Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ψυχολογικη-λεκτικη βια


Recommended Posts

γεια σας, με λενε Δεσποινα ειμαι παντρεμενη 14 χρονια με δυο κορες 9 ετων η πρωτη και 6 η δευτερη,

το προβλημα μου πιστευω οτι ειναι αρκετα σοβαρο οσον αφορα ψυχολογικη και λεκτικη βια απο τον αντρα μου και ως προς εμενα

και ως προς τα παιδια

 

να σας πληροφορησω επισης οτι ειμαι μονη μου, δεν εχω κανεναν γνωστο ή φιλη για να μιλησω για το θεμα αυτο καθως ο αντρας μου

σταδιακα εχει καταφερει να μας απομονωσει απο ολους και φυσικα το προβλημα συμφωνα με τα λεγομενα του αντρα μου το ειχαν παντα

οι αλλοι, ολοι ειναι αχρηστοι και ηλιθιοι , αυτος ειναι ο μαναδικος που δεν κανει ποτε λαθη στις σχεσεις του με τους υπολοιπους,

ακομη και με τους συγγενεις μου εγω δεν ειχα καθολου λογο στις αποφασεις του, αλλα δεν θα χαλουσα τον γαμο μου για να υποστηριξω

τους συγγενεις μου...

 

ο αντρας μου ειναι εκπαιδευτικος στην ιδιωτικη εκπαιδευση, με αρκετα καλη οικονομικη κατασταση , εγω παντα στο σπιτι,

παντα διπλα του σε ολες τις στιγμες καλες και κακες, δεν τον εχω αφησει ποτε μονο του π.χ να παω για καφε

 

οι γονεις μου ειναι ηλικιωμενοι με ΄παλιες' αντιληψεις, η γυναικα πρεπει να κανει τα παντα και να ανεχτει τα παντα για να

μην χαλασει τον γαμο της...

 

το εντονο και καθημερινο προβλημα αρχισε πριν απο τρια χρονια αγνωστο για ποιο λογο, ακομη προσπαθω να βρω τον λογο, επιστρεφοντας απο σουπερ μαρκετ

αρχισε για ενα δεκαλεπτο περιπου μεσα στο αυτοκινητο μπροστα στα παιδια να με διαολοστελνει και να λεει, αναρωτιεται γιατι με παντρευτηκε

και εκατσε και εκανε και παιδια μαζι μου

 

δεν εδωσα σημασια, ειπα νευρα ειναι θα περασουν...απο εκεινη την μερα και μετα οι χαρακτηρισμοι εις βαρος μου εγιναν καθημερινη

κατασταση,

ειμαι ηλιθια, αχρηστη , ζωο , μου αξιζει να παω στο διαολο , ειμαι αχρηστη μητερα, πως τα καταφερα και κληρονομησαν τα παιδια

ολα τα σκ@τα και τις μαλακιες του χαρακτηρα μου και πολλα αλλα, μπροστα στα παιδια ολα αυτα , δεν υπαρχει λογος να κρυβομαστε

μεσα στην οικογενεια μας,σωστα?!

 

επισης οι χαρακτηρισμοι του στα παιδια οι ιδιοι, ειναι ηλιθια, αχρηστα, ζωα, η φραση αι στο διαολο σχεδον καθημερινη

και τους απευθυνε και την ερωτηση πως τα καταφερατε και κληρονομισατε ολες τις μαλ@κιες του χαρακτηρα της μανας σας, υπηρχαν

βεβαια και οι στιγμες που επαιζε με τα παιδια

 

επισης με την εναρξη αυτης της καταστασης μου απαγορεψε να πηγαινω μονη μου σουπερ μαρκετ, το οποιο ηταν και το μοναδικο

που μπορουσα να κανω χωρις να ημαστε μαζι, με την προφαση οτι ψωνιζω βλακειες και οτι πρεπει να βγαινουμε ολοι μαζι σαν

οικογενεια

 

μετα απο εξι μηνες περιπου ειπα δεν παει αλλο και αποφασισα να μιλησω στην μαμα μου για να παμε μαζι σε δικηγορο, τι το ηθελα

και δεν πηγα κατευθειαν μονη μου???? δυστυχως ηθελα ενα στηριγμα σε αυτη την διαδικασια και δυστυχως η μαμα μου δεν με στηριξε

 

της λεω μαμα μας βριζει, μου λεει ε τι να κανουμε , μαμα της λεω βριζει και τα παιδια, μην κανεις τιποτα μου λεει, μαμα

της λεω διαολοστελνει τα παιδια και μου λεει μην κανεις τιποτα, θα βγει το διαζυγιο εις βαρος σου , θα χασεις τα παιδια,

τα παιδια θελουν και τους δυο γονεις για να μεγαλωσουν σωστα και αυτα που λεει κανε οτι δεν τα ακους...

 

 

απο ολα αυτα αυτο που συγκρατησα, παρολο που εβλεπα οτι δεν ισχυει υπο αυτες τις συνθηκες ηταν οτι τα παιδια θελουν και τους

δυο γονεις για να μεγαλωσουν σωστα, γι'αυτη την φραση εκανα υπομονη και με διελυσε ψυχολογικα

 

η μικρη εχει προβλημα λεκτικο, ειπα στον αντρα μου να παμε σε λογοθεραπευτη, ανενδοτος, υποστηριζε οτι το προβλημα δεν θα το

λυσει η λογοθεραπεια , του λεω παμε για ενα μηνα να δοκιμασουμε και μου λεει εισαι αχρηστη μητερα που δεν μπορεις να καταλαβεις

οτι το προβλημα δεν εχει να κανει με λογοθεραπεια και οτι το μονο που κανουν οι λογοθεραπευτες ειναι να τρωνε τα λεφτα των γονιων

 

ειναι απο τους ανθρωπους που υποστηριζει οτι ξερει τα παντα, γνωριζει παρα πολυ καλα τι θελουν και τι χρειαζονται τα παιδια,

ειναι ο πολυ καλος διαπαιδαγωγος και απαξιωνει ολους τους ανθρωπους και ολα τα επαγγελματα

 

συνεχιζω... αφοτου μιλησα με την μαμα μου, πριν απο δυομιση χρονια, η κατασταση διαμορφωθηκε ως εξης και ετσι ειναι μεχρι σημερα :

 

εχω το δικαιωμα να πω την γνωμη μου και κανουμε 'συζητησεις', αλλα η γνωμη μου πρεπει παντα να ειναι συμφωνη με

την δικια του, αρα μπαινω στην διαδικασια πολλες φορες να σκεφτομαι τι θα ηθελε να ακουσει, τι σκεφτεται αυτος για να του

απαντησω, διαφορετικα ειμαι αχρηστη μητερα και το μονο που θα καταφερω αν συνεχισω ετσι ειναι να μεγαλωσω τα παιδια και να

τα κανω π@@τανες σαν εμενα

 

εχω ακουσει και απειλη οτι αν τα κανω π@@τανες σαν εμενα θα με σκοτωσει

 

νευριαζει με το παραμικρο και με'μενα και με τα παιδια και πρεπει ολοι να συμπεριφερομαστε με τροπο που δεν θα νευριασουμε

τον μπαμπα, πολλες φορες ξεθαβει οτιδηποτε απο το παρελθον μονο και μονο για να βρισει

 

ειμαι ενα τιποτα, θα εφευγε αλλα δεν το κανει για να μην μεγαλωσουν τα παιδια σε ιδρυματα,

τρεμει μην φυγει (παθει κατι και πεθανει, το χρησιμοποιει αρκετα συχνα αυτο) τι θα απογινουν τα παιδια,

οταν φυγει (πεθανει) θα γελαει βλεποντας τρεις ηλιθιες αχρηστες και ζωα να προσπαθουν να επιβιωσουν μονες τους,

με ρωταει αν φυγει ( πεθανει) αν θα σταθω διπλα στα παιδια ή αν θα τις παρατησω,

αν φυγει δεν θα μου δωσει διαζυγιο οπως επισης αν τον εξοργισω και τον φτασω σε σημειο να φυγει να κατσω μετα και να εξηγησω

στα παιδια τι μ@λ@κιες εκανα και εφυγε ο πατερας τους,

αν του πω να φυγει θα χρειαστει ενα μηνα για να βρει σπιτι και θα ειναι μαζι μας ...

 

επισης ο πιο καλυτερος τροπος για να διαπαιδαγωγηθουν τα παιδια ειναι το ξυλο και η πιεση ( φωνες κραυγες) και επειδη εγω δεν το

κανω ειμαι αχρηστη μητερα ενω αυτον θα τον σεβονται και εμενα δεν θα μου δινουν σημασια

 

επισης αν συνεχισω να ειμαι αχρηστη μητερα μου αξιζει οταν μεγαλωσουν τα παιδια να με πεταξουν σε ενα σπιτακι και να με

παρατησουν να πεθανω μονη μου

 

επισης η καθημερινοτητα μας περιλαμβανει φρασεις στα παιδια: μην ακουτε την μανα σας, η μανα σας δεν ξερει τι λεει, γιατι η μανα σας

λεει ολο μ@λ@κιες?

 

οταν με ρωτανε κατι τα παιδια και η απαντηση μου ειναι ναι ή οχι, θα πεταχτει να πει ακριβως το αντιθετο και φυσικα την φραση μην ακουτε

την μανα σας ...

 

οταν βριζει τα παιδια, μου μιλαει εμενα ηρεμα , οταν βριζει εμενα παιρνει αγκαλια τα παιδια και παιζει μαζι τους...

 

και πολλα πολλα ακομη... και κουραστηκα

 

τι με κρατησε μεχρι τωρα: η φραση της μαμας μου , η οποια δεν ξαναασχοληθηκε ουτε καν να ρωτησει, οτι ΄τα παιδια πρεπει

να μεγαλωσουν και με τους δυο γονεις για να μεγαλωσουν σωστα΄ , οι λιγες στιγμες που παιζει με τα παιδια και τα παιδια δειχνουν χαρουμενα

με το παιχνιδι και φοβαμαι παρα πολυ τα νευρα του, το πως θα ξεσπασει, συμπεριφερθει, αν του πω να φυγει

 

κουραστηκα ομως απο αυτην την κατασταση, ψυχολογικα δεν νοιωθω καλα και εχω φτασει πολλες φορες στο σημειο να του πω να φυγει αλλα...

δεν εχω αποδειξεις για ολο αυτο εκτος απο τα παιδια που ζουν αυτην την κατασταση

 

και εχω τις εξης απλες ερωτησεις :

πως την αποδεικνυω ολη αυτην την κατασταση στο δικαστηριο ? ή δεν χρειαζεται να αποδειξω κατι?

 

ποτε να μιλησω στα παιδια οτι αυτο που κανει ο μπαμπας δεν ειναι σωστο και οτι θα πρεπει να φυγει ,

πριν να του πω να φυγει ή μετα?

 

το σπιτι που μενουμε ειναι δικο μου, σε περιπτωση που εφαρμοσει το οτι θα μεινει ενα μηνα μαζι μας, πως μπορω να τον ΄βγαλω΄ πιο συντομα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα κρατήσω κι εγώ αυτή την φράση

΄τα παιδια πρεπει

να μεγαλωσουν και με τους δυο γονεις για να μεγαλωσουν σωστα΄

 

και ρωτάω ''τα παιδιά μεγαλώνουν σωστά ζώντας καθημερινά αυτή την κατάσταση?''

Μίλα με δικηγόρο , με όποιον μπορεί να βοηθήσει και φρόντισε να ζήσουν τα παιδιά σου ήρεμα από εδώ και πέρα.Γιατί , σίγουρα αργότερα θα σε κατηγορήσουν και λυπάμαι που το λέω ,αλλά θα έχουν δίκιο !!!!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

nicol εχεις δικιο, καπου το αναφερω, αναρωτιεμαι και εγω στο μηνυμα μου αν ειναι σωστο να μεγαλωσουν τα παιδια σε αυτες τις συνθηκες, ειμαι σιγουρη οτι δεν ειναι σωστο αλλα οταν εισαι μονη σου χωρις στηριγμα δυσκολη η κατασταση

 

και ειδικα οταν ο αλλος σε εχει κανει με ολα αυτα να πιστευεις οτι δεν θα καταφερεις να μεγαλωσεις μονη σου τα παιδια...

Link to comment
Share on other sites

nicol εχεις δικιο, καπου το αναφερω, αναρωτιεμαι και εγω στο μηνυμα μου αν ειναι σωστο να μεγαλωσουν τα παιδια σε αυτες τις συνθηκες, ειμαι σιγουρη οτι δεν ειναι σωστο αλλα οταν εισαι μονη σου χωρις στηριγμα δυσκολη η κατασταση

 

και ειδικα οταν ο αλλος σε εχει κανει με ολα αυτα να πιστευεις οτι δεν θα καταφερεις να μεγαλωσεις μονη σου τα παιδια...

 

Κι όμως θα τα καταφέρεις !!!!!!!!!!! Μακάρι κι εμένα η μάνα μου να μας είχε πάρει να φύγουμε νωρίτερα , κι όχι μετα από 23 χρόνια (και δεν ήταν τόσο χάλια) !!!!!!!Σίγουρα θα είχαμε ζήσει όλοι καλύτερα.Καταλαβαίνεις , ότι δεν τα λέω τυχαία.

 

Τα παιδιά σου περνάνε το ίδιο φριχτά με σένα....δεν λέω ότι είναι εύκολο , αλλά όταν μεγαλώσουν θα σε ευγνωμονούν που γλύτωσαν !!!!!!!!!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου και απο μενα!

Ειμαι μικρη και θα σου μιλήσω σαν παιδι που έζησε παρόμοια...!

Ειναι πολυ καλο που ενδιαφέρεσαι για την δυσλεξία που εχει η μικρη ή οτι ακριβως εχει και θα την βοηθήσει πολυ αυτο που σκέφτηκες να κανεις και αυτο δειχνει πως αγαπας τα παιδια σου και εισαι διπλα τους!

Όσον αφορά το αν πρεπει να μεγαλώνουν και με τον πατερα ειδικα η μεγαλύτερη σου κορη θα καταλάβει για ποιο λόγο θα γίνουν ολα αυτα και με την σειρά της οπως θα μεγαλωνει και η πιο μικρη θα μάθει!

Ειναι απαράδεκτο αυτο απο μέρους του και σκέφτομαι διάφορα που μπορει να συμβαίνουν αλλα αυτα μην σε απασχολούν!

Συμβουλεψου κρυφα εναν καλο δικηγόρο για να εχεις τον νομο με το μέρος σου και κανε οτι πίστευεις και νιωθεις πως ειναι το καλυτερο!!! Και να εισαι διπλα στα παιδια σου!!!!

Αν αποφασίσεις να τελειωσεις τον γαμο σου καντο με σύντομες οσο γινεται διαδικασίες και συνέχισε την ζωη σου με κατι που θα σου αξίζει! Με ενδιαφέροντα που θα σε κανουν χαρούμενη!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να δείξεις δυνατή και μην αφήσεις κανέναν να σου πει τι θα κανεις ουτε και τους γονεις σου εάν δεν καταλαβαίνουν!

Άκου έκει να σε βρίζει, την μητέρα τον παιδιών του !;!;!;!

Ψηλα το κεφάλι !!!!

ακομη και να βαρέθηκε τον γαμο δεν μπορει να σας μιλάει ετςι!

Ουτε στην χειρότερη γυναικα (σε χαρακτήρα) στον κοσμο δεν αξίζει να μιλάει κανεις για το εάν ειναι καλη μητέρα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να απευθυνθεις σε δικηγόρο και να ζητησεις διαζύγιο το συντομότερο δυνατόν. Δεν πρέπει να ανεχεσαι τέτοια συμπεριφορά από κανέναν ποσω μάλλον από τον άντρα σου. Είναι ότι χειρότερο για τα παιδιά να μεγαλώνουν σε τέτοιο δυσλειτουργικο περιβάλλον και να ακουν προσβολές.

Link to comment
Share on other sites

"το εντονο και καθημερινο προβλημα αρχισε πριν απο τρια χρονια αγνωστο για ποιο λογο, ακομη προσπαθω να βρω τον λογο, επιστρεφοντας απο σουπερ μαρκετ

αρχισε για ενα δεκαλεπτο περιπου μεσα στο αυτοκινητο μπροστα στα παιδια να με διαολοστελνει και να λεει, αναρωτιεται γιατι με παντρευτηκε

και εκατσε και εκανε και παιδια μαζι μου"

 

Πριν δεν είχατε πρόβλημα? Η είχες και πριν δείγματα αλλά επειδή δεν ήταν συχνά τα προσπερνούσες? Τον έχεις ρωτήσει ποτέ τι μπορεί να πυροδότησε αυτή την συμπεριφορά?

 

Οι δικοί του τι άνθρωποι είναι? Τον γάμο σας τον υποστηρίζουν ή τον άντρα σου τον στρέφουν εναντίον σου? Νομίζεις πως τα αδικαιολόγητα - όπως και νά' χει νεύρα του - μπορεί να προέρχονται απο την συμπεριφορά των γονιών του?

 

Εν πάση περιπτώση αν είσαι αποφασισμένη να χωρίσεις θα πρέπει να απευθυνθείς σε έναν δικηγόρο να σε κατατοπίσει για την νομική πλευρά του ζητήματος. Εφόσον το σπίτι είναι δικό σου είσαι τυχερή γιατί δεν μπορεί να σε πετάξει έξω. Επίσης δεν είναι στο χέρι του να μην σου δώσει διαζύγιο, νομίζω ότι αν έστω κι ένας απο τους δύο θέλει να χωρίσει το διαζύγιο βγαίνει αυτόματα μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

οι γονεις του εχουν πεθανει , η μαμα του πριν απο 10 χρονια, ο μπαμπας του πριν απο 6 χρονια

με τους συγγενεις του εχει κοψει καθε επαφη πριν να γνωριστουμε, δηλαδη πανω απο 16 χρονια

 

οσον αφορα το αν ειχαμε προβλημα πριν, δεν υπηρχαν τα νευρα και οι βρισιες καθολου,

 

αυτο που υπηρχε ηταν το οτι σε θεματα που αφορουσαν τις σχεσεις μας με αλλους ηταν απολυτος σε αυτο που ελεγε και σε αυτο που αποφασιζε , πχ φιλοι, αν αποφασιζε να ξεκοψει απο καποιον φιλο του δεν δεχοταν κουβεντα στο μηπως ειναι λαθος ο ιδιος και οχι ο φιλος του, παντα ηταν λαθος ο φιλος του

 

γενικα οποιος δεν συμφωνει μαζι του ειναι λαθος

 

τι μπορει να πυροδοτησε αυτην την συμπεριφορα: μου το υπενθυμιζει ο ιδιος χωρις να χρειαστει να τον ρωτησω

 

σκεφτομαι συνεχεια μαλακιες, κανω συνεχεια μαλακιες και γι'αυτο μου αξιζει που με βριζει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θυμαμαι μια φορα μονολογουσε και ελεγε οτι δεν παω καλα που τον κατηγορω οτι με βριζει και γελουσε ειρωνικα και μετα απο λιγες μερες βρηκε παλι μια προφαση και αφου με εβρισε μου ειπε το εξης: και μετα αναρωτιεσαι γιατι σε βριζω , αφου συνεχεια κανεις και λες βλακειες , να γιατι σε βριζω

 

( το κανω και λεω βλακειες αφορα οποιοδηποτε θεμα για το οποιο δεν συμφωνω μαζι του)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν φορες που με φωναζουν τα παιδια για κατι που χρειαζονται, π.χ νερο και επειδη δεν τους απανταω αμεσως μου λεει : καλα ρε σε θελουν τα παιδια και τα γραφεις?

 

και αλλες φορες που με φωναζουν για κατι που χρειαζονται και παω αμεσως να δω τι θελουν και λεει : ναι ρε τρεχα, μην παθουν τιποτα τα παιδια αν περιμενουν λιγο

Link to comment
Share on other sites

Είστε παντρεμένοι 14 χρόνια

και τα τελευταία τρία χρόνια ανακάλυψε πως είσαι παντελώς άχρηστη και κάνεις μ@λ@κίες

τα τελευταία τρία χρόνια τού' ρθε αυτό? τα προηγούμενα 11 χρόνια δηλαδή τον κάλυπτες σαν άτομο και ξαφνικά σταμάτησες να τον καλύπτεις?

 

Λες πως δεν δέχεται διαφορετική άποψη απο τη δικιά του. Όλα αυτά τα χρόνια σε αυτά που συζητάγατε σαν ζευγάρι εσύ συμφωνούσες μαζί του γιατί είχες καταλάβει πως δεν έχει νόημα να εκφέρεις διαφορετική άποψη? Μήπως τα τελευταία 3 χρόνια έχεις αρχίσει και διαφωνείς και ανακάλυψε πως έχεις δικιά σου άποψη επι των θεμάτων?

 

Γιατί μου φαίνεται λίγο παράξενο, συγνώμη κιόλας, να είσαστε 11 χρόνια καλά και να έχει πάθει τέτοια μετάλλαξη τα τελευταία 3. Στα παιδιά πως φέρονταν πριν? Το ίδιο με τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πυροδότησε κάτι την συμπεριφορά, έτσι ήταν πάντα. Απλά όταν ξέκοψε όλους τους φίλους και συγγενείς με τους οποίους δεν είχε 100% ταύτιση απόψεων, ήρθε η σειρά σου.

 

Ο άνθρωπος έχει νεύρα και κάπου πρέπει να τα ξεσπάει. Εσύ είσαι διαθέσιμη. Τόσο απλά.

Link to comment
Share on other sites

tzoutzouka

 

κοιτα ο αντρας μου ειναι απιστευτα απαισιοδοξος σε ολα τα θεματα, σε ολα ομως, θα σας πω περιστατικο με εγκυμοσυνη, στην διαρκεια της εγκυμοσυνης , 9 μηνες, αυτο που ελεγε ηταν μην ενθουσιαζεσαι και μην δενεσαι παρα πολυ γιατι κατι μπορει να παει στραβα, πηγαιναμε να κανω υπερηχο και αντι να χαιρομαστε που θα δουμε το μωρακι κοιτουσαμε τι παει στραβα...

 

εγω ειμαι απιστευτα αισιοδοξη , ακομη και κατι που δειχνει οτι δεν θα παει καλα, συνεχιζω να λεω οτι θα παει καλα

 

επισης ειμαι πιο καθημερινος, απλος ανθρωπος, που θα προσπαθησω στην πραξη να βρω λυσεις, ο αντρας μου ειναι πιο θεωρητικος...

 

ημουν και ειμαι πιο σωστη απο αυτον σε αρκετα θεματα και ισως αυτο δεν το δεχτηκε ποτε και το εβγαλε με αυτο τον τροπο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν πυροδότησε κάτι την συμπεριφορά, έτσι ήταν πάντα. Απλά όταν ξέκοψε όλους τους φίλους και συγγενείς με τους οποίους δεν είχε 100% ταύτιση απόψεων, ήρθε η σειρά σου.

 

Ο άνθρωπος έχει νεύρα και κάπου πρέπει να τα ξεσπάει. Εσύ είσαι διαθέσιμη. Τόσο απλά.

 

 

σωστο... ειχε νευρα με τους φιλους του , δεν τα εξεφραζε μπροστα τους αλλα οποτε μιλουσε-μιλουσαμε για τους φιλους του ειχε 'νευρικη' διαθεση

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με οσα λενε και τα κορίτσια...

Αλλα μακάρι ο λόγος να ηταν μια άλλη γυναικα!

Συνήθως οι αντρες ετςι γίνονται οταν απατούν την συζηγο τους.

Αλλα δεν νομίζω να ειναι κατι τέτοιο, απο παντα αυτο που περιγράψεις ειναι άσχημο.

Οι φίλοι σε κανουν ψυχολόγικα σταθερο και χαρούμενο!

Ακούγεται περιεργο αυτο που λέω αλλα ειναι πολυ χειρότερο να ειναι για άλλους ψυχολογικους του λογους ετςι και θα ειναι δυςκολο και για εσενα δυστυχώς !

Και αυτο που σε μειώνει συνέχεια το κανει επιτηδες γλυκια μου!

Και απορώ γιατι ειπες πως ειναι εκπαιδευτικός ...

Να προσέχεις ...

Και θα πρότεινα επίσης να μιλήσεις σε μια "οργάνωση" ξερω γω σαν την "κακοποιημένων γυναικών" γιατι ειναι σοβαρο οτι γινεται!

 

 

Link to comment
Share on other sites

ημουν και ειμαι πιο σωστη απο αυτον σε αρκετα θεματα και ισως αυτο δεν το δεχτηκε ποτε και το εβγαλε με αυτο τον τροπο

Τα περισσότερα ζευγάρια έτσι είναι. Ο ένας πιο απαισιόδοξος, ο άλλος πιο αισιόδοξος. Ο ένας πιο έτσι, ο άλλος πιο αλλιώς. Σπάνια υπάρχει πλήρης ταύτιση. Αυτό δεν είναι λόγος για να κακοποιεί ο ένας τον άλλο...

Link to comment
Share on other sites

xristinaki91

 

μακαρι να υπηρχε αλλη γυναικα, θα ηταν και πιο ευκολο να αντιμετωπιστει το προβλημα, με χειροπιαστες αποδειξεις , δεν υπαρχει αλλη γυναικα ομως , ειναι πολυ σιγουρο αυτο

 

το οτι ειναι εκπαιδευτικος το ανεφερα για να μην αναλωθουμε στην πορεια της συζητησης με το τι δουλεια κανει και επισης για να δωσω εμφαση στο οτι ολο αυτο συμβαινει απο εναν εκπαιδευτικο...

 

ναι οσον αφορα την οργανωση κακοποιημενων γυναικων, το εχω υποψιν μου και σκεφτομαι την γενικη γραμματεια ισοτητας των φυλων, να απευθυνθω σε αυτους

πρεπει να ξεπερασω ενα εμποδιο ομως, το εμποδιο του οτι δεν μπορω να βρω δικαιολογια για να λειψω απο το σπιτι

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς, ότι δεν σε αφήνει να βγεις απο το σπίτι?

 

Στους δικούς σου δεν μπορείς να πεις ότι πηγαίνεις? Η ότι θες να περπατήσεις? Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο σε οργανωση κακοποιημενων γυναικων και αυτοί θα σε οδηγήσουν πως να το χειριστείς.

Link to comment
Share on other sites

Μενεις σε μεγαλη πολη;

Παρε τηλ εκει που λες και θα σε βοηθήσουν ειναι ειδικοί!

Αλλα μην το αφήσεις κρυφό γιατι το οτι το "ακούσαμε" εμεις παραμένει κρυφό!

Και θα σου ξανα πω να εισαι δυνατή και να τον αντιμετωπίσεις σε οτι σου πει δειξε οτι άλλαξες!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανατρίχιασα με την κατάσταση που περιγράφεις και σίγουρα δεν είναι αυτό κατάλληλο περιβάλλον για να μεγαλώνουν τα παιδιά... Οπότε τα παιδιά δεν χρειάζονται και τους 2 γονείς για να μεγαλώσουν σωστά. Χρειάζονται αγάπη και ένα ήρεμο περιβάλλον για να μεγαλώσουν σωστά. Πάρε συμβουλές από δικηγόρο χωρίς να πεις τίποτα σε κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ξεπερασω ενα εμποδιο ομως, το εμποδιο του οτι δεν μπορω να βρω δικαιολογια για να λειψω απο το σπιτι

Δεν χρειάζεσαι δικαιολογία για να λείψεις από το σπίτι. Το ότι πρέπει να βρεις δικαιολογία για να λείψεις από το σπίτι αποδεικνύει ότι θα έπρεπε να τον είχες διώξει προ πολλού.

 

Αλλά αν χρειάζεσαι δικαιολογία, δεν μπορείς να πεις ότι πας στο γυναικολόγο; Τι θα κάνει, θα έρθει μαζί, και θα πάρετε και τα παιδιά;

 

Αλλά γιατί να λείψεις από το σπίτι; Δεν μπορείς να μιλήσεις με δικηγόρο ή με κέντρο κακοποίησης γυναικών από το τηλέφωνο;

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ξεπερασω ενα εμποδιο ομως, το εμποδιο του οτι δεν μπορω να βρω δικαιολογια για να λειψω απο το σπιτι

 

Κακώς παίρνεις την άδειά του για να βγεις από το σπίτι. Τα πρωινά που είναι στη δουλειά δηλαδή εσύ κάθεσαι μέσα στο σπίτι;

Link to comment
Share on other sites

tzoutzouka

 

οι γονεις μου μενουν ακριβως απο κατω μας, στο ισογειο οι γονεις μου , στον πρωτο οροφο εμεις, δεν ειχα ποτε στενες σχεσεις με του γονεις μου για να αποκτησω τωρα ξαφνικa, ετσι ωστε να εχω την δυνατοτητα να λειψω ενα δυωρο-τριωρο , οσο θα χρειαστω για να επισκεφτω καποιον δικηγορο

 

οσον αφορα το περπατημα το ξεχναμε , θα ανεβασει τονο φωνης και θα πει να περιμενω να παμε ολοι μαζι σαν οικογενεια ή να παμε ολοι μαζι καποια αλλη μερα

 

( εδω πλυντηριο θελω να βαλω, του το λεω και ανεβαζει τονο φωνης να περιμενω να μου δωσει και τα δικα του ρουχα , κατι το οποιο μπορει να γινει μετα απο 5-6 ωρες, οποτε βρει την ορεξη...)

 

τηλεφωνικα θα γινει ολη η προσπαθεια-διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...