Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι κανουμε τωρα?


Recommended Posts

Σε μια εβδομαδα μπαινω στο μηνα και μετα απο αρκετη σκεψη δικια μου και αρκετα συναχια της κορης μου ,θα την σταματησω απο τον παιδικο για κανα τριμηνο.

Πως θα περνανε οιμερες μας?Τα απογευματα τρεις φορες την εβδομαδα θα πηγαινει κολυμβητηριο αλλα τα πρωινα πως περναει η ωρα,που οσο να ειναι εχω βαρυνει και εχω και εναν ταλιμπαν στο σπιτι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


με το καλό να έρθει το ζουζούνι σου και να σου ζήσει το ταλιμπανάκι σου......καταρχήν πρέπει να καταλάβεις οτι η μικρή έχει συνηθίσει σε ένα πρόγραμα -ρουτίνα και αν μείνει άπραγη μπορεί να της προκαλεί περισσότερο εκνευρισμό.Ξεκινήστε με το πρωινό που επειδή θα το παίρνετε μαζί μπορείτε να το κάνετε και λίγη παραπάνω ώρα,επίσης μπορεί να σε βοηθάει στη προετοιμασία,μετά μπορείτε να παίζετε κλασικά παιχνίδια,π.χ να κρύβεις κάποιο αντικείμενο και να ψάχνει να το βρεί,βρές παιχνίδια που έχουν κίνηση για τη μικρή ενώ για σένα όχι τόσο(δεν είναι και πολύ ευκολό) γιατι θα σου ζητάει να συμετέχεις,επίσης μπορείτε να παίζεται και θεατρικά παιχνίδια,πάζλ ή να κάνετε και κατασκευές απο άχρηστα υλικά,κάντε κούκλες από τα ρολλά υγείας-κουζίνας,κουμπαράδες απο κονσέρβες γάλατος,μπαλάκια απο κάλτσες και αλευρι,και τέλος πολύ ζωγραφική στην ηλικά της κόρης σου τους ενθουσιάζουν οι νέες τεχνικές (με καλαμάκι,με νήμα,με τα δάχτυλα) αν της αφιερώσεις δημιουργικό χρόνο,δέ θα της λείψει ο παιδικός και επειδή θα το ζεί μαζί σου δέν θα ζηλέψει και το νέο μέλος.επίσης άστη να κάνει δουλειές να στρώνει το κρεβάτι,να σκουπίζει,να ξεσκονίζει,να πλένει τα πλαστικά ποτηράκια και πιατάκια,να σου δίνει μανταλάκια ,γενικά οτι κανεις μπορεί να σε βοηθάει,μονο μη την αφήνεις με τις ώρες μπροστά στη τηλεόραση .και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε κοριτσάκι .........

Link to comment
Share on other sites

αυτο σκεφτομαι και εγω,οτι θα της χαλασω τη ρουτινα της.

Γενικα εχω ενα κολλημα οτι πρεπει τα παιδια να μην ειναι ολη τη μερα στο σπιτι.

Προσπαθω τα απογευματα,αν εχω κατι να κανω εξω,να την περνω μαζι μου,αλλιως φτιαχνουμε γλυκα και κουλουρακια τα οποια δεν τα τρωμε αλλα τα τρωει ο μπαμπας μας και τα μοιραζουμε σε φιλες.

Αφου να σκεφτειτε προσπαθω να τρεναρω και αλλο να πηγαινει στο σχολειο.

Στην αρχη ελεγα θα την σταματησω ιανουαριο μετα λεω αρχες φεβρουαριου και τωρα λεω να την συνεχισω μεχρι τις 17του μηνα που θα ειμαι37εβδομαδων.

Μακαρι μονο να μην κρυωσει και κολλησει το νεογγενητο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να μην την σταματήσεις αν είναι για ένα συνάχι μόνο...εκτός και αν ταλαίπωρείσαι με απανωτές αρρώστιες....έχω περάσει απο την ίδια θέση και είναι σημαντικό να έχεις λίγη ησυχία για σένα και το μωρό....

 

έτσι και αλλιώς και του χρόνου να την στείλεις σχολείο πάλι θα έχεις πρόβλημα με ιώσεις με το μωρό καθώς θα φέρνει μικρόβια το μεγάλο παιδί...καλύτερα φέτος να σου κάνει αντισώματα το μεγάλο παρά του χρόνου να τραβάς τα ίδια με προσαρμογές και αρρώστιες...

 

πάντως απο την εμπειρία μου το νεογεννήτο δεν κολλάει αρρώστιες εφόσον έχει αντισώματα απο τον θηλασμό και την μαμά του και απο την στιγμή που κοιμάται συνέχεια οπότε το μεγάλο παιδί δεν έχει συνεχη επαφή μαζί του ...

 

Εγώ γέννησα Φεβρουάριο το δεύτερο παιδί και μου αρρώστησε πρώτη φορά τον Οκτώβριο παρότι η μεγάλη η κόρη μου πήγαινε σχολείο ήδη απο την προηγούμενη χρονιά

 

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι είναι καλύτερο να μην την σταματήσεις παιδικό, το ίδιο είχα κάνει και εγώ με τη δικιά μου όταν γέννησα τη μικρή. Μην ξεχνάς ότι δεν θα έχεις και πολύ ελεύθερο χρόνο να ασχολείσαι μαζί της, μακάρι να μπορούσες να έκανες όλα αυτά που περιγράφει πιο πάνω η φίλη μπουρμπουλίθρα, αλλά με νεογέννητο στο σπίτι και ξενύχτια και δουλειές, πού όρεξη για παζλ και κατασκευές, γνώμη μου πάντα. Σχετικά με τις ιώσεις τώρα, το μωρό θα είναι την περισσότερη μέρα στην κούνια οπότε και άρρωστη να έχεις την μεγάλη πιστεύω ότι θα μπορείς να την περιορίσεις κάπως ώστε να μην πηγαίνει κοντά στο μωρό. Ασε που η μεγάλη έχει συνηθίσει το πρόγραμμα του σταθμού και αν κάτσει μέσα στο σπίτι από ένα σημείο και έπειτα θα αρχίσει να βαριέται και να γκρινιάζει μιας και είναι και χειμώνας και δεν θα μπορείτε να βγαίνετε εύκολα έξω και να αλλάζει παραστάσεις. Εγώ έγραψα τη μεγάλη παιδικό όταν η μικρή ήταν μόλις 3 μηνών γιατί πραγματικά κόντεψα να τρελαθώ και με το μωρό και με ένα μικρό παιδί να τρέχει συνεχώς πίσω μου μέσα στην ημέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εν μερει θελω να εχω ελευθερο χρονο για το νεο μελος αλλα ο μπαμπας μας λεει οτι το μωρο θα κρυωσει,θα το τρεχουμε σε νοσοκομεια,θα,θα...

ο ιδιος ομως θα πηγαινει στη δουλεια του χωρις να ζει ενα καθημερινο πανικο.

απο την αλλη οσες νεες μαμαδες ειχαν και ενα μεγαλυτερο στο σπιτι πως τα καταφερνουν?

μετα λεω οτι και τον μαιο να την στειλω μου εγγυαται κανεις οτι δεν θα αρρωστησει κ θα κολλησει το μικρο?

μεχρι στιγμης μονο συναχι εχει,καμια σχεση με περυσι που ηταν μια εβδομαδα τον μηνα εκτος σχολειου.

απο αλλου ξεκινησα το θεμα και αλλου το συνεχιζω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και γω πιστευω οτι δεν πρεπει να τη σταματησεις απο τον παιδικο. η μικρη θελει να σταματησει? απο κει πρεπει να ξεκινησεις. επισης, αφου ειναι η δευτερη χρονια που παει παιδικο, δεν εχει τοσο θεμα με τις ιωσεις. το δυσκολο ειναι η πρωτη χρονια. και απο οτι βλεπω ειναι ηδη 3,5 χρονων, επομενως καταλαβαινει και δεν θα πλησιαζει πολυ το μικρο. και συμφωνω μ'αυτο που ειπαν πιο πριν, οτι και εσυ θα χρειαζεσαι χρονο με το μωρο.

 

εγω γεννησα πριν δυο βδομαδες και τα αλλα μου δυο παιδακια 2 και 3 ετων πηγαινουν παιδικο για πρωτη φορα φετος. δεν τα σταματησα και ουτε θα τα σταματησω. γιατι και να τα σταματησω, θα θελουν να πανε σε παιδοτοπο, θα θελουν να πανε στα ξαδερφια τους. δεν μπορεις να τα φυλακισεις και να τα απομονωσεις τα παιδια. απλα προσεχω οσο μπορω να μην πλησιαζουν το νεογεννητο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...