Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

18 ΜΗΝΩΝ ΔΕΝ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ-ΔΕΝ ΕΚΤΕΛΕΙ ΕΝΤΟΛΕΣ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΜΟΛΙΣ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΩΣ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΟΣΤΑΡΩ ΣΩΣΤΑ....

ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΩ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΖΗΤΑΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ...

ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ 18 ΜΗΝΩΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΑΚΟΜΑ... ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ. ΜΟΛΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΣΤΑ ΓΟΝΑΤΑ...ΑΝ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΠΟΥ ΣΤΕΚΕΤΑΙ, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΙΣΟΡΡΟΠΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ. ΔΕΝ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑΕΙ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ...ΟΤΑΝ ΤΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ, ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑ-ΑΡΙΣΤΕΡΑ, ΚΑΝΕΙ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΒΗΜΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ...ΣΤΟ ΚΟΡΜΟ ΤΗΣ ΟΤΑΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΨΟΓΑ...ΓΕΝΙΚΑ 17 ΜΗΝΩΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΣΤΟ ΚΑΘΙΣΤΟ, ΟΠΟΤΕ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΤΑΔΙΟ....

ΕΠΙΣΗΣ, ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΤΕΛΕΙ ΕΝΤΟΛΕΣ...ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΑΜΑΚΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΚΑΝΑ ΦΙΛΑΚΙ, ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΟΡΕΞΗ, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ..ΛΕΕΙ ΜΑΜΑ, ΜΠΑΜΠΑ, ΓΙΑΓΙΑ, ΠΙΑΝΕΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΤΑ ΑΚΑΤΑΛΑΒΙΣΤΙΚΑ,

ΑΚΟΥΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ, ΠΑΡΑΤΗΡΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΕΧΕΙ ΖΩΗΡΑΔΑ ΣΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΗΣ, ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ, ΞΕΚΑΡΔΙΖΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΤΙ, ΒΡΙΣΚΕΙ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΑ ΧΩΡΟ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΜΙΛΑΣ, ΣΕ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΜΕΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ, ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΗΣ ΛΕΣ.... ΒΕΒΑΙΑ, ΣΑΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΜΕ ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΣΥΖΥΓΟ ΠΟΥ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΠΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΑΚΙ ΜΟΥ...

Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΖΕΙ, ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΑΘΗΝΑ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΝΑΠΤΥΞΙΟΛΟΓΟ....ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΜΗ ΒΑΛΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑΣ

ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΜΟΛΙΣ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΩΣ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΟΣΤΑΡΩ ΣΩΣΤΑ....

ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΩ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΖΗΤΑΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ...

ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ 18 ΜΗΝΩΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΑΚΟΜΑ... ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ. ΜΟΛΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΣΤΑ ΓΟΝΑΤΑ...ΑΝ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΠΟΥ ΣΤΕΚΕΤΑΙ, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΙΣΟΡΡΟΠΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ. ΔΕΝ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑΕΙ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ...ΟΤΑΝ ΤΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ, ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑ-ΑΡΙΣΤΕΡΑ, ΚΑΝΕΙ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΒΗΜΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ...ΣΤΟ ΚΟΡΜΟ ΤΗΣ ΟΤΑΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΨΟΓΑ...ΓΕΝΙΚΑ 17 ΜΗΝΩΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΣΤΟ ΚΑΘΙΣΤΟ, ΟΠΟΤΕ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΤΑΔΙΟ....

ΕΠΙΣΗΣ, ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΤΕΛΕΙ ΕΝΤΟΛΕΣ...ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΑΜΑΚΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΚΑΝΑ ΦΙΛΑΚΙ, ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΟΡΕΞΗ, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ..ΛΕΕΙ ΜΑΜΑ, ΜΠΑΜΠΑ, ΓΙΑΓΙΑ, ΠΙΑΝΕΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΤΑ ΑΚΑΤΑΛΑΒΙΣΤΙΚΑ,

ΑΚΟΥΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ, ΠΑΡΑΤΗΡΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΕΧΕΙ ΖΩΗΡΑΔΑ ΣΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΗΣ, ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ, ΞΕΚΑΡΔΙΖΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΤΙ, ΒΡΙΣΚΕΙ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΑ ΧΩΡΟ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΜΙΛΑΣ, ΣΕ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΜΕΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ, ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΗΣ ΛΕΣ.... ΒΕΒΑΙΑ, ΣΑΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΜΕ ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΣΥΖΥΓΟ ΠΟΥ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΠΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΑΚΙ ΜΟΥ...

Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΖΕΙ, ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΑΘΗΝΑ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΝΑΠΤΥΞΙΟΛΟΓΟ....ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΜΗ ΒΑΛΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑΣ

ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ;;;;;;;

 

Αν και ακόμη δεν ειμαι μανούλα θα σου έλεγα να κανεις μια επίσκεψη στον αναπτυξιολογο. Καλο θα ήταν για εσένα. Για να ηρεμήσεις ή αν υπάρχει κάτι (εύχομαι ολόψυχα να είναι όλα τέλεια!!!) να το αντιμετωπίσετε.

mHOqp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το παιδι φαινεται να ειναι πισω απο τα συνομηλικα σε αρκετους τομεις. Απορω με την παιδιατρο: με ποια δικαιολογια σε καθησυχαζει; Προσωπικα θα εκλεινα οσο πιο συντομα μπορουσα ραντεβου με αναπτυξιολογο για να δωσει τη γνωμη του και να ξεκινουσε το παιδι παρεμβαση αμεσα. Γιατι να χανετε χρονο; Και τιποτε να μην ειναι, πρεπει να εισαι σιγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Την έχεις πάει σε ωριλά και οφθαλμίατρο;

 

Επίσης, εγώ σίγουρα θα πήγαινα σε αναπτυξιολόγο. Ίσως χρειάζεται εργοθεραπεία για να βελτιωθεί κινητικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηγες σε ορθοπεδικό ; Μπορεί οι αρθρώσεις να ειναι αρκετά χαλαρές για αυτο και ειναι λιγάκι χαλαρή κινητικά - φτιάχνεται με το χρονο αλλα η φυσιοθεραπεία βοηθάει

Για τον αναπτυξιοκογο συμφωνώ με τα κορίτσια αν και ο μεγάλος μου ήταν έτσι αργος αλλα σιγά σιγά αναπτύχθηκε με την ώρα του (αλλα κάναμε έργο θεραπείες λογοθεραπειες κλπ αν μη τι άλλο για να ξέρω εγω πως πρεπει να του μιλάω .... )

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Συμφωνώ με όλα τα κορίτσια. Σύμφωνα με το Centre of Disease Control που έχει τα αναπτυξιακά ορόσημα, πρέπει να ζητήσεις γνώμη ειδικού, αν το παιδί:

 

Doesnʼt point to show things to others

 

Canʼt walk

 

Doesnʼt know what familiar thingsare for

 

Doesnʼt copy others

 

Doesnʼt gain new words

 

Doesnʼt have at least 6 words

 

Doesnʼt notice or mind when acaregiver

 

leaves or returns

 

Loses skills he once had

 

 

 

http://www.cdc.gov/ncbddd/actearly/milestones/milestones-18mo.html?mobile=nocontent

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για το χρόνο σας....

Από ότι καταλαβαίνω η επέμβαση του ειδικού είναι επιτακτική.... Είχα βάλει το όριο των 18 μήνων γιατί ακούω αρκετά παιδιά που περπατάνε και μεγαλύτερα, αλλά προφανώς έφτασε η ώρα.. Είναι αυτό που λέμε "η ελπίδα πεθαίνει τελευταία"... Ακόμα και τώρα ενστικτωδώς νιώθω πως το παιδί μου δεν έχει κάτι, αλλά θα το κάνω..Η παιδίατρος μου συνέστησε τον αναπτυξιολόγο, αλλά κάποιος άλλος μου έχει πει για νευρολόγο.. Τι γνώμη έχετε; Επιπλέον, όποια έχει εμπειρία, θα συνέστηνε δημόσιο νοσοκομείο ή ιδιώτη γιατρό; Αύριο κιόλας θα ξεκινήσω τηλέφωνα και θα ήθελα να ξέρω...Ευχαριστώ για το χρόνο σας....

Link to comment
Share on other sites

Πηγες σε ορθοπεδικό ; Μπορεί οι αρθρώσεις να ειναι αρκετά χαλαρές για αυτο και ειναι λιγάκι χαλαρή κινητικά - φτιάχνεται με το χρονο αλλα η φυσιοθεραπεία βοηθάει

Για τον αναπτυξιοκογο συμφωνώ με τα κορίτσια αν και ο μεγάλος μου ήταν έτσι αργος αλλα σιγά σιγά αναπτύχθηκε με την ώρα του (αλλα κάναμε έργο θεραπείες λογοθεραπειες κλπ αν μη τι άλλο για να ξέρω εγω πως πρεπει να του μιλάω .... )

 

Και εμένα η παιδίατρος μου λέει ότι έχει χαλαρές αρθρώσεις, για αυτό παίρνει το χρόνο της... Όταν λες ότι ο μεγάλος σου ήταν έτσι αργός, βρίσκεις ομοιότητες με την κόρη μου στην ηλικία των 18 μηνών; Και πότε ξεκινήσατε "επέμβαση";;;;:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή αντιλαμβάνομαι ότι σε κρατικο νοσοκομείο τα ραντεβού αργούν, για αυτό αναρωτιέμαι για ιδιώτη γιατρό ή σε παιδιατρική κλινική ΙΑΣΩ ή ΜΗΤΕΤΡΑ;;;; Σαφώς θα πάρω σε ΠΑΙΔΩΝ και σε ΑΤΤΙΚΟΝ που μου είπαν, άπλα θέλω τη γνώμη σας, για να είμαι προετοιμασμένη......:wink:

Link to comment
Share on other sites

kalispera!

 

eixa to idio 8ema me ton mikro, 29 minwn pleon.

 

pigaine se paidonevrologo amesa. 8a se ka8odigisei plirws.

emas mas esteile o paidiatros epeidi 11 minwn den ka8otan.

kaname magnitiki stous 18 mines kai vrikame to provlima pou einai ka8usterisi mielinwsis twn nevrwn kai den einai kati sovaro.

 

kanoume ergo8erapeies edw kai 3 mines kai twra kai physio8erapeies kai i allagh einai megalh.

 

aporw me thn paidiatro sas.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Κάποιες διευκρινίσεις και από μένα, ελπίζω να σε βοηθήσουν. Λοιπόν, άρχισα να το ψάχνω κι εγώ, καθυστερημένα πιστεύω πια, γιατί 9 μηνών ο μπέμπης μας δεν μπορεί να κάτσει. Πήρα τον παιδίατρο που μου είχε πει "σε έναν μήνα θα κάτσει" αλλά αυτό δεν συνέβη. Του λέω ότι δεν κάθεται. Τεσπα, δεν θυμόταν καν ότι είναι αγόρι, την έλεγε κορίτσι, τεσπα. Μου συνέστησε παιδονευρολόγο γνωστό του και έκλεισα ραντεβού για την εβδομάδα αυτή.

Μόνη μου άρχισα να τηλεφωνώ στο Αττικό για παιδονευρολόγο. Μου εξήγησε η κοπέλα εκεί ότι όλα τα ραντεβού (πρωινά-απογευματινά) είναι κλεισμένα και δεν θα βρω. Πρέπει να πάρω ξανά 1η Ιουνίου που θα αρχίσουν πάλι να κλείνουν νέα ραντεβού. Επίσης μου διευκρίνισε ότι ο παιδονευρολόγος είναι για την κινητική ανάπτυξη και ο αναπτυξιολόγος για την νοητική. Επίσης τηλεφώνησα στο 1535 για Παίδων Πεντέλης και Παίδων Αγία Σοφία. Δεν υπάρχουν ραντεβού. Κλείνουν λοιπόν ραντεβού ανά τρίμηνο, απ' ό,τι κατάλαβα. Δεν θα βρεις μες στον Μάιο σε κρατικό νοσοκομείο. Οπότε ο ιδιώτης είναι μονόδρομος κατά τη γνώμη μου.

Έχω αγωνία τι θα μου πει αυτός ο παιδονευρολόγος. Πάντως, δεν μου άρεσε το εξής: όταν τον πήρα τηλέφωνο, μου ξέφυγε και του λέω "Το παιδί δεν είναι καλά, δεν κάθεται". Και μου απάντησε κάπως ειρωνικά θα έλεγα "Σιγά που δεν είναι καλά επειδή δεν κάθεται!". Θέλω να ελπίζω ότι ήθελε να είναι καθησυχαστικός, γιατί δεν επιτρέπεται καθηγητής Πανεπιστημίου να εκφράζεται έτσι, άποψή μου. Συμπέρασμα: Ξεκίνα από παιδονευρολόγο.

Επίσης να επισημάνω ότι γνωστός παιδίατρος από τη Θεσσαλονίκη υποστηρικτής του θηλασμού στον οποίο έστειλα e-mail, μου απάντησε ότι πρέπει να γίνει από κοντά έλεγχος από παιδίατρο και τακτικές φυσιοθεραπείες. Τον ευχαριστώ θερμά για την απάντησή του.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αντιλαμβάνομαι ότι σε κρατικο νοσοκομείο τα ραντεβού αργούν, για αυτό αναρωτιέμαι για ιδιώτη γιατρό ή σε παιδιατρική κλινική ΙΑΣΩ ή ΜΗΤΕΤΡΑ;;;; Σαφώς θα πάρω σε ΠΑΙΔΩΝ και σε ΑΤΤΙΚΟΝ που μου είπαν, άπλα θέλω τη γνώμη σας, για να είμαι προετοιμασμένη......:wink:

 

Προτείνω ανεπιφύλακτα τον κι Σωτήρη Γιουρουκο, ιδιώτη παιδονευρολόγο με ιατρείο στο Μαρούσι. Χρειάστηκα κι εγω πριν 2 χρονια (για άλλο θεμα) και έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις. Υπάρχουν άριστα σχόλια εδώ στο φόρουμ για τον γιατρό εδώ και μου τον είχε συστήσει και Παιδιατρος απο το Παίδων Αγία Σοφια ως τον κορυφαίο στη χώρα!

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Κάποιες διευκρινίσεις και από μένα, ελπίζω να σε βοηθήσουν. Λοιπόν, άρχισα να το ψάχνω κι εγώ, καθυστερημένα πιστεύω πια, γιατί 9 μηνών ο μπέμπης μας δεν μπορεί να κάτσει. Πήρα τον παιδίατρο που μου είχε πει "σε έναν μήνα θα κάτσει" αλλά αυτό δεν συνέβη. Του λέω ότι δεν κάθεται. Τεσπα, δεν θυμόταν καν ότι είναι αγόρι, την έλεγε κορίτσι, τεσπα. Μου συνέστησε παιδονευρολόγο γνωστό του και έκλεισα ραντεβού για την εβδομάδα αυτή.

Μόνη μου άρχισα να τηλεφωνώ στο Αττικό για παιδονευρολόγο. Μου εξήγησε η κοπέλα εκεί ότι όλα τα ραντεβού (πρωινά-απογευματινά) είναι κλεισμένα και δεν θα βρω. Πρέπει να πάρω ξανά 1η Ιουνίου που θα αρχίσουν πάλι να κλείνουν νέα ραντεβού. Επίσης μου διευκρίνισε ότι ο παιδονευρολόγος είναι για την κινητική ανάπτυξη και ο αναπτυξιολόγος για την νοητική. Επίσης τηλεφώνησα στο 1535 για Παίδων Πεντέλης και Παίδων Αγία Σοφία. Δεν υπάρχουν ραντεβού. Κλείνουν λοιπόν ραντεβού ανά τρίμηνο, απ' ό,τι κατάλαβα. Δεν θα βρεις μες στον Μάιο σε κρατικό νοσοκομείο. Οπότε ο ιδιώτης είναι μονόδρομος κατά τη γνώμη μου.

Έχω αγωνία τι θα μου πει αυτός ο παιδονευρολόγος. Πάντως, δεν μου άρεσε το εξής: όταν τον πήρα τηλέφωνο, μου ξέφυγε και του λέω "Το παιδί δεν είναι καλά, δεν κάθεται". Και μου απάντησε κάπως ειρωνικά θα έλεγα "Σιγά που δεν είναι καλά επειδή δεν κάθεται!". Θέλω να ελπίζω ότι ήθελε να είναι καθησυχαστικός, γιατί δεν επιτρέπεται καθηγητής Πανεπιστημίου να εκφράζεται έτσι, άποψή μου. Συμπέρασμα: Ξεκίνα από παιδονευρολόγο.

Επίσης να επισημάνω ότι γνωστός παιδίατρος από τη Θεσσαλονίκη υποστηρικτής του θηλασμού στον οποίο έστειλα e-mail, μου απάντησε ότι πρέπει να γίνει από κοντά έλεγχος από παιδίατρο και τακτικές φυσιοθεραπείες. Τον ευχαριστώ θερμά για την απάντησή του.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία...μου επιβεβαιώνεις αυτό που σκεφτόμουν.

Πάντως εγώ θα σου πω ότι η μαμά μου μου έχει πει ότι έως 9-10 μηνών δεν καθόμουν καν και 12 μηνών περπάτησα!!!!! έτσι απλά.....:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω με την Deena. Απολύτως, όμως.

 

Οι περισσότεροι νευρολογοι εχουν την τάση να λένε "όλα καλά είναι, αλλά για να είμαστε καλυμμένοι, κάντε και μία μαγνητική". Ο Γιουρουκος θα σας στείλει για περαιτέρω έλεγχο μόνο αν είναι πραγματική ανάγκη. Μέχρι πέρσι, η επίσκεψη κόστιζε 100 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα παραπάνω που γράφτηκαν...

 

Αφού λες ότι εργάζεσαι και δεν προλαβαίνεις να ασχοληθείς όταν δεν εργάζεσαι, το μυαλό μου πηγαίνει σε όποιον περνάει τον υπόλοιπο χρόνο με το παιδί. Το παιδί ήταν πάντα ελεύθερο να κινείται στο χώρο; Ή περνουσε η μέρα σε παρκοκρέβατο;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρη ότι δεν υπάρχει πιθανότητα τηλεϊατρικής, για μια αρχική εκτίμηση, είτε δημόσια είτε ιδιωτικά; Για να ταξιδέψεις τώρα, θα έχεις πέραν των εξόδων και της ταλαιπωρίας, το να ξοδέψεις από άδειες, που δεν θα σου περισσεύουν, το πού θα αφήσεις τα άλλα σου παιδιά...

 

Πιθανολογώ ότι ένας γιατρός σε δημόσιο θα μπορούσε να σε παραπέμψει και να μην έχεις τους ίδιους χρόνους αναμονής... Ο γιατρός που σε καθησύχασε είναι σε δημόσιο νοσοκομείο;

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα η παιδίατρος μου λέει ότι έχει χαλαρές αρθρώσεις, για αυτό παίρνει το χρόνο της... Όταν λες ότι ο μεγάλος σου ήταν έτσι αργός, βρίσκεις ομοιότητες με την κόρη μου στην ηλικία των 18 μηνών; Και πότε ξεκινήσατε "επέμβαση";;;;:?

 

Ο μεγάλος δεν εχει πολυ μεγάλο πρόβλημα απλα λιγο χαλαρές αρθρώσεις και περπάτησε στους 14 μηνες.. Αλλα παίζαμε πολυ ποδόσφαιρο μετά να γυμναςουμε τους μυς

Το κοριτσάκι φίλης μου ομως που εχει αυτο που λέμε hypermobility περπάτησε στα 2 και επειδή δεν την γυμνάζει πολυ και ειναι συνεχεια ατο καρότσι ειναι ακομα λιγάκι αργό

Γνώμη μου ορθοπεδικό και φυσιο βοηθάνε παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

pragmati o giouroukos eksantlei ola ta endexomena prin talaipwrhsei ta paidia me alles eksetaseis.

einai autos pou efere thn paidonevrologia sthn ellada. o dikos mou o nevrologos pou me parakolou8ei gia pollaplh sklurhnsh mou eipe oti afou ton mario ton p[arakolou8ei o giouroukos den uparxei kati na fovomaste.

 

kai twra 100 einai h episkepsi.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μέσα στο φόρουμ διάβασα για τον Γιουρούκο και ήθελα να πάω σε αυτόν, αλλά ο παιδίατρος μου συνέστησε άλλον φίλο του. Οψόμεθα. Θα πάρω σήμερα και στον Γιουρούκο να δω πότε κλείνουν ραντεβού. Δέχεται Δευτέρα- Τετάρτη -Πέμπτη, απ' ό,τι έλεγε στον τηλεφωνητή. Καλά λόγια μες στο φόρουμ διάβασα και για τον Δαμιανό στην Πεντέλη και από φίλο μας που πάει τα δυο του παιδάκια. Είναι παιδίατρος-παιδονευρολόγος.

Annalou, το ότι είσαι Κυκλάδες λειτουργεί αποτρεπτικά στο να ταξιδέψεις, αλλά πιστεύω ότι πρέπει να το κάνεις. Ίσα-ίσα, καλύτερα καλοκαίρι που υπάρχουν και τα "γρήγορα". Έχω δουλέψει Κυκλάδες και ξέρω τις δυσκολίες. Αν σας βόλευε το Ηράκλειο, θα ήταν μια λύση (αν υπάρχει εκεί τέτοια ειδικότητα).

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά κάθε φορά που σκέφτομαι τον κο Γιουρούκο μου έρχονται δάκρυα στα μάτια, γιατί δεν μπορώ να ξεχάσω την αίσθηση ανακούφισης που αισθάνθηκα στο ιατρείο του, όχι μόνο γιατί τελικά δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα στον μικρό μου, αλλά γιατί ένιωσα την αίσθηση βεβαιότητας ότι ο άνθρωπος ξέρει τί λέει και δεν θεωρούσε περιττό να μου εξηγήσει τα πάντα επειδή δεν είμαι γιατρός.

 

Χαρακτηριστικό είναι ότι ο παιδίατρός μου, ο οποίος είχε εντοπίσει αρχικά το "πρόβλημα" και μου είχε συστήσει να το ψάξω πιο εξειδικευμένα, όταν, στην επόμενη επίσκεψη, είδε μέσα στο βιβλιάριο την καρτέλα της εξέτασης από τον Γιουρούκο μου είπε : "Πήγατε στον Γιουρούκο? Εντάξει τότε, όλα καλά!".

Link to comment
Share on other sites

Με καθησυχάζετε για τον γιατρό γιατί αυτό που με φοβίζει είναι η άσκοπη ταλαιπωρία του παιδιού..... Σε λίγες μέρες γυρίζει ο άντρας μου οπότε θα κάνουμε το ταξίδι μας στην Αθήνα....

Το παιδί γενικά από τότε που κάθεται είναι κάτω στο χαλί, δεν περιορίζεται δηλαδή...

Πιθανότητα τηλεϊατρικής δεν παίζει!!!! Εδω στο Κέντρο Υγείας δεν υπάρχει καν παιδίατρος!!!Πράγματι είμαστε τυχεροί που υπάρχουν και 3-4 παιδίατροι εκτός.... Καλά και εννοείται ότι δεν συζητάμε καν για ειδικότητες....

Να ρωτήσω όμως και κάτι άλλο; ο κ. Γιουρούκος είναι παιδονευρολόγος και καλύπτει τον τομέα της κίνησης απο ότι έχω καταλάβει.... Για το θέμα αντίληψης, μου είπαν ότι χρειάζεται αναπτυξιολόγος.... Ο κ. Γιουρούκος θα με καλύψει και στον τομέα αυτό..... Υποθέτω ναι, λόγω της εμπειρίας του....

Link to comment
Share on other sites

Με καθησυχάζετε για τον γιατρό γιατί αυτό που με φοβίζει είναι η άσκοπη ταλαιπωρία του παιδιού..... Σε λίγες μέρες γυρίζει ο άντρας μου οπότε θα κάνουμε το ταξίδι μας στην Αθήνα....

Το παιδί γενικά από τότε που κάθεται είναι κάτω στο χαλί, δεν περιορίζεται δηλαδή...

Πιθανότητα τηλεϊατρικής δεν παίζει!!!! Εδω στο Κέντρο Υγείας δεν υπάρχει καν παιδίατρος!!!Πράγματι είμαστε τυχεροί που υπάρχουν και 3-4 παιδίατροι εκτός.... Καλά και εννοείται ότι δεν συζητάμε καν για ειδικότητες....

Να ρωτήσω όμως και κάτι άλλο; ο κ. Γιουρούκος είναι παιδονευρολόγος και καλύπτει τον τομέα της κίνησης απο ότι έχω καταλάβει.... Για το θέμα αντίληψης, μου είπαν ότι χρειάζεται αναπτυξιολόγος.... Ο κ. Γιουρούκος θα με καλύψει και στον τομέα αυτό..... Υποθέτω ναι, λόγω της εμπειρίας του....

 

Αν το 'πρόβλημα' ειναι ορθοπεδικό δηλαδή χαλαρές αρθρώσεις η hypermobility κλπ ο παιδονευρολογος δεν μπορεί να κανει τιποτα - εκτός και αν εχει ειδικότητα που αμφιβάλλω! Εγω προσωπικά πρώτα θα πήγαινα σε ορθοπεδικό και μετά σε νευρολόγο η τελωςπάντων αν κατέβεις αθηνα πήγαινε και στους δυο

Το παιδί μπορεί να εχει πιασμενους μυς ο τεντονας μπορεί να χρειάζεται φυσιοθεραπεία, ο νευρολόγος δεν μπορεί να βοηθήσει σε αυτή την περίπτωση

 

Αντίθετα για την αντίληψη καλο ειναι να μιλήσεις στον παιδονευρολογο να δει αν υπάρχει κατι που το περιορίζει (το βλέπουν πως κινεί τα ματια πως παίζει κλπ... Μπορεί να κανει τεστ να δει αν το παιδί ακούει καλα η αν κατι νεύρα πιςω απο το αυτο έχουν πειραχτεί..) και μετά πας σε αναπτύξιολογο

Δηλαδή μιας και πας σε αυτόν τον νευρολόγο μίλησε του και για την αντίληψη του παιδιού ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...