Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η κόρη μου είναι 2 χρονών και 9 μηνών και πίνει μόνο το γάλα στο μπιμπερό.Τώρα που περιμένουμε και το δεύτερο μωρό νομίζω ότι θα είναι πιο δύσκολο να το κόψει.Κι εμείς έχουμε διάφορα ποτηράκια αλλά μάταια.Ειδικά το βραδυνό γάλα μόνο σε μπιμπερό.Δεν θέλω να την πιέσω γιατί γενικά δεν πολυτρώει αλλά πίνει περίπου 1.5 λίτρο την ημέρα γάλα και δεν θέλω να το στερηθεί.Το κακό είναι πως συνήθως ζητάει ακόμη γάλα κάποια βράδια και μετά δεν μπορώ να της πλύνω τα δόντια στις 4-5 το πρωί.'Εχει αρχίσει και παρουσιάζει πορτοκαλί σημαδάκια πάνω στα δοντάκια της.Της δίνουμε όμως γάλα γιατί πεινάει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς κόψαμε το μπιμπερό γιατί παραλίγο να κόψουμε το γάλα. Αντί για μπιμπερό εδώ και τρεις μήνες πίνει το γάλα με corn flakes, από το τίποτα, καλύτερα έτσι. Πάντως νερό με το ποτηράκι πίνει από 12 μηνών με βοήθεια και από 18 μηνών από κανονικό ποτήρι....

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Βρε κοριτσια διαβασα ολα αυτά τα ωραία μηνύματα. Αλλα η δικιά μου με τιποτα δε το κόβει το μπιμερό. Προσπα'θησα αλλα τελικά έκοψε το γάλα. Ειδικά το βραδινό δε τοθέλει με τίποτα. Οποτε δεν επιμένω άλλο ελπιζω να γίνει..δια μαγείας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ευχαριστώ πολύ. Είσαι καταπληκτική. Εμάς ο Αντρίκος μας είναι 4 ετών. Πίνει γάλα κάθε πρωί και κάθε βράδυ. Πάντα σε μπιμπερό. Τώρα όμως βρήκαμε λύση. Σ' ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

emena h prigkipisa moy ekleise ta 3 to septembrio kai parolo pou se ola einai pio proxorimenh apo thn hlikia ths to mpoukali den to kovoume!

kai oxi mono ayto tis allaksa mpoukali kai ekane 2 meres na piei to gala, mou zhthse to palio, tis phra idio me to palio to mono pou katafera htan na pinei to gala sto kainoyrio mpoukali me thn palia pipila omos

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ο μικρός μου είναι 25μηνών. Πριν απο 1 μήνα περίπου κόψαμε την πιπίλα. Όλοι μας λένε τώρα οτι έιναι ευκαιρία να κόψουμε και το μπιμπερό αλλά εγώ φοβάμαι και θεωρώ ότι δεν πρέπει να τα κόβουμε όλα μαζί. Γι΄αυτό και θα καθυστερήσω και το μπιμπερό και την πάνα ( κατά το καλοκαίρι το βλέπω να την κόβουμε). Τι λέτε κάνω καλά ή άδικα αγχώνομαι?:?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ειναι της Mum, χωράει 250ml και κάτι παραπάνω. Το λένε εκπαιδευτικό ποτηρι, κοστιζει περιπου 6,00€ και εγώ το βρήκα στο Λητώ και στο carrefour.

Αξίζει τον κόπο. Σε οποια μαμά το σύστησα και το αγόρασε βοηθησε ευκολα το παιδακι της να "κοψει" το μπιμπερο! :wink:

 

Μήπως γνωρίζει καμία μανούλα για ποιο από τα 2 ποτηρια της mum πρόκειται; Το ένα λέει 6+ και είναι με χερουλια, και το άλλο λέει 8+ χωρίς χερουλια...

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εμείς τα πίνουμε όλα στο ποτήρι, είτε με καλαμάκι είτε χωρίς, όπως μας έρθει, αλλά το γάλα στο μπιμπερό είναι ΙΕΡΟ πράγμα, το βράδυ ξάπλα στο κρεβάτι παρέα με τα αρκούδια, το πρωί στον καναπέ στο σαλόνι αγκαλίτσα με τη μαμά. Δεν μου σηκώνεται το χέρι να του πάρω το μπιμπερό γιατί βλέπω πόσο πολύ το ευχαριστιέται. Οπότε λέω να μην τον ζορίσω καθόλου, σε κάποια στιγμή από μόνος του θα το κόψει όπως έκοψε από μόνος του κι άλλες μωρουδίστικες συνήθειες (πιπίλα, δάχτυλο στο στόμα, αλεσμένο φαγητό, πλαστικό κουταλάκι, και πολλά πολλά άλλα)

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ο δικός μου το πίνει σε μεγάλο μπιμπερό αλλά με το καλαμάκι. Βέβαια κάνει κανά τέταρτο μέχρι να τελειώσει, αλλά τι να κάνουμε;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

 

Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα!!

 

Ο μικρός μου είναι 3 1/2 χρονών και δεν λέει να αφήσει το μπουκάλι. Ταυτόχρονα έχουμε και την πιπίλα.

Ο σύζυγος μου με πιέζει και λέει ότι πρέπει να κοπούν και τα δύο άμεσα.

Τα μπροστινά του δόντια(πάνω και κάτω) έχουν κενό και τα πάνω προεξέχουν!!!

Από εχθές έχω ξεκινήσει να του κόψω το μπουκάλι και είχαμε δράματα, δε σήμερα έφυγε νηστικός για το παιδικό και με κλάματα(να σημειώσω ότι ούτε παιδικό θέλει να πάει).

Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

1. Τι να κόψω πρώτα, την πιπίλα ή το μπιμπερό?

2.Πόσο να τον πιέσω?Τον πιέζω ήδη για τον παιδικό(έχουμε και μια μπεμπούλα 3 1/2 μηνών και μάλλον αντιλαμβάνεται ότι μένω σπίτι)

3.Τι κινήσεις πρέπει να κάνω για να τα κόψει? Δεν θέλω να φτάσουμε στο άλλο άκρο που μου λέει ο συζυγός μου για φωνες και τιμωρίες(βασικά έχουμε και μια περίεργη αντιδραση τελευταία, κλαίει με το παραμικρό, πεισμώνει και γενικά έχει σταματήσει να τρώει φαγητό)

 

Συγγνώμη που σας ζάλισα, απλά είμαι αγχωμένη και δεν ξέρω τι τακτική να ακολουθήσω, συνήθως η δικιά μου μέθοδος είναι η συζήτηση και να του επεξηγώ τα πάντα, τώρα όμως ο άντρας μου θέλει να υιοθετήσω άλλη τακτική και άμεσα!!!!!:(

 

Ουφ και πάλι συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα!!!!

20/05/2011 - 25/07/2014

Καινούργια Κεφάλαια στην Ζωή μου!

Τα Καλύτεραααααα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ουφ! Και μεις μια από τα ίδια 39 μηνών ο δικός μου και το γάλα στο μπιμπερό! Ενώ όλα τα άλλα τα πίνουμε από κανονικό ποτήρι και χωρίς καλαμάκι, ούτε κάν από εκπαιδευτικό! Τώρα τα δοντάκια εγώ δεν του τα πλένω... εσείς βρε κορίτσια πως τους τα πλένετε? Με πανάκι ή οδοντόβουρτσα?

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Τους παιδιάτρους σας τους έχετε ρωτήσει; Απ' ό,τι έχω καταλάβει (ρωτώντας και διαβάζοντας) η επικρατούσα άποψη είναι πως είναι προτιμότερο να κόψει το γάλα παρά να συνεχίσει το μπιμπερό. Ασβέστιο και βιταμίνες θα πάρει και από άλλα τρόφιμα, αλλά τα στραβωμένα δόντια δεν διορθώνονται παρά μόνο με σιδεράκια (μεγάλο έξοδο και ακόμα μεγαλύτερη ταλαιπωρία για το παιδί και τους γονείς).

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας. Η πριγκίπισσα μου είναι 2 χρονών και πρόσφατα κόψαμε το μπιμπερό. Η μητέρα του άνδρα μου λέει οτι τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή να κόψουμε και την πιπίλα. Εγώ όμως δεν είμαι και τόσο σιγούρη ότι θέλω να το κάνω. Εσεις τι νομίζετε, πότε τη κόψατε?

Link to comment
Share on other sites

3 παιδακια 2 χρονων που ξερω το ενα απο το αλλο εχουν διαφορετικη ανάπτυξη.

Σωματικά και στην συμπεριφορά....

Η μικρη σου πως ειναι;

Την θέλει την πιπιλα;

Πάντως σαν μαμα της θα καταλάβεις καλυτερα ποτε ειναι η κατάλληλη στιγμή!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας. Η πριγκίπισσα μου είναι 2 χρονών και πρόσφατα κόψαμε το μπιμπερό. Η μητέρα του άνδρα μου λέει οτι τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή να κόψουμε και την πιπίλα. Εγώ όμως δεν είμαι και τόσο σιγούρη ότι θέλω να το κάνω. Εσεις τι νομίζετε, πότε τη κόψατε?

Καλημέραα κορίτσι .Και εγώ γυρω στα 2+του έκοψα το μπουκάλι κ είπα στη γιατρό οτι θα αρχίσω σιγα-σιγά κ την πιπίλα να μη τα κάνω κ τα δύο ταυτόχρονα κ μου ειπε οκ.Βέβαια δεν έκαναμεγάλη πρόοδο τώρα ειμαστε 2,5 αλλά προσπαθώ κυρίως τη μέρα να την κόψω κ αργότερα το βράδυ

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Εμείς εδώ και 2 μήνες προσπαθήσαμε και έχει κόψει το μπιμπερό και της δίνω το γάλα σε ποτηράκι της nuby με στομιο σιλικόνης που δε στάζει.Δε πίνει πολύ αλλά και πότε δεν έπινε και τώρα την ενοχλούν κι άλλα και ίσως να μη φταίει η αλλαγή.Τι να κάνω τώρα να την αφησω μ αυτό ή να της δοκιμάσω λίγο αργότερα και με καλαμακι;Στο μεταξύ είναι πολλά που πρέπει να γίνουν μέχρι τον Σεπτέμβριο.Κοψιμο πιπιλα και πάνας και σκέφτομαι ότι θα τραβήξει πολύ να της κάνω κι άλλη αλλαγή για το γάλα τώρα.Ισως παλι να τη βόλευε καλυτερα το καλαμάκι και να έπινε περισσότερο τελικά αλλά σίγουρα θα μπερδευτεί γτ με καλαμάκι πίνει νερό και χυμό και τα έχει συνδιασει έτσι στο μυαλό της.Ειμαι λίγο μπερδεμένη και τώρα που το σκέφτομαι από αύριο θα της κρύβω τη πιπιλα τη μέρα γτ δε προλαβαίνουμε τα υπόλοιπα μετά μέχρι το φθινόπωρο :lol:

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας. Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω το εξής: Ο γιος μου 4 ετών πίνει το γάλα του σε ποτήρι με καλαμάκι της avent. Είναι όμως δύσκολο το καθάρισμα, μένουν υπολείμματα, κλπ. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση; Τα ανοξείδωτα παγούρια της pura ίσως; Δεν θα ήθελα να μπω στην διαδικασία του γυάλινου ποτηριού, για να αποφύγω ατυχήματα...

Link to comment
Share on other sites

δ ξερω αν δ θες πλαστικα για καποιο λογο,παντως μπορεις να παρεις πλαστικες κουπες η κ γυαλινες με απλα καλαμακια.η απλο πλαστικο ποτηρακι ανοιχτο για το γαλα κ να πινει απο το στομιο κανονικα

αλλιως πολλα ποτηρια με καλαμακια σιλικονης εχουν ανταλλακτικα για να τα αλλαζεις

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...