Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΗΧΟΣ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΕΙ


Recommended Posts

Λοιπόν, είπα να ποστάρω το πρόβλημα μου σε καινούριο τόπικ μιας και δεν βρήκα κάτι παρόμοιο στο φόρουμ.

 

Ο μπέμπης από τότε που ήρθαμε σπίτι όταν θηλάζει κάνει έναν περίεργο ήχο σαν να ξε-βεντουζάρει η θηλή από το στόμα του. Όμως δεν του φεύγει από το στόμα και συνεχίζει να θηλάζει. Με κάθε ρουφηξιά ακούγεται ένας ήχος "κλακ". Αποτέλεσμα να καταπίνει πολύ αέρα (ακούγεται ένα γκλουπ στην κατάποση, ένδειξη ότι καταπίνει και αέρα) κι ύστερα από λίγο νευριάζει, δεν θέλει να θηλάσει άλλο αλλά ανοίγει το στόμα και ψάχνει το στήθος (δεν έχει χορτάσει), μόλις κάνει αυτό το κλακ πετάγιεται πίσω και αφήνει τη θηλή, κλαίει κλπ. Βέβαια δεν γίνεται πάντα αυτό. Είναι ελάχιστες φορές που έχει θηλάσει χωρίς καν να ακουστεί αυτό το κλακ.

 

Τον σηκώνω συχνά για να ρευτεί ώστε να φύγει όλος αυτός ο αέρας που έχει καταπιεί. Πιάνει πολύ καλά τη θηλή. Λέω μήπως είναι πολύ έντονο το let-down και του έρχεται απότομα στο στόμα και το κάνει. Έχω βγάλει αρκετό με το χέρι πριν να του το προσφέρω για να μην του έρχεται απότομα αλλά τίποτα. Έχω δοκιμάσει άπειρες στάσεις αλλά όπως κι αν τον βάλω το ίδιο γίνεται. Το κάνει σε όλη τη διάρκεια του θηλασμού οπότε μάλλον δεν πρέπει να είναι το let-down.

 

Έχει συμβεί σε καμία άλλη κοπέλα αυτό μήπως και βρω την άκρη; Σόρυ για το τεράστιο ποστ, ελπίζω να το περιέγραψα καλά το πρόβλημα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και ο δικός μου κάνει ακριβώς το ίδιο!!! Νομίζω ότι είναι όντως το let-down. Το διάβασα στο Kellymom νομίζω. Κρατάει την άκρη της θηλής για να ρεγουλάρει τη ροή και να μην πνιγεί. Πολλές φορές πνίγεται κιόλας ο καημενούλης αλλά εκεί επιμένει και νευριάζει όταν τον σηκώσω για να πάρει κανονική ανάσα!!!

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ Η ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΓΓΑΛΙΑ ...ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΕΝΤΕΛΟΣ ΞΑΠΛΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΑΘΕΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΑΔΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΚΑΛΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ...ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΡΙΚΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΟΠΟΤΕ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΤΑ ΔΙΝΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΟΥ ΞΑΠΛΩΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ...

ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΓΓΑΛΙΑ ΤΗΣ ΦΕΥΓΕΙ Η ΘΗΛΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΕ ΧΑΛΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΜΑΞΙΛΑΡΙΑ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΤΑΣΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΗ ΒΟΛΕΥΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ

ΔΟΚΙΜΑΣΤΕΤΟ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ

ΦΙΛΑΚΙΑΑΑΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Κοριτσια επαναφερω το θεμα για να ρωτησω...το μωρο μου κάνει περιεργους ηχους όλη την ωρα που τρωει κ κάποια στιγμη πνιγεται και σταματαει να αναπνεει...Εχω τρελαθει απο το αγχος.Ειμαι σιγουρη ότι εχω μεγαλη ροη γι αυτο γινεται αυτο και δυστυχως η ροη δε μειωνεται όσο περνα η ώρα αφού η μπεμπα μου πνιγεται σε κάθε γευμα καθολη τη διάρκεια 1 ή 2 φορες. Πειτε μου τι να κάνω??? πάντως μολις πνιγεται τη βγαζω απο το στηθος και τη σηκωνω σε θεση ρεψιματος.Δεν ξερω αν κανω σωστα...ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ!!!!!!!!!!!!!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις κι από το ποστ είχα το ίδιο πρόβλημα με σένα. Τελικά λύση βρήκα θηλάζοντας ξαπλωμένη που η ροή δεν είναι τόσο έντονη. Ακόμα έχω το ίδιο πρόβλημα και δεν μπορούμε να θηλάσουμε σε άλλη στάση εύκολα. Καλά κάνεις και τη βγάζεις όταν πνίγεται και τη σηκώνεις.

 

Έχεις δοκιμάσει να βγάλεις με το χέρι λίγο γάλα πριν τη βάλεις να θηλάσει, ώστε να φύγει το πρωτο έντονο κατέβασμα; Επισης έχεις δοκιμάσει την ώρα που νιώθεις να κατεβαίνει απότομα το γάλα να τη βγάλεις από το στήθος, να το αφήσεις να τρέξει σε μια πετσέτα κι ύστερα να την ξαναβάλεις;

 

Πάντως μην ανησυχείς, όσο μεγαλώνει το μωρό, μαθαίνει να κοντρολάρει πιο εύκολα τη ροή.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...