Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κολικοί - πρωτεϊνη αγελαδινού γάλακτος


Recommended Posts

καλησπέρα σας. Είμαι ολοκαίνουρια εδώ και πολύ αγχωμένη διότι η μικρή μου είναι ΄σημερα 4 μηνών και οι κολικοί της δεν λένε να υποχωρήσουν. Μετά από τα τεστ αλλεργιών, τα οποία δε δείξανε τίποτα (!) και μετά από 1,5 μήνα αποχής από τα γαλακτοκομικά, μοσχαριού και αυγού, διέκοψα για 5 μέρες τον αποκλειστικό θηλασμό και δίνω στη μικρή μου ένα υποαλλεργικό χωρίς πρωτεινη γάλακτος. Η αλήθεια είναι ότι ηρέμησε άπό την 2η μέρα. Με πιέζουν οι ιατροί, αλλά ακόμα και οι οικείοι μου να διακόψω το θηλασμό, μιας και δεν ξέρουμε πώς περνάει πια αυτή η πρωτεινη στο γάλα μου, αφού δεν τρώω σχεδόν τίποτα!!!! Σας παρακαλώ, ενημερωστε με εάν κάποια από εσάς είχε την ίδια περίπτωση. Οι κολικοί ξεκινούν καθημερινά στις 17.30 και σταματούν στις 20.30. Είναι δυνατόν να σχετίζονται με την πρωτεινη;;; κατά τα άλλα, ούτε αίμα έχει εμφανίσει ποτέ, ούτε έκζεμα. Πείτε μου γιατί θα τρελαθώ! Την Τρίτη είναι να απαντήσω στην παιδο-γαστρεντερολόγο τί αποφάσισα να κάνω ...

Επίσης, υπάρχει περίπτωση να φτιάξει η κατάστασή της τώρα με τις κρέμες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα σας. Είμαι ολοκαίνουρια εδώ και πολύ αγχωμένη διότι η μικρή μου είναι ΄σημερα 4 μηνών και οι κολικοί της δεν λένε να υποχωρήσουν. Μετά από τα τεστ αλλεργιών, τα οποία δε δείξανε τίποτα (!) και μετά από 1,5 μήνα αποχής από τα γαλακτοκομικά, μοσχαριού και αυγού, διέκοψα για 5 μέρες τον αποκλειστικό θηλασμό και δίνω στη μικρή μου ένα υποαλλεργικό χωρίς πρωτεινη γάλακτος. Η αλήθεια είναι ότι ηρέμησε άπό την 2η μέρα. Με πιέζουν οι ιατροί, αλλά ακόμα και οι οικείοι μου να διακόψω το θηλασμό, μιας και δεν ξέρουμε πώς περνάει πια αυτή η πρωτεινη στο γάλα μου, αφού δεν τρώω σχεδόν τίποτα!!!! Σας παρακαλώ, ενημερωστε με εάν κάποια από εσάς είχε την ίδια περίπτωση. Οι κολικοί ξεκινούν καθημερινά στις 17.30 και σταματούν στις 20.30. Είναι δυνατόν να σχετίζονται με την πρωτεινη;;; κατά τα άλλα, ούτε αίμα έχει εμφανίσει ποτέ, ούτε έκζεμα. Πείτε μου γιατί θα τρελαθώ! Την Τρίτη είναι να απαντήσω στην παιδο-γαστρεντερολόγο τί αποφάσισα να κάνω ...

Επίσης, υπάρχει περίπτωση να φτιάξει η κατάστασή της τώρα με τις κρέμες;

 

Καλησπερα.ειδικη στο θεμα δεν ειμαι αλλα αφου δεν εδειξε κατι το τεστ αλλεργιων γιατι συνεχισες την αποχη;ισως εφταιγαν τα κρυφα,οπως ψωμι του τοστ.τις ημερες που εδωσες ξενο δεν ειχε κολικους;τι εκανε τις συγκεκριμενες ωρες το μωρακι;πιστευω οτι ο θηλασμος ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις.εμενα μονο ετσι ηρεμουσε.ειναι φυσιολογικο να εχει στην ηλικια του.ορθια,βολτιτσες,ζεστη κοιλιτσα,πιστολακι,απορροφητηρας δεν κανανε δουλεια;μηπως ειναι κατι αλλο;αν θελεις να συνεχισεις με το θηλασμο καλυτερα να μη δωσεις κρεμες απο τωρα.δε νομιζω οτι βοηθανε στους κολικους.θα πρεπει να περνετε κ ειδικη

Link to comment
Share on other sites

Αναστασία, δεν ξέρω τι ακριβώς να σε συμβουλέψω αλλά είναι σίγουρο ότι οι κολικοί οφείλονται οπωσδήποτε σε αλλεργία; Αν το παιδί έχει αλλεργία συνήθως έχει κι άλλα συμπτώματα π.χ. Πράσινα, δύσοσμα κακά, χαμηλή πρόσλειψή βάρους, γαστροοισοφαγική παλλινδρόμηση. Έχει το μωράκι σου κάτι από τα παραπάνω; Ο παιδίατρος τι είπε; Υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που μπορεί να έχει κολικούς;

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πουν οι έμπειρες αλλα ειναι πολυ κριμα που σταμάτησες, το δικο σου γαλα ειναι το καλύτερο κ αν πραγματι το παιδι εχει αλλεργια κανονικα θα πρεπει να εχει κ αλλα συμπτωματα οπως αναφέρθηκαν. Πχ κ καποιο έκζεμα, υπάρχει καποιο άλλο σύμπτωμα; Κ αν εχει με σωστή διατροφή κ αποφυγή κ κρυφών γαλακτοκομικών θα μπορούσες να συνεχίσεις. Εγώ οταν σταμάτησα να λέω πολλα πολλά στους οικείους ησύχασα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετα από το μαιευτήριο, περίπου στις 10 μέρες, την πιάσανε οι κολικοί. Μετά από 1 μήνα περιπου, παρουσίασε ΓΟΠ. Και ενώ ήταν λαίμαργη, τη θήλαζα ανά τακτά χρονικά διαστήματα και από λίγο. Μέχρι σήμερα της δίνω το σιρόπι Επαντορέν.

 

Εδώ και ένα μήνα με ενάμιση, καθώς θηλάζει, στα 8-10λ, διπλώνει τα πόδια της στο στήθος και μπαινοβγαίνει στη θηλή κλαίγοντας. Η παιδο-γαστρεντερολόγος επέμενε να της δώσω ξένο γάλα. Τελικά μου υπέδειξε να κάνω το τεστ αλλεργιών το οποίο δεν είναι καθόλου αξιόπιστο. Η μοναδική λύση για να δούμε εάν είναι αλλεργική, ήταν να της δώσω αυτό το εμετικό γάλα ALTHERA NESTLE για 5 μέρες, με το οποίο η μπεμπα μετατράπηκε σε ιδανικό μωρό. Εγώ κλαίω συνέχεια γιατί δε θέλω να το παραδεχθώ. Από αυτό το αηδιαστικό γάλα, έχει αφαιρεθεί η πρωτεινη αγελαδινού γάλακτος. ΟΙ δικοί μου φωναζουν και λένε να το συνεχίσω μέχρι 1 έτους, όταν και θα φύγει η αλλεργία όπως κάνει συνήθως, ενώ εγώ αρνούμαι.

Προχθές το βράδυ, χωρίς να το πω σε κανέναν, τη θήλασα αντί γι αυτό το εμετικό γάλα και εχθές το απόγευμα, η μπέμπα είχε πάλι έντονους πόνους.

 

Λεει η ιατρός ότι, μετά τους 3 μήνες δε λέγονται κολικοί αλλά αλλεργία. Η αλλεργία της προκαλέι αέρια και η μικρή πονάει τρελά κ απαρηγόρητα. Όσο μεγαλώνει τόσο πιο έντονα γίνονται τα συμπτώματα.

 

Προχθές διαπίστωσα οτι κάθε βράδυ, έψηνα μί απίτα (για σουβλακι) κ την έτρωγα. Μετά είδα ότι περιέχει ορό γάλακτος. Λέτε να φταίει αυτό, γιατί κατά τα άλλα, μόνο μήλο, μπανάνα, κοτόπουλο, κόκορα, ρύζι, ζυμαρικά, πατάτες και καρότα τρώω. Θα τρελάθω. Πού μπορώ να βρω βοήθεια; Από τη μία δεν έχω ιδέα πώς παιρνάει αυτή η πρωτεινη στο γάλα μου και από την άλλη η μικρή εχει ησυχάσει από εκεί που σφαγιαζόταν.

 

Σίγουρα αγαπητή μου θα απομακρυνθώ από τους δικούς μου κ θα λέω όλο κ λιγότερα.

 

Υπάρχει περίπτωση να είναι κολικοί και όχι αλλεργία, αλλά είναι ήδη 4 μηνών και δε λένε να φύγουν ....

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εφταιγε κ η πιτα.δες κ τα συστατικα απο τα μακαρονια για να εισαι σιγουρη.αρχικα ισως να εβρισκες παιδιατρο-πιστοποιημενο συμβουλο θηλασμου.λιζα εσυ δεν ειχες βαλει ενα λινκ καπου αλλου για διατροφη χωρις γαλακτοκομικα;η αποχη θα βοηθησει κ στη γοπ. εχω εμπειρια πανω στο θεμα σου.θα σου απαντησουν κ αλλες κοπελες.παντως νομιζω οτι μπορει να εχει ενα μωρακι κολικους κ μετα τους 4 μηνες.εχω ακουσει περιπτωσεις.ισως απλα καποια τροφιμα να τους επιβαρυνουν.αυτο που κανει στο στηθος μπορει να ειναι κ απο την γοπ.βαλε τη να ρευτει κ αν θελει να ξαναφαει.ακου μονο το ενστικτο σου.εισαι πολυ καλη μανουλα κ θα κανεις το καλυτερο για το κοριτσακι σου.να εισαι ηρεμη

Link to comment
Share on other sites

Vicky86 σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

Ναι, πήγα στο Κέντρο Θηλασμού στη Ν. Ιωνία, μου δείξανε ΄πώς να τη θηλάζω (ψιλο-όρθια λόγω παλινδρόμησης) κ τί να προσέχω στη διατροφή μου ...

Η μικρή παρόλα αυτά συνεχίζει να ταλαιπωρείται στο στήθος .... Χτυπιέται ... Της το βγάζω με το θήλαστρο κ το πίνει καλύτερα με το μπουκάλι, όμως οι κολικοί κολικοί! Μακάρι να ναι σκέτο κολικοί ....

 

Η Παναγίτσα να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Vicky86 σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

Ναι, πήγα στο Κέντρο Θηλασμού στη Ν. Ιωνία, μου δείξανε ΄πώς να τη θηλάζω (ψιλο-όρθια λόγω παλινδρόμησης) κ τί να προσέχω στη διατροφή μου ...

Η μικρή παρόλα αυτά συνεχίζει να ταλαιπωρείται στο στήθος .... Χτυπιέται ... Της το βγάζω με το θήλαστρο κ το πίνει καλύτερα με το μπουκάλι, όμως οι κολικοί κολικοί! Μακάρι να ναι σκέτο κολικοί ....

 

Η Παναγίτσα να βοηθήσει.

 

Τωρα ειδα το λαθος που εγραψα στο χθεσινο μηνυμα.δεν εχω εμπειρια με γοπ κ αλλεργια.η δικια μου ειχε πολυ λιγο κολικους.μπορει να παθαινει συγχηση θηλων.να δινεις δικο σου γαλα με σωληνακι.τι θηλαστρο εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Μετα από το μαιευτήριο, περίπου στις 10 μέρες, την πιάσανε οι κολικοί. Μετά από 1 μήνα περιπου, παρουσίασε ΓΟΠ. Και ενώ ήταν λαίμαργη, τη θήλαζα ανά τακτά χρονικά διαστήματα και από λίγο. Μέχρι σήμερα της δίνω το σιρόπι Επαντορέν.

 

Εδώ και ένα μήνα με ενάμιση, καθώς θηλάζει, στα 8-10λ, διπλώνει τα πόδια της στο στήθος και μπαινοβγαίνει στη θηλή κλαίγοντας. Η παιδο-γαστρεντερολόγος επέμενε να της δώσω ξένο γάλα. Τελικά μου υπέδειξε να κάνω το τεστ αλλεργιών το οποίο δεν είναι καθόλου αξιόπιστο. Η μοναδική λύση για να δούμε εάν είναι αλλεργική, ήταν να της δώσω αυτό το εμετικό γάλα ALTHERA NESTLE για 5 μέρες, με το οποίο η μπεμπα μετατράπηκε σε ιδανικό μωρό. Εγώ κλαίω συνέχεια γιατί δε θέλω να το παραδεχθώ. Από αυτό το αηδιαστικό γάλα, έχει αφαιρεθεί η πρωτεινη αγελαδινού γάλακτος. ΟΙ δικοί μου φωναζουν και λένε να το συνεχίσω μέχρι 1 έτους, όταν και θα φύγει η αλλεργία όπως κάνει συνήθως, ενώ εγώ αρνούμαι.

Προχθές το βράδυ, χωρίς να το πω σε κανέναν, τη θήλασα αντί γι αυτό το εμετικό γάλα και εχθές το απόγευμα, η μπέμπα είχε πάλι έντονους πόνους.

 

Λεει η ιατρός ότι, μετά τους 3 μήνες δε λέγονται κολικοί αλλά αλλεργία. Η αλλεργία της προκαλέι αέρια και η μικρή πονάει τρελά κ απαρηγόρητα. Όσο μεγαλώνει τόσο πιο έντονα γίνονται τα συμπτώματα.

 

Προχθές διαπίστωσα οτι κάθε βράδυ, έψηνα μί απίτα (για σουβλακι) κ την έτρωγα. Μετά είδα ότι περιέχει ορό γάλακτος. Λέτε να φταίει αυτό, γιατί κατά τα άλλα, μόνο μήλο, μπανάνα, κοτόπουλο, κόκορα, ρύζι, ζυμαρικά, πατάτες και καρότα τρώω. Θα τρελάθω. Πού μπορώ να βρω βοήθεια; Από τη μία δεν έχω ιδέα πώς παιρνάει αυτή η πρωτεινη στο γάλα μου και από την άλλη η μικρή εχει ησυχάσει από εκεί που σφαγιαζόταν.

 

Σίγουρα αγαπητή μου θα απομακρυνθώ από τους δικούς μου κ θα λέω όλο κ λιγότερα.

 

Υπάρχει περίπτωση να είναι κολικοί και όχι αλλεργία, αλλά είναι ήδη 4 μηνών και δε λένε να φύγουν ....

 

Έχω αρκετή εμπειρία με αλλεργία στην πρωτεϊνη του αγελαδινού και στα 2 παιδιά μου. Θήλασαν σχεδόν αποκλειστικά 8 μήνες με δική μου αποχή και μετά έπιναν Althera έως 15 μηνών.

 

Καταρχήν τα αλλεργικά τεστ ΔΕΝ είναι αξιόπιστα. Έχεις δει ποτέ αίμα στα κόπρανα του μωρού (είναι πολλές φορές το βασικό σύμπτωμα); Θα μπορούσες να κάνεις μια εξέταση Mayer κοπράνων, η οποία ανιχνεύει την αιμοσφαιρίνη στα κόπρανα (πολλές φορές δεν φαίνεται δια γυμνού οφθαλμού).

 

Φυσικά οι κολικοί και η ΓΟΠ μπορεί να είναι σύμπτωμα αλλεργίας στο αγελαδινό. Η πίτα από το σουβλάκι σίγουρα ενοχοποιείται όπως λες. Ο παιδογαστρεντερολόγος που μας παρακολουθούσε μου είχε δώσει έναν κατάλογο με ουσίες που περιέχουν πρωτεϊνη αγελαδινού. Σου τον παραθέτω στο επόμενο μήνυμα, καθότι σεντόνι. Δεν είναι τόσο τρομακτικό όσο φαίνεται, με τις άπειρες ουσίες. Πρέπει όμως να διαβάζεις όλες τις συσκευασίες. Είναι tricky το θέμα, γιατί φαντάσου ότι πχ. το καραμελόχρωμα, που έχει πρωτεϊνες αγελαδινού, υπάρχει στο ξύδι μπαλσάμικο και στην coca-cola! Εγώ στο 2ο μωρό, μετά από αρκετά πισωγυρίσματα (παγωτό σορμπέ, πίτα από σουβλάκι ήταν κάποια από τα "λάθη" που είχα κάνει), είδα τελικά βελτίωση όταν ανακάλυψα ότι έφταιγε η coca-cola light που έπινα, μισό ποτήρι την ημέρα!

 

Κατά τη γνώμη μου κάνεις πολύ περιοριστική διατροφή, μπορείς να τρως όλα τα φρούτα, λαχανικά, όσπρια και κρέατα (πλην μοσχαριού) και να κάνεις πλήρη αποχή από γαλακτοκομικά και αυγό, με πάρα πολλή προσοχή στα κρυμμένα.

 

Καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου με το Althera. Είχα νιώσει ακριβώς το ίδιο όταν άρχισα να δίνω στο γιο μου 1 μπουκάλι Althera την ημέρα, μόνο την ώρα που θα έλειπα στη δουλειά, και αμέσως κιτρίνισαν τα κακά του, που ήταν καταπράσινα επί μήνες...Και είχα πει τότε μέσα μου, "αει στο καλό, κάνω τόσο κόπο και τόσο αυστηρή διατροφή, με όλη μου την καρδιά μεν, αλλά τα 'χω φτύσει δε, και με λίγο συμπλήρωμα από αυτό το απαίσιο ψαρόζουμο αμέσως βελτιώθηκε"!...Βρήκα όμως το κουράγιο και συνέχισα, όλα πήγαν καλά και οι αλλεργίες ξεπεράστηκαν πλήρως!

 

Θα σου έλεγα να συνεχίσεις την προσπάθεια, υπάρχει περίπτωση να είναι κολικοί και να υποχωρήσουν πολύ σύντομα (το ότι σας πιάνουν μόνο συγκεκριμένη ώρα, δείχνει μάλλον κολικούς...δεν θα έκλαιγε και άλλες ώρες αν ήταν αλλεργία;;;)! Αλλά και αλλεργία να είναι, μπορεί να χρειαστεί λίγος χρόνος για να δεις βελτίωση (έως και 15 μέρες από όταν είσαι απολύτως βέβαιη ότι δεν τρως κατα λάθος κάτι που δεν πρέπει).

 

Όσο για τους "γύρω", προσπάθησε να μην επηρεάζεσαι...το ξέρω ότι είναι δύσκολο...Εμένα με είχαν "φάει" με το θηλασμό, ειδικά από όταν προέκυψαν οι αλλεργίες. Τόσα ξέρουν, τόσα λένε, μην τους παρεξηγείς, αλλά μην τους ακούς κιόλας...

 

Μήπως να έπαιρνες μια δεύτερη γνώμη; Το αλλεργιολογικό στο Αγλαϊα Κυριακού είναι εξαιρετικό, κι αν εξηγήσεις το επείγον της κατάστασης θα σου κλείσουν ραντεβού σχετικά σύντομα. Επίσης πολύ καλός παιδογαστρεντερολόγος είναι ο Σιαφάκας.

 

Καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αποβουτυρωμένο γάλα (Skim milk)

Απομίμηση τυριού

Βούτυρο κλαριφιέ

Βουτυρόγαλα

Γάλα σε σκόνη (Milk powder)

Γαλακτόζη (Galactose)

Εκχύλισμα βουτύρου

Επιδόρπιο γάλακτος

Καζεΐνη

Καζεΐνη πυτιάς (Rennet Casein)

Καζεΐνικό αμμώνιο (Ammonium Caseinate)

Καζεΐνικό ασβέστιο (Calcium Caseinate)

Καζεΐνικό κάλιο (Potassium Caseinate)

Καζεΐνικό μαγνήσιο (Magnesium Caseinate)

Καζεΐνικό νάτριο (Sodium Caseinate)

Καζεϊνικό οξύ

Καζεΐνικός σίδηρος (Iron Caseinate)

Καζεΐνικός ψευδάργυρος (Zinc Caseinate)

Κεφίρ γάλακτος

Κρέμα γάλακτος

Κρέμα σαντιγύ

Λακταλβουμίνη

Λακτιτόλη

Λακτόζη

Λακτοσφαιρίνη

Λακτουλόζη

Λίπος βουτύρου

Μερικά από τα Ε (πχ Ε212)

Ορολευκωματίνη με τις εξής μορφές - Γλυκιά πρωτεΐνη (Sweet Whey), Σκόνη πρωτεΐνης (Whey Powder), Συμπυκνωμένη πρωτεΐνη (Whey Protein Consetrate)

Ορός γάλακτος (Whey)

Παρακαζεΐνη (Paracasein)

Πουτίγκα (Pudding)

Πραλίνα (Nougat)

Προϊόντα υδρόλυσης - Υδρολυμένη καζεΐνη (Hydrolyzed Casein), Υδρολυμένη μορφή ορού γάλακτος (Whey Protein Hydrolysate), Υδρολυμένη πρωτεΐνη γάλακτος (Milk Protein Hydrolysate)

Πυτιά (Rennet)

Καζεΐνη πυτιάς (Rennet Casein)

Ρικότα

Σερμπέτι (Sherbet)

Τεχνητή γεύση βουτύρου

Τεχνητή γεύση τυριού

Τυρόπηγμα (Curds)

Φυσικό άρωμα βουτύρου

Φωσφο-λακταλβουμίνη

Χωρίς λακτόζη γάλα (Lactose-free)

 

Επίσης:

Coffee Mate

Custard

Ghee

Half-and-half

Kosher

Quark

Simplesse

Sour Cream

 

Προσοχή και στα παρακάτω γιατί μπορεί να περιέχουν γάλα ή άλλα ίχνη:

Αλεύρι υψηλής συγκέντρωσης πρωτεΐνης

Γεύση καραμελέ

Επικαλυμμένες καραμέλες

Ζαχαρωτά

Καλλιέργεια γαλακτικού οξέος (Lactic Acid Starter Culture)

Καραμέλα

Καραμελόχρωμα

Καστανή ζάχαρη (Brown sugar)

Κρασί που δεν γνωρίζουμε πώς έχει παραχθεί (μπορεί να περιέχει καζεΐνη)

Μαργαρίνη

Πουρές

Πρόσθετο γεύσης υψηλής συγκέντρωσης πρωτεΐνης

Σοκολάτα υγείας

Συμπλήρωμα ασβεστίου

Τσίχλες

Τυρί σόγιας

Υδρολυμένη φυτική πρωτεΐνη

Φυσικά βελτιωτικά γεύσης

Φυσικό ή τεχνητό άρωμα

 

Τα παρακάτω καταναλώνονται χωρίς πρόβλημα:

Ανθρακικό ασβέστιο (Calcium Carbonate)

Βούτυρο κακάο (Cocoa Butter)

Γαλακτικό ασβέστιο

Γαλακτικό νάτριο

Γαλακτικό οξύ

Γαλακτωματοποιητής

Κιτρικό ασβέστιο (Calcium Citrate)

Κρεμόριο (Cream of tartar)

Προπιονικό ασβέστιο (Calcium Propionate)

Φωσφορικό ασβέστιο (Calcium Phosphate)

Calcium lactate

Calcium stearoyl lactylate

Glucono Delta-Lactone

Lecithin Oleoresin

Milk Thistle

Shea Butter

Sodium lactate

Sodium stearoyl lactylate

Link to comment
Share on other sites

Novak, ευχαριστούμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!! Να πω, επίσης, ότι συμφωνώ στα θετικά σχόλια για το "Αγλαΐα" και το Σιαφάκα.

 

Να σου πω την αλήθεια, βρε Αναστασία, δεν είμαι πεπεισμένη ότι αιτία των προβλημάτων του μωρού είναι 100% η αλλεργία. Δεν ήμουν μπροστά, βέβαια, αλλά η αίσθησή μου είναι ότι οι ειδικοί που επισκέφτηκες κατέληξαν αρκετά εύκολα στη διάγνωση της αλλεργίας και στη λύση του υδρολυμένου γάλακτος. Όπως είπαν όλα τα κορίτσια, εκτός από τους κολικούς (που, σωστά επεσήμανε η novak, εμφανίζονται συγκεκριμένες ώρες-έχει η αλλεργία ωράριο;;; ) θα έπρεπε να είχε και άλλα συμπτώματα . Αλήθεια, στην πρόσληψη βάρους πώς τα πήγαινε;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, είστε καταπληκτικές! Ειδικά εσύ Novak που ασχολήθηκες μαζί μου τόση ώρα, τί να πω;

 

Εάν κατάλαβα καλά, εσύ συνδύασες το Αλθέρα με το μητρικό; Στην τελική, εάν όντως είναι θέμα αλλεργίας, θα τα συνδυάσω κ γω. Άραγε, οφελείται καθόλου με αυτόν τον τρόπο το μωρό;

Θα το ψάξω καλύτερα το θέμα, γιατί και μένα πολύ εύκολα μου φάνηκε που μας δώσανε αμέσως το Αλθέρα. Ευχαριστώ κ για τον παιδο-γαστρεντερολόγο. Υποτίθεται ότι έχω πάει στην τοπ του είδους της, αλλά τελικά ..... αφήστε, στην κατάστασή μου δε θα βοηθήσει να κατακρίνω. Θα τηλ αύριο πρωί πρωί κιόλας. Μήπως ιδιωτεύει κιόλας, ξέρετε;

 

Το βάρος της μικρής ποτέ δεν είχε πρόβλημα. Το άριστο στην ηλικία της είναι 20 γρ την ημέρα κ η δική μου παίρνει 22.

 

και γω φαντάζομαι ότι πρέπει απλά να είναι κολικοί, αλλά μου τρυβελίζει το μυαλό τα λόγια της ιατρού που λεει ότι "μετά τους 3 μήνες, οι κολικοί μετονομάζονται σε αλλεργία" ... Όπως κ να χει, αύριο πρόκειται να συναντησω άλλη αλλεργιολόγο, διότι ο πρωτος είναι κολλητός της γαστρεντερολόγου κ πολλά δε μου κολλάνε.

 

να φάω και όσπρια; από φρούτα νομίζω απαγορευονται τα πορτοκάλια κ το λεμόνι. Άκουσα και για τη μπανανα ότι φέρνει αέρια πολλά....

 

Σήμερα άκουσα για μία μανούλα που εχει ακριβως το ιδιο προβλημα με το μωρό της κ του δίνει γαλα γαιδουρας. Ξερω οτι ειναι το ανωτερο γαλα, αλλα κ πολύ ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

vicky86 δε νομίζω να παθαίνει σύγχυση θηλών πια ....Είναι 4 μηνών και πήρε μπιμπερό (με το δικό μου γάλα) από 2 μηνών. Είχα στην αρχή το επαγγελματικό της Μεντέλα με τα 2 ταυτόχρονα θήλαστρα (ενοικίαση) κ τώρα εχω της Αβέντ Φιλιπς, το οποίο κ εμπιστευομαι απόλυτα λόγω του "μαξιλαριού" που έχει και πιάνει καλύτερα το στήθος. Έχεις εμπειρία από κάποιο άλλο; Είναι καλό;

Link to comment
Share on other sites

....ξεχασα να αναφέρω ότι, αφού τρώω περιορισμένα, παίρνω καθημερινά συμπληρώματα μέσα στα οποία είναι και το ασβέστιο ... Λέτε να πειράζει και αυτό; Εάν ναι, πώς αλλιώς θα παίρνω ασβέστιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή, ο ΜΟΝΟΣ λόγος διακοπής του θηλασμού είναι η γκρίνια για 3 ώρες κάθε απόγευμα, που διήρκησε πέρα από 3 μήνες; Ναι, πάρε και άλλη γνώμη, σε παρακαλώ...

 

ΥΓ: όταν ξεκίνησαν αυτά που περιγράφεις με το δίπλωμα των γονατων κτλ, έκατσε κανείς να δει πώς θηλάζει το μωρό; Είμαστε βέβαιοι ότι δεν είχε μειωθεί η παραγωγή, με αποτέλεσμα την γκρίνια και την ανησυχία;

Link to comment
Share on other sites

Καλα θα κανεις να παρεις δευτερη γνωμη.ακομη κ αν κανεις μικτη διατροφη οφελεις πολυ τη μικρουλα σου.δεν εχω εμπειρια απο θηλαστρα,απλα τα νοσοκομειακα ειναι καλυτερα για αρχη.αυτο που εχεις ειναι ηλεκτρικο;διπλο;βγαζεις αρκετο για να καλυψεις τις αναγκες της μικρης;για το ασβεστιο δεν ξερω αλλα αν δεν κανεις εξεταση να δεις οτι εχεις ελλειψη ισως ειναι περιττο.νομιζω μπορεις να φας κ πορτοκαλια κ λεμονια κ μπανανες κ οσπρια.αν δεις αντιδραση στο μωρο κοβεις κτ.παιρνεις κ σιδηρο;μπορει να το πειραζει κ αυτο.εχει δικιο η scratee μπορει να ειχε μειωθει το γαλα.μπορει λογω του μπιμπερο να συνηθισει στη γρηγορη ροη

Link to comment
Share on other sites

Εάν κατάλαβα καλά, εσύ συνδύασες το Αλθέρα με το μητρικό; Στην τελική, εάν όντως είναι θέμα αλλεργίας, θα τα συνδυάσω κ γω. Άραγε, οφελείται καθόλου με αυτόν τον τρόπο το μωρό;

Θα το ψάξω καλύτερα το θέμα, γιατί και μένα πολύ εύκολα μου φάνηκε που μας δώσανε αμέσως το Αλθέρα. Ευχαριστώ κ για τον παιδο-γαστρεντερολόγο. Υποτίθεται ότι έχω πάει στην τοπ του είδους της, αλλά τελικά ..... αφήστε, στην κατάστασή μου δε θα βοηθήσει να κατακρίνω. Θα τηλ αύριο πρωί πρωί κιόλας. Μήπως ιδιωτεύει κιόλας, ξέρετε;

 

να φάω και όσπρια; από φρούτα νομίζω απαγορευονται τα πορτοκάλια κ το λεμόνι. Άκουσα και για τη μπανανα ότι φέρνει αέρια πολλά....

 

 

Στο γιο μου ξεκίνησα το Althera από 4 μηνών, όπου έπινε 1 (ή σπάνια 2) μπουκάλια την ημέρα όσο έλειπα στη δουλειά, γιατί δεν τα κατάφερνα καθόλου με τις αντλήσεις. Για 4 μήνες κάναμε μικτή διατροφή και με είχε βολέψει. Η μπέμπα πέρασε 8 μηνών από το θηλασμό στο Althera, καθότι νωρίτερα δεν έπιανε καθόλου το μπιμπερό, αλλά και εγώ τα πήγα καλύτερα με το θήλαστρο τη 2η φορά.

 

Γενικότερα, όσο περισσότερο μητρικό γάλα καταφέρεις να δώσεις, τόσο καλύτερα...Αν σε εξυπηρετεί η μικτή διατροφή, καλύτερα από το να δίνεις μόνο Althera. Βεβαιώσου όμως ότι το χρειάζεστε :wink:

 

Ο Σιαφάκας έχει ιατρείο στην Ηλιούπολη, και αν δεν κάνω λάθος είναι και στο Παίδων ΜΗΤΕΡΑ. Αν τον γκουγκλάρεις θα βρεις τα στοιχεία (αλλιώς πες μου να στα στείλω). Έχω την καλύτερη άποψη για αυτόν (δε γράφω παραπάνω γιατί δεν επιτρέπεται από τον κανονισμό).

 

Για τα όσπρια και τα φρούτα που λες, εγώ δεν θα έκοβα κάτι "προληπτικά", παρά μόνο αν το συνδύαζα με ανησυχία του μωρού. Εσπεριδοειδή και φράουλες θεωρούνται αλλεργιογόνα. Ίσως να έκοβες τα ψάρια και τα θαλασσινά. Aπό "γάλατα", μπορείς να πίνεις αμυγδάλου ή καρύδας (στα καταστήματα βιολογικών), όχι όμως σόγιας :-)

 

Για το ασβέστιο που λες, διάβασε τα συστατικά του να δεις μήπως περιέχει κάτι...Εγώ πχ. έπαιρνα ένα χάπι για το στομάχι, το losec (ναι, εγώ είχα ΓΟΠ, όχι το μωρό :-)...), και κάποια στιγμή ανακάλυψα ότι περιέχει λακτόζη (γκκκκκρρρρρρ, 185ο πισωγύρισμα!!!)

 

Όλα θα πάνε καλά, θα τη βρεις την άκρη! Ενημέρωσέ μας για τα νέα σας!

Link to comment
Share on other sites

Γλυκές μου φίλες, επισκέφθηκα τον κ. Σιαφάκα, στο ιατρείο του στην Ηλιούπολη και εργάζεται και στο Ιασώ. Μου είπε ότι ήταν στην Αμερική .... κάτι τέτοιο τελοσπάντων. Μου φάνηκε απλά ...καταπληκτικός και μου επιβεβαίωσε τα λεγόμενα της συναδέλφου του. Η μικρή μου όντως έχει αλλεργία στην πρωτεινη του αγελαδινού γάλατος.

 

Συζήτησα μαζί του για να συνδυάσω το Αλθέρα με τον θηλασμό και συμφώνησε για΄αρχή να ξεκινήσω από 2 θηλασμούς την ημέρα και βλέπουμε. Εγώ ήδη την είχα θηλάσει 2 φορές τη μπέμπα πριν την πάω στον ιατρό και δεν έδειξε κάτι αρνητικό ....ΑΛΟΙΜΟΝΟ! ΕΧΩ ΛΙΩΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΙΝΑ!!!

 

Μου εκτύπωσε την ίδια λίστα που μου παρουσιάσατε με τα συστατικά που πρέπει να αποφευγω κ σιγά σιγά θα αρχίσω να προσθέτω φαγητά ..... π.χ. αύριο θα φάω λίγο μοσχαρι και εύχομαι να μην την πειράξει.

 

Ειλικρινά σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για το ενδιαφέρον σας, παρόλο που δε με γνωρίζετε. Η Παναγιά να σας βοηθάει πάντα εσάς κ τα παιδιά σας!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές. Είσαι γλυκύτατη!

 

Έχω μία απορία. Γιατί 2 θηλασμους; Η λογική λέει "ή όλα ή τίποτα". Αν το μητρικό γάλα είναι το πρόβλημα, οι 2 θηλασμοί δε θα βλάψουν; Αν το μητρικό γάλα δεν είναι πρόβλημα, το Αλθερα τι χρειάζεται; Και μη μου πείτε ότι είναι ποσοτικό το θέμα! Εδώ απαγορεύονται 10 μικρογραμμάρια καραμελοχρωμα, τα 200 ml (για παράδειγμα) μητρικού γάλακτος είναι λίγα;

Η ερώτηση δεν είναι ρητορική. Πραγματικά προσπαθώ να κατανοήσω το σκεπτικό.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

 

Είναι πολύ καλό το ότι επιβεβαιώθηκε η αλλεργία, και τώρα έχεις πιο ξεκάθαρες τις επιλογές σου. Να έχεις στο μυαλό σου ότι είναι κάτι που θα ξεπεραστεί, ίσως και πιο σύντομα από όσο νομίζεις!

 

Θα συμφωνήσω με τη Scratee, ότι 2 θηλασμοί την ημέρα ίσως είναι πολύ λίγο. Καταρχήν δεν θα μπορέσεις να διατηρήσεις τη γαλουχία για πολύ καιρό έτσι (βέβαια δεν ξέρω για πόσο θα ήθελες να θηλάσεις).

 

Από την άλλη, θεωρώ ότι το "όλα ή τίποτα" ισχύει μεν θεωρητικά και στη γενική περίπτωση, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις όντως με το υποαλλεργικό γάλα υπάρχει βελτίωση έστω και με μικρή ποσότητα...Ξέρω μωράκια που με τα ίχνη (πχ. από ψωμί τοστ κλπ.) δεν εκδήλωναν συμπτώματα...Ξέρω και άλλα που με την απειροελάχιστη παρασπονδία έβλεπες την πάνα γεμάτη αίμα :(.... Ίσως ακόμα και μια μικρή μείωση στην (ήδη πολύ μικρή) ποσότητα αλλεργιογόνου στην οποία εκτίθεται το μωράκι να κάνει διαφορά. Όχι ότι δεν το επηρεάζει, αλλά μειώνεται η ενόχληση που εκδηλώνει.

 

Οπότε θα σου έλεγα σε πρώτη φάση να μην περιορίσεις δραματικά τους θηλασμούς, εφόσον και η μικρή είναι ήδη πιο ήρεμη...Anyway, σκέψου τα και αποφάσισε ό,τι κρίνεις καλύτερο για την περίπτωσή σας!

 

ΟΜΩΣ, θα σου πρότεινα να μην δοκιμάσεις τροφές τύπου μοσχάρι τόσο σύντομα...Άφησε 1-2 εβδομάδες να ηρεμήσει το πεπτικό της, να είσαι βέβαιη ότι υπάρχει βελτίωση, και μετά ξεκινάς σιγά-σιγά...

 

Τις καλύτερες ευχές μου, να χαίρεσαι το μωράκι σου και να δεις σύντομα βελτίωση!

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη, θεωρώ ότι το "όλα ή τίποτα" ισχύει μεν θεωρητικά και στη γενική περίπτωση, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις όντως με το υποαλλεργικό γάλα υπάρχει βελτίωση έστω και με μικρή ποσότητα...Ξέρω μωράκια που με τα ίχνη (πχ. από ψωμί τοστ κλπ.) δεν εκδήλωναν συμπτώματα...Ξέρω και άλλα που με την απειροελάχιστη παρασπονδία έβλεπες την πάνα γεμάτη αίμα :(.... Ίσως ακόμα και μια μικρή μείωση στην (ήδη πολύ μικρή) ποσότητα αλλεργιογόνου στην οποία εκτίθεται το μωράκι να κάνει διαφορά. Όχι ότι δεν το επηρεάζει, αλλά μειώνεται η ενόχληση που εκδηλώνει.

 

 

Αναλόγως πόσο σημαντικό θεωρεί ο εκάστοτε επαγγελματίας υγείας το θηλασμό. Συμφωνώ απόλυτα με την προσέγγισή σου, αλλά διαφωνώ με τη μέθοδο: θα έπρεπε να εξαντλείται κάθε δυνατότητα συνέχισης του αποκλειστικού θηλασμού, πριν αποφασιστεί να αντικατασταθεί-για ιατρικούς λόγους- το μητρικό γάλα από (πολύ χαμηλότερης ποιότητας) υποκατάστατο.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτες φίλες μου!

 

Έχετε δίκιο σε όλες τις απορίες σας. Εγώ δε θέλω ακόμα να θηλάσω περισσότερες φορές, μέχρι να περάσει τουλάχιστον άλλη μία εβδομάδα, διότι την προηγούμενη εβδομάδα ήταν κιόλας που έτρωγα τις πίτες από τα σουβλάκια και φοβάμαι.

Όμως, από την 1η μέρα που ξεκινήσαμε το Αλθέρα (προηγούμενη Πέμπτη), αντλώ με το θήλαστρο κάθε 3 ώρες σχεδόν, οπότε πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για τη γαλουχία.

Ναι, μοσχαράκι δεν έφαγα τελικά γιατί σκέφτηκα ακριβώς το ίδιο πράγμα.

 

Μία ερώτηση: το Αλθέρα είναι και θεραπευτικό;;;; Πίστευα ότι είναι απλώς γάλα, από το οποίο έχει αφαιρεθεί η πρωτεινη .... Δηλ. εάν "ανιχνεύεσει" κάτι η μικρή μου στο θηλασμό, το "μειώνει" το Αλθέρα και έτσι δεν έχει έντονους κολικούς; (πω πω ....μέχρι και την προηγούμενη Πέμπτη σχεδόν λιποθυμούσε από τους πόνους ... άραγε θα το ξεπεράσω ποτέ αυτό;)

Γιατί εάν όντως είναι θεραπευτικό, να αυξησω κατά πολύ τους θηλασμούς από τώρα κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Το μητρικό γάλα περιέχει προβιοτικά που είναι θεραπευτικά. Το αλθέρα δεν είναι ζωντανό όπως το μητρικό γάλα και όσα προβιοτικά και να του προσθέσανε δεν είναι "θεραπευτικό". Ενδεχομένως να λειτουργεί μη επιβαρυντικά, αν υποθέσουμε ότι τα υπόλοιπα συστατικά του δεν ερεθίζουν το έντερο του μωρού.

 

Αν λοιπόν κάνεις αποτελεσματική αποχή από τα γαλακτοκομικά το μητρικό είναι κλάσεις ανώστερο από το όποιο αλθέρα. Από κει και πέρα το ζήτημα είναι τι αντέχει κανείς και για πόσο καιρό...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτες φίλες μου!

 

Έχετε δίκιο σε όλες τις απορίες σας. Εγώ δε θέλω ακόμα να θηλάσω περισσότερες φορές, μέχρι να περάσει τουλάχιστον άλλη μία εβδομάδα, διότι την προηγούμενη εβδομάδα ήταν κιόλας που έτρωγα τις πίτες από τα σουβλάκια και φοβάμαι.

Όμως, από την 1η μέρα που ξεκινήσαμε το Αλθέρα (προηγούμενη Πέμπτη), αντλώ με το θήλαστρο κάθε 3 ώρες σχεδόν, οπότε πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για τη γαλουχία.

Ναι, μοσχαράκι δεν έφαγα τελικά γιατί σκέφτηκα ακριβώς το ίδιο πράγμα.

 

Μία ερώτηση: το Αλθέρα είναι και θεραπευτικό;;;; Πίστευα ότι είναι απλώς γάλα, από το οποίο έχει αφαιρεθεί η πρωτεινη .... Δηλ. εάν "ανιχνεύεσει" κάτι η μικρή μου στο θηλασμό, το "μειώνει" το Αλθέρα και έτσι δεν έχει έντονους κολικούς; (πω πω ....μέχρι και την προηγούμενη Πέμπτη σχεδόν λιποθυμούσε από τους πόνους ... άραγε θα το ξεπεράσω ποτέ αυτό;)

Γιατί εάν όντως είναι θεραπευτικό, να αυξησω κατά πολύ τους θηλασμούς από τώρα κιόλας.

 

 

Εμένα πάντως ο σιαφακας μου είχε κόψει το ασβέστιο τότε (που έτσι κι αλλιώς δεν ειναι σίγουρο ότι το χρειάζεσαι).

 

Αν το γαλα σου εχει πρωτεΐνες είτε 2 θηλασμους κανεις είτε παραπάνω πάλι εκτίθεται το μωρό.

 

Το μητρικό γαλα ειναι ζωντανό με προβιοτικά, δρα επουλωτικα στο πεπτικό σύστημα κι αν η αποχή σου γίνει προσεκτική θα ειναι ότι καλύτερο μπορείς να προσφέρεις στο μωρό σου.

 

Προσωπικά δε συμφωνώ με τη μείωση θηλασμων. Επίσης ξέχασε για λιγο καιρο τα τυποποιημένα προϊόντα, οι περισσότερες μαμάδες παρατηρούν μεγάλη βελτίωση στα συμπτώματα αλλεργιών οταν καταναλώνουν οτι φτιάχνουν οι ίδιες και φρέσκα τρόφιμα (δλδ όχι μπισκότα, όχι στα ίχνη κτλ)!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...