Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΙΜΟΡΡΟΙΔΕΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια πολύ επίπονη διαδικασία και να ζητήσω τα φώτα σας. Από την περασμένη Κυριακή υποφέρω από φρικτές αιμορροΐδες τόσο εσωτερικές όσο και εξωτερικές. Ο γιατρός στην αρχή μου έδωσε μία κρέμα την PREPARATION η οποία είναι φυτική και απλά καταπραϋντική. Μετά από 2 ημέρες τα πράγματα έγιναν χειρότερα και τότε αναγκάστηκε να μου δώσει μία κορτιζονούχα, την IBOPROCT να την βάζω μία φορά την ημέρα. Το πρόβλημα μου είναι ότι ναι μεν βλέπω μία πολύ μικρή βελτίωση (και κοντεύει εβδομάδα!! :roll: ) τις 2 τελευταίες ημέρες με έχει πιάσει και μιας ελαφράς μορφής διαρροία, και η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι πολυ για το μωράκι μου μην πάθει τίποτα. :cry::cry:

Έχετε μήπως κάποια αντίστοιχη εμπειρία και αν ναι πως το αντιμετωπίσατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το μωράκι δε νομίζω ότι επηρρεάζεται από το συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

Εγώ πριν από 2 εβδομάδες περίπου πλυμμήρισα στο αίμα, κι ήταν από αιμορροίδες!!!! περιττό να σου πω ότι μέχρι να καταλάβω τι γίνεται, κόντεψα να πεθάνω.

Το είπα στο γιατρό και αυτός μου έδωσε την PREPARATION κι εμένα.

Το άλλο που μπορείς να κάνεις -κλασσικά- είναι ξέπλυμμα με κρύο νερό κάθε φορά μετά την τουαλέτα, και ίσως καμιά κομπρέσσα με λίγο πάγο. Τις βοηθάει να μαζέψουν.

Εννοείται υπερβολική καθαριότητα για να γλιτώσεις τη μόλυνση.

Α, και όχι καυτερά .

Ρώτα και το γιατρό σου αν θες, Εμένα είναι πολύ καλύτερα, κάνοντας αυτά.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

Περαστικά. Είναι πολύ σπαστικό πράγμα οι αιμορροίδες, σε νιώθω.

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ένα πολύ μικρό πρόβλημα στο πρώτο τρίμηνο.., προφανώς από την καταραμένη δυσκοιλιότητα... λόγω σιδήρου!

 

Με το που λύθηκε (κάπως) το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας (με ξερά δαμάσκηνα σε άδειο στομάχι) υποχώρησαν εντελώς και οι αιμοροίδες......

 

Απ'ότι καταλαβαίνω ...το προβλημά σου είναι πιο έντονο... οπότε ρώτα καλύτερα τον γιατρό σου.... σίγουρα θα έχει αντιμετωπίσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις και θα ξέρει καλύτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Νίκη μου, μου δίνεις κουράγιο. Τα κάνω όλα αυτά που μου λες αλλά αποτέλεσμα με άριστα το 10 .... 1 :cry:.

Την Preparation την έκοψα γιατί μου προκάλεσε διάρροια (το γράφει στις ανεπιθύμητες ενέργειες) και την κορτιζονούχα δεν την έχω κόψει ακόμα. (την IBOPROKT). και ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ ακόμα 2 μέρες να την βάλω γιατί δεν πρέπει τόσο πολύ.

Φοβάμαι μήπως αυτή η κρέμα επηρρεάσει το μωράκι. Αν και στις αντενδειξεις λεεί ότι δεν προκαλεί τίποτα στο έμβρυο. Γνωρίζετε κάτι για την συγκεκριμένη κρέμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΤ123..... όχι μόνο έχουμε το ίδιο τικεράκι.... αλλά και είμαστε στην ίδια ακριβώς φάση της εγκυμοσύνης!!!! 18 εβδομάδων και 2 ημερών!!! :P:P

 

όντως.... :!::!::!::!:

Αγοράκι και εσύ?

Τι τέλεια που θα γεννήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είχα κι εγώ αιμοροίδες και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και σ' αυτή (είμαι 7,5 εβδομάδων) και μόνο το συχνό πλύσιμο της περιοχής και η κατανάλωση πολλών φρούτων με βοήθησαν πραγματικά. :)

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΤΙ 23 προσπαθώ όσο γίνεται να μη ζορίζομαι γι αυτό και τρώω πολλά φρούτα. ξέρω οτι έχει πονο και φαγουρα αλλα τα φρούτα και ειδικά τα ακτινιδια κάνουν πολυ καλό, δοκιμασε τα κα θα δεις!!

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα αυτό το πρόβλημα όχι στην εγκυμοσύνη άλλά αμέσως μετά τη γέννα.

Δεν θέλω ούτε να το θυμάμαι. Μέχρι που έμενα ξαγρπνη τα βράδυα από τον πόνο. Το μωρό κοιμόταν μακαρίως και εγώ έκοβα βόλτες μέσα στα μεσανυχτα. Το κακό ήταν ότιλόγω θηλασμού μπορούσα να πάρω μόνο την preparation η οποία δεν έκανε τίποτα. Τελικά υποχώρησαν σιγά σιγά από μόνες τους με τα γιατροσόφια που αναφέρθηκαν. Επιπλέον έτρωγα all bran για να μην έχω δυσκοιλιότητα πράγμα που έκανε πολύ επώδυνη την ώρα της τουαλέτας (φώναζα "πονάω!!!" μέσα από το μπάνιο και το αίμα ποτάμι.

Παρεπιπτόντως ξέρετε οτι η preparation είναι ένα και ένα για την καταπολέμηση των μαύρων κύκλων κα σακούλων κάτω από τα μάτια :?::!:

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα δυσκοιλιότητας ούτε με 2 Fysiofol σίδηρο, και ακόμα και με τέτοιους πόνους είχα διάρροια. Δεν νομίζω ότι μου προέκυψαν οι αιμορροΐδες από δυσκοιλιότητα, απλά ως σύμπτωμα εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω πρόβλημα με τις αιμορροΐδες όταν έχω διάρροια και όχι δυσκοιλιότητα. :cry::cry:

Μου είχε ξανασυμβεί και εκτός εγκυμοσύνης μια φορά και το μόνο που είχε αποτέλεσμα ήταν γιατροσόφι ........παγάκια από λάδι 2-3 φορές την ημέρα.......... παιδευόμουν μια εβδομάδα με τα φάρμακα και τελικά σε 3 μέρες ήμουν περδίκι με αυτό......:roll::roll:

 

Αυτή την φορά όμως λόγω εγκυμοσύνης φοβήθηκα να το δοκιμάσω μήπως και το παγωμένο μου δημιουργήσει συσπάσεις και παιδεύομαι και εγώ με αυτή την παλιό αλοιφή........ :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ποναει πολυ και προεξεχει :oops:

Τι να κανω? Ποναωωωωωωω.

Εβαλα λαδι στην καταψυξη και το χρησιμοποιησα σαν κρεμα, εβαλα κρεμα τιποτα. Παγακι τα ιδια.

Τι να κανω να μην ποναειιιιιιι. :cry:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πάθαμε και αυτό.....Φρίκη.... εγω πήρα μια κρέμα φυτική από το φαρμακείο που έκανε θαύματα...Nelsons Haemorroid cream. Για δοκιμασε την...τουλάχιστον ο πόνος έφυγε από την πρώτη φορά

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν στο φαρμακειο διαφορες ανακουφιστικες αλοιφες ομως επειδη περιεχουν ξυλοκαινη και καποιες κορτιζονη ισως ειναι καλο να ρωτησεις και τον γιατρο και τον φαρμακοποιο σου ποιες επιτρεπονται στην κυηση..κατα τ'αλλα να τρως πολλα φρουτα, λαχανικα, ακτινιδια και πολλα νερα (να αποφευγεις λιπαρα, σαλτσες, γλυκα) ωστε να πηγαινεις τουαλετα οταν νοιωθεις οτι σου ερχονται τελειως απο μονα τους και μαλακα αποφευγοντας ετσι το σφιξιμο, τα σκληρα κοπρανα αρα και την επιδεινωση των αιμοροιδων..

εστω και μια φορα την ημερα να μπορεις να πηγαινεις τουαλετα με μαλακες αφοδευσεις..

καλο κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

Ελενη γεια σου εγω εχω προβλημα με αιμμοροιδες απο παντα. Μια φορα που ποναγα παρα πολυ και φωναξα γιατρο σπιτι γιατι δεν μπορουσα ουτε να κουνησω μου προτεινε να γεμισω μια λεκανιτσα με νερο και να ριξω μπολικο αλλα ΜΠΟΛΙΚΟ αλατι και να κατσω μεσα για 20 λεπτα. Βοηθαει παρα πολυ να μπει το "κρομπαλακι" μεσα. μπορεις να το κανεις οσες φορες θελεις. Γενικα παντως ο σιδηρος φερνει πολυ δυσκοιλιοτητα και επιδεινωνει την κατασταση. Ενα μηνα τωρα που τον σταματησα γιατι επιπλεον δεν μπορουσα να φαω τιποτα και ειχα αρχισει τις λιποθυμιες εχω βρει την υγεια μου!!!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μου εδωσε Proctosynalar N (με ξυλοκαινη) και panadol. 2 μερες ημουνααα χαλια . Τωρα καλυτερα. Θα εξαφανιστει αραγε ποτε . Πολλα ζηταω :lol: Τουλαχιστον μπορω και καθομαι πια :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά elenik!

Αφού θεραπευτεί πρόσεχε τη διατροφή για να μην επανέλθουν.

Άντε και με το καλό το μωράκι σου...αυτό είναι που λένε

"τι τραβάμε κι εμείς οι μάνες!" :lol:

Link to comment
Share on other sites

και ναι εχω απορια....

 

προσωπικα δυσκοιλια ημουν πριν την εγκυμοσυνη,.... μετα παρολα τα φαρμακα εχω παει στο αντιθετο ακρο.... τσιρλιπιπι-mayday δηλαδη... πως εξηγουνται τοτε οι αιμορροιδες???? ε? ε? :shock:

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ποναει πολυ και προεξεχει :oops:

Τι να κανω? Ποναωωωωωωω.

Εβαλα λαδι στην καταψυξη και το χρησιμοποιησα σαν κρεμα, εβαλα κρεμα τιποτα. Παγακι τα ιδια.

Τι να κανω να μην ποναειιιιιιι. :cry:

 

επειδή το πέρασα σε πολύ άσχημη κατάσταση μία εβδομάδα αφού γέννησα επι 4 μήνες μετά θα σου πω τι έκανα εγώ μήπως σε βοηθήσει.

Αμέσως μετά την αφόδευση να σκουπίζεσε με βρεγμένο βαμβάκι στην περιοχή με χλιαρό νερό μέχρι να καθαρίσει τελειως. Πρέπει η περιοχή να είναι πάντα καθαρή. το βράδυ πριν κοιμηθείς ένα χλιαρο ντους αρκετή ώρα στην περιοχή και κάτι άλλο που ίσως σου φανεί παράδοξο όμως εμένα με έσωσε.

Πες σε κάποιον που έχεις οικειότητα να γεμίζει ένα μπολ με χλιαρό νερο να ταμπονάρει την περιοχή με βαμβάκι μέχρι να μαλακωσουν και μετά φορώντας γάντια να προσπαθήσει να τις βάλει μέσα στον πρωκτό. Η αίσθηση είναι χάλια αλλα μέρα με τη μέρα μαλακώνουν και σταματάει ο πονος. Σε συνδυασμό βέβαια με διατροφή που προκαλεί καθημερινή αφόδευση. Ξέχασα να σου πω ότι βοηθάει μία αλοιφή ξυλοκαίνης που πουλάνε τα φαρμακεία. Περαστικά

Και εγώ τώρα περιμένω το δευτερο και δεν με αγχώνουν οι πόνοι της καισαρικής παρά μονο μην ξαναπεράσω τα ίδια με τις αιμορροίδες

Link to comment
Share on other sites

και ναι εχω απορια....

 

προσωπικα δυσκοιλια ημουν πριν την εγκυμοσυνη,.... μετα παρολα τα φαρμακα εχω παει στο αντιθετο ακρο.... τσιρλιπιπι-mayday δηλαδη... πως εξηγουνται τοτε οι αιμορροιδες???? ε? ε? :shock:

 

Οι αιμορροϊδες υπάρχουν στην περιοχή και απλά ερεθίζονται με τη δυσκοιλιότητα. Το ίδιο ερεθίζονται και με τη διάρροια, μη σου φαίνεται περίεργο. :wink:

 

Η δική μου πρόταση για τις αιμορροϊδες είναι καλό πλύσιμο με δροσερό νεράκι μετά την αφόδευση, όχι σκούπισμα. Επίσης διατροφή με φυτικές ίνες και ποοοολύ νερό.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

θα το πω με δικά μου λόγια: όταν γέννησα ο γιατρός μου τις έβαλε μέσα και δεν πονούσα καθόλου, λόγω του σιδήρου είχα μεγάλο πρόβλημα με την αφόδευση. Μια μέρα κόνταψε να πεθάνω και ξαναβγήκε μία.

 

Σώθηκα όμως με την διατροφή καθόλου καυτερά και πολύ μπρόκολο και φυσικά μετά την αφόδευση ντουζ όταν είναι εφικτό και όταν ήμουν εκτός μωρομάντηλα και φυσικά όχι περίεργα εσώρουχα .... (χιχιχιχι)

 

Μετά από 3 μήνες ξαναμπήκε μέσα...

Ευτυχώς γιατί και εγώ τρελάθηκα...

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...