Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος με τη μαμά και το μπαμπά


Recommended Posts

Τις οδηγίες τις Unicef για ασφαλές co-sleeping (και όχι καθόλου

co-sleeping) ενστερνίζεται το National Institute of Clinical Excellence, επίσημος φορέας υγείας της Μ.Βρετανίας, στις επίσημες οδηγίες που εξέδωσε πριν από 1 μήνα:

 

https://www.dur.ac.uk/resources/isis.online/pdfs/ISIS_bed-sharing_2014.pdf

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και τι γίνεται οταν η μάνα ειναι κουρασμένη όπως αυτη εδω που πλάκωσε το μωρακι της

http://news.sky.com/story/1261747/mother-arrested-over-newborn-babys-death

 

Το άρθρο λέει καθαρά :

It warns co-sleeping can increase the risk of sudden infant death syndrome, commonly known as cot death.

 

Άντε να βρεις μανούλα που δεν τα εχει παίξει απο την κούραση!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρεις τις ακριβείς συνθήκες του συγκεκριμένου περιστατικού. Δεν ξέρουμε καν αν θήλαζε (οι μη θηλάζουσες είναι προτιμότερο να αποφεύγουν το co-sleeping).

Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα που θηλάζει τοποθετεί το μωρό με το κεφάλι του στο ύψος του στήθους της και, ενστικτωδώς, δημιουργεί μία προστατευτική αγκύλη γύρω του, με το σώμα της. Οί κύκλοι ύπνου-αφύπνισης μητέρας-παιδιού συντονίζονται, και βρίσκονται οι δυο τους συχνότερα σε φάση ελαφρύ ύπνου. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα η μητέρα να γνωρίζει ανά πάσα στιγμή πού βρίσκεται το μωρό της.

 

Η μητέρα που δε θηλάζει τοποθετεί το μωρό με το κεφάλι του στο ύψος του κεφαλιού της. Το σώμα της μπορεί να πάρει οποιαδήποτε στάση, ακόμα και με την πλάτη προς το μωρό. Επιπλέον, είναι πολύ πιο πιθανό να πέσει σε φάση βαρέως ύπνου, χωρίς συναίσθηση της θέσης του μωρού της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω ειναι δύσκολο θέμα, καταλαβαινω τι λες αλλα εγω που σηκώνομαι να θηλασω 3 φορές τη νύχτα οταν καταφέρνω να κοιμηθώ ειμαι τοςο πτώμα που δεν ξερω τι μου γίνεται .. Σκεφτομαι οτι αν ο μικρός ηταν δίπλα μου η δεν θα κοιμομουνα η θα τον είχα πλακώςει:-(

 

Και δίκιο να εχεις με αυτο που λες σημαινει οτι υπαρχουν προϋποθέσεις για το co sleeping και με βάση το γεγονός οτι σε θηλαζουν και πολλές καταλήγουμε στο οτι ενα πολυ μικρο ποσοστό μπορει να κανει co sleeping

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πτώμα, γιατί δεν μπορείς να συγχρονιστεις με το μωρό. Αν κοιμόσασταν μαζί, οι πρώτες αλλαγές, στην αναπνοή και τις κινήσεις του, θα σε αφυπνιζαν σταδιακά. Τώρα, προφανώς, πεταγεσαι απότομα από τον ωραίο και βαθύ σου ύπνο, ακούγοντας το μωρό να κλαίει. Ό,τι πιο κουραστικό, δηλαδή.

 

Οι προϋποθέσεις είναι: μόνο μητέρα (όχι άλλος ενήλικας) που θηλάζει, δεν πίνει, δεν καπνίζει, δεν κάπνιζε στην εγκυμοσύνη, δεν παίρνει ναρκωτικά, δεν είναι παχυσαρκη. Το κρεβάτι δεν πρέπει να έχει μαλακό στρώμα, μαλακές κουβέρτες ή μαξιλάρια, γύρω από τομωρό. Φυσικά, απαγορεύονται πολυθρόνες και καναπέδες.

 

Το imothering είχε μία τόσο καλή ομιλία, τον Οκτώβρη, που ο κόσμος ζήτησε και την ξαναέπαιξαν(με αντίτιμο, δυστυχώς).

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πτώμα' date=' γιατί δεν μπορείς να συγχρονιστεις με το μωρό. Αν κοιμόσασταν μαζί, οι πρώτες αλλαγές, στην αναπνοή και τις κινήσεις του, θα σε αφυπνιζαν σταδιακά. Τώρα, προφανώς, πεταγεσαι απότομα από τον ωραίο και βαθύ σου ύπνο, ακούγοντας το μωρό να κλαίει. Ό,τι πιο κουραστικό, δηλαδή.

 

Οι προϋποθέσεις είναι: μόνο μητέρα (όχι άλλος ενήλικας) που θηλάζει, δεν πίνει, δεν καπνίζει, δεν κάπνιζε στην εγκυμοσύνη, δεν παίρνει ναρκωτικά, δεν είναι παχυσαρκη. Το κρεβάτι δεν πρέπει να έχει μαλακό στρώμα, μαλακές κουβέρτες ή μαξιλάρια, γύρω από τομωρό. Φυσικά, απαγορεύονται πολυθρόνες και καναπέδες.

 

Το imothering είχε μία τόσο καλή ομιλία, τον Οκτώβρη, που ο κόσμος ζήτησε και την ξαναέπαιξαν(με αντίτιμο, δυστυχώς).[/quote']

 

Καλες ακούγονται οι προϋποθέσεις αλλα μια μανούλα εξουθενωνεται και για άλλους λόγους πέρα απο την έλλειψη ύπνου (πχ το μωρο ουρλιαζει ολη μερα απο ΓΟΠ η κολικους)

Πέρα απο αυτο δεν θελω να εχω προβλήματα ύπνου με τον μικρο μεθαύριο για αυτο κοιμάται στο δωμάτιο του ήδη - προτιμώ να σηκωθώ 3 φορές την νύχτα παρα να εχουμε ιστορίες στο μέλλον.... Τεσπα αυτο ειναι άλλο κεφάλαιο και αυτος να μην ηταν ο λόγος το βρίσκω το λιγότερο επικυνδυνο το co sleeping οταν ειςαι υπεύθυνος αλλα την ίδια στιγμή δεν ξερεις τι σου γίνεται ... Για οτι προϋποθέσεις και να μιλάμε δεν μπορούμε να εγγυηθουμε 100%, υπαρχει ρίσκο καθαρά και αυτο ειναι τρομακτικό!

Link to comment
Share on other sites

Το πιο ωραίο ειναι που κολλάνε την κουνια,βγάζοντας το κάγκελο, στο κρεβατι.Δυστιχως εχω προβλημα χώρου και να κοιμηθώ στο ιδιο κρεβατι με το νεογέννητο απλα δεν μπορω...δεν κοιμάμαι δηλαδη..Ειναι ψυχολογικό το θεμα.Οποτε με βλεπω στο ξενύχτι πάλι....

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω με τιποτα δεν θα μπορούσα να κοιμηθώ!! Εντελως ψυχολογικό!

Τον έβαλα πανω μου η δίπλα μου στο κρεβάτι μερικές φορές οταν ηταν μικρός γιατι ειχε ΓΟΠ και έκλαιγε αλλα δεν κοιμομουνα ολο το βράδυ !!

 

Δεν μπορεις σε κουνια στο δωμάτιο σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι δυστιχως γιατι στο υπνοδωμάτιο μου εχουμε και το γραφείο και δεν χωράει αλλα ισως ο λικνος να βολέψει για αρχή..εχω πει βεβαια οτι αν δεν ξυπναει παρα πολλές φορές θα τον βάλω μαζι με τον μεγάλο κατευθείαν για να μην ζηλέψει και αν τον ξυπναει και ταλαιπωρείται θα τον παρω δικαιολογημένα τότε μεςα...Δεν ξερω αν το σκέφτομαι καλα.Εσυ πως το χειριστικες;

Link to comment
Share on other sites

Λίκνο ειναι η μικρή κουνια (Crib) η αυτο που κολλάει στο κρεβάτι χωριά την μια μεριά;; Μια χαρα και τα δυο ακούγονται και ασφαλεστατα!!

Εγω τον ειχα σε μικρή κουνια για δυο μηνες και μετα τον έβαλα στο δικο του δωμάτιο

Βάλτον με τον μεγαλο αν δεν κλαίει ολοι ετςι κάνουνε απλα τι θα κανεις άμα πρεπει να μπαίνεις μεςα να θηλαζεις και μπορει να ξυπνήσει ο μεγαλος.. Αλλα θα συνηθισει στα σιγουρα

 

Φιλη μου που ειχε και τα δυο στο ιδιο δωμάτιο ο μεγαλος απλα συνηθησε να βλέπει την μαμα να πηγαίνει και να θηλαζει.... Αν και η φιλεναδα μου το κανει ακομα και η μικρός ειναι 3!!!!! Οκ να θηλαζει ακομα αλλα οχι να ξυπνάει το βράδυ για αυτο ρε παιδια σε αυτη την ηλικια!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι δυστιχως γιατι στο υπνοδωμάτιο μου εχουμε και το γραφείο και δεν χωράει αλλα ισως ο λικνος να βολέψει για αρχή..εχω πει βεβαια οτι αν δεν ξυπναει παρα πολλές φορές θα τον βάλω μαζι με τον μεγάλο κατευθείαν για να μην ζηλέψει και αν τον ξυπναει και ταλαιπωρείται θα τον παρω δικαιολογημένα τότε μεςα...Δεν ξερω αν το σκέφτομαι καλα.Εσυ πως το χειριστικες;

 

Το λικνο ειναι πολυ καλη λυση!

Εμεις ειχαμε ενα λικνο με ροδακια, το οποιο ειχα ακριβως διπλα μου οταν ηταν πολυ μωρο. Μεχρι 5-6 μηνων την ειχα εκει. Ετσι και την ακουγα, μην πνιγει, και ηταν ευκολο να τη θηλαζω γιατι αλλο να ειναι σε αλλο δωματιο και αλλο διπλα σου, και τελος δεν φοβομουν μην την πλακωσω στον υπνο μου. :wink:

 

Αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι το επομενο σταδιο, οταν θα βγει απο το λικνο. Τοτε εχεις 3 λυσεις: α) να το πας στο δωματιο του, β) σε κουνια κανονικη στο δωματιο σου, αλλιως γ) στο κρεβατι σου. Οσον αφορα στο γ αν σας αρεσει και θελετε ΟΚ, εξαλλου δεν υπαρχει πια προβλημα ειναι ασφαλες αλλα το αν δεν το θελετε για πολυ, ειναι θεμα γιατι δυσκολα ξεκολλανε μετα....σου μιλαω εκ πειρας. Εμεις το θελαμε και επιβαλλοταν για λογους υγειας αλλα τωρα εχουμε θεμα με τη...μεταφορα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλη μου που ειχε και τα δυο στο ιδιο δωμάτιο ο μεγαλος απλα συνηθησε να βλέπει την μαμα να πηγαίνει και να θηλαζει.... Αν και η φιλεναδα μου το κανει ακομα και η μικρός ειναι 3!!!!! Οκ να θηλαζει ακομα αλλα οχι να ξυπνάει το βράδυ για αυτο ρε παιδια σε αυτη την ηλικια!!

 

3 χρονων, να ξυπναει γι αυτο το λογο? Με τιποτα...εμεις κοψαμε τους βραδινους θηλασμους μια φορα οταν ηταν 6 μηνων, οταν γυρισα στη δουλεια το ξαναξεκινησε, μετα τους κοψαμε εντελως απο τους 14 μηνες και μετα, κρατησαμε μονο το πρωι-βραδυ πριν τον υπνο.

Ετσι δεν σηκωνεται σημερα που ειναι παιδακι πλεον το βραδυ να ζηταει ποτηρι γαλα που ακουω απο αλλες μαμαδες...βεβαια ειναι και στο παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Το λικνο ειναι πολυ καλη λυση!

Εμεις ειχαμε ενα λικνο με ροδακια, το οποιο ειχα ακριβως διπλα μου οταν ηταν πολυ μωρο. Μεχρι 5-6 μηνων την ειχα εκει. Ετσι και την ακουγα, μην πνιγει, και ηταν ευκολο να τη θηλαζω γιατι αλλο να ειναι σε αλλο δωματιο και αλλο διπλα σου, και τελος δεν φοβομουν μην την πλακωσω στον υπνο μου. :wink:

 

Αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι το επομενο σταδιο, οταν θα βγει απο το λικνο. Τοτε εχεις 3 λυσεις: α) να το πας στο δωματιο του, β) σε κουνια κανονικη στο δωματιο σου, αλλιως γ) στο κρεβατι σου. Οσον αφορα στο γ αν σας αρεσει και θελετε ΟΚ, εξαλλου δεν υπαρχει πια προβλημα ειναι ασφαλες αλλα το αν δεν το θελετε για πολυ, ειναι θεμα γιατι δυσκολα ξεκολλανε μετα....σου μιλαω εκ πειρας. Εμεις το θελαμε και επιβαλλοταν για λογους υγειας αλλα τωρα εχουμε θεμα με τη...μεταφορα.

Τον πρωτο τον πήγα 2 μηνων στο κρεβατι του και άρχισε να κοιμαται λιγο καλυτερα.γίαυτο σκέφτομαι και τον δευτερο να τον πάω το συντομότερο δυνατό.Απλα λυπάμαι τον μεγάλο που θα ξυπναει με το κλάμα του μωρου...Στο κρεβατι μας αποκλείεται να βάλω κανέναν..1) και μια αγκωνιά να φάει δεν ειναι οτι καλυτερο.και 2) μ΄αρεσει να κοιμάμαι αγκαλια με τον άντρα μου...Ο μόνος λογος που εχω πάρει τον μικρό στο κρεβατι ειναι οταν ψηνόταν με 39 πυρετο και φυσικα δεν έκλεισα μάτι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λίκνο ειναι η μικρή κουνια (Crib) η αυτο που κολλάει στο κρεβάτι χωριά την μια μεριά;; Μια χαρα και τα δυο ακούγονται και ασφαλεστατα!!

Εγω τον ειχα σε μικρή κουνια για δυο μηνες και μετα τον έβαλα στο δικο του δωμάτιο

Βάλτον με τον μεγαλο αν δεν κλαίει ολοι ετςι κάνουνε απλα τι θα κανεις άμα πρεπει να μπαίνεις μεςα να θηλαζεις και μπορει να ξυπνήσει ο μεγαλος.. Αλλα θα συνηθισει στα σιγουρα

 

Φιλη μου που ειχε και τα δυο στο ιδιο δωμάτιο ο μεγαλος απλα συνηθησε να βλέπει την μαμα να πηγαίνει και να θηλαζει.... Αν και η φιλεναδα μου το κανει ακομα και η μικρός ειναι 3!!!!! Οκ να θηλαζει ακομα αλλα οχι να ξυπνάει το βράδυ για αυτο ρε παιδια σε αυτη την ηλικια!!

Απίστευτο να θηλαζει 3 ετών νύχτα!!!! Δεν πρεπει να τα πηγαίνει καλα γενικα με τα όρια...

 

 

Κι εγω στο δίμηνο πήγα τον μεγάλο και ισως το κάνω και με τον μικρό,αν και τωρα που δεν φοβάμαι τοσο μπορει να τον βάλω και κατευθείαν..θα δώ..

Link to comment
Share on other sites

3 χρονων, να ξυπναει γι αυτο το λογο? Με τιποτα...εμεις κοψαμε τους βραδινους θηλασμους μια φορα οταν ηταν 6 μηνων, οταν γυρισα στη δουλεια το ξαναξεκινησε, μετα τους κοψαμε εντελως απο τους 14 μηνες και μετα, κρατησαμε μονο το πρωι-βραδυ πριν τον υπνο.

Ετσι δεν σηκωνεται σημερα που ειναι παιδακι πλεον το βραδυ να ζηταει ποτηρι γαλα που ακουω απο αλλες μαμαδες...βεβαια ειναι και στο παιδι.

 

Ναι ρε συ είπαμε κάτσε .. Εντάξει οκ στον μακροπρόθεσμο θηλασμο αλλα cool it και λιγάκι

 

Και το χειρότερο.... Η κοπέλα δεν εχει πια γαλα!! Τι ρουφαει δηλαδη;; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο να θηλαζει 3 ετών νύχτα!!!! Δεν πρεπει να τα πηγαίνει καλα γενικα με τα όρια...

 

 

Κι εγω στο δίμηνο πήγα τον μεγάλο και ισως το κάνω και με τον μικρό,αν και τωρα που δεν φοβάμαι τοσο μπορει να τον βάλω και κατευθείαν..θα δώ..

 

Χαχα!! Περιμένει να αποθηλασει μονο του (τη νύχτα!),αφου ξεπναει και παραπονιέται οτι θελει και ο μεγαλος που ειναι 6 της λέει άντε δωστου για να παω να κοιμηθώ!!

 

Ναι καλα θα κανεις να τα βάλεις μαζι απο νωρίς απλα σιγουρεψου πρωτα οτι ο μεγαλος δεν θα παει να του βγάλει κανά μάτι απο περιέργεια .. Δεν το κάνουν επίτηδες απλα μπορει να θέλουν να παίξουν με το μωρο κλπ

 

Αν εχεις απο εκείνες τις ενδοέπικοινωνιες με τα βίντεο θα ηταν τελεια

Link to comment
Share on other sites

Οχ! Λες; Δεν το είχα σκεφτεί οτι μπορει να παει να πειράξει το μωρο!! Η αληθεια ειναι οτι δεν εχει καθολου βία μεςα του αλλα αν το κανει απο περιέργεια; Πω πω με αγχωσες τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Οχ! Λες; Δεν το είχα σκεφτεί οτι μπορει να παει να πειράξει το μωρο!! Η αληθεια ειναι οτι δεν εχει καθολου βία μεςα του αλλα αν το κανει απο περιέργεια; Πω πω με αγχωσες τωρα...

 

Οχι μην αγχωνεσαι!! Οτι του μάθεις την ημερα σιγουρα θα το κανει και την νύχτα οπότε αν μάθει να προσέχει πως τον πιάνει την μερα θα κανει το ιδιο και την νύχτα

Γνώμη μου μην του απαγορεύσεις να τον πιάνει φιλάει κλπ γιατι θα του βγει άσχημα

Απλα θελει προσοχή εκει που πιάνει τα δαχτυλάκια του το κεφαλακι κλπ

 

Νομιζω αν βάλεις την κουνια σε μια γωνία του δωματίου και πεις στον μεγαλο οτι οταν σβήνουμε το φως πρεπει να τον προςτατευει και να φροντίζει το μωρακθ να κοιμάται, σιγουρα δεν θα πηγαίνει καθόλου ...

Αλλα αν μπορεις παρε και το monitor με το βίντεο :-)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ είπαμε κάτσε .. Εντάξει οκ στον μακροπρόθεσμο θηλασμο αλλα cool it και λιγάκι

 

Και το χειρότερο.... Η κοπέλα δεν εχει πια γαλα!! Τι ρουφαει δηλαδη;; :confused:

 

Mερικά παιδιά έχουν ανάγκη το βραδυνό θηλασμό και σε μεγαλύτερη ηλικία (βλέπε αλλεργίες).

Πώς ξέρεις ότι η κοπέλα δεν έχει γάλα;

 

Προσέχετε λίγο τι λέτε προσβάλλετε κόσμο. Αυτό που κάνουμε εμείς δεν είναι το σωστό για όλους. Κάθε παιδί είναι διαφορετικό, όπως και κάθε περίσταση είναι διαφορετική.

 

Εμείς (5ε 3μ) έχουμε ακόμη βραδυνά ξυπνήματα και επιδρομές στο "μεγάλο κρεββάτι" όταν η διατροφή του έχει ξεφύγει κι έχει γίνει παρασπονδία στα πράγματα που τον πειράζουν και όταν είναι άρρωστος. Κάθε φορά που τρώει κάτι που δεν πρέπει στο καπάκι αρχίζουν φοβίες και ανησυχία τη νύχτα. Επειδή κρατάω ημερολόγιο κάθε φορά που δοκιμάζω κάτι καινούριο είναι στάνταρ.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Miriki αν ο μικρός σου εχει αλλεργίες δεν ειναι ευχάριστο καταλαβαινω τι λες και εννοείται κανεις το σωστο για το παιδι σου. Όπως ακομα εννοείται οτι δεν μιλάω για εξτρεμ περιπτώσεις ουτε καν θίγω τον μακροχρόνιο θηλασμο!

Μιλάω για ενα τρίχρονο που η μαμα του δεν εχει γαλα (τι εννπεις που το ξερω μου το είπε η φιλη μου :confused: ) και που σηκώνει την οικογένεια στο πόδι 2-3 φορές την νύχτα για να θηλασει! Σορυ για μένα ειναι too much!

Εννοείται οτι δεν θελω να σε θιξω καθόλου, ανέκαθεν σεβομουν τις απόψεις σου, αλλα μην βάζουμε ολες τις περιπτώσεις στον ιδιο κουβα!

Την συγκεκριμένη περιπτωση κοροϊδεύει και η μάνα του που πολυ απλα βαρέθηκε και θελει να κοιμηθεί αλλα δεν τολμάει να μιλήσει.... Κάποια στιγμή πρεπει να βάζουμε και όρια!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πλέον έκανα την επανάστασή μου. απ' την ώρα που γεννήθηκε το παιδί, όλο το λούκι με τις αϋπνίες το τραβάω μόνη μου μ' εξαίρεση τις φορές που είμαστε στη μάνα μου. δεν βρέθηκε ούτε μέρα ούτε νύχτα ούτε Κυριακή ούτε αργία που να προσφερθεί ο πατέρας του να τον ξενυχτήσει. μόνο εγώ, πάντα εγώ, συνέχεια εγώ. το παιδί κοιμήθηκε καλά βράδυ αφού έκλεισε τους 19 μήνες. είναι ζωηρός (κατά γενική ομολογία, δεν είναι η ιδέα μου) και ξυπνούσε το βράδυ, έπαιζε στο δωμάτιο του και στο χωλ για ένα 2ωρο και μετά ξανάπεφτε για ύπνο με τη μαμά. το κουλό στην όλη φάση είναι πως δεν είχαμε ούτε έχουμε παιχνίδια στο δωμάτιό του για να μην έχει ερεθίσματα. οπότε έβγαινε στον διάδρομο και χόρευε πχ για να βλέπει την σκιά του κινείται ή κουνούσε την κουρτίνα στο δωμάτιο του για να κάνει αέρα, ή έπαιζε με τον διακόπτη. όλα αυτά από 9 μηνών που ήταν σίγουρος πως τον κρατούσαν γερά τα πόδια του. μέχρι τον 7ο μήνα, τον είχα εγώ και είχαμε πολλή γκρίνια, 7 με 9 μηνών έκοβε βόλτες στο κεφαλάρι του καναποκρεβατιού στο δωμάτιο του κι απ' τον 9 μήνα κι έπειτα έκοβε βόλτες στο σπίτι. δεν έφτανε αυτό, το υπνωτικό του είναι η μαμά και τα μαλλιά της. ακόμη κι αν τα έχω βαψεί την ίδια μέρα και μυρίζουν το βλαστάρι μου θα βουτήξει το κεφάλι του μέσα στο μαλλί για ν' αποκοιμηθεί. αν λείψω και δεν μ' έχει εύκαιρη, θα κοιμηθεί με την γιαγιά χωρίς γκουχ-μουχ και χωρίς μαλλιά. τις φορές όμως που προσπάθησε ο πατέρας του να τον κοιμήσει έγινε ο τρελός χάμος, χωρίς να φταίει μόνο το παιδί. κι επειδή το υπνωτικό ήταν η μαμά του, όταν ξυπνούσε μέσα στη νύχτα και δεν μ' έβλεπε δίπλα του άρχιζε η γκρίνια. οπότε επέστρεφα στο δωμάτιό του για να τον κοιμήσω ξανά. μέχρι που ήρθε ο Δεκέμβρης κι άρχισε ν' αρρωσταίνει και η μαμά επέστρεψε στο δωμάτιο του για να μπορεί να τον προσέχει και να τον φροντίζει. κοιμόμασταν μαζί σ' ένα καναπέ-κρεβάτι. αυτό μ' αποτελείωσε, 19 + 1, 20 μήνες σ' εκείνον τον άβολο καναπέ-κρεβάτι με ξέκανε. από χθες όταν το παιδί ξυπνάει και φωνάζει τη μαμά, έρχεται στο κρεβάτι ΜΟΥ και δεν σηκώνομαι μέσα στη μαύρη νύχτα ψάχνοντας κουβέρτες, μαξιλάρια, παντόφλες κι όλα τα σχετικά. ναι, εφόσον δεν μπορεί να γίνει αλλιώς, ύπνος με τη μαμά χωρίς ενοχές και χωρίς τύψεις.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Οι προϋποθέσεις είναι: μόνο μητέρα (όχι άλλος ενήλικας) που θηλάζει' date=' δεν πίνει, δεν καπνίζει, δεν κάπνιζε στην εγκυμοσύνη, δεν παίρνει ναρκωτικά, δεν είναι παχυσαρκη. Το κρεβάτι δεν πρέπει να έχει μαλακό στρώμα, μαλακές κουβέρτες ή μαξιλάρια, γύρω από τομωρό. Φυσικά, απαγορεύονται πολυθρόνες και καναπέδες.

[/quote']

 

Να ρωτήσω κάτι;

 

Όλες αυτές οι προϋποθέσεις από ό,τι βλέπω αγνοούν εντελώς τον παράγοντα πατέρα. Οπότε όταν λέμε co-sleeping, εννοούμε της μαμάς και του μωρού, ενώ ο πατέρας έχει μετακομίσει σε άλλο κρεββάτι;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;

 

Όλες αυτές οι προϋποθέσεις από ό,τι βλέπω αγνοούν εντελώς τον παράγοντα πατέρα. Οπότε όταν λέμε co-sleeping, εννοούμε της μαμάς και του μωρού, ενώ ο πατέρας έχει μετακομίσει σε άλλο κρεββάτι;

 

ναι συνήθως ο πατέρας είναι σε άλλο κρεβάτι, σε άλλο δωμάτιο και στη δική μας περίπτωση με την πόρτα κλειστή γιατί δεν ήθελε να χαλάσει ο ύπνος του.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...