Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδιοπαθής σκολιωση...


Recommended Posts

Η κόρη μου έχει μεγάλή σκολίωση και οι γιατροί μας σύστησαν όπως κάνει χειρουργείο. Είμαστε σε δίλημα για το πότε πρέπει να γίνει. Θέλω την βοήθεια σας και τες σύμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπαίνοντας μετα απο καιρο κ επειδή ειδα το ποστ της Toulla θελησα να απαντήσω. Λέγοντας χειρουργειο σκολιωσης αναφερεσαι στη σπονδυλοδεσια, ετσι? Επειδή πλεον το εχω κανει θελω πολυ γενικα να σου πω 1-2 πράγματα κ ότι άλλο θες ρωτας.. είναι πολύ γενικό το μήνυμα σου κ ετσι είναι λίγο δύσκολο να σε κατατοπισει καποιος. Ποσο χρονων είναι η κόρη σου κ πόσες μοίρες έχει? Έχετε δοκιμάσει συντηρητικες μεθόδους να υποθεσω? Γιατί είναι λίγο επιπολαιο να έχετε την εγχειρηση ως πρώτη επιλογή. Πάντως σκεφτειτε το ψαξτε το συζητηστε το κ μη βιαζεστε κ εννοείται να λαμβάνεται υπόψη η γνωμη του παιδιού. Να θυμαστε η τελική επιλογή είναι δική σας κ σε περιπτωση που η κόρη είναι ενηλικη, δική της. Είναι δύσκολη εγχείρηση, έχει κινδύνους, πόνο κτλ αλλά σε κάποιες περιπτωσεις πρέπει ν γίνει. Οι γιατροί τι λένε? Μιληστε με γιατρούς σκεφτειτε κ οτι αποφασισετε. Ευχομαι καλή δύναμη είτε κάνει η κόρη σας είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Linaki μου χαίρομαι για την απάντηση σας και θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι η αποφαση μας μακάρι να ήταν επιπόλαιη αλλά δυστυχώς η σκολίωση της είναι μεγάλη. Το γνωρίζω ότι είναι δύσκολη εγχείριση αλλά είναι μονοδρομος. Γνωρίζεις κάποιο έμπειρό γιατρό στην Ελλάδα ή το εξωτερικό, Γερμανία ή Ισραήλ?

Θα χαρώ πολύ εάν με βοηθήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Toulla γεια σου κ πάλι. Όπως αντιλαμβανομαι από το μήνυμα σου είσαι λιγάκι αγχωμενη με το όλο θέμα. Μην το διαχειριζεσαι βεβιασμενα και σκεψου καλά για την όποια απόφαση πάρεις. Παρτε γνώμες από γιατρούς κ ενημερωθειτε για την εγχείρηση αυτή τους κινδύνους κτλ. Διότι δεν είναι απλή εγχείρηση, ειναι γερο σοκ για τον οργανισμό, έχει μεγάλη περίοδο αναρρωσης, θελει πολύ υπομονή και προσπάθεια. Δεν ξέρω πώς αλλιώς μπορώ να σε βοηθήσω, μόνο να σου πω κάποια πράγματα από την εμπειρία μου. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική κ ο κάθε οργανισμός ανταποκρίνεται διαφορετικά. Αυτό βέβαια ισχύει γενικά όχι μόνο στη συγκεκριμένη εγχείρηση. Δεν μας λες όμως πόσες μοίρες έχει κ αν έχετε δοκιμάσει συντηρητικες μεθόδους όπως πχ κηδεμονα κ αν είχαν αποτέλεσμα. Είχα κι εγώ μεγάλη σκολιωση κ μου λεγαν για εγχείρηση συνέχεια όμως το καθυστερησα όσο μπορούσα. Τέλος πάντων δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να σου πω, ίσως σου απαντήσουν κι άλλοι, απλά σε κάθε περίπτωση πρέπει να υπάρχει ενημέρωση και συναίνεση. Καλή συνέχεια: )

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα! Αν μπορειτε να μου δωσετε λιγο περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με την περιπτωση του ανιψιου σας,(ηλικια, γωνια σκολιωσης, τυπος σκολιωσης, σταδιο αναπτυξης, την γνωμη του γιατρου σας κτλ) σιγουρα μπορω να σας βοηθησω. Ειμαι φυσικοθεραπευτης που εξειδικευομαι στην αντιμετωπιση της σκολιωσης και συνεργαζομαι με 2 ειδικα κεντρα αντιμετωπισης παθησεων σπονδυλικης στηλης, ενα στην Αθηνα και ενα στην Θεσσαλονικη.

Επειδη ομως δεν το θεωρω σωστο να αναφερθω δημοσιως καλυτερα ειναι να μιλησουμε με προσωπικο μηνυμα.

Ολα αντιμετωπιζονται παντως, οταν γινεται σωστη θεραπεια, οποτε μην ανησυχειτε για τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γειά σας και χρόνια πολλά. Είμαι 29 ετών και έχω σκολίωση 55ο, μικρή είχα φορέσει κηδεμόνα αλλά δε διορθωσε τιποτα. Τωρα πια αποφάσισα να κάνω επέμβαση όχι γιατί πονάω αλλά για καθαρά ψυχολογικούς λόγους. Εχω πάει σε μερικούς γιατρούς αλλά ακόμα είμαι στο ψάξιμο. Αναρωτιέμαι αν κάποιος έχει κάνει πρόσφατα ανάλογη επέμβαση και αν μπορούσε να μου πει την εμπειρία του σχετικά (αν πέτυχε, αν ποναει, αν είδε ουσιαστική βελτίωση όχι μόνο αισθητική αλλά και σωματική). Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και χρόνια πολλά. Είμαι 29 ετών και έχω σκολίωση 55ο, μικρή είχα φορέσει κηδεμόνα αλλά δε διορθωσε τιποτα. Τωρα πια αποφάσισα να κάνω επέμβαση όχι γιατί πονάω αλλά για καθαρά ψυχολογικούς λόγους. Εχω πάει σε μερικούς γιατρούς αλλά ακόμα είμαι στο ψάξιμο. Αναρωτιέμαι αν κάποιος έχει κάνει πρόσφατα ανάλογη επέμβαση και αν μπορούσε να μου πει την εμπειρία του σχετικά (αν πέτυχε, αν ποναει, αν είδε ουσιαστική βελτίωση όχι μόνο αισθητική αλλά και σωματική). Ευχαριστώ πολύ.

 

Γειά σου!

Οι μοίρες που έχεις είναι όντως πολλές και μου κάνει εντύπωση πως τόσα χρόνια δεν έκανες κάποια αντιμετώπιση.

Θέλω να σου πω το εξής: Είναι λάθος να θες να κάνεις τη συγκεκριμενη επέμβαση για καθαρά ψυχολογικους λόγους. Στο λέω με την έννοια ότι δεν είναι μια απλή επέμβαση, αλλά από τις δυσκολοτερες που υπάρχουν. Δεν είναι αισθητική επέμβαση, αλλά αν εσύ νιωθεις τόσο άσχημα με το σώμα σου, it's your choice. Έχω γνωρίσει κι αλλα άτομα που εκαναν τη συγκεκριμένη επέμβαση μόνο και μόνο για να ισιαξουν, οπότε δεν μου κάνει εντύπωση. Εγώ έκανα επειδή πονουσα πολύ και είχα 60 μοίρες πάνω και κάτω.

Αν ποναει.. χμμ ειναι και λίγο υποκειμενικο αυτό καθώς και τι αντοχες έχει κάποιος στον πονο. Εγώ πονουσα πάρα πολύ το πρώτο μετεγχειρητικο διαστημα, αλλα επαιρνα και δυνατά παυσιπονα για να το αντεχω. Χωρις παυσιπονα δεν παλευεται. Μετά σιγά σιγά ο πόνος φεύγει, δεν είναι για πάντα.

Αν πέτυχε.. στη δική μου περίπτωση θεωρώ πως ναι. Δεν ποναω καθόλου, τα πόδια μου δεν μουδιαζουν, ισιαξα ψηλωσα, δεν είχα καμία μετεγχειρητικη επιπλοκη ούτε από την επέμβαση ούτε από τη ναρκωση.

Η κάθε περίπτωση όμως είναι διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου!

Οι μοίρες που έχεις είναι όντως πολλές και μου κάνει εντύπωση πως τόσα χρόνια δεν έκανες κάποια αντιμετώπιση.

Θέλω να σου πω το εξής: Είναι λάθος να θες να κάνεις τη συγκεκριμενη επέμβαση για καθαρά ψυχολογικους λόγους. Στο λέω με την έννοια ότι δεν είναι μια απλή επέμβαση, αλλά από τις δυσκολοτερες που υπάρχουν. Δεν είναι αισθητική επέμβαση, αλλά αν εσύ νιωθεις τόσο άσχημα με το σώμα σου, it's your choice. Έχω γνωρίσει κι αλλα άτομα που εκαναν τη συγκεκριμένη επέμβαση μόνο και μόνο για να ισιαξουν, οπότε δεν μου κάνει εντύπωση. Εγώ έκανα επειδή πονουσα πολύ και είχα 60 μοίρες πάνω και κάτω.

Αν ποναει.. χμμ ειναι και λίγο υποκειμενικο αυτό καθώς και τι αντοχες έχει κάποιος στον πονο. Εγώ πονουσα πάρα πολύ το πρώτο μετεγχειρητικο διαστημα, αλλα επαιρνα και δυνατά παυσιπονα για να το αντεχω. Χωρις παυσιπονα δεν παλευεται. Μετά σιγά σιγά ο πόνος φεύγει, δεν είναι για πάντα.

Αν πέτυχε.. στη δική μου περίπτωση θεωρώ πως ναι. Δεν ποναω καθόλου, τα πόδια μου δεν μουδιαζουν, ισιαξα ψηλωσα, δεν είχα καμία μετεγχειρητικη επιπλοκη ούτε από την επέμβαση ούτε από τη ναρκωση.

Η κάθε περίπτωση όμως είναι διαφορετική.

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση σου απάντηση. Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πραγματάκια ακόμη αν μπορούσες:

1. Διάβασα κάπου ότι στο χειρουργείο εφαρμόζονται στη σπονδυλική στήλη ράβδοι μαζί και με ένα μόσχευμα τα οποία δένουν τους σπονδύλους μεταξύ τους και προσφέρουν μόνιμη ακινητοποίηση της σπονδυλικής στήλης.

Εσύ έχεις παρατηρήσει ότι στη πλάτη σου μετά την επέμβαση έχεις πολύ μικρή ελαστικότητα έως καθόλου. Πριν την επέμβαση, παρότι είχες σκολίωση, είχες μεγαλύτερη ελαστικότητα? Μπορείς να λυγίζεις την πλάτη σου σε μορφή καμπύλης ή ουσιαστικά μόνο κάθετα ως προς τον άξονα των ποδιών σου?

2. Ακόμη διάβασα πως οι ράβδοι παρέχουν διόρθωση και προσωρινή ακινητοποίηση γιατί έχουν όριο θραύσης. Έχει τύχει να ακούσεις περίπτωση ασθενούς που οι ράβδοι σπάσανε μετά από κάποιο διάστημα ή σου είχε αναφέρει κάτι σχετικό ο γιατρός σου?

3. Η πλάτη σου κατά πόσες μοίρες έχει διορθωθεί?

4. Τα μέταλλα που υπάρχουν μέσα σε ενοχλούν, τα αισθάνεσαι?

5. Ακόμη, τα μέταλλα εξωτερικά φαίνονται, υπάρχει κάποιο εξόγκωμα?

6. Νιώθεις ότι κουράζεσαι πιο γρήγορα από ότι κουραζόσουν πριν την επέμβαση?

7. Σου έχουν παρουσιαστεί μετά την επέμβαση δυσκολίες να κάνεις κάποιες συγκεκριμένες κινήσεις?

8. Υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να εμφανίσεις ξανά σκολίωση?

 

(Το ξέρω ότι σε βομβαρδίζω με ερωτήσεις αλλά συγγνώμη έχω ανάγκη να μάθω και δυστυχώς δεν έχει τύχει να βρω άλλους ασθενείς. Θα σου ήμουν πραγματικά ευγνώμων αν θα μπορούσες να με βοηθήσεις.)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Γειά σας.Η κόρη μου έχει σκολίωση 70 μοίρες θωρακική και λίγο λιγότερο οσφυϊκή.Φόρεσε κηδεμόνες (3) αλλά δεν υπήρξε κανένα αποτέλεσμα.Πονάει. Το χειρουργείο είναι πλέον μονόδρομος.Θέλω την βοήθειά σας και τις συμβουλές σας.lινακι10 επειδή είχες μια τέτοια εμπειρία και γώ έχω ακριβώς τις ίδιες απορίες με την klaris θα σου ήμουν ευγνώμων αν μπορούσες να με βοηθήσεις και συ και όποιος έχει τέτοια εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Στο παρόν τόπικ θελω να πω το εξής : Εάν κάποια κοπέλα ή καποιος γονεας αντιμετωπίζει θεμα σκολίωσης (ο ιδιος/η ίδια ή το παιδί του) και σκεφτεται το ενδεχόμενο της επέμβασης (της σπονδυλοδεσίας δηλαδή), και θέλει κάποιο άτομο να μιλήσει είτε για να ζητήσει πληροφορίες είτε για να μοιραστεί απλά την ιστορία του, μπορεί ανά πάσα στιγμή να μου στείλει μήνυμα και θα χαρώ πολύ να βοηθήσω όσο μπορώ μέσα από την εμπειρία μου. Δεν είμαι γιατρός ούτε κάνω κάποια διαφήμιση, ούτε θα πω σε κάποιον αν θα κάνει επέμβαση ή όχι, ή ποιά μέθοδο αντιμετώπισης θα ακολουθήσει (αυτό είναι επιλογή του καθενός), αλλά έχοντας περάσει ένας χρόνος (και κάτι) από τότε που χειρουργήθηκα και είμαι πάρα πολύ καλά, εύχομαι όποιος αντιμετωπίζει παρόμοιο θέμα να βρει τη δύναμη να το ξεπεράσει και αν θέλει να μιλήσει, μπορεί να με ρωτήσει ο,τι θέλει επι του θεματος :)

Link to comment
Share on other sites

Xristina60, καταλαβαινω απολυτα την περιπτωση σας. Δυστυχως καποιες φορες ο κηδεμονας δεν καταφερνει να σταματησει την εξελιξη της σκολιωσης, όπως φαινεται να εγινε και στην περιπτωση της κορης σας. Ομως υπαρχουν κηδεμονες και κηδεμονες, δεν κανουν ολοι την ιδια δουλεια. Δυστυχως στην Ελλαδα κυριως χρησιμοποιειται ο Boston ή DDΒ, που ειναι δυσκολος στο να τον ανεχτει το παιδι και οχι τοσο διορθωτικος. Το προβλημα επισης κυριως εχει να κανει με το γεγονος οτι δεν υπαρχουν Τεχνικοι Ορθοπεδικοι στην Ελλαδα (πλην ελαχιστων εξαιρεσεων), παρα μονο εμπειροτεχνιτες, που τις περισσοτερες φορες δεν κανουν καλη δουλεια και ο κηδεμονας δεν εχει διορθωση.

Ισως με καποιον καλυτερο κηδεμονα να ηταν αλλιως τα πραγματα. Τωρα στις 70 μοιρες πραγματι η χειρουργικη επεμβαση ειναι μια επιλογη (η προτεινομενη με βαση τις κατευθυντηριες οδηγιες των διεθνων επιστημονικων κοινοτητων)....ομως τιποτα δεν ειναι μονοδρομος!!

Σε καποιες περιπτωσεις (οπως υποστηριζει η Linaki10) το χειρουργειο εχει ενα πολυ καλο αποτελεσμα, όμως δυστυχως τα στοιχεια των ερευνων δειχνουν και ενα πολυ υψηλο ποσοστο επιπλοκων και επαναληπτικων επεμβασεων, λογω διαφορων αιτιων. Σιγουρα αν το αποφασισετε η επιλογη σας θα πρεπει να ειναι προσεκτικη και να απευθυνθειτε σε καποιον εμπειρο γιατρο.

Και φυσικα πριν το αποφασισετε να ενημερωθειτε και για τα πιθανα οφελη και για τους πιθανους κινδυνους!

Εγω ονομαζομαι Νικος Καραβιδας και ασχολουμαι με την συντηρητικη αντιμετωπιση της σκολιωσης, με Ειδικες Ασκησεις με τις μεθοδους Schroth και SEAS. Οι Ειδικες Φυσικοθεραπευτικες Ασκησεις για την Σκολιωση, δεν εχουν καμια σχεση με γενικοτερη γυμναστικη και ειναι ασκησεις προσαρμομενες στον τυπο της σκολιωσης. Ακομα και σε μεγαλες σκολιωσεις εχουν επιτευχθει πολυ καλα αποτελεσματα και αποφυγη του χειρουργειου. Ομως αυτο δεν συμβαινει παντα φυσικα, αλλα ειναι μια εναλλακτικη επιλογη προτου αποφασισει καποιος να χειρουργηθει. Περισσοτερα πραγματα για τις μεθοδους, αλλα και γενικοτερα για την αντιμετωπιση της σκολιωσης, τις δημοσιευμενες ερευνες, τα αποτελεσματα και της συντηρητικης και της χειρουργικης αντιμετωπισης, μπορειτε να βρειτε στην προσωπικη μου σελιδα skoliosi.com

Δεν εχω απολυτως τιποτα εναντιον του χειρουργειου και γνωριζω προσωπικα τους περισσοτερους χειρουργους ορθοπεδικους σπονδυλικης στηλης στην Ελλαδα, οποτε θα μπορουσα να σας βοηθησω και να επιλεξετε καποιον απο αυτους.

Σε καποιες περιπτωσεις ειναι σχεδον η μονη επιλογη για να σταματησει η επιδεινωση της σκολιωσης, σε καποιες περιπτωσεις εχει ενα πολυ καλο αποτελεσμα....ομως σε καποιες αλλες δυστυχως δεν εχει καθολου καλο αποτελεσμα. Ειναι μια δυσκολη επιλογη για εσας και αν μπορω να βοηθησω με καποιο τροπο, θα χαρω να το κανω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Linaki10, χαιρομαι που λες οτι εισαι καλα μετα την επεμβαση σου. Μακαρι πραγματικα να μην υπηρχαν αυτα τα υψηλα ποσοστα επιπλοκων και αποτυχημενων χειρουργειων. Θα ηθελα (αν δεν εχεις αντιρρηση) να μας αναφερεις σε ποιον γιατρο χειρουργηθηκες.

Εγω στο εχω ζητησει 3 φορες σε προσωπικο μηνυμα και δεν πηρα απαντηση σου,!!. Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τον λογο!!

Εγω βλεπω τοσο πολλα περιστατικα με σκολιωση και θα ηθελα να δινω τις καταλληλες συμβουλες. Υπαρχουν περιστατικα με χειρουργικες ενδειξεις και θα ηθελα να τους αναφερω την περιπτωση σου, που εισαι τοσο χαρουμενη με το αποτελεσμα σου μετα το χειρουργειο.

Οπως βλεπεις αναφερονται αρκετα συχνα ονοματα θεραπευτων, γιατρων κτλ. στο συγκεκριμενο φορουμ, οπου καποιος αναζηταει βοηθεια και συμβουλες. Θα χαρω να ακουσω νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά από εμένα :)

(warning ακολυθεί σεντόνι!)

Απευθύνομαι κυρίως στον Nikolas

 

 

Κάτι που ισχύει γενικά είναι ότι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Επίσης και κάτι άλλο που το θεωρούμε δεδομένο(αλλά δεν είναι) είναι το δικαιωμα της αυτοδιάθεσης του καθενός να χρησιμοποιησει οποια μέθοδο θέλει για να αντιμετωπίσει το προβλημα του. Αν κάποιος θέλει να κάνει επέμβαση, οκ. Αν θέλει να φορέσει κηδεμονα, οκ. Αν θέλει να κάνει αυτές τις ειδικες ασκήσεις, οκ. Αν παλι δεν θελει να κανει απολύτως τίποτα, οκ. Θεωρώ ότι στην εποχή που ζούμε ενημέρωση υπάρχει αρκετή(μια αναζήτηση στο ίντερνετ αρκεί για να βρεις ό,τι πληροφορίες θέλεις), όμως αυτό που συνήθως είναι δύσκολο να βρεις είναι κάποιον που το αντιμετώπισε και το ξεπέρασε ώστε να σου μιλήσει. Και ξέρω πόσο δυσκολο είναι γιατί και εγώ προτού αποφασίσω να κάνω και ημουν μέσα στο άγχος, έψαχνα άτομα που να έχουν χειρουργηθεί για να μιλήσω και δεν έβρισκα αρκετά, γιατί δυστυχως υπάρχει ακομα κομπλεξ πάνω στο θέμα και ντρέπονται πολλοί να μιλήσουν ανοιχτά γι αυτό. Κάποια ατομα με βοήθησαν όμως, με την έννοια να μου πουν την εμπειρία τους και να με στηρίξουν. Αυτό μόνο, την απόφαση την είχα ήδη πάρει και κανεις δεν επρόκειτο να μου αλλάξει γνώμη. Αυτό λοιπόν θέλησα να κάνω κι εγω. Να βοηθησω σ αυτό το πλαίσιο, το υποστηρικτικό και της ανταλλαγής εμπειριών. Όχι να κάνω διαφήμιση γιατρούς ούτε να πω εμμέσως σε κάποιον ʽʼκάνεʼʼ ή ʽʼμην κάνειςʼʼ.

 

 

 

Αντιθέτως, και σόρρυ που θα το πω, βλέπω έναν υπέρμετρο ζήλο από την πλευρά σου να αποδείξεις πόσο θαυματουργές πια είναι αυτές οι ειδικές ασκήσεις (που μπορεί και να είναι, εγώ πάντως δεν τις δοκίμασα ποτέ και ουτε επρόκειτο, οπότε διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, και εννοείται δεν μπορώ να έχω εμπεριστατωμένη γνώμη από τη στιγμή που δεν τις δοκίμασα), και να γράφεις συνέχεια ποιος είσαι και πόσο πολύ ασχολείσαι με τη θεραπεία της σκολίωσης και πόσο βοηθάς κτλ. Αυτό άφησε καλύτερα να το κρίνουν οι ασθενεις σου (που ειλικρινά ευχομαι να τους βοηθάς οσο μπορεις στο θέμα της σκολίωσης και να μένουν ευχαριστημένοι), κάπου όμως η αυτοπροβολή κουράζει και εγείρει ερωτηματικά. Ναι πράγματι έχω δει στο φόρουμ να προτεινουν τα μέλη διάφορους γιατρούς για διάφορα θέματα διαφόρων ειδικοτήτων, αλλά ποτέ δεν είδα να μπαίνει πχ κάποιος παιδίατρος και να λέει ʽʼειμαι ο τάδε είμαι παιδίατρος ελάτε να σας βοηθήσωʼʼ (μπορεί φυσικα και να έχει γινει και να μην έχει πέσει στην αντίληψή μου. Για να το επιτρέπουν πάντως οι διαχειριστές, άρα δεν θα είναι κάτι τόσο επιλήψιμο). Οκ καλά έκανες και εγραψες αυτά που έγραψες, όποιος χρειαστεί τη βοήθειά σου φαντάζομαι θα τη ζητήσει :)

Το πού χειρουργηθηκα το έχω αναφέρει σε άτομα που με ρώτησαν με προσωπικο μηνυμα. Δεν θεωρώ σωστό να κάνω διαφήμιση δημοσίως, και εννοείται ότι όταν ο άλλος με ρωτήσει γιατί έχει θέμα και το σκέφτεται σοβαρά ότι θα το πω. Σε σένα γιατί να το πω δεν καταλαβαίνω. Δεν είσαι ασθενής ούτε γονέας παιδιού με σκολίωση. Οσο για την περίπτωσή μου που λες να αναφέρεις, γιατι να λειτουργήσεις σαν μεσάζοντας, από τη στιγμή που όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να με ρωτήσει απευθείας εμενα?! Επίσης δεν με γνωρίζεις προσωπικά, οπότε το να αναφέρεις την ʽʼπερίπτωσή μουʼʼ όπως λες, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θα μεταφερες δηλαδη! Οποιος θέλει ξαναλέω, ας μπει να με ρωτήσει.

 

 

«Τόσο χαρούμενη» όπως γράφεις δεν είμαι προφανώς, ούτε το απόλαυσα ούτε το γούσταρα, ίσα ίσα που το πρώτο διάστημα πονούσα απίστευτα, αλλά από τη στιγμή που δεν γινόταν αλλιώς και το είχα αποφασίσει, δεν φοβήθηκα στιγμή και ευτυχώς ήμουν και τυχερή και πήγαν όλα καλά. Ναι εννοείται πολλές φορές υπάρχουν επιπλοκές και παρουσιάζονται θεματα, αλλά σε ποια επεμβαση δεν γίνεται αυτό? Ξερω κοπέλα που έχει κάνει σπονδυλοδεσία και ασχολείται με το μοντελινγκ. Κυρία που πριν πολλά χρόνια επίσης έκανε και είναι τώρα γιατρός. Όπως ξέρω και περιπτώσεις που τους παρουσιάστηκε κάποιο θεμα νευρολογικό και είναι στο κρεβατι . Αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις και κανείς δεν μπορεί να σου το εγγυηθεί. Με την ίδια λογική και κάποιος που παίρνει το αμάξι για να πάει στη δουλειά του μπορεί να τρακάρει, παρόλα αυτά όμως πηγαινει. Αμα λειτουργούμε με τις πιθανότητες τότε τίποτα δεν πρέπει να κάνουμε. Και πιο πιθανο είναι να μείνει κανείς ανάπηρος έπειτα από τροχαίο, παρά επειτα από σπονδυλοδεσία. Επίσης αυτό με τα επαναληπτικά χειρουργεία και τις επιπλοκές που λες, γινόταν κυριως με τα υλικα παλαιότερου τύπου, Harrington rods, φαντάζομαι εσύ τα γνωρίζεις καλύτερα, τα οποία όντως δημιουργούσαν θέματα. Οι σημερινές ράβδοι και βίδες δεν εχουν καμία σχέση με τα Harrington και προσφέρουν καλυτερο μετεγχειρητικό αποτέλεσμα και μεγαλύτερη ευλιγισία.

 

 

Και για να πω και το εξης (γιατί λίγα είπα :P :p), οκ όταν έχει ο άλλος 20, 30, 40 μοίρες πράγματι εκεί βοηθάνε οι κηδεμόνες και οι ειδικες ασκησεις, όταν όμως εχει καποιος 70 μοίρες (όπως ειχα κι εγω), εκεί τι ακριβώς θα κάνουν οι κηδεμόνες και οι ασκήσεις ? Οκ προφανώς για να σταματήσεις να πονας και να έχεις καλυτερη σταση του σώματος, αλλά οι 70 μοίρες δεν θα πάνε 20 ή 30 με κηδεμόνα και ασκήσεις! Και 60 να πάνε, πάλι πολλές είναι. Ενας λόγος που έκανα την επέμβαση ήταν ότι δεν ήθελα απλώς να σταματήσω να πονάω, αλλά ήθελα να το ΔΙΟΡΘΩΣΩ. Και τα κατάφερα και πέτυχε, έχω 20 μοίρες πάνω και κάτω, το οποίο μονο με επέμβαση θα μπορούσε να επιτευχθει, όπως και έγινε. Δεν ηθελα απλά να μάθω να ΖΩ με σκολίωση, ήθελα να το ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ δραστικά. Και πάρτο και από την ψυχολογική πλευρά, πώς να νιώθει μια κοπέλα με πχ 80 μοίρες, που κοντεύει να γίνει ορθή γωνια? Ξερω ατομα που θέλανε να κάνουν (ή εκαναν) για αισθητικούς λογους καθαρά, χωρις να πονάνε. Το κατανοώ απολύτως.

 

 

Τώρα θα μου πεις ισως ʽʼναι οκ αλλά διάβασε μελέτες και έρευνες για τη χρησιμότητα και την αποτελεσματικότητα των ειδικων ασκήσεων και τις επιπλοκές των χειρουργείωνʼʼ. Πράγματι οι μελέτες και οι ερευνες προσφέρουν γνωση επι του θέματος, αλλά και η εμπειρία είναι εξισου σημαντική. Για εμένα αυτό που έχει σημασία είναι ότι η ποιότητα ζωής μου έχει αλλάξει και κάνω ένα σωρο πραγματα που δεν τα έκανα πριν, και δεν με απασχολεί αν έχω σίδερα (που δεν τα πολυνιώθω πλέον). Αυτό είναι που εχει σημασία και ειλικρινα ευχομαι όσα ατομα χρειαστεί (δυστυχως..) να κάνουν επέμβαση, να έχουν την εξέλιξη που ειχα εγω.

 

 

Αυτά επι του θεματος, σορρυ αν το υφος μου ηταν κάπως σε κάποια σημεία, αλλά θεωρώ πως επειτα από 10 χρόνια που ταλαιπωρήθηκα και έχοντας δοκιμάσει τα πάντα, αλλά και εχοντας ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ πλέον το θέμα της σκολιωσης, μπορω να γνωρίζω κάποια πράγματα. Γιατρός δεν είμαι, απλά την εμπειρία μου μεταφέρω. Αν θες συνεχίζουμε με πμ για να μη σπαμάρουμε εδώ το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, θα ηθελα απλως να βαλουμε καποια πραγματα στην θεση τους και να μην δημιουργουνται λανθασμενες εντυπωσεις.

1) Δεν απανταω σε αυτο το φορουμ για να αυτοπροβληθω, απανταω για να δωσω ειλικρινεις απαντησεις σε ερωτηματα σχετικα με ενα αντικειμενο το οποιο τυχαινει να γνωριζω πολυ καλα. Γιατι πιστεψε με, πολλα απο αυτα που διαβαζω και ακουω στο ιντερνετ αλλα και στην καθημερινη μου πρακτικη, δεν εχουν καμια απολυτως επαφη με την πραγματικοτητα.

2) Απανταω ονομαστικα γιατι θελω να γνωριζουν (οσοι τυχαινει να διαβασουν το φορουμ) οτι τους απανταει ενα υπαρκτο προσωπο και να μην υπαρχουν αμφιβολιες.

3) Οι Ειδικές Ασκήσεις για την Σκολίωση δεν ειναι θαυματουργες....μπορουν να βοηθησουν σημαντικα καποιους ασθενεις, αλλα σε καποιους αλλους δεν μπορουν να προσφερουν και πολλα. Το καλο στην υποθεση τους ειναι πως σε καμια περιπτωση δεν μπορουν ουτε να σε βλαψουν, ουτε να σε πονεσουν, ουτε να σε αφησουν στο κρεβατι, ουτε να σου χαλασουν την ποιοτητα ζωης σου.

4) Δεν βρισκω κατι μεμπτο, στο να απανταω παρουσιαζοντας την εναλλακτικη επιλογη των Ειδικών Ασκήσεων με την μεθοδο Schroth. Είναι κατι που ειναι διεθνως αναγνωρισμενο, με δεκαδες ερευνες που δειχνουν την αποτελεσματικοτητα τους. Κανεναν υπερβαλοντα ζηλο δεν δειχνω για τις Ειδικες Ασκησεις για την Σκολιωση, μια ενημερωση κανω και οποιος θελει τις επιλεγει, οποιος δεν θελει δεν τις επιλεγει. Δεν μπορω να καταλαβω λοιπον για ποιον λογο ακριβως θιχτηκες και απαντας τοσο επιθετικα

5) Σου ζητησα να αναφερεις το ονομα του γιατρου που σε χειρουργησε, γιατι ομολογω πως στην Ελλαδα δεν ακουω συχνα ατομα να ειναι τοσο ευχαριστημενα με το αποτελεσμα της σπονδυλοδεσιας. Δεν ζητησα να το αναφερεις δημοσια...και αν σου διαφευγει στο ζητησα σε προσωπικο μηνυμα και δεν μου απαντησες. Δεν βρισκω κανεναν λογο για αυτη την μυστικοπαθεια....αλλα εσυ ξερεις καλυτερα και δεν επιμενω.

6) Δεν εχω ο ιδιος σκολιωση, ουτε καποιο συγγενικο μου προσωπο, αλλα πιστεψε με πως βλεπω πολυ περισσοτερα ατομα με σκολιωση, απο οσα μπορει να νομιζεις. Η δουλεια μου ξερεις δεν ειναι μονο να ερχεται καποιος και να του δειχνω 1,2,3,5...15 ασκησεις για την σκολιωση. Πρεπει να τους μιλησω για την προγνωση της σκολιωσης, να τους παρουσιασω ολες τις εναλλακτικες επιλογες αναλογα με την περιπτωση και να αποφασισουν. Επειδη λοιπον συχνα δεχομαι την ερωτηση "ποια ειναι η γνωμη σας για το χειρουργειο"....θα ηθελα να μπορω να μιλαω και για καποιες περιπτωσεις που εχουν πολυ καλο αποτελεσμα οπως η δικια σου. Μονη σου λες, πως πριν το χειρουργειο εψαξες πολυ να βρεις ατομα που εχουν κανει και θεωρησες οτι σε βοηθησε να αποφασισεις τελικα. Ακριβως το ιδιο θα ηθελα να δωσω την δυνατοτητα να εχουν να κανουν οι δικοι μου ασθενεις. Πιστεψε με, βλεπω πολυ περισσοτερους ασθενεις με σκολιωση, απο οσους μπορεις να νομιζεις....και θεωρησα οτι θα ηταν χρησιμο να μπορω να τους μιλησω και για καποια θετικα αποτελεσματα. Οποτε παλι δεν καταλαβαινω το επιθετικο υφος σου....και την απορια σου για ποιο λογο να αναφερω την δικη σου περιπτωση. Αν σου διαφευγει, τα ιδια ακριβως πραγματα σου ειχα γραψει σε προσωπικο μηνυμα ζητωντας σου πληροφοριες για την επεμβαση σου....και ποτε δεν μου απαντησες χωρις να καταλαβω το γιατι (αυτη την απορια εξεφρασα στο προηγουμενο μηνυμα μου!!).

7) Σιγουρα επισης να ξερεις πως δεν εχω κατι εναντια του χειρουργειου, καθως ηδη συνεργαζομαι με εταιρια που κανει μια καινουρια μικροεπεμβατικη για την σκολιωση, η οποια συνδυαζεται με Ειδικες Ασκησεις για την Σκολιωση (ApiFix λεγεται). Προσφατα 2 κοριτσακια χειρουργηθηκαν και τα 2 μου ζητησαν να μιλησουν με προηγουμενα περιστατικα που ειχαν χειρουργηθει και τους εφερα σε επαφη. Αν αυτο για εσενα ειναι κατακριτεο....τοτε τι να πω...απλα σεβομαι την αποψη σου.

:cool: Για να κλεισω το θεμα...το υφος σου ηταν πολυ επιθετικο (για ακομα μια φορα,σου θυμιζω το ιδιο εκανες και παραδεχτηκες σε προσωπικο μηνυμα) και εισαι αδικη στην κριτικη σου,ομως θεωρω πως απλως παρεξηγησες τις προθεσεις μου.

9) Εκτος απο επιθετικη, φροντισες να γινεις και λιγο ειρωνικη, λεγοντας για "θαυματουργες ασκησεις", "αυτοπροβολη", "υπερβαλοντα ζηλο", "οτι εγειρω ερωτηματικα και αμφιβολιες" ,"οτι αν τελικα και κατα ποσον βοηθαω τους ασθενεις μου" και αλλα πολλα ακομα. Οπως βλεπεις δεν σου απανταω στο ιδιο υφος. Το μονο σιγουρο ειναι πως δεν εχω καμια αναγκη για καμια αυτοπροβολη...εχω καθαρη την συνειδηση μου και προσπαθω με τον τροπο μου να βοηθησω τους ασθενεις μου να αντιμετωπισουν το προβλημα τους. Και οπως λες με κρινουν οι ιδιοι.

 

Συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα...επρεπε απλως να διευκρινισω καποια πραγματα μετα την καπως επιθετικη τοποθετηση σου. Για οποιαδηποτε περαιτερω διευκρινιση ειμαι στην διαθεση σου.

 

Υ.Γ. Οταν λεω οτι πραγματικα χαιρομαι που εχεις ξεπερασει το θεμα με την σκολιωση και εισαι χαρουμενη μετα το χειρουργειο....δεν ειρωνευομαι...το εννοω και μακαρι ολα τα περιστατικα να ειχαν ενα καλο αποτελεσμα, ειτε εκαναν μονο ασκησεις, ειτε φορουσαν κηδεμονα, ειτε εκαναν χειρουργειο.

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα, ο καθένας έχει την άποψή του και είναι όλες σεβαστές. Επίσης ο καθένας ανάλογα με το αντικείμενό του προτείνει και την κατάλληλη μέθοδο. Εσύ που γνωρίζεις καλά για τη μέθοδο schroth γράφεις για τις ειδικές ασκήσεις, εγώ που έχω ζήσει το χειρουργείο γράφω για τη σπονδυλοδεσία, αν έμπαινε ένας ορθοπεδικός ίσως να έγραφε άλλα πράγματα ανάλογα με τις γνώσεις και την εμπειρία του. Στην τελική ο ασθενής θα αποφασίσει ποιά μέθοδο θα ακολουθήσει. Δεν θα προσθέσω κάτι στο θέμα και δεν θα επανέλθω, εξάλλου είναι κάτι που το ξεπέρασα οπότε δεν μου προσφέρει κάτι να το αναμασάσω, εύχομαι μόνο όσοι αντιμετωπίζουν ανάλογα θέματα (που στις περισσότερες περιπτώσεις είναι παιδιά στην εφηβεία, εγώ στο κάτω κάτω ήμουν ενήλικη και έκανα την επέμβαση), να βρουν τη δύναμη να το ξεπεράσουν γιατί ξέρω από πρώτο χέρι πόσο δύσκολο είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα έχουμε θεμα με σκολιωση,ηθελα να ρωτήσω αν μπορείτε να μου πειτε πια ασκηση κανει καλο για αυτα τα παιδια.Ας πουμε η ρυθμικη που εχει φαγωθει η δικια μου κανει ειναι καλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Ονομάζομαι Νίκος Καραβίδας και είμαι φυσικοθεραπευτής εξειδικευμένος στην αντιμετώπιση της σκολίωσης, με Ειδικές Φυσικοθεραπευτικές Ασκήσεις για την Σκολίωση (Physiotherapeutic Scoliosis Specific Exercises - PSSE), με την μέθοδο Schroth και την μέθοδο SEAS.

 

Οι PSSE είναι επισήμως αναγνωρισμένες από τις διεθνείς επιστημονικές κοινότητες Scoliosis Research Society (SRS), Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment (SOSORT), Pediatric Orthopedic Society of North America (POSNA), American Academy of Orthopedic Surgeons (AAOS) και American Academy of Pediatrics (AAP), ενώ υπάρχουν και πολλές υψηλής μεθοδολογικής ποιότητας δημοσιευμένες έρευνες που πιστοποιούν την αποτελεσματικότητα τους.

 

Οι κατευθυντήριες οδηγίες από τις διεθνείς επιστημονικές κοινότητες ορίζουν πως η αντιμετώπιση της σκολίωσης γίνεται αποκλειστικά με τις Ειδικές Ασκήσεις για την Σκολίωση, σε μικρές και μεσαίες σκολιώσεις μέχρι 25 μοίρες, με συνδυασμό κηδεμόνα και Ειδικών Ασκήσεων σε σκολιώσεις 25-45 μοίρες και χειρουργικά σε μεγαλύτερες των 45 μοιρών. Βέβαια, η επιλογή της κατάλληλης θεραπείας εξαρτάται και από πολλούς ακόμα προγνωστικούς παράγοντες, όπως το στάδιο ανάπτυξης που βρίσκεται το παιδί, το μέγεθος της στροφής των σπονδύλων, οι ασυμμετρίες του σώματος σε ώμους και λεκάνη, ο τύπος του κυρτώματος, η ύπαρξη ταυτόχρονης υποκύφωσης ή όχι κ.α.

 

Οι διεθνείς επιστημονικές κοινότητες επίσης συμφωνούν πως κανένα είδος αθλήματος δεν μπορεί με κανέναν τρόπο να βοηθήσει στην αντιμετώπιση της σκολίωσης, όμως τα παιδιά ενθαρρύνονται να κάνουν κάποιο άθλημα για τα γενικότερα οφέλη τους.

 

Η σκολίωση από την φύση της είναι μια ιδιαίτερη τρισδιάστατη παραμόρφωση της σπονδυλικής στήλης, η οποία εκτός από την πλάγια κλίση συνοδεύεται πάντα και από στροφή των σπονδύλων. Συνεπώς, η αντιμετώπιση της πρέπει να γίνεται με συγκεκριμένες ασκήσεις, που δρουν τρισδιάστατα και προσαρμόζονται στον τύπο της σκολίωσης. Επίσης, σημαντικός στόχος (που επιτυγχάνεται μόνο με τις κατάλληλες Ειδικές Ασκήσεις) είναι η εκπαίδευση του παιδιού στην διατήρηση μιας διορθωμένης στάσης σε όλες τις καθημερινές δραστηριότητες του.

 

Πιο συγκεκριμένα, σχετικά με την ρυθμική γυμναστική, υπάρχουν κάποιοι ενδοιασμοί, καθώς είναι ένα από τα αθλήματα που φέρνουν σε αρκετά ακραίες θέσεις το σώμα, ενώ έχει και πολύ συχνές υπερκετάσεις στον θώρακα, που σε θωρακικές σκολιώσεις με τάση για μείωση της κύφωσης, σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο. Επίσης, υπάρχουν δημοσιευμένες βιβλιογραφικές αναφορές (κάτι που σας το επιβεβαιώνω και από την κλινική μου εμπειρία) με υψηλά ποσοστά εμφάνισης σκολίωσης σε άτομα που κάνουν ρυθμική και ενόργανη γυμναστική. Αυτό πάντως δεν σημαίνει πως δεν θα μπορεί να κάνει το παιδί σας, καθώς όπως σας εξήγησα η κάθε σκολίωση είναι διαφορετική. Προς το παρόν, δεν μπορώ να έχω άποψη για την περίπτωση σας, καθώς δεν έχω ούτε κλινική ούτε ακτινολογική εκτίμηση. Το μόνο σίγουρο πάντως είναι πως, όπως και όλα τα υπόλοιπα αθλήματα, έτσι και η ρυθμική γυμναστική, δεν μπορούν να βοηθήσουν στον περιορισμό της επιδείνωσης του κυρτώματος.

 

 

Με εκτίμηση,

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
On 5/4/2016 at 4:23 ΜΜ, nikolas280285 είπε:

Λοιπον, θα ηθελα απλως να βαλουμε καποια πραγματα στην θεση τους και να μην δημιουργουνται λανθασμενες εντυπωσεις.

1) Δεν απανταω σε αυτο το φορουμ για να αυτοπροβληθω, απανταω για να δωσω ειλικρινεις απαντησεις σε ερωτηματα σχετικα με ενα αντικειμενο το οποιο τυχαινει να γνωριζω πολυ καλα. Γιατι πιστεψε με, πολλα απο αυτα που διαβαζω και ακουω στο ιντερνετ αλλα και στην καθημερινη μου πρακτικη, δεν εχουν καμια απολυτως επαφη με την πραγματικοτητα.

2) Απανταω ονομαστικα γιατι θελω να γνωριζουν (οσοι τυχαινει να διαβασουν το φορουμ) οτι τους απανταει ενα υπαρκτο προσωπο και να μην υπαρχουν αμφιβολιες.

3) Οι Ειδικές Ασκήσεις για την Σκολίωση δεν ειναι θαυματουργες....μπορουν να βοηθησουν σημαντικα καποιους ασθενεις, αλλα σε καποιους αλλους δεν μπορουν να προσφερουν και πολλα. Το καλο στην υποθεση τους ειναι πως σε καμια περιπτωση δεν μπορουν ουτε να σε βλαψουν, ουτε να σε πονεσουν, ουτε να σε αφησουν στο κρεβατι, ουτε να σου χαλασουν την ποιοτητα ζωης σου.

4) Δεν βρισκω κατι μεμπτο, στο να απανταω παρουσιαζοντας την εναλλακτικη επιλογη των Ειδικών Ασκήσεων με την μεθοδο Schroth. Είναι κατι που ειναι διεθνως αναγνωρισμενο, με δεκαδες ερευνες που δειχνουν την αποτελεσματικοτητα τους. Κανεναν υπερβαλοντα ζηλο δεν δειχνω για τις Ειδικες Ασκησεις για την Σκολιωση, μια ενημερωση κανω και οποιος θελει τις επιλεγει, οποιος δεν θελει δεν τις επιλεγει. Δεν μπορω να καταλαβω λοιπον για ποιον λογο ακριβως θιχτηκες και απαντας τοσο επιθετικα

5) Σου ζητησα να αναφερεις το ονομα του γιατρου που σε χειρουργησε, γιατι ομολογω πως στην Ελλαδα δεν ακουω συχνα ατομα να ειναι τοσο ευχαριστημενα με το αποτελεσμα της σπονδυλοδεσιας. Δεν ζητησα να το αναφερεις δημοσια...και αν σου διαφευγει στο ζητησα σε προσωπικο μηνυμα και δεν μου απαντησες. Δεν βρισκω κανεναν λογο για αυτη την μυστικοπαθεια....αλλα εσυ ξερεις καλυτερα και δεν επιμενω.

6) Δεν εχω ο ιδιος σκολιωση, ουτε καποιο συγγενικο μου προσωπο, αλλα πιστεψε με πως βλεπω πολυ περισσοτερα ατομα με σκολιωση, απο οσα μπορει να νομιζεις. Η δουλεια μου ξερεις δεν ειναι μονο να ερχεται καποιος και να του δειχνω 1,2,3,5...15 ασκησεις για την σκολιωση. Πρεπει να τους μιλησω για την προγνωση της σκολιωσης, να τους παρουσιασω ολες τις εναλλακτικες επιλογες αναλογα με την περιπτωση και να αποφασισουν. Επειδη λοιπον συχνα δεχομαι την ερωτηση "ποια ειναι η γνωμη σας για το χειρουργειο"....θα ηθελα να μπορω να μιλαω και για καποιες περιπτωσεις που εχουν πολυ καλο αποτελεσμα οπως η δικια σου. Μονη σου λες, πως πριν το χειρουργειο εψαξες πολυ να βρεις ατομα που εχουν κανει και θεωρησες οτι σε βοηθησε να αποφασισεις τελικα. Ακριβως το ιδιο θα ηθελα να δωσω την δυνατοτητα να εχουν να κανουν οι δικοι μου ασθενεις. Πιστεψε με, βλεπω πολυ περισσοτερους ασθενεις με σκολιωση, απο οσους μπορεις να νομιζεις....και θεωρησα οτι θα ηταν χρησιμο να μπορω να τους μιλησω και για καποια θετικα αποτελεσματα. Οποτε παλι δεν καταλαβαινω το επιθετικο υφος σου....και την απορια σου για ποιο λογο να αναφερω την δικη σου περιπτωση. Αν σου διαφευγει, τα ιδια ακριβως πραγματα σου ειχα γραψει σε προσωπικο μηνυμα ζητωντας σου πληροφοριες για την επεμβαση σου....και ποτε δεν μου απαντησες χωρις να καταλαβω το γιατι (αυτη την απορια εξεφρασα στο προηγουμενο μηνυμα μου!!).

7) Σιγουρα επισης να ξερεις πως δεν εχω κατι εναντια του χειρουργειου, καθως ηδη συνεργαζομαι με εταιρια που κανει μια καινουρια μικροεπεμβατικη για την σκολιωση, η οποια συνδυαζεται με Ειδικες Ασκησεις για την Σκολιωση (ApiFix λεγεται). Προσφατα 2 κοριτσακια χειρουργηθηκαν και τα 2 μου ζητησαν να μιλησουν με προηγουμενα περιστατικα που ειχαν χειρουργηθει και τους εφερα σε επαφη. Αν αυτο για εσενα ειναι κατακριτεο....τοτε τι να πω...απλα σεβομαι την αποψη σου.

:cool: Για να κλεισω το θεμα...το υφος σου ηταν πολυ επιθετικο (για ακομα μια φορα,σου θυμιζω το ιδιο εκανες και παραδεχτηκες σε προσωπικο μηνυμα) και εισαι αδικη στην κριτικη σου,ομως θεωρω πως απλως παρεξηγησες τις προθεσεις μου.

9) Εκτος απο επιθετικη, φροντισες να γινεις και λιγο ειρωνικη, λεγοντας για "θαυματουργες ασκησεις", "αυτοπροβολη", "υπερβαλοντα ζηλο", "οτι εγειρω ερωτηματικα και αμφιβολιες" ,"οτι αν τελικα και κατα ποσον βοηθαω τους ασθενεις μου" και αλλα πολλα ακομα. Οπως βλεπεις δεν σου απανταω στο ιδιο υφος. Το μονο σιγουρο ειναι πως δεν εχω καμια αναγκη για καμια αυτοπροβολη...εχω καθαρη την συνειδηση μου και προσπαθω με τον τροπο μου να βοηθησω τους ασθενεις μου να αντιμετωπισουν το προβλημα τους. Και οπως λες με κρινουν οι ιδιοι.

 

Συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα...επρεπε απλως να διευκρινισω καποια πραγματα μετα την καπως επιθετικη τοποθετηση σου. Για οποιαδηποτε περαιτερω διευκρινιση ειμαι στην διαθεση σου.

 

Υ.Γ. Οταν λεω οτι πραγματικα χαιρομαι που εχεις ξεπερασει το θεμα με την σκολιωση και εισαι χαρουμενη μετα το χειρουργειο....δεν ειρωνευομαι...το εννοω και μακαρι ολα τα περιστατικα να ειχαν ενα καλο αποτελεσμα, ειτε εκαναν μονο ασκησεις, ειτε φορουσαν κηδεμονα, ειτε εκαναν χειρουργειο.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διάβασα το θέμα κι ειδικά το σημείο με την κυρία που κάνει κάποιες ειδικές ασκήσεις και "σώζει" τα παιδιά. Μπήκα και στο site της και μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι αναφέρει πως το πρόβλημα είναι κυρίως μυϊκό. Ίσως να μην κατάλαβα εγώ καλά αλλά εάν ισχύει αυτό, τότε πως εξηγείται να έχουν αντιμετωπίσει το πρόβλημα της σκολίωσης άνθρωποι που γυμνάζονταν και συνεχίζουν να γυμνάζονται, όπως πχ μπαλαρίνες, τενίστες, αθλητές στίβου?

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα αλλά προς μεγάλη μου εντύπωση, φαίνεται ότι αν αναλογιστούμε πόσος κόσμος υποφέρει, οι σχετικές με την ασθένεια αυτή αναφορές στο φόρουμ είναι πολύ λίγες.  Οι εμπειρίες αλλά και η ψυχολογική στήριξη τόσο των παιδιών όσο και των γονέων, παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο και νομίζω καλό θα ήταν όποιος επιθυμεί να καταθέσει τη δική του (δλδ του παιδιού).

 

Δυστυχώς έλαχε και σε μας τέτοιο "λαχείο" και η 12χρονη κόρη μου διαγνώστηκε με το πρόβλημα εδώ και ένα χρόνο περίπου. Είναι σχετικά αυξημένη η σκολίωση αλλά λόγω ανάπτυξης επιλέξαμε να το παλέψουμε με κηδεμόνα και ασκήσεις ελπίζοντας να αποφύγουμε την εγχείρηση.

 

Δε θυμάμαι πόσους γιατρούς γυρίσαμε για να βρούμε μια άκρη. Πήγαμε στο Παίδων, πήγαμε στο ΚΑΤ, πήγαμε σε ιδιώτες. Και στην ουσία κανείς δε συμφωνούσε απόλυτα με τον άλλον, τόσο στο μέγεθος της γωνίας όσο και στον τρόπο αντιμετώπισης. Η πλειοψηφία των χειρούργων πρότεινε χειρουργείο άμεσα ενώ όσοι πρότειναν κηδεμόνα, πρότειναν τον ελληνικής ευρεσιτεχνίας DDB. Μας φάνηκε περίεργο διότι ψάχνοντας στο δίκτυο, μας δόθηκε η εντύπωση πως πλέον υπάρχουν πιο σύγχρονοι κηδεμόνες (οι ασύμμετροι, κλπ.) Στενοχωρηθήκαμε που το ελληνικό κράτος δεν καλύπτει το -τεράστιο- κόστος ενός τέτοιου κηδεμόνα. Στενοχωρηθήκαμε ακόμη περισσότερο όταν δοκιμάζοντας τον κηδεμόνα μιας εταιρείας του χώρου και παρ'΄ όλες τις διαβεβαιώσεις τους ότι ο κηδεμόνας ήταν τέλειος, το παιδί πονούσε και δεν τον άντεχε. Στο τέλος μας είπαν ότι το παιδί έχει κάποιο νευρολογικό πρόβλημα αλλά όλοι οι γιατροί που πήγαμε διαφωνούσαν. Για επιστροφή χρημάτων ούτε λόγος και τελικά καταλήξαμε να φτιάξουμε άλλον κηδεμόνα τον οποίο φορά χωρίς πρόβλημα και το μόνο που μένει είναι να διαπιστωθεί αν τελικά θα καταφέρει να "κρατήσει" την σκολίωση της, αν μη τί άλλο σταθερή.

 

Αναρωτιέμαι αν έχει περάσει κανείς άλλος παρόμοια κατάσταση.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εκ παραδρομής ανάρτησα το ακόλουθο στην αναζήτηση ιατρών για σκολίωση, οπότε ανοίγω ένα νέο εδώ.

 

Οι εμπειρίες αλλά και η ψυχολογική στήριξη τόσο των παιδιών όσο και των γονέων, παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο και νομίζω καλό θα ήταν όποιος επιθυμεί να καταθέσει τη δική του (δλδ του παιδιού). Δυστυχώς έλαχε και σε μας τέτοιο "λαχείο" και η 12χρονη κόρη μου διαγνώστηκε με το πρόβλημα εδώ και ένα χρόνο περίπου. Είναι σχετικά αυξημένη η σκολίωση αλλά λόγω ανάπτυξης επιλέξαμε να το παλέψουμε με κηδεμόνα και ασκήσεις ελπίζοντας να αποφύγουμε την εγχείρηση.

 

Δε θυμάμαι πόσους γιατρούς γυρίσαμε για να βρούμε μια άκρη. Πήγαμε στο Παίδων, πήγαμε στο ΚΑΤ, πήγαμε σε ιδιώτες. Και στην ουσία κανείς δε συμφωνούσε απόλυτα με τον άλλον, τόσο στο μέγεθος της γωνίας όσο και στον τρόπο αντιμετώπισης. Η πλειοψηφία των χειρούργων πρότεινε χειρουργείο άμεσα ενώ όσοι πρότειναν κηδεμόνα, πρότειναν τον ελληνικής ευρεσιτεχνίας DDB. Τελικά προχωρήσαμε σε ασύμμετρο ο οποίος έχει μεγαλύτερο κόστος και ανύπαρκτη στην ουσία κάλυψη απ' τον ΕΟΠΥΥ. 

Το χειρότερο είναι ότι η η εταιρία στην οποία απευθυνθήκαμε μας απογοήτευσε πλήρως διότι το παιδί πονούσε και δεν άντεχε να φοράει τον κηδεμόνα όσο χρειαζόταν. Η ανταπόκριση εκ μέρους ήταν σχεδόν εντελώς αδιάφορη και στο τέλος αποφάνθηκαν ότι το παιδί έχει κάποιο νευρολογικό πρόβλημα, κάτι που ερχόταν σε ευθεία αντίθεση με τις διαγνώσεις των γιατρών. Φυσικά, για επιστροφή χρημάτων ούτε λόγος. Τελικά καταλήξαμε να φτιάξουμε άλλον κηδεμόνα τον οποίο φόρεσε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα και το μόνο που μένει είναι να διαπιστωθεί αν τελικά θα καταφέρει να "κρατήσει" την σκολίωση της, αν μη τί άλλο σταθερή.

 

Θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω εάν έχει περάσει άλλη οικογένεια παρόμοια κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...