Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σκολίωση και εγκυμοσύνη :-(


lizzy

Recommended Posts

Λοιπόν! έχω σκολίωση πολλά χρονιά και θέλω να προσπαθήσω για παιδάκι!

είχα κάνει κάποιες φυσιοθεραπείες σε μικρή ηλικία και αργότερα μου έγραψε ο γιατρός κηδεμόνα αλλά δεν τον φόρεσα πολύ!

θέλω αν μπορείτε να μου πείτε εμπειρίες από εσάς η γνωστές που έμεινα έγκυες και είχαν σκολίωση?

πονούσαν πολύ?

και κάτι άλλο.. έχω κάνει πολλές ακτινογραφίες και φοβάμαι για άλλες διότι προσβάλλουν τα ωάρια! ξέρετε κανένα κέντρο να απευθυνθώ για το πρόβλημα μου χωρίς ακτινογραφίες?

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξερω για σκωλιωση...εγω εχω αλλα προβληματα στη σπονδυλικη στηλη...Αυτο που μπορω να σου πω ειναι πριν μεινεις εγκυος να εχεις τουλαχιστον ακτινογραφιες οπου να φαινεται το προβλημα σου η να μιλησεις με ορθοπεδικο γτ εμενα μου ζητουσαν εκ των υστερων και φυσικα δεν μπορουσα να κανω...

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν! έχω σκολίωση πολλά χρονιά και θέλω να προσπαθήσω για παιδάκι!

είχα κάνει κάποιες φυσιοθεραπείες σε μικρή ηλικία και αργότερα μου έγραψε ο γιατρός κηδεμόνα αλλά δεν τον φόρεσα πολύ!

θέλω αν μπορείτε να μου πείτε εμπειρίες από εσάς η γνωστές που έμεινα έγκυες και είχαν σκολίωση?

πονούσαν πολύ?

και κάτι άλλο.. έχω κάνει πολλές ακτινογραφίες και φοβάμαι για άλλες διότι προσβάλλουν τα ωάρια! ξέρετε κανένα κέντρο να απευθυνθώ για το πρόβλημα μου χωρίς ακτινογραφίες?

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !!!

 

όλοι εχουμε σκολίωση και για να μη "γερνουμε" απο τη μία πλευρά (την αδύναμη) εχουμε αλλη μία για ισορροπία. αυτα ο οργανοσμός τα κανει μόνος του.

εσύ πόση σκολίωση έχεις; γέρενις απο τη μία μεριά;

πού την έχεις; ψηλά στον αυχένα, στους θωρακικούς ή τους οσφυικούς σπονδύλους;

 

εμένα που είναι χαμηλά, στους οσφυικούς, με πίεζε στον γλουτιαίο μύ. κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ομως... τιποτα! παραδόξως...

 

ο οργανισμός θα βρει θεση για το έμβρυο ωστε να μην ανατραπεί η ισορροπία του κορμού σου.

παρόλ' αυτά συζήτησέ το με τον γυναικολόγο σου κι εναν ορθοπεδικό παράλληλα.

αυτο που ξερω ειανι κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, να μην κανεις ακτινογραφία, αλλα νωρίτερα... δεν ξερω. σιγουρα υπάρχει λύση... μπήκες στο http://www.spondylos.gr;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

τελευταία επίσκεψη στον γιατρό και ακτινογραφία ήταν πριν 4 χρόνια και είχα 16 μοίρες! δεν είναι πάρα πολλές αλλά με ενοχλεί πολύ! τώρα θα ξανά κοιταχτώ γιατί νομίζω πως πρέπει λίγο να αυξήθηκε!

είναι χαμηλά στους οσφυϊκούς και δεν είναι μόνο η εμφάνιση (δεν φαίνεται πολύ αλλά από την δεξιά μεριά της μέσης είναι πιο μέσα από την αριστερή) και η ψυχολογία που είναι χάλια είναι και ότι μου προκαλεί οσφυαλγία και ισχιαλγία!

παλιά μου έλεγα ότι θα έχω πρόβλημα στην εγκυμοσύνη και θα πονάω ίσως πιο πολύ για εκφοβισμό αλλά όσο πιο κοντά φτάνω στο να προσπαθήσω για μωρό τόσο πιο πολύ φοβάμαι! :(

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

τελευταία επίσκεψη στον γιατρό και ακτινογραφία ήταν πριν 4 χρόνια και είχα 16 μοίρες! δεν είναι πάρα πολλές αλλά με ενοχλεί πολύ! τώρα θα ξανά κοιταχτώ γιατί νομίζω πως πρέπει λίγο να αυξήθηκε!

είναι χαμηλά στους οσφυϊκούς και δεν είναι μόνο η εμφάνιση (δεν φαίνεται πολύ αλλά από την δεξιά μεριά της μέσης είναι πιο μέσα από την αριστερή) και η ψυχολογία που είναι χάλια είναι και ότι μου προκαλεί οσφυαλγία και ισχιαλγία!

παλιά μου έλεγα ότι θα έχω πρόβλημα στην εγκυμοσύνη και θα πονάω ίσως πιο πολύ για εκφοβισμό αλλά όσο πιο κοντά φτάνω στο να προσπαθήσω για μωρό τόσο πιο πολύ φοβάμαι! :(

 

οντως δεν ειανι πολύ

κι εγω εκει χαμηλά την εχω, αλλα δε με ενόχλησε καθολου στη εγκυμοσύνη. δε λεω οτι θα συμβει και σε σενα το ιδιο...

σου προτεινω να κανεις pilates, σε καποιο studio ή σχολή (οχι σε γυμναστηριο). αυτο θα δυναμώσει την αδύναμη πλευρά και θα σε ανακουφίσει απο τους πόνους.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

έλεγα να ξεκινήσω γυμναστήριο για ενδυνάμωση κοιλιακών και πλάτης αλλά τώρα που το λες θα κοιτάξω για pilates!

μακάρι να πάνε όλα καλά!

 

στο πιλατες θα κανεις κυρίως κοιλιακούς και αν πας σε στουντιο ή σε σχολή, θα σε προσέξει ιδιαίτερα η δασκάλα. στο γυμναστηριο...δε θα εχεις τα ιδια αποτελέσματα και την ίδια προσοχή.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σιγουρα! δεν εχω ξανακανει pilates αλλα εχω παει σε γυμναστηριο και απλα σου λενε κανε αυτο κι αυτο και φευγουν!

 

το ξερω...

 

το πρωτο τριμηνο της εγκυμοσύνης σου, δεν πρεπει να κανεις πιλατες

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

τότε θα το καθυστερήσω λίγο το μωρό τουλάχιστον να στρώσω λίγο να μην έχω προβλήματα!!! έκλεισα και ραντεβού στο κατ με τον ορθοπεδικό να δούμε τι θα κάνουμε και που βρίσκομαι! απλά θέλω να μην πονάω και να μην έχω τα προβλήματα που έχω τώρα!

στο spondylos έχω μπει και σκέφτομαι να πάω κι από εκεί για άλλο κηδεμόνα λίγο πιο άνετο από την ''πανοπλία'' που είχα φτιάξει!

Link to comment
Share on other sites

να δεις αθλητίατρο, οχι στο κατ. εκτός αν ειανι αθλητίστρος αυτος που θα σε εξετάσει.

 

ειανι πολύ μικρη η σκολίωσή σου για να βάλεις κηδεμονα. ασε που τον δίνουν σε ηλικίες κατω των 18 που εχει ακόμη ανάπτυξη το σώμα. δεν κανει για εμάς...

 

ενδυνάμωση της ασθενούς πλευράς χρειαζόμαστε!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια!!

σε ορθοπαιδικο εκλεισα και μετα θα δουμε τι θα κανω! πιο μικρη ειχα και 24 μοιρες αλλα μετα με φυσιοθεραπεια εφτασα 12 και μετα 16 μοιρες.... και τωρα δεν ξερω που βρισκομαι! δεν καθομαι σωστα και επιδεινωνεται!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Γεια σας και απο εμενα, διαβαζω με ενδιαφερον τις αποψεις σας σχετικα με το ζητημα της σκολιωσης γενικοτερα, αλλα και σχετικα με το ζητημα της σκολιωσης κατα την εγκυμοσυνη ειδικοτερα.

Να σας συστηθω λοιπον, ειμαι φυσικοθεραπευτης εξειδικευμενος στην αντιμετωπιση της σκολιωσης, πιστοποιημενος με τις διεθνως επιστημονικα αναγνωρισμενες μεθοδους SCHROTH και SEAS και στην κλινικη μου εμπειρια δουλευω με ατομα ολων των ηλικιων που πασχουν απο κυφωση ή σκολιωση.

 

Αισθανομαι την αναγκη να παρεμβω και να σας παραθεσω την δικια μου αποψη επι του θεματος(επιστημονικα τεκμηριωμενη με βαση τις διεθνεις επιστημονικες κοινοτητες που ασχολουνται με την θεραπεια της σκολιωσης SOSORT και SRS, και οχι κατι που ακουσα απο τον εναν ή μου ειπε ο αλλος κτλ).

 

Η επισημη θεση της SRS βασισμενη σε πληθος επιστημονικων ερευνων για την σκολιωση και την εγκυμοσυνη καταληγει στα εξης συμπερασματα:

- Οι γυναικες που εχουν σκολιωση δεν αντιμετωπιζουν δυσκολιες κατα τον τοκετο και φυσικα μπορουν να γεννησουν κανονικα χωρις κανενα προβλημα.

-Επισης, η εγκυμοσυνη δεν φαινεται να προκαλει στατιστικα σημαντικες αλλαγες στα κυρτωματα της σπονδυλικης στηλης, οταν δεν εχει γινει σπονδυλοδεσια.

-Ναι φυσικα μπορειτε να κανετε επισκληριδιο σαν αναισθητικο κατα τον τοκετο. Μονο σε πολυ μεγαλες οσφυικες σκολιωσεις, ειναι τεχνικα δυσκολο, ομως ακομα και εκει η επισκληριδιος μπορει να γινει.

- Αν εχετε κανει σπονδυλοδεσια, να βεβαιωθειτε οτι ο γιατρος και ο αναισθησιολογος σας γνωριζουν καλα σε ποια επιπεδα της σπονδυλικης στηλης εχει γινει η σπονδυλοδεσια.

 

Καλο ειναι επισης να γνωριζετε πως οι σκολιωσεις οι οποιες κινδυνευουν να μεγαλωσουν μετα το τελος της οστικης αναπτυξης ειναι αυτες που ειναι απο 30 μοιρες και πανω. Οποτε σε αυτη την περιπτωση οι δυο διεθνεις επιστημονικες κοινοτητες (SOSORT - SRS) συνιστουν την ακολουθηση ενος ειδικου προγραμματος εξειδικευμενων ασκησεων για την σκολιωση (Physiotherapeutic Scoliosis Specific Exercises), και οχι απλη η γενικοτερη ασκηση, με σκοπο την βελτιωση της στασης, την αντιμετωπιση του πιθανου πονου, την εκμαθηση διατηρησης της διορθωμενης στασης στην καθημερινοτητα με απωτερο σκοπο φυσικα την συνολικοτερη βελτιωση της ποιοτητας ζωης. Οι ειδικες ασκησεις για την σκολιωση ειναι προσαρμοσμενες στον τυπο της σκολιωσης και εφαρμοζονται μονο απο πιστοποιημενο στις μεθοδους φυσικοθεραπευτη.

 

Ελπιζω να μην κουρασα και να βοηθησα στην επιλυση τυχων αποριων σας.

Α

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια μου καλά θα σας συνέστηνα να δοκιμάσετε την γιόγκα. Βοηθάει πάρα πολύ σε προβλήματα σκολίωσης. Αν είσαι έγκυος πρέπει να μπεις σε ειδικη ομάδα γιόγκα για εγκύους και μετά το πρώτο τρίμηνο. Μετα την γέννα όμως εφόσον έχεις την δυνατότητα χρόνου θα σε βοηθήσει ΠΑΡΑ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Σεβομαι την αποψη σου, οπως και να ξερεις οτι εκτιμω ιδιαιτερα την γιογκα σαν μεθοδο γυμναστικης (οχι ομως θεραπειας) για καποιες παθησεις σπονδυλικης στηλης, οπως κυφωση, κηλη μεσοσπονδυλιου δισκου κτλ....οχι ομως για σκολιωση. Η σκολιωση ειναι μια τρισδιαστατη παραμορφωση και για να αντιμετωπιστει απαιτουνται ειδικες ασκησεις προσαρμοσμενες στον τυπο της σκολιωσης, που την αντιμετωπιζουν τρισδιαστατα. Αυτη θελω να γνωριζεις οτι δεν ειναι η προσωπικη δικια μου εκτιμηση, επειδη ετσι με βολευει, ειναι η επισημη θεση των 2 διεθνων επιστημονικων κοινοτητων που ασχολουνται με την θεραπεια της σκολιωσης, της SOSORT και της SRS. Μπορεις να τσεκαρεις οτι απο αυτα θελεις στο ιντερνετ για του λογου το αληθες.

Ισα ισα που αν καποιες ασκησεις εκτελουνται λανθασμενα ή και απο τις 2 μεριες μαλλον πιο πιθανο μοιαζει να επιδεινωσουν μια σκολιωση παρα να την βελτιωσουν. Ριξε μια ματια στο παρακατω link και ευελπιστω οτι θα καταλαβεις λιγο τι εννοω.

http://www.schrothmethod.com/yoga-for-scoliosis

 

Καμια φορα ειναι καλο να μην κανουμε οτι γνωριζουμε κατι αν δεν το γνωριζουμε πραγματικα καλα, και να μην υποσχομαστε η προτεινουμε πραγματα για θεραπεια σε κατι που δεν ειναι το αντικειμενο ασχολια μας.

 

Φιλικα,

Νικος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

έχω κι εγώ σκολίωση διαγνωσμένη ή απο το γυμνάσιο ή από το λύκειο...μου είχε πει ο ορθοπεδικός να κάνω κάτι ασκήσεις, στην αρχή τις έκανα, μετά βαρεθηκα, δεν ξαναπήγα ποτέ για ακτινογραφία γιατί μου είχε πει ότι αν χειροτέρευε θα έβαζα νάρθηκα κι είχα φοβηθεί. ωστόσο...μέση δε με πόνεσε ποτέ...με χτυπάει συνήθως στο πόδι όταν κουράζομαι πολύ. αυτή τη στιγμή είμαι 7,5 μηνών έγκυος και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα...που και που με πονάει πάλι το πόδι αλλά όπως είπα αυτό γινόταν και πριν. πιο πολύ με ενοχλούν οι προσαγωγοί που επιβαρύνονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Rina80 πολυ λογικο μου φαινεται να μην εχεις προβληματα απο την σκολιωση στην εγκυμοσυνη σου, αυτο ειναι κατι που προσπαθουσα να εξηγησω κι εγω σε προηγουμενη απαντηση μου,γιατι διαβασα καποια πραγματα σε προηγουμενα σχολια που δεν εχουν καμια επαφη με την πραγματικοτητα.

Προφανωσ η δικια σου σκολιωση ηταν μικρη, ετσι κι αλλιως δεν θα μεγαλωνε και τιποτα να μην εκανες ουτε καν ασκησεις. Ευτυχως παντως που δεν σου ζητησαν να βαλεις κηδεμονα, γιατι στην κλινικη πρακτικη μου πιστεψε με εχω δει πολλα παιδια που δεν υπηρχε κανενας λογος να βαλουν κηδεμονα, κι ομως τους ειχαν πει να τον φορανε για 20-22 ωρες την ημερα για 2,3 και 4 χρονια.

Δυστυχως αυτα συμβαινουν στην χωρα μας που ολοι αναζητουν το ευκολο κερδος και οι πραγματικες αναγκες των ασθενων ερχονται σε δευτερη και τριτη μοιρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Έχω και εγώ σκολίωση από το Γυμνάσιο και φορούσα κηδεμόνα για 6 χρόνια, (ξεκίνησα με 23 ώρες την ημέρα αλλά στο Λύκειο τον ψιλοπαράτησα!)

Αν θυμάμαι καλά είμαι στις 30 μοίρες (είχα βγάλει τελευταία ακτινογραφία στα 23 μου). Είναι ψηλά, στο ύψος πίσω από το δεξί στήθος.

Αυτή τη στιγμή οδεύω στα 29 και είμαι έγκυος λίγων εβδομάδων σε δίδυμη κύηση! Πρέπει να ανησυχώ για την σκολίωση μου?

Και το λέω δεδομένου ότι οι δίδυμες κυήσεις θεωρούνται υψηλού κινδύνου και δεν θα μπορώ να εφαρμόσω ιδιαίτερες τεχνικές εκγύμνασης.

Σημειώνω ότι το βάρος μου είναι φυσιολογικό και θα προσπαθήσω να μην αυξηθεί πέραν των ορίων.

BDThp3.png

 

OtQ6p3.png.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα cvvanilla. Δεν θεωρω οτι θα αντιμετωπισεις καποιο προβλημα στην εγκυμοσυνη σου μην ανησυχεις. Καλο θα ειναι να προσεξεις (οσο το δυνατον) το σωματικο σου βαρος, αλλα γενικοτερα να ξερεις πως οι πιθανοτητες να μεγαλωσει μια σκολιωση κατω απο 30ο μετα την ενηλικιωση ειναι περιπου 20%. Αν ειναι σταθερη τοσα χρονια μαλλον δεν διατρεχεις κινδυνο, ομως με την σκολιωση ποτε δεν μπορεις να εισαι 100% σιγουρος.

Οταν λες δεν θα μπορεις να κανεις ειδικες ασκησεις εκγυμνασης τι ακριβως εννοεις?

Σου ευχομαι προκαταβολικα να σου ζησουν τα διδυμακια σου λοιπον (ειμαι κι εγω διδυμος παρεμπιπτοντως)!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Νικόλα για την απάντηση και για την ευχή σου! :-D

Εννοώ, ότι επειδή οι πολύδυμες κυήσεις θεωρούνται υψηλού κινδύνου, δεν ξέρω αν είναι ασφαλές να κάνω yoga, γυμναστική ή τι άλλο θα μπορούσα. θα φοβάμαι λίγο περισσότερο.

BDThp3.png

 

OtQ6p3.png.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μπορεις να κανεις καποιας ελαφριας μορφης ασκηση, υπαρχουν και ειδικα προγραμματα για εγκυους. Απλως να ξερεις οτι η γενικη γυμναστικη και η γιογκα και το πιλατες και ολα τα σχετικα ειναι καλα σαν ασκηση αλλα στην σκολιωση σου δεν προκειται να εχουν καμια επιδραση, ουτε θετικη ουτε αρνητικη. Μπορεις να τα κανεις ετσι απλως για να γυμναζεις λιγο το σωμα σου, να κανεις λιγη γενικοτερα αεροβια ασκηση, να σε βοηθησει λιγο και στον ελεγχο του βαρους κτλ.

Δεν θεωρω οτι θα αντιμετωπισεις κανενα προβλημα στην εγκυμοσυνη σου, αλλα σιγουρα καλο θα ειναι να ρωτησεις και την γνωμη του γυναικολογου σου επι του θεματος.

Οταν με το καλο γεννησεις παντως, επειδη αποτι καταλαβαινω μαλλον εισαι στα ορια της λεγομενης ασφαλους ζωνης για την γωνια της σκολιωσης (κατω απο 30ο) θα σου ηταν χρησιμο να εκανες ενα προγραμμα ειδικων ασκησεων για την σκολιωση, που ειναι ασκησεις προσαρμοσμενες στον τυπο της σκολιωσης σου και θα σε βοηθησουν στο να αποφευγεις και την σκολιωτικη σταση κατα την καθημερινοτητα σου και θα σε θωρακισουν κατα καποιο τροπο και για το μελλον σου.

Νομιζω οτι αν δεν εχεις μετρησει την σκολιωση σου απο τα 23 σου, θα πρεπει οταν γεννησεις να κανεις μια μετρηση να δεις που βρισκεται και αν εξελισσεται τελικα ή οχι. Υπαρχουν πλεον και μετρησεις με ειδικα μηχανηματα χωρις καθολου ακτινοβολια που μπορεις να κανεις μετρηση ακομα και τωρα που εισαι εγκυος αφοβα. Το συστημα λεγεται Formetric 4D, το εχουν ελαχιστα κεντρα εδω στην Ελλαδα, κανει επιφανειακη τοπογραφια του σωματος (ειναι σαν φωτογραφια φαντασου) και με ενα κλικ σου δειχνει με ακριβεια ποσο ειναι η σκολιωση, ποσο ειναι η στροφη των σπονδυλων λογω της σκολιωσης, ποια ειναι η κλιση της λεκανης, των ωμων, η κυφωση, η λορδωση κι αλλα πολλα.

Οποτε και αξιοπιστη εικονα εχεις για το τι γινεται με την σκολιωση σου και αφοβα το κανεις γιατι ειναι χωρις καθολου ακτινοβολια.

Ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι....παντως μην ανησυχεις με την εγκυμοσυνη δεν θα εχεις προβλημα απο την σκολιωση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

×
×
  • Δημιουργία νέου...