Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΙΚΑ, ΟΑΕΔ


Recommended Posts

Κοριτσια εχω μπερδευτει λιγο σχετικα με τα επιδοματα.

 

Αυτο που καταλαβα ειναι οτι σιγουρα παιρνεις το επιδομα μητροτητας 880 ευρω περιπου και τα αλλα που παιρνεις εχουν να κανουν και με τις αποδοχες σου σωστα?

Μπορει καποια που γεννησε προσφατα και δουλευε να μας δωσει ενα παραδειγμα?

 

Δηλαδη αν καποια παιρνει 1000 ευρω καθαρα, πως υπολογιζουμε τι λεφτα θα παρουμε πισω?

 

100000 ευχαριστω! :P:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Blue πληρώνεσαι σύμφωνα με τα μικτά και όχι σύμφωνα με τα καθαρά.

 

Τα 880 € αφορούν όπως είπε βοήθημα τοκετού.

 

Εσύ θα πάρεις το σύνολο των μικτών σου αποδοχών αν δούλευες κανονικά για τις 119 ημέρες από εργοδότη, ΙΚΑ και ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη εργαζομαι στον ιδιωτικο τομεα σαν ωρομισθια με συμβαση ορισμενου χρονου που ληγει στις 15/06/07. Απο εκει και επειτε, και ως οτου σταματησω για να γεννησω ( ΠΗΤ 11/09/08 ) θα εργαζομαι παλι στον ιδιωτικο τομεα αλλα σαν μισθωτος υπαλληλος. Τα 200 ενσημα τα εχω και θα τα εχω και με το παραπανω.

Θα ηθελα να μαθω λοιπον τι ακριβως θα δικαουμαι να παρω ειτε απο ΙΚΑ ειτε απο ΟΑΕΔ (επιδομα μητροτητας-τοκετου-λοχειας κλπ) Διαβαζω διαφορα, αλλα ακρη δεν βγαζω..... :? Εσεις που ξερετε τα πολλα......

Fagm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από το ΙΚΑ δικαιούσε

:arrow: επίδομα τοκετού 881 ευρώ (εφαπαξ ποσό το παίρνεις μετά τη γέννα)

:arrow: επίδομα μητρότητας-λοχειας ( παιρνεις τα μισά 56 μερες πριν την ΠΗΤ-τα υπολοιπα μετα τον τοκετό)-το ποσό εχει σχεση με το μισθό σου

:arrow: ενα συμπληρωμα απο τον ΟΑΕΔ-(πληρωνεσαι μετα τον τοκετο)το ποσό εχει σχεση με το μισθό σου

 

το συνολο των χρηματων που θα παρεις θα ειναι

:arrow: μισθος *3,5 +881 ευρω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

 

ΣΤΙΣ 6/7/08 ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟΝ 8ο ΜΗΝΑ ΜΕ ΠΗΤ 6/9/08 ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ.

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΑΕΔ;

 

1. ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ 2ου ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΝΑ ΠΑΡΩ ΑΔΕΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΩΣ ΕΞΗΣ¨:

 

15/01 - 25/01/08 ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΟΣΑ ΑΠΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΕΡΓΟΔΟΤΗ :

 

ΕΡΓ.: 15/1/08 - 17/1/08 0 ΧΡΟΝΟΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ

ΙΚΑ : 18/1/08 - 25/1/08 8 (9,36 ΗΜΕΡ.ΕΠΙΔ.) ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ

 

ΣΥΝΟΛΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΑΠΟ ΙΚΑ = 77,04

ΣΥΝΟΛΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΑΠΟ ΕΡΓ. ΒΑΣΗ ΜΙΣΘΟΔ. ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2008 =734,87

 

2. Ο ΜΙΣΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ :

1.075,61 ΜΙΚΤΑ - ΙΚΑ 16% - ΤΑΠΕΜ 4% = 858,63 ΚΑΘΑΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Δημούλα,

 

με το καλό το μωράκι σου!

 

Η άδεια μητρότητας υπολογίζεται ώς έξής:

56 ημέρες πριν την ΠΗΤ

63 ημέρες μετά τον τοκετό.

Αν γεννήσης νωρίτερα από την ΠΗΤ οι ημέρες σου δεν χανονται αλλά μεταφέρονται στην άδεια λοχείας. Δηλαδή εσύ θα υπολογίσεις συνολικά 119 ημέρες από την ημέρα που θα σταματήσεις την δουλειά σου η οποία πρέπει να είναι στις 11/07/2008.

Αν γεννήσεις μετά την ΠΗΤ οι ημέρες προστίθενται σαν παράταση κυοφορίας και πληρώνεσαι κανονικά από το ΙΚΑ

 

ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ

Οι εργαζόμενες μητέρες δικαιούνται άδεια μητρότητας συνολικής διάρκειας 17 εβδομάδων.

Οι 8 εβδομάδες χορηγούνται υποχρεωτικά πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού, και οι υπόλοιπες 9 μετά τον τοκετό. Σε περίπτωση που ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε προγενέστερη από την πιθανή ημερομηνία, το υπόλοιπο της άδειας χορηγείται μετά τον τοκετό, ώστε να συμπληρωθούν οι 17 εβδομάδες (Ε.Γ.Σ.Ε.Ε. 2000 - 2001, άρθρο 7).

 

Οι εργαζόμενες μητέρες δικαιούνται:

Για το χρονικό διάστημα 30 μηνών από τη λήξη της άδειας τοκετού - λοχείας, είτε να προσέρχονται αργότερα, είτε να αποχωρούν νωρίτερα κατά μία ώρα κάθε ημέρα.

Εναλλακτικά με συμγωνία του εργοδότη, το ημερήσιο ωράριο των μητέρων μπορεί να ορίζεται μειωμένο κατά δύο (2) ώρες ημερησίως για τους πρώτους δώδεκα (12) μήνες και σε μία (1) ώρα για έξη (6) επιπλέον μήνες. Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. 2002 -2003

 

ΠΟΙΟΣ ΑΠO ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΑΔΕΙΑ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ ΠΑΙΔΙΟΥ

Την άδεια απουσίας για λόγους φροντίδας παιδιού μπορεί εναλλακτικά να ζητήσει και ο πατέρας, εφόσον δεν κάνει χρήση η εργαζόμενη μητέρα.

Το μειωμένο ωράριο για τη φροντίδα των παιδιών θεωρείται και αμείβεται ως χρόνος εργασίας (9/6/1993, ΕΓΣΕΕ, άρθρο 9)

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την πληρωμή σου άκου τι θα κάνεις.

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα η μητρότητα αντιμετωπίζεται σαν ασθένεια. Δηλαδή για τις μέρες που θα λείψεις ο εργοδότης σε ασφαλίζει μόνο για ένα μήνα. Εάν υπάρχει προηγούμενη ασθένεια και δεν έχει αλλάξει το εργασιακό σου έτος (δηλαδή η ημερομηνία που προσλήφθηκες) θα σε ασφαλίσει για τις υπόλοιπες. Εσύ έχεις ήδη 10 ημέρες ασθένειας οπότε θα ασφαλιστεις για 15 ακόμη (ξαναλέω εάν δεν έχει αλλάξει στο ενδιάμεσο το εργασιακό σου έτος). Ο εργοδότης σου δικαιούται να εκπέσει από τα χρήματα που θα σου δώσει την διαφορά από αυτά που θα πάρεις από το ΙΚΑ.

Χρειάζεσαι βεβαίωση από γιατρό του ΙΚΑ που θα αναγράφει την ΠΗΤ. Αυτή θα την πάς στον εργοδότη σου θα σου την σφραγίσει για να την προσκομίσεις στις παροχές στο ΙΚΑ της περιοχής σου. Χρειάζεσαι το βιβλιάριο ασθενείας και τα ένσημά σου τα οποία αν δεν έχεις μπορείς να πάρεις καρτέλα μηχανογραφημένη από το μητρώο του ΙΚΑ της περιοχής σου αρκεί να ξέρεις τον Α.Μ.Α. Αφου τα συγκεντρώσεις αυτά μπορείς να πας να πληρωθείς το επίδομα τοκετού.

 

Φρόντισε να φτιάξεις εξουσιοδοτήσεις σε κάποιον για να πάρει το επίδομα λοχείας γιατί εσύ δεν θα μπορείς. Χρειάζεσαι τότε ληξιαρχική πράξη γέννησης εξιτήριο βιβλιάριο ασθενείας. Αφού γεννήσεις μπορείς να πληρωθείς και αυτό.

 

Μαζί με το επίδομα λοχείας θα λάβεις κι ένα βοήθημα τοκετού περίπου στα 880€.

 

Μετά την πληρωμή του επιδόματος λοχείας έχεις προθεσμία 2 μήνες για να πάρεις από τον ΟΑΕΔ την διαφορά του μισθού σου με τα χρήματα που πηρες από το ΙΚΑ. Εκεί θα χρειαστείς και βεβαίωση από τον εργοδότη για το ποσό που πληρώθηκες για αυτούς τους 4 μήνες.

 

Πάντως για να γνωρίζεις περίπου μαζεύονται τα χρήματα που θα έπαιρνες αν δούλευες. :wink:

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Ότι άλλο χρειαστείς στην διάθεση σου.

Link to comment
Share on other sites

Look ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, είναι πιό ξεκάθαρα τώρα, γιατί η λογίστρια δεν γνωρίζει τίποτα και εγώ κάπως έτσι τα υπολόγιζα αλλά δεν ήμουν σίγουρη.

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Γνωρίζει κάποια κοπέλα τι διαδικασίες πρέπει να κάνω μετά την γέννα και τι ποσό βγαίνει από τον ΟΑΕΔ σαν επίδομα μητρότητας? ασχετως του εξαμήνου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσον αφορά την πληρωμή σου άκου τι θα κάνεις.

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα η μητρότητα αντιμετωπίζεται σαν ασθένεια. Δηλαδή για τις μέρες που θα λείψεις ο εργοδότης σε ασφαλίζει μόνο για ένα μήνα. Εάν υπάρχει προηγούμενη ασθένεια και δεν έχει αλλάξει το εργασιακό σου έτος (δηλαδή η ημερομηνία που προσλήφθηκες) θα σε ασφαλίσει για τις υπόλοιπες. Εσύ έχεις ήδη 10 ημέρες ασθένειας οπότε θα ασφαλιστεις για 15 ακόμη (ξαναλέω εάν δεν έχει αλλάξει στο ενδιάμεσο το εργασιακό σου έτος). Ο εργοδότης σου δικαιούται να εκπέσει από τα χρήματα που θα σου δώσει την διαφορά από αυτά που θα πάρεις από το ΙΚΑ.

Χρειάζεσαι βεβαίωση από γιατρό του ΙΚΑ που θα αναγράφει την ΠΗΤ. Αυτή θα την πάς στον εργοδότη σου θα σου την σφραγίσει για να την προσκομίσεις στις παροχές στο ΙΚΑ της περιοχής σου. Χρειάζεσαι το βιβλιάριο ασθενείας και τα ένσημά σου τα οποία αν δεν έχεις μπορείς να πάρεις καρτέλα μηχανογραφημένη από το μητρώο του ΙΚΑ της περιοχής σου αρκεί να ξέρεις τον Α.Μ.Α. Αφου τα συγκεντρώσεις αυτά μπορείς να πας να πληρωθείς το επίδομα τοκετού.

 

Φρόντισε να φτιάξεις εξουσιοδοτήσεις σε κάποιον για να πάρει το επίδομα λοχείας γιατί εσύ δεν θα μπορείς. Χρειάζεσαι τότε ληξιαρχική πράξη γέννησης εξιτήριο βιβλιάριο ασθενείας. Αφού γεννήσεις μπορείς να πληρωθείς και αυτό.

 

Μαζί με το επίδομα λοχείας θα λάβεις κι ένα βοήθημα τοκετού περίπου στα 880?.

 

Μετά την πληρωμή του επιδόματος λοχείας έχεις προθεσμία 2 μήνες για να πάρεις από τον ΟΑΕΔ την διαφορά του μισθού σου με τα χρήματα που πηρες από το ΙΚΑ. Εκεί θα χρειαστείς και βεβαίωση από τον εργοδότη για το ποσό που πληρώθηκες για αυτούς τους 4 μήνες.

 

Πάντως για να γνωρίζεις περίπου μαζεύονται τα χρήματα που θα έπαιρνες αν δούλευες. :wink:

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Ότι άλλο χρειαστείς στην διάθεση σου.

 

 

Εκεί θα χρειαστείς και βεβαίωση από τον εργοδότη για το ποσό που πληρώθηκες για αυτούς τους 4 μήνες.

Δεν το καταλαβαίνω αυτό το σημείο... Δηλαδή, για να πληρωθούμε μετά απο τον ΟΑΕΔ, θα πρέπει να πάρουμε χαρτί απο τον εργοδότη οτι πληρωθήκαμε; Γιατί θα πληρωθούμε καθόλου απο τον εργοδότη αφού βγούμε σε άδεια τοκετού; Τι δικαιούμαστε; Εγώ νόμιζα πως μολις βγαίνεις σε άδεια τοκετού μόνο απο το ΙΚΑ έχεις λαμβάνειν και εν συνεχεία απο τον ΟΑΕΔ ... τα ρέστα. Δεν ξέρω κάτι για τον εργοδότη!!! Εν τω μεταξύ, θα μας βάζει ένσημα όσο είμαστε σε άδεια ή τα χάνουμε; Επίσης, τι γίνεται στην περίπτωση την δική μου που η άδεια τοκετού αρχίζει τον ΙΟΥΛΙΟ; Χάνω την καλοκαιρινή άδεια; Δεν θα πρέπει να πληρωθώ και την άδεια μου;

Link to comment
Share on other sites

κι εγω Ιουλιο σταματαω, φυσικα και δε χανουμε καμια αδεια, εγω θα την παρω μετα τις 63 μερες αφου γεννησω, και φυσικα θα πληρωθω και το επιδομα αδειας.

Link to comment
Share on other sites

O εργοδότης σε ασφαλίζει για 1 μήνα και σε πληρώνει γι' αυτόν δικαιούται όμως να εκπέσει την διαφορά από τα χρήματα που έλαβες από το ΙΚΑ.(αν όμως έλαβες αποδοχές ασθενείας ενός μηνός κατά την εγκυμοσύνη σου ή κατά τη διάρκεια του εργασιακού έτους, τότε δεν δικαιούσαι τίποτα από τον εργοδότη)

 

Ο ΟΑΕΔ σου δίνει την διαφορά απ' αυτά που παίρνεις από το ΙΚΑ και τον εργοδότη.

 

Λοιπόν η διαδικασία έχει ως εξής:

1. Πας σε γιατρό του ΙΚΑ και σου δίνει βεβαίωση με πιθανή ημερομηνία τοκετού.

2. Πας στον εργοδότη και στην σφραγίζει.

3. Μόλις ξεκινήσει η άδεια εγκυμοσύνης (56 ημέρες πριν τον τοκετό) μπορείς άμεσα να πας στο ΙΚΑ της περιοχής σου με την βεβαίωση αυτή, τα ένσημά σου, τα ΑΦΜ κλπ (πάρε όσα περισσότερα χαρτιά μπορείς). Μην ξεχάσεις εκεί να θεωρήσεις το γνήσιο της υπογραφής σε εξουσιοδότηση προς τον σύζυγό σου να παραλάβει το επίδομα τοκετού και λοχείας, γιατί μόλις γεννήσεις δεν θα είσαι θέση να πας στο ΙΚΑ.

4. Μόλις λοιπόν γεννήσεις με το καλό, στέλνεις τον καλό σου με την εξουσιοδότηση και εισπράττει το βοήθημα τοκετού και το επίδομα λοχείας. Θα έχεις εισπράξει τότε 3 επιδόματα από το ΙΚΑ το οποίο θα σου δώσει μια βεβαίωση ώστε να την χρησιμοποιήσεις για το συμπληρωματικό επίδομα από τον ΟΑΕΔ http://www.oaed.gr/Pages/SN_87.pg

 

Τα λεφτά είναι κάπου εκεί, παίζει ρόλο ο μισθός σου φυσικά.

 

Την ετήσια άδεια θα την πάρεις μετά την άδεια της λοχείας και πρίν φυσικά την ειδική άδεια μητρότητας των 6 μηνών που δίνει ο ΟΑΕΔ (εάν την θες φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

Πότε πρέπει ο εργοδότης να μου πληρώσει την καλοκαιρινή ετήσια άδεια; Έχει δικαίωμα μέχρι τέλος του χρόνου; Γιατί κάτι τέτοιο μου ανέφερε η λογίστρια της εταιρείας.... Ή όταν βγω με άδεια τοκετού μπορώ να ζητήσω και τα χρήματα για την καλοκαιρίνη άδεια; Καλά, για να την πάρω και σε ημέρες, δεν το συζητώ, το ξέρω απο τώρα ότι αποκλείεται....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα χρήματα τα παίρνεις όταν ξεκινήσει η άδειά σου. Εαν ζητήσεις εγγράφως την άδεια είναι υποχρεωμένος μέσα σε 1 μήνα από την αίτησή σου να σου χορηγήσει την άδεια. Αλλιώς πρέπει πριν τελειώσει ο χρόνος. Αν κι ένα μέρος της άδειας είανι υποχρεωμένος να την χορηγήσει σε καλοκαιρινούς μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω...

Αν γεννησουμε σε ιδιωτικο μαιευτηριο και καταθεσουμε τα χαρτια στο ικα παιρνουμε πισω μερος των χρημάτων? και αν ναι πόσο?

Ξερει καμία????

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Από το ΙΚΑ παίρνεις μόνο το βοήθημα τοκετού όπου και να γεννήσεις. Εαν ο τοκετός γίνει με καισαρική παίρνεις μόνο ένα ποσό για την ξαισαρική τρακόσια κάτι ευρώ αν δεν κάνω λάθος. Επειδή όμως θα καταθέσεις την απόδειξη του μαιευτηρίου φρόντισε να πάρεις βεβαίωση για το ποσό της δαπάνης που θα το χρησιμοποιήσεις στην φορολογική σου δήλωση σαν ιατρικές δαπάνες. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Από το ΙΚΑ παίρνεις μόνο το βοήθημα τοκετού όπου και να γεννήσεις. Εαν ο τοκετός γίνει με καισαρική παίρνεις μόνο ένα ποσό για την ξαισαρική τρακόσια κάτι ευρώ αν δεν κάνω λάθος. Επειδή όμως θα καταθέσεις την απόδειξη του μαιευτηρίου φρόντισε να πάρεις βεβαίωση για το ποσό της δαπάνης που θα το χρησιμοποιήσεις στην φορολογική σου δήλωση σαν ιατρικές δαπάνες. :wink:

μπορεις να κανεις ενσταση στο ικα για την πληρωμη της καισαρικης κ να παρεις κατι επιπλεον (100,200 αναλογα) κ να βαλεις τη διαφορα στην φορ.δηλωση

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑΝ ΘΑ ΒΓΕΙΣ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΤΟ ΙΚΑ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 1200.ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΟΥ ΟΛΑ Κ ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΒΙΒΛΑΡΙΟ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ Κ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ 2500 ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ Κ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΣΡ ΙΔ ΝΟΣΟΚ ΠΑΛΙ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 150.00 ΠΑΡΑΠΑΝΩ.Κ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΜΕΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΑΝΑΛΟΣΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ.ΓΥΡΩ ΣΤΑ 800 ΜΕ 1ΟΟΟ.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση μήπως έχετε ακούσει κάτι σχετικά;

Ένας φίλος του αντρούλη μου, του είπε πως η γυναίκα του πήρε ότι δικαιούνταν από το ταμείο της για τα έξοδα τοκετού-γιατρού-κλινικής και έκανε παράλληλα και ο ίδιος τα χαρτιά του στο ΙΚΑ και πήρε και αυτός το ποσό που του αναλογούσε. Ξέρετε αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο;Γιατί όταν του ζητήσαμε τις διαδικαστικές λεπτομέρειες, μας μπέρδεψε αρκετά;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

να ρωτήσω και εγώ κάτι γιατί αγχώθηκα με αυτά που διάβασα. εγώ΄γέννησα στις 18 / 7. από χαρτιά δεν έχω κάνει κάτι εκτός από την πιθανή ημερομηνία τοκετού. πήρα το χαρτί από το γυναικολόγο του ικα και το κατέθεσα στην εργασία μου όπου ευτυχώς δεν χρειάζεται να το καταθέσω στο ικα , το κάνουν αυτοί με όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά. για τα επιδόματα όμως δεν έχω κάνει τίποτα. υπολόγιζα να αρχίσω αρχές σεπτεμβρίου τις διαδικασίες. υπάρχει κάποιο χρονικό όριο? μήπως δεν με παίρνει ο χρόνος και τα ΄χάσω? αν γνωρίζει κάποια ας μου πει παρακαλώ ώστε να μη φύγω διακοπές΄ή να επιστρέψω μετά το 15αυγουστο να τα κάνω

Lgpcp3.png

uxqmp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας.....προσπθώ να βγάλω άκρη με όλα αυτά..αλλά νομίζω ότι μπερδεύτηκα περισσότερο....εγώ λόγω αποκόλλησης δεν εργάζομαι απο τις 31/3 (το εργασιακό έτος αλλάζει στις 3/4), ήμουν τότε στην όγδοη εβδομάδα, περίπου... από τότε πλήρωνομαι από το ΙΚΑ (τον Απρίλιο πληρώθηκα και από τον εργοδότη). Στα τέλη του Σεπτέμβρη (στις 19 για την ακρίβεια) ξεκινάει η άδεια τοκετού...οπότε τότε θα πάρω μόνο από το ΙΚΑ τα 56 ημερομίσθια (σύμφωνα με την κλάση που θα είμαι αναλόγως του μικτού μισθού?)..υποθέτω ότι από τον εργοδότη δεν παίρνω τίποτα πλέον... και κάτι άλλο....στον ΟΑΕΔ πηγαίνω μετά τον τοκετό, έτσι δεν είναι?

Οσον αφορά το ΙΚΑ άκουσα το εξής (δεν ξέρω αν ισχύει, γιατί ειναι το πρώτο παιδί), μου είπαν ότι μετά τον τοκετό δεν ασφαλίζεται το νεογνό ούτε στην ιδιωτική ασφάλεια, ούτε στο ΙΚΑ...γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...