Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εγώ έχω από τον Ιούνιο που δεν την βρίσκω. Κάτι έχει γίνει με την εταιρεία. Τη ζήτησα από το φαρμακοποιό, μου είχε πει θα την φέρει ξανά αλλά τελικά δεν την έβρισκε. Μετά από καιρό μου έφερε μια άλλη που είναι για αυτές τις ηλικίες. Δεν την θυμάμαι ΄να στην πω την έχω σπίτι...

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑ ΧΩΡΙΣ ΦΘΟΡΙΟ FIRST TEETH .PLEASE HEALP ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΟΙΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΤΗΝ ΕΧΕΙ.[/QUOte]

Γιατί χωρίς φθόριο?Σας το είπε ο οδοντίατρος αυτό ή είναι ΠΑΛΙ δουλειά παιδιάτρου ?Ψάξε κι εδώ αλλά είναι με φθόριο που επιβάλεται ειδικά στα παιδάκια απο 2-3 ετών και πάνω:

http://www.omegatrading.gr/zendium.htm

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το ξεβγαλμα κυριως...

Μπορουμε να την βρουμε σε φαρμακειο στην Αθηνα? Θα την ψαξω και εδω στο Βελγιο...

Χωρίς να είμαι απόλειτα σήγουρη για αν υπάρχει στο Βέλγιο στην Αθήνα πάντως υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω θα πω στην μαμα μου να την ψαξει και θα δω και εδω μια και ειναι Ολανδικη μηπως την φερνουν. Να ρωτησω αν μπορω να του βαλω ομοιοπαθητικη (χωρις φθοριο) ειναι 25 μηνων. Η παιδιατρος μου προτεινε μια με φθοριο αλλα με ανησυχει το ξεβγαλμα. Αν του τα περναω με την βουρτσα ξανα μετα την οδοντοκρεμα?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω θα πω στην μαμα μου να την ψαξει και θα δω και εδω μια και ειναι Ολανδικη μηπως την φερνουν. Να ρωτησω αν μπορω να του βαλω ομοιοπαθητικη (χωρις φθοριο) ειναι 25 μηνων. Η παιδιατρος μου προτεινε μια με φθοριο αλλα με ανησυχει το ξεβγαλμα. Αν του τα περναω με την βουρτσα ξανα μετα την οδοντοκρεμα?

Πρόσεξε μόνο τα συστατικά μην πειράζει κάτι το παιδί στην ομοιοπαθητική αναφέρομαι.Σε 25 μηνών παιδάκι δεν θα πρότεινα μια που θα θέλει ξέβγαλμα δεν ενδεικνκηται αν δεν συνεργάζεται πλήρως το παιδι.Για τις ομοιοπαθητικές δεν γνωρίζω πολλά πράγματα δώσε μου 2 ημέρες χρόνο να ψαξω και να σου απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως κοριτσια για τη μικρη μου (2 ετων) χρησιμοποιω μια πολυ καλη που πηρα απο το φαρμακειο και δεν χρειαζεται ξεβγαλμα. Λεγεται Zendium κι εχω την εντυπωση (χωρις να ειμαι ομως σιγουρη) οτι ειναι της oral-b. Απ΄οσο δοκιμασα παντως εχει και ωραια γευση και της μικρης της αρεσει πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως κοριτσια για τη μικρη μου (2 ετων) χρησιμοποιω μια πολυ καλη που πηρα απο το φαρμακειο και δεν χρειαζεται ξεβγαλμα. Λεγεται Zendium κι εχω την εντυπωση (χωρις να ειμαι ομως σιγουρη) οτι ειναι της oral-b. Απ΄οσο δοκιμασα παντως εχει και ωραια γευση και της μικρης της αρεσει πολυ!

Ναι αυτή είναι που προτεινα κι εγώ νομίζω οτι είναι της nova group.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδω εχει αλλες η Oral-B. Αληθεια ποσο φθοριο εχει η Zendium? Πειρα μια παιδικη με 500ppm. Μου ειπαν οτι αυτη ειναι για την ηλικια του. Στο κουτι γραφει βεβαια "πειτε στα παιδια να μην την καταπινουν". Πως γινεται αυτο? Εμεις του λεμε να κανει "πτου" και λεει "πτου" αλλα δεν φτηνει..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σωστα δεν ειναι της oral-b. Εκανα λαθος!Παντως ειναι πολυ καλη και νομιζω πως θα υπαρχει στα φαρμακεια και της Αθηνας. Εγω προσωπικα την πηρα απο επαρχια απο το φαρμακειο του μπαμπα μου, αλλα λογικα θα την εχουν κι εδω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

παιδια χωρις φθοριο μας συστησε ο παιδοδοντίατρος για παιδια γυρω στα 2 που δεν εχουν μαθει να φτυνουν. ετσι αν την καταπιουν δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα αλλα δυστυχως ακομη δε μπορω να βρω καμια οδοντοκρεμα σαν τη FIRST TEETH που δεν εχει καθολου φθόριο. έτσι τα πλενουμε μονο με νεράκι γνωριζοντας οτι δεν τα καθαριζουμε πολυ καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΗΚΑΜΕ ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ Η BABY BIOXTRA ΤΗΣ PLAC CONTROL. ΕΧΕΙ ΓΑΛΑΚΤΙΚΑ ΕΝΖΥΜΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΗ ΓΙΑ ΜΩΡΑ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια επιβάλλεται να χρησιμοποιούμε στα 2χρονα οδοντόκρεμα?? εγώ απλά του δίνω τη βούρτσα με νεράκι :roll::oops:

θα ρωτήσω και τον παιδίατρο τον άλλο μήνα

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια επιβάλλεται να χρησιμοποιούμε στα 2χρονα οδοντόκρεμα?? εγώ απλά του δίνω τη βούρτσα με νεράκι :roll::oops:

 

θα ρωτήσω και τον παιδίατρο τον άλλο μήνα

 

Η κουμπάρα μου είναι οδοντίατρος και μου είπε για την 25 μηνων κόρη μου βούρτσισμα με λίγο νερό, μέχρι να μάθει να φτύνει. Και της chicco με γευση μπανάνα είναι κατάλληλη για την ηλικία αυτή, αλλά έχει έλλειψη στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΕΜΑΣ Ο ΠΑΙΔΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΣΕ ΤΗΝ FIRST TEETH ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΕΛΛΕΙΨΗ MAS ΣΥΣΤΗΣΕ ΤΗΝ BABY BIOXTRA ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΦΘΟΡΙΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΑΚΟΜΗ Κ ΑΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΙΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΠΤΩΣΗ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΨΑΞΑΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΗΣ WELEDA Η ΠΑΙΔΙΚΗ ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΔΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΘΟΡΙΟ! ΕΧΕΙ ΚΑΛΕΝΤΟΥΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗ ΒΡΕΙΤΕ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω του εχω παρει ηδη οδοντοβουρτσα εδω και 2 μηνες αλλα η παιδιατρος μου ειπε οταν κλεισει τα 2. Ειναι 21 μηνων τωρα και τα Σαβ/κα το πρωι που ξυπναμε μαζι του την δινω με νερακι ισα ισα για να συνηθιζει και να μπαινει σε αυτη τη διαδικασια. Οδοντοκρεμα του εχω παρει (δεν θυμαμαι ποια) αλλα δυστυχως ακομα περιμενω ποτε θα μας πει το ναι η παιδιατρος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...