Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΡΕΖΟΥΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟ-ΘΑ ΣΚΑΣΩ!!!!!!!!ΒΟΗΘΕΙΑ!!!


Recommended Posts

Κορίτσια καλημερα....Χρειαζομαι την βοήθεια σας.ΕΙμαι στην 7η εβδομαδα και χτες ειχαμε ραντεβου στο γιατρο, ειδαμε τον υπερηχο κι ολα πανε καλα! Το θεμα ειναι οτι του πηγα τα αποτελεσματα των εξετασεων κι εχω ρεζους αρνητικο.Μου ειπε να κανω την ειδικη εξεταση για τα αντισωματα κι οτι στον ταδε μηνα (δεν θυμαμαι) τησ κυησης θα κανουμε μια ενεση ωστε να προφυλαχθουμε για επομενη κυηση, εφ οσον κι αν ο αντρας μου βγει οτι εχει ρεζους θετικο..Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Η εκτρωση στα 23 μου περιπου 1,5 μηνων σημαίνει οτι τωρα που ειμαι εγκυος είναι η δευτερη κυηση μου??Δεν εχω κοιμηθει ολο το βραδυ και φοβαμαι πολυ!Ο γιατρος το ηξερε για την εκτρωση αλλα δεν μου ειπε κατι χτες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλημερα....Χρειαζομαι την βοήθεια σας.ΕΙμαι στην 7η εβδομαδα και χτες ειχαμε ραντεβου στο γιατρο, ειδαμε τον υπερηχο κι ολα πανε καλα! Το θεμα ειναι οτι του πηγα τα αποτελεσματα των εξετασεων κι εχω ρεζους αρνητικο.Μου ειπε να κανω την ειδικη εξεταση για τα αντισωματα κι οτι στον ταδε μηνα (δεν θυμαμαι) τησ κυησης θα κανουμε μια ενεση ωστε να προφυλαχθουμε για επομενη κυηση, εφ οσον κι αν ο αντρας μου βγει οτι εχει ρεζους θετικο..Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Η εκτρωση στα 23 μου περιπου 1,5 μηνων σημαίνει οτι τωρα που ειμαι εγκυος είναι η δευτερη κυηση μου??Δεν εχω κοιμηθει ολο το βραδυ και φοβαμαι πολυ!Ο γιατρος το ηξερε για την εκτρωση αλλα δεν μου ειπε κατι χτες...

 

Τί εξετάσεις σου είπε να κάνεις ο γιατρός σε πρώτη φάση; Απλά για να ξέρω τί εξετάσεις θα κάνω...

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.εχω κι εγω ρεζους αρνητικο.την ενεση την εκανα μονο μετα τις αποξεσεις που ειχα.μετα τις γεννες των παιδιων μου κι επειδη ηταν κι αυτα αρνητικα δεν χρειαστηκε να κανω.αλλα δεν εκανα ουτε εξετασεις ουτε ενεση κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.

Link to comment
Share on other sites

agapimeni mou fili min anisixeis .. prepei prota na deis ta apotelesmata ton antisomaton.. an einai arnitika ola ok.. an einai thetika pali ok giati o giatros sou tha sou valei mia enesoupou den enoxla katholou to moraki sou.. meta tin ektrosi theorite i defteri sou egkimosini .. ego eimai rezous arnitiko opos esena kai o antra mou rezous thetiko.. to moroni mas itan rezous thetiko opos tou mpampa kai afou gennisa kai mathame tin omada aimatos ego evala tin enesoula pou sou eipa gia na profilaxoume tin defteri egkimosini mou. tora eimai 18 evdomadon stin defteri mpempa kai ola kala... tha kanoume 3ana tin idia diadikasia otan gennithei to moraki mas pali.. to mono pou prepei na prosexeis opos ego tora pou eimai egkios einai se periptosi pou deis simadi aima na kaneis 3ana ta antisomata xoris na se fovizei afto giati mou etixe mexri tora 3 fores kai ola einai telia...

0Xmyp2.png

Kvh9p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και γω ρέζους αρνητικό είμαι και ο αντρας μου θετικό. Όταν γέννησα μου έκαν μια ένεση για να κάνω μέτα άλλο μωράκι επειδή το αίμα του παιδιου ήταν ρέζους θετικό. Τόσο όσον αφορά την έκτρωση νομίζω ότι θα είχες πρόβλημα αν την είχες κάνει όταν ήσουν με τον άντρα σου, δηλαδη με ρέζους+ και ρέζους-. Αν υπήρεχε κάποιο πρόβλημα νομίζω ότι δεν θα έμενες καν έγκυος. Δεν θυμάμαι καλά αλλά πρέπει κάτι τέτοιο να μου είχε πει ο γιατρός μου.

Από ότι ξέρω δεν πρέπει να κουράζεσαι πολύ για να μην υπάρξει αιμοραγία και περάσει αίμα στο μωρό. Και αυτό όμως να γίνει υπάρχει λύση. Όλα θα πάνε καλά, χαλάρωσε και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια επειδή με μπερδέψατε...¨ολα τα παραπάνω συμβαίνουν μόνο όταν η μαμα είναι ρέζους αρνητικό????

 

Εγώ δηλαδή που είμαι Ο+ αλλά δεν ξέρουμε τι είναι του ανδρός μου να ανυσηζώ ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια επειδή με μπερδέψατε...¨ολα τα παραπάνω συμβαίνουν μόνο όταν η μαμα είναι ρέζους αρνητικό????

 

Εγώ δηλαδή που είμαι Ο+ αλλά δεν ξέρουμε τι είναι του ανδρός μου να ανυσηζώ ή όχι?

 

 

Μόνο αν η μαμά είναι ρέζους αρνητικό και ο μπαμπάς ρέζους θετικό. Αν η μαμά είναι ρέζους θετικό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Στελινουλα επειδη και η μητερα μου ειναι Ο αλλα με ρεζους αρνητικο.... εκανε εμενα και εκεινης της εκαναν τοοοοοτε την ενεση (τοτε το 77 κοστιζε 55.000δρχ....) επειδη ο πατερας μου ειναι με θετικο ρεζους.

Αρα η λογικη μου μου λεει οτι εσυ να μην ανυσηχεις...

 

Link to comment
Share on other sites

μη νομίζεις ότι και τώρα είναι φθηνή η ένεση! Κάνει γύρω στα 70 ευρώ, άρα περίπου 20.000 δρχ!!! αλλά την καλύπτουν τα ταμεία, οπότε βγαίνει δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

αχχ....επειδη ειμαι λιγο ασχετη. τι γινετε δηλαδη αν εχει η μαμα αρνητικο και ο μπαμπας θετικο? γενικα πιο ειναι το προβλμα? εγω εχω 0 θετικο. αρα καταλαβα ολα καλα ο αντρας μου δεν ξερω. και τα παιδια 0 το ενα θετικο το αλλο αρνητικο. τεσπα. πειτε μου ομως γιατι δεν τοχω ξανακουσει οτι υπαρχει θεμα...

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχχ....επειδη ειμαι λιγο ασχετη. τι γινετε δηλαδη αν εχει η μαμα αρνητικο και ο μπαμπας θετικο? γενικα πιο ειναι το προβλμα? εγω εχω 0 θετικο. αρα καταλαβα ολα καλα ο αντρας μου δεν ξερω. και τα παιδια 0 το ενα θετικο το αλλο αρνητικο. τεσπα. πειτε μου ομως γιατι δεν τοχω ξανακουσει οτι υπαρχει θεμα...

 

 

Άμα εσύ και ο σύζηγος σου θέλεται να κάνεται παιδί και ο ένας έχει θετικό και άλλος αρνητικο μπορεί να έχεις κάποιο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη...Το πρώτο παιδί δεν έχει πρόβλημα...το θέμα είναι στο δεύτερο......Αν πχ εσύ έχεις θετικό ρέζους και το παιδί αρνητικό τότε στην επόμενη εγκυμοσύνη θα υπάρχουν αντισώματα που {πολεμουν} το αρνητικό ρέζους να το πω απλά και το παιδί κινδυνεύει να κάνει αιμόλυση και τότε θέλει αφαιμαξομετάγκηση.

Αυτό όλο όμως το γλυτώνεις απλά μετά τον πρώτο τοκετό κάνεις ένα εμβόλιο και όλα είναι οκ.Το ίδιο ισχυει και αν είχε κάποια αποβολή η έκτρωση

Link to comment
Share on other sites

στον γιο μου δεν ειχα προβλημα, εκανα καθε διμηνο την εξεταση coombs και μολις γεννησα εκανα μια ενεση( δεν θυμαμαι τιμη η ονομα δυστυχως) τωρα στο δευτερο παλι κανω ανα διμηνο την εξεταση και ο γιατρος μου μου ειπε οσο το παρακολουθουμε δεν υπαρχει προβλημα. επειδη τα μωρα κληρονομουν το + απο τον μπαμπα, υπαρχει φοβος μην εκτεθει η μητερα στα + του μωρου και το αντιμετωπισει ο οργανισμος της σαν "ξενο σωμα" αυτη ειναι η ουσια. οσες εγκυουλες κανετε τακτικα την coombs και βγαινει αρνητικη, μη φοβαστε.

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Άμα εσύ και ο σύζηγος σου θέλεται να κάνεται παιδί και ο ένας έχει θετικό και άλλος αρνητικο μπορεί να έχεις κάποιο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη...Το πρώτο παιδί δεν έχει πρόβλημα...το θέμα είναι στο δεύτερο......Αν πχ εσύ έχεις θετικό ρέζους και το παιδί αρνητικό τότε στην επόμενη εγκυμοσύνη θα υπάρχουν αντισώματα που {πολεμουν} το αρνητικό ρέζους να το πω απλά και το παιδί κινδυνεύει να κάνει αιμόλυση και τότε θέλει αφαιμαξομετάγκηση.

Αυτό όλο όμως το γλυτώνεις απλά μετά τον πρώτο τοκετό κάνεις ένα εμβόλιο και όλα είναι οκ.Το ίδιο ισχυει και αν είχε κάποια αποβολή η έκτρωση

 

λάθος είναι αυτό! το αντίθετο ισχύει, πρόβλημα υπάρχει μόνο αν η μητέρα έχει αρνητικό ρέζους. Αρνητικό σημαίνει ότι δεν υπάρχει ο παράγοντας ρέζους, οπότε σε περίπτωση εμβρύου με θετικό, μπορεί η μητέρα να αποκτήσει αντισώματα κατά του ρέζους, όχι το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...