Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξεκιναμε κρεμες κ φρουτα


Recommended Posts

Κοριτσια σημερα η παιδιατρος μου ειπε οτι απο αυριο ξεκιναμε...το δεκατιανο μισο φρουτο για 3 μερες συνεχομενες θα του δινω κ διαφορετικο,μεχρι να δουμε τι μας αρεσει,, και το απογευμα ρυζαλευρο με βανιλια.. θελω να ρωτησω το εξης,πηγα στο σουπερ μαρκετ να παρω και ειδα κατι βαζακια με μηλο,μπανανα,πορτοκαλι, οτι ακριβως μου ειπε.. τα εχετε δωσει εσεις? Ειμαστε Στον 6μηνα. Ειδα οτι γραφει χωρις συντηρητικα.. αλλες κρεμες ποτε τα δωσατε π.χ.μπισκοτο.

και ρυζαλευρο ποσο τα δινετε μιυ ειπε 4κουταλιες σκονη,νερο? Μετραμε γραμμαρια στο νερο;

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Oχι δεν έδωσα ποτε έτοιμη φρουτοκρεμα και πιστευω ότι αυτά τα βαζακια φτιαχτηκαν για ωρα ανάγκης ή για την Αλάσκα ή την Σαχαρα που δεν μπορείς να βρεις φρεσκο φρουτο...πόσο πιστευεις αληθινα ότι συγκρινεται η διατροφικη τους αξια με ένα φρεσκο βιολογικο φρουτακι εποχής???

Οι κρεμες εμποριου διαθετουν οδηγιες αναλογα με την συσταση της καθεμιας. Προσπάθησε να διαλέξεις ένα ρυζαλευρο χωρις ζαχαρη . Δεν προσφερει τιποτα στο μωρο πέρα από τερηδόνα και μελλοντική παιδική παχυσαρκία. Υπάρχουν και βιολογικα ρυζάλευρα πχ της FREZYLAC.

Link to comment
Share on other sites

μονο για ωρα αναγκης της ειχα δωσει της δικιας μου το βαζακι συνολο 2-3 φορες οχι παραπανω γιατι ημουνα εξω απο το πρωι σε δουλειες....κατα τα αλλα οτι σου ειπε και η αλλη κοπελα για τις δοσεις και μπισκοτοκρεμα εγω ξεκινησα στον εβδομο μηνα αλλα το ρυζαλευρο απο τον πεμπτο μηνα..αποφυγε να δωσεις βαζακια κριμα ειναι...αλλωστε 1 λεπτο υποθεση ειναι η φρουτοκρεμα;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι ειμαι και εγω αυτης της αποψης..πηγα σε ενα μαναβικο προχθες και πηρα απο μια τσαντα μηλα,πορτολια,μπανανες και αχλαδια.. σημερα δευτερη μερα τον εδωσα μισο μηλο,αχλαδι και μπανανα.το εφαγε το περισσοτερο μπορω να παω.. ενταξει ειναι δευτερη και δειχνω υπομονη.. απο το μπουκαλι στο κουταλι ειναι υποθεση.. να σας ρωτησω και κατι αλλο εσεις τα πιατακια κουταλακια τα αποστειρωνατε και αυτα.?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ξεκινήσουν οι στερεές δεν έχει νόημα η αποστείρωση.

Επίσης, αφου ξερεις οτι τα βαζακια ειναι κακη επιλογη τροφης, τι σε κανει να πιστευεις οτι το ρυζαλευρο ειναι καλο? Δες τα συστατικα, και ζαχαρη να μην εχει θα δεις πως εχει φρουκτοζη, γλυκοζη, αμυλοσιροπι, σουκροζη ή κατι παρόμοιο. Ειναι δυνατον μια συσκευασμενη σκονη που εχει επεξεργαστει τοσο πολυ και διατηρειται σε κονσερβα να ειναι καλη για το μωρο?

Η μπισκοτοκρεμα το ιδιο και χειροτερο, αν ειχες μεγαλυτερο παιδι θα του εδινες για μεσημεριανο μπισκοτα? Τοτε γιατι να δωσεις στο μωρο που ειναι ακομα πιο ευαισθητο και εχει μεγαλυτερη αναγκη θρεπτικη διατροφη?

Φρεσκα φρουτα, λαχανικα και κρεας ειναι το ιδανικο. Για δημητριακό μπορεί να φάει μακαρόνια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν προσφέρει κάτι σπουδαίο το ρυζάλευρο στο παιδί, με άλλα λόγια δεν χρειάζεται να το φάει. Μπορεί να τρώει λαχανικά με μοσχάρι, λαχανικά με κοτόπουλο ή λαχανικά με κάποιο ζυμαρικό. Σε αυτά μπορείς να βάζεις ωμό ελαιόλαδο και λεμόνι.

Σου είπε για ποιό λόγο πρέπει ντε και καλα να φαει ρυζάλευρο το παιδί? Ας πούμε γιατί να μην φάει λαχανικά με κανονικό ρύζι? Τι νόημα έχει μια σκόνη με τεχνητή γεύση βανίλια και γλυκαντικά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσφέρει κάτι σπουδαίο το ρυζάλευρο στο παιδί, με άλλα λόγια δεν χρειάζεται να το φάει. Μπορεί να τρώει λαχανικά με μοσχάρι, λαχανικά με κοτόπουλο ή λαχανικά με κάποιο ζυμαρικό. Σε αυτά μπορείς να βάζεις ωμό ελαιόλαδο και λεμόνι.

Σου είπε για ποιό λόγο πρέπει ντε και καλα να φαει ρυζάλευρο το παιδί? Ας πούμε γιατί να μην φάει λαχανικά με κανονικό ρύζι? Τι νόημα έχει μια σκόνη με τεχνητή γεύση βανίλια και γλυκαντικά?

 

Γιατί τώρα αρχίζει το μωρο ειναι 6 μηνών δεν μπορεί να φαει κρέας ακόμα

Ο λόγος για το ρυζαλευρο ειναι γιατί ειναι το λιγότερο αλλεργιογόνο (όπως και ο αχλάδι) αλλά σύμφωνω αν δεν βρεις κατι 100% αγνό και βιολογικό μην το δώσεις

Εγω πχ κατάφερα να βρω ενα απλό ρύζι βιολογικό τίποτα άλλο μεσα

 

 

Anastasia μπισκότακι οχι καλή μου.. Το λιγότερο θα συνηθίσει σε πολύ γλυκές γεύσεις και θα τρέχεις μετά.. Εσένα αν σου δίνανε μπισκότο για πρώτο φαγητό μετά θα έτρωγα μελιτζάνα;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τώρα αρχίζει το μωρο ειναι 6 μηνών δεν μπορεί να φαει κρέας ακόμα

 

Το κρέας το έγραψα για μετά, μπορεί να φάει άνετα λαχανικά απο τωρα όμως. Πατάτα-καρότο-κολοκύθι που είναι τα "κλασσικά" πρωτα λαχανικα και δινονται απο 6 μηνων. Σε ενα μηνα μπορει να φαει και το κρεας και τα μακαρονια.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου παιδίατρος ήταν εντελώς κατά της έτοιμης φρουτόκρεμας, ή των γιαουρτιών που περιέχουν φρούτα, αλλά υπέρ του ρυζάλευρου, μπισκοτόκρεμας κτλ. Δεν θυμάμαι όμως πως ακριβώς το είχε δικαιολογήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το κρέας το έγραψα για μετά, μπορεί να φάει άνετα λαχανικά απο τωρα όμως. Πατάτα-καρότο-κολοκύθι που είναι τα "κλασσικά" πρωτα λαχανικα και δινονται απο 6 μηνων. Σε ενα μηνα μπορει να φαει και το κρεας και τα μακαρονια.

 

Ναι 100%

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου παιδίατρος ήταν εντελώς κατά της έτοιμης φρουτόκρεμας, ή των γιαουρτιών που περιέχουν φρούτα, αλλά υπέρ του ρυζάλευρου, μπισκοτόκρεμας κτλ. Δεν θυμάμαι όμως πως ακριβώς το είχε δικαιολογήσει.

 

Μα τι μανία με την μπισκοτοκρεμα.. Εχει ρωτήσει κανένας γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Μα τι μανία με την μπισκοτοκρεμα.. Εχει ρωτήσει κανένας γιατί;

 

Είχα ρωτήσει, αλλά δεν θυμάμαι τι μου είπε... Μην πω κάτι που δεν ισχύει... Η γενικότερη ιδέα νομίζω ήταν ότι ξεκινάμε με κάτι ελαφρύ. Νομίζω αρχικά ρυζάλευρο και αργότερα ή ρυζάλευρο ή μπισκοτόκρεμα. Όχι και ότι ήταν απαραίτητο έτσι; Σαν εναλλακτική.

 

Παντως ήταν εντελώς κατά οτιδήποτε περιέχει φρούτο γιατί νομίζω έχουν υποστεί πολύ μεγάλη επεξεργασια... κάτι τέτοιο.... Δηλαδή αν δεν μπορούσα να φτιάξω εγώ φρουτόκρεμα κάποια στιγμή, καλύτερα να μην εδινα καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν εδωσα ποτε μπισκοτοκρεμα αλλα ρυζαλευρο εδωσα για 2 εβδομάδες...και ο λόγος είναι το ανωριμο πεπτικο συστημα του μωρου...ένα μωρακι δεν μπορει να πεψει τόσο ευκολα τα λαχανικα και το κρεας και γι αυτό επι χρονια η πρωτη τροφη των μωρων ηταν το ρυζαλευρο αφενος διοτι είναι ευπεπτο αφετέρου διοτι δεν είναι αλλεργιογονο...κυκλοφορουν και βιολογικα ρυζάλευρα χωρις προσθηκες γαλακτος ή γλυκαντικών ουσιων... Το μεγαλο πρόβλημα των ρυζάλευρων είναι άλλο και ειναι το αρσενικο...αλλα αυτό δεν το γλυτώνεις δινοντας πχ ρυζι μεσα στην σουπα του μωρου διοτι φαινεται ότι οι καλλιέργειες ρυζιού τραβανε το αρσενικο από τον υδροφόρο οριζοντα... δηλ υπαρχει επιβαρυνση με αρσενικο όλων των προιοντων με ρυζι

Τελος δεν πρεπει να ξεχναμε ότι τα μωρα δεν είναι ενηλικες για να μπουμε στην λογικη "αχρηστες θερμιδες"..ένα ελλιποβαρες μωρο μπορει να χρειζεται θερμιδες...δεν ειμαστε στην λογικη κρεας-λαχανικα-φρουτα και μετα 2 ωρες πιλατες και γιογκα για να κανουμε κορμι!!

Link to comment
Share on other sites

Μια μαρκα με βιολογικο ρυζαλευρο που μπορεις να βρεις και στο σουπερμάρκετ είναι η biobebe . Εγω εχω χρησιμοποιησει σε μεγαλυτερη ηλικια την κρεμα 7 δημητριακων και την εφτιαχνα με μητρικο γαλα ή φρουτα. Εσυ αν δεν θηλαζεις μπορεις να βαλεις το γαλα που δινεις στο μωρο σου. Εχει καλή υφη και είναι βιολογικό προιον και ελληνικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν την τρωωει κοριτσια την φρουτοκρεμα ουτε για πλακα,και εκεινο το λιγο που καταφερνω να του βαλω στο στομα το φτυνει και παει να κανει εμετο..

Link to comment
Share on other sites

δεν την τρωωει κοριτσια την φρουτοκρεμα ουτε για πλακα,και εκεινο το λιγο που καταφερνω να του βαλω στο στομα το φτυνει και παει να κανει εμετο..

 

Mην το πιεζεις...είναι ωριμα τα φρουτα?? Αν δεν είναι αρκετα ωριμα και μαλακά μπορεις να τα μαλακωσεις λιγο με βρασιμο (λιγα λεπτα να μαλακώσουν) και μετα να τα πολτοποιήσεις...ριξε και λιγο βιολογικο ρυζαλευρο μεσα και γινονται πιο ουδέτερα στην γευση...τι φρουτα δινεις? Θηλάζεις? Αν όχι ποιο γαλα δινεις? Τι ρυζαλευρο πηρες τελικα??

Link to comment
Share on other sites

Mην το πιεζεις...είναι ωριμα τα φρουτα?? Αν δεν είναι αρκετα ωριμα και μαλακά μπορεις να τα μαλακωσεις λιγο με βρασιμο (λιγα λεπτα να μαλακώσουν) και μετα να τα πολτοποιήσεις...ριξε και λιγο βιολογικο ρυζαλευρο μεσα και γινονται πιο ουδέτερα στην γευση...τι φρουτα δινεις? Θηλάζεις? Αν όχι ποιο γαλα δινεις? Τι ρυζαλευρο πηρες τελικα??

 

Πες τα βρε argini γιατί το είπα προχθές ότι βράζω αχλάδι και μηλο για να μαλακώνει και παθανε σοκ κάποιες μανούλες!

 

Ναι εννοείται βραςε λιγο το αχλάδι γίνεται τέλειο, βάλε και λίγη κανέλα αν θες.. Αν την δοκίμασε και δεν της άρεσε ειναι λιγο περίεργο ... Μήπως ήπιε πολύ γάλα πριν; Πως ακριβώς την έφτιαξα;

Link to comment
Share on other sites

Μου ειχε γραψει στο χαρτι, μισο μηλο.μιση μπανανα,μισο αχλαδι και μισο πορτοκαλι (με προσοχη το πορτοκαλι.) εγω ειπα να βαλω στο παιδι μερα με την μερα να τρωωει απο ενα φρουτακι ετσι μισο..να συνηθισει στην γευση πρωτα.. ολοι οι αλλοι γυρω πεσανε με τις συμβουλες..βαλ'τα ολα μεσα θα γινει πιο ωραια.. το πρωτο μου ειναι..

τα χτυπησα στο μουλτι ετσι οπως ειναι,μεχρι και την πρωτη ημερα του εβαλα 2κουτ.ρυζαρευλο που μου ειπε η παιδιατρος..

Της γιωτης εχουμε sanilac γαλα και λεει επειδη πινεται γιωτης γαλα παρτου κ γιωτης ρυζαλευρο πιστευω θα το φαει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρασε ενα αχλάδι ( μην μπλέξει αλλά φρούτα και άλλες γεύσεις και το πορτοκαλί ειδικά μπορεί να τα ξυνισει όλα!) και πάτησε το με το πηρουνι / εγω έτσι κάνω που δεν το θέλω πουρε αλλά αν θες βάλτο στο μουλτι με λιγο απο το βρασμένο νερό η πολύ λιγο απο το γάλα και καντο πουρε. Μετά βάλε μια κουταλιά ρύζι ανακατέψε το και δωστο

 

Βασικά εγω δίνω φρούτο με ρύζι και οχι το ανάποδο (κανε αυτο για δοκιμή και αν δεν της αρέσει κανεις το ανάποδο).. Δώσε ενα απλό φρούτο να δεις αν της αρέσει και μετά προσθέσεις και αλλά

Την επόμενη μέρα βάλε και Μήλο- συνδυασμός Μήλο αχλάδι ειναι τέλειος!!

 

Για το ρύζι βρες αυτο το βιολογικό που ειναι καθαρό ρυζι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...