Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ψυχολογικη-λεκτικη βια


Recommended Posts

ελπίζω να κράτησες κάτι απ'όλα αυτά που άκουσες εδώ κ να δώσεις μια ευκαιρία στον εαυτό σου κ στα παιδιά σου πρίν να είναι πολύ αργά... ζήτα βοήθεια από κάποιο ψυχολόγο...τουλάχιστον προσπάθησέ το,είναι πολύ άσχημο να τα βλέπουν αυτά τα παιδιά κ να βλέπουν τη μάνα να μη κάνει τίποτα γι'αυτό...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας ειμαι νεο μελος εδω και επεσα πανω σε αυτο το θεμα! Αυτο που διαβαζω ειλικρινα με θλιβει απιστευτα...ετσι εζησα τα παιδικα μου χρονια και τα ζω ακομη και εχω φτασει 21 χρονων! Να φυγει η κοπελα..να βρει την δυναμη και το κουραγιο να σωσει τα παιδια της και να φυγει!Αυτοι οι ανθρωποι ΔΕΝ αλλαζουν ΠΟΤΕ οποτε πρεπει να αλλαξουμε εμεις!Για τα παιδια αυτη η κακοποιηση ειναι ενα πολυ μεγαλο τραυμα ψυχης και σας τα λεω απο ιδιες εμπειριες που εζησα και ζω ακομη!Κι αυτο γιατι η μαμα μου ηθελε να κρατησει την οικογενεια!ΠΟΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ?? που ενας διαταζει και βριζει κι αλλοι εκτελλουν διαταγες?Ο αδερφος μου 25 εγω 21 κι ακομη την ιδια κακη μεταχειριση εχουμε!Βριζει τα Θεια οπως λεει καλημερα μας μειωνει για τα παντα γιατι αυτος ειναι αλανθαστος!Τον φοβαμαι...δεν θελω να του πω τιποτα γιατι παντα κανει φασαριες! Προσφατα εμεινα εγκυος ειμαι 2 μηνων ειμαι αρραβωνιασμενη και φοβομουν να το πω γιατι θα ακουγα τερατα απο το στομα του παλι!!ΜΗΝ κανεις τα ιδια στα παιδια σου!!ΧΩΡΙΣΕ τον για το καλο ολων..στα λεω με πονο και αγαπη!Η μαμα μου τωρα μετα απο 28 χρονια αποφασισε πως θελει να παρει διαζυγιο (αυτο το ακουμε χρονια βεβαια) και παλι θα διστασει το ξερω!

Και κατι ακομη..ειχες πει πως δεν ξερεις πως αλλαξε ετσι ο αντρας σου...τι εγινε και αλλαξε ετσι ξαφνικα...

Εγινε πως την πρωτη φορα που τολμισε να μιλησει ετσι το δεχτηκες!Τοτε ισως απο νευρα η πρωτη φορα...μα το δεχτηκες και την επομενη..και εκανες το εγω του τεραστιο αφου εσυ δεχτηκες να τα ακους αυτα και να μην αντιδρας!Ετσι εγινε...ετσι γινεται παντα!

Συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο...

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Dimitta, συγκλονιστικό το μήνυμά σου, και συ θα ήταν καλό κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης να αποφεύγεις να συγχύζεσαι για το καλό του εμβρύου. Ελπίζω να έχεις έναν υποστηρικτικό σύντροφο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ Κ ΕΓΩ ΘΥΜΑ ΛΕΚΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΒΙΑΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΟ 13 ΜΗΝΩΝ Κ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΑΣΗ.Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΦΩΝΕΣ,ΒΡΙΣΙΕΣ,ΣΠΡΩΞΙΕΣ ΦΑΊΝΕΤΑΙ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΊ ΤΟ ΕΓΩ ΤΟΥ.ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ,ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΡΑΔΥ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΦΑΣΑΡΙΑ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΉΡΙΟ.ΔΕΝ ΣΕΒΆΣΤΗΚΕ ΚΑΝ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΑΝΟΙΓΜΕΝΗ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΆ ΣΤΑ ΔΥΟ.ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΆΨΟΓΟΣ.ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ.ΤΟΥ ΕΧΩ ΠΕΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙ.ΜΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΕΞΩ ΕΙΝΑΙ ΥΠΌΔΕΙΓΜΑ ΑΝΤΡΑ.ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΤΙ ΠΕΡΝΑΩ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Κουκλα δε σου αξιζει να ζεις ετσι...σε κανεναν δεν αξιζει.Το να του λες να φυγει και να σε αγνοει δειχνει ακριβως το ποιος είναι.Ζητα βοηθεια.Ειναι μικρο τοπαιδακι σου...είναι κριμα και για τους δυο σας.Ζητα βοηθεια.Εχεις τους γονεις σου?Μπορουν να σε βοηθησουν να πας καπου?Υπαρχουν διαφορες υπηρεσίες που βοηθάνε.Ψαξου...παρε βηθεια και κοιτα να φυγεις.Αν σημερα σε βριζει και σε σπρωχνει..αυριο θα σε χτυπησει κιολας...μεθαύριο θα χτυπησει ισως και το παιδι σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με την Niki81..Πρεπει να κανεις κατι αμεσα!!!

Αυτη η κατασταση δεν αλλαζει..κι αν δεν σε σεβαστηκε οπως λες μολις γεννησες ποτε θα σε σεβαστει??ΠΟΤΕ ειναι η απαντηση!

Μην περιμενες εσυ να αλλαξει αυτος..εσυ πρεπει να παρεις αμεσα μετρα να προστατευσεις τον εαυτο σου και το παιδι σου απο αυτο το μαρτυριο...

Τωρα μπορει να ειναι ολα καλα με το παιδι..αλλα μεγαλωνοντας δεν ξερεις τι αντιμετωπιση θα εχει και απεναντι σε αυτο το ιδιο!

Γνωμη μου...κανε κατι οσο ειναι νωρις!Οσο το παιδι ειναι μικρο και δεν αντιλαμβανεται τι γινεται μεσα στην οικογενεια!Θα ηθελες το παιδι σου μεγαλωνοντας να αντιμετωπιζει ολη αυτη την κατασταση??Να ακουει τον μπαμπα να βριζει τη μαμα και να ζει σε ενα περιβαλλον ασχημο?Μαλλον οχι κουκλα μου...

Ζητα βοηθεια απο δικα σου ατομα κι αν δεν υπαρχουν κοιτα σε υπηρεσιες να σωθειτε!

Τον αν δεν σε πιστευουν προβλημα τους..ξερεις τι ζεις και τι περνας εσυ μεσα στο σπιτι σου..και ΜΗΝ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ να το ζησει και το παιδι σου αυτο αλλο!Κανε κατι εσυ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ η ζωη σου και του παιδιου σου!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ Κ ΕΙΔΙΚΑ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ Κ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΛΕΚΤΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΤΟΥ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΩ ΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ.ΒΛΕΠΩ Κ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ Κ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ Κ ΛΕΩ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΜΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΕΣΗ.Κ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΗΣ Κ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΕΤΣΙ.ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΙΛΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ Κ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ,ΜΗΝ ΑΓΝΟΕΊΤΑΙ ΤΑ ΑΡΧΙΚΑ ΣΗΜΑΔΙΑ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.ΕΓΩ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΑΣΗΜΑΝΤΑ Κ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου το μεγαλο λαθος θα ειναι αν συνεχισεις να ζεις μαζι του!Μετα απο χρονια θα λες πως αυτο ηταν το μεγαλο λαθος..που εκατσα να ζω μια ζωη απαισια και εβαλα και το παιδι μου σε αυτη τη διαδικασια!

Αφου οι γονεις σου ειναι μαζι σου...κατσε και μιλησε τους...μιλα και στον αντρα σου και πες του πως δεν ανεχεσαι τετοιου ειδους συμπεριφορες ξανα...κι αν ξαναγινει..(που θα ξαναγινει γιατι δεν αλλαζει ο ανθρωπος ευκολα) παρε το παιδακι σου και φυγε!

Για να ειναι αυτο ευτυχισμενο πρεπει να εισαι κι εσυ!Αυτο μην το ξεχνας!

Πιστευω πως ηδη αντιλαμβανεται και το παιδι τις εντασεις...μην το κανεις χειροτερο για εκεινο!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ,ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΘΕΩΡΉΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΆΣΕΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΣ ΦΕΡΘΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΕΤΣΙ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΡΓΩ Κ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δεδομένο ότι ο άντρας που συμπεριφέρεται βίαια στην γυναίκα του θα συμπεριφερθεί βίαια και στο παιδί του αργά ή γρήγορα. Ζήτα βοήθεια τώρα πριν να είναι αργά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι δεδομένο ότι ο άντρας που συμπεριφέρεται βίαια στην γυναίκα του θα συμπεριφερθεί βίαια και στο παιδί του αργά ή γρήγορα. Ζήτα βοήθεια τώρα πριν να είναι αργά!!

 

Αυτο πιστευω κι εγω..μεγαλωνοντας το παιδι θα τον ενοχλει κι αυτο..θα το μειωνει για να μεγαλωνει κι αλλο το εγω του!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ Κ ΕΓΩ ΘΥΜΑ ΛΕΚΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΒΙΑΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΟ 13 ΜΗΝΩΝ Κ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΑΣΗ.Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΦΩΝΕΣ,ΒΡΙΣΙΕΣ,ΣΠΡΩΞΙΕΣ ΦΑΊΝΕΤΑΙ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΊ ΤΟ ΕΓΩ ΤΟΥ.ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ,ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΡΑΔΥ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΦΑΣΑΡΙΑ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΉΡΙΟ.ΔΕΝ ΣΕΒΆΣΤΗΚΕ ΚΑΝ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΑΝΟΙΓΜΕΝΗ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΆ ΣΤΑ ΔΥΟ.ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΆΨΟΓΟΣ.ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ.ΤΟΥ ΕΧΩ ΠΕΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙ.ΜΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΕΞΩ ΕΙΝΑΙ ΥΠΌΔΕΙΓΜΑ ΑΝΤΡΑ.ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΤΙ ΠΕΡΝΑΩ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

 

Του εχεις μιλήσει; Τι λεει; Εχει αγχος για δουλειά κλπ; Ηταν απο την αρχη ετσι;

Σε σύμβουλο γάμου θα πηγαίνατε; Αυτος θα πηγαινε σενα ψυχολόγο για βοηθεια; Εχει καταλάβει οτι εχει προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Του εχεις μιλήσει; Τι λεει; Εχει αγχος για δουλειά κλπ; Ηταν απο την αρχη ετσι;

Σε σύμβουλο γάμου θα πηγαίνατε; Αυτος θα πηγαινε σενα ψυχολόγο για βοηθεια; Εχει καταλάβει οτι εχει προβλημα;

 

ΔΕΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΙΜΗ ΔΟΥΛΕΙΑ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΜΟΝΙΜΑ. ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΗ ΟΜΩΣ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣ ΕΜΕΝΑ. ΥΠΗΡΧΑΝ ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΕΓΩ ΣΑΝ ΧΑΖΗ ΑΓΝΟΗΣΑ. ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΙΜΗ ΔΟΥΛΕΙΑ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΜΟΝΙΜΑ. ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΗ ΟΜΩΣ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣ ΕΜΕΝΑ. ΥΠΗΡΧΑΝ ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΕΓΩ ΣΑΝ ΧΑΖΗ ΑΓΝΟΗΣΑ. ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ.

 

Κοπελα μου το πρόβλημα δεν είναι το αν και γιατι εχει νευρα.Ενας ανθρωπος εχει νευρα για χιλιους λογους.Σημερα είναι η δουλεια...αυριο η κουραση,μεθαυριο κατι άλλο.Ολοι εχουμε νευρα.Το θεμα είναι γιατι ξεσπαει τα νευρα του πανω σου βριζοντας σε.Εισαι η μανα του παιδιου του και οφειλει να σε σεβεται.Αν εχει νευρα να παει να κοπανησει το κεφαλι του στον τοιχο,να παει μια βολτα να ηρεμησει,να πιει ένα χαομηλακι.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΙΜΗ ΔΟΥΛΕΙΑ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΜΟΝΙΜΑ. ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΗ ΟΜΩΣ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣ ΕΜΕΝΑ. ΥΠΗΡΧΑΝ ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΕΓΩ ΣΑΝ ΧΑΖΗ ΑΓΝΟΗΣΑ. ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ.

 

Οι συνηθισμενες δικαιολογίες είναι το άγχος για την έλλειψη δουλειάς, το στρες λόγω δουλειάς, για τα οικονομικά, για την εύρεση σπιτιού.

Προφανώς και δεν θα πάει σε ψυχολόγο. Δε ξέρω αν ξεκινήσεις διαδικασία διαζυγίου αν μετά μπορεί να του έρθει η φωτηση και να αναζητήσει βοήθεια. Σπάνιο, αλλα συμβαίνει.

Το θέμα είναι ότι εσύ μέχρι εδώ ήσουν θύμα. Τώρα έχεις καταλάβει τι παίζει, και δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Για το καλό του παιδιού σου, πρέπει να κάνεις κατι, γιατί αν το αφήσεις να συνεχιστεί, είσαι και εσύ υπεύθυνη πια στο τι ζει αυτό το παιδί. Ζήτα βοήθεια από όποιον μπορεί να σου τη δώσει, γονείς, αδέρφια, φίλους. Και αν δεν υπάρχουν καταγραφες περιστατικων από αστυνομία, ίσως πρέπει να το ψάξεις. Ζήτα συμβουλή δικηγόρου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι δεδομένο ότι ο άντρας που συμπεριφέρεται βίαια στην γυναίκα του θα συμπεριφερθεί βίαια και στο παιδί του αργά ή γρήγορα. Ζήτα βοήθεια τώρα πριν να είναι αργά!!

 

Συμφωνώ απόλυτα!

Μπέμπα2016 κάνε κάτι όσο μπορείς για να ξεφύγεις από αυτή την κατάσταση (εσύ και το παιδί σου).

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ,ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΑ ΛΕΤΕ. ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ Κ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ,ΕΓΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΠΑΓΩΣΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ.ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΣΗΜΕΡΑ ΚΙΟΛΑΣ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Ενα πράγμα δεν εχω καταλάβει: επιμένεις οτι προς το παρόν η βία ειναι λεκτική αλλα στο πρώτο ποστ μιλάς για κλωτσιές;

 

Κατα τα αλλα μήπως να μιλησεις στους γονεις του μπας και του βάλουν μυαλό, οχι για να αλλάξει αλλα τουλαχιςτον για να δει ενα ψυχολόγο

Υπαρχει λογος που κάποιος ειναι ετσι μπορει και μια φάρμακευτικη αγωγή να το βοηθηςει

Link to comment
Share on other sites

Ενα πράγμα δεν εχω καταλάβει: επιμένεις οτι προς το παρόν η βία ειναι λεκτική αλλα στο πρώτο ποστ μιλάς για κλωτσιές;

 

Κατα τα αλλα μήπως να μιλησεις στους γονεις του μπας και του βάλουν μυαλό, οχι για να αλλάξει αλλα τουλαχιςτον για να δει ενα ψυχολόγο

Υπαρχει λογος που κάποιος ειναι ετσι μπορει και μια φάρμακευτικη αγωγή να το βοηθηςει

 

Ο συνηθισμένος λόγος είναι έτσι έμαθε στο σπίτι του ότι συμπεριφέρονται οι άντρες.

Σε ενδοοικογενειακή βία, το θύμα δε θα βρει τη βοήθεια που χρειάζεται στην οικογένεια του θύτη!

Link to comment
Share on other sites

Ο συνηθισμένος λόγος είναι έτσι έμαθε στο σπίτι του ότι συμπεριφέρονται οι άντρες.

Σε ενδοοικογενειακή βία, το θύμα δε θα βρει τη βοήθεια που χρειάζεται στην οικογένεια του θύτη!

 

Ισως ναι αλλα οχι παντα, δεν ειναι ολα ασπρό μαυρο

Αν αξίζει να το προσπαθήσει τοτε πηγαινει για βοηθεια, σε ψυχολόγο η και ψυχίατρο αν χρειαστεί, η σε παθολόγο

Αν δεν αξίζει τοτε φευγει

Link to comment
Share on other sites

Ισως ναι αλλα οχι παντα, δεν ειναι ολα ασπρό μαυρο

Αν αξίζει να το προσπαθήσει τοτε πηγαινει για βοηθεια, σε ψυχολόγο η και ψυχίατρο αν χρειαστεί, η σε παθολόγο

Αν δεν αξίζει τοτε φευγει

 

Σε γιατρό πάει ο ασθενής, οχι τα θύματα, αν είναι άρρωστος ο άνθρωπος. Για να τον πάει με το ζόρι σε γιατρό, δηλαδη να βγάλει εισαγγελική εντολή για ψυχιατρική παρακολούθηση, η διαδικασία είναι δύσκολη, και ειλικρινά και κάθε λόγο να είχε να πιστεύει ότι ο ανθρωπος είναι άρρωστος (που δεν έχει), εφόσον είναι βίαιος και υπάρχει και ανήλικο παιδί στη μέση, κανείς γιατρός δε θα τη συμβουλευε να μπλέξει έτσι, για τη δική της την ασφάλεια και του παιδιού της πάνω από όλα. Και με την κατάσταση που παρουσιάζει, αν πάει να μιλήσει στην πεθερά για να τον πιάσει με το καλό, οταν ξαναβρεθούν μονοι στο σπίτι, οι σπρωξιές και οι βρισιές μπορεί να γινουν σπασμένα πλευρά αν αυτός θεωρήσει ότι τον έκανε ρεζίλι στους δικούς του. Είναι πολύ μεγάλο το ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Σε γιατρό πάει ο ασθενής, οχι τα θύματα, αν είναι άρρωστος ο άνθρωπος. Για να τον πάει με το ζόρι σε γιατρό, δηλαδη να βγάλει εισαγγελική εντολή για ψυχιατρική παρακολούθηση, η διαδικασία είναι δύσκολη, και ειλικρινά και κάθε λόγο να είχε να πιστεύει ότι ο ανθρωπος είναι άρρωστος (που δεν έχει), εφόσον είναι βίαιος και υπάρχει και ανήλικο παιδί στη μέση, κανείς γιατρός δε θα τη συμβουλευε να μπλέξει έτσι, για τη δική της την ασφάλεια και του παιδιού της πάνω από όλα. Και με την κατάσταση που παρουσιάζει, αν πάει να μιλήσει στην πεθερά για να τον πιάσει με το καλό, οταν ξαναβρεθούν μονοι στο σπίτι, οι σπρωξιές και οι βρισιές μπορεί να γινουν σπασμένα πλευρά αν αυτός θεωρήσει ότι τον έκανε ρεζίλι στους δικούς του. Είναι πολύ μεγάλο το ρίσκο.

 

Όπως ειπα δεν ειναι ολα αςπρο μαυρο

Η κοπελα μίλησε για λεκτική βία . Το ρίσκο που λες εξαρταται απο το πως το νοιώθει η κοπελα, αν πραγματικά βλεπει κίνδυνο μπροστά της εννοείται σηκώνεται και φευγει αλλα δεν τα περιγράφει ετσι τα πράγματα

 

Όπως ειπα αν αξίζει το παλεύει, δεν σημαίνει οτι μένει μαζι του ταυτόχρονα ουτε σημαίνει οτι χρειάζεται εισαγγελική απόφαση, δεν ειναι ολοι οι καυγάδες και οι διαφωνίες/λεκτική βία το ίδιο.... Αν πιστεύει οτι αξίζει να το προσπαθήσει υπάρχουν τρόποι να πειστεί να παει να ζητήσει βοηθεια...

Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπα δεν ειναι ολα αςπρο μαυρο

Η κοπελα μίλησε για λεκτική βία . Το ρίσκο που λες εξαρταται απο το πως το νοιώθει η κοπελα, αν πραγματικά βλεπει κίνδυνο μπροστά της εννοείται σηκώνεται και φευγει αλλα δεν τα περιγράφει ετσι τα πράγματα

 

Όπως ειπα αν αξίζει το παλεύει, δεν σημαίνει οτι μένει μαζι του ταυτόχρονα ουτε σημαίνει οτι χρειάζεται εισαγγελική απόφαση, δεν ειναι ολοι οι καυγάδες και οι διαφωνίες/λεκτική βία το ίδιο.... Αν πιστεύει οτι αξίζει να το προσπαθήσει υπάρχουν τρόποι να πειστεί να παει να ζητήσει βοηθεια...

 

Ο άνθρωπος βρίζει και σπρώχνει τη γύναικα του με μωρό παιδί στην αγκαλιά. Το να το αποκαλείς αυτό "καβγά" υποβιβαζει τη σοβαρότητα του περιστατικού και εξισώνει το θύμα με το θύτη. Διαφωνία είναι αυτό που δύο σύζυγοι συζητάνε σε έντονο τόνο για το αν τους φτάνουν τα χρήματα να πανε διακοπές ή όχι. Αυτό που με τη γέννηση του μωρού ο άντρας σπρώχνει και βρίζει τη μητέρα του παιδιού του λεγεται οικογενειακή βία. Δεν υπάρχει "μόνο" λεκτική βια, και όταν μιλάμε πια για σπρωξιές, έτσι κι αλλιώς έχουν ξεπεραστεί πολλές κόκκινες γραμμές πια. Το επόμενο μπορεί μια χαρά να είναι μια κλωτσια μετά το σπρώξιμο ή μια σπρωξιά κάτω από τη σκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος βρίζει και σπρώχνει τη γύναικα του με μωρό παιδί στην αγκαλιά. Το να το αποκαλείς αυτό "καβγά" υποβιβαζει τη σοβαρότητα του περιστατικού και εξισώνει το θύμα με το θύτη. Διαφωνία είναι αυτό που δύο σύζυγοι συζητάνε σε έντονο τόνο για το αν τους φτάνουν τα χρήματα να πανε διακοπές ή όχι. Αυτό που με τη γέννηση του μωρού ο άντρας σπρώχνει και βρίζει τη μητέρα του παιδιού του λεγεται οικογενειακή βία. Δεν υπάρχει "μόνο" λεκτική βια, και όταν μιλάμε πια για σπρωξιές, έτσι κι αλλιώς έχουν ξεπεραστεί πολλές κόκκινες γραμμές πια. Το επόμενο μπορεί μια χαρά να είναι μια κλωτσια μετά το σπρώξιμο ή μια σπρωξιά κάτω από τη σκάλα.

 

Που ειπε οτι την έσπρωξε με το μωρο στην αγκαλια;

Link to comment
Share on other sites

Το "Η ζωή μου είναι κόλαση", "φωνές, σπρωξιες, βρισιες" από τη δεύτερη μέρα στο μαιευτήριο, δε φτάνουν; Τι άλλο να κάνει για να δείξει ότι είναι επικίνδυνος και για τη μαμά και για το παιδί;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...