Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε την ειδικό: Χριστίνα Βάντζου Μαιευτήρας/Γυναικολόγο


Recommended Posts

Αγαπητά μέλη εδώ μπορείτε να τοποθετείτε τις απορίες /ερωτήματα σας προς την κα Χριστίνα Βάντζου Μαιευτήρα/Γυναικολόγο.

Παρακαλούμε σημειώστε ένα μικρό ιστορικό (ηλικία, κυήσεις, χειρουργεία και παθήσεις) θα βοηθούσε, ώστε η απάντηση να προσεγγίζει όσο το δυνατόν περισσότερο την περίπτωσή σας."

Για να δείτε το βιογραφικό της κας Χριστίνας Βάντζου πατήστε εδώ

http://parents.org.gr/images/upload/cvVantzou.pdf

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα γιατρέ! Καλώς ήρθατε στο φόρουμ και ευχαριστούμε για την βοήθειά σας απαντώντας σε απορίες μας και για τον χρόνο σας!!!

Έχω ΣΠΩ και αντίσταση στην ινσουλίνη και από το 2011 λαμβάνω glucophage και αντισυλληπτικά (για μεγάλο διάστημα). Τα αντισυλληπτικά τα σταμάτησα τέλη Γενάρη για επιδίωξη 2ης εγκυμοσύνης. Η πρώτη εγκυμοσύνη, το 2008 στα 30,5 έγινε φυσιολογικά και πολύ γρήγορα. Τώρα όντας σχεδόν 36, οι ωορρηξίες μου δεν είναι μηνιαίες...Έχω πάρει σε 2 κύκλους κλομιφαίνη και τώρα είμαι στον 3ο κύκλο.

Την 10η μέρα του κύκλου μου, έχω κανονίσει ραντεβού για σαλπιγγογραφία και θα λάβω αντιβίωση (3 μερες νωρίτερα και για ακόμη 7 μέρες).

Σε αυτόν το κύκλο, πειράζει να έχω πάρει κλομιφαίνη (2η έως και 6η μέρα 2χάπια/ημέρα);;; Την έχω ξεκινήσει ήδη, αφού βρίσκομαι σήμερα στη 4η μέρα αλλά ο γιατρος του ΙΚΑ, που πήγα να πάρω το παραπεμπτικό της σαλπιγγογραφίας, μου είπε να την σταματήσω! Γιατί; Μπλοκάρει την εξεταση και ίσως δείξει αλλοιωμένα αποτελέσματα; Ή σε περίπτωση εγκυμοσύνης, θα υπάρξει πρόβλημα;;;

Θα ήθελα μία απάντησή σας άμεσα για να δω τί θα κάνω!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημέρα γιατρέ! Καλώς ήρθατε στο φόρουμ και ευχαριστούμε για την βοήθειά σας απαντώντας σε απορίες μας και για τον χρόνο σας!!!

Έχω ΣΠΩ και αντίσταση στην ινσουλίνη και από το 2011 λαμβάνω glucophage και αντισυλληπτικά (για μεγάλο διάστημα). Τα αντισυλληπτικά τα σταμάτησα τέλη Γενάρη για επιδίωξη 2ης εγκυμοσύνης. Η πρώτη εγκυμοσύνη, το 2008 στα 30,5 έγινε φυσιολογικά και πολύ γρήγορα. Τώρα όντας σχεδόν 36, οι ωορρηξίες μου δεν είναι μηνιαίες...Έχω πάρει σε 2 κύκλους κλομιφαίνη και τώρα είμαι στον 3ο κύκλο.

Την 10η μέρα του κύκλου μου, έχω κανονίσει ραντεβού για σαλπιγγογραφία και θα λάβω αντιβίωση (3 μερες νωρίτερα και για ακόμη 7 μέρες).

Σε αυτόν το κύκλο, πειράζει να έχω πάρει κλομιφαίνη (2η έως και 6η μέρα 2χάπια/ημέρα);;; Την έχω ξεκινήσει ήδη, αφού βρίσκομαι σήμερα στη 4η μέρα αλλά ο γιατρος του ΙΚΑ, που πήγα να πάρω το παραπεμπτικό της σαλπιγγογραφίας, μου είπε να την σταματήσω! Γιατί; Μπλοκάρει την εξεταση και ίσως δείξει αλλοιωμένα αποτελέσματα; Ή σε περίπτωση εγκυμοσύνης, θα υπάρξει πρόβλημα;;;

Θα ήθελα μία απάντησή σας άμεσα για να δω τί θα κάνω!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

 

Αγαπητή φίλη,

Δεν μπορώ να ξέρω για ποιό λόγο σας έδωσε τη συγκεκριμένη συμβουλή ο συνάδελφος. Πάντως δεν υπάρχει πρόβλημα αν συλλάβετε στον κύκλο που θα έχετε κάνει σαλπιγγογραφία.

Οι μελέτες δείχνουν ότι μετά τη σαλπιγγογραφία τα ποσοστά επίτευξης εγκυμοσύνης αυξάνουν κυρίως για τους τρεις πρώτους κύκλους. Σημασία έχει να αποκλείσετε την πιθανότητα εγκυμοσύνης όταν θα κάνετε τη σαλπιγγογραφία και για το λόγο αυτό την κάνετε τη 10η μέρα του κύκλου σας. Η ακτινοβολία που θα πάρετε καθώς και η επίδραση από το σκιαγραφικό υγρό δεν ''μένουν'' στον οργανισμό και δεν επηρεάζουν το μελλοντικό έμβρυο.

Ευχαριστώ για την ερώτηση και εύχομαι καλά αποτελέσματα.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας

πηγα σημερα για να μου κοψουν την περιδεση και μου ειπαν τελεικα την δευτερα που θα ειμαι 37+1 μερας μου εκαναν ντοπλερ και ολα φυσιολογικα το μωρο ειναι μια χαρα και το ζαχαρο μου δεν το εχει επηρεαση νο αμνιακο ειναι μια χαρα αλλα αυτο που με προβληματισε ηταν οτι την προηγουμενη παρασκευη ηταν 2422 και σημερα ηταν 2002 υπαρχη περιπτωση να μην γινονται σωστα η μετρισεις τον κιλον λογο οτι το μωρο ειναι σε τοσο χαμηλη θεση γιατι η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ χαμηλα..................αλλα μου ειπαν οτι η αιματοση ειναι λεει απολιτα φυσιολογικη........................ααα και κατι τελευτεο περνω σιδηρο απο την 29 εβδομαδα σημερα παρολο που περπατησα πολυ μου μετρισαν την ΄πιεση και ηταν 10 και δεν τους αρεσε ..........................ειναι προβλημα αυτο κιλα δεν εχω παρει μονο 8 κιλα.................το βραδυ δεν μπορω να κοιμηθω γιατι εχω φριχτους πονους στα γεννητικα μου οργανα τι να κανω για να μην ποναω τοσο πολυ γιατι κλεω απο τους πονους ευχαριστω παρα πολυ και περιμενω την απαντηση σας

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας

πηγα σημερα για να μου κοψουν την περιδεση και μου ειπαν τελεικα την δευτερα που θα ειμαι 37+1 μερας μου εκαναν ντοπλερ και ολα φυσιολογικα το μωρο ειναι μια χαρα και το ζαχαρο μου δεν το εχει επηρεαση νο αμνιακο ειναι μια χαρα αλλα αυτο που με προβληματισε ηταν οτι την προηγουμενη παρασκευη ηταν 2422 και σημερα ηταν 2002 υπαρχη περιπτωση να μην γινονται σωστα η μετρισεις τον κιλον λογο οτι το μωρο ειναι σε τοσο χαμηλη θεση γιατι η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ χαμηλα..................αλλα μου ειπαν οτι η αιματοση ειναι λεει απολιτα φυσιολογικη........................ααα και κατι τελευτεο περνω σιδηρο απο την 29 εβδομαδα σημερα παρολο που περπατησα πολυ μου μετρισαν την ΄πιεση και ηταν 10 και δεν τους αρεσε ..........................ειναι προβλημα αυτο κιλα δεν εχω παρει μονο 8 κιλα.................το βραδυ δεν μπορω να κοιμηθω γιατι εχω φριχτους πονους στα γεννητικα μου οργανα τι να κανω για να μην ποναω τοσο πολυ γιατι κλεω απο τους πονους ευχαριστω παρα πολυ και περιμενω την απαντηση σας

 

Αγαπητή φίλη,

οι μετρήσεις του βάρους του μωρού που γίνονται τις τελευταίες εβδομάδες έχουν μεγάλες αποκλίσεις λόγω του μεγέθους του μωρού και για αυτό καλό είναι να γίνονται από το ίδιο άτομο. Η πίεσή σας είναι απόλυτα φυσιολογική αν εννοείται ότι 10 ήταν η συστολική ή μεγάλη πίεση. Οι πόνοι που αναφέρετε μάλλον οφείλονται στην πίεση που ασκεί το μωρό. Φαντάζομαι ότι είναι χαμηλά και σας πιέζει. Θα πρέπει να το αναφέρετε στο γιατρό σας για να εξετάσει και την περίπτωση να έχετε κιρσούς στα γεννητικά σας όργανα. Πάντως το σημαντικό είναι ότι το μωρό σας αιματώνεται σωστά. Φροντίστε να ξεκουράζεστε, να τρέφεστε σωστά και να ελέγχετε το σάκχαρό σας. Εκτός από παρακεταμόλη (ντεπόν) δυστυχώς δεν μπορείτε να πάρετε κάτι άλλο για τους πόνους. Υπομονή!

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Η αρχική ερώτηση του μέλους panagiwtam σχετικά με το κόψιμο του ράμματος της περίδεσης του τραχήλου της μήτρας

από το θέμα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=27525

 

καλησπερα ειμαι νεα εδω στο φορουμ και ηθελα να ρωτησω το εξεις ειμαι κλησμενη 36 αυριο θα ειμαι 36+1 την τριτη θα παω στο νοσοκομειο να κοψω την περιδεση την εκανα στην 32 εβδομαδα νοιωθω το μωρο και με σπροχνη παρα πολυ και με ποναει την τριτη θα κοψω το ραμα οταν την εκανα την περιδεση ειχα δυαστολη 6 ................και ηθελα να ρωτησω ποτε μπορει να γεννησω οταν μου κοψουν το ραμα γιατι η γιατρος μου ειπε θα με στηλει στο σπιτι

 

 

Αγαπητή φίλη,

Συνήθως, το ράμμα περίδεσης το κόβουμε μετά την 37η εβδομάδα, ώστε το μωρό αν γεννηθεί να είναι τελειόμηνο.

Όταν κόψετε το ράμμα, θα πρέπει να μείνετε στο μαιευτήριο για καρδιοτοκογράφημα, ώστε να δούμε αν η μήτρα σας κάνει συσπάσεις και, αν όλα είναι καλά, μπορείτε να πάτε σπίτι και μετά θα κανονίσει η γιατρός πότε θα σας ξαναδεί.

 

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα και από μένα.

Η μικρή μου είναι 16 μηνών και εδώ και ένα μήνα περίπου το ένα της στηθάκι είναι διογκωμένο σε σχέση με το άλλο που είναι τελείως επίπεδο και η θηλή της μεγαλύτερη. Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε ότι μαλλον είναι κάτι ορμονολογικό και θα το παρακολουθούμε και ότι συνήθως εξαφανίζεται με την πάροδο του χρόνου.

Εγώ όμως ανησυχώ και θα ήθελα την γνώμη σας. Μήπως πρέπει να της κάνω από τώρα κάποιες εξετάσεις? Τι θα πρέπει γενικά να προσέξω? Υπάρχει περίπτωση πρώιμης ήβης από αυτή την ηλικία?

Επίσης παίζει ρόλο που στην εγκυμοσύνη μου έπαιρνα ινσουλίνη από την αρχή λόγω διαβήτη κύησης?

Σας παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα γιατρε!!!

ηθελα να σας ρωτησω το εξης...αδιαθετησα 3 ιουνιου αργα κατα της 23.30 αλλα το αιμα κατεβηκε στης 4 ιουνιου ..ποτε πιανετε σαν τελευταια περιοδος????

εκανα χοριακη στης 8 ιουλιου και μου βγηκε 1341 μοναδες....καλες ειναι οι μοναδες???αυριο θα παω για υπερυχο ..θα δουμε σακο???

ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
καλημερα γιατρε!!!

ηθελα να σας ρωτησω το εξης...αδιαθετησα 3 ιουνιου αργα κατα της 23.30 αλλα το αιμα κατεβηκε στης 4 ιουνιου ..ποτε πιανετε σαν τελευταια περιοδος????

εκανα χοριακη στης 8 ιουλιου και μου βγηκε 1341 μοναδες....καλες ειναι οι μοναδες???αυριο θα παω για υπερυχο ..θα δουμε σακο???

ευχαριστω πολυ!!!

 

Καλημέρα σας!

Ως μέρα της τελευταίας περιόδου θα θεωρείται η μέρα που είχατε το αίμα, δηλ. η 4η Ιουνίου.

Οι μονάδες β-χοριακής που μου αναφέρετε είναι καλές και θα μπορέσετε να δείτε σάκο.

Εύχομαι καλά αποτελέσματα.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Όταν κάναμε τη β' επιπέδου ανιχνεύτηκαν 2 δείκτες, μια ηχογενής εστία (ένα ασβέστωμα στην καρδούλα) και υπερηχογενές έντερο. Μας συνέστησαν λοιπόν τα εξής: αμνιοπαρακέντηση για τον έλεγχο του καρυότυπου και τον αποκλεισμό των συχνότερων μεταλλάξεων κυστικής ίνωσης και έλεγχος της μητέρας για συγγενείς λοιμώξεις (κυτταρομεγαλοϊός, έρπης και παρβοϊός). Κάναμε την αμνιοπαρακέντηση για τον αποκλεισμό 120 νομίζω συνδρόμων και του 85% των μεταλλάξεων της κυστικής ίνωσης. Τα αποτελέσματα ήταν αρνητικά. Η εξέταση για τον κυτταρομεγαλοϊό είχε γίνει με την έναρξη της εγκυμοσύνης -είχαν βρεθεί θετικά IgG- και πρόσφατα κάναμε την εξέταση για έρπη I και ΙΙ -ήταν αρνητική-και παρβοϊό -θετικά IgG, τιμή 40,6. Έχουμε κάνει όλα όσα μας συνέστησαν. Είμαστε καλυμμένοι; Ειδικά για τον παρβοϊό, μιας και μας είναι εντελώς άγνωστος, υπάρχει κάποιος κίνδυνος μιας που ανιχνεύτηκαν θετικά IgG; Τα ΙgM είναι αρνητικά.

Βρίσκομαι στην 27η εβδομάδα της κύησης, μιας κύησης μέχρι τώρα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, πέρα από μια μικρή αποκόλληση στην αρχή της εγκυμοσύνης.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα γιατρέ, καλωσήρθατε στο forum!

 

Είμαι 36 εβδ + 4 ημερών στην πρώτη μου εγκυμοσύνη. Έχω θυρεοειδήτιδα Hashimoto και για το λόγο αυτό παίρνω θυροξίνη την οποία έχω αυξήσει τώρα στην κύηση (σε 0,75mg), κατόπιν οδηγίας του ενδοκρινολόγου.

 

Στην τελευταία μέτρηση, πριν τρεις εβδομάδες η TSH μου είχε πέσει αρκετά (στο 0,34). Ο ενδοκρινολόγος και ο γυναικολόγος το βρήκαν οκ, και συνεχίσαμε κανονικά.

 

Στην τελευταία μου επίσκεψη στον γυναικολόγο, είδαμε ότι το μωράκι μας έχει πάρει σχεδόν μισό κιλό μέσα σε δύο εβδομάδες, όμως εγώ στο ίδιο διάστημα έχω χάσει δύο κιλά. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 54 κιλά, και τώρα είμαι μόλις 61.

 

Υπάρχει πιθανότητα να φταίει η αγωγή για τον θυρεοειδή για την απώλεια βάρους; Μήπως πρέπει να το επανεξετάσει ο ενδοκρινολόγος το θέμα; Γιατί δεν μου φαίνεται υγιές να χάνω βάρος τώρα. Παράλληλα ή διατροφή μου τον τελευταίο καιρό δεν έχει αλλάξει και πολύ..

 

 

Σας ευχαριστώ εκ των πρότερων!

:)

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Γιατρέ καλησπέρα και από μένα.

Η μικρή μου είναι 16 μηνών και εδώ και ένα μήνα περίπου το ένα της στηθάκι είναι διογκωμένο σε σχέση με το άλλο που είναι τελείως επίπεδο και η θηλή της μεγαλύτερη. Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε ότι μαλλον είναι κάτι ορμονολογικό και θα το παρακολουθούμε και ότι συνήθως εξαφανίζεται με την πάροδο του χρόνου.

Εγώ όμως ανησυχώ και θα ήθελα την γνώμη σας. Μήπως πρέπει να της κάνω από τώρα κάποιες εξετάσεις? Τι θα πρέπει γενικά να προσέξω? Υπάρχει περίπτωση πρώιμης ήβης από αυτή την ηλικία?

Επίσης παίζει ρόλο που στην εγκυμοσύνη μου έπαιρνα ινσουλίνη από την αρχή λόγω διαβήτη κύησης?

Σας παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας. Ευχαριστώ.

 

Αγαπητή φίλη,

Η λήψη ινσουλίνης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν μπορεί να επηρεάσει την ανάπτυξη των μαστών του παιδιού σας. Η ετερόπλευρη ανάπτυξη του ενός μαστού δεν σχετίζεται με σοβαρή ορμονολογική πάθηση. Συνήθως, είναι καλοήθης και εξαφανίζεται με το χρόνο. Χρειάζεται να το παρακολουθήσετε και μόνο αν δείτε ότι επιμένει τότε μπορείτε να κάνετε ορμονολογικές εξετάσεις. Μη διστάσετε να με ρωτήσετε ό,τι άλλο θέλετε.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη,

Η λήψη ινσουλίνης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν μπορεί να επηρεάσει την ανάπτυξη των μαστών του παιδιού σας. Η ετερόπλευρη ανάπτυξη του ενός μαστού δεν σχετίζεται με σοβαρή ορμονολογική πάθηση. Συνήθως, είναι καλοήθης και εξαφανίζεται με το χρόνο. Χρειάζεται να το παρακολουθήσετε και μόνο αν δείτε ότι επιμένει τότε μπορείτε να κάνετε ορμονολογικές εξετάσεις. Μη διστάσετε να με ρωτήσετε ό,τι άλλο θέλετε.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

 

 

Eυχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, η αλήθεια είναι ότι με καθησυχάσατε.

Το μόνο που ήθελα να ρωτήσω είναι πόσο είναι το εύλογο χρονικό διάστημα που απαιτείται συνήθως για να εξαφανιστεί αυτή η ορμονολογική διαταραχή, πέρα του οποίου θα πρέπει να κάνω τις απαραίτητες εξετάσεις? Μιλάμε για μήνες ή για χρόνια?

Επίσης είναι γνωστό από τι μπορεί να προέρχεται? Να σημειώσω ότι λόγω θυρεοειδούς παίρνω χαπάκι εδω και χρόνια, πριν την εγκυμοσύνη μου. Σχετίζεται μήπως και αυτό το γεγονός?

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

κυρια χριστινα εκοψα το ραμμα την κυριακη που μας περασε 37 εβδομαδες τωρα ειμαι 37+3 μερες εχτες πηγα να με δουν και ειμαι με 4 εκατοστα δυαστολη τραχυλου ................εχω πονους περιοδου και νοιωθω οτι το μωρο σπροχνη πολυ στο νοσοκομειο με εβαλαν να περπατησω 2 ωρες και μετα μου ξανα ειδαν τον τραχηλο μου αλλα ηταν ακομα 4 δεν μπορω να κοιμηθω γιατι πονανε πολυ τα γεννητικα μου οργανα αλα τι αν κανω λετε να αργησω να αργησω να γεννησω ...............εχω συσπασεις αλλα δεν παιθενω και ολας ποναει η μεση μου αλλα στο νοσοκομειο μου εβαλαν 2 υποθετα για να μην ποναω

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
κυρια χριστινα εκοψα το ραμμα την κυριακη που μας περασε 37 εβδομαδες τωρα ειμαι 37+3 μερες εχτες πηγα να με δουν και ειμαι με 4 εκατοστα δυαστολη τραχυλου ................εχω πονους περιοδου και νοιωθω οτι το μωρο σπροχνη πολυ στο νοσοκομειο με εβαλαν να περπατησω 2 ωρες και μετα μου ξανα ειδαν τον τραχηλο μου αλλα ηταν ακομα 4 δεν μπορω να κοιμηθω γιατι πονανε πολυ τα γεννητικα μου οργανα αλα τι αν κανω λετε να αργησω να αργησω να γεννησω ...............εχω συσπασεις αλλα δεν παιθενω και ολας ποναει η μεση μου αλλα στο νοσοκομειο μου εβαλαν 2 υποθετα για να μην ποναω

 

Αγαπητή panagiwtam,

Είναι πολύ θετικό που η εγκυμοσύνη έφτασε μέχρι τις 37+ εβδομάδες και το μωρό θα είναι ώριμο. Το γεγονός ότι η διαστολή του τραχήλου είναι 4 εκατοστά και ότι έχουν ξεκινήσει οι συσπάσεις της μήτρας δείχνει ότι θα έχετε μία γέννα που θα εξελιχθεί ομαλά. Είναι φυσιολογικό να αισθάνεστε δυσφορία και πρέπει να κάνετε υπομονή και να παρακολουθείτε τις κινήσεις του μωρού σας. Όταν ξεκινήσει ο τοκετός, θα το καταλάβετε, γιατί οι συσπάσεις θα γίνουν πιο έντονες και πιο συχνές ή θα σπάσουν τα νερά. Μπορείτε να χρησιμοποιείτε παυσίπονα για τους πόνους, σύμφωνα πάντα με τη γνώμη του γιατρού σας. Άλλωστε, αν ξεκινήσει ο τοκετός, κανένα παυσίπονο δεν μπορεί να τον αναστείλει.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Eυχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, η αλήθεια είναι ότι με καθησυχάσατε.

Το μόνο που ήθελα να ρωτήσω είναι πόσο είναι το εύλογο χρονικό διάστημα που απαιτείται συνήθως για να εξαφανιστεί αυτή η ορμονολογική διαταραχή, πέρα του οποίου θα πρέπει να κάνω τις απαραίτητες εξετάσεις? Μιλάμε για μήνες ή για χρόνια?

Επίσης είναι γνωστό από τι μπορεί να προέρχεται? Να σημειώσω ότι λόγω θυρεοειδούς παίρνω χαπάκι εδω και χρόνια, πριν την εγκυμοσύνη μου. Σχετίζεται μήπως και αυτό το γεγονός?

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

 

Αγαπητή ster,

Δεν έχει παρατηρηθεί συσχέτιση μεταξύ της υπερτροφίας του μαστού και των φαρμάκων για τον θυρεοειδή. Το χρονικό διάστημα που θα χρειαστεί να παρακολουθήσετε το μωρό σας εξαρτάται από την πορεία του συμπτώματος. Αν το μέγεθος του στήθους του μωρού σας αυξηθεί, τότε θα πρέπει να προβείτε σε επιπλέον εξετάσεις.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Όταν κάναμε τη β' επιπέδου ανιχνεύτηκαν 2 δείκτες, μια ηχογενής εστία (ένα ασβέστωμα στην καρδούλα) και υπερηχογενές έντερο. Μας συνέστησαν λοιπόν τα εξής: αμνιοπαρακέντηση για τον έλεγχο του καρυότυπου και τον αποκλεισμό των συχνότερων μεταλλάξεων κυστικής ίνωσης και έλεγχος της μητέρας για συγγενείς λοιμώξεις (κυτταρομεγαλοϊός, έρπης και παρβοϊός). Κάναμε την αμνιοπαρακέντηση για τον αποκλεισμό 120 νομίζω συνδρόμων και του 85% των μεταλλάξεων της κυστικής ίνωσης. Τα αποτελέσματα ήταν αρνητικά. Η εξέταση για τον κυτταρομεγαλοϊό είχε γίνει με την έναρξη της εγκυμοσύνης -είχαν βρεθεί θετικά IgG- και πρόσφατα κάναμε την εξέταση για έρπη I και ΙΙ -ήταν αρνητική-και παρβοϊό -θετικά IgG, τιμή 40,6. Έχουμε κάνει όλα όσα μας συνέστησαν. Είμαστε καλυμμένοι; Ειδικά για τον παρβοϊό, μιας και μας είναι εντελώς άγνωστος, υπάρχει κάποιος κίνδυνος μιας που ανιχνεύτηκαν θετικά IgG; Τα ΙgM είναι αρνητικά.

Βρίσκομαι στην 27η εβδομάδα της κύησης, μιας κύησης μέχρι τώρα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, πέρα από μια μικρή αποκόλληση στην αρχή της εγκυμοσύνης.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

 

Αγαπητή φίλη,

Όλα τα αποτελέσματα των εξετάσεών σας είναι καθησυχαστικά. Τα θετικά IGG αντισώματα για τον παρβοϊό σημαίνουν ότι έχετε νοσήσει στο παρελθόν από τον ιό και δεν υπάρχει κίνδυνος για το μωρό σας από μία νέα λοίμωξη. Η γνώμη μου είναι ότι έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις που ήταν απαραίτητες και δεν χρειάζεται να ανησυχείτε περαιτέρω.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημέρα γιατρέ, καλωσήρθατε στο forum!

 

Είμαι 36 εβδ + 4 ημερών στην πρώτη μου εγκυμοσύνη. Έχω θυρεοειδήτιδα Hashimoto και για το λόγο αυτό παίρνω θυροξίνη την οποία έχω αυξήσει τώρα στην κύηση (σε 0,75mg), κατόπιν οδηγίας του ενδοκρινολόγου.

 

Στην τελευταία μέτρηση, πριν τρεις εβδομάδες η TSH μου είχε πέσει αρκετά (στο 0,34). Ο ενδοκρινολόγος και ο γυναικολόγος το βρήκαν οκ, και συνεχίσαμε κανονικά.

 

Στην τελευταία μου επίσκεψη στον γυναικολόγο, είδαμε ότι το μωράκι μας έχει πάρει σχεδόν μισό κιλό μέσα σε δύο εβδομάδες, όμως εγώ στο ίδιο διάστημα έχω χάσει δύο κιλά. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 54 κιλά, και τώρα είμαι μόλις 61.

 

Υπάρχει πιθανότητα να φταίει η αγωγή για τον θυρεοειδή για την απώλεια βάρους; Μήπως πρέπει να το επανεξετάσει ο ενδοκρινολόγος το θέμα; Γιατί δεν μου φαίνεται υγιές να χάνω βάρος τώρα. Παράλληλα ή διατροφή μου τον τελευταίο καιρό δεν έχει αλλάξει και πολύ..

 

 

Σας ευχαριστώ εκ των πρότερων!

:)

 

Αγαπητή φίλη,

Αν το μωρό σας αναπτύσσεται καλά μέσα στις καμπύλες, δεν χρειάζεται να ανησυχείτε για το δικό σας βάρος. Αρκετές γυναίκες χάνουν βάρος στο τέλος της εγκυμοσύνης λόγω της δυσφορίας που νιώθουν από την διογκωμένη μήτρα. Το αν ανταποκρίνεστε καλά στην φαρμακευτική αγωγή για τον θυρεοειδή σας, θα το κρίνει ο ενδοκρινολόγος σας.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα γιατρε και ευχαριστω πολυ για την απαντηση ομικρος απο εχτες το βραδυ ειναι υσιχος δεν τρελενετε οπως τις αλλες φορες μαλλον λογο περιορισμου χωρου τι ενοητε να παρακολουθω τις κινησεις του και κατι ακομα εχω δυαβιτη εγκυμοσηνης δεν κανω ινσουλινες ειναι απολιτα ελενχομενο και το ανιακο υγρο ειναι απολυτα φυσιολογικο και το μωρο εινια μολις 3 κιλα ο πλακουντας ειναι απολιτα φυσιολογικος λιτουργη αψογα μου ειπαν και η αιματοση και η τροφοδοσεια η πιεση μου ειναι παντα στο 9 και στο 10 υπαρχη περιπτωση να με πανε με προκληση λογο ζαχαρου στις 38 βδομαδες εχω ραντεβου με την γιατρο μου παλι στις 25 του μηνα

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Είναι δυνατή η σύλληψη ενώ θηλάζω αποκλειστικά?

Επίσης όσο θηλάζω θα έρθει η περίοδος ή μόνο αφού σταματήσω το θηλασμό?

 

Τοποθετώ απάντηση σε αυτό το ερώτημα, προκειμένου να ενημερωθούν

σχετικά οι μελλοντικοί αναγνώστες:

 

Συνήθως, όσο διαρκεί ο αποκλειστικός θηλασμός, λόγω ορμονών δεν γίνεται ωορρηξία, οπότε και δεν μπορείτε να συλλάβετε. Όσο διαρκεί αυτό, η περίοδος αναστέλλεται. Όταν όμως αρχίσει το μωρό να τρώει και άλλες τροφές, οι ορμόνες επιτρέπουν την ωορρηξία και, συνεπώς, και τη σύλληψη, οπότε αρχίζει και η περίοδος. Όλα αυτά όμως δεν είναι απόλυτα. Έχουν παρατηρηθεί περιπτώσεις σπάνιες, όπου, ενώ η γυναίκα θηλάζει αποκλειστικά, συμβαίνει ωορρηξία.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ, σας παρακαλώ αν μπορείτε να μου δώσετε απάντηση στο εξής:

 

H κόρη μου (15 ετών) μετά από αντιβίωση εμφάνισε μύκητες στην καλλιέργεια κολπικού υγρού και η γιατρός της έδωσε θεραπεία. Ωστόσω επειδή αδιαθέτησε δεν έκανε τη θεραπεία και τώρα που θα την ξεκινούσε δεν έχει καμία ενόχληση (υγρά, φαγούρα, κλπ.). Μπορεί να υπάρχει αυτοϊαση; Με εξέταση απλή ούρων θα δείξει φλεγμονή; Τί προτείνετε να κάνει;

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

γιατρε σας παρακαλω θα ηθελα να μου δωσετε μια απαντηση

πριν 3 μηνες γενησα πρωορα στις 27βδ και 5 μερες λογο ανεπαρκειας τραχηλου οπου ειδαμε οταν ειχε ανοιξει τελειως στισ 24 βδ (χοανοειδης μορφολογια τραχηλου) η ερωτηση μοθ ειναι

σε επομενη εγκυμοσυνη πρεπει να κανω περιδεση μετα την αυχενικη?

μπορω να αλοκληρωσω μια εγκυμοσυνη μετα απο εναν προωρο τοκετο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι 24 χρονών και είχα πρόσφατα ένα "ατύχημα". Είχα μια επαφή ξημερώματα Κυριακής (14.07.13). Ο φίλος μου φορούσε προφυλακτικό, τελείωσε, όμως δεν βγήκε κατευθείαν και όταν πήγε να βγει (2-3 λεπτά αφού είχε τελειώσει) έσπασε το προφυλακτικό. Πήρα το χάπι της επόμενης μέρας (ellaOne) το πολύ 2 ώρες αργότερα. Οι τελευταίες μου περίοδοι ήταν 11/04, 11 ή 13/05 (δεν θυμάμαι ακριβώς), 09/06 και 05/07, και συνήθως έχουν διάρκεια από 5 εώς 7 ημέρες (συνήθως 7 απλά τις τελευταίες 2-3 ημέρες έχω κάτι καφέ υγρά άλλοτε λιγότερα άλλοτε περισσότερα). Ήμουν στις γόνιμες μέρες? Ποια η πιθανότητα να μείνω έγκυος? Έχω αρχίσει να ανησυχώ πολύ. Επίσης εκείνο το βράδυ είχα πιει αλκοόλ(3 ποτά), θα υπάρξει πρόβλημα με το χάπι? Μπορώ να ελέγξω με τεστ εγκυμοσύνης ή χοριακή αν είμαι έγκυος και από πότε μπορεί να γίνει αυτό? Πότε πρέπει να περιμένω περίοδο, θα δω κάποια ανωμαλία στην περίοδο μου? Τέλος, διάβασα για εξωμήτριο κύηση, κατά την οποία υπάρχει και περίοδος κανονικά, εξαιτίας του χαπιού. Ισχύει κάτι τέτοιο? Περιμένω την απάντησή σας. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Ελπίζω να μπορείτε να με καθησυχάσετε!

Link to comment
Share on other sites

γιατρε σας παρακαλω θα ηθελα να μου δωσετε μια απαντηση

πριν 3 μηνες γενησα πρωορα στις 27βδ και 5 μερες λογο ανεπαρκειας τραχηλου οπου ειδαμε οταν ειχε ανοιξει τελειως στισ 24 βδ (χοανοειδης μορφολογια τραχηλου) η ερωτηση μοθ ειναι

σε επομενη εγκυμοσυνη πρεπει να κανω περιδεση μετα την αυχενικη?

 

μπορω να αλοκληρωσω μια εγκυμοσυνη μετα απο εναν προωρο τοκετο?

εσεις ειστε υπερ της περιδεσης αν υπαρχει ιστορικο προωρου τοκετου??

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
καλημερα γιατρε και ευχαριστω πολυ για την απαντηση ομικρος απο εχτες το βραδυ ειναι υσιχος δεν τρελενετε οπως τις αλλες φορες μαλλον λογο περιορισμου χωρου τι ενοητε να παρακολουθω τις κινησεις του και κατι ακομα εχω δυαβιτη εγκυμοσηνης δεν κανω ινσουλινες ειναι απολιτα ελενχομενο και το ανιακο υγρο ειναι απολυτα φυσιολογικο και το μωρο εινια μολις 3 κιλα ο πλακουντας ειναι απολιτα φυσιολογικος λιτουργη αψογα μου ειπαν και η αιματοση και η τροφοδοσεια η πιεση μου ειναι παντα στο 9 και στο 10 υπαρχη περιπτωση να με πανε με προκληση λογο ζαχαρου στις 38 βδομαδες εχω ραντεβου με την γιατρο μου παλι στις 25 του μηνα

 

Από τα στοιχεία που μου γράφετε, η εγκυμοσύνη σας παρόλα τα θέματα που έχετε (περίδεση, διαβήτης) δείχνει να εξελίσσεται ομαλά. Οι κινήσεις του μωρού θα πρέπει να είναι σε ικανό αριθμό στη διάρκεια της ημέρας και σίγουρα να μην σας προβληματίζει ότι δεν κουνιέται. Σας εύχομαι καλό τοκετό.

 

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...