Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΟΝΤΑΚΙΑ..ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΕΙ?


Recommended Posts

Έχει περίπου 1 μήνα που ο μικρός μας (4,5 μηνών) βάζει χέρια, δάχτυλα και ό, τι βρει στο στόμα και βγάζει κραυγές, ενώ ξυπνάει συνέχεια το βράδυ. Οκ μέχρι εδώ. Έχει όμως κανά 3-4 μέρες που το μωρό πλαντάζει στο κλάμα, σκάει, ουρλιάζει από τον πόνο, τρίβει τα ούλα του και δεν αντέχει. Τί μασητικά, τί κρύο καρότο (το διάβασα μέσα στο φόρουμ, για να το δαγκώνει), τί πιπίλα (κανονικά δεν παίρνει), τί μουντιζάλ (που δε θέλω να του δίνω αλλά έχω τη μάνα μου "δεν το λυπάσαι το παιδί, τί ξέρεις εσύ, τί ξέρουν οι γιατροί, να πείτε στο γιατρό να δώσει κάτι στο παιδί, να του βάλουμε ούζο, του κόσμου τα παιδιά τίποτα δεν παθαίνουν, της τάδε το εγγόνι δεν κατάλαβε καν ότι έβγαλε δόντι" και άλλα τέτοια ωραία)..δεν γίνεται τίποτα. Κατέφυγα στο apotel αναγκαστικά, του έχω δώσει 2 φορές μέχρι τώρα και 1 ώρα αφού του το δωσα κοιμήθηκε και τις δυο φορές.

Με το γάλα όμως που τρέχει από το στήθος (και από τα δύο) ενω ο μικρός αρνείται πεισματικά να φάει (έχει τον πόνο του ο καημένος), τί κάνουμε? Να βάζω θήλσατρο και να το βγάζω? Το μωρό δεν τρώει, να φανταστείτε μέχρι τώρα που κοντεύει 1 το μεσημέρι έχει κάνει μόνο 2 θηλασμούς (από το πρωί). Και το γάλα ρέει άφθονο στα ρούχα, στο πάτωμα, στα σεντόνια. Να βγάζω λίγο κάθε φορά ή να αδειάζω το στήθος? Φοβάμαι μήπως έχουμε καμιά μείωση της παραγωγής αφού μείωσε τα γεύματά του.

Όσο για τα πόδια μου κορίτσια, πάω για υπερκόπωση. Έχω γράψει αμέτρητα χιλιόμετρα με το μπέμπη αγκαλιά μέσα στο σπίτι. Τον ξεναγώ σε όλα τα δωμάτια, του δείχνω τα ντουλάπια, λέω ό, τι βλακεία μου κατέβει μπας και ξεχαστεί.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα.πρωτα πρωτα μην κανεις οτι γιατροσοφι λεει ο καθενας...ακου ουζο στο μωρο!το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να ενημερωθεις για την τραπεζα γαλακτος.να βγαζεις δηλαδη το γαλα με θηλαστρο και να το καταψυχεις και του το δινεις με μπουκαλι μετα!επισης πρεπει να το κανεις για να μη παθεις καμια μαστιτιδα.ρωτα τον γυναικολογο σου που μπορεις να απευθυνθεις γιάυτο!αν ξερει καποια μαια ισως......επισης για το μωρουλι σου ρωτα τον παιδιατρο τι να κανεις ακριβως για να μην χασει και βαρος....

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Mundisal μου έφερε και εμένα απο το φαρμακείο ο μπαμπάς μου να βάλω στο παιδί, του είπα ευχαριστώ πολύ και την έβαλα στο ντουλάπι. Υπάρχει μια αλοιφούλα της frezyderm λέγεται baby gums gel με φυτικά συστατικά γαρυφαλέλαιο, γλυκόριζα, μύρο και άρνικα. Μην περιμένεις βέβαια θαύματα η δράση της είναι για λίγα λεπτά, ανακουφίζει όμως το παιδί παροδικά και μπορείς να τη βάλεις στα ούλα και σε 2 λεπτά να το βάλεις το παιδί στο στήθος. Σε εμένα πάντως έπιανε, και εννοείται ότι ανακουφιζόταν και το στήθος μου. Για τις άλλες ερωτήσεις σου, αφήνω τις πιο έμπειρες κοπέλες σε αντλήσεις να απαντήσουν. Να σου ζήσει ο μικρούλης!

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειμαστε 9 μηνων...ακομα δεν εχουμε βγαλει δοντι αλλα απο 4 μηνων εχουμε αυτες τις ενοχλησεις..πριν ενα μηνα μας ειπε η γιατρος οτι ειναι πολυ πρησμενα τα πανω ουλα...αν της ανοιξω το στομα, φαινονται να ασπριζουν τα ουλα της...ειμαστε σε αναμονη λοιπον...δεν θηλαζουμε πια αλλα με το ζορι πινει ολο το γαλα της κ εμας!!Αφηστε κ που με τη ζεστη της εχει κοπει κ η ορεξη ---ολο νερακι θελει να πινει---κ το γαλα προσπαθω να της το κανω δροσερο για να την ανακουφιζει...κ εγω frezyderm baby gums ης βαζω--το γαρυφαλελαιο που περιεχει κανει δουλεια--το εβαζαν κ παλια οι γιαγιαδες μας στους γονεις μας για πονοδοντο μου εχουν πει...της δινω κ κανα μασητικο κρικο που τους εχω στο ψυγειο--οχι καταψυξη για να μην καει απο το ψυχος το στομα της----αλλα οι ενοχλησεις ειναι πολυ εντονες αυτην την περιοδο!!!Αντε βρε δοντια βγειτε πια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άντε να βγουν,έχω γονατίσει! Μιλάμε για ασταμάτητο κλάμα-ουρλιαχτό. Όσες τα έχετε περάσει, καταλαβαίνετε τί τραβάμε πασχαλιάτικα. Δε με βαστάν τα πόδια μου άλλο. Είναι και αυτή η άτιμη η ανακαίνιση που κάνουμε στο πατρικό μου (θα μετακομίσουμε εκεί) και τρέχουμε σαν τους τρελούς. Το δε σπίτι (αυτό που μένουμε τώρα) είναι ένα αχούρι, κούτες, ρούχα από δω, ρούχα από κει, ένας χαμός. Και έχουμε και τα δόντια. Αν δεν καταλήξω σε νευρολόγο, θα είμαι πολύ τυχερή.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κουράγιο tsarli εύχομαι σύντομα να ηρεμήσει το παιδί. εμείς χρησιμοποιήσαμε oramil (κρέμα για τα ούλα) 5-6 φορές και depon σε σιρόπι άλλες 2-3 φορές, αλλά σε σχέση μ' εσάς ήμασταν πιο ήπια περίπτωση.

 

ίσως φάω κράξιμο για το depon αλλά δεν άντεχα να τον βλέπω να υποφέρει.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

κουράγιο tsarli εύχομαι σύντομα να ηρεμήσει το παιδί. εμείς χρησιμοποιήσαμε oramil (κρέμα για τα ούλα) 5-6 φορές και depon σε σιρόπι άλλες 2-3 φορές, αλλά σε σχέση μ' εσάς ήμασταν πιο ήπια περίπτωση.

 

ίσως φάω κράξιμο για το depon αλλά δεν άντεχα να τον βλέπω να υποφέρει.

δεν κανει να δινουμε ντεπον; κι εγω δινω που και που.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

δεν κανει να δινουμε ντεπον; κι εγω δινω που και που.

 

μας είχαν πει πως αν πάει δεύτερο βράδυ σερί με κλάμματα απ' τους πόνους, τότε να δώσουμε, όσο λιγότερο τόσο καλύτερα, δεν πρέπει το μωρό να συνηθίσει στο ντεπόν και τα ρέστα. εγώ έδωσα στις 2-3 ώρες γκαρίδας, τόσο άντεξα.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Άντε να βγουν,έχω γονατίσει! Μιλάμε για ασταμάτητο κλάμα-ουρλιαχτό. Όσες τα έχετε περάσει, καταλαβαίνετε τί τραβάμε πασχαλιάτικα. Δε με βαστάν τα πόδια μου άλλο. Είναι και αυτή η άτιμη η ανακαίνιση που κάνουμε στο πατρικό μου (θα μετακομίσουμε εκεί) και τρέχουμε σαν τους τρελούς. Το δε σπίτι (αυτό που μένουμε τώρα) είναι ένα αχούρι, κούτες, ρούχα από δω, ρούχα από κει, ένας χαμός. Και έχουμε και τα δόντια. Αν δεν καταλήξω σε νευρολόγο, θα είμαι πολύ τυχερή.

 

Μπορείς να δοκιμασεις το ομοιοπαθητικό chamomilla.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...