Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γέννα σε Νερό


Recommended Posts

καλησπερα σε ολες!! :)

ειχε καμια απο εσας εμπειρια απο γεννα σε νερο??

τι γνωριζετε σχετικα??

σε ποια νοσοκομεια της αθηνας γινεται??

ποσο περιπου κοστιζει σε σχεση με την κανονικη γεννα??

:):)

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα!!!

Εχω την εντυπωση οτι αυτη η μεθοδος δε γινετε σε νοσοκομεια ειτε ιδωτικα ειτε δημοσια....αλλα σε καποια κεντρα που εγω να σου πω την αληθεια μου δεν τα πολυεμπιστευομαι....εξ αλλου τοσα χρονια ο ανθρωπος γεννα στη στερια...τι θα το παιξουμε τωρα φαλαινες ή δελφινια;;;; :wink::lol:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω οτι γίνεται στο Κέντρο Φυσικού Τοκετού που υπάρχει στο ϊλιον και αν δεν κάνω λάθος και στο Λητώ (μπες καλύτερα στο site τους για να το τσεκάρεις).

Link to comment
Share on other sites

Στο Λητώ έχει σίγουρα πισίνα, νομίζω και το Ιασώ από ότι μου είχε πει ο γιατρός μου, απλά δεν αναλαμβάνουν όλοι οι γιατροί τοκετούς σε νερό. Σε μιά συζήτηση πάντως που είχαμε μαζί του ( όχι δεν ενδιαφερόμουν προσωπικά για κάτι τέτοιο απλά έτυχε και την κάναμε) μου είπε ότι ο ίδιος είναι πολύ κατά σε κάτι τέτοιο ... ήξερε μάλιστα δυο περιστατικά όπου τα μωράκια δεν τα κατάφεραν , ενώ αν ο τοκετός γινόταν σε κανονικές συνθήκες σίγουρα θα είχαν γλιτώσει. Εννοείται πως τα γεγονότα αυτά αποσωπιούνται για ευνόητους λόγους, άλλωστε βάζουν τους γονείς να υπογράψουν ένα χαρτί ότι φέρουν αυτοί την ευθύνη της όλης διαδικάσίας ... αυτό και μόνο πρέπει να μας βάζει σε σκέψεις.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να το βρεις ευκολα στην Ελλάδα . Οι γιατροι στην Ελλάδα (οχι ολοι φυσικά ! ) έχουν την νοοτροπια "ψεκαστε-σκουπιστε-τελειωσαμε" σιγα μην κατσουν να σκυψουν για να γεννησεις εσυ στο νερο . Θα σου πουνε σιγουρα οτι ειναι πολυ επικίνδυνο παρολο που συναδελφοι τους στο εξωτερικό λενε τα ακριβως αντιθετα . :?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικά απ'οτι εχω καταλαβει δεν γεννάς στο νερό αλλα περνάς εκεί τις ωδίνες...οπότε δεν καταλαβαίνω γιατι να ειναι επικίνδυνο. Οι γιατροί στην Ελλάδα δυστυχώς ειναι αντίθετοι με όλα εκείνα που δεν συμπεριλαμβάνονται στην ύλη της Ιατρικής και εκείνα που τους κουράζουν :evil:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά απ'οτι εχω καταλαβει δεν γεννάς στο νερό αλλα περνάς εκεί τις ωδίνες...

 

Αλλο αυτο και αλλο η γεννα στο νερο . Η γεννα στο νερο γινετε μεσα στο νερο κανονικά . Το να κατσεις στη "μπανιερα" σε ζεστο νερο που βοηθάει πολυ να κανεις διαστολη και να μην πονας , μπορουσα και γω να το κανω που ειχα ζητησει τοκετο εκτος νερου . Το προσφεραν στο νοσοκομειο που γεννησα αλλα ειχα τοσο γρηγορο τοκετο που δεν προλαβα :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στο Λητώ γίνεται σίγουρα τοκετός στο νερό και μάλιστα είναι το πρώτο, και το μόνο, απο τα ιδιωτικά μαιευτήρια που τον εφαρμόζουν.

Το έχω συζητήσει με τον γιατρό μου ήδη, γιατί η μέση μου είναι περίεργη και δεν θα ήθελα να ξαναγεννήσω σε ύπτια θέση όπως την προηγούμενη φορά...

Μου είπε ωστόσο ότι υπάρχουν τρεις "αντενδείξεις" για τον τοκετό στο νερό και γι' αυτό τελικά πολλές κοπέλες το επιλέγουν αλλά λίγες το επιτυγχάνουν... Αυτές είναι: α) η πρόωρη ρήξη των υμένων (σπάσιμο νερών). Πρόωρη λέγεται όταν ΔΕΝ γίνεται απο τον γιατρό μετά τη φάση της διαστολής, αλλά πριν απ' αυτήν την πρώτη φάση του τοκετού. Σ' αυτήν την περίπτωση αποφεύγεται ο τοκετός στο νερό για την αποφυγή μολύνσεων.

β) Η παρουσία αίματος σε οποιοδήποτε στάδιο του τοκετού, οπότε αποφεύγεται ο τοκετός στο νερό για τον ίδιο λόγο που αναφέρθηκε παραπάνω και γ) η χρήση επισκληριδίου, οπότε δεν μπορείς ταυτόχρονα να είσαι και στο νερό.

Αυτά...ελπίζω να μην μου συμβεί τίποτα απο τα τρία και να σας πω μετά απο μερικούς μήνες πώς είναι η γέννα στο νερό.

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ Λαμπρινή μου για την ευχή σου!!!

 

Εμένα πάντως ο γιατρός μου δεν έχει κανένα θέμα με την επιλογή μου...Γι' αυτό άλλωστε μου εξήγησε πότε αντενδείκνυται η γέννα στο νερό, για να συζητήσουμε και τις εναλλακτικές λύσεις σε περίπτωση που δεν μπορέσουμε τελικά να την εφαρμόσουμε...

 

Ευτυχώς είναι απο τους γιατρούς που δεν φοβούνται μην τους πέσει η μούρη αν σκύψουν :)

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!

Εχω την εντυπωση οτι αυτη η μεθοδος δε γινετε σε νοσοκομεια ειτε ιδωτικα ειτε δημοσια....αλλα σε καποια κεντρα που εγω να σου πω την αληθεια μου δεν τα πολυεμπιστευομαι....εξ αλλου τοσα χρονια ο ανθρωπος γεννα στη στερια...τι θα το παιξουμε τωρα φαλαινες ή δελφινια;;;; :wink::lol:

 

εδώ κάνεις λάθος...σε πολλές φυλές οι γυναίκες γεννούσαν αλλά και γεννούν ακόμα στο νερό και μάλιστα σε ποτάμια ή λίμνες...τώρα το αν γίνεται ή όχι αυτό στην Ελλάδα είναι μάλλον θέμα γιατρού...και το να μην το κατάφεραν τα μωράκια' που λέει η Όλγα πιο πάνω θα ήθελα να μου το εξηγήσει αυτός ο γιατρός καλύτερα... :roll:

 

από υγρό περνούν σε υγρό, φόβος πνιγμού δεν υπάρχει, οπότε υποθέτω ή υπήρχε πρόβλημα υγείας ή ελλιπή μέτρα και δεν προστατεύτηκε ο τοκετός...και αν κάποιος γιατρός είναι άσχετος με τον τοκετό στο νερό νομίζω καλό είναι να το δηλώνει απλά και όχι να φοβίζει και να αποθαρρύνει...

 

:roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!

Εχω την εντυπωση οτι αυτη η μεθοδος δε γινετε σε νοσοκομεια ειτε ιδωτικα ειτε δημοσια....αλλα σε καποια κεντρα που εγω να σου πω την αληθεια μου δεν τα πολυεμπιστευομαι....εξ αλλου τοσα χρονια ο ανθρωπος γεννα στη στερια...τι θα το παιξουμε τωρα φαλαινες ή δελφινια;;;; :wink::lol:

 

εδώ κάνεις λάθος...σε πολλές φυλές οι γυναίκες γεννούσαν αλλά και γεννούν ακόμα στο νερό και μάλιστα σε ποτάμια ή λίμνες...τώρα το αν γίνεται ή όχι αυτό στην Ελλάδα είναι μάλλον θέμα γιατρού...και το να μην το κατάφεραν τα μωράκια' που λέει η Όλγα πιο πάνω θα ήθελα να μου το εξηγήσει αυτός ο γιατρός καλύτερα... :roll:

 

από υγρό περνούν σε υγρό, φόβος πνιγμού δεν υπάρχει, οπότε υποθέτω ή υπήρχε πρόβλημα υγείας ή ελλιπή μέτρα και δεν προστατεύτηκε ο τοκετός...και αν κάποιος γιατρός είναι άσχετος με τον τοκετό στο νερό νομίζω καλό είναι να το δηλώνει απλά και όχι να φοβίζει και να αποθαρρύνει...

 

:roll:

 

.....και σε αλλες φυλες τρυπουν τα χειλια τους και βαζουν τεραστιους κρικους με συνεπεια να σαπιζουν και να πεφτουν ολα το δοντια....γινεται....το ερωτημα ειναι...

ειναι καλο;;;;

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Η γέννα σε νερό ειναι πολύ μπροστά για τα συντηρητικά δεδομένα της Ελλαδίτσας μας. Καλύτερη πληροφόρηση θα ειναι κάποια κοπέλα που το έχει κάνει γιατι εμείς απλά εικάζουμε. Ειμαι υπερ όμως και εχω διαβάσει οτι ενα νεογέννητο μπορεί να αντέξει στο νερό αρκετά λεπτά χωρις ανάσα αρα σίγουρα δεν διατρέχει κίνδυνο, εξάλλου φαντάζομαι με το που σκάσει μύτη το κεφάλι βγαίνεις απο το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον!! Η γυναίκα ενός γνωστού ενός φίλου μου (τρέχα γύρευε δηλαδή) γέννησε πριν κανά δίμηνο σε νερό (πισίνα) σε ιδιωτική κλινική. Αυτή είναι Ρωσσίδα κι ο άντρας Έλληνας. Αυτός μας είπε ότι ήταν φανταστική εμπειρία, ότι ήταν κι αυτός μέσα και τραβούσε με την κάμερα, ότι το μωρό δεν διακινδυνεύει και γενικά ότι η γυναίκα του δεν πόνεσε καθόλου (βέβαια αυτή είναι και σκληροτράχηλη, δεν καταλαβαίνει τίποτα αφού την επόμενη μέρα βγήκε από την κλινική). Επίσης είπε η γυναίκα ότι στη Ρωσσία συνηθίζεται πολύ η γέννα στο νερό και της έκανε εντύπωση η δική μας άγνοια και που δεν το κάνει καμία σχεδόν Ελληνίδα. Να προστέσω ότι η κοπελιά δεν είναι οποιαδήποτε φτωχή Ρωσσιδούλα αλλά προέρχεται από μεγάλο τζάκι της Ρωσσίας.Αυτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον!! Η γυναίκα ενός γνωστού ενός φίλου μου (τρέχα γύρευε δηλαδή) γέννησε πριν κανά δίμηνο σε νερό (πισίνα) σε ιδιωτική κλινική. Αυτή είναι Ρωσσίδα κι ο άντρας Έλληνας. Αυτός μας είπε ότι ήταν φανταστική εμπειρία, ότι ήταν κι αυτός μέσα και τραβούσε με την κάμερα, ότι το μωρό δεν διακινδυνεύει και γενικά ότι η γυναίκα του δεν πόνεσε καθόλου (βέβαια αυτή είναι και σκληροτράχηλη, δεν καταλαβαίνει τίποτα αφού την επόμενη μέρα βγήκε από την κλινική). Επίσης είπε η γυναίκα ότι στη Ρωσσία συνηθίζεται πολύ η γέννα στο νερό και της έκανε εντύπωση η δική μας άγνοια και που δεν το κάνει καμία σχεδόν Ελληνίδα. Να προστέσω ότι η κοπελιά δεν είναι οποιαδήποτε φτωχή Ρωσσιδούλα αλλά προέρχεται από μεγάλο τζάκι της Ρωσσίας.Αυτά.

 

Παιδί μου σου λέω ειμαστε πολύ πίσω! Μάλλον θα πήγε στο κέντρο Φυσικού τοκετού γιατι εκεί βγαίνεις την άλλη μέρα. Μπράβο στην κοπέλα....αντε να βγει το πρώτο με το καλό και μετά θα γίνει δελφίνι και η yogini!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!

Εχω την εντυπωση οτι αυτη η μεθοδος δε γινετε σε νοσοκομεια ειτε ιδωτικα ειτε δημοσια....αλλα σε καποια κεντρα που εγω να σου πω την αληθεια μου δεν τα πολυεμπιστευομαι....εξ αλλου τοσα χρονια ο ανθρωπος γεννα στη στερια...τι θα το παιξουμε τωρα φαλαινες ή δελφινια;;;; :wink::lol:

 

εδώ κάνεις λάθος...σε πολλές φυλές οι γυναίκες γεννούσαν αλλά και γεννούν ακόμα στο νερό και μάλιστα σε ποτάμια ή λίμνες...τώρα το αν γίνεται ή όχι αυτό στην Ελλάδα είναι μάλλον θέμα γιατρού...και το να μην το κατάφεραν τα μωράκια' που λέει η Όλγα πιο πάνω θα ήθελα να μου το εξηγήσει αυτός ο γιατρός καλύτερα... :roll:

 

από υγρό περνούν σε υγρό, φόβος πνιγμού δεν υπάρχει, οπότε υποθέτω ή υπήρχε πρόβλημα υγείας ή ελλιπή μέτρα και δεν προστατεύτηκε ο τοκετός...και αν κάποιος γιατρός είναι άσχετος με τον τοκετό στο νερό νομίζω καλό είναι να το δηλώνει απλά και όχι να φοβίζει και να αποθαρρύνει...

 

:roll:

 

.....και σε αλλες φυλες τρυπουν τα χειλια τους και βαζουν τεραστιους κρικους με συνεπεια να σαπιζουν και να πεφτουν ολα το δοντια....γινεται....το ερωτημα ειναι...

ειναι καλο;;;;

 

:lol::lol:

 

εντάξει είπαμε....!!το σχόλιο πήγαινε στο ότι δεν γεννάμε μόνο στη 'στεριά'....μερικές φορές όμως και η πολλή επιστήμη βλάπτει-απόδειξη ο τοκετός με ραντεβού-έλεος δηλαδή να μου πει ο γιατρός πότε θε γεννήσω, αν δεν συντρέχει λόγος υγείας, να με καλωδιώσει λες και είμαι ρομπότ και να πάρω και τη χημική μου ενεσούλα να ηρεμήσω..-

 

στο σάιτ του κέντρου φυσικού τοκετού έχει πληροφορίες, όπως επίσης σε κάποιο ποστ εδώ με τοκετό στο νερό στην Αγγλία, (δεν θυμάμαι που) όπου, ω ναι, ...εκείνοι είναι πολυυυυ μπροστά....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Τελικά, υπάρχει κάποια στο φόρουμ που έχει την εμπειρία του τοκετού στην πισίνα του Λητώ; Για λόγους δικής μου ανασφάλειας και επειδή είμαι αρκετά εξοικειωμένη με το Λητώ δεν θέλω να πάω στο Κέντρο Φυσικού Τοκετού. Έχω ακούσει για κάποιο δωμάτιο "τοκετός σαν στο σπίτι", εκεί έχει πισίνα; Και τι γίνεται με το κόστος; Αν γνωρίζει κάποια, ας με βοηθήσει παρακαλώ.

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες!! :)

ειχε καμια απο εσας εμπειρια απο γεννα σε νερο??

τι γνωριζετε σχετικα??

σε ποια νοσοκομεια της αθηνας γινεται??

ποσο περιπου κοστιζει σε σχεση με την κανονικη γεννα??

:):)

 

γεννησα 3 φορες με φυσικο τοκετο χωρις επισκληριδιο.την τριτη φορα στο νετο.ηταν η χειροτερη γεννα που ειχα!

εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=76915 στο ποστ 4 γραφω τι περασα

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα, διάβασα το ποστ, αλλά δεν αναφέρεις κάτι σε σχέση με το νερό, απλώς ότι είχες οξύ τοκετό και ότι οι μαίες δε σε βοήθησαν. Πού γέννησες; Στη Γερμανία;

Να σου ζήσει κιόλας, βλέπω πως είναι φρέσκο το μωράκι...

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!

εχεις δικιο εκει δε το αναφερω τωρα το καταλαβα:P το αναφερω σε αλλο ποστ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=75962 ποστ 18

τελος παντων ναι γερμανια γεννησα!δε με βοηθησε σε κατι το νερο ρε κοριτσια.σορρυ αλλα ειχα διαβασει-ακουσει οτι και καλα μειωνονται οι πονοι κ χαλαρωνεις και ενα σωρο τετοια,οποτε μολις μου ειπαν για νερο μετα απο 3 ωρες πονους εγω πεταξα τη σκουφια μου!ελα ομως που εκει μεσα εγιναν χειροτερα απο οτι απεξω γιατι αρχισαν οι πονοι ανα μισο λεπτο αντι ανα ενα λεπτο που ηταν πριν!παιζει ρολο που ηταν οξυς ο τοκετος?δε ξερω!ασχετο αλλα 3 παιδια εκανα κ ενα νορμαλ τοκετο δε πετυχα!κ οι 3 οξεις ηταν ελεος πια(στις γεννες ηθελα επισκληριδιο,... αλλα αυτες δε μου καναν οι ατιμες):confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...