Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απαράδεκτη συμπεριφορά νηπιαγωγού


Recommended Posts

Γεια σας,

 

Σήμερα πήγα να πάρω το γιο μου από το edit admin νηπιαγωγείο και μου είπε οτι διψάει. Εκείνη την στιγμή μου είπε η διευθύντρια και δασκάλα του ότι δεν την ακούγαν τα παιδιά όταν τα φώναζε να μπούν στην τάξη και για τιμωρία δεν τους άφησε να πιούν νερό!!!!!!!!

 

Έμεινα άφωνος και δεν ήξερα τι να πω.

Μετά συνεχίστηκε η κουβέντα καθώς μου έκανε παράπονα γιατί ο γιος μου είναι ζωηρός μαζί με 3-4 ακόμα.

 

Υπάρχει κάποιος εδώ που έχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία από αυτό το σχολείο?

Έμαθα πρόσφατα ότι παλιά η ίδια χτυπούσε και παιδιά.

 

Είναι απαράδεκτο να υπάρχουν ακόμα "εκπαιδευτικοί" στα σχολεία που έχουν τόσο "μοντέρνες εκπαιδευτικές" μεθόδους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας,

 

Σήμερα πήγα να πάρω το γιο μου από το edit admin και μου είπε οτι διψάει. Εκείνη την στιγμή μου είπε η διευθύντρια και δασκάλα του ότι δεν την ακούγαν τα παιδιά όταν τα φώναζε να μπούν στην τάξη και για τιμωρία δεν τους άφησε να πιούν νερό!!!!!!!!

 

Έμεινα άφωνος και δεν ήξερα τι να πω.

Μετά συνεχίστηκε η κουβέντα καθώς μου έκανε παράπονα γιατί ο γιος μου είναι ζωηρός μαζί με 3-4 ακόμα.

 

Υπάρχει κάποιος εδώ που έχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία από αυτό το σχολείο?

Έμαθα πρόσφατα ότι παλιά η ίδια edit admin χτυπούσε και παιδιά.

 

Είναι απαράδεκτο να υπάρχουν ακόμα "εκπαιδευτικοί" στα σχολεία που έχουν τόσο "μοντέρνες εκπαιδευτικές" μεθόδους.

 

 

Δεν γνωριζω το συγκεκριμενο νηπιαγωγειο αλλα νομιζω οτι το θεμα σου εχει δυο πλευρες που θα πρεπει να κοιτάξεις:

 

1ον: ξεκαθαριζεις στους συγκεκριμενους "εκπαιδευτικούς" ότι τέτοιες μεθόδους δεν τις δέχεσαι για το παιδι σου και εαν ξανασυμβει θα τους κανεις αναφορα... για το εαν χτυπούσε παιδια αυτο μπορεις ευκολα να το διαπιστωσεις απο το παιδι σου καθως ειναι σε ηλικια να μπορει να σου μεταφερει εαν συμβαινει κατι τετοιο τωρα.. και

2ον: εάν σου έκαναν συγκεκριμενα παραπονα για το παιδί θα πρέπει να μιλήσεις μαζι του, να δεις γενικως πως συμπεριφέρεται και να του εξηγήσεις ότι θα πρέπει να υπακούει στους κανονες στο σχολειο.. π.χ. όταν χτυπαει το κουδουνι μπαινουμε στην τάξη....

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ΤΙ ΣΗΜΑΣΊΑ ΕΧΕΙ ΤΙ ΕΜΠΕΙΡΊΑ μπορεί να έχει καποιος απο το εν λόγο σχολείο !

ειλικρινά !

 

Α μιλάς ξανα μαζι με τον την εκπαιδευτικό και καταθέτεις τις θέσεις σου απόψεις σου

Β αν θεωρείς καποιες συμπεριφορές απαράδεκτες επικοινωνείς με σχολικό σύμβουλο

Γ αν δεν μπορει το θέμα να διευθετηθεί κάνεις εγγραφή καταγγελία στην Πρωτοβάθμια

Δ απευθύνεσαι και στο Συνήγορο του παιδιου !

 

είναι απλα τα βήματα !

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ΤΙ ΣΗΜΑΣΊΑ ΕΧΕΙ ΤΙ ΕΜΠΕΙΡΊΑ μπορεί να έχει καποιος απο το εν λόγο σχολείο !

ειλικρινά !

 

Α μιλάς ξανα μαζι με τον την εκπαιδευτικό και καταθέτεις τις θέσεις σου απόψεις σου

Β αν θεωρείς καποιες συμπεριφορές απαράδεκτες επικοινωνείς με σχολικό σύμβουλο

Γ αν δεν μπορει το θέμα να διευθετηθεί κάνεις εγγραφή καταγγελία στην Πρωτοβάθμια

Δ απευθύνεσαι και στο Συνήγορο του παιδιου !

 

είναι απλα τα βήματα !

 

Αυτό ακριβώς!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να τους προτείνεις και άλλες μεθόδους συνετισμού, όπως φάλαγγα, κεφαλικλείδωμα, βραστά αβγά στις μασχάλες κλπ......

καλά, θα είχα κάνει μεγάλη φασαρία στο σχολείο και μια καλή κουβέντα με το παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

ο λογος που ρωτησα αν εχει καποιος εμπειριες απο αυτο το σχολειο ειναι γιατι ακουσα οτι παλιοτερα υπηρχαν πολλες καταγγελιες για αυτην αλλα ειχε "μεσο" και δεν της εκαναν ποτε τιποτα.

 

εγω ετσι και αλλιως ειχα σκοπο να κάνω περιπου τα βήματα που παρεθεσε και ο UFO. να μιλησω με την "εκπαιδευτικο" και μετα συνηγορο του παιδιου.

 

θα σας ενημερωσω οταν εχω νεοτερα.

Link to comment
Share on other sites

τελικα της μιλησα και μου ειπε οτι παρανοησα....ακομα και οταν της ειπα οτι μεταφερω τα λογια που χρησιμοποιησε αυτη.

 

μετα μου ειπε οτι επειδη αργησαν να μπουν στην ταξη και ειχαν καθυστερησει το προγραμμα οτι θα επιναν νερο μετα απο λιγη ωρα...πρεπει λεει να μαθουν να επομιζωνται τις συνεπειες των πραξεων τους (με την στερηση νερου ολο αυτο...)!!!

οταν τις ειπα οτι το να πιουν νερο δεν ειναι μαθημα αλλα φυσικη αναγκη και δεν τιθετε θεμα καθυστερησης του προγραμματος αρχισε να μου το παιζει τρελιτσα. οτι παρανοησα και οτι αυτη η καθυστερηση ηταν για πολυ λιγα λεπτα και τετοια......ολα αυτα βεβαια με το εκνευριστικο στυλακι της πολυχρονης ξερολιδου....

 

θα δειξει η συνεχεια....θα ειναι δυσκολη αυτη η σχολικη χρονια.....

Link to comment
Share on other sites

To παρόν θέμα κλειδώνεται λόγω:

Δυσφήμιση εξαιτίας μη εξακριβωμένης φήμης που βασίζεται σε λόγια/εντυπώσεις τρίτων.

 

απόσπασμα:

 

Έμαθα πρόσφατα ότι παλιά η ίδια χτυπούσε και παιδιά.

ο λογος που ρωτησα αν εχει καποιος εμπειριες απο αυτο το σχολειο ειναι γιατι ακουσα οτι παλιοτερα υπηρχαν πολλες καταγγελιες για αυτην αλλα ειχε "μεσο" και δεν της εκαναν ποτε τιποτα.

Έχουν απομακρυνθεί δεδομένα τα οποία ταυτοποιούν/φωτογραφίζουν τον δυσφημιζόμενο, όπως και αποσπάσματα ή δημοσιεύσεις που σχολιάζουν τα παραπάνω.

 

Εξαιτίας της παιδαγωγικής (ιατρικής) σημασίας του θέματος ζητήθηκε η άποψη των επιστημονικών συνεργατών της ΕΕΕΓ για το θέμα:

 

Είναι παιδαγωγική /δεοντολογική μέθοδος η οριοθέτηση ομάδας παιδιών, με στέρηση/καθυστέρηση πρόσληψης νερού η φαγητού ;

 

Τα κείμενα που θα μας σταλούν θα τοποθετηθούν σε νέο θέμα,

με ομώνυμο τίτλο, εκ μέρους της διαχείρισης της ΕΕΕΓ.

 

Θα προστεθεί εδώ επίσης κατά την διάρκεια της ημέρας τηλέφωνο επικοινωνίας με την αρμόδια υπηρεσία για καταγγελία τέτοιων περιστατικών.

 

Ο οποιοσδήποτε επιθυμεί να επικοινωνήσει με το μέλος για το συγκεκριμένο περιστατικό μπορεί και να κάνει χρήση προσωπικών μηνυμάτων.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...