδι,καλαμαρακια

Να μην τρως αυγα μονο ομελετα η πολυ καλα βρασμενα..

 

Γενικα να μην τρως τιποτα ωμο οπως αυγο.

 

Να μην τρως γλυκα που περιεχουν ωμο αυγο οπως το προφιτερολ εχει ωμο αυγο..και στα γλυκα θα δεις αν η κρεμ ειναι κιτρινοπι εχεις ωμο αυγο..

 

Γιατι οχι τα καλαμαράκια; Εδω μου έχουν πει οκ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχα οκ!παντως εξω που πηγαμε να φαμε μια μερα και μου φεραν μπριζολα απ εξω ηταν μαυρη καρβουνο μεσα ειχε αιμα.(εννοητε δεν την εφαγα)για αυτο ρωταω τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

και πρεπει να σταματησω να μιλαω για τα μπιφτεκια γιατι ο αντρας μου θα τα παρει!χαχα!ενταξει και γω ειμαι πολυ υπερβολικη μερικες φορες...

παντως ευχαριστω κοριτσια.και νιωθω καλυτερα-και πιο ασφαλης-και μου φτιαξατε τη διαθεση.

Link to comment
Share on other sites

Τα καλαμαρακια κοριτσια μου ειχε πει ο γιατρος να τα αποφευγω επειδη δεν εχουν αιμα μπορει να εχουν καποιο μικροβιο δεν θυμαμαι πως μου το ειχε πει που δεν κανει να φαμε τελος παντων... Παντως ο λογος ειναι αυτος επειδη δεν εχουν αιμα κ εχουν κατι αλλο....

 

Τωρα να τα αποφευγω μου ειπε οχι τ απαγορευμενα οπως το ωμο κρεας...

Εγω καλος κακου παντως παρολο που ηταν και νυστεια δεν εφαγα...

Για τον ιδιο λογο και οι γαριδες αποφευγονται!!

Και το χταποδι!!

Link to comment
Share on other sites

Τα καλαμαρακια κοριτσια μου ειχε πει ο γιατρος να τα αποφευγω επειδη δεν εχουν αιμα μπορει να εχουν καποιο μικροβιο δεν θυμαμαι πως μου το ειχε πει που δεν κανει να φαμε τελος παντων... Παντως ο λογος ειναι αυτος επειδη δεν εχουν αιμα κ εχουν κατι αλλο....

 

Τωρα να τα αποφευγω μου ειπε οχι τ απαγορευμενα οπως το ωμο κρεας...

Εγω καλος κακου παντως παρολο που ηταν και νυστεια δεν εφαγα...

Για τον ιδιο λογο και οι γαριδες αποφευγονται!!

Και το χταποδι!!

 

Μήπως έχεις μπερδέψει τα όντως απαγορευμένα (λόγω βαρέων μετάλλων) ψαρικά, δηλαδή φρέσκο τόνο, σολομό και ξιφία; Γιατί καλαμαράκι, χταπόδι, γαρίδες εμένα ο γιατρός μου είπε ότι επιτρέπονται κανονικά. Και ο τόνος σε κονσέρβα επιτρέπεται.

Ωμές σαλάτες θέλουν καλό πλύσιμο (σωστά είπες, ξεβγάζετε με λίγο ξύδι).

Κρεατικά καλά ψημένα (όπως είπε και η BabyCute το αργό ψήσιμο σε χαμηλή θερμοκρασία εξασφαλίζει ότι το κρέας θα ψηθεί μέχρι μέσα).

Απαγορεύονται τα εντόσθια + συκώτι (το τελευταίο γιατί περιέχει μεγάλη ποσότητα βιταμίνης Α), ωμά ψάρια, ωμό αυγό, ωμά οστρακοειδή.

 

Ένα σύντομο βοηθητικό άρθρο είναι αυτό

Link to comment
Share on other sites

Για τον ξυφια ειναι οπως λες.

Οπως και για το συκωτι..

 

Τωρα τι να πω για καλαμαρακια και χταποδι εμενα η μαια μου ειχε πει να μην τρωω λογο του οτι δεν εχουν αιμα και ειναι πιο ευαισθητα σε καποιο μικροβιο(δεν θυμαμαι πιο),,.. Τωρα τι να πω!

Μονο εγω το ξερω αυτο??.. Μπορει και να μην ισχυει..δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

χαχα οκ!παντως εξω που πηγαμε να φαμε μια μερα και μου φεραν μπριζολα απ εξω ηταν μαυρη καρβουνο μεσα ειχε αιμα.(εννοητε δεν την εφαγα)για αυτο ρωταω τα παντα.

 

Ναι ηταν που την ψησαν στα γρήγορα σε δυνατή φωτιά

Για αυτο και εγω μοσχάρι δεν τρώω έξω γιατι καταντάω να τους το γυρίζω :-)

Link to comment
Share on other sites

παντως εχω κατατρομαξει με οσα ακουω για αυτο.διαβαζω και τα φορουμ με περιπτωσεις αλλες που γλιτωσαν με φαρμακευτικη αγωγη και αλλες που κανανε διακοπη και θελωνα προφυλακτω οσο μπορω.αλλα αυτος ο διαρκης φοβος ειναι ψυχοφθορος και δε μπορω να ευχαριστιθω τιποτα...:-(

Link to comment
Share on other sites

παντως εχω κατατρομαξει με οσα ακουω για αυτο.διαβαζω και τα φορουμ με περιπτωσεις αλλες που γλιτωσαν με φαρμακευτικη αγωγη και αλλες που κανανε διακοπη και θελωνα προφυλακτω οσο μπορω.αλλα αυτος ο διαρκης φοβος ειναι ψυχοφθορος και δε μπορω να ευχαριστιθω τιποτα...:-(

 

Δεν χρειάζεται να είσαι τόσο φοβισμένη! Να θυμάσαι ότι όταν πρόκειται για προσωπικές εμπειρίες συνηθίζουμε να γράφουμε σε φόρουμ και γενικά στο διαδίκτυο τα άσχημα και όχι τα όμορφα. Για κάθε περίπτωση εγκύου που έπαθε κάτι υπάρχει μια συντριπτική πλειοψηφία που δεν έπαθε τίποτα.

 

Από σπιτικό φαγητό σπάνια θα πάθει κανείς κάτι, ακόμα και αν είναι λίγο άψητο. Απλά όταν λέω σπιτικό, εννοώ αυτό που ετοιμάζουμε εμείς αλλά οι πρώτες ύλες δεν είναι το χωράφι ή η κότα του γείτονα που δεν θα δώσουν και τόσο προσοχή, αλλά τρόφιμα ελεγμένα. Προσπάθησε να ασχοληθείς η ίδια πιο ενεργά με την προετοιμασία φαγητού (άλλωστε θα το χρειαστείς για το μωρό σου) ώστε να ξέρεις τι αγοράζεις και τρως.

Όταν βγαίνεις έξω, προτίμησε βραστές σαλάτες (κολοκύθι, χόρτα κλπ) και ζήτα καλοψημένα τα κρέατα. Αλλιώς προτίμησε κάποιο λαδερο.

Link to comment
Share on other sites

παντως εχω κατατρομαξει με οσα ακουω για αυτο.διαβαζω και τα φορουμ με περιπτωσεις αλλες που γλιτωσαν με φαρμακευτικη αγωγη και αλλες που κανανε διακοπη και θελωνα προφυλακτω οσο μπορω.αλλα αυτος ο διαρκης φοβος ειναι ψυχοφθορος και δε μπορω να ευχαριστιθω τιποτα...:-(

 

Κοιτά το πιο σημαντικό ειναι η τοξοπλασμωση και η λιστερια. Και τα δυο εύκολα να τα αποφύγεις αν μαγειρευεις καλα και πλένεις λαχανικά.. Που θα παει θα το συνηθίσεις:-)

 

Αυτο με το αυγό όντως να το αποφεύγεις αν ώμο, αλλα μην το αφήσεις να αε τρελλανει γιατι το χειρότερο να πάθεις ειναι σαλμονέλα που δεν περναει στον πλακούντα και επηρεάζει μονο εσένα!

 

Οπότε μην αγχωνεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...