Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κολπίτιδα κατά το 1ο τρίμηνο


Recommended Posts

Μόλις έκλεισα την 5η εβδομάδα κύησης, κατόπιν εξωσωματικής και δυστυχώς έχω πάθει κολπίτιδα σε αρκετά άσχημο βαθμό. Ξεκίνησε με τα κολπικά υπόθετα outrogestan (τα οποία πλέον τα παίρνω από το στόμα) και επιδυνώνεται φαντάζομαι από την λήψη κορτιζόνης. Το κακό είναι ότι υποφέρω από ουρολοιμώξεις και τον Ιούνιο σε μια αποτυχημένη προσπάθεια IUI πάλι είχα πάθει κολπίτιδα η οποία εξελήχθηκε σύντομα σε ουρολοίμωξη. Τότε όμως δεν υπήρχε εγκυμοσύνη και έτσι μπόρεσα να πάρω αντιβοίωση, τώρα έχω πανικοβληθεί και δεν ξέρω τι να κάνω. Ο γιατρός λέει ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε, αλλά δεν μου αρκεί διότι όπως προείπα φοβάμαι τα χειρότερα. Μήπως μπορείτε να μου προτείνεται κάτι, ή αν έχετε υπόψιν σας θεραπείες κατά τις κολπίτιδας στο 1ο τρίμηνο, έτσι ώστε να το συζητήσω μαζί του. Σκέφτομαι πόσο κακό θα κάνει το dactarin τώρα σε σχέση με την αντιβίωση που ίσως θα πρέπει να πάρω αργότερα. :-(

149fp3.pnga>
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ποιο μικρόβιο ευθύνεται για την κολπίτιδά σου; Στην εγκυμοσύνη είχα πάθει μία από κολοβακτηρίδιο και δύο από κάντιντα. Στην πρώτη πήρα αντιβίωση στο πρώτο τρίμηνο και οι άλλες δύο (ήταν από την αντιβιώση) αντιμετωπίστηκαν με κολπικές κρέμες...

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαινω !ειχα και εγω μυκιητες στον κολπο απο την φαση της ωοληψιας και μετα!εκανα υπομονη αλλα οταν διαπιστωσα την εγκυμοσυνη και μετα δεν αντεξα και ζητησα να μου δωσει ο γιατρος μου θεραπεια...δεν μου εφερε αντιρρηση καμια,και μου ειπε οτι δεν εχει κανενα κινδυνο!μου εδωσε canesten kolpikh krema και travocort εξωτερικα ,σε μερικες μερες περασε η φαγουρα...

Στην γυναικολογο μου ομως που με ανελλαβε αργοτερα οταν της ειπα οτι εκανα θεραπεια μου ειπε οτι δεν θεραπευουμε τους μυκητες στην εγκυμοσυνη..

ειναι ομως λιγακι υπερβολικη νομιζω ...

συζητησε το με τον εξωσωματικο σου ,ειναι αδικο να ταλαιπωρεισαι...

ejdn5zdpe3acpa7l.pngejdn5zdpe3acpa7l.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...