Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ


Recommended Posts

Καλημέρα.

 

Με λένε Μαίρη και είμαι νέο μέλος στο forum. Μόλις την περασμένη βδομάδα έμαθα ότι είμαι έγκυος. Είμαι στην 5η εβδομάδα. Πήγα στον γιατρό και όλα είναι εντάξει, δόξα το θεό.

Μπαίνοντας στο διαδίκτυο διάβασα διάφορα θέματα. Ένα από αυτά είναι ότι η ηλικία του πατέρα και τα προβλήματα αποβολής και χρωμοσωμικών ανωμαλιών.

Εγώ είμαι 34 και είναι το πρώτο μου παιδί. Εκείνος είναι 50 και είναι το τρίτο του παιδί. Από προηγούμενο γάμο έχει δύο παιδιά ηλικίας 26 και 24 υγιέστατα. Έχει σάκχαρο το οποίο το ρυθμίζει με την διατροφή.

Έχω τρομάξει πάρα πολύ. Δεν μπορώ να καθησυχάσω με τίποτα.

Σας παρακαλώ αν γνωρίζετε κάτι ενημερώστε με.

bunbunadr20081001_-8_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αν και δεν έχω ακούσει πάλι κάτι ανάλογο με αυτό που λες μπορώ να σε καθυσηχάσω μόνο με ένα τρόπο

υπάρχουν πλέον εξετάσεις που δίχνουν με ακρίβεια αν υπάρχουν χρωμοσωμικές ανωμαλίες.

Αν για παράδειγμα στην 13η εβδομάδα κάνεις την εξέταση με λήψη του τροφοβλάστη, θα ξέρεις 100% για αυτό το ζήτημα.

Ειναι όμως κάτι που θα πρέπει να συζητήσεις με τον γιατρό σου.

Εγώ λόγω δικής μου ηλικίας (36 οταν έμεινα έγκυος) έκανα αυτή την εξέταση και είχα το κεφάλι μου ήσυχο ότι όλα είναι οκ.

 

 

προσωπικά είμαι υπέρ του λήψη τροφοβλάστη στην 13η εβδομάδα παρά την αμνιοπαρακέντηση σε προχωρημένο μήνα γιατί αν κάτι πάει τελικά στραβά (μακρυα κι έξω από μας) στην πρώτη περίπτωση είναι μια "Απλή" απόξιση, ενώ στη δεύτερη... κανονικός τοκετός :?

Link to comment
Share on other sites

Κανένας λόγος ανησυχίας..σε διαβεβαιώνω από προσωπική εμπειρία. Όπως έχω γράψει και αλλού όταν έμεινα έγκυος εγώ ήμουν 36 και ο Δημήτρης 51. Κανένα πρόβλημα. Και ο γιατρός το ίδιο είπε..για τη δική μου ηλικία (36 τότε) είπε να προσέχω γιατί αυτή ήταν μια πολύτιμη εγκυμοσύνη.... Ο Δημήτρης έχει επίσης άλλη μια κόρη 20 ετών σήμερα από προηγούμενο γάμο. Μην ανησυχείς καθόλου...μόνο αν υπάρχει κάτι παθολογικό στην υγεία του..αλλιώς με το καλό να έρθει το μωράκι σας.....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ, δεν ξέρετε πόσο με ηρεμήσατε. Ο άντρας μου έχει σάκχαρο το οποίο είναι κληρονομικό από την μητέρα του και το απέκτησε μετά από μεγάλη στενοχώρια στα 47. Δεν παίρνει όμως φάρμακα. Το έχει ρυθμίσει με τη διατροφή. Έχασε και πολλά κιλά και έτσι συνήλθε.

 

Και πάλι σας ευχαριστώ.

bunbunadr20081001_-8_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

MARY όταν εγώ γεννήθηκα ο πατέρας μου ήταν 50 και είμαι υγιέστατη. Έχει και ζάχαρο αλλά είναι τύπου Β' όπως και του άνδρα σου, επειδή ρυθμίζεται με διατροφή και το απέκτησε σε "μεγάλη" ηλικία.

 

Άλλωστε, όλα αυτά τα στατιστικά στοιχεία που λένε οτι αυξάνονται οι πιθανότητες να συμβεί το ένα και το άλλο, πάντα μιλάνε για μικρές πιθανότητες π.χ. 1/126 θεωρείται "μεγάλη" πιθανότητα να έχει συνδρομο down κτλ., αλλά δεν παύει να είναι εξαιρετικά μικρή.

 

Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου, να περιμένεις την αυχενική διαφάνεια που το πιο πιθανό είναι οτι δεν θα δείξει κάποιο πρόβλημα και απλά να προσέχεις τον εαυτό σου, τη διατροφή σου, την ψυχολογία σου, την ξεκούρασή σου. Όλα θα πάνε καλά κατά 99% !!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...