Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδιοπαθής σκολιωση...


Recommended Posts

εχω μια ανιψια 13 ετων μας συστηνουν να φορεσει κηδεμονα μεχρι τα 18 της..εχει καποιος αντιμετωπισει κατι παρομοιο?ψαχνω επειγοντως εναν ειδικευομενο γιατρο στην σκολιωση στην αθηνα..σας ευχαριστω προκαταβολικα..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 months later...
εχω μια ανιψια 13 ετων μας συστηνουν να φορεσει κηδεμονα μεχρι τα 18 της..εχει καποιος αντιμετωπισει κατι παρομοιο?ψαχνω επειγοντως εναν ειδικευομενο γιατρο στην σκολιωση στην αθηνα..σας ευχαριστω προκαταβολικα..
:lol: Καλησπέρα ΙΟΚΑΣΤΗ.Πολύ καλος παιδοορθοπαιδικος και σχετικός με την σκολίωση υπάρχει στο νοσοκομειο ΚΑΤ.Ονομαζεται Κανελοπουλος δεχεται καθε Τριτη πρωι καθως επισης και σε απογευματινο ραντεβου.Το τηλ. του νοσοκομειου για ραντεβου ειναι το 210628000.Εχω προσωπικη αποψη απο τα παιδια μου.Πολυ καλος γιατρος και καθολου ντιβα.Σου ευχομαι τα καλυτερα μεσα απο την καρδια μου! :wink::wink:

ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΩΡΑ 0!!! ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΟΥ!!!ΚΑΤΟΙΚΩ ΜΕΣΑ ΣΆΥΤΟΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΤΟΝ ΦΟΒΑΜΑΙ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

iokasti τελικα τι εγινε με το παιδακι?

το θεμα σκολιωση ειναι πολυ μεγαλο ....να φορεσει κηδεμονα το παιδι ειναι μια διαδικασια..πως να το πω τωρα......

το παιδι νιωθει αβολα πολυ και ψυχολογικα και θα αντιμετωπισει αρκετες δυσκολιες...

το πηγατε καπου τελικα?φυσιοθεραπευτης εδωσε ασκησεις?(ξερω οτι εχουν φτωχο αποτελεσμα)

για πες..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σχετικά με το Παίδων Πεντέλης, αναρωτιέμαι πιά μπορεί να είναι η διαφορά σε σχέση με τα άλλα δύο Παίδων νοσοκομεία. Στο Αγ.Σοφίας και Αγλαίας δηλαδή δεν γνωρίζουν τα ίδια;

Ακόμα μήπως γνωρίζετε εάν κάποιο από τα ιδιωτικά κέντρα σκολίωσης έχουν εξίσου καλή φήμη;

 

Ευχαριστώ για όποια απάντηση γιατί είμαι κάπως αγχωμένη με αυτό το θέμα. :?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία, ο Σπόνδυλος έχει πολλές διαφημήσεις παντού, αλλά νομίζω ότι στο Παίδων Πεντέλης είναι καλύτερα... Έχω ακούσει μέχρι και για κηδεμόνες με ιμάντες.

 

ΥΓ: κι εγω μαλλον θα φορεσω κηδεμονα μεχρι να μεγαλωσω.

 

http://www.biomediflex.gr/spinecor/skoliosis_treatment_gr.htm

http://www.spondylos.gr/default.aspx

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου. Έκλεισα ήδη ραντεβού στο παίδων Πεντέλης.

Για να έκανες εγχείριση υποθέτω ότι δεν αντιλήφθηκες τη σκολίωση έγκαιρα ώστε να φορέσεις κηδεμόνα και έτσι να απέφευγες την επέμβαση. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έπαθα ένα ατύχημα, στο Αγία Σοφία δεν αντιλήφθηκαν έγκαιρα μάλλον τι συνέβη, :mad: μέχρι να καταλάβουν οι γονείς μου ότι δεν υπήρχε καμία πρόοδος είχα και σκολίωση, πήγα στο Παίδων Πεντέλης έκανα εγχείρηση για το ατύχημα και τώρα θα βάλω κηδεμόνα για τη σκολίωση... Μεγάλη ιστορία... :( Τώρα είμαι σχεδόν μια χαρά. :cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟΣ. ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΚΗΔΕΜΟΝΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΟΙΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ. ΕΙΧΑ ΣΚΟΛΙΩΣΗ ΕΒΑΛΑ ΚΗΔΕΜΟΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΝΤΕΞΑ. ΤΟΝ ΕΒΑΛΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΕΛΕΓΑ ΣΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΟΠΩΣ ΕΙΜΑΙ. ΕΦΤΑΣΑ ΤΙΣ 60 ΜΟΙΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΠΟΝΔΥΛΩΔΕΣΙΑ ΑΦΟΥ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΙΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΘΑ ΜΟΥ ΤΡΥΠΑΓΕ ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΟΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ, ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΕΟ ΚΗΔΕΜΟΝΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΤΗΣ ΣΚΟΛΙΩΣΗΣ ΤΗΣ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗΣ ΣΤΗΛΗΣ. ΕΠΕΙΔΗ "ΤΥΧΑΙΝΕΙ" ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ (Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ 20 ΕΤΩΝ) , ΙΔΙΟΠΑΘΗ ΔΙΠΛΗ ΣΚΟΛΙΩΣΗ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΕΟ ΚΗΔΕΜΟΝΑ, ΙΣΩΣ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ SPINECOR Ή ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ , ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ Ή ΕΣΤΩ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ ΣΤΟΥΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΕΦΗΒΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ.

ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΦΟΡΕΣΕΙ ΚΗΔΕΜΟΝΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ ΜΟΥ (ΤΥΠΟΥ MILWAKE), KAI H KOΡΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΦΟΡΕΣΕΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ ΤΥΠΟΥ BOSTON , AΛΛΑ ΠΑΡΟΛΗ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΤΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ, ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΑΣΙΜΟΤΗΤΑ, ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΣΑΝ ΝΕΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ.ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΑΣ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΙ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

SYRMAPA

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

 

Παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νέων θεμάτων αναζητήστε την ύπαρξη ίδιων θεμάτων στην παρούσα ή στις προηγουμενες σελίδες της κατηγορίας

 

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες στο να βρούν όλες τις πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

Γενικώς για σκωλίωση και κύφωση θα απευθυνθείς στο ΚΑΤ, εγώ κάποτε (τον καιρό των πάγων) είχα κάποιον Ζαχαρίου, δεν ξέρω αν είναι ακόμα εκεί.

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Τσαφαντακης στο ΚΑΤ.

Ειχα πολύ δυσκολη περιπτωση κύφωσης και με παρακολουθουσε απο τα 12 μεχρι τα 16-17 περιπου. Φόρεσα κηδεμονα και σήμερα ειμαι "λαμπάδα"!

Ολα καλα να πανε. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έκανα κι εγώ εγχείρηση πριν απο 10 χρόνια στο ευγενίδειο νοσοκομείο. Όμως τα αποτελέσματα δεν ήταν και τόσο ικανοποιητικά. Φυσικά για τα χρόνια εκείνα έγινε οτι καλύτερο όμως... Πρόσφατα χεριάστηκε να κάνω μια επέμβαση που θα χρειαζόταν να γίνει ολική νάρκωση και δεν έβγαζα με τίποτα τη σπειρομέτρηση με αποτέλεσμα να μη μπορεί να γίνει επέμβαση. Είμαι σε απόγνωση... :( Εύχομαι να πάνε όλα καλά για την ανηψιά σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με κατάλαβαν στα 14, έβαλα κηδεμόνα και χειρουργήθηκα στα 15. Είχα 60 μοίρες. Η παραμόρφωση στο θώρακα εξακολουθεί να υπάρχει (το αργήσαμε βλέπετε) η σκολίωση όμως διορθώθηκε. Απο τότε δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, δεν πόνεσα ποτέ, γυμνάζομαι, έχω κάνει και ένα τατουάζ πάνω στην τομή και δεν φαίνεται τίποτα..

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα στην πλάτη σου πια δεν φαίνεται τίποτα ? Εμένα δυστυχώς το ένα κόκαλο πετάγεται αρκετά έξω.. Μακάρι να υπήρχε τρόπος να μην φαίνεται η διαφορά αλλα τώρα κ αν ακόμα υπήρχε δεν θα με αφήσουν λόγω χαμηλής σπειρομέτρησης... :cry: Είχα 75 μοίρες..

Link to comment
Share on other sites

Οχι δε φαίνεται κάτι, εκτός αν εννοείς την ωμοπλάτη δηλαδή τα κόκκαλα που πετάγονται δεξιά και αριστερά της σπονδυλικής στήλης στο ύψος των χεριών. Αυτά πετάγονται αλλά είμαι και πολύ αδύνατη..Ίσως και το ένα να πετάγεται λίγο περισσότερο απο το άλλο εξαιτίας μάλλον της εναπομείνασας παραμόρφωσης του θώρακα. Πρέπει όμως να το ξέρει για να το προσέξει κάποιος. Οι περισσότεροι πιστεύουν πως είμαι εξαιρετικά ευθυτενής και με ρωτούν αν γυμνάζομαι απο πολύ μικρή!!

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Ειχα διπλη σκολιωση με την θωρακικη στις 60+ μοιρες. Δοκιμασα 2 κηδεμονες αλλα θεωρω οτι ειναι παρα πολυ ψυχοφθορο για εναν εφηβο να φοραει 23 ωρες το 24ωρο αυτο το...κλουβι. Τα αποτελεσματα των κηδεμονων σε μεγαλες σκολιωσεις ειναι αμφιβολα και προσωρινα μιας και αργοτερα στην ζωη ( με μια εγκυμοσυνη, καθως γερναμε ) το προβλημα παραμενει και γινεται χειροτερο.

 

Εκανα εγχειρηση στα 15 και ειχα την τυχη να την κανω στην Γαλλια με γιατρο τον Dubousset ( αυτον που σχεδιασε τις λαμες και την τεχνικη που χρησημποποιουν τωρα). Η ποιοτητα της ζωης μου θεωρω οτι βελτιωθηκε 100%. Η εγχειρηση πηγε τελεια, μου αφησε καποια κινητικοτητα χαμηλα ( ενω αλλοι ηθελαν να βαλω σιδερο σε ολο το μηκος την σπονδυλικης) και κανω τα παντα. Γυμναζομαι, κανω σκι, αναριχηση και σηκωνω τον δεκακιλο πλεον γιο μου πιο ευκολα και απο τον πατερα του.

 

Για εμενα, η δυσκολια της σκολιωσης στηνν εφηβικη ηλικια ειναι κυριως ψυχολογικη. Θυμαμαι ποσο ψυχοφθορο ηταν να πηγαινω σε διαφορους σκιτζιδες γιατρους μεχρι να βρω τον σωστο και να λενε σε ενα κοριτσακι 12 ετων που μολις τωρα συνειδητοποιουσε το σωμα της οτι το στηθος της ειναι στραβο, οτι δειχνει παραξενη, οτι πρεπει να διαφερει λογω του κηδεμονα απο ολα τα αλλα παιδακια της ηλικιας της. Για αυτο η επιλογη του γιατρου ειναι πολυ σημαντικη.

 

Μακαρι να ηξερα καποιον καλο γιατρο να της συστησω αλλα εχουν περασει 17 χρονια απο τοτε που εκανα την εγχειρηση. Αλλα αμα θελει καποιον να μιλησει, στειλε μου πμ, και θα ειναι ευχαριστηση μου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα ...

εμενα την σκολιωση την ανακαλυψε η μαμα μου οταν ειμουν 11 ετων,φορεσα μια στενη φουστα και παρατηρησε οτι ο ενας μου γοφος ηταν λιγο πιο μεγαλος απο τον αλλον,απο τοτε αρχισαμε να πηγαινουμε σε ορθοπαιδικο στην πατρα ,εχουν περασει πολλα χρονια και δεν θυμαμαι το ονομα του,αρχικα μου συστησε φυσιοθεραπειες και πολλη μα πολλη γυμναστικη με συγκεκριμενες ασκησεις φυσικα

οι μοιρες ηταν 45 ,και την σκολιωση την εχω χαμηλα στη μεση

για να μην σας κουρασω φορεσα κηδεμονα μεχρι τα 17 μου

πραγματικα πολυ κουραστικο αλλα ειχα πολυ ψυχολογικη βοηθεια απο την οικογενεια μου ,χρειαζεται υπομονη και υποστηριξη

φυσικα η σκολιωση μου δεν μειωθηκε αρκετα αλλα ουτε αυξηθηκε που αυτο ηταν και το ζητουμενο

τωρα ειμαι 38 ετων ,γεννησα με φ.τ και τα δυο μου παιδια και ευτυχως δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα ουτε στις εγκυνοσυνες μου ουτε στη γεννα

τοτε ειχα επισκεφθει εναν πολυ καλο γιατρο και στην αθηνα

τον κο Σμυρνη ειχε ιατρειο στο κολωνακι, τωρα δεν ξερω, αλλα αν θελει καμμια κοπελα μπορω να ψαξω....

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...