Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες.....έχω ένα αγοράκι σχεδόν 3 ετών, στις 6 Ιουνίου τα κλείνει, το οποίο είναι πανέξυπνο και ζωηρό όπως όλα τα ζουζούνια σαυτή την ηλικία.....επειδή δεν ξέρω τί βήματα πρέπει να ακολουθήσω ούτως ώστε να μην χαθεί πολύτιμος χρόνος θα ήθελα τις συμβουλές σας......έχει λίγους μήνες που κάνει ολοκληρωμένες προτασούλες αλλά καμμία λέξη δεν αρθρώνει σωστά και καθαρά, εκτός του μαμά, μπαμπάς, γιαγιά, παππούς......προσπαθώ για παράδειγμα να του μάθω να λέει ποδήλατο, αρχίζοντας να την λέμε συλλαβή συλλαβή αρχικά και τέλος ολόκληρη την λέξη καθαρά και μου απαντάει πόπαπο ενώ τις συλλαβές τις λεει σχετικά καλά ή την θάλασσα την λέει τάτατα, τον ξάδελφό του τον λένε Παντελή και τον φωνάζει μπαντί και την ξαδέλφη του Κωνσταντίνα και την φωνάζει ντιντίνα.......έχω προβληματιστεί και στεναχωρεθεί συνάμα, μήπως έχω κάνει εγώ κάποιο λάθος......ο ξάδελφος του που είναι 1μιση χρόνο μεγαλύτερος και μίλησε καθαρά από τα 2 τον κοροιδεύει τον μικρούλη μου.....:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα μανούλες.....έχω ένα αγοράκι σχεδόν 3 ετών, στις 6 Ιουνίου τα κλείνει, το οποίο είναι πανέξυπνο και ζωηρό όπως όλα τα ζουζούνια σαυτή την ηλικία.....επειδή δεν ξέρω τί βήματα πρέπει να ακολουθήσω ούτως ώστε να μην χαθεί πολύτιμος χρόνος θα ήθελα τις συμβουλές σας......έχει λίγους μήνες που κάνει ολοκληρωμένες προτασούλες αλλά καμμία λέξη δεν αρθρώνει σωστά και καθαρά, εκτός του μαμά, μπαμπάς, γιαγιά, παππούς......προσπαθώ για παράδειγμα να του μάθω να λέει ποδήλατο, αρχίζοντας να την λέμε συλλαβή συλλαβή αρχικά και τέλος ολόκληρη την λέξη καθαρά και μου απαντάει πόπαπο ενώ τις συλλαβές τις λεει σχετικά καλά ή την θάλασσα την λέει τάτατα, τον ξάδελφό του τον λένε Παντελή και τον φωνάζει μπαντί και την ξαδέλφη του Κωνσταντίνα και την φωνάζει ντιντίνα.......έχω προβληματιστεί και στεναχωρεθεί συνάμα, μήπως έχω κάνει εγώ κάποιο λάθος......ο ξάδελφος του που είναι 1μιση χρόνο μεγαλύτερος και μίλησε καθαρά από τα 2 τον κοροιδεύει τον μικρούλη μου.....:(

 

Βημα πρωτο: κλεινεις ΑΜΕΣΑ ραντεβου με αναπτυξιολογο για να αξιολογησει τον μικρο.

Βημα δευτερο: ακολουθεις τις οδηγιες του. Προφανως θα χρειαστειτε λογοθεραπεια, οσο νωριτερα, τοσο καλυτερα. Αν το προβλημα του μικρου ειναι μονο αυτο, θα δεις θεαματικη βελτιωση μεσα στον επομενο χρονο!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο ανιψιος μου ειναι 3 χρονων και δεν μιλαει καθαρα.λεει προτασεις κανονικα αλλα οι λεξεις δεν ειναι "καθαρες".ομως δε μας εχει προβληματισει ιδιαιτερα.και αλλα 3χρονα που εχω δει παντως δεν μιλανε ολα καθαρα.αλλα μιλανε και αλλα οχι.και η παιδιατρος παντως δεν το βρισκει ανησυχητικο.πχ η μπουμπου μου 16 μηνων και ειναι παρλαπιπας.δεν ειναι οτι ειναι πιο εξυπνη απλα πιστευω οτι δεν εχουν ολα τους ιδιους ρυθμους οπως πχ στο περπατημα,στην ομιλια κτλ.αλλα μωρακια σηκωνονται και περπατανε τον ταδε μηνα και αλλα μωρακια πιο αργα.ο παιδιατρος σας τι σου εχει πει?εαν αγχωνεσαι πολυ μπορεις να ρωτησεις καποιον ειδικο για να σε καθοδηγησει.εγω νομιζω πως εχει τους δικους του ρυθμους,χωρις φυσικα να ειμαι ειδικη.ισως σε εχει επιρεασει που το ξαδερφακι του μιλησε καθαρα πιο νωρις και το κοροιδευει

Link to comment
Share on other sites

Eνα παιδι τριων ετων πρεπει να μπορει να εκφραζει τις αναγκες του και να γινεται αντιληπτο απο το περιβαλλον (οχι μονο τη μαμα αλλα και ξενους) κι ας μην τα λεει ολα καθαρα. Αν ομως λεει καθαρα μονο μαμα, μπαμπα, γιαγια, εγω προσωπικα θα προβληματιζομουν. (Το ενα μου παιδι ηταν περιπου ετσι και αγχωνομουν. Εκανε λογοθεραπεια και τωρα ως πρωτακι σκιζει) Στην τελικη μια επισκεψη σε αναπτυξιολογο δημοσιου νοσοκομειου δεν κοστιζει και σου λυνει αποριες. Ο αναπτυξιολογος θα δει συνολικα το παιδι, ακομα και πραγματα που διαφευγουν στους γονεις, για παραδειγμα αυτο που ο γονιος ονομαζει ζωηραδα, μπορει να ειναι δυσκολια συγκεντρωσης κλπ. Εμεις δεν τα ξερουμε ολα γι αυτο υπαρχουν οι ειδικοι, για να βοηθουν. Επισης το γεγονος οτι κι ενα αλλο παιδι στην ιδια ηλικια δεν μιλαει καθαρα, δεν μου λεει και πολλα γιατι δεν ξερω καθολου τους ρυθμους γλωσσικης αναπτυξης του συγκεκριμενου παιδιου για να συγκρινω.Για μενα η μαμα απο τη στιγμη που την απασχολει καλο ειναι να το ψαξει και να μην επαναπαυτει. Καλυτερα να χαλασει μια μερα απο τη ζωη της και να μη χρειαζεται τιποτε το μικρο παρα να χρειαζεται και να τρεχει οταν θα ειναι 5 η 6 χρονων...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τις δύο σας για τις απαντήσεις.....νομίζω ότι μία επισκεψη σε ειδικό είναι απαραίτητη μάλλον περισσότερο για εμένα, γιατί δεν θέλω να ξυπνήσω μια μέρα και να πώ ότι δεν έκανα τις κατάλληλες κινήσεις όσο το δυνατόν νωρίτερα για το καλό του παιδιού μου....πιστεύω πάντως ότι απλά θέλει τον χρόνο του, θα λυθεί το γλωσσάκι του και θα τα πεί όλα μαζί.......καλή συνέχεια μανούλες :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...