Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σωματική τιμωρία & οριοθέτηση - όταν ήσασταν παιδιά


Όταν ήσασταν παιδιά, έτυχε οι γονείς σας να εξασκήσουν βία για να σας οριοθετήσουν;  

338

  1. 1. Όταν ήσασταν παιδιά, έτυχε οι γονείς σας να εξασκήσουν βία για να σας οριοθετήσουν;

    • όχι, ποτέ / σχεδόν ποτέ
      139
    • όχι πολύ, λίγες φορές
      159
    • μέτρια, υπήρχε σαν τακτική, αλλά όχι κάθε μέρα
      194
    • συχνά, σχεδόν καθημερινά
      64
    • ήταν δεδομένο, καθημερινά, περισσότερες φορές μέσα στην ημέρα
      20


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ψηφισα οχι πολυ, λιγες φορες.... δεν μπορω να πω πως εχω καποιο απωθημενο.

Παρολα αυτα δεν θελω επ ουδενει να γνωρισει το παιδι μου τον σωματικο πονο - τιμωρια, απο εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το ιδιο ψηφισα.Επισης δε νομιζω κι εγω οτι εχω καποιο αποθημενο.Αλλα θυμαμαι οτι στην εφηβεια ειχα μια ταση για σωματικη βια και θεωρω οτι ισως φταιει κι αυτο.Ευτυχως το παλεψα το θεμα και μεχρι να φτασω στα 20 το ειχα ξεπερασει τελειως.

Γιαυτο το λογο ειμαι τελειως αρνητικη και καθετη στο θεμα της σωματικης τιμωριας!

Εχει αποδειχτει απο ερευνες και ολοι το ξερουμε πλεον οτι η βια μονο βια φερνει.

Ειναι τοσο ομορφο να μπορεις να συζητας με το παιδι σου και να προσπαθεις να του δωσεις να καταλαβει καποια πραγματα.Το ευκολο ειναι να του δωσεις μια στον ποπο για να μην το ξανακανει αλλα δεν ειναι αυτο η λυση.

Παροτι ο γιος μου ειναι μικρος ακομη εγω προσπαθω να του εξηγω γιατι δεν κανει αυτο να το παρει η να παει εκει.Μπορει να μην καταλαβαινει πληρως αλλα αυτο βοηθαει εμενα πιο πολυ ωστε να συνηθισω να φερομαι ετσι.

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ δεν μας χτυπησαν ουτε εμενα ,ουτε την αδερφη μου που ηταν μεγαλη τσαπερδονα.

ο μπαμπας μου τωρα μου λεει οτι φοβοταν να μας χτυπησει μη παθουμε τιτοτα,αλλα εγω θυμαμαι οτι το βλεμμα του και τα λογια του οταν μας μαλωνε ηταν πολυ ισχυρα.

η μαμα μου παλι ειχε και εχει αστειρευτη υπομονη και τη λογικη να ξερει οτι δε θα καταφερνε τιποτα αν χρησιμοποιουσε τα χερια της αντι τα λογια της.

χαιρομαι που δε θυμαμαι ουτε ενα χαστουκι,πραγματικα ειμαι περηφανη που πριν 30χρονια ηξεραν τι επρεπε να κανουν.

μονο που η μαμα μου καμια φορα ετσι οπως μας ειχε πιασμενα τα μαλλια αλογορουρα μας ελεγε οτι θα μας πιασει και θα μας φερει σβουρα:lol:

Link to comment
Share on other sites

κι εγω το δεύτερο απάντησα, κάπου κάπου μου τις έβρεχε η μητέρα μου, ο πατερας μου δεν ειχε σηκώσει ποτέ ούτε το χέρι του, ούτε τη φωνή του, πάντα μ' επιανε με τη συζητηση. και αν μιλάμε για κακοποιημένα παιδιά, θα επρεπε να δείχνουν τον πατέρα μου, ενα περιστατικό θα αναφέρω μόνο, όπου ο παππούς μου τον είχε κρεμάσει από μια χαρουπια ανάποδα και άναψε φωτιά από κάτω. είχαν ένα άλογο, το οποιο ειχε αδυναμια στον πατέρα μου και πήγαινε και τον τράβαγε απο την μπλουζα για να τον απομακρύνει από τη φωτιά, το βλεπει ο παπούς μου, του δινει ενα χαστούκι και στην κυριολεξία χυθηκε το ματι του αλογου...

και εχω πολλά περιστατικά ακομα που μου ειχε διηγηθεί ο πατέρας μου... δυστυχώς εκείνον τον καιρό δεν θεωρούσαν τα παιδιά άτομα/προσωπικότητες, ούτε καν ανθρωπους... απλώς "παιδιά"!...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ απάντησα όχι καθημερινά:rolleyes:.Όμως η αλήθεια είναι πως έχω απωθημένα γιατί ήταν αρκετές οι φορές που έτρωγα ξύλο και καταλάβαινα πως ήταν από νεύρα:|.Τώρα που έκανα παιδί μου βγήκαν όλα μου τα απωθημένα στους γονείς μου και ένας λόγος που φοβόμουν να κάνω παιδί ήταν μήπως και εγώ πάνω στα νεύρα μου δεν καταφέρνω να συγκρατώ τα νεύρα μου:?...Τι να πω...;Η μητέρα μου πάντως μου έχει πει πως έχει κάνει πολλά λάθη για τα οποία έχει μετανιώσει και ότι καλό είναι να κοιτάμε και τα καλά των άλλων ,και η αλήθεια είναι πως οι δικοί μου είναι πάντα δίπλα μου:!:.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έκανα παιδί μου βγήκαν όλα μου τα απωθημένα στους γονείς μου και ένας λόγος που φοβόμουν να κάνω παιδί ήταν μήπως και εγώ πάνω στα νεύρα μου δεν καταφέρνω να συγκρατώ τα νεύρα μου:?...Τι να πω...;Η μητέρα μου πάντως μου έχει πει πως έχει κάνει πολλά λάθη για τα οποία έχει μετανιώσει και ότι καλό είναι να κοιτάμε και τα καλά των άλλων ,και η αλήθεια είναι πως οι δικοί μου είναι πάντα δίπλα μου:!:.

Εγω ψηφισα δυστυχως το 5. Κατα τα αλλα νομιζω πως τα εχω γραψει εγω. Επειδη μου φαινεται αδιανοητο να σηκωσω χερι στο παιδι μου μου βγαινει μια επιθετικοτητα προς τη μαμα μου που το εκανε αυτο τοσο αβιαστα. Παραδοξως εχει γινει μια καταπληκτικη γιαγια. Ισως απο τυψεις! Δεν ξερω!

Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα το 2. Δεν εχω φαει ποτε χαστουκι ή ξύλο αλλα η μαμα μου "δουλευε" μονο την παντοφλα στο μπουτι, οποτε χρειαστηκε... Αν με ρωτησεις πως εχω στο μυαλο μου την εννοια του ξυλου αυτο μου ερχεται αμεσως. Μια παντοφλα σκουρου χρωματος :D.Ο μπαμπας μου, οσο ζουσε γιατι πεθανε οταν εγω ημουν 8 χρονων δεν με ειχε δειρει ποτε αλλα μονο με φωνη και βλεμμα με εβαζε στη θεση μου

Αλλα γενικα στα παιδικα-εφηβικα μου χρονια εχω φαει πολυ μα πολυ ξυλο...απ το αδερφο μου. Ηταν μεγαλυτερος και γενικα οταν τσακωνομασταν στο σπιτι επεφτε πολυ ξυλο. Απο τοτε, ομως, που μεγαλωσα κ γω εχουμε γινει 2 πολυ αγαπημενα αδερφακια.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα το 2. Υπήρχε βέβαια η καθημερινή απειλή αυτής της τακτικής αλλά σπάνια γινόταν ενεργή από τη μητέρα μου (από τον μπαμπά μου ποτέ). Θυμάμαι όμως σχεδόν όλες τις φορές που είχα φάει ξύλο (με μία βέργα, είχε 3 μία για κάθε παιδί, και με παντόφλα και πάντα στα μπούτια), η μαμά μου δε δεν θυμαται τίποτα και αρνείται τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μέχρι τα έξι - εφτά και εγώ και η αδερφή μου τρώγαμε της κλασικές στον πισινό από τη μητέρα μου. Ο πατέρας ήταν ναυτικός όποτε δεν συμμετείχε στην "διαπαιδαγώγηση". Όχι κάτι υπερβολικά βίαιο αλλά θυμάμαι ότι ήταν τακτική και για τους δασκάλους γυμναστές κτλ.

Link to comment
Share on other sites

ο μπαμπας μου,σχεδον ποτε,1-2 φορες...η μαμα μου περισσοτερες...ο αδερφος μου μετραει??γιατι μεχρι κ να τελειωσω το λυκειο κ να φυγω για σπουδες τα χαστουκια ηταν καθημερινο φαινομενο..θεωρουσε οτι δεν ειχαν κανει καλη δουλεια οι γονεις μου κ επρεπε να με στρωσει αυτος..μεγαλη πληγη..

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

ο μπαμπας μου,σχεδον ποτε,1-2 φορες...η μαμα μου περισσοτερες...ο αδερφος μου μετραει??γιατι μεχρι κ να τελειωσω το λυκειο κ να φυγω για σπουδες τα χαστουκια ηταν καθημερινο φαινομενο..θεωρουσε οτι δεν ειχαν κανει καλη δουλεια οι γονεις μου κ επρεπε να με στρωσει αυτος..μεγαλη πληγη..

Τελικά σε έστρωσε η΄πήγαν τσάμπα οι φάπες;Τι εννοείς όταν λες ότι στις έριχνε ο αδερφός σου.Κι εμένα με κοπάναγε καμιά φορά αλλά όταν ήταν πιο μικρός του τις έριχνα εγώ πάνω σε κάνα καβγά:lol:.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεχρι τα 10 περιπου το ξυλο ηταν καθημερινο απο τον πατερα μου Και...παντα...για παιδαγωγικους λογους και για να γινω..ανθρωπος οπως υποστηριζει..

Ψηφισα την προτελευταια επιλογη

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα το 3. Δεν μπορώ να ξεχάσω ένα λεπτό και μακρύ ξύλο που είχε σπίτι ο μπαμπάς μου σε ένα συρτάρι στο κομοδίνο του. Αν κάτι κάναμε (και τα 3 αδέρφια) ή αν κάναμε φασαρία το μεσημέρι (ιερή ώρα όλοι έπρεπε να κοιμηθούν!) έβγαινε το περίφημο ξύλο και άρχιζε να χτυπάει στον ποπό και στα μπούτια. Μη φανταστείτε ότι μας σκότωνε 2-3 χτυπηματάκια αλλά μόνο που ήξερες τον πόνο που προκαλεί έκλαιγες πριν το σηκώσει! Θυμάμαι ότι ακόμα και αν άνοιγα για άλλο λόγο το συτάρι και το έβλεπα έτρεμα!

 

Η μαμά πάλι έριχνε κανένα χαστούκι όταν κάναμε διαολιές και σπάνια έπαιρνε και αυτή το ξύλο!

 

Αλλά το χειρότερο απ' όλα ήταν η κατάληξη του ξύλου... Έγινε βάση για ανεμόμυλο για τον ανηψιό μου το πρώτο εγγόνι τους. Για εμάς τιμωρία για αυτόν παιχνίδι;;;; :-( :sad: :-( Αχ πως ξεχωρίζουν.... (Μη με παρεξηγήστε όχι ότι θα ήθελα να συνεχίσει η χρήση στον ανηψιό μου!)

 

Εγώ δεν ξέρω πως θα φερθώ στον μπέμπη που έρχεται αλλά στα ανήψια μου με την έγκριση της αδερφής μου βέβαια αν δεν ακούν τα έχω χτυπήσει στον ποπό λίγο. Μην πέσετε να με φάτε αλλά δεν θεωρώ υπερβολικό να χτυπήσεις απαλά τα χεράκια ή τον ποπό πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κορίτσια, ποτέ δεν τιμωρήθηκα με "ξύλο". Με παρατηρήσεις και τιμωρίες του τύπου πήγαινε στο δωμάτιό σου και σκέψου τι έκανες, απαγόρευση τηλεόρασης κ.α. παρόμοια τα οποία όμως με έκαναν πραγματικά να σκεφτώ το λάθος μου.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το πώς μεγάλωσα, αλλά ούτε να το διανοηθώ να απλώσω χέρι ποτέ μου στο παιδί!

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδη μου φαινεται αδιανοητο να σηκωσω χερι στο παιδι μου μου βγαινει μια επιθετικοτητα προς τη μαμα μου που το εκανε αυτο τοσο αβιαστα. Παραδοξως εχει γινει μια καταπληκτικη γιαγια. Ισως απο τυψεις! Δεν ξερω!

 

foubi μέχρι πριν διαβάσω το μνμ σου δεν είχα καταλάβει ότι αυτό συμβαίνει κ σε μένα...

τώρα λίγο μου'ρθε καθαρότερα στο κεφάλι μου...

ιδιαίτερα τώρα που ή μαμά μου είναι η πρώτη υπέρμαχος εναντίον της σφαλιάρας...τώρα είναι που όταν την ακούω να υποστηρίζει με πάθος την επιλογή "όχι ξύλο-όχι φώνές στα παιδιά" νευριάζω περισσότερο κ ασυναίσθητα γίνομαι επιθετική απέναντί της...

δλδ εγώ δεν ήμουν παιδί..;

και όντως είναι μια καταπληκτική γιαγιά τώρα...δεν έχω κανένα παράπονο...

 

(όχι τπτ μέχρι πρότινος θεωρούσα ότι το ξύλο δε μου'χε αφήσει κανένα τραύμα στην ψυχή μου...να που τελικά αν το ψάξεις..κάτι έχει μείνει...)

Link to comment
Share on other sites

Οχι ποτε, βασικα 1 φορα μου εριξε μια στον ποπο η μανα μου με μια παντοφλα και ΑΚΟΜΑ το θυμαμαι......:D Ποτε ξανα και μου ειχε πει χιλια συγνωμη........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ξύλο από τους γονείς πολύ σπάνια.

Μετρημένες 2 φορές.

Με τα αδέρφια μου χαμός!

Με τη μορφή του ''παιχνιδιού'' και όχι της τιμωρίας

The family that plays plays together stays together Παύλος 10/01/08 Εβελίνα 20/01/11

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω πως θα φερθώ στον μπέμπη που έρχεται αλλά στα ανήψια μου με την έγκριση της αδερφής μου βέβαια αν δεν ακούν τα έχω χτυπήσει στον ποπό λίγο. Μην πέσετε να με φάτε αλλά δεν θεωρώ υπερβολικό να χτυπήσεις απαλά τα χεράκια ή τον ποπό πάντως...

 

 

Όταν δεν ''ακούς'' το αφεντικό σου θα σε χτυπάει απαλά στα χεράκια...

Καθόλου υπερβολικό!

 

Αφού έχεις την εμπειρία της σωματικής κακοποίησης στην παιδική ηλικία θα έπρεπε να την αποδοκίμαζες σε όλο της το μεγαλείο!!!

 

Τι θα πει ΛΙΓΟ;Ή τα χτυπάς ή δεν τα χτυπάς

The family that plays plays together stays together Παύλος 10/01/08 Εβελίνα 20/01/11

 

Link to comment
Share on other sites

 

Τι θα πει ΛΙΓΟ;Ή τα χτυπάς ή δεν τα χτυπάς

 

 

δεν ειναι όλα ασπρο μαυρο...όλα σε ενα τσουβάλι

άλλο κακοποιηση, άλλο ξυλο ως μοναδικο τροπο τιμωριας-οριοθετησης , άλλο ρίχνω μια γερή στον ποπο ή όπου αλλού με σκοπο να πονεσει το παιδι και εντελώς διαφορετικό μια απαλή...

 

δεν λέω οτι ειναι ο σωστος τροπος η όποια χειρονομία, αλλα δε ειναι ουτε το ιδιο και φυσικά δεν εχει ιδιες συνεπειες-αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εγώ ημουν απο τα παιδιά που έφαγαν αρκετο ξύλο για να συμορφωθώ, κάτι που μου έχει μείνει στο νου μου ανεξήτη,ο σημάδι...ο πατέρας μου δεν ήξερε άλλο τροπο πχ συζήτηση, συνεννόηση, καλός τρόπος για να μου δώσει να καταλάβω τι είναι σωστο και τι όχι παρα μόνο την σφαλιαρα και όταν τα πραγματα ηταν ποιο σοβαρα το ξύλο. Ορκιστηκα οτι ποτε δεν θα χτυπήσω τα παιδια μου ούτε θα αφήσω κανεναν να το κάνει γιατι ξερω το συναισθημα και το κακο που προκαλουν. το απιστευτο είναι οτι το επιχειρησε και στο γιο μου που είναι τριων ετων μια φορα την ώρα του φαγητού, ο μικρος πέταξε ενα κομάτι μηλου στο πατωμα και εκεινος θεωρησε σωστο να του χτυπησει το χερι με την αντιθετη του μαχαιριου...μολις το βλεπω ηρθε στο μυαλο μου κάτι αντιστοιχο με μενα και εγινε της τρελλης εκεινη την ώρα, ουτε εγω δεν θυμαμαι τι του ειπα. Περνω τον μικρο και ειχαν να μας δουν ενα μηνα...

5om2p2.png

 

sCPfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω φαει ποτε μα ποτε ξυλο απο τους γονεις μου,μονο μια φορα θυμαμαι επειδη ειπα μια πολυ ασχημη λεξη στην αδερφη μου τοτε μονο εφαγα μια σφαλιαρα απο τον πατερα μου...η μανα μου ποτε δεν με χτυπησε και ακομα και τωρα μου λεει μην τολμησεις και χτυπησεις τον μικρο ουτε στον πωπο ουτε στα χερια ειδικα στο προσωπο με τιποταα γιατι θυμαται την κουνιαδα της να βαραει την μικρη και η καημενουλα ειχε μετα ενα τικ,ανοιγοκλεινε τα ματια της,της ειχε μεινει απο τις πολλες σφαλιαρες η το χτυπημα στα χειλη,το θεωρω απαραδεκτο,αλλα βρε κοριτσια να πω την μαυρη μου αληθεια οτι εχω δωσει στον μικρο δυστυχως 2 φορες στο πωπουδακι οι οποιες ηταν ελαφριες και γιαυτο και δεν τις καταλαβε,η μια φορα ηταν οταν ειχε ριξει κατι λαδια στο πατωμα ενω ηταν η πεθερα μου μπροστα και οταν πηγα ειδα τον μικρο να κολυμπαει μεσα στο λαδι και να κανει βουτιες και η δευτερη ανεβηκε σε ενα τυπου κομοδινο που εχω στο σαλονι και που απο πανω ειχε τζαμι,ξερω οτι εκανα λαθος αλλα ηταν μια αντιδραση αφθορμητη και απο φοβο,προσπαθω να μην φτανω σε αυτο το σημειο....και ευχομαι να μην το ξανακανω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...