Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρασμός Τροφών και Καταστροφή Συστατικών


DepiXaris

Recommended Posts

Γειας μανουλες και μπαμπαδες κι απο εμας.

 

Μπαινω κατευθειαν στο ψητο.

 

Ειμαστε 8 μηνων σχεδον και μολις ξεκινησαμε το μοσχαρι. Πειτε μου σας παρακαλω, εκεινο το κομματι του μοσχαριου (τρανς) το οποιο για να μαλακωσει και να μπορεσουμε να το αλεσουμε με τις υπολοιπες τροφες χρειαζεται να το βρασουμε 1 ωρα ++ τι ακριβως θα μεινει απο τα συστατικα σωστο και αναλοιωτο?

 

Την ιδια ακριβως απορια εχω και για τα λαχανικα που βραζουμε τουλαχιστον εαν τεταρτακι για να μαλακωσουν.

 

Επισης η γιατρος μας ειπε 2 φορες την εβδομαδα κοτοπουλο και 5 μοσχαρι!!!

 

Δηλαδη απο τη μια ολες οι ερευνες μας λενε να αποφευγουμε το κοκκινο κρεας οπως ο διαολος το λιβανι, αντε να μην υπερβαλω, αλλα μιλανε για 1 φορα στις 2 εβδομαδες περιπου αλλα εμεις τα παιδια μας να τα ταιζουμε 5 φορες την εβδομαδα?

 

Διαφωτιστε με σας παρακαλω γιατι δεν εχω διαθεση να μαλωνω παλι με την παιδιατρο μας...

 

Πληροφοριακα, δεν φαγαμε ΠΟΤΕ ρυζαλευρο, φαριν λακτε, οποιαδηποτε μορφη ζαχαρης ή αλλη βλακεια προτεινουν οι παιδιατροι. Ολα φρεσκα απο τη μανουλα γη. Συμφωνα παντως με την παιδιατρο μας "η ζαχαρη δεν ειναι οσο κακη νομιζεις". Χα! Το ακουσαμε κι'αυτο...

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα..μάλλον είσαι ΄δη προκατειλημμένη με την παιδίατρο, οπότε έχεις κριτική στάση απέναντί της.

μοσχάρι εμείς τρώγαμε δύο φορές τη βδομάδα, και μετά κοτόπουλο, ψάρι, λαχανικά.

το κρέας και για μας τόσο δεν το βράζουμε? και τα λαχανικά επίσης?

φυσικά και καταστρέφονται κάποια συστατικά αλλά πώς αλλιώς? το μωράκι σου τα τρώει, δεν μας είπες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κ εμένα στο μικρό στην αρχή μου είχε πει 5 μοσχάρι, 2 κοτόπουλο. Αυτό κράτησε λίγο καιρό γιατί μετά μπήκαν κ οι υπόλοιπες τροφές. Είχα προσπάθήσει κ 1 μέρα την εβδομάδα να δίνω μόνο τα λαχανικά και όχι το κρέας όμως δεν του άρεσε καθόλου. Στην συνέχεια έφτιαχνα φαγητό κάθε 3 μέρες οπότε έβαζα μία μοσχάρι κ μία κοτόπουλο, κ ενδιάμεσα ψάρι που καταναλώνεται αυθημερόν...

 

Όσο για το βρασμό, εγώ χρησιμοποιώ χύτρα. Κατά τον παιδίατρό μου είναι καλύτερη. Άλλοι διαφωνούν, τί να πω... κ επίσης μοσχάρι έπαιρνα πάντα χτένι, μου φαίνεται καλύτερο από το ποντίκι...

 

Να σημειώσω ότι ο δικός μου παιδίατρος δεν μου έδοσε ποτέ ρυζάλευρο, φαριν λακτέ κ ήταν ιδιαίτερα απαγορευτικός στα επιδόρπια γιαουρτιού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κ εμένα στο μικρό στην αρχή μου είχε πει 5 μοσχάρι, 2 κοτόπουλο. Αυτό κράτησε λίγο καιρό γιατί μετά μπήκαν κ οι υπόλοιπες τροφές. Είχα προσπάθήσει κ 1 μέρα την εβδομάδα να δίνω μόνο τα λαχανικά και όχι το κρέας όμως δεν του άρεσε καθόλου. Στην συνέχεια έφτιαχνα φαγητό κάθε 3 μέρες οπότε έβαζα μία μοσχάρι κ μία κοτόπουλο, κ ενδιάμεσα ψάρι που καταναλώνεται αυθημερόν...

 

Όσο για το βρασμό, εγώ χρησιμοποιώ χύτρα. Κατά τον παιδίατρό μου είναι καλύτερη. Άλλοι διαφωνούν, τί να πω... κ επίσης μοσχάρι έπαιρνα πάντα χτένι, μου φαίνεται καλύτερο από το ποντίκι...

 

Να σημειώσω ότι ο δικός μου παιδίατρος δεν μου έδοσε ποτέ ρυζάλευρο, φαριν λακτέ κ ήταν ιδιαίτερα απαγορευτικός στα επιδόρπια γιαουρτιού.

 

Αν εννοείς το γιαούρτι με την ζάχαρη πάσο αλλιώς τι κακο εχει το γιαούρτι; Όλο προβιοτικα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Γειας μανουλες και μπαμπαδες κι απο εμας.

 

Μπαινω κατευθειαν στο ψητο.

 

Ειμαστε 8 μηνων σχεδον και μολις ξεκινησαμε το μοσχαρι. Πειτε μου σας παρακαλω, εκεινο το κομματι του μοσχαριου (τρανς) το οποιο για να μαλακωσει και να μπορεσουμε να το αλεσουμε με τις υπολοιπες τροφες χρειαζεται να το βρασουμε 1 ωρα ++ τι ακριβως θα μεινει απο τα συστατικα σωστο και αναλοιωτο?

 

Την ιδια ακριβως απορια εχω και για τα λαχανικα που βραζουμε τουλαχιστον εαν τεταρτακι για να μαλακωσουν.

 

Επισης η γιατρος μας ειπε 2 φορες την εβδομαδα κοτοπουλο και 5 μοσχαρι!!!

 

Δηλαδη απο τη μια ολες οι ερευνες μας λενε να αποφευγουμε το κοκκινο κρεας οπως ο διαολος το λιβανι, αντε να μην υπερβαλω, αλλα μιλανε για 1 φορα στις 2 εβδομαδες περιπου αλλα εμεις τα παιδια μας να τα ταιζουμε 5 φορες την εβδομαδα?

 

Διαφωτιστε με σας παρακαλω γιατι δεν εχω διαθεση να μαλωνω παλι με την παιδιατρο μας...

 

Πληροφοριακα, δεν φαγαμε ΠΟΤΕ ρυζαλευρο, φαριν λακτε, οποιαδηποτε μορφη ζαχαρης ή αλλη βλακεια προτεινουν οι παιδιατροι. Ολα φρεσκα απο τη μανουλα γη. Συμφωνα παντως με την παιδιατρο μας "η ζαχαρη δεν ειναι οσο κακη νομιζεις". Χα! Το ακουσαμε κι'αυτο...

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Κοιτα για τους μεγάλους το λένε οτι πρεπει να αποφεύγεται όντως λόγω καρκίνου εντέρου πρωκτου κλπ

Αλλα για τα παιδια χρειάζεται λόγω σιδήρου

Και εγω αυτο για τις 5 την εβδομάδα μονο ελλαδα το άκουσα, εδω λένε 2-3 την εβδομάδα αλλα τις άλλες μέρες οπωσδήποτε ψάρι η κοτόπουλο η φακές πανω απο ολα για να μη μαθαίνει το παιδί ενα φαγητό

Δωςε συκωτακι μήπως για να ανεβεί το σίδηρο και να μην δινεις τοςο μοσχάρι συνεχεια; Το ανέφερε μια αλλη κοπέλα σε ενα άλλο τοπικ και ειναι πολυ καλή ιδεα νομίζω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά με το βράσιμο του μοσχαριού αν το βράζεις σε χαμηλή θερμοκρασία και δεν πετάς το ζωμό δεν χάνονται τα θρεπτικά συστατικά.

Επίσης φαντάζομαι σου είπε να δίνεις μικρή ποσότητα μοσχαριού.

 

Πληροφοριακα, δεν φαγαμε ΠΟΤΕ ρυζαλευρο, φαριν λακτε, οποιαδηποτε μορφη ζαχαρης ή αλλη βλακεια προτεινουν οι παιδιατροι. Ολα φρεσκα απο τη μανουλα γη. Συμφωνα παντως με την παιδιατρο μας "η ζαχαρη δεν ειναι οσο κακη νομιζεις". Χα! Το ακουσαμε κι'αυτο...

 

Σχετικά με τη ζάχαρη, συμφωνώ με την παιδίατρό σας. Την υπερκατανάλωση να φοβάσαι.

 

Όλες αυτές τις απορίες που έχεις γιατί δεν τις συζητάς με την παιδίατρο; για ποιον λόγο να μαλώσετε;

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρακολουθήσει στο coursera μάθημα για τη διατροφή, όπου η γιατρός που το παρουσίαζε έλεγε να τα βράζεις ή στον ατμό τα λαχανικά ή με όσο το δυνατόν λιγότερο νερό στην κατσαρόλα - τόσο ώστε όταν τελειώσει ο βρασμός να έχει μείνει ελάχιστο νερό στην κατσαρόλα. Και φυσικά, τα ρίχνεις στην κατσαρόλα όταν το νερό είναι καυτό.

 

Στο http://whqlibdoc.who.int/paho/2003/a85622.pdf?ua=1 υπάρχουν οδηγίες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας για τις στερεές τροφές των μωρών που θηλάζουν και στη σελίδα 22 αναφέρει:

 

Because of the rapid rate of growth and development during the first

two years of life, nutrient needs per unit body weight of infants and young children are very

high. Breast milk can make a substantial contribution to the total nutrient intake of children

between 6 and 24 months of age, particularly for protein and many of the vitamins.

However, breast milk is relatively low in several minerals such as iron and zinc, even after

accounting for bioavailability. At 9-11 months of age, for example, the proportion of the

Recommended Nutrient Intake that needs to be supplied by complementary foods is 97%

for iron, 86% for zinc, 81% for phosphorus, 76% for magnesium, 73% for sodium and 72%

for calcium (Dewey, 2001). Given the relatively small amounts of complementary foods

that are consumed at 6-24 months (see #5 above), the nutrient density (amount of each

nutrient per 100 kcal of food) of complementary foods needs to be very high.

 

Επομένως, μου φαίνεται λογικό να δίνεις 5 φορές τη βδομάδα μοσχάρι.

 

Στη σελίδα 24 αναφέρει:

Beverages with low nutrient value. Tea and coffee contain compounds that can interfere

with iron absorption (Allen and Ahluwalia, 1997), and thus are not recommended for

young children. Sugary drinks, such as soda, should be avoided because they contribute

little other than energy, and thereby decrease the childʼs appetite for more nutritious

foods. Excessive juice consumption can also decrease the childʼs appetite for other foods,

and may cause loose stools. For this reason, the American Academy of Pediatrics (1998)

recommends no more than 240 ml of fruit juice per day. Studies in the U.S. have linked

excess fruit juice consumption to failure to thrive (Smith and Lifshitz, 1994) and to short

stature and obesity (Dennison et al., 1997), although such outcomes have not been consistently

observed (Skinner et al., 1999).

 

Επομένως, μου φαίνεται σωστό να μην του δίνεις τροφές χαμηλής θρεπτικής αξίας όπως είναι τα ρυζάλευρα και οι λοιπές κρέμες.

Εντύπωση μου κάνει που ο Π.Ο.Υ. συστήνει να μη δίνουμε ούτε πολύ χυμό (υποθέτω εννοεί φυσικό χυμό, για amita ούτε συζήτηση) γιατί κόβει την όρεξη για άλλα φαγητά, πιο θρεπτικά. Υποθέτω εννοεί να δίνουμε τη φράουλα ή το πορτοκάλι ή τη μπανάνα ολόκληρα και όχι στυμμένα. Εξάλλου, όπως γράφει και στη σελίδα 20, το μωρό 8 μηνών μπορεί να φάει φαγητό μόνο του, με τα χέρια του (finger food).

Link to comment
Share on other sites

 

Δηλαδη απο τη μια ολες οι ερευνες μας λενε να αποφευγουμε το κοκκινο κρεας οπως ο διαολος το λιβανι, αντε να μην υπερβαλω, αλλα μιλανε για 1 φορα στις 2 εβδομαδες περιπου αλλα εμεις τα παιδια μας να τα ταιζουμε 5 φορες την εβδομαδα?

 

 

Βρέθηκα πρόσφατα σε μία διάλεξη στο σχολείο του γιού μου για τη διατροφή και μας είπαν ότι αυτό (ότι πρέπει να το αποφεύγουμε) για το κόκκινο κρέας είναι ένας μύθος, που δημιουργήθηκε γιατί μαζί με το κόκκινο κρέας στις έρευνες έβαζαν όλα τα κρέατα και τα αλλαντικά, τα οποία σαφώς και πρέπει να αποφεύγουμε και γι' αυτό τα αποτελέσματα βγαίναν έτσι. Τα βρέφη, όμως ειδικά χρειάζονται το κόκκινο κρέας για το σίδηρο και την πρωτείνη, κυρίως τα θηλάζοντα.

 

Δες κι αυτό:

http://www.diatrofikoiodigoi.gr/default.aspx?page=home

 

Κι όσο για τους χυμούς, επίσης μας τόνισαν ότι επειδή τα φρούτα έχουν πολύ ζάχαρη, δεν πρέπει να γίνονται χυμός. Οι φυτικές ίνες που προστατεύουν τον οργανισμό από την απορρόφηση της ζάχαρης καταστρέφονται όταν τα κάνουμε χυμό, κι έτσι παίρνουμε μόνο τη ζάχαρη, που ο οργανισμός δεν μπορεί να διαχειριστεί.

 

Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...