Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΚΑΙ SALOSPIR


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα και χρονια πολλα!θα ηθελα να ρωτησω τις κοπελες που εκαναν αμνιοπαρακεντηση αν καποια επαιρνε καποια αγωγη κατα της θρομβοφιλιας ποσες μερες πριν την εξεταση σταματησε την αγωγη.εγω παιρνω σαλοσπιρ και μου ειπε ο γατρος να μην παρω για 2 μερες αλλα εχω ακουσει και για μεγαλυτερη αποχη.σας ευχαριστω πολυ!

cathygeorge

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμένα ο γιατρός μου έδωσε pre par για 15 ημέρες αι trofocart για 1 μήνα τα οποία τα ξεκίνησα αμέσως μετά την αμνιο.....

 

μάλλον ο καθε ιατρός έχει τον δικό του τρόπο ......

πάντως τα salospir είναι σα ασπιρινούλες, ασε που δεν βαραίνουν το στομαχάκι......

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ!απλα αναρωτιεμαι για την ασπιρινη γιατι αλλοι την σταματουν λιγοτερες και αλλοι περισσοτερες μερες.εγω θα τη σταματησω 2 μερες. μαγνησιο και pre-par μου ειπε κι εμενα οτι θα παρω μετα την αμνιο οπως και amoxil.

cathygeorge

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ!απλα αναρωτιεμαι για την ασπιρινη γιατι αλλοι την σταματουν λιγοτερες και αλλοι περισσοτερες μερες.εγω θα τη σταματησω 2 μερες. μαγνησιο και pre-par μου ειπε κι εμενα οτι θα παρω μετα την αμνιο οπως και amoxil.

 

σου λέω είναι στον κάθε γιατρτό πως θα κρίνει την κάθε κατασταση ( όχι απαραίτητα κακά) και πόσο σίγουρα θα θέλει να είναι η ασθεμής του...

μην ανησυχείς. το φαρνμακάκι που σου είπε είναι ηπιότερο από την ασπιρινούλα...

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα και χρονια πολλα!θα ηθελα να ρωτησω τις κοπελες που εκαναν αμνιοπαρακεντηση αν καποια επαιρνε καποια αγωγη κατα της θρομβοφιλιας ποσες μερες πριν την εξεταση σταματησε την αγωγη.εγω παιρνω σαλοσπιρ και μου ειπε ο γατρος να μην παρω για 2 μερες αλλα εχω ακουσει και για μεγαλυτερη αποχη.σας ευχαριστω πολυ!

 

Εκανα και εγώ λήψη τροφοβλάστη (είναι το αντίστοιχο της αμνιοπαρακέντησης απλά παίρνουν υλικό από τον πλακούντα αντί για το υγρό) και λόγω θρομβοφιλίας, έκανα και ενέσεις ηπαρίνης και έπαιρνα και salospir (ακόμα παίρνω μέχρι την 32η εβδομάδα μου είπαν οι γιατροί. Μετά τέρμα μέχρι 40 μέρες μετά τον τοκετό). Τις ενέσεις ηπαρίνης τις έκανα μέχρι νομίζω μία μέρα πρίν την επέμβαση και την ασπιρίνη την έκοψα νομίζω μία μέρα πρίν και δύο μέρες μετά! Μετά δεν υπάρχει πρόβλημα. Αρα μην ανησυχείς ! Ολα καλά στα είπε ο γιατρός σου

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα και χρονια πολλα!θα ηθελα να ρωτησω τις κοπελες που εκαναν αμνιοπαρακεντηση αν καποια επαιρνε καποια αγωγη κατα της θρομβοφιλιας ποσες μερες πριν την εξεταση σταματησε την αγωγη.εγω παιρνω σαλοσπιρ και μου ειπε ο γατρος να μην παρω για 2 μερες αλλα εχω ακουσει και για μεγαλυτερη αποχη.σας ευχαριστω πολυ!

 

Εκανα και εγώ λήψη τροφοβλάστη (είναι το αντίστοιχο της αμνιοπαρακέντησης απλά παίρνουν υλικό από τον πλακούντα αντί για το υγρό) και λόγω θρομβοφιλίας, έκανα και ενέσεις ηπαρίνης και έπαιρνα και salospir (ακόμα παίρνω μέχρι την 32η εβδομάδα μου είπαν οι γιατροί. Μετά τέρμα μέχρι 40 μέρες μετά τον τοκετό). Τις ενέσεις ηπαρίνης τις έκανα μέχρι νομίζω μία μέρα πρίν την επέμβαση και την ασπιρίνη την έκοψα νομίζω μία μέρα πρίν και δύο μέρες μετά! Μετά δεν υπάρχει πρόβλημα. Αρα μην ανησυχείς ! Ολα καλά στα είπε ο γιατρός σου

Marrianaki σε ευχαριστω πολυ!εγω θα κανω την αμνιο τη δευτερα!ελπιζω να πανε ολα καλα!σου ευχομαι και σενα καλο υπολοιπο!

cathygeorge

Link to comment
Share on other sites

Marrianaki σε ευχαριστω πολυ!εγω θα κανω την αμνιο τη δευτερα!ελπιζω να πανε ολα καλα!σου ευχομαι και σενα καλο υπολοιπο!

 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι, άν και είμαι σίγουρη, γιατί οι γιατροί πλέον τα αρπάζουν από 1.000 πλευρές...μας βάζουν τον σπόρο και μετα μας λένε "άν θέλεις το κάνεις, άν δεν θέλεις δεν το κάνεις".. Αν δεν το έχεις ξανακάνει και είναι το πρώτο σου παιδάκι, να θυμάσαι για να σου φύγει τυχόν άγχος, οτι όταν θα μπαίνει αυτή η μεγάλη βελόνα στην κοιλιά σου, δεν θα καταλάβεις ΤΙΠΟΤΑ!!! Γιατί η αναισθησία είναι πολύ δυνατή ! Αν κοιτάζεις και από την άλλη, δεν θα ξέρεις καν άν έχει μπεί μέσα !

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

Marrianaki σε ευχαριστω πολυ!εγω θα κανω την αμνιο τη δευτερα!ελπιζω να πανε ολα καλα!σου ευχομαι και σενα καλο υπολοιπο!

 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι, άν και είμαι σίγουρη, γιατί οι γιατροί πλέον τα αρπάζουν από 1.000 πλευρές...μας βάζουν τον σπόρο και μετα μας λένε "άν θέλεις το κάνεις, άν δεν θέλεις δεν το κάνεις".. Αν δεν το έχεις ξανακάνει και είναι το πρώτο σου παιδάκι, να θυμάσαι για να σου φύγει τυχόν άγχος, οτι όταν θα μπαίνει αυτή η μεγάλη βελόνα στην κοιλιά σου, δεν θα καταλάβεις ΤΙΠΟΤΑ!!! Γιατί η αναισθησία είναι πολύ δυνατή ! Αν κοιτάζεις και από την άλλη, δεν θα ξέρεις καν άν έχει μπεί μέσα ! αυτο ξαναπες το!ειναι να μη σου μπει η ιδεα γι αυτες τις εξετασεις!ειναι το πρωτο μου παιδακι και επειδη ειχα κατι ατυχιες στο παρελθον ειμαι λιγο αγχωμενη.αισιοδοξια ομως κι ολα θα πανε καλα!

cathygeorge

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...