Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κανονισμοί λειτουργίας ολοήμερων? Αμροδιότητες?


Recommended Posts

Καλησπέρα πέρα ως πέρα

 

Ξέρει κάποια εκπαιδευτικός να μου απαντήσει στα εξής:

 

- Ποιά είναι η δουλειά ενός δασκάλου που έχει αναλάβει το ολοήμερο?

Είναι η φύλαξη των παιδιών και η βοήθεια στις εργασίες του εφόσον αυτά το ζητήσουν, ή έχει καθήκον να ελέγχει και παρακολουθεί αν αυτά κάνουν τις εργασίες τους ή όχι, ωστε να τους το επισημαίνει και να τα οδηγεί στο να τις κάνουν?

 

-Επιτρέπεται στα παιδιά να κουβαλάνε μαζί τους παιχνίδια, και να παίζουν εκεί? Να κινούνται διάσπαρτα στον χώρο του σχολείου – του ξεκλείδωτου σχολείου?

 

 

 

Η κόρη μου, 6 ετών και κάτι, πάει πρώτη δημοτικού, και είναι στο ολοήμερο. Στην αρχή της χρονιάς, και μέχρι και μετά τα Χριστούγεννα, στο ολοήμερο κυρίως έπαιζε. Όλα τα παιδιά έχουν μαζί τους παιχνίδια. Το θεωρούσα κάτι θετικό, καθώς είχε πολύ χρόνο και το παιχνίδι βοηθούσε όλα τα παιδιά να δεθούν και να γνωριστούν.

 

Με τον καιρό όμως, άρχισε να έχει εργασίες. Φωτοτυπίες. Αντιγραφές. Ο δάσκαλος είναι πολύ χαλαρός, όσες φορές πήγα τα είδα χύμα στους χώρους του σχολείου να παίζουν.

 

Τώρα έρχεται συνέχεια αδιάβαστη. Εμείς γυρνάμε μετά τις 6 στο σπίτι, οπότε πολλές φορές φτάνουμε στο σημείο να μαθαίνουμε ορθογραφία και να κάνουμε φωτοτυπίες στις 9 και στις 10 το βράδυ.

 

Και τώρα δεν ξέρω πώς να μαζέψω αυτό που πρίν επικροτούσα – τι πρέπει να κάνω ώστε να διαβάζει στο ολοήμερο. Με το 6χρονο δεν μπορώ να τα καταφέρω – θέλει να παίξει όπως παίζουν και οι υπόλοιποι, που δεν ξέρω τι κάνουν με τα δικά τους μαθήματα.

 

Οπότε ρωτώ, από τον δάσκαλο τι έχω δικαίωμα και τι μπορώ να περιμένω?

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειδικότερα όπως αναφέρεται στην εγκύκλιο, οι παιδαγωγικές και κοινωνικές επιδιώξεις του ολοήμερου, σύμφωνα με τα παραπάνω, αφορούν:

α) Στον εμπλουτισμό του Αν. Προγράμματος, β) στον επαναπροσδιορισμό των μεθόδων διδασκαλίας και της διδακτικής πράξης, γ) στην ανάπτυξη ουσιαστικής διαπροσωπικής επικοινωνίας, την αποδοχή της ετερότητας μέσα από τη βαθύτερη γνωριμία της κουλτούρας του “άλλου”, δ) στον εμπλουτισμό της γλωσσικής δυνατότητας και την ανάπτυξη της φαντασιακής-συμβολικής ικανότητας των μαθητών, ε) στην ενισχυτική διδακτική παρέμβαση, την παιδαγωγική φροντίδα, την ενίσχυση των μαθησιακών αποτελεσμάτων και την καταπολέμηση της σχολικής αποτυχίας και διαρροής, στ) στην ευαισθητοποίηση και ενεργοποίηση των γονέων και των τοπικών κοινωνιών με στόχο το “άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία”.

 

 

Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B7-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%AE%CE%BC%CE%B5%CF%81%CF%89%CE%BD-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%82-2014-2015#ixzz3ZIXECKRf

Follow us: @alfavita on Twitter | alfavita.gr on Facebook

 

 

Αν έχεις διάθεση, διάβασε το κείμενο που σου παραθέτω, αξίζει κατα τη γνώμη μου :)

 

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=11&cad=rja&uact=8&ved=0CE0QFjAK&url=http%3A%2F%2Fusers.sch.gr%2Fkolovos%2Fergasies_oloimero.htm&ei=3ytJVceTCcHxUrrFgcgJ&usg=AFQjCNFFV4c0yYx3pAvissVjk8IQyxz3Bg

Link to comment
Share on other sites

Ειδικότερα όπως αναφέρεται στην εγκύκλιο, οι παιδαγωγικές και κοινωνικές επιδιώξεις του ολοήμερου, σύμφωνα με τα παραπάνω, αφορούν:

α) Στον εμπλουτισμό του Αν. Προγράμματος, β) στον επαναπροσδιορισμό των μεθόδων διδασκαλίας και της διδακτικής πράξης, γ) στην ανάπτυξη ουσιαστικής διαπροσωπικής επικοινωνίας, την αποδοχή της ετερότητας μέσα από τη βαθύτερη γνωριμία της κουλτούρας του “άλλου”, δ) στον εμπλουτισμό της γλωσσικής δυνατότητας και την ανάπτυξη της φαντασιακής-συμβολικής ικανότητας των μαθητών, ε) στην ενισχυτική διδακτική παρέμβαση, την παιδαγωγική φροντίδα, την ενίσχυση των μαθησιακών αποτελεσμάτων και την καταπολέμηση της σχολικής αποτυχίας και διαρροής, στ) στην ευαισθητοποίηση και ενεργοποίηση των γονέων και των τοπικών κοινωνιών με στόχο το “άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία”.

 

 

Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B7-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%AE%CE%BC%CE%B5%CF%81%CF%89%CE%BD-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%82-2014-2015#ixzz3ZIXECKRf

Follow us: @alfavita on Twitter | alfavita.gr on Facebook

 

 

Στο ολοήμερο-φύλαξη τα παιδιά ετοιμάζουν τα μαθήματα της επόμενης μέρας.Αυτό δεν σημαίνει πως στο σπίτι ο γονιός δεν θα πρέπει να "ελέγξει" αν το παιδί του είναι ετοιμο για την επόμενη.Το καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο για έναν εργαζόμενο να το κάνει, αλλά είναι η πραγματικότητα για να ε ξέρει και ο γονιός την πορεία του παιδιού του.Χρόνο θέλει ίσως η μικρή μιας και είναι πρωτάκι.... :)

 

Υ.Γ Και εννοείται πως ρωτάς τον δάσκαλο του ολοήμερου , αλλά και τον ΚΑΝΟΝΙΚΟ πως να κινηθείς.Από την αρχή της χρονιάς οφείλουμε οι γονείς είτε εργαζόμενοι είτε όχι να επικοινωνούμε με τους δασκάλους των παιδιών μας για την πρόοδο τους και την συμπεριφορά τους γενικότερα.Μόνο με ενημέρωση και συνεργασία συνεχή.

 

 

1. Των 6/θέσιων και άνω Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων

3.1.1. Ωράριο

Πρωινή Ζώνη

Προαιρετική

07:00 - 08:00

Ελάχιστος αριθμός μαθητών: 5

Ο Υπεύθυνος της Πρωινής Ζώνης ορίζεται με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων

Ολοήμερο Πρόγραμμα

12:35 - 13:15 1η ώρα

Ελάχιστος αριθμός μαθητών : 15

13:15 - 13:20 Διάλειμμα

13:20 - 14:00 2η ώρα

14:00 - 14:40 Φαγητό - ξεκούραση χαλάρωση

14:40 - 14:50 Διάλειμμα

14:50 - 15:30 3η ώρα

15:30 - 15:40 Διάλειμμα

15:40 - 16:15 4η ώρα

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Αέλια, θα το διαβάσω τώρα όλο.

 

Ψάχνω απάντηση στο αν είναι υποχρέωση του δασκάλου του ολοήμερου ή όχι να φροντίζει έτσι ωστε το παιδί να κάνει τις εργασίες του.

 

Φυσικά για να το ρωτάω αυτό εδώ, έχω πρόβλημα με το σχολείο, και ξέρω οτι το παιδί δεν διαβάζει, γιατί κάθε βράδυ διαβάζουμε μαζί, όταν είναι ήδη κουρασμένη και νυστάζει, ενώ ο λόγος που την έστελνα στο ολοήμερο, ήταν πρωταρχικά αυτός.

 

Μέχρι τώρα δυστυχώς η εντύπωση μου από το σχολείο είναι γενικά μέτρια ως κακή, δεν υπάρχει η συνεννόηση που αναφέρεις, και αυτό δημιουργεί προβλήματα.

 

και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση :D

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστώ πολύ Αέλια, θα το διαβάσω τώρα όλο.

 

Ψάχνω απάντηση στο αν είναι υποχρέωση του δασκάλου του ολοήμερου ή όχι να φροντίζει έτσι ωστε το παιδί να κάνει τις εργασίες του.

 

Φυσικά για να το ρωτάω αυτό εδώ, έχω πρόβλημα με το σχολείο, και ξέρω οτι το παιδί δεν διαβάζει, γιατί κάθε βράδυ διαβάζουμε μαζί, όταν είναι ήδη κουρασμένη και νυστάζει, ενώ ο λόγος που την έστελνα στο ολοήμερο, ήταν πρωταρχικά αυτός.

 

Μέχρι τώρα δυστυχώς η εντύπωση μου από το σχολείο είναι γενικά μέτρια ως κακή, δεν υπάρχει η συνεννόηση που αναφέρεις, και αυτό δημιουργεί προβλήματα.

 

και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση :D

 

Καλημέρα και εύχομαι να είσαι καλά.Λογικό είναι να αγχώνεσαι γιατί πρώτον είσαι μαμά "πρωτακίου" αν και σε λίγο καιρό το παιδάκι σου θα είναι στην Β'ταξη... :) Εμμένω στο γεγονός ομως πως την λύση αποκλειστικά δεν μπορεί να στη δώσει ο δάσκαλος είτε του κανονονικού προγράμματος,είτε του ολοημέρου.Αυτό όμως που μπορούν να σου προσφέρουν είναι καθοδήγηση, που θέλω να πιστεύω πως την επεδίωξες κι εσύ στην αρχή της χρονιάς...αν όχι ποτέ δεν είναι αργά.Να είσαι σε συνεχή επικοινωνία με τους εκπαιδευτικούς και να θέσεις την καθημερινότητα σου ως εργαζόμενη και τα θέματα της μικρης.Είμαι βέβαιη πως ο δάσκαλος/η δασκάλα του κανονικού προγράμματος θα σου έχει δώσει μια εικόνα πια της μικρής, άλλωστε είμαστε στον Μαϊο..ο εκπαιδευτικός θα ξέρει πια τα δυνατά σημεία και τα αδύναμα του παιδιού...και που ίσως χρειάζεται περισσότερη δουλειά.Ο ρόλος όμως του δασκάλου του ολοημέρου δεν είναι να διαβάζει 15 παιδάκια από διαφορετικές τάξεις.Γιατί μην ξεχνάς στο ολοήμερο βρίσκονται σε μια τάξη πρωτάκια μέχρι και εκτάκια που ετοιμάζουν τα μαθήματα της επομένης.Ο δάσκαλος εκεί απλά καθοδηγεί, δεν είναι εφικτό ΑΛΛΑ και ουτε υποχρέωσή του να "διαβάσει" και να ¨ετοιμάσει" τις σχολικές υποχρεώσεις 15 παιδιών διαφορετικών τάξεων.Επιβλέπει,λύνει απορίες και βοηθάει όσο μπορεί.Και για να μην σε κουράζω άλλο θα το ξαναπώ : να έχεις επικοινωνία (όπως και όλοι μας) με τους δασκάλους του παιδιού σου.Από την βασική δασκάλα/0 εως και την γυμνάστρια, την θεταρολόγο, τον καθηγητή της πληροφορικής, γενικότερα με όλους του εκπαιδευτικούς του παιδιού σου και για να είσαι ενήμερη πως πάει μαθησιακά, αλλά και για την γενικότερη συμπεριφορά.

Καλή σου μέρα και πάλι :)

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Αέλια, θα το διαβάσω τώρα όλο.

 

Ψάχνω απάντηση στο αν είναι υποχρέωση του δασκάλου του ολοήμερου ή όχι να φροντίζει έτσι ωστε το παιδί να κάνει τις εργασίες του.

 

Φυσικά για να το ρωτάω αυτό εδώ, έχω πρόβλημα με το σχολείο, και ξέρω οτι το παιδί δεν διαβάζει, γιατί κάθε βράδυ διαβάζουμε μαζί, όταν είναι ήδη κουρασμένη και νυστάζει, ενώ ο λόγος που την έστελνα στο ολοήμερο, ήταν πρωταρχικά αυτός.

 

Μέχρι τώρα δυστυχώς η εντύπωση μου από το σχολείο είναι γενικά μέτρια ως κακή, δεν υπάρχει η συνεννόηση που αναφέρεις, και αυτό δημιουργεί προβλήματα.

 

και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση :D

 

όταν πάντως εγώ έψαχνα πέρυσι τί θα κάνω με το παιδί μου, στο δημόσιο της περιοχής που ανήκουμε, μου είχαν πει ότι το ολοήμερο είναι σκέτη φύλαξη με 1 δασκάλα για όλα τα παιδιά ή έναν γυμναστή που απλά τα έβγαζε στο προαύλιο με μια μπάλα για ελεύθερο παιχνίδι. η δασκάλα, απλά πρόσεχε να μη φύγει η κατάσταση εκτός ελέγχου και χτυπήσει κάποιο παιδάκι. όποιο παιδάκι ήθελε έκανε τα μαθήματά του και ζητούσε τη βοήθεια της δασκάλας, αλλά ουσιαστικά, επειδή υπήρχε μεγάλη οχλαγωγία και φασαρία στην τάξη και κανένα παιδάκι δεν είχε όρεξη να διαβάσει όταν όλα γύρω παίζανε και γελούσαν. οπότε σκέτη φύλαξη και ταλαιπωρία.

το ίδιο συμβαίνει και σε άλλο δημόσιο που πάει ο ανηψιός μου. οπότε, εμείς προσωπικά, επιλέξαμε ιδιωτικό σχολείο γιατί δεν υπήρχε λόγος να ταλαιπωρείται το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

aelia δυστυχώς it takes two to tango.

 

ο δασκαλος του πρωινού λεει πως ειναι καλή, δεν εχει πρόβλημα.

 

Ο δάσκαλος του ολοημερου δεν εχει θέμα λέει με τα μαθήματα, ολα καλά (προφανώς δεν τον ενοχλεί που δεν τα λύνει, ισως να μην το έχει καν καταλάβει). Εγώ φτάνω σπίτι στις 6 και δεν μπορώ να πηγαίνω σχεδόν ποτέ. Στο τηλέφωνο οι αναφορές είναι ακόμη πιο συνοπτικές, και πάντα καλές. Αλλά το βράδυ το παιδί είναι πάλι αδιάβαστο.

 

Σε άλλη περίπτωση οταν του ειπα του ολοήμερου να κλειδωσει η πορτα, να εχεις ελεγχο ποιος μπαινει και ποιος βγαινει - χύμα το σχολείο -, μου ειπε πες το στην διευθυντρια, η οποία μου είπε πες το στον Γιώργο, συνέχεια του το λέω.

 

Η διευθύντρια, εντελώς γραφική περσόνα, ρώτησε πριν μέρες την κόρη μου και έναν συμμαθητή της, ποιός από τους δύο σας είναι πιό όμορφος? Όταν η κόρη είπε εγώ, ο συμμαθητής της απάντησε: εσύ? εσύ είσαι ότι πιο άσχημο έχω δει ποτέ μου κτλ, και όταν αρπάχτηκαν τα 6χρονα, δεν μπόρεσε να το μαζέψει.

 

Με αυτά και με άλλα, πολλά άλλα, εξίσου χαριτωμένα, είπα να το δω αλλιώς.

 

Σήμερα δεν έχει ολοήμερο λοιπόν. Με στεναχωρεί πολύ, αλλά το βάρος θα το σηκώσει η ίδια. Ήλπιζα να βρω κάτι στην εγκύκλιο, ωστε να χώσω τον σχολικό σύμβουλο στην μέση, αλλά είναι το ίδιο ασαφής όσο οι δάσκαλοι.

 

Μένει λοιπόν ένας μήνας. Θα δει πως είναι να είσαι σπίτι με τους παπούδες. Ελπίζω, αν κρίνω πόσο της αρέσει το ολοήμερο με τις φιλενάδες, να το θυμάται τον Σεπτέμβριο, που θα έχει άλλη μια ευκαιρία, και να την αξιοποιήσει καλύτερα.

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

όταν πάντως εγώ έψαχνα πέρυσι τί θα κάνω με το παιδί μου, στο δημόσιο της περιοχής που ανήκουμε, μου είχαν πει ότι το ολοήμερο είναι σκέτη φύλαξη με 1 δασκάλα για όλα τα παιδιά ή έναν γυμναστή που απλά τα έβγαζε στο προαύλιο με μια μπάλα για ελεύθερο παιχνίδι. η δασκάλα, απλά πρόσεχε να μη φύγει η κατάσταση εκτός ελέγχου και χτυπήσει κάποιο παιδάκι. όποιο παιδάκι ήθελε έκανε τα μαθήματά του και ζητούσε τη βοήθεια της δασκάλας, αλλά ουσιαστικά, επειδή υπήρχε μεγάλη οχλαγωγία και φασαρία στην τάξη και κανένα παιδάκι δεν είχε όρεξη να διαβάσει όταν όλα γύρω παίζανε και γελούσαν. οπότε σκέτη φύλαξη και ταλαιπωρία.

το ίδιο συμβαίνει και σε άλλο δημόσιο που πάει ο ανηψιός μου. οπότε, εμείς προσωπικά, επιλέξαμε ιδιωτικό σχολείο γιατί δεν υπήρχε λόγος να ταλαιπωρείται το παιδί.

 

 

έτσι, ακριβώς αυτό, χωρίς το ιδιωτικό σαν επιλογή.

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

έτσι, ακριβώς αυτό, χωρίς το ιδιωτικό σαν επιλογή.

ένας συνάδελφος, για τους ίδιους λόγους, δεν αφήνει τα παιδιά του στο ολοήμερο αλλά έχει βρει μια κοπέλα που τα παραλαμβάνει από το σχολείο, τα πηγαίνει σπίτι, τα διαβάζει και κάθεται μαζί τους μέχρι να γυρίσει ο ένας γονιός. είναι αρκετά οικονομική λύση. δίνει 250 ευρώ το μήνα και είναι ευχαριστημένος που βρίσκει τα παιδιά διαβασμένα όταν γυρίζει ώστε να μπορούν να κάνουν το απόγευμα και καμμιά νορμάλ εξωσχολική δραστηριότητα, χωρίς να είναι κουρασμένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...το κάνω και εγώ αυτό αλλά όταν ένα από τα δύο είναι άρρωστο και δεν μπορεί να λείψει από την δουλειά του κανείς από τους δυο μας...

 

Και ειδικά την κακή σαιζόν, Γενάρη-Μάρτη, αυτό συμβαίνει συχνά.

 

της δίνω 3 ευρώ την ώρα, και μου χει κάνει και λαχτάρες... και εμείς αργούμε και πολύ στην επιστροφή...δεν ξέρω τι θα κάνω του χρόνου...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

aelia δυστυχώς it takes two to tango.

 

ο δασκαλος του πρωινού λεει πως ειναι καλή, δεν εχει πρόβλημα.

 

Ο δάσκαλος του ολοημερου δεν εχει θέμα λέει με τα μαθήματα, ολα καλά (προφανώς δεν τον ενοχλεί που δεν τα λύνει, ισως να μην το έχει καν καταλάβει). Εγώ φτάνω σπίτι στις 6 και δεν μπορώ να πηγαίνω σχεδόν ποτέ. Στο τηλέφωνο οι αναφορές είναι ακόμη πιο συνοπτικές, και πάντα καλές. Αλλά το βράδυ το παιδί είναι πάλι αδιάβαστο.

 

Σε άλλη περίπτωση οταν του ειπα του ολοήμερου να κλειδωσει η πορτα, να εχεις ελεγχο ποιος μπαινει και ποιος βγαινει - χύμα το σχολείο -, μου ειπε πες το στην διευθυντρια, η οποία μου είπε πες το στον Γιώργο, συνέχεια του το λέω.

 

Η διευθύντρια, εντελώς γραφική περσόνα, ρώτησε πριν μέρες την κόρη μου και έναν συμμαθητή της, ποιός από τους δύο σας είναι πιό όμορφος? Όταν η κόρη είπε εγώ, ο συμμαθητής της απάντησε: εσύ? εσύ είσαι ότι πιο άσχημο έχω δει ποτέ μου κτλ, και όταν αρπάχτηκαν τα 6χρονα, δεν μπόρεσε να το μαζέψει.

 

Με αυτά και με άλλα, πολλά άλλα, εξίσου χαριτωμένα, είπα να το δω αλλιώς.

 

Σήμερα δεν έχει ολοήμερο λοιπόν. Με στεναχωρεί πολύ, αλλά το βάρος θα το σηκώσει η ίδια. Ήλπιζα να βρω κάτι στην εγκύκλιο, ωστε να χώσω τον σχολικό σύμβουλο στην μέση, αλλά είναι το ίδιο ασαφής όσο οι δάσκαλοι.

 

Μένει λοιπόν ένας μήνας. Θα δει πως είναι να είσαι σπίτι με τους παπούδες. Ελπίζω, αν κρίνω πόσο της αρέσει το ολοήμερο με τις φιλενάδες, να το θυμάται τον Σεπτέμβριο, που θα έχει άλλη μια ευκαιρία, και να την αξιοποιήσει καλύτερα.

 

 

Αν ο δάσκαλος σας λέει πως το παιδί σας πάει καλά, και διαπιστώνεις κι εσύ η ίδια με έλεγχο και επαναλήψεις όποτε μπορείς, τότε όλα καλά.Αν όμως το παιδί σου δεν διεκπεραιώνει τις εργασίες του για την επομενη, τότε αυτό πρέπει να το δεις εσύ.Ο δάσκαλος του ολοήμερου(ΚΙ ΕΓΩ ΕΠΙΜΕΝΩ ΓΙΑΤΊ ΕΣΥ ΩΣ ΘΕΜΑΤΟΘΕΤΡΙΑ ΤΟ ΕΘΕΣΕΣ)δεν μπορεί,δεν είναι ο ρόλος του να του κάνει την εργασία.Την έκφραση γυρίζει στο σπίτι και είναι "αδιάναστη" δεν την καταλαβαίνω.Μελέτη γίνεται στο ολοήμερο με 15 παιδιά διαφορετικών τάξεων.Εννοείται πως θα χρειαστεί να διαβάσει και στο σπίτι του αν όντως δεν έχει προλάβει στο ολοήμερο.Αλλά εσύ,εγώ σαν μάνα,σαν πατέρας όσο κουρασμένοι και να είμαστε οφείλουμε να το ελέγξουμε είτε πληρώνουμε,είτε όχι.Και σημειωτέον μια άσκηση,μια έκθεση, η εκμάθηση μιας ορθρογραφίας θέλει προσωπική δουλειά,δεν μπορεί να μας την βάλει στο μυαλό κανένας.Το παιδί στο ολοήμερο μελετά με τη επίβλεψη ενός δασκάλου και όχι ενός "λύτη εργασιών".Μην μετατοπίζουμε την δουλειά, την υποχρέωση του μαθητή σε άλλους.Την επόμενη μέρα αν σαν μαθητής δεν καταλαβαίνει κάτι, ρωτάει και ξαναρωτάει τον δασκαλο,γι'αυτο και πάμε σχολείο :).Αν θές την γνώμη μου το καλύτερο είναι να συνεργάζεσαι με το παιδί σου και να το ελέγχεις όσο το δυνατό περισσότερο.Κατανοώ οτι είσαι εργαζόμενη, όπως πολλές άλλες μητέρες.Όλα θα πάνε καλά,θα το δεις.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι θέμα διευθυντή.Στο δικό μας σχολείο , ο διευθυντής και η υποδιευθύντρια(και υπεύθυνη του ολοήμερου) ασχολούνται αρκετά με το οργανόγραμμα.Πέρσι που ο γιος μου πήγαινε Α δημοτικού , 8 στις 10 φορές ερχόταν πλήρως γραμμένος.Φυσικά στο σπίτι κάναμε ξανά ένα πέρασμα και εμβάθυνση σε ότι δεν είχε καταλάβει.Φέτος στην Β δημοτικού , η αλήθεια είναι πως η προσοχή της δασκάλας πέφτει κυρίως στα πρωτάκια , αλλά σαφώς υπάρχει καθοδήγηση και στις μεγαλύτερες τάξεις να ετοιμάσουν τα φυλλάδια τους.

Link to comment
Share on other sites

Aelia ειναι μια ωρα δύσκολη, που μόλις έκατσα και το μυαλό μου είναι λίγο πουρές - δεν θυμάμαι όμως να έγραψα πουθενά οτι θέλω ο δάσκαλος να της λυνει της εργασίες.ή ότι δεν θέλω εγώ να ασχολούμαι.

 

θα ήθελα όμως ο δάσκαλος στις 3 ώρες που είναι εκεί να την βάζει να κάτσει στο θρανίο της και να γράφει την αντιγραφή της. Και αν πχ δεν την γράφει να μην την αφήνει να φεύγει να παίξει. να τσεκάρει αν τελείωσε την φωτοτυπία της. θα ζητούσα πολλά αν έλεγα πως αυτός πρέπει να ρωτήσει το πρωτάκι αν δεν κατάλαβε κάτι και όχι να περιμενει αυτό να πάει σε εκείνον?

 

μου φαίνεται εύκολο να λέει πχ αυτή την ώρα όλα τα παιδάκια της πρώτης θα γράψουν την αντιγραφή τους, και μετά να κάνει μια βόλτα πάνω από τα κεφάλια τους να δει τι γίνεται. να υπάρχει ένα πρόγραμμα που λεέι και η Christie.

 

αν το παιδί έρχεται γραμμένο, για μένα είναι διαβασμένο, και ο έλεγχος, η ανάγνωση και μια επανάληψη είναι αυτό που εγώ θεωρώ δική μου δουλειά και είναι κάτι εύκολο, που δεν απαιτεί πολύ χρόνο και προσπάθεια από ένα νυσταγμένο παιδί.

 

εγώ δεν νυστάζω. θα μπορούσα να κάτσω να την διαβάσω άλλο ένα τρίωρο αν εκείνη μπορούσε να με ακολουθήσει.

 

αλλά το να μετράει ξυλάκια, να κάνει αντιγραφές και φωτοτυπίες στις 9 το βράδυ, απλά δεν αποδιδει. στο πρώτο ζόρι αρχίζει η μίρλα και το κλάμα, δεν ξέρει τι της φταίει κτλ κτλ

 

τέλος, επειδή υπάρχουν και άλλα σχολεία στην περιοχή, με ένα από αυτά να ξεχωρίζει και να είναι σαν αυτό που περιγράφει η christie, αναρωτιόμουνα τί γινεται.

 

 

μετά από αυτό που μου στειλες και διαβασα, κατάλαβα απλά οτι τα καλά σχολεία και οι καλοί δάσκαλοι βασίζονται όπως όλα σε αυτή την χώρα, στην προσωπική διάθεση και πρωτοβουλία, οχι στους κανονισμούς και στις οδηγίες του εκάστοτε υπουργείου.

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Aelia ειναι μια ωρα δύσκολη, που μόλις έκατσα και το μυαλό μου είναι λίγο πουρές - δεν θυμάμαι όμως να έγραψα πουθενά οτι θέλω ο δάσκαλος να της λυνει της εργασίες.ή ότι δεν θέλω εγώ να ασχολούμαι.

 

θα ήθελα όμως ο δάσκαλος στις 3 ώρες που είναι εκεί να την βάζει να κάτσει στο θρανίο της και να γράφει την αντιγραφή της. Και αν πχ δεν την γράφει να μην την αφήνει να φεύγει να παίξει. να τσεκάρει αν τελείωσε την φωτοτυπία της. θα ζητούσα πολλά αν έλεγα πως αυτός πρέπει να ρωτήσει το πρωτάκι αν δεν κατάλαβε κάτι και όχι να περιμενει αυτό να πάει σε εκείνον?

 

μου φαίνεται εύκολο να λέει πχ αυτή την ώρα όλα τα παιδάκια της πρώτης θα γράψουν την αντιγραφή τους, και μετά να κάνει μια βόλτα πάνω από τα κεφάλια τους να δει τι γίνεται. να υπάρχει ένα πρόγραμμα που λεέι και η Christie.

 

αν το παιδί έρχεται γραμμένο, για μένα είναι διαβασμένο, και ο έλεγχος, η ανάγνωση και μια επανάληψη είναι αυτό που εγώ θεωρώ δική μου δουλειά και είναι κάτι εύκολο, που δεν απαιτεί πολύ χρόνο και προσπάθεια από ένα νυσταγμένο παιδί.

 

εγώ δεν νυστάζω. θα μπορούσα να κάτσω να την διαβάσω άλλο ένα τρίωρο αν εκείνη μπορούσε να με ακολουθήσει.

 

αλλά το να μετράει ξυλάκια, να κάνει αντιγραφές και φωτοτυπίες στις 9 το βράδυ, απλά δεν αποδιδει. στο πρώτο ζόρι αρχίζει η μίρλα και το κλάμα, δεν ξέρει τι της φταίει κτλ κτλ

 

τέλος, επειδή υπάρχουν και άλλα σχολεία στην περιοχή, με ένα από αυτά να ξεχωρίζει και να είναι σαν αυτό που περιγράφει η christie, αναρωτιόμουνα τί γινεται.

 

 

μετά από αυτό που μου στειλες και διαβασα, κατάλαβα απλά οτι τα καλά σχολεία και οι καλοί δάσκαλοι βασίζονται όπως όλα σε αυτή την χώρα, στην προσωπική διάθεση και πρωτοβουλία, οχι στους κανονισμούς και στις οδηγίες του εκάστοτε υπουργείου.

 

Εννοείται πως δεν έγραψες πως θέλεις να σου κάνει τις εργασίες η δασκάλα.Έχω γράψει αρκετά πράγματα και είναι λογικό αφού είσαι κουρασμένη να μην τα συγκράτησες.Εγώ παρέθεσα την προσωπική μου γνώμη και εμπειρία και κάποια άρθρα,τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.Κι εγώ μητέρα είμαι και προσπάθησα από την προσωπική μου εμπειρία στο ολοήμερο των παιδιών μου να βοηθήσω.Καλό βράδυ και καλή ξεκούραση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@moon child,

Θα σταθω μόνο στο "χυμα" του σχολείου που περιγράφεις: Το σχολείο δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να είναι ξεκλείδωτο. Κανονικά οι πόρτες σε όλη τη διάρκεια του ολοήμερου είναι κλειδωμένες και ανοίγουν μόνο για την αποχώρηση των παιδιών στις 3 (αν θυμάμαι καλά) και στις 4:10.

Επίσης, στη διάρκεια της διδακτικής ώρας τα παιδιά κανονικά βρίσκονται μέσα στην τάξη, δεν μπορεί κάποια να είναι μέσα και άλλα να περιφέρονται στην αυλη & τους διαδρομους - αυτα τα παιδια ποιος τα επιβλέπει?

Link to comment
Share on other sites

AELIA ευχαριστώ,

 

mama, κανεις.

 

έχει τύχει σε άδεια να μπω, να κάνω βόλτα όοοολο το σχολείο, πάνω κάτω όροφο, και μετά να πάω στις 2 τάξεις που είναι το ολοήμερο χωρίς ως τότε να με έχει δει κανείς... εκτός από 2-3 μικρά που βολτάριζαν.

 

Ναι, τόσο χύμα.

 

η δε διευθύντρια διαμάντι, σε παράπονα επί του θέματος μου είχε πει-

 

-μα βρε είμαι εγώ εδώ! (ως τις 2, κλεισμένη στο γραφείο και γειωμένη στο τηλέφωνο)

-είναι η καθαρίστρια εδώ

-είναι η κοπέλα του κυλικείου εδώ

 

(εγγύηση για την ασφάλεια των παιδιών, και μετά τις 2μιση δεν ειναι ουτε αυτες εκει)

 

 

επίσης απάντηση :

-Δεν έχει νόημα να βάλουμε κουδούνι στην αυλή, το σπάνε.

 

και τώρα, που μετά από μήνες πρήξιμο, και μετά από παρέμβαση του σχολικού συμβούλου -που εγώ ενόχλησα - μπήκε ένα κουδούνι στο κτίριο, μαθαίνω οτι πάλι ο δάσκαλος του ολοήμερου δεν κλειδώνει τις πόρτες.

 

Και μετά μιλάμε για φωτοτυπίες...

 

τι να λέμε, πολλά θέματα.

 

Σε πάρτυ γενεθλίων δε, που έλεγα τον πόνο μου για το κουδούνι, ήμουν μάλλον η γραφική της παρέας, και άκουσα την ατάκα : α εμείς δεν έχουμε τέτοιοα προβλήματα, δεν πάμε στο ολοήμερο :o

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Moon child κι εγώ στη θέση σου θα τα είχα πάρει.Πολύ χύμα ακούω την κατάσταση.Δηλαδή έχεις μπει στο σχολείο εν ώρα ολοήμερου , έτσι χωρίς έλεγχο?Σε εμάς είναι κλειδωμένη η πόρτα , δεν μπορείς να μπεις.Και το σχολείο μας δεν είναι και κολέγιο ,ένα απλό ταπεινό δημόσιο της γειτονιάς είναι.

Link to comment
Share on other sites

Moon child κι εγώ στη θέση σου θα τα είχα πάρει.Πολύ χύμα ακούω την κατάσταση.Δηλαδή έχεις μπει στο σχολείο εν ώρα ολοήμερου , έτσι χωρίς έλεγχο?Σε εμάς είναι κλειδωμένη η πόρτα , δεν μπορείς να μπεις.Και το σχολείο μας δεν είναι και κολέγιο ,ένα απλό ταπεινό δημόσιο της γειτονιάς είναι.

 

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ.Και σε μας οι πόρτες είναι κλειδωμένες και όταν ανοίγουν υπαρχουν δάσκαλοι εφημερίας στις εξόδους.Και όταν βλέπουν παιδί να βγαίνει μόνο του,το κρατάνε και περιμένουν τους γονείς να μπουν να το πάρουν.Τέλικά το πιο σημαντικό είναι αυτό και όχι τόσο ,ότι η μικρή σου έρχεται "ψιλοαδιάβαστη " σπίτι.Πρωτάκι είναι,με συνενοήση με την δασκάλα και με την δική σου βοήθεια, θα βρει τον δρόμο της.Το πιο σημαντικό είναι η ξεκλείδωτη πόρτα.Εγώ θα έφτανα μέχρι Πρωτοβάθμια,δεν είναι κακό,αντίθετα το γραφείο Πρωτοβάθμιας είναι δίπλα στον γονιό και στον μαθητή.Για κοίτα το....

Link to comment
Share on other sites

το έγραψα πιο πάνω - παρακαλούσα 5 μήνες - μόνο εγώ - για το κουδούνι ωστε να κλειδωσει η πόρτα του κτιρίου (για την αυλή ούτε λόγος)

 

στο τέλος είπα να το πληρώσω.

 

μετά πήρα τηλέφωνο στον σχολικό σύμβουλο στην πρωτοβάθμιας και ζήτησα την συμβουλή του. ταυτόχρονα είχαμε και ενα παιδί που επιτεθοταν και δημιουργούσε άσχημη ατμόσφαιρα και μιλήσαμε για όλα. πολύ ανθρώπινος και πρόθυμος ο σύμβουλος.

 

έκανα ότι μου είπε - βασικά είπα στην διευθύντρια οτι θα κάνω γραπτή επιστολή στον δήμο με κοινοποίηση στην πρωτοβάθμια για το κουδούνι - και σε 5 μερες περάστηκε.

 

αλλα, μαθαίνω οτι ο δάσκαλος του ολοήμερου πάλι δεν κλειδώνει την πόρτα...

 

σήμερα έκανε κάτι που έσπασε την υπομονή μου - και έχω υπομονή.

 

στην τάξη έχει ένα κοριτσάκι που το παίζει αρχηγός και ορίζει ολες τις υπολοιπες. αυτη θα αποφασισει τα παντα, αν σε θελει σημερα για παρεα η οχι, και θα σε στειλει μονη σου στην γωνια.

 

οταν τους μοιρασαν στο σχολείο το χαρτί για το bulling, μετά τα συμβάντα με τον βαγγέλη, το χαρτί έλεγε πως αν κάποις σου φερθεί και σου μιλήσει άσχημα, να το πεις στον δάσκαλο σου.

 

και έρχεται και μου λέει, λάθος λέει το χαρτί, εγώ όταν μου μίλησε άσχημα η τάδε και το είπα στον κύριο, μου είπε να πάω μόνη μου να κάτσω αλλού. δεν τιμώρησε αυτήν, αλλά εμένα.

 

όταν λοιπόν μιλησα στους δασκάλους για το θέμα, μετά από άλλες μαμάδες που αρνήθηκαν να ακούσουν, είπα και για το περιστατικό αυτο.

 

σήμερα λοιπον που του είπα οτι την σταμάτησα γιατί έρχεται αδιάβαστη, μου λεει μιλάει πολύ με τις διπλανές και χαζεύει. τότε του λέω ισως να τους αλλαξει θεσεις, οπως κανει ο πρωινός.

 

και τι μου λεει? "μα εσείς μου κάνατε παρατήρηση οταν το έκανα στο παρελθόν αυτό"!

 

του λέω αποκλείεται να σου το χω πει, θα θυμάσαι λάθος. μου λέει όχι, το θυμάμαι καλά.

 

επίσης μου ειπε πως ασχολείται με την κόρη μου πολύ, περισσότερο απ´ οσο πρέπει, γιατί δεν θέλει να κάνει της εργασίες της.

 

κλείσαμε το τηλέφωνο φορτισμένοι, και μετά από ώρα θυμήθηκα οτι στις ελάχιστες φορές που τον έχω δει, η μόνη αναφορά σε θέση μέσα στην τάξη, ηταν το παραπάνω περιστατικό με το bulling.

 

και λες και οι δυο περιπτώσεις είναι ίδιες, το πήρε, το γύρισε, και μου το πέταξε σήμερα στα μούτρα.

 

οχι, πειτε τωρα, υπαρχει περίπτωση συνεννόησης?

 

πολύ, μα πάρα πολύ μου στοιχισε αυτό. τοσο που θα του το πω, μπροστά στην διευθύντρια, οπως εκανε αυτος σημερα.

 

τόσο με εκνεύρισε η ύπουλη και πρόστυχη συμπεριφορά του, που θα τον δώσω κατευθείαν στον σύμβουλο για το οτι ακόμη δεν κλειδώνει την πόρτα. χωρίς προειδοποίηση αυτή την φορά. χωρίς 5 μηνες αναμονη.

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας....Να ρωτήσω κι εγώ μήπως καμιά μανούλα γνωρίζει....Στα πρότυπα δημοτικά σχολεία ξέρω οτι είναι ολοήμερα και σχολάνε 4.Οσο αφορά την πρωινή ζώνη 7-8 είναι προαιρετική ή επειδή ε'ίναι πρότυπα, την έχουν μόνιμα?????

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας....Να ρωτήσω κι εγώ μήπως καμιά μανούλα γνωρίζει....Στα πρότυπα δημοτικά σχολεία ξέρω οτι είναι ολοήμερα και σχολάνε 4.Οσο αφορά την πρωινή ζώνη 7-8 είναι προαιρετική ή επειδή ε'ίναι πρότυπα, την έχουν μόνιμα?????

 

Προαιρετική είναι. Επίσης προαιρετικό είναι το να αφήσεις τα παιδιά μέχρι τις 4. Το ωράριο αυτών των σχολείων είναι 8πμ-2μμ.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα διαβασα το θεμα, moon child τι εγινε τελικα?

Παντως με εντυπωσιαζει που εκτος απο την απαραδεκτη σταση του σχολειου εισαι και η μονη που παραπονιεται! Δηλαδη κανεναν αλλον δεν ενοχλουν ολα αυτα? Τετοια αδιαφορια?

Link to comment
Share on other sites

goody good goody,

 

ξαναπήγα, μίλησα με τον πρωινό, και αυτός μου έκανε θέμα ότι τον στενοχώρησα που πήγα στον σύμβουλο...

 

η υπόλοιπη συζήτηση ήταν αποκαρδιωτική όπως καταλαβαίνεις...

 

"εμείς μόνο συμβουλή μπορούμε να δώσουμε"

 

κτλ κτλ...

 

και σχόλια για το δικό μου παιδι φυσικά (κανείς δεν είναι τέλειος, σωστά?)

 

η κόρη σας είναι γκρινιάρα, ενοχλείται εύκολα, να σήμερα πχ ενοχλεί η ίδια τα παιδάκια, από αγάπη μεν, θέλει να τα αγκαλιάσει και να τα φιλήσει, αλλά αυτά δεν θέλουν, και ενοχλούνται.

 

 

τουλάχιστον αυτή τη φορά μου είπε πως τα πάει στα μαθήματα, γιατί προ τριημέρου που τον είχα ξαναπετύχει στο γραφείο του μου είχε απαντήσει σε 5 ερωτήσεις με 3 λεξεις, δύο εκ των οποίων καλά και μία ναι. Κοινώς, δεν θέλει να με βλέπει.

 

και «μην μου αναφέρετε το όνομα της τάδε (που δημιουργεί πρόβλημα), στοχοποιούμε το παιδί!

 

με άλλη μαμά που μίλησα, μου είπε πως του έλεγε για το συγκεκριμένο παιδί, ότι η κόρη της μισεί το σχολειό εξαιτίας του, ότι κλαίει όταν πάει για ύπνο επειδή θα ξημερώσει και θα πάει σχολειό κτλ κτλ.. και αυτός της έλεγε μην στοχοποιείς! να πάω δλδ του λέει το δικό μου παιδί στον ψυχολόγο για να μην στοχοποιήσω την τάδε?

 

Άσε που μου είπε και αυτή, όπως και άλλη μαμά ότι έχει πει πολλές φορές ο δάσκαλο, και στην ίδια και σε άλλες μαμάες, πως η τάδε έχει τσαγανό, καλά τις κάνει και τις κάνει όλες ότι θέλει!

 

Από την άλλη, οι μικρές λένε ότι ο κύριος της κάνει της «αρχηγού» συχνά παρατηρήσεις μεν για την συμπεριφορά της, αλλά εκείνη πάλι στο τέλος κάνει ότι θέλει! Εμένα αυτό μου κάνει πως απλά ο δάσκαλος δεν την ελέγχει, και στην πράξη δεν αποδοκιμάζει την συμπεριφορά της. Περιμένει από τα άλλα 6χρονα να αποκτήσουν ίσως αντίστοιχο τσαμπουκά για να βάλουν την αρχηγό στην θέση της…

 

τέλος, η διευθύντρια με αποφεύγει, σαν τον διάολο το λιβάνι... η σκύλα μάνα που πήγε στον σύμβουλο…

 

με αυτά και με αλλά, κατάλαβα απλά ότι στου κωφού την πόρτα, όσο θέλεις βροντά... και σταμάτησα εντελώς το ολοήμερο. Παραιτήθηκα.

 

και οι υπόλοιποι γονείς που έχουν πρόβλημα δεν κάνουν κάτι γιατί απλά δεν πιστεύουν ότι θα γίνει κάτι, όπως και εγω πια...

 

οι άλλοι που δεν έχουν αδιαφορούν όπως αδιαφορούν και για την έλλειψη ασφάλειας (α δεν ξέρω, εμείς δεν έχουμε θέμα γιατί δεν πάμε ολοήμερο)

 

αποκαρδιώθηκα από παντού φέτος δλδ, και από το σχολείο, και από τους άλλους γονείς. Ειδικά αυτές τις μαμακιες που ακουγα στην αρχη «οι γονείς πρέπει να έχουν επικοινωνία με τον δάσκαλο» πρέπει να συνεννούμαστε, να γνωρίζουμε» όλα αηδίες.

 

Αυτό που ισχύει είναι θα ακούς αυτό που σου λέω εγώ, και τους προβληματισμούς σου κράτα τους για τον ευατό σου… και αν έχεις θέματα, να τα λύσεις εσύ και το παιδί μόνο του.

 

Αν το παιδί σου υποστεί εκφοβισμό, να βρει το σθένος να το λύσει μόνο του.

 

Και μην τολμήσεις και πας στον σύμβουλο, μαύρο φίδι που σε έφαγε.

 

Υπάρχει βέβαια και θετικό στην υπόθεση, έμαθα οτι η μαμά του κοριτστιού που φέρεται άσχημα το πάει σε παιδοψυχολόγο, και η κόρη μου λέει πως «η τάδε μου είπε πως έχει ένα βιβλίο γεμάτο με καλές πράξεις και ότι το διαβάζει κάθε μεσημέρι και κάθε βράδυ». Τουλάχιστον λοιπόν υπάρχει η μαμά του, που αναγνωρίζει πως κάτι δεν πάει καλά και έμπρακτα προσπαθεί.

 

Από το σχολείο όμως, δεν περιμένω πια τίποτα.

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη να σε ρωτήσω κάτι;ίσως το έχεις ξαναπαντήσει αλλά το έχασα με συγχωρείς... Η πόρτα είναι όλη την ημέρα ξεκλείδωτη ή μόνο στο ολοήμερο; Όχι ότι είναι επιτρεπτό να είναι ξεκλείδωτη στο ολοήμερο αλλά προσπαθώ να καταλάβω αν είναι κάτι που το κάνει η διεύθυνση ή ο δάσκαλος του ολοημέρου.

 

Όσο αφορά το διάβασμα στο ολοήμερο από ό,τι μου λένε διάφορες μαμάδες, εξαρτάται σε ποιον δάσκαλο θα πέσεις. Δε νομίζω ότι ο κύριος σκοπός του ολοήμερου είναι να φροντίζει για το διάβασμα των παιδιών, εξάλλου δεν κάνουν και κάποιες άλλες δραστηριότητες στο ωράριο αυτό; Τουλάχιστον έτσι θυμάμαι, ότι το Σεπτέμβρη διαλέγεις τι θες να κάνει το παιδί στο ολοήμερο αγγλικά,θέατρο και άλλα λάθος μου έχουν πει;

 

Όσο αφορά τις άλλες μαμάδες, ναι είναι τραγικό να μην υπάρχει συνεννόηση και σύμπνοια σε κάποια βασικά πράγματα....και εμένα αν με ρωτήσεις τι κάνουν στο ολοήμερο και τι συνθήκες επικρατούν δε ξέρω να σου πω. Αλλά αν μου πεις έχουμε αυτά τα προβλήματα στο ολοήμερο και θέλουμε τη βοήθεια όλων, θα βοηθήσω όσο μπορώ.

Η αλήθεια είναι (και γίνεται παντού δυστυχώς) ότι όταν κάτι δε μας αφορά δε μας ενδιαφέρει...πολύ κακώς, έτσι δε θα αλλάξει τίποτα σε αυτή τη χώρα.

 

Τέλος να σε ρωτήσω, δε κάνετε συναντήσεις με τη διευθύντρια; Εμείς έχουμε κάνει αρκετές μέσα στο χρόνο και κάθε φορά λέμε θέματα που μας απασχολούν...

βέβαια να πω και αυτό, από τα 350 παιδιά που έχει το σχολείου συνήθως είμαστε 40 άτομα και πολλά λέω...μα δεν ενδιαφέρονται να μάθουν τι γίνεται στο σχολείο του παιδιού τους; απορώ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...