Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δώρο νονάς


HOPE77

Recommended Posts

Μαριτα, μάλλον παραγέρασα εγώ ή εσύ είσαι πολύ μικρή......(εγώ είμαι 37 πάντως)....δεν τα θυμάμαι καθόλου έτσι!

Επίσκεψη χωρίς κουτί γλυκά? Αδιανόητο! Πολλές φορές θυμάμαι να μην έχουμε πάει κάπου γιατί δεν είχαμε να πάρουμε εκείνο το κουτί τα γλυκά....και δε θυμάμαι να τσιμπολογούσαμε ποτέ ότι είχε το ψυγείο εκεί που πηγαίναμε, αντιθέτως, θυμάμαι λικέρ, σοκολατάκι τζοκόντα στην χειρότερη - noisetta στην καλύτερη, μετά δεύτερο κέρασμα τυλιχτό, και μετά τα υπόλοιπα. Ρε παιδιά τόσο λάθος τα θυμάμαι??? Κι αν δεν ήθελες στο τυλίγανε για το σπίτι το κέρασμα.....

Τώρα νομίζω ότι υπεραπλουστεύτηκαν τα πράγματα, και καλά κάναμε δλδ γιατί πολύς ψυχαναγκασμός ρε παιδί μου ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 235
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαριτα, μάλλον παραγέρασα εγώ ή εσύ είσαι πολύ μικρή......(εγώ είμαι 37 πάντως)....δεν τα θυμάμαι καθόλου έτσι!

Επίσκεψη χωρίς κουτί γλυκά? Αδιανόητο! Πολλές φορές θυμάμαι να μην έχουμε πάει κάπου γιατί δεν είχαμε να πάρουμε εκείνο το κουτί τα γλυκά....και δε θυμάμαι να τσιμπολογούσαμε ποτέ ότι είχε το ψυγείο εκεί που πηγαίναμε, αντιθέτως, θυμάμαι λικέρ, σοκολατάκι τζοκόντα στην χειρότερη - noisetta στην καλύτερη, μετά δεύτερο κέρασμα τυλιχτό, και μετά τα υπόλοιπα. Ρε παιδιά τόσο λάθος τα θυμάμαι??? Κι αν δεν ήθελες στο τυλίγανε για το σπίτι το κέρασμα.....

Τώρα νομίζω ότι υπεραπλουστεύτηκαν τα πράγματα, και καλά κάναμε δλδ γιατί πολύς ψυχαναγκασμός ρε παιδί μου ...

 

Θα ερχόταν η θείος και η θεία μου (αδέρφια γονιών μου) και θα φέρνανε γλυκά;;;Εγώ θυμάμαι 3 φορές την βδομάδα είμασταν σε κάποιο σπίτι παρέα είτε στο δικό μας είτε στους θείους μου και εννοείται δεν πήγαινε κανείς γλυκά στον άλλο. Λικεράκι πίνανε οι μαμάδες μας από αυτό που είχαν φτιάξει παρέα και οι 3 το προηγούμενο μήνα.....απλά πράγματα, ανθρώπινα!

Link to comment
Share on other sites

.Ναι με πειραξε που το δωρο χαλασε απο την πρωτη μερα κ πηγα κ του ξαναπηρα κατι παρομοιο που κ αυτο χαλασε αλλα σε ενα μηνα

 

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ

Μετα απο τοσα ποστ μας το λες αυτο; χαχα

Link to comment
Share on other sites

Μαριτα, μάλλον παραγέρασα εγώ ή εσύ είσαι πολύ μικρή......(εγώ είμαι 37 πάντως)....δεν τα θυμάμαι καθόλου έτσι!

Επίσκεψη χωρίς κουτί γλυκά? Αδιανόητο! Πολλές φορές θυμάμαι να μην έχουμε πάει κάπου γιατί δεν είχαμε να πάρουμε εκείνο το κουτί τα γλυκά....και δε θυμάμαι να τσιμπολογούσαμε ποτέ ότι είχε το ψυγείο εκεί που πηγαίναμε, αντιθέτως, θυμάμαι λικέρ, σοκολατάκι τζοκόντα στην χειρότερη - noisetta στην καλύτερη, μετά δεύτερο κέρασμα τυλιχτό, και μετά τα υπόλοιπα. Ρε παιδιά τόσο λάθος τα θυμάμαι??? Κι αν δεν ήθελες στο τυλίγανε για το σπίτι το κέρασμα.....

Τώρα νομίζω ότι υπεραπλουστεύτηκαν τα πράγματα, και καλά κάναμε δλδ γιατί πολύς ψυχαναγκασμός ρε παιδί μου ...

 

Και εγώ που είμαι της ίδιας ηλικίας, θυμάμαι γλυκό απαραιτήτως και πολλά τραπεζώματα... ίσως όχι delivery, αλλά τραπεζώματα. Και οπωσδήποτε κάτι για τα παιδιά. Έστω σοκολάτα.

 

Μια μέση λύση ρε παιδιά.. Ούτε υπερπαραγωγή στα δώρα και τα κεράσματα, ούτε και τελείως χύμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαριτα, μάλλον παραγέρασα εγώ ή εσύ είσαι πολύ μικρή......(εγώ είμαι 37 πάντως)....δεν τα θυμάμαι καθόλου έτσι!

Επίσκεψη χωρίς κουτί γλυκά? Αδιανόητο! Πολλές φορές θυμάμαι να μην έχουμε πάει κάπου γιατί δεν είχαμε να πάρουμε εκείνο το κουτί τα γλυκά....και δε θυμάμαι να τσιμπολογούσαμε ποτέ ότι είχε το ψυγείο εκεί που πηγαίναμε, αντιθέτως, θυμάμαι λικέρ, σοκολατάκι τζοκόντα στην χειρότερη - noisetta στην καλύτερη, μετά δεύτερο κέρασμα τυλιχτό, και μετά τα υπόλοιπα. Ρε παιδιά τόσο λάθος τα θυμάμαι??? Κι αν δεν ήθελες στο τυλίγανε για το σπίτι το κέρασμα.....

Τώρα νομίζω ότι υπεραπλουστεύτηκαν τα πράγματα, και καλά κάναμε δλδ γιατί πολύς ψυχαναγκασμός ρε παιδί μου ...

 

Κι εγώ κάπως ετσι τα θυμάμαι κορίτσι! Α,φυσικά θυμάμαι και το υποβρύχιο η τα γλυκό κουταλιού. Καλα κάνουμε και δεν τα τηρούμε τελείως πλέον, 1 κουτί γλυκά έχει πάνω απο 10 ευρώ, αν ειναι να δίνεις τόσα για επισκέψεις κάθεσαι και σπίτι σου

Link to comment
Share on other sites

Με όλη την καλή διάθεση, αν εκείνες ήθελαν και μπορούσαν να ξοδέψουν και 100 και 200 ευρώ, γιατί να μπεις στη διαδικασία να τους το απαγορεύσεις; Να τους πεις ότι δεν χρειάζεται να ξοδεύονται, οκ. Αλλά γιατί να τους το απαγορεύσεις;

 

Να ξοδέψουν 100 ευρώ για το παιδί μου;;Γιατί; δε βρίσκω το λόγο, ας πάρουν κάτι για το σπίτι τους ή για τον ευατό τους.

Ετσι και αλλιώς ό,τι και να της πάρουν είναι όμορφο γιατί έχουν γούστο.

Παρεπιμπτόντως ξαναψώψισαν από το μαγαζί γιατί τους αρέσουν τα ρούχα.Ασχετο....

Link to comment
Share on other sites

πολλα like

Εγω καλη μου δεν χωριζω τους ανθρωπους σε αυτούς θα θυμωσω κ θα παρεξηγηθω γιατι ειναι λιγο φιλοι μου αλλα στους αλλους που ειναι στο απυροβλητο γιατι ειναι κολλητοι,συγγενεις,γονεις.Τι θα πει ειμαι μικροπρεπης ,κακια ,καλη μονο με αυτους ή εισαι ή δεν εισαι δεν διαμορφωνουν τη συμπεριφορα σου οι αλλοι εσυ τη διαμορφωνεις αλλιώς θα ειμασταν όλοι διπροσωποι κ θα αγομαστε κ θα φερομαστε.Το βρισκω κορυφαιο δειγμα ανειλικρινειας κ υποκρισιας αυτο που ακουω!!!!!!

Εγω λοιπον που εχω την ιδια συμπεριφορα απεναντι σε όλους χωρις να ειμαι ουτε η καλυτερη ούτε η χειροτερη αν μπορω να κρινω τον εαυτο μου ,ναι δεν ντρεπομαι να παραδεκτω κ να ειμαι ειλικρινης με τα συναισθηματασ μου πως θελω αυτοι που μπορούν να ανταποδιδουν ό,τι τους δινω ειτε συναισθηματα,ειτε χρονο,ειτε υλικα κ το θελω απο όλους αυτο(γιατι προφανως κ εγω δινω αναλογα με το ποσο μετρανε οι αλλοι γι μενα)Αυτο δε σημαινει πως αν δεν το κανουν θα τους αφορισω απλα θα με πειραξει κ θα στεναχωρεθω.Το θεωρω νομο της ζωης να φερεσαι όπως σου φερονται

Link to comment
Share on other sites

Να ξοδέψουν 100 ευρώ για το παιδί μου;;Γιατί; δε βρίσκω το λόγο, ας πάρουν κάτι για το σπίτι τους ή για τον ευατό τους.

Ετσι και αλλιώς ό,τι και να της πάρουν είναι όμορφο γιατί έχουν γούστο.

Παρεπιμπτόντως ξαναψώψισαν από το μαγαζί γιατί τους αρέσουν τα ρούχα.Ασχετο....

 

Είναι ωραία ρούχα και ποιοτικά.;) Δεν λέω ότι πρέπει να παίρνουμε μόνο μάρκες και να μαθαίνουμε έτσι τα παιδιά, αλλά αν κάποιος έχει τη δυνατότητα και τη θέληση δεν βρίσκω που είναι το κακό.

Κακό θα ήταν αν ερχόντουσαν με ύφος στο παιδί και του έλεγαν: για τη μικρή μας βαφτιστήρα μόνο monsoon.:lol: εφόσον δεν κάνουν κάτι τέτοιο, άστες να ψωνίζουν ότι θέλουν. Εσύ καλά κάνεις να τους λες ότι δεν είναι απαραίτητο κτλ, αλλά ως εκεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια μέση λύση ρε παιδιά.. Ούτε υπερπαραγωγή στα δώρα και τα κεράσματα, ούτε και τελείως χύμα...

 

Θα δανειστώ αυτή την ωραία φράση για να αποχωρήσω......είναι και παγκόσμια μέρα κατά της ενδοσχολικής βίας σήμερα και έχω αγώνα λέμε......φιλιά...

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε μπερδέψει όλα και για αυτό είμαστε μόνοι μας οι περισσότεροι.

Παλιά ερχόντουσαν σπίτι μας συγγενείς και τσιμπάγαμε ό,τι είχε η μαμά στο ψυγείο απλά για την παρέα. Τώρα για να έρθει ένας άνθρωπος στο σπίτι μας πρέπει να κανουμε υπερπαραγωγές ή να παραγγείλουμε από έξω για να μη μας παρεξηγήσουν....

 

Για ποια εποχή μιλάς? Γιατί από τα ομηρικά έπη, φιλοξενία σήμαινε να προσφέρεις στον ξένο ό,τι πιο εκλεκτό είχες. Τώρα έχουμε γίνει "εαυτούληδες" πιστεύω, κρατάμε το εκλεκτό για τον εαυτό μας και τις υποχρεώσεις προς τρίτους τις "ξεπετάμε".

Link to comment
Share on other sites

Για ποια εποχή μιλάς? Γιατί από τα ομηρικά έπη, φιλοξενία σήμαινε να προσφέρεις στον ξένο ό,τι πιο εκλεκτό είχες. Τώρα έχουμε γίνει "εαυτούληδες" πιστεύω, κρατάμε το εκλεκτό για τον εαυτό μας και τις υποχρεώσεις προς τρίτους τις "ξεπετάμε".

 

Εσυ μιλάς για ξένους και εγώ μιλάω για δικούς μας ανθρώπους αδέρφια και ξαδέρφια των γονιών μου, , τότε που δεν περνάνε τηλέφωνα για έρθουν, απλά χτυπαγε το κουδούνι και λέγαμε η θεία είναι γιουπι! Τα ξαδέρφια παίζανε σε ένα δωμάτιο με τα λιγοστά παιχνίδια που είχαμε και οι γονείς πινανε τα τσιπουρακια τους λέγοντας τα δικά τους.

 

Έτσι έχω μεγαλώσει εγώ χωρίς περιτύλιγματα και τύπους, και τώρα που δε το έχω εγώ και το παιδί μου με πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ μιλάς για ξένους και εγώ μιλάω για δικούς μας ανθρώπους αδέρφια και ξαδέρφια των γονιών μου, , τότε που δεν περνάνε τηλέφωνα για έρθουν, απλά χτυπαγε το κουδούνι και λέγαμε η θεία είναι γιουπι! Τα ξαδέρφια παίζανε σε ένα δωμάτιο με τα λιγοστά παιχνίδια που είχαμε και οι γονείς πινανε τα τσιπουρακια τους λέγοντας τα δικά τους.

 

Έτσι έχω μεγαλώσει εγώ χωρίς περιτύλιγματα και τύπους, και τώρα που δε το έχω εγώ και το παιδί μου με πειράζει.

 

Γιατί δεν το έχεις;Εμείς με πολύ κοντινά άτομα έτσι κάνουμε! Δεν είναι κακό να περνάει ο άλλος κοντά απο το σπίτι σου και να ανέβει. Δε χρειάζεται να φέρει τπτ, πίνετε έναν καφέ

Link to comment
Share on other sites

Καλά εμάς ήταν όλοι μακρυά οπότε δεν έπαιζε το να έρθουν ξαφνικά για τσίπουρα. :-)

 

Στη γιορτή σου όμως ή στα γενέθλια, σου έπαιρναν δώρο φαντάζομαι και ας έμεναν δίπλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για ποια εποχή μιλάς? Γιατί από τα ομηρικά έπη, φιλοξενία σήμαινε να προσφέρεις στον ξένο ό,τι πιο εκλεκτό είχες. Τώρα έχουμε γίνει "εαυτούληδες" πιστεύω, κρατάμε το εκλεκτό για τον εαυτό μας και τις υποχρεώσεις προς τρίτους τις "ξεπετάμε".

 

Γιατι βρε παιδια αμεσως βγαζετε συμπερασματα αρνητικα για τον αλλο. Δεν ξερω ποιον γνωριζεις αλλα στη δικη μου οικογενεια, εχουν προβληματα ολοι οικονομικα με την κριση. Δεν ξερω κανεναν να τρωει καθε μερα χαβιαρια και οταν ερχεσαι σπιτι του να σου βγαζει ελληνικο με παξιμαδι. Κι αυτοι παξιμαδια τρωνε...

Και εν τελει οι υποχρεωσεις σε τριτους, ειναι οικονομικης φυσης; Ποτε γιναμε τοσο ρηχοι;

Και αν θες να μιλησουμε για τα παλια, που ειμασταν... πλουσιοι. Εμενα παντα με ξενερωνε ολη αυτη η υποκρισια των γονιων και των συγγενων μας. Ελα Σουλα μου, δες το πανακριβο δωρο που σου φερα, ευχαριστω Λουλα μου, φαε ενα γουρουνοπουλο και ενα μπουφε δυο χιλιομετρα-πεταγαμε φαι, που εφτανε να ταισει ολο το Τριτο κοσμο! Μονο εγω τα βρισκω αυτα ηλιθια;

Link to comment
Share on other sites

Καλά εμάς ήταν όλοι μακρυά οπότε δεν έπαιζε το να έρθουν ξαφνικά για τσίπουρα. :-)

 

Στη γιορτή σου όμως ή στα γενέθλια, σου έπαιρναν δώρο φαντάζομαι και ας έμεναν δίπλα.

 

πωπω, με βάζετε και θυμάμαι πράγματα που έχω ξεχάσει χρόνια τώρα... Εμένα σπανίως μου έφερναν δώρα στη γιορτή μου και στα γενέθλιά μου... Πέφτουν καλοκαίρι και πάντα λείπαμε! Τί να πώ, ποτέ δε μου έλειψαν! Ϊσα, ίσα που ακόμα έχω ανθρώπους δίπλα μου που με συγκινούν, που μπορεί να μη μου πάρουν δώρο στη γιορτή μου αλλά θα τρέξουν να βοηθήσουν στο οτιδήποτε είτε είναι σημαντικό είτε όχι! Έχω στήριγμα παιδιά, σε όλα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρε παιδια αμεσως βγαζετε συμπερασματα αρνητικα για τον αλλο. Δεν ξερω ποιον γνωριζεις αλλα στη δικη μου οικογενεια, εχουν προβληματα ολοι οικονομικα με την κριση. Δεν ξερω κανεναν να τρωει καθε μερα χαβιαρια και οταν ερχεσαι σπιτι του να σου βγαζει ελληνικο με παξιμαδι. Κι αυτοι παξιμαδια τρωνε...

Και εν τελει οι υποχρεωσεις σε τριτους, ειναι οικονομικης φυσης; Ποτε γιναμε τοσο ρηχοι;

Και αν θες να μιλησουμε για τα παλια, που ειμασταν... πλουσιοι. Εμενα παντα με ξενερωνε ολη αυτη η υποκρισια των γονιων και των συγγενων μας. Ελα Σουλα μου, δες το πανακριβο δωρο που σου φερα, ευχαριστω Λουλα μου, φαε ενα γουρουνοπουλο και ενα μπουφε δυο χιλιομετρα-πεταγαμε φαι, που εφτανε να ταισει ολο το Τριτο κοσμο! Μονο εγω τα βρισκω αυτα ηλιθια;

 

οχι βρε κορίτσι, έτσι είναι. ¨Ομως τα τραπεζώματα αυτά γινόταν κυρίως σε γιορτές όχι συνέχεια. Προσωπικά τα απολάμβανα και τώρα τα απολαμβάνω, απλά δε βάζει μόνο ο οικοδεσπότης το φαί.¨Οπου πήγα για τραπέζι τις γιορτές είχα συννενοηθεί απο πριν χωρίς βέβαια να μου το ζητήσουν, τι θα πάω για το τραπέζι. Με μεγάλη μου χαρά εννοείται γιατί έτσι πιστευω πρέπει να γίνεται σήμερα που δυσκολευόμαστε όλοι

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρε παιδια αμεσως βγαζετε συμπερασματα αρνητικα για τον αλλο. Δεν ξερω ποιον γνωριζεις αλλα στη δικη μου οικογενεια, εχουν προβληματα ολοι οικονομικα με την κριση. Δεν ξερω κανεναν να τρωει καθε μερα χαβιαρια και οταν ερχεσαι σπιτι του να σου βγαζει ελληνικο με παξιμαδι. Κι αυτοι παξιμαδια τρωνε...

Και εν τελει οι υποχρεωσεις σε τριτους, ειναι οικονομικης φυσης; Ποτε γιναμε τοσο ρηχοι;

Και αν θες να μιλησουμε για τα παλια, που ειμασταν... πλουσιοι. Εμενα παντα με ξενερωνε ολη αυτη η υποκρισια των γονιων και των συγγενων μας. Ελα Σουλα μου, δες το πανακριβο δωρο που σου φερα, ευχαριστω Λουλα μου, φαε ενα γουρουνοπουλο και ενα μπουφε δυο χιλιομετρα-πεταγαμε φαι, που εφτανε να ταισει ολο το Τριτο κοσμο! Μονο εγω τα βρισκω αυτα ηλιθια;

Οχι, κι εγώ πολύ ηλίθια τα βρισκω αυτά, και νομίζω ότι όλες συμφωνουμε σ' αυτό. Αλλά δεν έχουν καμία σχέση τα παραπάνω με το θέμα που τέθηκε αρχικά.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, κι εγώ πολύ ηλίθια τα βρισκω αυτά, και νομίζω ότι όλες συμφωνουμε σ' αυτό. Αλλά δεν έχουν καμία σχέση τα παραπάνω με το θέμα που τέθηκε αρχικά.

 

Ποια διαφορα βλεπεις εσυ; Εμενα το ιδιο ακριβως μου ειναι.

Αν εμενα η κολλητη μου την κανω δεν την κανω νονα μου φερει ενα δωρο στα παιδια, οχι μονο δε θα δω ποσο κανει, οχι μονο δεν θα με πειραξει, οχι μονο δεν θα ανοιξω θεμα στο παρεντς, αλλα θα της πω και "δεν σου εχω πει ρε να μη φερνεις τιποτα;" και θα το εννοω. Η μανα μου ομως σε παρομοια κατασταση, οχι. Θα τη βρισει μετα σε ολες τις φιλες της στο τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Και εν τελει οι υποχρεωσεις σε τριτους, ειναι οικονομικης φυσης; Ποτε γιναμε τοσο ρηχοι;

Και αν θες να μιλησουμε για τα παλια, που ειμασταν... πλουσιοι. Εμενα παντα με ξενερωνε ολη αυτη η υποκρισια των γονιων και των συγγενων μας. Ελα Σουλα μου, δες το πανακριβο δωρο που σου φερα, ευχαριστω Λουλα μου, φαε ενα γουρουνοπουλο και ενα μπουφε δυο χιλιομετρα-πεταγαμε φαι, που εφτανε να ταισει ολο το Τριτο κοσμο! Μονο εγω τα βρισκω αυτα ηλιθια;

 

Δηλαδή , Ελίσα, να το πάρουμε από την ανάποδη, εσύ, σαν άνθρωπος της Εκκλησίας , σε ποιές περιπτώσεις δίνεις από το εισόδημά σου και σε κάποιον άλλον πέρα από τον εαυτό σου και την οικογένειά σου? Θεωρείς ότι η Νονά δεν υποχρεούται να δίνει υλικά αγαθά στο βαφτιστήρι, διαφωνείς ότι υπάρχει κάποιας υλικής φύσεως υποχρέωση στη φιλοξενία φίλων ( αυτό καταλαβαίνω , εκτός αν απλά σε ενοχλεί η υπερβολή, οπότε σε αυτό απλά θα συμφωνήσω),πιστεύεις ότι δεν έχουμε υλική υποχρέωση απέναντι σε τρίτους.

 

Να σου θυμίσω τη ρήση με τους Χιτώνες και να σε ρωτήσω: Eίναι Χριστιανικό αυτό, να αρνείται κάποιος να μοιραστεί με τρίτους τον οβολό του? Είναι καλύτερο κάποιος να κρατήσει τα χρήματά του για την πάρτη του, παρά να κάνει ένα δώρο σε ένα μικρό παιδί?

 

(Σε παρακαλώ, μην μου απαντήσεις ότι τα χρήματα σου πηγαίνουν σε αγαθοεργίες )

Link to comment
Share on other sites

Ποια διαφορα βλεπεις εσυ; Εμενα το ιδιο ακριβως μου ειναι.

Αν εμενα η κολλητη μου την κανω δεν την κανω νονα μου φερει ενα δωρο στα παιδια, οχι μονο δε θα δω ποσο κανει, οχι μονο δεν θα με πειραξει, οχι μονο δεν θα ανοιξω θεμα στο παρεντς, αλλα θα της πω και "δεν σου εχω πει ρε να μη φερνεις τιποτα;" και θα το εννοω. Η μανα μου ομως σε παρομοια κατασταση, οχι. Θα τη βρισει μετα σε ολες τις φιλες της στο τηλεφωνο.

 

ωραία, και εγώ το ίδιο θα πω στη κολλητή μου και στη μη κολλητή μου που θα φέρει το οτιδήποτε στο παιδι μου. Και εχω υποχρεωθεί και με το παραπάνω με μητερα μαθητή μου που μου έδωσε για το νεογεννητο παλιό παιχνίδι του γιου της. Αλλα ,πες μου αν βρίσκεις διαφορά: η μικρη μου κάνει παρέα με ενα κοριτσάκι που μένει πολύ κοντά μας. Οι σχέσεις οι δικές μας με την οικογένεια του ειναι, φέρνω το παιδι μου σπίτι σου να παίξουν με το δικό μου και αντίστροφα, γιορτές και γενέθλια. Στις γιορτές και στα γενέθλια εγώ σκέφτομαι πολύ τι θα ταιριάζει στη μικρη για δώρο και είτε αυτό ειναι παιχνίδι είτε ρούχο, δεν εχω δώσει ποτέ κάτω απο 20 ευρώ. Το ίδιο δεν ισχύει απο τη μεριά τους ΧΩΡΙΣ να το εχω ψάξει. Έρχονται λοιπόν φέτος κάποιες μέρες μετά για τη γιορτή της μικρής μου, (δεν έκανα γιορτή ), χαίρομαι πολύ που μας θυμήθηκαν, τρέχω να πάρω γλυκά να κεράσω, και μήνες μετά είδα καθώς περνούσα απο ενα κινέζικο μαγαζί ότι η κούκλα που της έφεραν έκανε 1,5 ευρώ. Εγώ είπα ευχαριστώ , αλλα δεν θα έκανα ποτέ το ίδιο. Βλέπεις κάποια διαφορα;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή , Ελίσα, να το πάρουμε από την ανάποδη, εσύ, σαν άνθρωπος της Εκκλησίας , σε ποιές περιπτώσεις δίνεις από το εισόδημά σου και σε κάποιον άλλον πέρα από τον εαυτό σου και την οικογένειά σου? Θεωρείς ότι η Νονά δεν υποχρεούται να δίνει υλικά αγαθά στο βαφτιστήρι, διαφωνείς ότι υπάρχει κάποιας υλικής φύσεως υποχρέωση στη φιλοξενία φίλων ( αυτό καταλαβαίνω , εκτός αν απλά σε ενοχλεί η υπερβολή, οπότε σε αυτό απλά θα συμφωνήσω),πιστεύεις ότι δεν έχουμε υλική υποχρέωση απέναντι σε τρίτους.

 

Να σου θυμίσω τη ρήση με τους Χιτώνες και να σε ρωτήσω: Eίναι Χριστιανικό αυτό, να αρνείται κάποιος να μοιραστεί με τρίτους τον οβολό του? Είναι καλύτερο κάποιος να κρατήσει τα χρήματά του για την πάρτη του, παρά να κάνει ένα δώρο σε ένα μικρό παιδί?

 

(Σε παρακαλώ, μην μου απαντήσεις ότι τα χρήματα σου πηγαίνουν σε αγαθοεργίες )

 

Στα φαγητα που κερνας φιλους σε γιορτες και αργιες και στα δωρα-παιχνιδια φαινονται οι φιλοι και η βοηθεια στον πλησιον κατα τη γνωμη σου;

Δεν ειναι θεμα τσιγγουνιας, ειναι θεμα οτι ΔΕΝ με ενδιαφερουν αυτα. Με τις φιλες μου πριν λιγα χρονια ειμασταν στο σχολειο, καναμε κοπανες. Θα περασουμε τωρα στο "ελατε κ Κουκοφικου,περαστε να σας τραταρω ενα λικερακι";;;

Αν μια φιλη σου εχει οικονομικα προβληματα, δεν της δινεις χρηματα; Πριν ενα μηνα, ειχε μια φιλη μου τη πεθερα της στο νοσοκομειο. Δεν ειχε πανω της να αφησει στην αποκλειστικη. Πηρα ταξι απο το γραφειο στον Πειραια, πηγα στον Ευαγγελισμο, αφησα χρηματα στην αποκλειστικη και γυρισα γραφειο. Δεν της ζητησα ποτε πισω δεκαρα. Εκει φαινονται οι φιλοι.

Και ναι, ΚΑΝΩ αγαθοεργιες. Πολλες. Ειμαι σε συλλογους, κανουμε πολλα. Γιατι να μην το πω; το προτεινω, σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

ωραία, και εγώ το ίδιο θα πω στη κολλητή μου και στη μη κολλητή μου που θα φέρει το οτιδήποτε στο παιδι μου. Και εχω υποχρεωθεί και με το παραπάνω με μητερα μαθητή μου που μου έδωσε για το νεογεννητο παλιό παιχνίδι του γιου της. Αλλα ,πες μου αν βρίσκεις διαφορά: η μικρη μου κάνει παρέα με ενα κοριτσάκι που μένει πολύ κοντά μας. Οι σχέσεις οι δικές μας με την οικογένεια του ειναι, φέρνω το παιδι μου σπίτι σου να παίξουν με το δικό μου και αντίστροφα, γιορτές και γενέθλια. Στις γιορτές και στα γενέθλια εγώ σκέφτομαι πολύ τι θα ταιριάζει στη μικρη για δώρο και είτε αυτό ειναι παιχνίδι είτε ρούχο, δεν εχω δώσει ποτέ κάτω απο 20 ευρώ. Το ίδιο δεν ισχύει απο τη μεριά τους ΧΩΡΙΣ να το εχω ψάξει. Έρχονται λοιπόν φέτος κάποιες μέρες μετά για τη γιορτή της μικρής μου, (δεν έκανα γιορτή ), χαίρομαι πολύ που μας θυμήθηκαν, τρέχω να πάρω γλυκά να κεράσω, και μήνες μετά είδα καθώς περνούσα απο ενα κινέζικο μαγαζί ότι η κούκλα που της έφεραν έκανε 1,5 ευρώ. Εγώ είπα ευχαριστώ , αλλα δεν θα έκανα ποτέ το ίδιο. Βλέπεις κάποια διαφορα;

 

Το οτι εσυ επελεξες να δωσεις 20 ευρω, δεν σημαινει οτι ο αλλος θα κανει το ιδιο. Πρωτον δεν το ζητησε και δευτερον, αν ειναι να δινουμε 20 ευρω για να τα παρουμε πισω, τοτε τι να πω.

Η διαφορα που βλεπω εγω ειναι οτι εσυ τα μετρας, ενω εγω δεν εχω ποτε ιδεα ποσο κανουν αυτα που μου φερνουν. Δεν θελω δωρα, τους το λεω. Ασε που σχεδον ποτε δεν μου κανουν/αρεσουν/χρειαζονται. οσο ακριβα και να φαινονται.

Link to comment
Share on other sites

Ποια διαφορα βλεπεις εσυ; Εμενα το ιδιο ακριβως μου ειναι.

Αν εμενα η κολλητη μου την κανω δεν την κανω νονα μου φερει ενα δωρο στα παιδια, οχι μονο δε θα δω ποσο κανει, οχι μονο δεν θα με πειραξει, οχι μονο δεν θα ανοιξω θεμα στο παρεντς, αλλα θα της πω και "δεν σου εχω πει ρε να μη φερνεις τιποτα;" και θα το εννοω. Η μανα μου ομως σε παρομοια κατασταση, οχι. Θα τη βρισει μετα σε ολες τις φιλες της στο τηλεφωνο.

Μη συγχεεις καταστάσεις κ δημιουργεις λαθος εντυπώσεις.Πότε δεν ζητησα απο κολλητη-φιλη να φέρει δωρο στο παιδι μου στο άσχετο ούτε κ εγω παω δωρα ετσι για να κανω την καλη, αλλά μεσα στις υποχρεωσεις της νονας όπως πολυ καλα το ειπε μια φιλη ειναι κ αυτο,δεν την πιεσα να βαφτισει το δέχτηκε με χαρα αρα συνεπαγεται οτι εκτος των αλλων θα του κανει ενα δωρο τα Χριστουγεννα κ μια λαμπάδα το Πάσχα όπως κανουμε όλοι μας κ όπως κανει κ η δικη τους νονα,το οποιο οφειλει να προσεξει να εχει καποια σημασια εκπαιδευτικη ή ψυχαγωγικη(ή να ρωτησει τη μαμα)κ καποια ποιοτητα ,να μην χαλασει ,να μη βλαψει το παιδι,αυτα συνηθως δεν τα πετυχαινεις με 5ευρω αυτο ειπα.Εσύ με ποιο δικαιωμα της απαγορευεις να φερει στο παιδι σου το δωρο που προφανως περιμενει;Για να κανεις την καλη και την ανετη;Όσο για το θαψιμο σε παρομοια περιπτωση το θεωρω μεγιστη κατινια για αυτο ουτε κ με τον ανδρα μου το συζητησα καλα-καλά κ ηθελα να ακουσω τη γνωμη αγνωστων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...