Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΕ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ-ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ


elemaxi

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Καθημερινά εδώ και κάποιους μήνες αντιμετωπίζω μία αγέλη επιθετικών σκύλων(5-6) σε ένα συγκεκριμένο δρόμο προς το παιδικό του παιδιού μου. Είμαι αναγκασμένη να περνάω καθημερινά απο κει διότι αυτή είναι η διαδρομή προς το παιδικό. Απο τα σκυλια αυτά, τα δύο είναι επιθετικά και ανάλογα με την διάθεση τους άλλες φορές με αγνοούν και άλλες φορές μου γαβγίζουν, έρχονται απειλητικά πάνω μου (πολυ κοντά), αναγκάστηκα πολλές φορές να πάρω την μικρή αγκαλιά, ευτυχώς σταματάνε αυτοκίνητα και βγαίνει κόσμος και τα διώχνει.

Έχω επικοινωνήσει με τον δήμο και έχω καταγγείλει επώνυμα το γεγονός. Η υπάλληλος που μίλησα στο τηλ. ήταν πολύ ευγενική, κατέγραψε όλα τα στοιχεία (οδός, αριθμός) και μου είπε να περιμένω τηλ.απο το ΔΙΚΕΠΑΖ για να δώσουμε ραντεβού να υποδείξω τα επιθετικά σκυλια έτσι ώστε να τα διαχωρίσουν και να τα απομακρύνουν (τα 1-2 επιθετικά) πηγαίνοντας τα σε κάποιο άλλο σημείο της περιοχής (μέχρι εκεί μπορουν να κινηθούν στα πλαίσια του νόμου). ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ!!!!!!

Εντομεταξύ έπιασα και δυο ανθρώπους της συγκεκριμένης γειτονιάς και οταν τους ρώτησα τι γίνεται ρε παιδια με αυτά τα σκυλιά, μου απαντησαν οτι έχουν το ιδιο πρόβλημα με μένα. Πολλές φορές φοβούνται να βγουν το βράδυ έξω, εχουν επιτεθεί και έχουν δαγκώσει στο παρελθόν ένα παιδάκι εκει της γειτονιάς. Παρόλα αυτά υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι εκεί που εξακολουθούν να τα ταιζουν.

 

Εαν κάποιος απο σας έχει παρόμοια εμπειρία ή γνωρίζει κάτι παραπάνω πάντα στα πλαίσια του νόμου για το πώς μπορώ να κινηθώ απο δω και πέρα και πως μπορώ αντιμετωπίσω αυτο το θέμα χωρίς να προκαλέσω κακό στα αδέσποτα (και αυτά ψυχή έχουν) αλλά απο την άλλη δεν μπορώ να εκθέτω σε κίνδυνο καθημερινά τον εαυτό μου και το 3,5 χρονων παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εφόσον αντιμετωπιζουν κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα με τα συγκεκριμένα σκυλιά που λες, καλό θα ήταν να αναφέρετε οργανωμένα το γεγονός στο Δήμο. Ξανακαντε νυξη, μπορεί να το ξεχασαν η να είχαν κι άλλες υποχρεώσεις και να μη δωσαν σημασία. Αλλιώς είναι να κάνει κάποιος μεμονωμένα αναφορά του γεγονότος κι αλλιώς να γίνεται από ομάδα ανθρώπων. Πάντως και τα αδεσποτα δεν φταινε, είναι ουσιαστικά θύματα των ανεγκεφαλων ιδιοκτητων τους που μόλις τα βαρεθουν τα παρατανε. Όσο για τον παιδικό που γράφεις, θα μπορουσες να πηγαινεις την κόρη σου με το αμάξι στην πόρτα ώστε να μην χρειάζεται να διασχίζετε το συγκεκριμένο δρόμο, η σε περίπτωση που δεν οδηγεις, να πηγαινετε από και προς τον παιδικό από άλλη διαδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον αντιμετωπιζουν κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα με τα συγκεκριμένα σκυλιά που λες, καλό θα ήταν να αναφέρετε οργανωμένα το γεγονός στο Δήμο. Ξανακαντε νυξη, μπορεί να το ξεχασαν η να είχαν κι άλλες υποχρεώσεις και να μη δωσαν σημασία. Αλλιώς είναι να κάνει κάποιος μεμονωμένα αναφορά του γεγονότος κι αλλιώς να γίνεται από ομάδα ανθρώπων. Πάντως και τα αδεσποτα δεν φταινε, είναι ουσιαστικά θύματα των ανεγκεφαλων ιδιοκτητων τους που μόλις τα βαρεθουν τα παρατανε. Όσο για τον παιδικό που γράφεις, θα μπορουσες να πηγαινεις την κόρη σου με το αμάξι στην πόρτα ώστε να μην χρειάζεται να διασχίζετε το συγκεκριμένο δρόμο, η σε περίπτωση που δεν οδηγεις, να πηγαινετε από και προς τον παιδικό από άλλη διαδρομή.

 

Ορισμένοι κάτοικοι εκεί στο παρελθόν έχουν απευθυνθεί στο Δήμο για το θέμα αυτό αλλά το μόνο που έγινε ήταν να έρθουν απο το Δήμο και να τα στειρώσουν (γιατι είχαν και πρόβλημα αναπαραωγής). Γι' αυτό πολύ φοβάμαι οτι δεν θα γίνει τίποτα μέσω του δήμου.

Εγώ δεν οδηγώ και γι΄αυτό αναγκάζομαι καθημερινά να περπατάω μέχρι τον σταθμό. Βέβαια απο τότε που έμαθα οτι στο παρελθόν έχουν δαγκώσει παιδί, άλλαξα διαδρομή αναγκαστηκά. Το πρόβλημα μου είναι οτι ο δρόμος που περπατάω καθημερινά τώρα είναι της κακιας ώρας, ουσιαστικά ανυπαρκτο πεζοδρόμιο με φυτεμένα δέντρα στη μέση του πεζοδρομίου και δίπλα μας να περνάνε συνέχεια αυτοκίνητα. Είναι σχετικά επικύνδυνος για να περπατάω κάθε μέρα με το παιδί μου 3,5 χρονών. Γι' αυτό είχα επιλέξει εκείνο το στενό που είναι πιο ήσυχο και ακίνδυνο.

Τα αδέποτα δεν φταίνε και γι' αυτό είπα οτι δεν θέλω να τα βλάψω, θέλω όμως να μεριμνήσει το κράτος εγώ και το παιδί μου να έχουμε ασφάλεια και να μην κινδυνεύω καθημερινά. Δηλ. πρεπει να συμβεί κάτι κακό πρώτα και μετά να τρέχουμε και να μην φτάνουμε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μηπως υπάρχει καποια φιλοζωική οργάνωση στην περιοχή να τα μαζέψει?

Δεν το έχω ψάξει να σου πω την αλήθεια αλλά λογικά θα υπάρχει.

Κι απ' την άλλη σκέφτομαι πόσα αδέσποτα να μαζέψουν κι αυτοί;

Θα το ψάξω όμως, θα κάνω μια προσπάθεια και ποιος ξέρει ίσως βοηθηθώ απο 'κει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει να σου πω την αλήθεια αλλά λογικά θα υπάρχει.

Κι απ' την άλλη σκέφτομαι πόσα αδέσποτα να μαζέψουν κι αυτοί;

Θα το ψάξω όμως, θα κάνω μια προσπάθεια και ποιος ξέρει ίσως βοηθηθώ απο 'κει.

 

άμα περιμένεις από τους Δήμους σώθηκες... και ειδικά προφορικώς.. κάνε γραπτό αίτημα στο Δήμο μόνο έτσι θα ασχοληθούν.. από εκεί και πέρα, οκ συμφωνώ ότι και τα αδέσποτα ψυχή έχουν, αλλά άμα αυριο μεθαύριο επιτεθούν στο παιδί σου τα ίδια θα λες?? απορώ με το κουράγιο σου πάντως που περνάς από εκεί κάθε μέρα... τι ώρα το πας το παιδί στον παιδικό? άλλοι δεν πάνε εκείνη την ώρα? κανόνισε να πας και με άλλες μαμάδες μαζί μην σας την πέσουν καμία μέρα τα σκυλιά και τρέχεις και δεν φτάνεις... για την φιλοζωική πιο πολύ θα ανταποκριθούν από το Δήμο.... επίσης σε τέτοια θέματα θεωρώ πως μας ενδιαφέρει πως θα φτάσει το παιδί ασφαλές στο σχολείο, όχι γιατί κατάντησαν εκεί τα ζώα από άλλα ζώα...

Link to comment
Share on other sites

άμα περιμένεις από τους Δήμους σώθηκες... και ειδικά προφορικώς.. κάνε γραπτό αίτημα στο Δήμο μόνο έτσι θα ασχοληθούν.. από εκεί και πέρα, οκ συμφωνώ ότι και τα αδέσποτα ψυχή έχουν, αλλά άμα αυριο μεθαύριο επιτεθούν στο παιδί σου τα ίδια θα λες??

 

Μα αυτό θέλω να αποφύγω και γω, συνήθως στην Ελλάδα πρώτα γίνεται το κακό και μετα κινητοποιούμαστε.

 

απορώ με το κουράγιο σου πάντως που περνάς από εκεί κάθε μέρα... τι ώρα το πας το παιδί στον παιδικό? άλλοι δεν πάνε εκείνη την ώρα? κανόνισε να πας και με άλλες μαμάδες μαζί μην σας την πέσουν καμία μέρα τα σκυλιά και τρέχεις και δεν φτάνεις...

 

Ξέρεις τι γίνεται, μπορεί να είμαι και η μοναδική μαμά που φέρνει το παιδάκι της με τα πόδια. Όλοι οι υπόλοιποι γονείς βλέπω ότι έρχονται με τα αυτοκίνητα. Πραγματικά σχεδόν ένα χρόνο τώρα δεν έχω δει κάποιον να έρχεται με τα πόδια.

Όπως έγραψα και παραπάνω αναγκάστηκα να αλλάξω την διαδρομή μας αλλά τώρα αντιμετωπίζουμε άλλα θεματα καθημερινά........

 

 

για την φιλοζωική πιο πολύ θα ανταποκριθούν από το Δήμο.... επίσης σε τέτοια θέματα θεωρώ πως μας ενδιαφέρει πως θα φτάσει το παιδί ασφαλές στο σχολείο, όχι γιατί κατάντησαν εκεί τα ζώα από άλλα ζώα...

 

Ναι θα κοιτάξω να επικοινωνήσω μα κάποια φιλοζωική να δω τι μπορούν να κάνουν. Απλά λίγο κολλάω στο γεγονός μη με βρίσουν και απο πάνω και κατηγορηθώ ως μη φιλόζωη, οτι θέλω το κακό των καημένων των αδέσποτων και οτι τέλως πάντων εγώ φταίω που δεν με συμπαθούν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι θα κοιτάξω να επικοινωνήσω μα κάποια φιλοζωική να δω τι μπορούν να κάνουν. Απλά λίγο κολλάω στο γεγονός μη με βρίσουν και απο πάνω και κατηγορηθώ ως μη φιλόζωη, οτι θέλω το κακό των καημένων των αδέσποτων και οτι τέλως πάντων εγώ φταίω που δεν με συμπαθούν.

 

θες το καλό του παιδιού σου, τέλος.. από εκει και πέρα δεν υπάρχει καμία άλλη μαμά που να το πάει και αυτή την ίδια ώρα και να μπαίνετε και εσείς στο αυτοκίνητο να πάτε? δηλ. συνήθως όλοι τα παιδιά τα πάνε πάνω κάτω την ίδια ώρα και από συγκεκριμένους δρόμους.... ξέρεις καμία που να μπορούσες να της το ζητήσεις? δηλ. να δίνετε ένα ραντεβού τάδε ώρα σε ένα φανάρι και να μπαίνετε και εσείς στο αυτοκίνητο για την διαδρομή που είναι τα σκυλιά?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εμείς πηγαίνουμε αρκετά νωρίς, δηλ. 7:30. Να σκεφτείς οτι το παιδάκι μου είναι το πρώτο που έρχεται στο σταθμό. Και η μαμά που γνωρίζω και είμαστε στην ίδια γειτονιά επειδή δεν εργάζεται τα πηγαίνει πιο αργά. Εγώ όμως έχω να προλάβω και το λεωφορείο για να πάω στη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλά ξεμπερδέματα, από τον Δήμο μην περιμένεις πολλά εκτός εάν έχεις δικηγόρο να τους τρίξει τα δόντια. Ο νόμος ορίζει για τα επιθετικά σκυλιά ευθανασία και βέβαια το υπέροχο κράτος μας ανέθεσε στους υπερχρεωμένους και αδιάφορους δήμους να αναλάβουν τα αδέσποτα, χωρίς υποδομές, χωρίς κέντρα φιλοξενείας, χωρίς πρόγραμμα στείρωσεων, χωρίς προσωπικό εξειδικευμένο, χωρίς τίποτα. Εμείς έχουμε εξοχικό και όταν είχα την μικρή μωρό απλά κλείστικα μέσα στο σπίτι γιατί ο τόπος είναι γεμάτος αδέσποτα και επιθετικά σκυλιά. Ο κτηνίατρος μου είχε πει ότι πάνω από 2 είναι αγέλη αλλά και ένα μόνο του ειδικά εάν είναι άρρωστο μπορεί να επιδείξει επιθετικότητα. Άρα οι επιλογές που έχεις είναι

1) ζητάς από ένα φίλο ή γνωστό δικηγόρο, εάν μπορείς πληρώνεις κι όλας να πάρει το δήμο τηλέφωνο και να απειλήσει με μηνύσεις

2) εφοδιάζεσαι με πολλά σκυλομπισκότα ...και περνάς μερικές φορές από εκεί μόνη και τους πετάς.....σιγά σιγά θα γίνεται και φίλοι. (εάν θέλεις να έχεις σίγουρη επιτυχία πάρε, τροφή κονσέρβα) Να είσαι πολύ διακριτικοί και πάντα να δίνεις το περιθώριο να σε συνηθίσουν. Βάλε στο μπολ την τροφή, βάλε την κάπως κοντά τους και άφησε μόνα τους να πλησιάσουν. Πολύ προσοχή εάν κάποιο είναι άρρωστο, κυκλοφορεί καλαζάρ, σε αυτή την περίπτωση πρέπει να ειδοποιήσεις φιλοζωικό σωματείο. Καλά θα ήταν να πάρεις κάποιον μαζί σου για αρχή, ποτέ όμως το παιδί. Όταν μετά θα περνάς πέτα από μακριά, λίγο πιο πέρα κανένα μπισκοτάκι....όχι επαφή απευθείας με τα μάτια τους. Με τον καιρό και τίποτα να μην πετάς απλά θα σηκώνονται, και που και που ρίχνε και κάτι.

3) βρες άλλο δρομολόγιο (εγώ αυτό είχα επιλέξει για να πηγαίνω παιδική χαρά) όπου άκουγα γαβ άλαζα στενό και ας ήθελα παραπάνω χρόνο. Δεν τους πέταγα φαγητό γιατί ξέρανε που μένουμε και θα είχα καμιά 15αριά απέξω από το σπίτι. Μόνο γνωστά μου σκυλιά ταίζω πλέον. Είχα ταίσει και ένα αδέσποτο και μετά δυστυχώς πέρναγε μια γιαγιά με τις εγγόνες της και ενώ σε εμένα ηταν πολύ καλό στην γυναίκα γάβγιζε χωρίς λόγο.

4) Λες στον άνδρα σου να σε συνοδεύει.

 

Επίσης μην περιμένεις τίποτα από γείτονες ή άτομα της περιοχής, συνήθως τα θεωρούν κάτι σαν προστασία και τα ταιζουν, κρατάνε μακριά τους κλέφτες και τους αδιάκριτους, ενώ βέβαια όλοι έχουν αμάξι για να μετακινούνται οπότε δεν τους ενδιαφέρει καθόλου. Εμάς εκεί οι ντόπιοι ενθαρύνουν αυτό το χάλι και βέβαια έχουν γίνει ένα σωρό περιστατικά με δαγκώματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ξεμπερδέματα, από τον Δήμο μην περιμένεις πολλά εκτός εάν έχεις δικηγόρο να τους τρίξει τα δόντια. Ο νόμος ορίζει για τα επιθετικά σκυλιά ευθανασία και βέβαια το υπέροχο κράτος μας ανέθεσε στους υπερχρεωμένους και αδιάφορους δήμους να αναλάβουν τα αδέσποτα, χωρίς υποδομές, χωρίς κέντρα φιλοξενείας, χωρίς πρόγραμμα στείρωσεων, χωρίς προσωπικό εξειδικευμένο, χωρίς τίποτα. Εμείς έχουμε εξοχικό και όταν είχα την μικρή μωρό απλά κλείστικα μέσα στο σπίτι γιατί ο τόπος είναι γεμάτος αδέσποτα και επιθετικά σκυλιά. Ο κτηνίατρος μου είχε πει ότι πάνω από 2 είναι αγέλη αλλά και ένα μόνο του ειδικά εάν είναι άρρωστο μπορεί να επιδείξει επιθετικότητα. Άρα οι επιλογές που έχεις είναι

1) ζητάς από ένα φίλο ή γνωστό δικηγόρο, εάν μπορείς πληρώνεις κι όλας να πάρει το δήμο τηλέφωνο και να απειλήσει με μηνύσεις

2) εφοδιάζεσαι με πολλά σκυλομπισκότα ...και περνάς μερικές φορές από εκεί μόνη και τους πετάς.....σιγά σιγά θα γίνεται και φίλοι. (εάν θέλεις να έχεις σίγουρη επιτυχία πάρε, τροφή κονσέρβα) Να είσαι πολύ διακριτικοί και πάντα να δίνεις το περιθώριο να σε συνηθίσουν. Βάλε στο μπολ την τροφή, βάλε την κάπως κοντά τους και άφησε μόνα τους να πλησιάσουν. Πολύ προσοχή εάν κάποιο είναι άρρωστο, κυκλοφορεί καλαζάρ, σε αυτή την περίπτωση πρέπει να ειδοποιήσεις φιλοζωικό σωματείο. Καλά θα ήταν να πάρεις κάποιον μαζί σου για αρχή, ποτέ όμως το παιδί. Όταν μετά θα περνάς πέτα από μακριά, λίγο πιο πέρα κανένα μπισκοτάκι....όχι επαφή απευθείας με τα μάτια τους. Με τον καιρό και τίποτα να μην πετάς απλά θα σηκώνονται, και που και που ρίχνε και κάτι.

3) βρες άλλο δρομολόγιο (εγώ αυτό είχα επιλέξει για να πηγαίνω παιδική χαρά) όπου άκουγα γαβ άλαζα στενό και ας ήθελα παραπάνω χρόνο. Δεν τους πέταγα φαγητό γιατί ξέρανε που μένουμε και θα είχα καμιά 15αριά απέξω από το σπίτι. Μόνο γνωστά μου σκυλιά ταίζω πλέον. Είχα ταίσει και ένα αδέσποτο και μετά δυστυχώς πέρναγε μια γιαγιά με τις εγγόνες της και ενώ σε εμένα ηταν πολύ καλό στην γυναίκα γάβγιζε χωρίς λόγο.

4) Λες στον άνδρα σου να σε συνοδεύει.

 

Επίσης μην περιμένεις τίποτα από γείτονες ή άτομα της περιοχής, συνήθως τα θεωρούν κάτι σαν προστασία και τα ταιζουν, κρατάνε μακριά τους κλέφτες και τους αδιάκριτους, ενώ βέβαια όλοι έχουν αμάξι για να μετακινούνται οπότε δεν τους ενδιαφέρει καθόλου. Εμάς εκεί οι ντόπιοι ενθαρύνουν αυτό το χάλι και βέβαια έχουν γίνει ένα σωρό περιστατικά με δαγκώματα κλπ.

 

 

Καλησπέρα beba09,

Ακριβώς έτσι είναι όπως τα λές, δεν θα μπορούσα να το πω καλύτερα.

Και έχουμε Νοέμβριο μήνα και 'γω ακόμα παλέυω με τα αδέσποτα της περιοχής.Και αυτό που με στεναχωρεί και με θυμώνει ταυτόχρονα είναι οτι ο Δήμος αδιαφορεί εντελώς. Πιστέψτε με η περιοχή έχει πολλά αδέσποτα και οχι πολύ φιλικά. Με θυμώνουν απίστευτα όμως και οι δήθεν φιλόζωοι και ευαίσθητοι άνθρωποι της περιοχής που τα ταίζουν ουσιαστικά μόνο και μόνο για να νιώθουν προστασία όπως λες και συ. Αν θέλεις προστασία βαλε το σκυλί στην αυλή σου ρε άνθρωπε και οχι να είναι στον δρόμο και να ορμάει σε κάθε περαστικό διοτι τον θεωρεί εισβολέα του χώρου.

Έχω πάρει πολλά τηλ.στον Δήμο αλλά τίποτα.

Έχω αλλάξει δρόμο διοτι οπως έγραφα και παλαιοτερα μετά απο τα περιστατικα της επιθεσης που έχουν δεχτεί εκέι οι περαστικοί δεν τολμώ να περάσω.

Δεν είμαι διατεθειμένη να κυκλοφορώ με σκυλοτροφές πολύ απλά γιατί τα φοβάμαι τα αδέσποτα και μόνο που με πλησιάζουν.Και δεν μισώ τα ζώα, τα αγαπάω πολύ, μεγάλωσα σε σπίτι με γάτες, σκύλους, κουνέλια,παπαγάλους,χάμστερ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα beba09,

Ακριβώς έτσι είναι όπως τα λές, δεν θα μπορούσα να το πω καλύτερα.

Και έχουμε Νοέμβριο μήνα και 'γω ακόμα παλέυω με τα αδέσποτα της περιοχής.Και αυτό που με στεναχωρεί και με θυμώνει ταυτόχρονα είναι οτι ο Δήμος αδιαφορεί εντελώς. Πιστέψτε με η περιοχή έχει πολλά αδέσποτα και οχι πολύ φιλικά. Με θυμώνουν απίστευτα όμως και οι δήθεν φιλόζωοι και ευαίσθητοι άνθρωποι της περιοχής που τα ταίζουν ουσιαστικά μόνο και μόνο για να νιώθουν προστασία όπως λες και συ. Αν θέλεις προστασία βαλε το σκυλί στην αυλή σου ρε άνθρωπε και οχι να είναι στον δρόμο και να ορμάει σε κάθε περαστικό διοτι τον θεωρεί εισβολέα του χώρου.

Έχω πάρει πολλά τηλ.στον Δήμο αλλά τίποτα.

Έχω αλλάξει δρόμο διοτι οπως έγραφα και παλαιοτερα μετά απο τα περιστατικα της επιθεσης που έχουν δεχτεί εκέι οι περαστικοί δεν τολμώ να περάσω.

Δεν είμαι διατεθειμένη να κυκλοφορώ με σκυλοτροφές πολύ απλά γιατί τα φοβάμαι τα αδέσποτα και μόνο που με πλησιάζουν.Και δεν μισώ τα ζώα, τα αγαπάω πολύ, μεγάλωσα σε σπίτι με γάτες, σκύλους, κουνέλια,παπαγάλους,χάμστερ.

 

Παντως η πολυ μεγαλη εμπειρια μου με ζωα και μαλιστα αδεσποτα μου λεει οτι αυτα ειναι ακινδυνα σε σχεση με τα μαντρωμενα και αυτα που εχουν ιδιοκτητη.Αν τα ταισεις μια φορα θα σε αγαπησουν για παντα και δεν προκειται να σου κανουν ποτε κακο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

elemaxi κι εγω είμαι είμαι πολύ φιλοζωη και ειδικα με τα σκυλια εχω τρελα αλλα πραγματικα σε καταλαβαινω.

Η emma εχει δικιο , συνηθως ένα σκυλι που εχει ξεφυγει από καποια αυλη είναι επικινδυνο σε σχεση με ένα αδεσποτο που εχει συνηθισει να συναστρεφεται με ανθρώπους. Όταν όμως σχηματιστεί μια αγελη τοτε τα πραγματα αλλαζουν καθως η συμπεριφορα τους καθοδηγειται από τον αρχηγο. Εφόσον υπαρχει επιθετικοτητα παρε τηλεφωνο τη φιλοζωικη της περιοχης για να σου υποδειξει τι να κανεις και σιγουρα προτιμησε τη <γραπτη> οδο.

Σιγουρα ένα ταισμενος σκυλος είναι λιγοτερο επιθετικος, αν όμως είναι επιθετικος οποιοδήποτε ερεθισμα που θα τον κανει να αισθανθεί ανασφαλης μπορει να πυροδοτησει μια επιθετικη συμπεριφορα που θα ακολουθησουν και τα υπολοιπα μελη της αγελης.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

elemaxi κι εγω είμαι είμαι πολύ φιλοζωη και ειδικα με τα σκυλια εχω τρελα αλλα πραγματικα σε καταλαβαινω.

Η emma εχει δικιο , συνηθως ένα σκυλι που εχει ξεφυγει από καποια αυλη είναι επικινδυνο σε σχεση με ένα αδεσποτο που εχει συνηθισει να συναστρεφεται με ανθρώπους. Όταν όμως σχηματιστεί μια αγελη τοτε τα πραγματα αλλαζουν καθως η συμπεριφορα τους καθοδηγειται από τον αρχηγο. Εφόσον υπαρχει επιθετικοτητα παρε τηλεφωνο τη φιλοζωικη της περιοχης για να σου υποδειξει τι να κανεις και σιγουρα προτιμησε τη <γραπτη> οδο.

Σιγουρα ένα ταισμενος σκυλος είναι λιγοτερο επιθετικος, αν όμως είναι επιθετικος οποιοδήποτε ερεθισμα που θα τον κανει να αισθανθεί ανασφαλης μπορει να πυροδοτησει μια επιθετικη συμπεριφορα που θα ακολουθησουν και τα υπολοιπα μελη της αγελης.

 

Σ' ευχαριστώ για την κατανόηση iouliana,

Πάντως εγω δεν μιλάω για τα σκυλιά που θα τύχει να ξεφύγουν απο την αυλή και θα γίνει το κακό, γιατι εκεί υπάρχει κινδυνος μήνυσης του ιδιοκτήτη οπότε είναι και οι ίδιοι είναι πιο προσεκτικοί.

Και άντε εγω να αρχίσω να τα ταιζω (είναι και αυτό μια λύση) για να μπορώ να περνάω κάθε μέρα απο το δρόμο αυτό, ένας περαστικός όμως που τυχαία θα θέλει να περάσει απο κει και που δεν γνωρίζει τον κίνδυνο καταλαβαίνετε τι θα πάθει. Δηλ. δεν είναι μόνο να σκέφτομαι την πάρτη μου, σκέφτομαι και τους συνανθρώπους μου, έτσι πρέπει να λειτουργούμε γενικά και οχι εγω να είμαι καλα και για τους άλλους δεν με νοιάζει.

 

Έχει εδω και μια βδομάδα που εμφανίστηκε κι άλλο αδέσποτο ακριβώς δίπλα απο την δουλειά μου και το οποίο το φυσικά κάποιος φιλοζωος φρόντησε να το ταιζει με αποτέλεσμα έχει ήδη επιτεθεί σε μένα δαγκόνωντας με απο τη γάμπα ευτυχώε ελαφρα. Αλλά δεν ήταν τόσο τυχερή η κοπέλα που μας καθαρίζει το γραφείο, την δάγκωσε στο ποδι και χρειάστηκε να διακομισθεί στο νοσοκομείο για τις πρώτες βοήθειες.

Αλλά ποιος νοιάζεται, εμείς εδω να 'μαστε καλα οι κάτοικοι του στενου και οι εργαζομένοι που καθημερινά περνάνε απο δω με τα πόδια ας αλλάξουν δρόμο.

Αύριο ο άντρας μου θα πάει στον Δήμο να κάνει έγγραφη καταγγελία και για τις δύο περιπτώσεις. Αντε να δουμε τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Θελει πολλη προσοχη. Κι εγω αγαπω τα σκυλια αλλα εχω βρεθει σε καταστασεις πολυ επικινδυνες μερικες φορες, κι εφταιγαν οι ιδιοκτητες τους.

 

Στη Ν Μακρη πριν 3 χρονια, σε στενο κοντα στον παιδικο της Κυρεζη, κεντρικα δηλαδη, πηγαινα την κορη μου με τα ποδια και μας κυνηγησε σκυλος αρκετα αγριος, τον οποιο ο ιδιοκτητης ειχε αφησει λυμενο επιτηδες, εξω απο το σπιτι του. Του ειχε βαλει νερο κατω απο ενα δεντρο και καθοταν μεχρι να περασει καποιος, ωστε να τον διωξει. Η ασφαλεια του σπιτιου του δηλαδη, πανω απο την ζωη οσων περνουν απλα απ εξω, στο δημοσιο δρομο.

 

Ειχα παρει τηλεφωνο τοτε στο δημο, δε νομιζω να εκαναν κατι. Απο οσα διαβαζω, δεν ειναι αποτελεσματικο επομενως. Ισως επρεπε να κανω μηνυση, εχεις δικιο elemaxi.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι το πρόβλημα να ήταν ένας ασυνείδητος και ανεύθυνος ιδιοκτήτης κατοικιδιου. Θα τραβούσα μια μηνυσάρα και θα μεζεύοταν. Εδώ το πρόβλημα είναι χειρότερο, να κάνω μήνυση σε ποιόν; και γιατί; αφου δεν απαγορεύεται να ταίζει κανείς τα αδέσποτα και ταυτοχρονα αν γίνει κάτι κακό δεν φταίει κανείς, δεν είναι κανενός το σκυλί κατάλαβες.

Γι΄αυτό και λέω ο καθένας τη πάρτη του κοιτάει και βγάζει την ουρά του απ' έξω μετά. Αυτό είναι δυστυχώς το νόσημα της κοινωνίας μας: ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ Ο ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΣ!

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω που το συζητούσαμε διαβάζω τυχαία στο διαδίκτυο αυτό:

http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2015/11/blog-post_8845.html

 

Αυτό είναι μια υπεύθυνη στάση του Δήμου απέναντι στο πρόβλημα και θα ΄πρεπε να παραδειγματιστουν όλοι οι υπόλοιποι Δήμοι.

Link to comment
Share on other sites

ρωτησε έναν δικηγορο πως θα μπορουσες να κινηθείς,,,καποιοι υπαλληλοι θα είναι αρμόδιοι γι αυτά τα θεματα και θα το δουν διαφορετικα αν κινηθείς εναντιων αυτων σε προσωπικο επιπεδο ,,,,, παντως μεχρι να λυθει το θεμα εχε παντα μαζι σου κανενα ψωμι για καλο και για κακο

 

 

υ.γ. Χαρα σε αντιστοιχη περιπτωση καλουσα την αστυνομια κάθε φορα

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι το πρόβλημα να ήταν ένας ασυνείδητος και ανεύθυνος ιδιοκτήτης κατοικιδιου. Θα τραβούσα μια μηνυσάρα και θα μεζεύοταν. Εδώ το πρόβλημα είναι χειρότερο, να κάνω μήνυση σε ποιόν; και γιατί; αφου δεν απαγορεύεται να ταίζει κανείς τα αδέσποτα και ταυτοχρονα αν γίνει κάτι κακό δεν φταίει κανείς, δεν είναι κανενός το σκυλί κατάλαβες.

Γι΄αυτό και λέω ο καθένας τη πάρτη του κοιτάει και βγάζει την ουρά του απ' έξω μετά. Αυτό είναι δυστυχώς το νόσημα της κοινωνίας μας: ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ Ο ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΣ!

 

Μήνυση στον Δήμο αφού υπάρχει νόμος που λέει ότι είναι υπεύθυνος ο Δήμος για τα αδέσποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δυστυχώς ειναι μεγάλο. Και ποιος έχει 100ρια να μοιράζει σε μυνήσεις;;; και τι θα κινηθεί και πόσο σύντομα από αυτές;; Εχω συναντήσει το πρόβλημα αυτό 3-4 φορές στην περιοχή που μένω. Απλά έκανα σύσταση στους ανθρώπους που τα τάϊζαν, εφόσον ήθελαν τα ζώα να παραμείνουν υπο την φροντίδα τους, μπορούσαν να τα πάρουν στα δικά τους οικόπεδα. Αλλιώς θα καλούσα τη φιλοζωϊκή να τα πάρει, τελικά δούλεψε αυτό και όλες τις φορές ευτυχώς έτυχα σε ανθρώπους που μάλλον εκτός από φιλόζωοι ήταν και φιλάνθρωποι. Δοκίμασε το. Μίλα ήρεμα και ευγενικά στους ανθρώπους που τα ταϊζουν. Και εξήγησε το πρόβλημα. Μεγιστοποιησε το κι όλας, χωρίς τύψεις, εδώ κινδυνεύει το παιδί σου. Και όταν τα σκυλιά σας πλησιάζουν ώσπου να λυθεί το θέμα, προσπάθησε να τα φιλέψεις με κάτι, να τους μιλήσεις γλυκά για να μην σας αγριέψουν. Α, και πάρε και την φιλοζωϊκή, συνήθως μέλη τους ασχολούνται με τέτοιες υποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δυστυχώς ειναι μεγάλο. Και ποιος έχει 100ρια να μοιράζει σε μυνήσεις;;; και τι θα κινηθεί και πόσο σύντομα από αυτές;; Εχω συναντήσει το πρόβλημα αυτό 3-4 φορές στην περιοχή που μένω. Απλά έκανα σύσταση στους ανθρώπους που τα τάϊζαν, εφόσον ήθελαν τα ζώα να παραμείνουν υπο την φροντίδα τους, μπορούσαν να τα πάρουν στα δικά τους οικόπεδα. Αλλιώς θα καλούσα τη φιλοζωϊκή να τα πάρει, τελικά δούλεψε αυτό και όλες τις φορές ευτυχώς έτυχα σε ανθρώπους που μάλλον εκτός από φιλόζωοι ήταν και φιλάνθρωποι. Δοκίμασε το. Μίλα ήρεμα και ευγενικά στους ανθρώπους που τα ταϊζουν. Και εξήγησε το πρόβλημα. Μεγιστοποιησε το κι όλας, χωρίς τύψεις, εδώ κινδυνεύει το παιδί σου. Και όταν τα σκυλιά σας πλησιάζουν ώσπου να λυθεί το θέμα, προσπάθησε να τα φιλέψεις με κάτι, να τους μιλήσεις γλυκά για να μην σας αγριέψουν. Α, και πάρε και την φιλοζωϊκή, συνήθως μέλη τους ασχολούνται με τέτοιες υποθέσεις.

Το θεμα ειναι πως αν δεν τα μαζεψει η φιλοζωικη δυστυχως θα πεθανουν αβοηθητα. Αν σκεφτουμε οτι στη θεση τους ηταν τα παιδια μας τι θα λεγαμε;Μη τα ταιζει κανεις για να τα μαζεψει το ιδρυμα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...