Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημοψήφισμα στις 5/7


beba01

Recommended Posts

Κανένας δεν είπε κανέναν ούτε κλέφτη, ούτε φοροφυγά.

Το μόνο που λέω είναι πως κάποιοι πτώχευσαν. Αύριο μπορεί να είμαι εγώ... ή εσείς... με ένα νέο μνημόνιο. Ή "μεθαύριο" σε επόμενο -αναγκαστικά- μνημόνιο... Απλά ο επόμενος μπορεί να είναι κάποιος από εμάς. Το ότι δεν πτωχεύσαμε στο προηγούμενο μνημόνιο είναι μάλλον εντελώς συγκυριακό.

 

Έτσι κι αλλιώς δεν έχει σημασία. Ότι είναι να γίνει θα γίνει...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 294
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

.......

Ζηταμε Αναπτυξη και Εργασια . Οχι στον στραγγαλισμο της οικονομιας μας και στην συνεχιση των ακρως υφεσιακων μετρων που μας επεβαλλαν τα τελευταια χρονια με αποτελεσμα την μειωση του ΑΕΠ , της παραγωγικοτητας μας κατα 1/4 και αυξηση της ανεργιας στα υψη, στο 60% των νεων.

 

 

Αυτο που ζηταμε ειναι να μην βαφτιζουν τις περικοπες του λαου Μετραρρυθμισεις, γιατι τετοιου ειδους μεταρρυθμισεις καναμε παρα πολλες.

.........

Επομενως μην μας κοροιδευουν και στο ονομα των ''μεταρρυθμισεων'' ν μας ΣΤΡΑΓΓΑΛΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ και μας οδηγουν στον αργο θανατο, επειδη δεν θελουν να παραδεχτουν οι ιδιοι ευθεως οτι αποτυχανε οι στρατηγικες που εφαρμοσαν.

Δεν θελουν να δικαιωσουν επισης μια αριστερη κυβερνηση.

Αυτο θα ειναι η αρχη του τελους για αυτους.

 

Αυτο που θελουμε ειναι η αναπτυξη, Δουλεια και οχι ψευτικο χρημα που πηγε στις τραπεζες και στα δανεια που μας εδωσαν.

 

Μπορεις να μου πεις , ομως , ποια μετρα στην προταση τους θεωρεις ''Μεταρρυθμισεις'' που αρνουμαστε??

Φανταζομαι για να την ψηφισες, θα την εχεις διαβασει κιολας.

Θα σε παρακαλουσα λοιπον να μου πεις ποια ειναι τα μετρα που οδηγουν στην αναπτυξη???

 

.......

QUOTE]

 

Νομίζω ότι δεν διάβασες προσεκτικά αυτά που έγραψα. Δεν είπα ότι αυτά που έκαναν οι προηγούμενοι ήταν μεταρρυθμίσεις. Το ακριβώς αντίθετο είπα. Το πρόβλημά μας είναι ότι ΔΕΝ έχουν γίνει μεταρρυθμίσεις. Το είπα ακριβώς όπως το ξαναγράφω. Είναι σαφές. Όπως βέβαια έγραψα επίσης ότι και η παρούσα κυβέρνηση δεν έκανε μεταρρυθμίσεις. Και αυτό είναι σαφές και αληθές.

 

Τα μέτρα που καλούμαστε να ψηφίσουμε, όπως άλλωστε και η πρόταση του Κου Τσίπρα για τα 8 δις, όπως άλλωστε και το email Χαρδούβελη ήταν όλα υφεσιακά, σε διαφορετικό βαθμό το καθένα. Ασχολούνται καθαρά με το φορολογικό και δεν έχουν πρόβλεψη για την ανάπτυξη.

 

Όπως λοιπόν ξαναείπα και διάβασέ το λίγο πιο προσεχτικά σε παρακαλώ, αυτό που θα έπρεπε εμείς να κάνουμε είναι να συνεννοηθούμε μεταξύ μας για το ποιες μεταρρυθμίσεις θέλουμε να κάνουμε. Όταν λέω μεταρρυθμίσεις εννοώ αυτό που λέει η λέξη, δεν εννοώ κάτι διαφορετικό. Δεν είμαι πολιτικός :-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites

Athinap , sorry δεν είμαι σίγουρη εαν απάντησες στο δικό μου ερώτημα.

 

Εαν ναι , τότε κατάλαβα οτι τα ΑΤΜ , τα λεφτά , τα αποθέματα της εβδομάδας είναι το σοβαρότερο πρόβλημα που δεν έχουμε αντιληφθεί οτι θα έρθει ψηφίζοντας οχι.Το θέμα για το οποίο ψηφίζουμε δεν παίζει ρόλο?

 

ΟΚ σε ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση.

 

Σε άλλο σχόλιο αναφέρομαι:

Επίσης να ξανά τονίσω οτι εμείς που θα ψηφίσουμε ΟΧΙ δεν είμαστε μόνο αυτοι που πεινάνε , δεν έχουν λεφτά , οι αμόρφωτοι.Κάθε άλλο!!!!!

 

Ο πεινασμένος και άνεργος δεν έχει ιντερνετ......να γράφει στο parents με 10-20 άλλες μαμάδες.

 

Εμείς απλά έχουμε μια σκέψη που τους περιλαμβάνει. Δεν είναι ορθό να λες γιατί να πεινάσω επειδή πεινάς εσυ(Τα παιδιά που λυποθυμούν στα σχολεία ,,είναι το εσύ ). ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ και ΑΛΛΗΛΕΓΓΎΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ.

Αλλά... σε άλλα θέματα οι μανούλες κλαίμε για τα καημένα παιδιά που δεν έχουν να φάνε.:-(:-(:-(:-(

Απο την άλλη όσoi ψηφίζουν ναι, ευτυχώς, δεν σκέφτονται καθόλου έτσι ...γιαυτο και πάλι αύριο, η χώρα θα πάει μπροστά ανεξάρτητα απο το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν απο αυτή την στιγμή όλοι ενωμένοι για μια καλύτερη συμφωνία.

Ολοι μαζί κάτι θα γίνει.

Ας μην αφήνουμε πολιτικούς να μας διαχαζουν γιατι θα το κάνουν με άλλο τροπάρι τώρα.

 

Θα τα πούμε σε κάποιο άλλο θέμα μανούλες.

Link to comment
Share on other sites

Prin tis ekloges tou Ianouariou den xreiazotan kan na paroume xrimata apo thn EE.

 

2 vdomades meta xreiazomastan ta misa.

ka8e treis kai ligo akougame oti opou na'nai kleinoun thn sumfwnia.

 

kai ksafnika kanoume dimopsifisma (to opoio sumfwna me ton Tsipra den 8a ginotan gia na mhn dixastei o laos) kai apodeiknuetai pws kai o laos mas dixastike kai pws gia alli mia fora auth h kuvernhsh pou elege pws 8a ta allaksei ola fanhke katwteri twn peristasewn kai mas gemise 5 mhnes psemata.

 

Giati na valw plath kai na sthriksw tous pseftes?

 

Giati na pistepsw oti 8a kleisoun sumfwnia? oti kai na kleisoun 8a einai xeirotero apo oti 8a htan thn perasmenh evdomada -me tis evlogeies tous- kai oti ta paidia mas 8a peinasoun.:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δική μου γειτονιά είτε με ναι είτε με όχι... πάλι αγαπημένη είναι! :D

 

Αν κρίνω και από τον τρόπο που μιλάνε στα κανάλια γενικώς, σε αθηναϊκά, επαρχιακά, ιδιωτικά ή δημόσια... ενωμένοι είμαστε.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου μακαρι ολοι εμεις που ψηφησαμε ΄ναί να εχουμε αδικο.μακαρι ,χιλιες φορες μακαρι.ομως μαλλον τα πραγματα θα ειναι πολυ δυσκολα.θα πεινασουμε. ακουσατε τον Γιουνκερ πριν απο λιγο?γιατι πανηγυριζει ολος αυτος ο λαος στο Συντσγμα? απο που πηγαζει αυτη η ανυπωτη ευτυχια? ξερουν τι ερχεται?

Link to comment
Share on other sites

 

Σε άλλο σχόλιο αναφέρομαι:

Επίσης να ξανά τονίσω οτι εμείς που θα ψηφίσουμε ΟΧΙ δεν είμαστε μόνο αυτοι που πεινάνε , δεν έχουν λεφτά , οι αμόρφωτοι.Κάθε άλλο!!!!!

 

Ο πεινασμένος και άνεργος δεν έχει ιντερνετ......να γράφει στο parents με 10-20 άλλες μαμάδες.

 

Εμείς απλά έχουμε μια σκέψη που τους περιλαμβάνει. Δεν είναι ορθό να λες γιατί να πεινάσω επειδή πεινάς εσυ(Τα παιδιά που λυποθυμούν στα σχολεία ,,είναι το εσύ ). ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ και ΑΛΛΗΛΕΓΓΎΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ.

Αλλά... σε άλλα θέματα οι μανούλες κλαίμε για τα καημένα παιδιά που δεν έχουν να φάνε.:-(:-(:-(:-(

Απο την άλλη όσoi ψηφίζουν ναι, ευτυχώς, δεν σκέφτονται καθόλου έτσι ...γιαυτο και πάλι αύριο, η χώρα θα πάει μπροστά ανεξάρτητα απο το αποτέλεσμα.

 

Επειδη προφανως αναφερεσαι στο δικο μου σχολιο...νομιζω οτι ηταν πολυ σαφες αυτο που ειπα.Εαν εγω πεινασω...εσυ θα χορτασεις? Γιατι αν ειναι να χορτασεις οκ να το συζητησουμε.Αλλα να πρεπει να πεινασω κι εγω και τα παιδια μου και να χασω οσα εχω εξςσφαλισει για το μελλον τους απλα και μονο για να πειναμε μαζι λυπαμαι αλλα αρνουμαι να το δεχτω.

 

Τα μελοδραματικα του τυπου εμεις σκεφτομαστε το διπλανο σας κι εσεις οχι ας τα αφησουμε.Ο καθενας κρινεται απο την προσωπικη του ζωη και τις πραξεις του.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου μακαρι ολοι εμεις που ψηφησαμε ΄ναί να εχουμε αδικο.μακαρι ,χιλιες φορες μακαρι.ομως μαλλον τα πραγματα θα ειναι πολυ δυσκολα.θα πεινασουμε. ακουσατε τον Γιουνκερ πριν απο λιγο?γιατι πανηγυριζει ολος αυτος ο λαος στο Συντσγμα? απο που πηγαζει αυτη η ανυπωτη ευτυχια? ξερουν τι ερχεται?

 

Αυτό αναρωτιέμαι και εγώ; Προς τι τα πανηγύρια; Δεν έχουμε καταλάβει τι μας έρχεται.

Link to comment
Share on other sites

peony μολις γυρισα απο την eurobank.αφου περιμενα φυσικα πενηντα λεπτα στην ουρα να παρω το πενηνταευρο,περιμενα κ ταυτοχρονα μιαμισι ωρα να μπω για εκδοση προσωπικης μου καρτας αναληψης γιατι χρησιμοποιουσα της μητερας μου.ξαφνικα σταματησε η εκδοση καρτων πανελλαδικα απ οτι μας ειπε ο υπαλληλος κ δεχονταν μονο χειρογραφες.δεν ζητησαν κανενα απο τα δικαιολογητικα που ειχα μαζι μου κ οφειλαν να ζητησουν γιατι μου ειπε ο υπαλληλος χαραχτηριστικα "τετοιες ωρες,τετοια λογια." σε δεκα μερες λεει θα με παρουν τηλεφωνο για να περασω αν δεν εχει συμβει κατι.κατοπιν ειδα τυχαια τον διευθυντη που γνωριζομασταν πελατειακα κ μου ειπαν οτι δεν εχουν ακομα ξεκαθαρη πληροφορια αλλα παει για πτωχευση πρωτα η alpha bank κ μετα η eurobank.αυτο σημαινει οτι εαν δεν εξαγοραστουν απο αλλη τραπεζα,οτι χανονται κ καταθεσεις κ θυριδες κ τα παντα!μακαρι να μην αληθευει.μεχρι κ το βαφτιστικο μας σταυρο θα μας παρουν που εχουμε αποθηκευσει μην τθχον κ καλα μας κλεψουν το σπιτι.κ οσο για την κυβερνηση ειναι δυνατον σε τοσο κρισιμες ωρες να παραιτειται το οικονομικο επιτελειο?τι παιχνιδια παιζονται?θα θρηνησουμε ζωες ,θα χαθει το βιος μας .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια μου μακαρι ολοι εμεις που ψηφησαμε ΄ναί να εχουμε αδικο.μακαρι ,χιλιες φορες μακαρι.ομως μαλλον τα πραγματα θα ειναι πολυ δυσκολα.θα πεινασουμε. ακουσατε τον Γιουνκερ πριν απο λιγο?γιατι πανηγυριζει ολος αυτος ο λαος στο Συντσγμα? απο που πηγαζει αυτη η ανυπωτη ευτυχια? ξερουν τι ερχεται?

 

Άστα να πάνε!Απο το χαβιάρι θα μας ρίξουν κατευθείαν στην πείνα!Ανελέητοι...

Οι ηλίθιοι είναι αήτητοι

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αλλα το παραπανω μηνυμα ειναι κινδυνολογικο...

Βγήκαμε απο το ευρω και δεν το ξερουμε;

Και οσο ειμαστε στο ευρω τουλαχιστον οι 100.000 ευρω ανα λογαριασμο ειναι προστατευμενες.

Δεν πτωχευουν οι τραπεζες με τετοιο τροπο εντος ευρω (κρατικοποιουνται με κάποια μορφη ή συγχωνευονται) βλ. proton bank

Kαι οσον αφορα τις τραπεζες που αναφερονται μπορω μονο να σου μιλησω για την alpha bank εκ των εσω:

1) Εχει τον μικροτερο αριθμο επισφαλειων

2) Εκανε συγχωνευση με εμπορικη και εδωσε απλα λινητρα εθελουσιας εξοδου χωρις να κανει καμια απολυση πριν απο λιγο καιρο. Λες να ειχε οικονομικη δυσχερεια και να μην απελυε κοσμο και να τους εχει να καθονται ανα δυο στις καρεκλες? Θα προχωρουσε αμεσα σε απολυσεις.

3) Εχει μεγαλη ακινητη περιουσια λογω της ιονικης τραπεζας που ειχε εξαγορασει στα τελη της δεκαετιας 90.

Και αυτες οι εκφρασεις σε ενα forum γονεων του στυλ "θα θρηνησουμε ζωες" "θα τα χασουμε ολα" δεν επιτρεπονται .... ελεος....

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες,γιατι κ μενα προσωπικα ετσι ειναι το συμφερον μου.αλλα που ζεις?τιποτα δεν ειναι σιγουρο.δεν πρεπει να εκπλαγουμε με ο,τιδηποτε.μερα με τη μερα θα πηγαινουμε.οι υπαλληλοι της alpha bank δεν εχουν πληρωθει για το δευτερο μισο του ιουνιου.κ οποιος δουλευει εκει μπορει να το επιβεβαιωσει.οι φημες οργιαζουν.ολο κ κατι θα εχει παρει το αυτι κ αλλων μελων.δεν γραφω ανακριβιες.το τι θα γινει ομως εννοειται οτι δεν το ξερω.οσο για τις καταθεσεις απο προχθες λενε οτι θα τις κουρεψουν απο οκτω χιλιαδες κ πανω.μακαρι κ παλι να μη γινει.το ξαναλεω αυτο επιθυμω κ γω.κ για τις θυριδες ειπαν οτι εαν κ εφοσων θα ανοιξουν οι τραπεζες θα μπορουμε να παρουμε ο,τιδηποτε αλλο εκτος απο χρηματα.αυτα προς το παρον.σε περιοδους χρεωκοπιας κ πολεμου μπορουν να κανουν τα παντα.δεν εχει ξαναγινει αυτο σε πολιτισμενο κρατος για να ξερουμε.στην κυπρο ηταν πολυ πιο ομαλα τα πραγματα γιατι αυτοι συνεργαζονταν με τους ευρωπαιους.αλλο να παιρνεις τριακοσια ευρω την ημερα κ αλλο πενηντα.εχει μια διαφορα.τα πραγματα μπορει να παρουν πολυ ασχημη τροπη.μην εθελοτυφλουμε.

Link to comment
Share on other sites

peony μολις γυρισα απο την eurobank.αφου περιμενα φυσικα πενηντα λεπτα στην ουρα να παρω το πενηνταευρο,περιμενα κ ταυτοχρονα μιαμισι ωρα να μπω για εκδοση προσωπικης μου καρτας αναληψης γιατι χρησιμοποιουσα της μητερας μου.ξαφνικα σταματησε η εκδοση καρτων πανελλαδικα απ οτι μας ειπε ο υπαλληλος κ δεχονταν μονο χειρογραφες.δεν ζητησαν κανενα απο τα δικαιολογητικα που ειχα μαζι μου κ οφειλαν να ζητησουν γιατι μου ειπε ο υπαλληλος χαραχτηριστικα "τετοιες ωρες,τετοια λογια." .

 

Μα τι κινδυνολογία είναι αυτή;

Προσωπικά ούτε μία φορά δεν βρήκα ουρά σε ΑΤΜ με αναμονή 50λεπτων... :rolleyes:

Επίσης ξέρω κόσμο που μια χαρά ζήτησε έκδοση χρεωστικής κάρτας στην Άλφα και τους εξυπηρέτησαν, αφού τους ζήτησαν κανονικά τα δικαιολογητικά που στην περίπτωσή σου απαξίωσαν...:P

 

.οσο για τις καταθεσεις απο προχθες λενε οτι θα τις κουρεψουν απο οκτω χιλιαδες κ πανω.μακαρι κ παλι να μη γινει.το ξαναλεω αυτο επιθυμω κ γω.κ για τις θυριδες ειπαν οτι εαν κ εφοσων θα ανοιξουν οι τραπεζες θα μπορουμε να παρουμε ο,τιδηποτε αλλο εκτος απο χρηματα.αυτα προς το παρον.σε περιοδους χρεωκοπιας κ πολεμου μπορουν να κανουν τα παντα.δεν εχει ξαναγινει αυτο σε πολιτισμενο κρατος για να ξερουμε.στην κυπρο ηταν πολυ πιο ομαλα τα πραγματα γιατι αυτοι συνεργαζονταν με τους ευρωπαιους.αλλο να παιρνεις τριακοσια ευρω την ημερα κ αλλο πενηντα.εχει μια διαφορα.τα πραγματα μπορει να παρουν πολυ ασχημη τροπη.μην εθελοτυφλουμε.

 

Το κούρεμα των 8χιλιάδων ήταν μια δημοσίευση στους fnancial times. Πουθενά δεν έχει ειπωθεί κάτι τέτοιο επισήμως. Νομίζω διαψεύστηκε κιόλας.

 

Οι θυρίδες θα λειτουργούν κανονικά όταν ανοίξουν οι τράπεζες.

 

Στην Κύπρο έπαιρναν 300 ευρώ μετρητά αλλά δεν γινόντουσαν ηλεκτρονικές συναλλαγές. Είναι τελείως άλλη περίπτωση.

 

Με συγχωρείς αλλά τα μηνύματά σου είναι γεμάτα με ανακρίβειες και καταστροφολογίες χωρίς καμία βάση...

Φιλική συμβουλή, σταμάτα να ακούς και να αναπαράγεις ράδιο αρβύλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην alpha bank εκανα κ γω αιτηση την παρασκευη.θα ερθει σε πεντε εργασιμες ειπαν.αναμενω.στην eurobank την τυπωναν επι τοπου.απο τις δωδεκα παρα το μεσημερι ομως αυτο σταματησε.βγηκε ο υπαλληλος εξω κ μας το ανακοινωςε.εγιναν γραπτως οι αιτηςεις κατοπιν.σε αυτη την τραπεζα στο υποκαταστημα του π.φαληρου, ω ναι! ειχε τοση αναμονη!δεν λεω ανακριβιες.μηπως μενεις επαρχια η καπου πιο απομακρισμενα?γιατι στην αθηνα ουρες υπαρχουν.μεγαλυτερες η μικροτερες αναλογα με την ωρα,την τραπεζ,το μερος.ειμαστε γαιδαροι στον ιδιο αχυρωνα.δεν υπαρχει λογος να ψηλωνουν οι τονοι.ειναι η αληθεια.μακαρι να βρεθει γρηγορα μια λυση κ να γινει μια συμφωνια.ο καιρος θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

μαγιοπούλας, επειδή διαβάζουν κοπέλες έγκυες, θα ήταν καλό να δείχνουμε λίγη ψυχραιμία.

Δεν είμαστε σε πόλεμο. Οι πολιτικές εξελίξεις συνεχίζονται, ο Πρωθυπουργός το σπρώχνει προς συμφωνία, όπως είχε αναγγείλει.

Χρειάζεται λίγη στωικότητα από την πλευρά μας, υπομονή και κυρίως ηρεμία.

Φυσικά και είναι δύσκολα, με τον πανικό δεν βοηθάμε κανέναν.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

κ οσο για την κυβερνηση ειναι δυνατον σε τοσο κρισιμες ωρες να παραιτειται το οικονομικο επιτελειο?τι παιχνιδια παιζονται?θα θρηνησουμε ζωες ,θα χαθει το βιος μας .

 

Καλέ μου ο Βαρουφάκης δεν παραιτήθηκε συγκεκριμένα τον "παραίτησαν" και πολύ καλά έκαναν. Ο οικονομικός μας δυστυχώς ήταν αντιπαθής στους Ευρωπαίους και του είχε ζητηθεί έτσι κι αλλιώς μήνες τώρα. Δεν έγινε από μέρους του Βαρουφάκη αποποίηση ευθυνής λοίπον απλώς ο Τσίπρας ήθελε να δείξει καλή θέληση στους Ευρωπαίους. Όσο για το τραπεζικό σύστημα πραγματικά έχει πληγεί αλλά σίγουρα κανένας υπάλληλος και κανένας απλός διευθυντής δεν ξέρουν ποιά θα κλείσει, ποια θα αγοραστεί, τι θα γίνει με τις καταθέσεις και τι θα γίνει με τις θυρίδες των συγκεκριμένω τραπεζών. Τι είναι αυτό το πράγμα να φέρνουμε την καταστροφή αντί να σεβαστούμε όλοι μας το αποτέλεσμα χωρίς να μοιρολατρούμε.

 

Τι έχω ακούσει αυτές τις ημέρες παναγία μου μέχρι και το ότι ο Κουρουμπλής βλέπει:shock:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω καμια προθεση να αναστατωσω τις εγκυες κοπελες.ουτωσι αλλως κ γω στην ιδια διαδικασια βρισκομαι.ομως το θεμα δεν ειμαι εγω.δεν διαμορφωνω εγω την επικαιροτητα.το σιγκεκριμενο θεμα ειναι απο τη φυση του τοξικο κ ειναι για να παραθετουμε ελευθερα τις αποψεις μας.λυπαμαι αλλα υπαρχει κ αυτη η οπτικη.ετσι ειναι τα πραγματα.μακαρι να πανε καλυτερα τα πραγματα,να μεινουμε στην ευροζωνη κ να παρουμε ενα αναπτυξιακο πακετο.

Link to comment
Share on other sites

οι υπαλληλοι της alpha bank δεν εχουν πληρωθει για το δευτερο μισο του ιουνιου.κ οποιος δουλευει εκει μπορει να το επιβεβαιωσει.

 

Δεν ισχυει αυτο, ψυχραιμια!!!! Απορω ποιος το ειπε! Ισα ισα που εχουμε παρει τοσο επιδομα αδειας οσο και προκαταβολη Ιουλιου!!!

 

Ξαναλεω....ψυχραιμια!

 

Υ.Γ. : Η ημερα που μια Τραπεζα δεν θα κσταβαλει μισθοδοσια θα ειναι η αρχη του τελους!!!

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες,γιατι κ μενα προσωπικα ετσι ειναι το συμφερον μου.αλλα που ζεις?τιποτα δεν ειναι σιγουρο.δεν πρεπει να εκπλαγουμε με ο,τιδηποτε.μερα με τη μερα θα πηγαινουμε.οι υπαλληλοι της alpha bank δεν εχουν πληρωθει για το δευτερο μισο του ιουνιου.κ οποιος δουλευει εκει μπορει να το επιβεβαιωσει.οι φημες οργιαζουν.ολο κ κατι θα εχει παρει το αυτι κ αλλων μελων.δεν γραφω ανακριβιες.το τι θα γινει ομως εννοειται οτι δεν το ξερω.οσο για τις καταθεσεις απο προχθες λενε οτι θα τις κουρεψουν απο οκτω χιλιαδες κ πανω.μακαρι κ παλι να μη γινει.το ξαναλεω αυτο επιθυμω κ γω.κ για τις θυριδες ειπαν οτι εαν κ εφοσων θα ανοιξουν οι τραπεζες θα μπορουμε να παρουμε ο,τιδηποτε αλλο εκτος απο χρηματα.αυτα προς το παρον.σε περιοδους χρεωκοπιας κ πολεμου μπορουν να κανουν τα παντα.δεν εχει ξαναγινει αυτο σε πολιτισμενο κρατος για να ξερουμε.στην κυπρο ηταν πολυ πιο ομαλα τα πραγματα γιατι αυτοι συνεργαζονταν με τους ευρωπαιους.αλλο να παιρνεις τριακοσια ευρω την ημερα κ αλλο πενηντα.εχει μια διαφορα.τα πραγματα μπορει να παρουν πολυ ασχημη τροπη.μην εθελοτυφλουμε.

 

Οπως σε ενημέρωσα γνωρίζω πολύ καλά εκ των εσω για τη συγκεκριμενη τραπεζα αφου ο συζυγος μου είναι σε θέση κλειδι που εχει σχεση να κανει και με τις συναλλαγες με εξωτερικο. Σε πληροφορω λοιπον και κράτα τις ημερομηνίες

26 Ιουνιου οι υπάλληλοι της Αlpha πληρώθηκαν το επίδομα αδειας τους (περιπου μισο μισθο)

30 Ιουνίου πληρωθηκαν την προκαταβολή τους (περίπου μισο μισθο για τον Ιουλιο όπως γίνεται συνήθως

Αναμένουν να εξοφληθουν για τον Ιουλιο στις 15 του μηνος και κανεις δεν τους ειπε οτι δεν θα πληρωθουν.

Μπορεις να ρωτησεις οποιον θελεις οτι οι τραπεζικοι ολοι πληρωθηκαν ετσι όπως συνηθιζεται.

Δεν ξερω ποιος σου εχει πει αλλιως αλλα παντα οι τραπεζικοι πληρωνονται με προκαταβολη περιπου μισο μισθο στις 30 του προηγουμενου μηνα και εξοφλουνται στις 15 του τρεχοντος. Και πραγματικα περιμενω να μου πεις ποιος ειναι αυτος που σου ειπε οτι δεν πληρωθηκε γιατι ο συζυγος μου λεει οτι αυτο ειναι ραδιο αρβυλα

Οσον αφορα την Κυπρο ο συζυγος μου λεει οτι ηταν τελειως διαφορετικα μετρα και σταθμα. Δεν ειναι καν ιδιο το τραπεζικο μας συστημα, δεν ειχαν πληρη ευρωπαικη ενσωματωση , υπηρχε πολυ αδηλωτο χρημα και οπως ειδες μια χαρα εξελιχθηκαν οι ανθρωποι .

Οπως ειδες λοιπον εχω πολλα πραγματα να χασω, αν συμβει κατι τετοιο οπως λες αφου ο συζυγος μου κινδυνευει, εγω κινδυνευω αφου εργαζομαι στον ιδιωτικο τομεα σε υπηρεσιες που δεν θεωρουνται πρωτης αναγκης και παρολα αυτα τα σταθμιζω τα αξιολογω και δεν πανικοβαλλομαι. Για αυτο και σε σας θα συνιστουσα ψυχραιμια και μην ακουτε το μακρυ και το κοντο του ενος και του αλλου

Link to comment
Share on other sites

Ο Βαρουφάκης ήταν πληροφορημένος και η "ευχή" του βγήκε. Ο Ευκλείδης Τσακαλώτος είναι ο νέος ΥΠΟΙΚ. Γεννημένος στο Ρόττερνταμ, σαν πιο στα γούστα των εταίρων δείχνει...για να δούμε. Να ένα κατατοπιστικό άρθρο γι' αυτόν: http://news247.gr/eidiseis/politiki/to-profil-toy-eykleidh-tsakalwtoy-poy-diadexetai-ton-gianh-varoyfakh.3563260.html

 

Το διάγγελμα του Τσίπρα χθες και η παραίτηση του Βαρουφάκη με εξέπληξαν πολύ ευχάριστα. Το ίδιο και η κίνηση του πρώτου, να καλέσει όλους τους αρχηγούς των κομμάτων το πρωί. Χαίρομαι που, προφανώς, έχει κάποιον έμπειρο κοντά του να τον συμβουλεύει. Χρειαζόμαστε πολύ προσεκτικές κινήσεις και διπλωματία τώρα.

Link to comment
Share on other sites

peony μολις γυρισα απο την eurobank.αφου περιμενα φυσικα πενηντα λεπτα στην ουρα να παρω το πενηνταευρο

 

Η αλήθεια είναι ότι ανάλογα με την τράπεζα που σε εξυπηρετεί και την ώρα που θα πας ο χρόνος αναμονής ποικίλλει.. Και εγώ Παλαιό Φάληρο μένω και επειδή βγαίνω βόλτα με τα παιδιά 2-3 φορές την ημέρα βλέπω μεγάλες διαφορές στις ουρές. Οι τράπεζες που είναι κοντά στην παραλιακή έχουν πάντα πολύ μεγάλες ουρές, οι υπόλοιπες όχι και τόσο - γύρω στα 5-10 άτομα. Προσωπικά πηγαίνω στην HSBC που είναι σχεδόν πάντα άδεια άντε να έχει ένα άτομο, η Μαμά μου που πηγαίνει στην Πειραιώς έχει τύχει να περιμένει μέχρι 10' όχι παραπάνω αλλά πηγαίνει μεσημέρι. Για τα άλλα που αναφέρεις δεν γνωρίζω κάτι.

 

Πάντως είναι λογικό να φοβόμαστε και να νιώθουμε ανασφάλεια ειδικά εμείς που είμαστε ή πρόκειται να γίνουμε γονείς αλλά καλό είναι να προσπαθήσουμε να διατηρήσουμε την ψυχραιμία μας. Την προηγούμενη εβδομάδα και εγώ ομολογώ ότι είχα φρικάρει και αγόραζα μανιωδώς τρόφιμα και πάνες, όμως πλέον είμαι πιο χαλαρή.

Επίσης παρότι δεν ψήφισα ούτε Σύριζα στις εκλογές ούτε Όχι στο Δημοψήφισμα θα συμφωνήσω με την Lisbet ότι το διάγγελμα του Τσίπρα, η παραίτηση Βαρουφάκη και η συνάντηση των αρχηγών που έγινε σε κλίμα συνεργασίας με κάνουν να ελπίζω ότι θα καταλήξουμε σε μία βιώσιμη συμφωνία και θα αποφύγουμε τα χειρότερα... Οψόμεθα, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου izaki.πηγα στη eurobank ποσειδωνος κ μ.αλεξανδρου το πρωι.το απογευμα που περασε ο αντρας μου ηταν δυο ατομα.οσο για το μισθο αν ο συζυγος της κοπελας δουλευει εκει παω πασο.η φημολογια περι πτωχευσης των δυο τραπεζων υπαρχει παντως εντονα.ελπιζω να βρεθει συντομα λυση.τοτε θα φτασουμε να πουμε αυτο που ειπε ενας δημοσιογραφος την προηγουμενη εβδομαδα " γιατι η κυβερνηση μας ζηταει να ψηφησουμε οχι ενω μετα απο δυο μερες θα πουνε ναι" .κ ευχομαι να ειναι καλυτεροι οι οροι.δεν εχουμε περιθωρια.προκαλουμε πολυ αφρο κ η ουσια χανεται νομιζω

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου izaki.πηγα στη eurobank ποσειδωνος κ μ.αλεξανδρου το πρωι.το απογευμα που περασε ο αντρας μου ηταν δυο ατομα.οσο για το μισθο αν ο συζυγος της κοπελας δουλευει εκει παω πασο.η φημολογια περι πτωχευσης των δυο τραπεζων υπαρχει παντως εντονα.ελπιζω να βρεθει συντομα λυση.τοτε θα φτασουμε να πουμε αυτο που ειπε ενας δημοσιογραφος την προηγουμενη εβδομαδα " γιατι η κυβερνηση μας ζηταει να ψηφησουμε οχι ενω μετα απο δυο μερες θα πουνε ναι" .κ ευχομαι να ειναι καλυτεροι οι οροι.δεν εχουμε περιθωρια.προκαλουμε πολυ αφρο κ η ουσια χανεται νομιζω

 

Μόνο σου ρωτάς μόνος σου απαντάς! Πιστεύει η κυβέρνηση ότι με το δημοψήφισμα μπορεί να πετύχει καλύτερους όρους, καλύτερη μεταχείριση, πιστεύει είπα μην πέσετε να με φάτε. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία και είναι και τζάμπα.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...