Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δύσκολη θέση


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Free Dom! Ειναι ακριβως οπως τα λες! Η κοπελα τα θεωρεί υποδεέστερα ολα και δε τα συζητήσαμε καν, απλα τα ανέφερε για να δικαιολογήσει τα χρεη απλα. Οχι ομως οτι την απασχόλησε οτι έπαιζε η οτι μου πε οτι με ενοχλεί ο τρόπος που μιλάει! Εγω σκεφτηκα οτι ήμαρτον! Για αυτο και ο αντρας μου αποφάσισε να της μιλήσει απο κοντα και δε πανικοβλήθηκε γιατι μου πε οτι θεωρεί οτι το μονο θεμα ειναι τα λεφτα και αν ειχε δεύτερη , τριτη δουλειά δε θα κλαίγε καν . Εξου και τα πουλοβερ, γιατι εστίασε εκει. Οσο παίρνανε οι ωρες και ξεχνάς το πρώτο σοκ, σκέφτεσαι διαφορετικα. Απλα εκει καταλήξαμε οτι δεν εχει συνειδητοποιήσει τα αλλα και δεν ειναι δεκτικη να ακουσει

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φορές στεναχωριόμαστε γι αυτά που βιώνουν τρίτοι, ενώ οι ίδιοι δεν έχουν κανένα σκοπό να κάνουν κάτι γι αυτό ,τα λένε απλώς για να ξεσπάσουν, κι αν συμβουλεύσεις, βγαίνεις κι ο κακός της ιστορίας.

 

Αυτό ακριβώς........

Link to comment
Share on other sites

 

Κάποιες φορές στεναχωριόμαστε γι αυτά που βιώνουν τρίτοι, ενώ οι ίδιοι δεν έχουν κανένα σκοπό να κάνουν κάτι γι αυτό ,τα λένε απλώς για να ξεσπάσουν, κι αν συμβουλεύσεις, βγαίνεις κι ο κακός της ιστορίας.

 

Ακριβώς αυτό... Τίποτα δεν είναι τυχαίο κ είμαστε οι επιλογές μας.

Είναι 40 χρόνων, προφανώς η προτεραιότητά της αυτή την στιγμή είναι ένας γάμος, ένας γάμος με οποιονδήποτε διατίθεται να την παντρευτεί...

Θεωρώ οτι πολύ προβληματίζεσαι, την επόμενη φορά που θα σου κάνει παράπονα θα μπορούσες με ερωτήσεις που θα απαντήσει όμως στον εαυτό της να την κάνεις να δει αυτά που θέλεις να της πεις (αν δλδ τα δει).

Πλέον, έχω καταλήξει οτι Α)δεν είμαστε όλοι ίδιοι οπότε δεν υπάρχουν σωστά κ λάθος, ο καθένας, ειδικά στην ηλικία των 40 οφείλει να κάνει τις επιλογές του κ Β) αποφεύγω πια να κάνω δικά μου προβλήματα τέτοιου είδους προσωπικές επιλογές φίλων κ συγγενών. Δεν κρίνω πια, ο καθένας ας αποφασίσει τι είναι καλό για τον ίδιον, γιατί να πρέπει να τον αναγκασω να ακούσει κάτι για το οποίο δεν είναι έτοιμος ή ποιος έχρισε εμένα αλάνθαστο κ παντογνώστη;

 

Η ουσία πάντως κρύβεται στα λόγια της φίλης που παρέθεσα, απλά παραπονιέται για να παραπονεθεί...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αντί να της κάνει και εικόνισμα που ξεχρεώνει δικά του παλιά χρέη, της φέρεται και απαίσια και δεν θέλει και παιδί!Εντάξει, δηλαδή, τίποτε άλλο θέλει ο κύριος;Μια υπηρέτρια να του κάνει αέρα και άλλη μία για ποδόλουτρο;

 

Να βοηθήσεις τον άνθρωπο σου να ξεχρεώσει, δεν το συζητώ, αλλά να είστε παντρεμένοι, να έχετε οικογένεια. Ουσιαστικά τώρα βοηθάει τον γκόμενο της να ξεχρεώσει, δεν ξέρω αν το έχει καταλάβει...

 

Και πάει καλά, να έχετε δημιουργήσει μαζί τα χρέη, αυτό όμως είναι ξεκάθαρη εκμετάλλευση...

 

Στην πραγματικότητα είναι πολύ δύσκολο να βρει κάποιον άντρα που να μην χρωστάει, αλλά είναι πολύ εύκολο να βρει κάποιον που να εκτιμάει τις οικονομικές θυσίες που κάνει για χάρη του και που θα της φέρεται όμορφα και ανθρώπινα...

 

Να σου πω εγώ τι θα έκανα, και χαρακτηρίστε με όπως θέλετε...Θα της έβρισκα κάποιον άλλο που θα ήθελε σοβαρή σχέση με σκοπό τον γάμο και την οικογένεια (υπάρχουν και τέτοιοι εκεί έξω, ψάξτε φίλους φίλων που έχουν πέσει σε αντίστοιχες γυναίκες και ψάχνουν μια καλή κοπέλα), θα τους έφερνα σε επαφή και αν έδενε το γλυκό ουδόλως θα με απασχολούσε τι θα έλεγε ο πρώην εκμεταλλευτής και δυνάστης...Γλιτώνεις πολύ χρόνο στις σχέσεις αν εξαρχής ξέρεις τι θέλουν και οι δύο πλευρές, τα βασικά είναι λυμένα και προχωράνε πιο γρήγορα τα πράγματα.

 

Στο κάτω κάτω, σαν αδερφή σου πρέπει να τη βλέπεις και αυτή και οφείλεις να την προστατεύσεις. Για να ήρθε σε σένα για συμβουλές πάει να πει ότι δεν την καλύπτει πια η αντίδραση 'κλαίει η θεία Μαρίκα από την άνω ραχούλα γιατί χώρισες παιδάκι μου'. Είναι έτοιμη να πάει παρακάτω.

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντί να της κάνει και εικόνισμα που ξεχρεώνει δικά του παλιά χρέη, της φέρεται και απαίσια και δεν θέλει και παιδί!Εντάξει, δηλαδή, τίποτε άλλο θέλει ο κύριος;Μια υπηρέτρια να του κάνει αέρα και άλλη μία για ποδόλουτρο;

 

Να βοηθήσεις τον άνθρωπο σου να ξεχρεώσει, δεν το συζητώ, αλλά να είστε παντρεμένοι, να έχετε οικογένεια. Ουσιαστικά τώρα βοηθάει τον γκόμενο της να ξεχρεώσει, δεν ξέρω αν το έχει καταλάβει...

 

Και πάει καλά, να έχετε δημιουργήσει μαζί τα χρέη, αυτό όμως είναι ξεκάθαρη εκμετάλλευση...

 

Στην πραγματικότητα είναι πολύ δύσκολο να βρει κάποιον άντρα που να μην χρωστάει, αλλά είναι πολύ εύκολο να βρει κάποιον που να εκτιμάει τις οικονομικές θυσίες που κάνει για χάρη του και που θα της φέρεται όμορφα και ανθρώπινα...

 

Να σου πω εγώ τι θα έκανα, και χαρακτηρίστε με όπως θέλετε...Θα της έβρισκα κάποιον άλλο που θα ήθελε σοβαρή σχέση με σκοπό τον γάμο και την οικογένεια (υπάρχουν και τέτοιοι εκεί έξω, ψάξτε φίλους φίλων που έχουν πέσει σε αντίστοιχες γυναίκες και ψάχνουν μια καλή κοπέλα), θα τους έφερνα σε επαφή και αν έδενε το γλυκό ουδόλως θα με απασχολούσε τι θα έλεγε ο πρώην εκμεταλλευτής και δυνάστης...Γλιτώνεις πολύ χρόνο στις σχέσεις αν εξαρχής ξέρεις τι θέλουν και οι δύο πλευρές, τα βασικά είναι λυμένα και προχωράνε πιο γρήγορα τα πράγματα.

 

Στο κάτω κάτω, σαν αδερφή σου πρέπει να τη βλέπεις και αυτή και οφείλεις να την προστατεύσεις. Για να ήρθε σε σένα για συμβουλές πάει να πει ότι δεν την καλύπτει πια η αντίδραση 'κλαίει η θεία Μαρίκα από την άνω ραχούλα γιατί χώρισες παιδάκι μου'. Είναι έτοιμη να πάει παρακάτω.

 

Πάρα πολύ σωστά!Συμφωνώ 100%.

Link to comment
Share on other sites

 

Κάποιες φορές στεναχωριόμαστε γι αυτά που βιώνουν τρίτοι, ενώ οι ίδιοι δεν έχουν κανένα σκοπό να κάνουν κάτι γι αυτό ,τα λένε απλώς για να ξεσπάσουν, κι αν συμβουλεύσεις, βγαίνεις κι ο κακός της ιστορίας.

 

αυτό..............................

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...