Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

NEW LIFE ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ- ΓΝΩΜΕΣ


Recommended Posts

Δεν έτυχε να έχω καμία επαφή και σχέση με το κέντρο NEW LIFE οπότε και δεν μπορώ να τοποθετηθώ για το κέντρο.

 

Είχα όμως χρόνια επαφή με το δύσβατο μονοπάτι της εξωσωματικής και συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενα σου.

 

Ακόμη και το πιο απλό πρωτοκολάκι ακόμη κα η πιο απλή περίπτωση υπογονιμότητας χρειάζονται καταρτισμένες και εξειδικευμένες ιατρικές γνώσεις και χειρισμούς.

 

Το ιατρικό αλάθητο επιτρέπεται καμιά φορά να επικρατεί μια και στο κομμάτι της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής παίζουμε ούτως ή άλλως με ποσοστά, το κακό είναι όταν επικρατεί η ιατρική άγνοια των ίδιων των γυναικολόγων στο συγκεκριμένο κομμάτι οι οποίοι κάνουν απλά αντιγραφές πρωτόκολων και σχημάτων ενώ έχουν παρακολουθήσει μόλις λίγα σεμινάρια στο συγκεκριμένο πεδίο και αυτοβαφτίζονται ιατροί εξωσωματικής.

 

Και επαναλαμβάνω ότι δεν αναφέρομαι στους συνεργάτες και στα στελέχη του NEW LIFE καθώς δε γνωρίζω καθόλου την κατάρτιση των στελεχών της και τον τρόπο δουλειάς τους.

 

Σαφώς ο γιατρός του κέντρου αυτού δεν ειναι περίπτωση που εχει αυτοχριστει εξωσωματικος, και πολυ περισσότερο οι εμβριολογοι ειναι χρονια στο χώρο.

 

Οι πολλές αρνητικές μου ενστάσεις έχουν να κάνουν με τον τροπο διαχείρισης , με την έλλειψη εναλλακτικών με την κακη πληροφόρηση και επικοινωνία αλλα και παρουσίαση όλων των προοπτικών της καθε μεθόδου. Και φυσικα στην απειρία στον εγωισμό και στην αλαζονεία του γιατρού.

 

Τελος κάτι που δεν ανέφερα ναι μεν το κεντρο δεν χρεώνει έξτρα την μικρό γονιμοποίηση όμως ειναι ακριβότερο αισθητα απο τον ανταγωνισμό και στην κατάψυξη και στην σπερματεγχυση. Ενω και στο αυτο καθε αυτο ποσο της εξωσωματικης για αυτα δεν προσφέρει , ψυχολόγο, αιματολογικες εξετασεις, έλεγχο με μικρό κάμερα και αλλα πολλα ζητά πολλα. Δλδ ζητά όσα και ο ανταγωνισμό αλλα πρόσφερει αισθητα λιγότερα.

 

Ελπίζω οι υπεύθυνοι να διαβάζουν το νήμα και να διορθώσουν τις σοβαρές στρεβλώσεις και ελλείψεις που έχουν σε πολλα επίπεδα πριν ειναι αργά για αυτους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

-

Αψογα καταρτισμένος γιατρός αλλα κατα την γνώμη μου πάντα απειρος

Δύσκολη επαφη με τον γιατρό καθώς ειναι πολυ δύσκολα προσβασιμος σε τηλεφωνικές, και οχι μονο επικοινωνίες

 

Η γραμματεία δεν εκτελεί μονο χρέη γραμματείας αλλα ουσιαστικα τοποθετείται σε ιατρικά ζητήματα για προφανείς λόγους

 

Δεν τοποθετείται, απλά μεταφέρει τα λόγια του γιατρού.

 

Δεν τεκμηριονονται επαρκώς και δεν συζητιούνται με τον ενδιαφερόμενο εκτενώς , αναπτύσσοντας τα θετικά και αρνητικα βασικών διαδικασιών.

 

Σ' εμάς συνέβη ακριβώς το αντίθετο. Αναλυτική συζήτηση για όλα.

 

Ενδεικτικά αναφέρω , αριθμος ωαριων προς μεταφορά, βλαστοκυστες ή μη κλπ

Δεν κάνουν τον πρώτο υπερηχο στο κεντρο καθώς θεωρούν οτι η δουλεια τους τελειώνει στο πρώτο τεστ χοριακης.

 

Αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείται αρνητικό. Εφόσον έχουμε θετικό, το πρώτο ραντεβού θα πρέπει να είναι με το γυναικολόγο που θα αναλάβει την κύηση. Για ποιο λόγο να κάνει υπέρηχο ο εξωσωματικός; Τι ακριβώς θα δει την 4η εβδομάδα κύησης;

 

Διέκρινα μια μεγάλη βιασύνη στο να σε προωθήσουν σε γυναικολογο αμέσως μετα το πρώτο θετικο τεστ. Μας ανέφεραν οτι το τεστ ήταν θετικό και στο καπάκι μας ζήτησαν τον γυναικολογο μας χωρις να μας πουν τι τον θέλουν! Μετα μας ανακοίνωσαν οτι επικοινώνησαν με τον γιατρό και να τον πάρουμε για τα περαιτέρω!

 

Ρωτήσατε τι τον θέλανε και δεν σας απάντησαν; Στη δική μας περίπτωση επικοινώνησαν με τη γυναικολόγο μου λόγω προσωπικής φιλίας για να μεταφέρουν πρώτοι τα ευχάριστα. Δε βλέπω το λόγο γιατί θα πρέπει να με ενοχλεί κάτι τέτοιο.

 

Οταν επισκεφτήκαμε τον γυναικολογο απορησε πως και δεν μας κράτησαν για ον πρώτο υπερηχο στο κεντρο!

 

Δεν παρέχουν καμια ψυχολογική υποστήριξη καθώς δεν επικοινωνούν μαζι σου σε περίπτωση αρνητικών αποτελεσμάτων ( αλλα ούτε και θετικών πέρα απο την αναγγελία του θετικού τεστ )

 

Παρέχεται ψυχολογική υποστήριξη, το γράφει και στην ιστοσελίδα τους:http://www.newlife-ivf.gr/services/%CE%A8%CF%85%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7

Κακώς που δεν ενημερωθήκατε. Αν θέλατε, γιατί δεν το ζητήσατε;

 

Δεν ανακεφαλαιωνουν τα συμπεράσματα μετα απο αποτυχίες πχ δεν εξηγούν στον ασθενή αν ο οργανισμός ανταποκρίθηκε οπως αναμεναν στο καθε πρωτόκολλο. Η αποτυχίες αποδίδονται σε τυχαία γεγονότα χωρις καμια διάθεση ξαψιματος

 

Στην δική μας περίπτωση υπήρχε συνεχής ενημέρωση on the spot. Ήξερα τα πάντα, αλλά ΡΩΤΟΥΣΑ και μου εξηγούσαν. Δεν έφυγα ποτέ με απορίες από το κέντρο

 

Πληροφορίες για την πρόοδο των σταδίων έβγαιναν με το τσιγκελι.

 

Επαναλαμβάνω: μήπως δεν ρωτούσατε;

 

Στην δεύτερη προσπάθεια δεν μας έδειξαν καν τον υπερηχο της εισαγωγής στην μήτρα, οταν τον ζήτησα είπαν οτι δεν τον εσωσαν και δεν τον εκτυπωσαν ετσι απλα , και ούτε η εμβριολογος, δν συζητάμε για τον γιατρό, δεν ενημέρωσαν για τα ποσοστα που έχουμε ούτε για το πως πήγαν τα πραγματα.

 

Πραγματικά εκπλήσομαι. Η σύζυγος δεν ήταν μέσα τη στιγμή της εμβρυομεταφοράς; Δεν το είδε live? Έχει αμφιβολίες για το πώς ή αν έγινε σωστά η εμβρυομεταφορά; Για τα ποσοστά, τι περιμένατε να σας πουν; Ύπάρχει κέντρο που λέει τι ποσοστά επιτυχίας έχει κάθε προσπάθεια; Αστείο μου φαίνεται.

 

Δεν κάνουν καμια ευκολία πληρωμής ή τυχόν έκπτωση

 

Τα αρνητικά συμπεράσματα φυσικα οπως τα θετικά προκύπτουν απο την προσωπική μου και μονο εμπειρία. Και ειναι απαλλαγμένα απο ψυχολογική φόρτιση, και χωρις να δίνονται πολλές άχρηστες λεπτομέρειες, αν αναφερόμουν σε τέτοιες θα παίρναμε πολλές σελίδες...

 

Συμπερασματικα κατα την γνώμη μου πρόκειται για ένα σύγχρονο κεντρο με καταρτισμένους επαγγελματίες που φυσικα δεν κοροηδευουν όμως δεν κάνουν τίποτα παραπάνω απο τα τυπικά και έχουν επιφανειακή αντιμετώπιση των καταστάσεων και δείχνουν να μην έχουν plan B οταν τα πραγματα δεν βαίνουν ομαλά.

 

Τι εννοείτε "ομαλά"; Το να έχουμε θετικό αποτέλεσμα; Δλδ ένα αρνητικό αποτέλεσμα θα σήμαινε ότι κάτι δεν πήγε καλά στην όλη διαδικασία; Όχι αγαπητέ, μπορεί πολύ απλά να μην ήταν το τυχερό σας να γίνετε γονείς αυτή τη φορά. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι κάτι πήγε λάθος. Μπορεί με το ίδιο ακριβώς πρωτόκολο, την επομενη φορά να έχετε στα χέρια σας το θετικό. σας το εύχομαι ολόψυχα. Οι γιατροί κάνουν ό,τι μπορούν. Από κει και πέρα... ο θεός, η φύση, το σύμπαν... όπως το βλέπει κανείς.

 

 

Όσο για το "κάτι παραπάνω από τα τυπικά"... δεν ξέρω τι περιμένετε από ένα κέντρο εξωσωματικής κι αν έχετε επισκεφτεί άλλα. Όμως νομίζω πως αν είχατε μέτρο σύγκρισης, θα παίρνατε πίσω όλα τα "αρνητικά" που έχετε γράψει. Εντελώς φιλικά. :-)

Link to comment
Share on other sites

Αψογα καταρτισμένος γιατρός αλλα κατα την γνώμη μου πάντα απειρος

Δύσκολη επαφη με τον γιατρό καθώς ειναι πολυ δύσκολα προσβασιμος σε τηλεφωνικές, και οχι μονο επικοινωνίες

 

Η γραμματεία δεν εκτελεί μονο χρέη γραμματείας αλλα ουσιαστικα τοποθετείται σε ιατρικά ζητήματα για προφανείς λόγους

 

Δεν τοποθετείται, απλά μεταφέρει τα λόγια του γιατρού.

 

απο την δική μου εμπειρία πάλι δίνει on line απαντήσεις τοποθετήσεις! Ούτε διακόπτει για να μιλήσει με το γιατρο λέει αυτο που πιστεύει και γεια σας. Στο τελος πετάει ένα θα το μεταφέρω στο γιατρο και αυτός δεν σε παίρνει ποτε..

Δεν τεκμηριονονται επαρκώς και δεν συζητιούνται με τον ενδιαφερόμενο εκτενώς , αναπτύσσοντας τα θετικά και αρνητικα βασικών διαδικασιών.

 

Σ' εμάς συνέβη ακριβώς το αντίθετο. Αναλυτική συζήτηση για όλα.

 

σε εμάς πάλι αυτα που είπα

 

Ενδεικτικά αναφέρω , αριθμος ωαριων προς μεταφορά, βλαστοκυστες ή μη κλπ

Δεν κάνουν τον πρώτο υπερηχο στο κεντρο καθώς θεωρούν οτι η δουλεια τους τελειώνει στο πρώτο τεστ χοριακης.

 

Αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείται αρνητικό. Εφόσον έχουμε θετικό, το πρώτο ραντεβού θα πρέπει να είναι με το γυναικολόγο που θα αναλάβει την κύηση. Για ποιο λόγο να κάνει υπέρηχο ο εξωσωματικός; Τι ακριβώς θα δει την 4η εβδομάδα κύησης;

 

στα υπόλοιπα πάλι κέντρα απο οτι γνωρίζω τον πρώτο υπερηχο τον κάνουν στα κέντρα. Προφανώς αυτοι ειναι λάθος και το new life το σωστο

 

Διέκρινα μια μεγάλη βιασύνη στο να σε προωθήσουν σε γυναικολογο αμέσως μετα το πρώτο θετικο τεστ. Μας ανέφεραν οτι το τεστ ήταν θετικό και στο καπάκι μας ζήτησαν τον γυναικολογο μας χωρις να μας πουν τι τον θέλουν! Μετα μας ανακοίνωσαν οτι επικοινώνησαν με τον γιατρό και να τον πάρουμε για τα περαιτέρω!

 

Ρωτήσατε τι τον θέλανε και δεν σας απάντησαν; Στη δική μας περίπτωση επικοινώνησαν με τη γυναικολόγο μου λόγω προσωπικής φιλίας για να μεταφέρουν πρώτοι τα ευχάριστα. Δε βλέπω το λόγο γιατί θα πρέπει να με ενοχλεί κάτι τέτοιο.

 

οχι δεν προλάβαμε γιατι η γυναίκα μου μόλις είχε σηκωθεί απο το κρεβάτι και η κοπέλα ρώτησε και εξαφανίστηκε!

 

Οταν επισκεφτήκαμε τον γυναικολογο απορησε πως και δεν μας κράτησαν για ον πρώτο υπερηχο στο κεντρο!

 

Δεν παρέχουν καμια ψυχολογική υποστήριξη καθώς δεν επικοινωνούν μαζι σου σε περίπτωση αρνητικών αποτελεσμάτων ( αλλα ούτε και θετικών πέρα απο την αναγγελία του θετικού τεστ )

 

Παρέχεται ψυχολογική υποστήριξη, το γράφει και στην ιστοσελίδα τους:http://www.newlife-ivf.gr/services/%...B9%CE%BE%CE%B7

Κακώς που δεν ενημερωθήκατε. Αν θέλατε, γιατί δεν το ζητήσατε;

 

ε αφου το λέει το σάιτ ετσι θα ειναι ... Εδω δεν μπορούσαν να κάνουν μια εκτύπωση , ψυχολογική υποστήριξη θα παρέχουν...

 

Δεν ανακεφαλαιωνουν τα συμπεράσματα μετα απο αποτυχίες πχ δεν εξηγούν στον ασθενή αν ο οργανισμός ανταποκρίθηκε οπως αναμεναν στο καθε πρωτόκολλο. Η αποτυχίες αποδίδονται σε τυχαία γεγονότα χωρις καμια διάθεση ξαψιματος

 

Στην δική μας περίπτωση υπήρχε συνεχής ενημέρωση on the spot. Ήξερα τα πάντα, αλλά ΡΩΤΟΥΣΑ και μου εξηγούσαν. Δεν έφυγα ποτέ με απορίες από το κέντρο

 

το θέμα δεν ειναι να κανείς το τεστ το 100 ερωτήσεων ! Δλδ εινα υποχρεωμενος ο ενδιαφερόμενος να ξέρει να ρωτήσει ποσο πάχος εχει το ενδομητριο και λοιπές εξειδικευμένες ερωτήσεις? ο γιατρός στην περίπτωση μας τελείωνε την εξέταση και πριν προλάβει η σύζυγος μου να ντυθεί είχε εξαφανιστεί! Και οποιος κατάλαβε κατάλαβε...

 

 

Πληροφορίες για την πρόοδο των σταδίων έβγαιναν με το τσιγκελι.

 

Επαναλαμβάνω: μήπως δεν ρωτούσατε;

 

μηπως πληρώσαμε και έπρεπε να μας εξυπηρετούν?

 

Στην δεύτερη προσπάθεια δεν μας έδειξαν καν τον υπερηχο της εισαγωγής στην μήτρα, οταν τον ζήτησα είπαν οτι δεν τον εσωσαν και δεν τον εκτυπωσαν ετσι απλα , και ούτε η εμβριολογος, δν συζητάμε για τον γιατρό, δεν ενημέρωσαν για τα ποσοστα που έχουμε ούτε για το πως πήγαν τα πραγματα.

 

Πραγματικά εκπλήσομαι. Η σύζυγος δεν ήταν μέσα τη στιγμή της εμβρυομεταφοράς; Δεν το είδε live? Έχει αμφιβολίες για το πώς ή αν έγινε σωστά η εμβρυομεταφορά; Για τα ποσοστά, τι περιμένατε να σας πουν; Ύπάρχει κέντρο που λέει τι ποσοστά επιτυχίας έχει κάθε προσπάθεια; Αστείο μου φαίνεται.

 

εμενα πάλι μου φαίνεται πιο αστείο το να ρωτάς την εμβριολογο, για τον γιατρό ούτε κουβέντα θα έπρεπε να τον βρεις πρωτα, για να σου δώσουν μια εκτύπωση και να απαντούν δεν το σώσαμε! Φοβερά ερασιτεχνική απάντηση...

Δεν κάνουν καμια ευκολία πληρωμής ή τυχόν έκπτωση

 

Τα αρνητικά συμπεράσματα φυσικα οπως τα θετικά προκύπτουν απο την προσωπική μου και μονο εμπειρία. Και ειναι απαλλαγμένα απο ψυχολογική φόρτιση, και χωρις να δίνονται πολλές άχρηστες λεπτομέρειες, αν αναφερόμουν σε τέτοιες θα παίρναμε πολλές σελίδες...

 

Συμπερασματικα κατα την γνώμη μου πρόκειται για ένα σύγχρονο κεντρο με καταρτισμένους επαγγελματίες που φυσικα δεν κοροηδευουν όμως δεν κάνουν τίποτα παραπάνω απο τα τυπικά και έχουν επιφανειακή αντιμετώπιση των καταστάσεων και δείχνουν να μην έχουν plan B οταν τα πραγματα δεν βαίνουν ομαλά.

 

επισης τωρα με τις εκτυπώσεις θυμήθηκα μια ακόμα ερασιτεχνική τελείως συμπεριφορά, οταν πριν την πρωτη εμβρυομεταφορα μας είπε ενας βοηθός του γιατρού οτι πιάσαμε τα κριτήριο της μεταφοράς, και στην ερώτηση μου ποσα ωαρια ειναι ώριμα και σε τι διάμετρο , και άρχισε στο πόδι πάντα να απαντά πχ 1 18 mm 1 22mm κλπ , και φυσικα δεν μπορούσα να συγκράτησω τόσα νούμερα, οταν μετα απο 5 λεπτα πήγα να τον βρω άφαντος και αυτός βρήκα την νοσοκόμα και της ζήτησα να κανει μια εκτύπωση γιατι ήταν αποθηκευμένα τα στατιστικά των ωαριων , οσο και αν προσπάθησε η κοπέλα δεν κατάφερε να μου τα δώσει , και υποτίθεται θα μου τα έδιναν απο βδομάδα! Ακόμα τα περιμένω....απειρία ,

 

εγωισμός, αλαζονεία. Που να είχαν και δουλεια τι θα γινόταν!

 

Φίλη έχεις την άποψη σου και την εμπειρία σου έχω την δική μου.

 

Δεν σου κανει εντύπωση οτι σε προηγούμενο ποσταρισμα υπαρχει καποια κυρία που ενω έμεινε έγκυος και γέννησε με την βοήθεια του συγκεκριμένου κέντρου παρολα αυτα γράφει οτι είχε θέματα μαζι τους!

 

ξερεις πολλούς να πετυχαίνουν και να έχουν παρόλα αυτα παραπονα? ας προβληματιστούν οι υποψήφιοι πελάτες του κέντρου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου κανει εντύπωση οτι σε προηγούμενο ποσταρισμα υπαρχει καποια κυρία που ενω έμεινε έγκυος και γέννησε με την βοήθεια του συγκεκριμένου κέντρου παρολα αυτα γράφει οτι είχε θέματα μαζι τους!

 

Τιποτα πλέον δεν μου κάνει εντύπωση, γιατί ο καθένας μας αναζητά διαφορετικά πράγματα. πχ έχω ακούσει γυναίκες να είναι σούπερ ντούπερ ευχαριστημένες απο γιατρούς που εδώ και λίγους μήνες είναι στης φυλακής τα σίδερα. Σας ρώτησα κάτι και δεν απαντήσατε. Εμπειρίες από άλλα κέντρα εξωσωματικής είχατε; Αναφέρατε ότι σε άλλα κάνουν τον πρώτο υπέρηχο, αλλά μπορεί απλώς να το έχετε ακούσει από τρίτους. Τους επισκεφτήκατε οι ίδιοι για να μπορείτε να κάνετε τη σύγκριση;

 

Σε καμία περίπτωση δεν αμφιβάλω ότι αυτές ήταν οι εμπειρίες σας, αλλά δυστυχώς σε άλλα κέντρα εξωσωματικής, μας "ξεπετάνε" πολύ χειρότερα. Το σχόλιό σας "πού και να είχαν κόσμο δηλαδή" υποδηλώνει ότι όσο μεγαλύτερο το κέντρο, τόσο χειρότερη η αντιμετώπιση. Συμφωνείτε μ΄αυτό; Και στο new life έχει πολύ περισσότερο κόσμο τώρα, σε σχέση με την εποχή που πήγα εγώ. Δεν έχω καμία διάθεση να υπερασπιστώ υπέρμαχα το new life, απλώς κι εγώ την εμπειρία μου και τη γνώμη μου κατέθεσα.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα πλέον δεν μου κάνει εντύπωση, γιατί ο καθένας μας αναζητά διαφορετικά πράγματα. πχ έχω ακούσει γυναίκες να είναι σούπερ ντούπερ ευχαριστημένες απο γιατρούς που εδώ και λίγους μήνες είναι στης φυλακής τα σίδερα. Σας ρώτησα κάτι και δεν απαντήσατε. Εμπειρίες από άλλα κέντρα εξωσωματικής είχατε; Αναφέρατε ότι σε άλλα κάνουν τον πρώτο υπέρηχο, αλλά μπορεί απλώς να το έχετε ακούσει από τρίτους. Τους επισκεφτήκατε οι ίδιοι για να μπορείτε να κάνετε τη σύγκριση;

 

Σε καμία περίπτωση δεν αμφιβάλω ότι αυτές ήταν οι εμπειρίες σας, αλλά δυστυχώς σε άλλα κέντρα εξωσωματικής, μας "ξεπετάνε" πολύ χειρότερα. Το σχόλιό σας "πού και να είχαν κόσμο δηλαδή" υποδηλώνει ότι όσο μεγαλύτερο το κέντρο, τόσο χειρότερη η αντιμετώπιση. Συμφωνείτε μ΄αυτό; Και στο new life έχει πολύ περισσότερο κόσμο τώρα, σε σχέση με την εποχή που πήγα εγώ. Δεν έχω καμία διάθεση να υπερασπιστώ υπέρμαχα το new life, απλώς κι εγώ την εμπειρία μου και τη γνώμη μου κατέθεσα.

 

Έχω κανει επίσκεψη σε ένα ακόμα κεντρο της πόλης αλλα επέλεξα το new life πιστεύοντας οτι επειδη δεν πηζουν στην δουλεια θα μας προσεχαν περισσότερο . Διαψευστηκα.

Το να μου λες να συγκρίνω με αλλα κέντρα τα οποία ξεπετουν τους πελάτες τους δεν μου λέει κάτι. Προφανώς δεν θα μου κάνουν ούτε αυτα οπως δυστυχώς με άφησε ακάλυπτο και το new life.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα!! είμαστε στο ψάξιμο κλινικής για εξωσωματική και η γιατρός μου μου πρότεινε την NewLife. τι εννοείς όταν λες δεν χρεώνουν extra την μικρογονιμοποίηση;;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!! είμαστε στο ψάξιμο κλινικής για εξωσωματική και η γιατρός μου μου πρότεινε την NewLife. τι εννοείς όταν λες δεν χρεώνουν extra την μικρογονιμοποίηση;;

 

Εννοώ οτι σε μένα τουλάχιστον στην τιη που μου είπαν στην αρχη παρότι τελικα κάναμε μικρο δεν χρέωση έξτρα. Σε αλλα κέντρα απο οτι έχω ακούσει χρεώνεται έξτρα. Μας ρώτησαν θέλετε να κάνουμε? τους ρωτήσαμε αυξάνονται τα ποσοστα των γονιμοποιημενων? μας είπαν ναι , οπότε σκέφτηκα τότε γιατι μας ρωτάτε? και απάντησα στον εαυτό προφανώς γιατι στο χρεώνουν αλλα τελικα δεν χρεωθηκε.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Εννοώ οτι σε μένα τουλάχιστον στην τιη που μου είπαν στην αρχη παρότι τελικα κάναμε μικρο δεν χρέωση έξτρα. Σε αλλα κέντρα απο οτι έχω ακούσει χρεώνεται έξτρα. Μας ρώτησαν θέλετε να κάνουμε? τους ρωτήσαμε αυξάνονται τα ποσοστα των γονιμοποιημενων? μας είπαν ναι , οπότε σκέφτηκα τότε γιατι μας ρωτάτε? και απάντησα στον εαυτό προφανώς γιατι στο χρεώνουν αλλα τελικα δεν χρεωθηκε.

 

Γιατί σε άλλα κέντρα αφήνουν επίτηδες τις πρώτες 1-2 προσπάθειες χωρίς μικρογονιμοποίηση για να δουν τη δυναμική του γενετικού υλικού. Ή επειδή έχει μικρότερα ποσοστά επιτυχίας, οπότε σου λέει "άστους, θα ξανάρθουν" Συγκεκριμένα έχω φιλικό ζευγάρι που το κέντρο που επισκέφτηκαν ΕΠΕΜΕΝΕ να μην κάνουν μικρογονιμοποίηση, για να δουν (λέει) αν τα σπερματοζωάρια μπορουν να γονιμοποιήσουν απο μόνα τους. Γιατί τα ωάρια ήταν καλά, με το σπέρμα ειχαν πρόβλημα. Λες κι αν γονιμοποιούσαν από μονα τους, θα πήγαινα σ αυτούς! Επίσης υπάρχουν ζευγάρια που θεωρούν τη μικρογονιμοποιηση πολύ επεμβατική και την αποφεύγουν.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε άλλα κέντρα αφήνουν επίτηδες τις πρώτες 1-2 προσπάθειες χωρίς μικρογονιμοποίηση για να δουν τη δυναμική του γενετικού υλικού. Ή επειδή έχει μικρότερα ποσοστά επιτυχίας, οπότε σου λέει "άστους, θα ξανάρθουν" Συγκεκριμένα έχω φιλικό ζευγάρι που το κέντρο που επισκέφτηκαν ΕΠΕΜΕΝΕ να μην κάνουν μικρογονιμοποίηση, για να δουν (λέει) αν τα σπερματοζωάρια μπορουν να γονιμοποιήσουν απο μόνα τους. Γιατί τα ωάρια ήταν καλά, με το σπέρμα ειχαν πρόβλημα. Λες κι αν γονιμοποιούσαν από μονα τους, θα πήγαινα σ αυτούς! Επίσης υπάρχουν ζευγάρια που θεωρούν τη μικρογονιμοποιηση πολύ επεμβατική και την αποφεύγουν.

 

Ναι εντάξει αν υπαρχει ενα μπατζετ 20-25 χιλιάδες για τον ερχομό ενός παιδιού , και χρονια για να πειραματίζεται , γιατι οχι να κανει καποιο ζευγάρι 2-3 δοκιμαστικές να σκασεις 8 με 12 χιλιαρικα με φαρμακα και λοιπές εξετασεις για να δεις που ειναι η δυναμική σου! Και μετα απο 2-3 χρονια που θα δεις την δυναμική σου και καταστρωσει το πλάνο του το κεντρο και αφου σου εχει πάρει και το τελευταίο ευρω μπορει και να πετύχεις, αν δεν εχει φτάσει η γυναίκα τα 43-44 οπότε σου λένε να καλα αυτα αλλα η ηλικία ειναι απαγορευτική ....

 

Φυσικα αστειεύομαι....

 

Και φυσικα τα παντα δεν ειναι η μικρο γονιμοποίηση. Ειναι ενας μονο σκοπελος που πρεπει να περάσεις. Το κεντρο πρεπει να εκτιμά την δυναμική του υλικού που εχει και να εμπιστεύεται το εργαστήριο του το προσωπικό και τις μεθόδους του και να παίρνει αποφάσεις για βλαστοκυστες οταν υπαρχει καλο υλικό και αρκετό.

 

edit admin

Link to comment
Share on other sites

Φίλη δεν έχω καποιο λόγο να αμφιβάλλω για την αντιμετώπιση που είχες και για τα επαναλλημενα τηλέφωνα του γιατρού.

 

Αλλα μονο και μονο οτι σε κάποιους πελάτες φέρονται ετσι και σε κάποιους άλλους ακριβώς αντίθετα θα πρεπει όλους να μας προβληματίσει περι επαγγελματισμού.

 

Εμεις όσες φορές και αν ζητήσαμε τον γιατρό στον τηλέφωνο στάθηκε αδύνατο να τον βρούμε και οταν μας έπαιρναν πισω , αφου έπρεπε πάντα να περάσουμε απο την συνέντευξη της γραμματείας και αφου έπρεπε να την πείσουμε οτι δεν είχαμε πειστεί απο τις "επιστημονικές" της εξηγήσεις πάντα μας έπαιρνε η εμβριολογος και ποτε ο γιατρός.

 

Ακόμα και μετα την αποξεση οταν τους πήρε τηλέφωνο η γυναίκα μου και είπε στην γραμματεία πάντα , γιατι ο γιατρός φυσικα δεν ήταν διαθέσιμος, οτι είχε κάποιους πόνους και να ενημερωθεί ο γιατρός , απλα δεν μας κάλεσε ποτε...

 

Επίσης το ξεπεταγμα που μας έκαναν μετα την πρωτη θετική χωριακη ήταν υποδειγματικό! Μας ρώτησαν χωρις να μας πουν τι το θέλουν το όνομα του γυναικολογου! Στον οποίο έστειλαν τα στοιχεια μας με φαξ χωρις να μας ρώτησουν!

 

επειδη γνώρισα το γιατρό εδω και ένα χρονο μου κανει εντύπωση αυτο με το οτι σε εψαχνε στο τηλέφωνο και ρωτούσε και λοιπά και λοιπά...

 

Εμεις δώσαμε στο συγκεκριμένο κεντρο κοντά στα 7 χιλιαρικα σε 7 μήνες και μετα απο την δεύτερη αποτυχία δεν σήκωσαν ούτε ένα τηλέφωνο για να μας πουν οτιδήποτε! Ούτε συμπεράσματα , ούτε ανακεφαλαιωση ούτε τπτ....

 

Τελος ένα ακόμα αρνητικο ήταν οτι ο γιατρός σε απέτρεπε απο οποιαδήποτε εξτρα εξέταση. Μην κοιτάς για θρωμβοφιλια, μην κανείς αιματολογικες , μην κανείς καρυοτυπος τπτ. Ολα ειναι τυχαία γεγονότα...

 

απειρια-εγωισμός-αλαζονεία το τρίπτυχο του κέντρου. Απο αυτα που είδα εγω πάντα.

 

Οσο σχετικα για το αν μας αρέσει ένα κεντρο ή όχι , εννοείται οτι πηγαίνουμε εκει που πιστεύει καλυτερα ο καθένας, αλλα θα ήθελα να βλέπω περισσότερες νηφάλιες και ψύχραιμες απόψεις για το τι συναντά ο καθένας εκει που πηγαίνει ωστε να μαθαίνουν και οι υπόλοιποι.

Δεν θα μπορούσε να μιλήσει κάποιος για εμένα σαν εμένα!!!! Δυστυχώς βίωσα ακριβώς τα ίδια!!!!!! Δυστυχώς που το έζησαν κι 'αλλοι!!!!!!!!!!! Δυστυχώς αυτοί χτίζουν καριέρες σε γκρεμισμενα όνειρα και ραγισμένες καρδιές!!!!!!!! Δυστυχώς!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mακαρι να διαβαζουν κάποιοι απο τους υπευθυνους για να χαμηλώσουν την μπαλα...ώστε να εξυπηρετηθουν καλυτερα οι επομενοι.

Παντως στο συγκεκριμένο κεντρο οπως εγραψα κραταω και το δισταγμο τους να προχωρησουν σε βλαστοκυστες ενω ειχαν στα χερια του υλικό καλύτερης ποιότητας όπως έλεγαν και σε καλό αριθμο. Αυτό δείχνει οχι ιδιαιτερη πιστη στο εργαστηριο στα υλικα και στις μεθοδους

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αναλύσω τόσο τα εργαστηριακά τους παρά μόνο θα σταθώ στη δεύτερη εμβρυομεταφορα μπα μετά τηΝ αποβολή!!!! Παίχτηκε το ίδιο σκηνικό με εσάς!!! Δεν μπορούσε η μαία να εκτυπώσει τον υπέρηχο γιατί χάθηκε!!!!!! Πόσο φθηνοι άνθρωποι!!! Ξεγελούν ελπίδες με 1400 Ευρώ!!!!! Που για κάποιον είναι ένα δάνειο που δεν θα ξεπληρώσει ποτέ με συνέπεια να χάσει και το ίδιο του το σπίτι!!!! Ακούγομαι σκληρή, αλλά είμαι πραγματική!!!!! Σκληρή με έκαναν τα ραγισμένα μου τα όνειρα, οι χαμένες μου ελπίδες και οι οικονομίες!!! Μα παν απ 'όλα τα χαμένα μου τα χρόνια που δεν χρωστούσα σε κανέναν!!!!!!! Τα έχω χάσει όλα!! Ασ χάσουν κι 'αυτοί κάτι!!! Ο καιρός που πήγαινα στα ιατρεία τους φοβισμένη και σιωπηλή,πέρασε!! Τώρα θα μιλάω εγώ!!!! Ήμουν 27 και είμαι 38!!! Η διάγνωση:Σ.Π.Ω!!!!! ο Θεός να φωτίσει εμάς να διαλέγουμε και αυτούς μη πάρουν και άλλες ψυχές στο λαιμό τους!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ειναι πάγια τακτική του γιατρού αυτού του κέντρου να μην σε παίρνει τηλέφωνο. Σε παίρνει κυρίως η γραμματεία και αν επιμείνεις σε καλεί η Εμβρυολογος. Γιατρός δύσκολα... Είτε επιτυχείς και πολυ περισσότερο στην αποτυχία , που σου λένε ενα ξερό αρνητικο και ουτε σε ξαναφέρνουν ενα τηλέφωνο για να γίνει εστω μια ανακεφαλαίωση του πως πήγαν τα πραγματα! Μιλάμε για εντελώς αντιεπαγγελματική συμπεριφορά.

 

Εδω και καιρο διαφημίζουν οτι εχουν νέες χαμηλότερες τιμες. Ηταν απαραίτητο και γιατι νομιζω δουλεια πλέον δεν πρεπει να εχουν οπως ειχαν στο ξεκίνημα και γιατι απλα αυτα που προσφέρουν ειναι σαφώς λιγότερα απο του ανταγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Μηπως εχει δοκιμασει κανενας να κανει χρηση DHEA(ΑΝΔΡΟΓΟΝΑ)? Και αν ναι αν εχει δει αποτελέσματα θετικα και τι παρενέργειες ειχε γιατι λογο υψηλης FSH 19 και χαμηλη AMH ο γιατρος μου προτεινε και αυτή την λυση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Μηπως εχει δοκιμασει κανενας να κανει χρηση DHEA(ΑΝΔΡΟΓΟΝΑ)? Και αν ναι αν εχει δει αποτελέσματα θετικα και τι παρενέργειες ειχε γιατι λογο υψηλης FSH 19 και χαμηλη AMH ο γιατρος μου προτεινε και αυτή την λυση.

 

fraoulika, υπάρχουν εξωσωματικοί που την προτείνουν. Δεν έχω πάρει, οπότε δεν μπορώ να σου πω.

Δες εδώ ένα βίντεο που πιθανόν να σου φανεί χρήσιμο. Ο συγκεκριμένος γιατρός τη χρησιμοποιεί για τις ασθενείς του.

 

 

επίσης, δες εδώ που γίνεται σχετική συζήτηση

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=136890

 

τελικά ποιον γιατρό επισκέφτηκες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

smamy σε ευχαριστω πολύ για την ανταποκριση , το dhea προεκυψε από την επισκεψη για ανακεφαλαιωση μετα τις 2 αποτυχημένες προσπάθειες που ειχα στο κεντρο που ειχα αναφερει, απλα τωρα συζηταω με τον γυναικολογο μου και για αυτην την λυση αλλα και αλλαγη κεντρου, παντως αν καταληξουμε σε αυτό που μου πρότεινες θα σου τις εντυπώσεις μου(γνωμη του γιατρου μου να ηρεμησω λιγο και να ανασυγκροτησω τις δυναμεις μου),ευχομαι να πανε όλα καλα τοσο σε μενα αλλα και σε όλα τα κορίτσια που βρίσκονται σε αυτην την διαδικασια!

Link to comment
Share on other sites

smamy σε ευχαριστω πολύ για την ανταποκριση , το dhea προεκυψε από την επισκεψη για ανακεφαλαιωση μετα τις 2 αποτυχημένες προσπάθειες που ειχα στο κεντρο που ειχα αναφερει, απλα τωρα συζηταω με τον γυναικολογο μου και για αυτην την λυση αλλα και αλλαγη κεντρου, παντως αν καταληξουμε σε αυτό που μου πρότεινες θα σου τις εντυπώσεις μου(γνωμη του γιατρου μου να ηρεμησω λιγο και να ανασυγκροτησω τις δυναμεις μου),ευχομαι να πανε όλα καλα τοσο σε μενα αλλα και σε όλα τα κορίτσια που βρίσκονται σε αυτην την διαδικασια!

 

νομίζω ότι το να ηρεμήσεις θα σε βοηθήσει για ό,τι κι αν επιλέξεις στη συνέχεια! καλή επιτυχία σου εύχομαι, όπως και σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν, κι αν τελικά το πάρεις το dhea, αν θέλεις ενημέρωσέ μας για την εμπειρία σου.

φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Μηπως εχει δοκιμασει κανενας να κανει χρηση DHEA(ΑΝΔΡΟΓΟΝΑ)? Και αν ναι αν εχει δει αποτελέσματα θετικα και τι παρενέργειες ειχε γιατι λογο υψηλης FSH 19 και χαμηλη AMH ο γιατρος μου προτεινε και αυτή την λυση.

 

 

 

Καλησπερα fraoulika

 

Σου ευχομαι η επομενη φορα να ειναι η τυχερη σου.

Και σε ολες τις κοπελες που προσπαθουν.

 

Εχω υψηλη fsh το πηρα για ενα μηνα προσφατα και τωρα που μου τελειωσε θελω να παραγγειλω το επομενο.

Εξετασεις δεν εχω κανει ακομα για να δω αποτελεσματα.

Αλλα πρεπει να το παρω 2-3 μηνες συνεχομενα.

 

Ειναι σαν τονωτικο, διεγερτικο καπως. Οταν το επαιρνα δεν ενιωθα την αναγκη για καφε. Δεν ξερω εαν αυτο ηταν η αιτια γιατι παιρνω και βιταμινες.

Ομως παρατηρησα οτι εκεινο το διαστημα ειχα καποιες αρρυθμιες οταν επινα και καφεδες.

Ημουνα και φοβερα πιεσμενη απο δουλεια. Ισως να εφταιγε και αυτο.

Θα δειξει με τις επομενες δοσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Μετα απο την εμπειρία μας στο κεντρο σε 2 κύκλους και μια σπερματεγχυση καταλήξω:

 

+

Επαφή με τον γιατρό στο πρώτο ραντεβού και όχι με εμβριολογο

Εμβριολογοι με μεγάλη εμπειρία στον χώρο

Δείχνουν να τηρούν αυστηρά πρωτόκολλα και προδιαγραφές διαδικασιών

Δεν χρεώνουν την επίσκεψη

Δεν χρεώνουν έξτρα πχ μικρό γονιμοποίηση

Δεν έχουν μεγάλες αναμονες

Στην φάση της εμβριο μεταφοράς διαθέτουν μονοκλινο ανεξάρτητο δωμάτιο

Σύγχρονες και υψηλής στάθμης απο άποψης καθαριότητας εγκαταστάσεις.

 

-

Αψογα καταρτισμένος γιατρός αλλα κατα την γνώμη μου πάντα απειρος

Δύσκολη επαφη με τον γιατρό καθώς ειναι πολυ δύσκολα προσβασιμος σε τηλεφωνικές, και οχι μονο επικοινωνίες

 

Η γραμματεία δεν εκτελεί μονο χρέη γραμματείας αλλα ουσιαστικα τοποθετείται σε ιατρικά ζητήματα για προφανείς λόγους

 

Δεν τεκμηριονονται επαρκώς και δεν συζητιούνται με τον ενδιαφερόμενο εκτενώς , αναπτύσσοντας τα θετικά και αρνητικα βασικών διαδικασιών.

 

Ενδεικτικά αναφέρω , αριθμος ωαριων προς μεταφορά, βλαστοκυστες ή μη κλπ

Δεν κάνουν τον πρώτο υπερηχο στο κεντρο καθώς θεωρούν οτι η δουλεια τους τελειώνει στο πρώτο τεστ χοριακης.

 

Διέκρινα μια μεγάλη βιασύνη στο να σε προωθήσουν σε γυναικολογο αμέσως μετα το πρώτο θετικο τεστ. Μας ανέφεραν οτι το τεστ ήταν θετικό και στο καπάκι μας ζήτησαν τον γυναικολογο μας χωρις να μας πουν τι τον θέλουν! Μετα μας ανακοίνωσαν οτι επικοινώνησαν με τον γιατρό και να τον πάρουμε για τα περαιτέρω!

 

Οταν επισκεφτήκαμε τον γυναικολογο απορησε πως και δεν μας κράτησαν για ον πρώτο υπερηχο στο κεντρο!

 

Δεν παρέχουν καμια ψυχολογική υποστήριξη καθώς δεν επικοινωνούν μαζι σου σε περίπτωση αρνητικών αποτελεσμάτων ( αλλα ούτε και θετικών πέρα απο την αναγγελία του θετικού τεστ )

 

Δεν ανακεφαλαιωνουν τα συμπεράσματα μετα απο αποτυχίες πχ δεν εξηγούν στον ασθενή αν ο οργανισμός ανταποκρίθηκε οπως αναμεναν στο καθε πρωτόκολλο. Η αποτυχίες αποδίδονται σε τυχαία γεγονότα χωρις καμια διάθεση ξαψιματος

 

Πληροφορίες για την πρόοδο των σταδίων έβγαιναν με το τσιγκελι.

 

Στην δεύτερη προσπάθεια δεν μας έδειξαν καν τον υπερηχο της εισαγωγής στην μήτρα, οταν τον ζήτησα είπαν οτι δεν τον εσωσαν και δεν τον εκτυπωσαν ετσι απλα , και ούτε η εμβριολογος, δν συζητάμε για τον γιατρό, δεν ενημέρωσαν για τα ποσοστα που έχουμε ούτε για το πως πήγαν τα πραγματα.

 

Δεν κάνουν καμια ευκολία πληρωμής ή τυχόν έκπτωση

 

Τα αρνητικά συμπεράσματα φυσικα οπως τα θετικά προκύπτουν απο την προσωπική μου και μονο εμπειρία. Και ειναι απαλλαγμένα απο ψυχολογική φόρτιση, και χωρις να δίνονται πολλές άχρηστες λεπτομέρειες, αν αναφερόμουν σε τέτοιες θα παίρναμε πολλές σελίδες...

 

Συμπερασματικα κατα την γνώμη μου πρόκειται για ένα σύγχρονο κεντρο με καταρτισμένους επαγγελματίες που φυσικα δεν κοροηδευουν όμως δεν κάνουν τίποτα παραπάνω απο τα τυπικά και έχουν επιφανειακή αντιμετώπιση των καταστάσεων και δείχνουν να μην έχουν plan B οταν τα πραγματα δεν βαίνουν ομαλά.

 

Δυστυχως και στην δικη μου περιπτωση παιχτηκε το ιδιο σκηνικο. Στην δευτερη προσπαθεια εξωσωματικης αποκαλυφθηκε το πραγματικο τους προσωπο..κοροιδια στο μεγαλειο της....χαμενοι υπερηχοι, εκτυπωτες που δεν δουλευουν και απο επιστημονικες απαντησεις τιποτα...κριμα τα λεφτα που τους δωσαμε και τις ελπιδες που τους εναπωθεσαμε....το αποκορυφωμα ηταν οταν ζητησα τον φακελο μου για να τον δειξω σε αλλον γιατρο πηρα ενα ωραιοτατο οχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δυστυχως και στην δικη μου περιπτωση παιχτηκε το ιδιο σκηνικο. Στην δευτερη προσπαθεια εξωσωματικης αποκαλυφθηκε το πραγματικο τους προσωπο..κοροιδια στο μεγαλειο της....χαμενοι υπερηχοι, εκτυπωτες που δεν δουλευουν και απο επιστημονικες απαντησεις τιποτα...κριμα τα λεφτα που τους δωσαμε και τις ελπιδες που τους εναπωθεσαμε....το αποκορυφωμα ηταν οταν ζητησα τον φακελο μου για να τον δειξω σε αλλον γιατρο πηρα ενα ωραιοτατο οχι.

 

Τελικά τιποτα δεν ειναι τυχαίο! Κρίμα γιατι φανταζόμουν οτι με το πέρασμα του χρόνου θα διορθώνονταν, αλλα βλέπω τις ίδιες εμπειρίες...

 

Ο γιατρός παραμένει ο ίδιος ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Είμαι καινούργια στην παρέα και αναζητώ κέντρο εξωσωματικής εδώ στην Θεσσαλονίκη. Η γιατρός μου μου σύστησε το Newlife, αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για το Embryolab. Σκέφτομαι να κλείσω ραντεβού και με τα δύο και μετά να αποφασίσω ποιό μου κάνει περισσότερο. Δύο ερωτήσεις θα ήθελα να σας κάνω. Χρειάζεται να κάνω κάποιες εξετάσεις πριν αποτανθώ στα κέντρα αυτά ή να περιμένω να με καθοδηγήσουν τα ίδια; Και η δεύτερη... Ποιό το κόστος περίπου και πώς πληρώνω στα κέντρα αυτά;

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε πως λέγεται ο γυναικολόγος στην κλινική new laif! Σας παρακαλώ!! Εχω κάνει αφερεσει στης δύο σάλπιγγες και θα κάνω εξωσωματική σκέφτομαι την κλινική new laif! Αλλά θα ήθελα να ηξερα πως λέγεται ο γιατρός!! Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Eχω κάνει και γω εξωσωματική στο New Life.Εμεινα ευχαριστημένη από το κέντρο και από τους εμβρυολόγους. Είναι εξαιρετικοί.Υπάρχουν πολλοί γιατροί γυναικολόγοι στο κέντρο όπως και πολλοί εξωτερικοί συνεργάτες που το χρησιμοποιούν για τις εξωσωματικές.Για να δεις κάτι συγκεκριμένο μπες στο site.Ότι άλλο χρειαστείς μπορείς να με ρωτήσεις.Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Eχω κάνει και γω εξωσωματική στο New Life.Εμεινα ευχαριστημένη από το κέντρο και από τους εμβρυολόγους. Είναι εξαιρετικοί.Υπάρχουν πολλοί γιατροί γυναικολόγοι στο κέντρο όπως και πολλοί εξωτερικοί συνεργάτες που το χρησιμοποιούν για τις εξωσωματικές.Για να δεις κάτι συγκεκριμένο μπες στο site.Ότι άλλο χρειαστείς μπορείς να με ρωτήσεις.Καλή επιτυχία

 

Ευχαριστώ πολύ!!απλά διάβασα κάποια αρνητικά σχόλια για τον γυναικολόγο γιαυτό ρωτισα τι όνομα του!! Γνωρίζεται τον αθανασιο παντελή?? Αν ναι τι γνώμη έχεται? Έκανα αφερεση στης δύο σάλπιγγες και ή μόνη λύση είναι εξωσωματική και ψάχνω πολύ!! Ευχαριστώ και παλυ! ☺

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...