Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΟΣ!!!!ΒΑΡΙΑ ΒΡΟΓΧΟΠΝΕΥΜΟΝΙΚΗ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑ


Recommended Posts

Γεια σας...Την ιστορια μου την εχω ξαναγραψει σε αλλο θεμα...ειμαι μαμα ενος προωρου μπεμπη...γεννηθηκαμε 26 εβδ και 2 ημερων και παραμενουμε ακομα στη ΜΕΝΝ.Ειμαστε περιπου στους δυο μηνες παραμονης και εχουμε δρομο μπροστα μας.Εχουμε βαρια πνευμονικη δυσπλασια και εχουμε περασει ενα σοβαρο επεισοδειο,μια σοβαρη λοιμωξη(σηψαιμια) και τωρα περναμε αλλη μια(ευτυχως οπως ολα δειχνουν οχι τοσο σοβαρη).Ειμαστε 1220γρ και σιτιζομαστε με μητρικο γαλα εμπλουτισμενο με fortifiers.Παραμειναμε ενα μηνα διασωληνωμενοι και ειμαστε τωρα 3βδομαδες στο Cpap αλλα δεν μπορουμε να βγουμε απο αυτο.Ο λογος ειναι η βρογχοπνευμονικη δυσπλασια και η ανωριμοτητα των πνευμονων του μπεμπη.Αντεξε μονο μια μερα στο διαχυτο οξυγονο και μετα ξαναμπηκε στο CPAP ΜΕ 25-31% ΟΞΥΓΟΝΟ.Στην πιο προσφατη ακτινογραφια στα πνευμονακια μας φανηκε ελαχιστη βελτιωση.Οι γιατροι λενε πως ο μπεμπης εχει πολυ κακη προγνωση γιατι εκτος απο τη βρογχοπνευμονικη(που απο μονη της ειναι μια πολυ δυσκολη κατασταση) εχει παρει και παρα πολλα φαρμακα ιδιαιτερα βαρια που θα εχουν ασχημες συνεπειες στο μωρο.Ειμαστε τωρα 33εβδομαδων.Αυτο που θα ηθελα ειναι να μου πουν οσες κοπελες με προωρακια ειχαν αναλογη εμπειρια και τι εξελιξη ειχαν τα μωρακια τους..και κατα την παραμονη τους στη ΜΕΝΝ και μετα...πηγαν τελικα ολα καλα;;Οπως καταλαβαινεται ειμαι απελπισμενη...ψαχνω απο καπου να παρω θαρρος και θα ηταν πολυτιμη καθε πληροφορια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσι λυπάμαι πολύ για το γολγοθά σου!

 

Λοιπόν προσωπική εμπειρία δεν έχω αλλά έχω φίλη με πρόωρακι (αν και ξέρω αρκετό κόσμο σε αυτή την κατάσταση) τα πνευμονια του μπέμπη ήταν πολύ πρόωρα και του δώσανε καφεΐνη !! Είναι η τακτική που χρησιμοποιούν στα πρόωρα εδώ και δυναμωσανε μια χαρά , ο μικρός είναι τέλειος τώρα!!

 

Αν το ψάξεις η καφεΐνη είναι θαυματουργή και είναι η πρώτη γραμμή θεραπευσης για αυτές τις περιπτώσεις.... Μπορείς να τους ρωτήσεις αν θα κάνουν κάτι παρόμοιο;

 

Μην ανησυχείς κορίτσι όλα καλά θα πανε... Πρόβλημα με πνευμονια φυσιολογικοτατο στα προωρακια!!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ κοπελα μου για την αμεση απαντηση..ο μικρος εχει παρει και καφεινη και διουρητικα και κορτιζονη και γενικοτερα ολη την γκαμα των φαρμακων που αντιμετωπιζουν το αναπνευστικο θεμα και ειδικοτερα την βρογχοπνευμονικη...Προσπαθω να σκεφτομαι θετικα,αλλα οταν τον βλεπω μεσα σε αυτο το κουτι και σκεφτομενη του τι φαρμακα εχει παρει και τι προβληματα εχει να αντιμετωπισει μακρια απο την αγκαλιτσα της μαμας τρελαινομαι......

Link to comment
Share on other sites

Καλά περάσαμε μια βδομάδα στην μονάδα με τα πρόωρα αν και δεν είμασταν πρόωροι απλά δεν είχε κρεββάτι αλλού και ΟΛΑ τα προωρακια είχαν πρόβλημα με τα πνευμονια! Κάνανε πάρτυ όταν κάποιο άρχισε να κλαίει για πρώτη φορά! Από τις κοπέλες και γνώρισα κανένα δεν είχε πρόβλημα στο τέλος! Τα μικρά είναι υπερβολικά δυνατά και η επιστήμη απίστευτη.. Μιας κοπέλας από τις πιο δύσκολες περιπτώσεις που είχαν δει είχε υγρό και αίμα στα πνευμονία και αφού πέρασε δυο μήνες μέσα πήγε σπίτι χωρίς κανένα πρόβλημα (έτυχε να φύγει όταν ήμουν εκεί)

Σε χειρότερες τον περιπτώσεων οπως αυτό το κοριτσάκι δώσανε οξυγόνο για το σπίτι (μάλλον αυτό θα σου δώσουνε) και ένα μηχάνημα για κάτω από το κρεββατακι για να είναι σίγουροι ότι αναπνέει το παιδί

Υπομονή θέλει κορίτσι μου και σίγουρα θα γίνει μια χαρά ο μπεμπακος! Τα πνευμονια είναι από τα τελευταία όργανα που αναπτύσσονται οπότε θέλει λιγάκι υπομονή!

 

Οι σωςτοι γιατροί πάντα σου λένε το χειρότερο ...

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου καλησπέρα. Εγώ στην 29 εβδ πριν 2 χρονια, τώρα έχω 2 τερατούλες. Λοιπόν είχαμε και μεις πνευμονική δυσπλασία, περάσαμε και μεις την σηψαιμία και όχι μόνο...κακά προγνωστικά και για μας που όμως διαψεύτηκαν, Δόξα το Θεό..τώρα παίζουν με την υπομονή μου με τις αταξίες τους! Να'χεις πίστη στο Θεό. Ότι είναι καλό για τον μπέμπη αυτό να παρακαλάς να γίνει. Εκείνος εκεί πάνω ξέρει καλύτερα. Να είσαι δυνατή, να του μιλάς, να του τραγουδάς, να το χαιδεύεις, να του λες πόσο πολύ το αγαπάς. Όλα τα καταλαμβαίνει. Να σε ρωτήσω, πρόλαβες τις ενέσεις κορτιζόνης? Πόσο σε καταλαμβαίνω...υπομονή καλή μου, τα δύσκολα είναι για τους δυνατούς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζησουν τα ζουζουνια σου...καναμε τις κορτιζονες αλλα δυστυχως δεν τον βοηθησαν.και τον επιφανειοδραστικο(αν το λεω σωστα)παραγοντα καναμε αλλα δεν τον βοηθησε ουτε αυτο.σημερα εχουν ανεβει οι αναγκες του σε οξυγονο(44%) λογω της λοιμωξης.του μιλαω και συνεχεια του λεω ποσο τον αγαπαμε και οταν το επιτρεπουν τον χαιδευω...σας ευχαριστω κοριτσια για τα καλα σας λογια..

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το πιο δυνατό σου εικόνισμα στην θερμοκοιτίδα του και θα τον βοηθήσει! Έτσι κάναμε και εμείς :wink:

Σαυτό συμφωνώ απόλυτα. Θυμάμαι μας είχε δώσει ένας Πάτερ της επαρχίας μας 2 ξύλινα σταυρουδάκια τα οποία ευλόγησε και έκανε Ευχούλα και τα κρέμασα πάνω από το κεφαλάκι τους. Για λίγες μέρες και αφού η Μαρία ήταν σε σοβαρή κατάσταση, όταν άνοιγα την πορτούλα της θερμοκοιτίδας έβγαινε ευωδίασμα, ήταν απίστευτο πραγματικά... Κορίτσια γίνονται θαύματα αρκεί να τα πιστεύουμε. Μια ξαδέρφη μου γέννησε και εκείνη στην 25 εβδομάδα, ούτε το στήθος του μωρού δεν είχε σχηματιστεί. Έμεινε για 4 μήνες στην ΜΕΝΝ. Σήμμερα πάει δημοτικό. Είναι μια κούκλα ΥΓΙΕΣΤΑΤΗ. Τίποτα δεν δείχνει πως γεννήθηκε 25 εβδομάδων. Θαύμα απλά. Τι ημερομηνία γεννήθηκε? Το έχεις τάξει κάπου? Έγινε εγκεφαλογράφημα? Και μεις μπαινοβγαίναμε στο cpap λίγες μέρες προτού την πάρουμε στο σπίτι, σταμάτησαν και οι άπνοιες και δεν χρειαζόταν cpap ούτε τίποτα. Δεν χρησιμοποιησα ποτέ στο σπίτι οξυγόνο και ούτε μου είπαν να έχω σπίτι σε περίπτωση που χρειαστεί. Ούφ. Δόξα το Θεό. Σου στέλνω θετική ενέργεια και μπόλικη υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Γεννηθηκε στις 8/12/14 ενω ειχα πητ 13/3/15.το εχουμε αεροβαπτισει γεωργιο-ραφαηλ.το εχω ταξει στην παναγιτσα,στην αγ.ειρηνη τη χρυσοβαλαντου να το βαπτισω εκει(ταμα απο την αρχη της εγκυμοσυνης) και στον αγ.στυλλιανο να του παω το βαπτιστικο μου σταυρο.του εχω ενα εικονισματακι της παναγθας και του αγ.γεωργιου στη θερμοκοιτιδα να το προσεχουν.( μονο αυτα αφηνουν απο τη μενν.ειναι λιγο αυστηρα.).παρακαλαω καθε μερα την παναγιτσα να το βοηθησει...και να μου δινει δυναμη κ υπομονη....και παλι ευχαριστω για τις θετικες σκεψεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πιστη!!!Μη φοβάσαι κοριτσαρα μου;;Πως πατε;;Να σου πω κι εγω την ιστορια μας...

Ειμαι κι εγω μαμα ενος προωρου μπέμπη...Μεειναμε 54 μερες ΜΕΝΝ...Γρηγορα μπηκατε διαχυτο βλεπω..Εμεις 54η μερα πηραμε εξητηριο,την 50η ειχε μπει στο διαχυτο...Νομιζω καλο σημαδι για σας αυτο...

Λοιπον...

Εμεις εκτος απο το συνδρομο βρογχοπνευμονικης δυσπλασιας που εχουν όλα τα προωρακια,παθαμε και ενδονοσοκομειακη...τουτεστιν,αιμορραγια σε πνευμονες και εγκεφαλικη 2ου βαθμου...το μαναρακι μου εβγαζε αιματακι απο το στοματακι του..αχχχ τα θυμαμαι και...τεσπα...σηψαιμια στους πνευμονες κι εμεις λογω της λοιμωξης...οτι σχεδιο φαρμακο παιζει τα πηραμε κι εμεις...αλλα τα καταφεραμε και βγηκαμε νικητες!!Εννοειται οτι επινε το γαλατακι της μαμας... Βοηθάει ΠΟΛΥ...ΝΑ ΤΟΥ ΜΙΛΑΣ...ΕΓΩ ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ ΠΩΣ ΑΝ ΕΒΓΑΙΝΕ ΝΙΚΗΤΗΣ ΔΕ ΘΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΩ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ...Και ετσι συμβαίνει...Ακομα και σε εξετασεις,σε αιμοληψιες..ολα..παντου ΜΑΖΙ..

ΣΕ ΑΚΟΥΕΙ!!!ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ!!!

Συντομα σφιχταγκαλιασμενοι...αχχχ αυτη η πρωτη αγκαλια...ΛΙΩΣΙΜΟΟΟΟ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξεχασα να σου πω...Γεννηθηκαμε 31η εβδομαδα και 1460...Τωρα ειναι υγιεστατος και με τις τσιριδες του με πονοκεφαλιαζει...ανακαλυψε οτι εχει φωνη με ντεσιμπελ και δινει ρεστα...αχαχαχχα:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσακι μου...να σου ζησει το μωρακι σου!!!!κι εγω του εχω πει πως οταν βγουμε θα τον εχω ολη μερα αγκαλια....λοιπον τα νεα μας..καναμε κ δευτερο σχημα κορτιζονης κ ειμαστε στην αναμονη να δρασει...τον εχουν σε hood δηλαδη ενα βημα πριν το διαχυτο αλλα δυσκολευεται...πιστευω να δρασει η κορτιζονη και να μπορεσει να βγει στο διαχυτο και μετα να αρχισει να αναπνεει κ χωρις οξυγονο.ειμαστε 1440 γρ και αρχιζουμε να δειχνουμε μωρο.το κεφαλακι μας ειναι λιγο πλακε απο τη μια πλευρα λογω θεσης αλλα πιστευω να φτιαξει μεγαλωνοντας...κανουμε υπομονη και παρακαλαμε το θεο να βγουμε γρηγορα κ καλα απο κει μεσα....

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσακι μου...να σου ζησει το μωρακι σου!!!!κι εγω του εχω πει πως οταν βγουμε θα τον εχω ολη μερα αγκαλια....λοιπον τα νεα μας..καναμε κ δευτερο σχημα κορτιζονης κ ειμαστε στην αναμονη να δρασει...τον εχουν σε hood δηλαδη ενα βημα πριν το διαχυτο αλλα δυσκολευεται...πιστευω να δρασει η κορτιζονη και να μπορεσει να βγει στο διαχυτο και μετα να αρχισει να αναπνεει κ χωρις οξυγονο.ειμαστε 1440 γρ και αρχιζουμε να δειχνουμε μωρο.το κεφαλακι μας ειναι λιγο πλακε απο τη μια πλευρα λογω θεσης αλλα πιστευω να φτιαξει μεγαλωνοντας...κανουμε υπομονη και παρακαλαμε το θεο να βγουμε γρηγορα κ καλα απο κει μεσα....

 

ΥΠΟΜΟΝΗΗΗ!!!Ολα θα φτιαξουν!!!Και απο την εμπειρια μου θα σου πω μη βιάζεσαι για το διαχυτο...ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΛΗΡΩΣ...Αλλα ειναι μικρουλι ακομα...δωσε του χρονο....και μην ανησυχεις...και το κεφαλακι θα γινει...ο δικος μου ειναι κεφαλας!!χαχαχαχ Σημασια εχει να ειναι καλα το μικρακι...Στο λεω γτ κ εμας μας εκαναν καποια στιγμη νωρις στο διαχυτο και μετα αυτο μας γυρισε πισω..εκει που ημασταν σε σιπ απ(ανθυμαμαι καλα ετσι το λενε) πηγαμε παλι διασωληνωση...Οσο χρονο χρειαστει για να ειναι γερο...ΥΠΟΜΟΝΗ...ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΞΕΡΩ...ΠΟΝΑΕΙ,ΞΕΡΩ...ΑΛΛΑ ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΑΙ...

Link to comment
Share on other sites

Chris μου σε καταλαβαινω απολυτα! περασα και εγω τα ιδια τον Αυγουστο, γεννησα το δευτερο κοριτσακι μπου στις 31 εβδομαδες. Κρατα γερα και περασε στον μικρουλη σου ολη σου την θετικη ενεργεια. Εχε πιστη!Εγω ειχα ταξει την μικρη μου στην Αγια Ειρήνη την Χρυσοβαλαντω απο την αρχη της εγκυμοσυνης και γεννησα ξαφνικα ανημερα στην γιορτη της 28/7/14 ενω ειχα ΠΗΤ 26/9/2014. Πηγα στο μοναστηρι πηρα μηλο, αγιασμο λαδακια, νηστεψα, εβελα κρυφα λιγο λαδακι στο πατουσακι της μικρης και εγινε το θαυμα.Απο εκεινη την μερα κακο δεν ξανα ακουσα ολα αρχισαν να πηγαινουν σιγα σιγα καλα!Μια μοναχη μου εδωσε μια προσευχουλα και την ελεγα συναχεια στην μικρη,ακομα την λεω.Αν δεν την ξερεις πες μου να στην στειλω. Ο Θεος ειναι μεγαλος!Σου στελνω ολη την θετικη μου σκεψη και καθε βραδυ θα προσευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σκεφτηκα οτι μαλλον δεν θα εχει το φορουμ προβλημα να γραψω την προσευχουλα, οποτε για να μην σας κουραζω με μηνυματα η προσευχουλα ειναι η παρακατω:

 

<<ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΡΙΑΣ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΕ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΔΥΝΑΜΕ ΤΗ ΜΕΣΙΤΕΙΑ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ ΤΗ ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΤΟΥ ΑΡΧΙΣΤΡΑΤΗΓΟΥ ΜΙΧΑΗΛ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥ ΓΑΒΡΗΙΛ ΚΑΙ ΠΑΣΩΝ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΙΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΣΙΑΣ ΜΗΤΡΟΣ ΗΜΩΝ ΕΙΡΗΝΗΣ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΩΝ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΒΟΗΘΗΣΟΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΗΝ ΣΟΥ(Η ΤΟΝ ΔΟΥΛΟΝ ΣΟΥ)ΕΠΙΒΛΕΨΟΝ ΕΠ ΕΜΕ ΚΑΙ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΚΑΙ ΕΞΕΛΟΥ ΜΕ ΤΗΣ ΕΠΙΒΟΥΛΗΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ>>

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Η Παναγία να είναι μαζί σου κορίτσι μου. Να σου δίνει κουράγιο και δύναμη.

Προσεύχομαι για το μωράκι σου. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και πολύ σύντομα να το πάρεις σπίτι σου και να ξεκινήσει η ευτυχία σας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...