Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόγραμμα μωρού


mami

Recommended Posts

Μπορεί να με βοηθήσει κάποια έμπειρη μανούλα με το πρόγραμμα του μωρού μου ???

 

Αυτή τη στιγμή η μπέμπα τρώει κάθε 3 ώρες, έτσι καταλήγουμε να τρώει προτελευταίο γεύμα στις 21:00 το βράδυ.

Μετά θα παίξουμε λίγο, θα κάνουμε μπανάκι και καταλήγουμε να έχει πάει η ώρα 22:30 - 23:00, οπότε την ταίζω και κοιμάται για βράδυ.

 

Πως σας φαίνεται μανούλες ??

Μήπως κοιμάται τελικά πολύ αργά ???

Καμμία άλλη ιδέα ???

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στις 21:00 πίνει γάλα και μετά απο 1,5 ώρα ξαναπίνει;

 

Πόσο γάλα πίνει στο γεύμα της;

 

Τι ώρα ξυπνάει;

 

Γενικά στο κάθε τρίωρο πίνει 100-130 ml.

Πιθανόν είναι πολύ νωρίς να ξαναπίνει γάλα μετά από 1,5 ώρα, αλλά αν δεν την ταίσω δεν πρόκειται να κοιμηθεί...το έχω δοκιμάσει !!!!

 

Έχεις καμμία άλλη πρόταση jodido ???

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

mami εχουμε σχεδον το ιδιο προγραμμα :D μια φορα δοκιμασα να τη βαλω για υπνο απο τις 9 ...στις τεσσερις τα ξημερωματα ειχαμε πανηγυρι σπιτι !μια χαρα ειναι το παιδακι τωρα που ειναι ακομα μωρο να κοιμαται στις εντεκα...να ξεκουραζεται κ λιγο η μανουλα... :wink:

Link to comment
Share on other sites

mami εχουμε σχεδον το ιδιο προγραμμα :D μια φορα δοκιμασα να τη βαλω για υπνο απο τις 9 ...στις τεσσερις τα ξημερωματα ειχαμε πανηγυρι σπιτι !μια χαρα ειναι το παιδακι τωρα που ειναι ακομα μωρο να κοιμαται στις εντεκα...να ξεκουραζεται κ λιγο η μανουλα... :wink:

 

Αυτό ακριβώς φοβάμαι κι εγώ ...τώρα μετά το γεύμα των 23:00, ξυπνάει ξανά για φαγητό στις 6:00 το πρωί, τρώει και μετά ξανακοιμάται.

Αν την κοιμίζω μετά το γεύμα των 21:00...τι ώρα θα ξυπνήσει..οεο ???

 

Απλώς φοβάμαι πρώτον ότι τα 2 τελευταία γεύματα της ημέρας πέφτουν πολύ κοντά (21:00 και 23:00) και δεύετερον ότι για μωρό κοιμάται σχετκά αργά !!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

emena pantos koimate 21:00, den mporo na thn krathso ksupnia me tipota. Kanoume mpanaki kata tis 20:00 kai ligo prin ths 21:00 pinei galataki kai koimate. PANTA ma PANTA ksupnaei kata tis 3 me 4 to bradu, thn taizo kai ksanakoimate mexri tis 6. Pantos mia duo fores pou prospathisa na thn koimiso argotera dld kta ths 22:00 me 23:00 pali 3-4 to proi ksupnise !

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να προσπαθήσεις να την ταίσεις κάπου στη μέση και μία φορά?

Δηλαδή γύρω στις 10 ναναι το τελευταίο γεύμα και μετά να κοιμάται.

 

Δοκίμασε το μήπως σας βοηθήσει, βέβαια θα προσπαθήσεις από τα προηγούμενα γεύματα να το καθυστερήσεις λιγάκι ούτως ώστε να σου βγει το τελευταίο γύρω στις 10.

:D:D

:D

Link to comment
Share on other sites

εγω μεχρι 5 1/2-6 μηνων ξυπνουσα κατα τις 3-4 και την ταιζα.

μετα με τις συμβουλες των αλλων μαμαδων εδω της εφτιαξα προγραμμα μεσα σε 10 μερες το πολυ!! στα ρωτησα πριν για να δω τι σε βολευει καλυτερα να κανεις!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ερωτησεις!!

1. δουλευεις??

2. μετα τις 6 ξανακοιμασαι?

 

fantazomai emena rotas???

 

nai douleuo 9 me 4 kai oxi meta tis 6 den ksanakoimame.To moro ksanakoimate meta kata ths 9. Apo tote pou gennhsa sernomai apo thn kourash kai aupnia:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον ερωτησεις!!

1. δουλευεις??

2. μετα τις 6 ξανακοιμασαι?

 

fantazomai emena rotas???

 

nai douleuo 9 me 4 kai oxi meta tis 6 den ksanakoimame.To moro ksanakoimate meta kata ths 9. Apo tote pou gennhsa sernomai apo thn kourash kai aupnia:(

 

πρέπει να της μεταφέρεις σταδιακά το ένα της γεύμα να το τρώει κοιμισμένη κατά τις 11...έτσι δεν θα ξυπνάει στις 4

στην αρχή θα ξυπνάει λόγω συνήθειας

εκεί θα πρέπει να επιμείνεις λίγες μέρες (το πολύ δέκα) και να της δίνεις ή πιπίλα ή τσαγάκι και να κοιμάται πάλι

θα δεις ότι πολύ σύντομα θα φτιάξει και μεγαλώνοντας θα της μεταφέρεις πάλι πίσω σιγά σιγά το 11 να παει 10,30 και μετά 10 κλπ κλπ

(Εμείς κλειδώσαμε στις 10,30 γιατί όταν τον πήγα 10 ξύπναγε τρελός από πείνα κατά τις 5)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να με βοηθήσει κάποια έμπειρη μανούλα με το πρόγραμμα του μωρού μου ???

 

Αυτή τη στιγμή η μπέμπα τρώει κάθε 3 ώρες, έτσι καταλήγουμε να τρώει προτελευταίο γεύμα στις 21:00 το βράδυ.

Μετά θα παίξουμε λίγο, θα κάνουμε μπανάκι και καταλήγουμε να έχει πάει η ώρα 22:30 - 23:00, οπότε την ταίζω και κοιμάται για βράδυ.

 

Πως σας φαίνεται μανούλες ??

Μήπως κοιμάται τελικά πολύ αργά ???

Καμμία άλλη ιδέα ???

 

νομίζω ότι κοιμάται αργά και δεν ξεκουράζεσαι κι εσύ

πιστεύω ότι θα έπρεπε η μικρούλα σου να κοιμάται το πολύ στις 9,30 άντε 10

 

να σου μένει κι εσένα μια ώρα ελεύθερη να μείνεις λίγο με τον άντρα σου, να κάνεις ένα μπάνιο βρε αδερφέ σαν άνθρωπος

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τη Μαμα του Ωριων. Ειναι καλυτερα και για σενα και τον αντρα σου να κοιμαται πιο νωρις το παιδι.

 

Οταν ηταν η δικια μου σ'αυτη την ηλικια την καναμε μπανιο κατα τις 20.00, μετα γαλα και γυρω στις 21.00-21.30 κοιμοταν. Εαν ξυπναγε το βραδυ της εβαζα την πιπιλα, τη χαιδευα λιγο και ξανακοιμοταν και ξυπνουσε τελικα στις 6.30-7.00.

Link to comment
Share on other sites

sophia d καταρχην να ξερεις και εμενα η μαμα του ωριων με βοηθησε!

παντως αφου ειναι ετσι το προγραμμα σου νομιζω οτι το πιο βολικο για σενα θα ηταν αυτο που εκανα και εγω.

την ταιζα και την εβαζα για υπνο κατα τις 9. το παιδι ξυπνουσε κατα τις 3-4 το ταιζα και ξανακοιμομουν! αρα θα μπορεις να ξανακοιμηθεις και να μην ξυπνας απο τις 6!

μετα εφαρμοσα το εξης: την ταιζω παλι κατα τις 9 και κοιμοταν. στις 12 την ταιζω κοιμισμενη και ξυπναει κατα τις 7! τελειο???

εσενα ειναι λιγο μικροτερη ομως και προσωπικα ειμαι της αποψης οτι ειναι προτιμοτερο να ταλαιπωρηθουμε λιγο και να αφησουμε το προγραμμα για λιγο αργοτερα! ομως απο την αλλη θα προσπαθησεις να της αλλαξεις το προγραμμα τουλαχιστον 2 φορες αν κανεις οτι εκανα και εγω οποτε μπορεις να πας κατευθειαν στο να την ταιζεις κατα τις 12 κοιμισμενη! θα κανει λιγο καιρο να το συνηθισει και θα ταλαιπωρηθεις αλλα στο τελος θα ανταμειφθεις πιστεψε με!!

Link to comment
Share on other sites

koritsia tha dokimaso na thn taizo kata ths 12 koimismeni..giati tora koimame kai ego apo tis 21 kai einai akoma mera ekso!!!

Apla kana duo fores pou to dokimasa na thn taiso koimismeni den anoige to stoma ths kai an to anoige roufouse merika deuterolepta kai ksanakoimotane! Ase pou lupame ta to ksupnao :( .

Esas koimounte apo ths 21 mexri ths 7 to proi?? den einai polles ores?? meta sthn diarkeia ths hmeras koimate katholou?? kapou diabasa oti enas olokliromenos kuklos upnou gia moro einai 5 ores!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οπς SORRY τωρα καταλαβα οτι θηλαζεις!! κανενα προγραμμα!! ας απαντησει καποια που θηλαζει!! εγω μεχρι 3 1/2 μηνων που θηλαζα ανα τριωρο με πηγαινε!!

Link to comment
Share on other sites

koritsia tha dokimaso na thn taizo kata ths 12 koimismeni..giati tora koimame kai ego apo tis 21 kai einai akoma mera ekso!!!

Apla kana duo fores pou to dokimasa na thn taiso koimismeni den anoige to stoma ths kai an to anoige roufouse merika deuterolepta kai ksanakoimotane! Ase pou lupame ta to ksupnao :( .

Esas koimounte apo ths 21 mexri ths 7 to proi?? den einai polles ores?? meta sthn diarkeia ths hmeras koimate katholou?? kapou diabasa oti enas olokliromenos kuklos upnou gia moro einai 5 ores!!!

 

Γεια σου Σοφια μου,

 

δες αυτο http://www.babycentre.co.uk/baby/sleep/sleepneeded/ για το ποσο υπνο χρειαζονται τα μωρα.

 

Γενικα αυτο το site εχει πολυ ενδιαφεροντα αρθρα.

Link to comment
Share on other sites

οπς SORRY τωρα καταλαβα οτι θηλαζεις!! κανενα προγραμμα!! ας απαντησει καποια που θηλαζει!! εγω μεχρι 3 1/2 μηνων που θηλαζα ανα τριωρο με πηγαινε!!

 

 

εγώ δεν το είχα καταλάβει μέχρι που το είδα γραμμένο!!!

άκυρα όλα όσα σου είπαμε...

στον θηλασμό είναι αλλιώς τα πράγματα και η ειδική είναι η Αγλαΐα :D

Link to comment
Share on other sites

pantos koritsia otan rotisa thn paidiatro mou an edina to bradu skoni an tha koimotane perisotero mou eipe oxi kai oti pali tis idies ores tha koimotane.. den tha ekane diafora

 

Πολύ σωστά σου είπε η παιδίατρος! Αυτό που λένε για τα μωράκια που θηλάζουν ότι "Αν του έδινες ξένο θα κοιμόταν περισσότερο" είναι μύθος!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ερωτησεις!!

1. δουλευεις??

2. μετα τις 6 ξανακοιμασαι?

 

Όσο για μένα, ναι δουλεύω και ναι μετά τις 6 ξανακοιμάμαι !!!!

 

Διαβάζοντας αυτά που γράφτηκαν στο συγκεκριμένο θέμα, μήπως να προσπαθήσω να παραλείπω το γεύμα των 21:00 κι να προσπαθώ να την δίνω τελευταίο φαγητό στις 22:00 ???

 

Μήπως έτσι σηκώνεται πιό νωρίς το πρωί, άραγε ???

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν θηλάζεις και θέλεις να συνεχίσεις να θηλάζεις για καιρό, μην κόψεις κανένα θηλασμό. Μην βάλεις πρόγραμμα στο πότε θα θηλάζει το μωρό σου και αυτό ειδικά την νύχτα και ειδικά αν δουλεύεις!!!! :wink:

 

Η ιδέα του "dreamfeeding" που απο ότι κατάλαβα, εχεις προσπαθήσει να κάνεις (να θηλάσεις το μωρό κατα τις 12 ενώ αυτό κοιμάται) μπορεί να πιάσει!....Αν δεν θες να κάνεις αυτό, θα σου πρότεινα να σκεφτείς λίγο πιο σφαιρικά, το πως θα κοιμάστε όλοι καλύτερα στο σπίτι και να αναθεωρήσεις το που, πως και πότε κοιμάστε όλοι σας, ασχετα με ότι έχεις ακούσει ότι "πρέπει" και ότι "ενδυκνειται".

Π.χ. αν δοκίμαζες να κοιμάστε στον ίδιο χώρο με το μωρό? στο ίδιο κρεβάτι? Ταιριάζει κάτι τέτοιο με την οικογένειά σου? Θα σας βόλευε?

 

Δεν προτείνω ντε και καλά τα παραπανω, αλλά δίνω παράδειγμα, για να σου δείξω ότι ίσως να σε βοήθαγε αν καθόσασταν να σκεφτείτε μία γενική αλλαγή στον "υπνο" της οικογένειας....

 

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή, τώρα που με διαβάζω.... :roll::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

pantos koritsia otan rotisa thn paidiatro mou an edina to bradu skoni an tha koimotane perisotero mou eipe oxi kai oti pali tis idies ores tha koimotane.. den tha ekane diafora

 

Αυτο μου εχουν πει κι εμενα. Προσωπικη εμπειρια δεν εχω ομως οποτε καλυτερα να μην μιλαω αν δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

emena pantos koimate 21:00, den mporo na thn krathso ksupnia me tipota. Kanoume mpanaki kata tis 20:00 kai ligo prin ths 21:00 pinei galataki kai koimate. PANTA ma PANTA ksupnaei kata tis 3 me 4 to bradu, thn taizo kai ksanakoimate mexri tis 6. Pantos mia duo fores pou prospathisa na thn koimiso argotera dld kta ths 22:00 me 23:00 pali 3-4 to proi ksupnise !

 

Σοφία, και εμένα είχε ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα σε εκείνη την ηλικία.

 

Θα το αλλάξει, και θα το ξαναλλάξει.. :roll:

Κάποια στιγμή δεν ξύπναγε στις 3 ή ξύπναγε της έβαζα πιπίλα και ξανακοιμόταν και το πήγαινε σερί 22 με 6. Χαρά εγώ :lol:

Μετά γύρισα δουλειά και το χάσαμε το ωραίο προγραμματάκι μας :(

 

Υπομονή :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...