Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτη εγκυμοσύνη στα 47...


nena37

Recommended Posts

Γεια σας, δεν είμαι παντρεμένη και δεν έχω παιδιά ακόμη... είμαι 37 χρονών. Δεν ξέρω αν ποτέ ο Θεός με ευλογήσει ώστε να φέρω και εγώ στον κόσμο κάποιο παιδάκι. Μάλλον δεν θα γίνει σύντομα γιατί γίνονται ανακαταξεις στην ζωή μου και δεν έχω ούτε καν σχεση...θα ήθελα να ρωτήσω όμως οι γυναίκες μέχρι ποια ηλικία μπορούν να κάνουνε υγιέστατα παιδάκια ενώ έχουν μείνει για πρώτη φορά έγκυες? μια γνωστή γέννησε το πρώτο της παιδάκι στα 47 της και ήτανε υγιέστατο είναι μήπως η εξαίρεση του κανόνα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ξέρω κι' εγώ περίπτωση που στα 47 έκανε το δεύτερο με διαφορά 2 χρόνια από το πρώτο της. Έχοντας πριν αρκετές αποτυχημένες εξωσωματικές .

Σου εύχομαι γρήγορα η ζωή σου να πάρει τη ροή που επιθυμείς!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, δεν είμαι παντρεμένη και δεν έχω παιδιά ακόμη... είμαι 37 χρονών. Δεν ξέρω αν ποτέ ο Θεός με ευλογήσει ώστε να φέρω και εγώ στον κόσμο κάποιο παιδάκι. Μάλλον δεν θα γίνει σύντομα γιατί γίνονται ανακαταξεις στην ζωή μου και δεν έχω ούτε καν σχεση...θα ήθελα να ρωτήσω όμως οι γυναίκες μέχρι ποια ηλικία μπορούν να κάνουνε υγιέστατα παιδάκια ενώ έχουν μείνει για πρώτη φορά έγκυες? μια γνωστή γέννησε το πρώτο της παιδάκι στα 47 της και ήτανε υγιέστατο είναι μήπως η εξαίρεση του κανόνα?

 

καθόλου εξαίρεση δεν ήτανε..ξέρω πολλέσ κοπελες που έμειναν κοντά στα 40 και μετά έγκυες και τα παιδάκια τους είναι μια χαρα.. μην στεναχωριέσαι ολα θα ερθουν στην ωρα τους

Link to comment
Share on other sites

με την πάροδο της ηλικίας μειώνεται η αναπαραγωγική ικανότητα της γυναίκας και αυξάνεται ο κίνδυνος το έμβρυο να πάσχει από κάποιο σύνδρομο. αυτό, βέβαια, δε σημαίνει ότι όλες οι νέες κοπέλες μένουν εύκολα έγκυες και γεννούν παιδιά χωρίς προβλήματα, ούτε ότι όλες οι κοπέλες μεγαλύτερης ηλικίας δυσκολεύονται να συλλάβουν και τα παιδιά τους έχουν σίγουρα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα νενα,

ευτυχως ο κανονας δεν λεει οτι οι γυναικες μετα απο καποια ηλικια θα κανουν αρρωστα παιδια. απλως αυξανονται οι πιθανοτητες να γινει κατι τετοιο αναλογα με την ηλικια της μητερας.

ουσιαστικα λοιπον, μεχρι την εμμηνοπαυση μια γυναικα μπορει να γεννησει παιδια και φυσικα να βγουν υγιη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρώτη εγκυμοσύνη στα 47, είναι σίγουρα η εξαίρεση του κανόνα, ακόμη κι αν πρόκειται για εξωσωματική.

Κάτι που αποφεύγουν τεχνηέντως γιατροί και μανούλες προχωρημένης ηλικίας να πουν είναι ότι τα παιδιά αυτά, είναι στη συντριπτική τους πλειοψηφία ... άλλης βιολογικής μανούλας... κοινώς, από "δανεικά" ωάρια, όπου η δότρια είναι πολύ πολύ νεότερη και άρα με σχεδόν μηδαμινές πιθανότητες γενετικής ανωμαλίας.

Δυστυχώς, ο Θεός είναι αμείλικτος με τις γυναίκες στο θέμα ηλικία και αναπαραγωγή. Εκεί, κοντά ή και λίγο παραπάνω από τα 40 οι πιθανότητες μιας γυναίκας να γίνει μανούλα φυσιολογικά είναι μόλις 1 στις 4 ή και ακόμη λιγότερες και υπό την προϋπόθεση ότι δεν υπάρχουν άλλα γυναικολογικά προβλήματα.

Δεν θέλω να σε δυσαρεστήσω, αλλά αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα και την έχω βιώσει και προσωπικά:

1ο παιδάκι πανεύκολη σύλληψη στα 36 και έκτοτε... το χάος.

Στα 41 έκανα ευτυχώς με επιτυχία εξωσωματική κ είμαι έγκυος σε δίδυμα, αλλά οι προοπτικές μου ήταν πολύ μα πολύ χάλια (Τα "δανεικά" ωάρια ήταν από όλους τους γιατρούς στους οποίους πήγα, μέσα στις ενδεχόμενες λύσεις για μένα)

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πάλευα από τα 32 μέχρι τα 36 μου να κάνω το πρώτο μου παιδάκι....αλλά τζίφος!!!

Νεότατοι κι εγώ και ο άντρας μου, όλες οι εξετάσεις μας μιά χαρά....αλλά το μπεμπε δεν ερχόταν.

Τελικά... έκανα την κόρη μου στα 36 με εξωσωματική.

Τώρα είμαι 40 και έμεινα έγκυος φυσιολογικά μετά από μόλις 6 μήνες προσπαθειών!!!!

Η εγκυμοσύνη μου είναι τέλεια -να φανταστείτε δουλεύω ακόμα-και όσο για τα έμβρυάκια των γυναικών σε μεγάλη ηλικία που κινδυνεύουν περισσότερα από σύνδρομα κτλ, υπάρχουν πλέον τόσες εξετάσεις που αν σου τύχει κάτι τέτοιο το ξέρεις αρκετά νωρίς!!!

 

Θέλω να πω....ποτέ δεν είναι αργά όσο η γυναίκα δεν έχει μπει στη εμμηνόπαυση φυσικά!!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Από πλευράς χρωμοσωμικών ανωμαλιών, δεν έχει σημασία αν είναι το πρώτο παιδί ή το δεύτερο ή το πέμπτο. Οι πιθανότητες να εμφανιστούν προβλήματα στο έμβρυο αυξάνονται με την ηλικία, αλλά γι΄αυτό έχουμε εξετάσεις όπως την αμνιοπαρακέντηση, για να προλαβαίνουμε τα δυσάρεστα.

 

Υπάρχουν πολλές μανούλες που έχουν γεννήσει υγιέστατα μωράκια μετά τα 40, σίγουρα δεν είναι κάτι σπάνιο. Ακόμα και σε προχωρημένη ηλικία, που η πιθανότητα για τρισωμίες είναι 1 στις 13, έχεις 12 στις 13 πιθανότητες να γεννήσεις μωρό χωρίς πρόβλημα.

 

Η σύλληψη είναι πιο εύκολη στις νεαρότερες ηλικίες, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι αδύνατη στις μεγάλες! Βέβαια εξαρτάται από τη γενικότερη υγεία της γυναίκας - βοηθάει αν δεν καπνίζεις, γυμνάζεσαι, τρως υγιεινά, δεν έχεις άλλα προβλήματα υγείας (γυναικολογικά, θυροειδή, στρες). Βοηθάει επίσης και το καλό σπέρμα ;)

 

Βασικά υγιέστατα παιδιά δεν μπορείς να εγγυηθείς σε καμία ηλικία. Αλλά εφόσον έχεις περίοδο (δεν έχει ξεκινήσει εμμηνόπαυση) μπορείς να κάνεις παιδί, ακόμα και στην ηλικία των 50 χρονών, και οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου να είναι υγιές.

 

Για μένα το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να φροντίζεις τον εαυτό σου - και να επιλέξεις όσο το δυνατόν νεαρότερο άντρα :P

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

47 ετων για μενα σορρυ αλλα ειναι πολυ αργα.Και δεν ειναι μονο το θεμα της υγειας...Μπορει να μιλαω εκ του ασφαλους και ξερω οτι πολλες θα πεσετε να με φατε αλλα ο καθενας το βλεπει διαφορετικα.

 

Πολλες γυναικες φτανουν 50 και 55 ετων και ακομα εχουν περιοδο...τι σημαινει αυτο?Οτι ειναι μια χαρα να κανουν παιδι?

 

Τεσπα...καθενας με τις αποψεις του,

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχουν περίοδο, σαφώς μπορούν να κάνουν παιδί. Το αν είναι αργά ή όχι, είναι προσωπικό θέμα της κάθε γυναίκας.

 

Οι γιατροί απ' όσο ξέρω θέτουν ως όριο τα 47, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να κάνεις παιδί και στα 48 και στα 49. Ξέρω δύο περιπτώσεις που έχουν κάνει παιδί ακόμα αργότερα, η μία στα 50 επειδή το επεδίωξε και η άλλη στα 53 επειδή έτυχε (αποτυχία αντισύλληψης). Και οι δύο με φυσιολογική σύλληψη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφόσον έχουν περίοδο, σαφώς μπορούν να κάνουν παιδί. Το αν είναι αργά ή όχι, είναι προσωπικό θέμα της κάθε γυναίκας.

 

Οι γιατροί απ' όσο ξέρω θέτουν ως όριο τα 47, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να κάνεις παιδί και στα 48 και στα 49. Ξέρω δύο περιπτώσεις που έχουν κάνει παιδί ακόμα αργότερα, η μία στα 50 επειδή το επεδίωξε και η άλλη στα 53 επειδή έτυχε (αποτυχία αντισύλληψης). Και οι δύο με φυσιολογική σύλληψη.

 

Πρακτικα μπορουν να κανουν...δεν ειπα κατι τετοιο...ουτε ειμαι γιατρος για να πω κατι τετοιο.Ειπα οτι εγω για μενα δε το θεωρω καλο να κανει μια γυναικα παιδι στα 50 της...για το παιδι εννοω.

 

Δυστυχως γυρω μου βλεπω τις περισσοτερες κοπελες να φτανουν 35 + ετων και το μονο που τι νοιαζει ειναι η καλοπεραση τους και η καριερα τους...και ξαφνικα φτανουν 38 ετων και θυμουνται οτι μεγαλωσαν και δεν εχουν κανει παιδι.Δεν ειναι μονο οι γυναικες με προβλημα που ταλαιπωρουνται χρονια με αποτυχημενες εξωσωματικες και φτανουν 40 + ετων να γινονται μανουλες που αντε εκει κατανοω και την ταλαιπωρια τους και τη μεγαλη επιθυμια τους και την ψυχολογικη κατασταση στην οποια βρισκονται.

Link to comment
Share on other sites

Niki δεν απαντάς στην ερώτηση της θεματοθέτριας, αλλά σε κάτι άλλο άσχετο. Η κοπέλα δεν ρώτησε αν είναι καλό ή όχι να κάνεις μωρό σε μεγάλη ηλικία. Έτσι κι αλλιώς η ίδια όσο και να το θέλει δεν μπορεί να κάνει μωρό σε μικρή ηλικία αφού ήδη είναι 37. Συνεπώς αυτά που της λες δεν την βοηθάνε, άσε που δεν ζήτησε και τη γνώμη μας...

 

Αυτό που ρώτησε είναι αν μπορείς να κάνεις υγιές μωρό μεταξύ 37-47 και η απάντηση είτε μας αρέσει είτε όχι είναι ΝΑΙ - ακόμα και για πρώτη εγκυμοσύνη.

 

Τα περί καλύτερης ηλικίας από πλευράς συνθηκών τα έχουμε ξανασυζητήσει, ας μην τα ζαλίζουμε.

 

Μια καλή μου φίλη μόλις χθες γέννησε το τρίτο της παιδάκι (μια υγιέστατη μπουμπού 3.700 γραμ) σε ηλικία 41 ετών και σκοπεύει να κάνει και τέταρτο.

 

Νένα και στα δικά σου, όποτε είσαι έτοιμη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

47 ετων για μενα σορρυ αλλα ειναι πολυ αργα.Και δεν ειναι μονο το θεμα της υγειας...Μπορει να μιλαω εκ του ασφαλους και ξερω οτι πολλες θα πεσετε να με φατε αλλα ο καθενας το βλεπει διαφορετικα.

 

Πολλες γυναικες φτανουν 50 και 55 ετων και ακομα εχουν περιοδο...τι σημαινει αυτο?Οτι ειναι μια χαρα να κανουν παιδι?

 

Τεσπα...καθενας με τις αποψεις του,

 

 

εγω εκανα παιδι στα 33 μου, κι ενιωθα γρια... σωματικα, πνευματικα, πολυ κουραση ρε φιλε.. σερνω γενικως το πτωμα μου...

 

φιλη στο σχολειο της κορης μου, ειναι 44, εγκυος στο 3 της παιδι (το πρωτο στα 37) και ΠΕΤΑΕΙ το ατομο... δεν την κανεις πανω απο 35, σβελτη, φερνει βολτα τα παιδια της , το σπιτι , τη δουλεια της, εχει τα χομπυ της, ολα σουπερ!!

 

πραγματικα, πιστευω οτι τα 40 εινια πλεον τα νεα 30.. για πολλους ανθρωπους..

 

πιο ευκολα νομιζω πετυχαινει πλεον κανεις εγκυο 40αρα, παρα 20αρα (δεν λεω οτι ειναι καλο ή κακο, απλα συμβαινει)

 

εχει να κανει με τον ανθρωπο και τον οργανισμο του.. ξαναλεω υπαρχουν 30αρες που σερνονται και 40ρες που πετανε.. εξαρταται τι ζωη εχεις ζησει, και τι οργανισμο εχεις.. εγω πραγματικα, σκεφτομαι μωρο πλεον και πανες και θηλαστρα και σουντοκριμς και ξενυχτια και παθαινω εγκεφαλικακι, δεν το χω... αλλες ομως.......... μια χαρα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια στα 42 πρώτο μωρό πώς σας φαίνεται?

Σύλληψη απλά με συχνές επαφές και φυσιολογικός τοκετός:P

Μια χαρά είμαι απλά μου λείπει ύπνος κ έχω κάνει μπράτσα γιατί ο μπέμπης είναι τσουπωτός.

Δεν ξέρω πάντως πώς θα μου φαινόταν αν ερχόταν κ δεύτερο μωρό τώρα σύντομα..όχι από θέμα ηλικίας τόσο, όσο ότι θεωρώ πολύ νωρίς να κάνει μια γυναίκα δεύτερο παιδί πριν σταματήσει να φοράει πάνες το πρώτο..

Κατά τα άλλα γιατί να μην κάνουμε μωρά μετά τα 40 εφόσον είμαστε καθ' όλα υγιείς και προσέχουμε στη διάρκεια της εγκυμοσύνης?

Εγώ πάντως στα 35 γνώρισα τον άντρα μου κ μέχρι που ξεκινήσαμε για μωρό δεν ήμασταν έτοιμοι για τέτοια δέσμευση.

Τώρα είμαστε απλά πανευτυχείς γιατί όλα ήρθαν φυσικά και ομαλά.

Άλλωστε είχαμε εξαρχής στο μυαλό μας κ την πιθανότητα να μην αποκτήσουμε παιδιά. Ε, θα μας κόστιζε παρά πολύ αλλά όπως μας είπε τότε ο γιατρός μου το θέμα της γονιμότητας είναι κάτι μυστηριώδες. Υπάρχουν γυναίκες με χίλια δυο προβλήματα γονιμότητας που κάνουν παιδιά πανεύκολα και άλλες που είναι μια χαρά κ δεν μπορούν να κάνουν μωρό.Όλα είναι της φύσης κ το σημαντικό είναι το ζευγάρι να είναι αγαπημένο, να υπάρχει αισιοδοξία και ψυχική ισορροπία:-)

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που υπάρχει έμμηνος ρύση γιατί μια γυναίκα να μην προσπαθήσει για παιδάκι? Παλιά, όπως λέει και μια άλλη κοπέλα σε άλλο τόπικ, οι γυναίκες κάνανε κι ένα τελευταίο εκεί κοντά στα πενήντα, και ήταν το χαϊδεμένο απ' όλους!

 

Το θέμα είναι κατά πόσο υπάρχει η διάθεση και το ψυχολογικό σθένος που απαιτεί η φροντίδα ενός μωρού. Αν υπάρχει τότε τα 47 είναι μια χαρά ηλικία.

  • Μου αρέσει 1

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η γιαγιά μου έκανε το 10ο παιδί της στα 48 και το 1ο στα 21....

άλλα χρόνια....όλα τα γέννησε φυσιολογικά

μερικά τα έκανε και στο χωράφι μόνη της στη κυριολεξία

πήγαινε στα πρόβατα το πρωί και γύριζε το βράδυ με μωρό....

 

έφυγε στα 92 ήσυχα.....με όλα τα παιδιά της να ζούν με 25 εγγόνια

και 14 δισέγγονα μέχρι τότε...

 

αυτά όμως δεν γίνονται σήμερα

άλλες εποχές...

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Πολλες γυναικες φτανουν 50 και 55 ετων και ακομα εχουν περιοδο...τι σημαινει αυτο?Οτι ειναι μια χαρα να κανουν παιδι?

 

Μια θεία της μαμάς μου (δεκαετία του 50) στα 55 της σταμάτησε η περίοδος, το πρώτο της παιδί ήταν γύρω στα 30, αρκετά εύσωμη μετά από 6-7 μήνες "κάτι" έννοιωσε, τελικά ήταν έγκυος και γέννησε υγιέστατο μωρό με τοκετό στο σπίτι

  • Μου αρέσει 1

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχουν περίοδο, σαφώς μπορούν να κάνουν παιδί. Το αν είναι αργά ή όχι, είναι προσωπικό θέμα της κάθε γυναίκας.

 

Οι γιατροί απ' όσο ξέρω θέτουν ως όριο τα 47, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να κάνεις παιδί και στα 48 και στα 49. Ξέρω δύο περιπτώσεις που έχουν κάνει παιδί ακόμα αργότερα, η μία στα 50 επειδή το επεδίωξε και η άλλη στα 53 επειδή έτυχε (αποτυχία αντισύλληψης). Και οι δύο με φυσιολογική σύλληψη.

 

 

Σόρυ, αλλά επειδή έχουμε περίοδο μέχρι τα 50 ή τα 55 μας, δεν σημαίνει ότι μπορούμε να κάνουμε παιδί. Αν ήταν έτσι, δεν θα μετράγανε ορμόνες οι γιατροί για να κρίνουν τη γονιμότητα (FSH, LH, AMH). Το ότι έτυχε σε κάποιες, δεν σημαίνει ότι μπορούμε να υπολογίζουμε ότι θα τύχει και σε μας.

Και το τζόκερ μπορεί να πέσει σε κάποιον γνωστό μας, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να δουλέψουμε γιατί κάποια στιγμή θα πέσει και σε μας και θα "ξελασπώσουμε".

Μετά τα 40 αν δεν έχεις πρόβλημα να μην κάνεις παιδιά, μπορείς να περιμένεις το "τζόκερ" μπας και σου κάτσει. Αν όμως αποτελούν ένα βασικό κεφάλαιο στη ζωή σου, πρέπει να επισκεφτείς ένα κέντρο γονιμότητας για καθοδήγηση - όχι απαραίτητα εξωσωματική.

 

Επίσης στα 37, μπορείς ενδεχομένως να καταψύξεις ωάρια και να τα χρησιμοποιήσεις όποτε βρεθεί ο πρίγκηπάς σου (στα 47 πχ). Οι πιθανότητές σου να κάνεις παιδί με χρωσοματικές ανωμαλίες θα είναι ανάλογες του 37 κ όχι του 47, δηλαδή πολύ πολϋ μικρότερες.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το οριο που βαζει ο νομος παντως (για την εξωσωματικη δλδ) ειναι τα 50 ετη.Εννοειται οτι στα 47 τους αυτες οι γυναικες δεν μενουν εγκυες με δικα τους ωαρια.Μη τρελαθουμε τωρα!Ουτε το επειδη βλεπεις περιοδο κανεις και ωορηξια αρα μπορεις να κανεις και παιδι ισχυει.Καλως η κακως (ασχετα απο την ηλικια) μπορεις να κανεις παιδι μεχρι να στερεψεις να το πω λιγο ωμα.Οποτε μην ελπιζεις οτι στα 45-47 σου θα μπορεις να κανεις παιδια με δικο σου γεννητικο υλικο.Μη σου πω οτι αν εισαι ατυχη μπορει και στα 40 σου να μην μπορεις.Λεω την χειροτερη περιπτωση εφοσον τωρα εισαι ακομα γονιμη γιατι υπαρχουν και χειροτερα οπως εγω που στα 31 μου στερευω λογω ΠΩΑ.Αυτα για να μην ζουμε στον ομορφο κοσμο μας και ακουμε οτι στα 50 τους γυναικες κανουν παιδια.Αν τα ελεγαν οι γιατροι οπως πρεπει δεν θα συζητουσμαε τωρα περι εγκυμοσυνης στα 47.Σορυ για το υφος μου αλλα εχω πια αγανακτησει με τους γιατρους που με εβλεπαν να "στερευω" σιγα σιγα και δεν μου ελεγαν τιποτα οπως και στις περισσοτερες περιπτωσεις που εχω ακουσει.

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ, αλλά επειδή έχουμε περίοδο μέχρι τα 50 ή τα 55 μας, δεν σημαίνει ότι μπορούμε να κάνουμε παιδί. Αν ήταν έτσι, δεν θα μετράγανε ορμόνες οι γιατροί για να κρίνουν τη γονιμότητα (FSH, LH, AMH). Το ότι έτυχε σε κάποιες, δεν σημαίνει ότι μπορούμε να υπολογίζουμε ότι θα τύχει και σε μας.

Και το τζόκερ μπορεί να πέσει σε κάποιον γνωστό μας, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να δουλέψουμε γιατί κάποια στιγμή θα πέσει και σε μας και θα "ξελασπώσουμε".

Μετά τα 40 αν δεν έχεις πρόβλημα να μην κάνεις παιδιά, μπορείς να περιμένεις το "τζόκερ" μπας και σου κάτσει. Αν όμως αποτελούν ένα βασικό κεφάλαιο στη ζωή σου, πρέπει να επισκεφτείς ένα κέντρο γονιμότητας για καθοδήγηση - όχι απαραίτητα εξωσωματική.

 

Επίσης στα 37, μπορείς ενδεχομένως να καταψύξεις ωάρια και να τα χρησιμοποιήσεις όποτε βρεθεί ο πρίγκηπάς σου (στα 47 πχ). Οι πιθανότητές σου να κάνεις παιδί με χρωσοματικές ανωμαλίες θα είναι ανάλογες του 37 κ όχι του 47, δηλαδή πολύ πολϋ μικρότερες.

Ωαρια και εμβρυα μενουν μεχρι και 5 χρονια στη καταψυξη βαση του νομου.Αν βρει τον πριγκηπα της στα 47 παλι χωρις αποθεμα θα βρεθει...
Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά μπορείς να κάνεις παιδί και στα 60...μια γιαγιά μου είχε περίοδο μέχρι τα 58 :shock:

πάντως κορίτσια ας μη γελιώμαστε αν μια γυναίκα αποφασίσει να κάνει παιδί στα 50-55 και κατα πάσα πιθανότητα ο πατερας θα είναι 55-60...είναι σίγουρη οτι θα μπορούν να το μεγαλώσουν μέχρι τα 18 του???

 

Παντως αν μια γυναίκα θέλει πραγματικά να κάνει παιδί και νιώθει οτι έχει αργήσει δεν είναι απαραίτητο να περιμένει τον ...πρίγκιπά της!!!!

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά μπορείς να κάνεις παιδί και στα 60...μια γιαγιά μου είχε περίοδο μέχρι τα 58 :shock:

πάντως κορίτσια ας μη γελιώμαστε αν μια γυναίκα αποφασίσει να κάνει παιδί στα 50-55 και κατα πάσα πιθανότητα ο πατερας θα είναι 55-60...είναι σίγουρη οτι θα μπορούν να το μεγαλώσουν μέχρι τα 18 του???

 

Παντως αν μια γυναίκα θέλει πραγματικά να κάνει παιδί και νιώθει οτι έχει αργήσει δεν είναι απαραίτητο να περιμένει τον ...πρίγκιπά της!!!!

 

Θεωρητικά όμως ευη θα έπρεπε και γω και συ που δν είμαστε 55-60 να είμαστε έγκυες..είμαστε όμως? Καλές οι θεωρίες αλλά η πράξη πολλές φορές αποδεικνύει το αντίθετο..

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά μπορείς να κάνεις παιδί και στα 60...μια γιαγιά μου είχε περίοδο μέχρι τα 58 :shock:

πάντως κορίτσια ας μη γελιώμαστε αν μια γυναίκα αποφασίσει να κάνει παιδί στα 50-55 και κατα πάσα πιθανότητα ο πατερας θα είναι 55-60...είναι σίγουρη οτι θα μπορούν να το μεγαλώσουν μέχρι τα 18 του???

 

Παντως αν μια γυναίκα θέλει πραγματικά να κάνει παιδί και νιώθει οτι έχει αργήσει δεν είναι απαραίτητο να περιμένει τον ...πρίγκιπά της!!!!

Η αδερφη μου (με ιδιο προβλημα υπογονιμοτητας με μενα)τωρα ξεκιναει εξωσωματικη (συν καταψυξη εμβρυων) με δοτη.Δεν ξερω αν εννοεις αυτο ομως δεν ειναι ολοι αμοιχτοι σε τετοιες επιλογες για διαφορους λογους.

Τελος παντων για να απαντησω ακριβως σ αυτο που ρωταει η Νενα.Ναι μπορεις να κανεις υγιεστατα μωρα μεχρι να μπεις σε εμμηνοπαυση.Το θεμα ομως ειναι το ποτε θα μπει η καθεμια μας σε εμμηνοπαυση.Μονο αυτο κρατα απο ολα οσα σε προβληματιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ, αλλά επειδή έχουμε περίοδο μέχρι τα 50 ή τα 55 μας, δεν σημαίνει ότι μπορούμε να κάνουμε παιδί.

Αυτό ισχύει και για τα 20 ή τα 25 μας, σίγουρα το ότι έχουμε περίοδο δεν σημαίνει ότι μπορούμε να κάνουμε παιδί. Ή μάλλον σημαίνει ότι μπορούμε να κάνουμε αλλά χωρίς εγγύηση ότι θα κάνουμε ή ότι αν κάνουμε θα είναι υγιές.

 

Σίγουρα τα ποσοστά είναι καλύτερα στις νεαρότερες ηλικίες, αλλά η απάντηση στο ερώτημα παραμένει: ναι, οι γυναίκες μπορούν να κάνουν υγιέστατα παιδάκια και στην ηλικία των 47 χρονών. Το αν θέλουν να περιμένουν τόσο για να τεκνοποιήσουν είναι άλλο θέμα, το αν θα δυσκολευτούν να τεκνοποιήσουν επίσης άλλο. Πάντως ότι μπορούν, μπορούν, αυτό δεν αμφισβητείται, υπάρχουν πάμπολλα παραδείγματα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα γέννησε μια γνωστή σε αυτή την ηλικία, είχε εξαιρετική εγγυμοσύνη, γέννησε υγιέστατο παιδί και μάλιστα το θηλα΄ζει αποκλειστικά και το παιδί είναι σουπερανεπτυγμένο! Σε σημείο να είναι παχύ, χωρίς να το έχω δεί προσωπικά.

Η πεθερά της μου λέει περιπαιχτικά "αγελάδα μας βγήκε!" :shock:

Πέρα από την πλάκα νομίζω πως η θεματοθέτρια δεν πρόκειται να το διακινδυνέψει να περιμένει τόσο, ίσως ρωτάει από φόβο μην και την πάρουν τα χρόνια.

Κοπέλα μου 10 χρόνια είναι μια ζωή, και σε 10 χρόνια μπορεί κάλλιστα να έχεις φέρει στον κόσμο μια και δυο ζωές! Μη σε απασχολούν αυτά, το άγχος είναι το χειρότερο.

Στη θέση σου θα προσανατολιζόμουν στο να περνάω καλά και να έχω σύντροφο με ίδια θέλω, κι όλα θα γίνουν!

Ασε τις ανακατατάξειςνα τελειώσουν και όλα θα φαίνονται πιο εύκολα μετά!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...