Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΝΑ ΤΗΝ ΧΑΛΑΣΩ ΤΗΝ ΚΟΥΜΠΑΡΙΑ???


oliviad

Recommended Posts

Καλησπερα και καλο φθινοπωρο!Ειμαι 32 χρονων και εχω 2 αγορακια 1,5 κ 3,5 χρονων.

Θα προσπαθησω να ειμαι συντομη γι να μην σας κουρασω.

Τον μικρο δεν τον εχουμε βαπτισει ακομη λογω οικονομικων προβληματων των νονων.Θα το βαφτισει ενα φιλικο ζευγαρι.Ο αντρας ειναι συνεργατης του αντρα μου και πολυ καιρο γνωστοι.περσυ που ηταν το μωρο 4 μηνων γνωριστικαμε και με την γυναικα του και αμεσως δεσαμε σαν ζευγαρια και την ιδια μερα μας ζητησαν να μας βαπτισουν το μικρο.εχουν και 2 παιδακια που ευτυχως κανουν πολυ καλη παρεα με τα δικα μου.εννοω οτι δεν τσακωνονται.Ολο τον χειμωνα περσυ καναμε πολυ παρεα,σκ,γιορτες μαζι,μπανια το καλοκαιρι.Ευλογουσα την τυχη μου που βρηκα τετοιους νονους για το παιδι μου και που βρηκαμε κι εμεις ενα ζευγαρι στην ιδια φαση με μας να κανουμε τοσο...μα τοσο καλη παρεα!

Και γι αυτο τον λογο δεν με εχει προβληματισει που καθυστερουμε την βαφτιση γιατ θεωρω πιο σημαντικο οι νονοι να αγαπουν το παιδι μου και να ειναι διπλα του μια ζωη κι ας γινει η βαφτιση με καθυστερηση.

Προχθες λοιπον ειχαμε παει σπιτι τους για φαγητο το μεσημερι και ηταν εκει τα αδερφια των κουμπαρων και οι γονεις της κουμπαρας.Καποια φαση παω μεσα να δω τα παιδια που επαιζαν και εχεται ο μπαμπας της κουμπαρας και μου λεει"τις προαλες που ειχες ερθει στο εξοχικο δεν με χαιρετησες".Του λεω παιζατε χαρτια στους γειτονες σας ειπα γεια και μετα οταν ηρθατε δεν θυμαμαι να μην σας μιλησα.Αφου καθομασταν ολοι μαζι και κουβεντιαζαμε.

"Ασε"μου λεει"με πεθανες,στεναχωρηθηκα πολυ"!

Καλε του λεω τι λετε?!!:shock:Γιατι να μηνν σας μιλησω?Ισως να κυνηγαγα και τα μικρα και να αφαιρεθηκα!

Και εκει αρχισα να ψιλιαζομαι οτι κατι δεν παει καλα....

"θελω να μιλησουμε,θα σου γραψω τα κινητα μου να με παρεις τηλεφωνο,οκ?...και μετα σκισε το χαρτι!παρε με αυριο οπωσδηποτε"μου λεει!:shock:Αμαν σκεφτομαι απο μεσα μου.

Τελοσπαντων γραφω τα τηλεφωνα βαζω το χαρτι στην τσεπη και μετα απο καμια ωρα φυγαμε.

Εννοειται οτι με το που μπηκαμε στο αμαξι τα ειπα στον αντρα μου και μου ειπε να τον παρω τη επομενη το πρωι να δουμε τι θελει.

Μολις το σηκωσε μου λεει"ελα αγαπη μου!!!!Ολη νυχτα σε σκεφτομουν δεν εχω κλεισει ματι.Απ το πρωι στους δρομους περιμενω τηλεφωνημα σου."

ΚΟΚΚΑΛΟ ΕΓΩ!

"Απο την πρωτη στιγμη που σε ειδα(ουτε που τη θυμομουν εγω!)εχω τρελαθει"Και αλλα τετοια ωραια...

Βεβαια ηταν πολυ ευγενικος.Εγω του ελεγα οτι αυτο που κανει ειναι τραγικο και καθολου σωστο.Ειμαι στην ηλικια της κορης του,θα μου βαφτισει το παιδι!Μα τι κανειΟτι με εχει φερει σε πολυ μα παρα πολυ δυσκολη θεση.

Μου ελεγε οτι εχει πολλα να μου πει και οτι εχει αισθματα για μενα.

Του ειπα οτι δεν θελω να ακουσω αλλα και οτι πρεπει να παω στα παιδια.Εννοειται οτι μου ζητησε να μεινει μεταξυ μας αλλα του ειπα οτι στην κορη του και στον γαμπρο του δεν θα πω κατι αλλα στον αντρα μου δεν μπορω να μην πω.

Θελω πολυ να το πω στα παιδια αλλα το ζητημα ειναι οτι μενουν σε μια πολυκατοικια ολοι μαζι και λογω των οικονομικων προβληματων οι γονεις της κοπελας ειναι αυτοι που τους συντηρουν.Δεν μπορω να πω τπτ γιατι αμα γινει καμια φασαρια και δεν μιλιουνται πως θα ζησουν μετα?:(

Απο τηνα αλλη ο αντρας μου τα χει παρει γιατι αυτος ο ανθρωπος 60 χρονων και βαλε δεν σεβαστηκε τπτ.Ουτε εμενα παντρεμενη γυναικα με 2 παιδια ,ουτε τον αντρα μου ουτε τπτ.Εδω δεν σκεφτηκε τα παιδια του....εμας θα σκεφτει?

Δεν θελω να χαλασω την κουμπαρια αλλα εγω τους κουμπαρους τους εχω οικογενεια μου.Πως θα μπαινω σπιτι τους αυριο και να ναι κι αυτος εκει?

Συγνωμη για το σεντονι...καθε αποψη δεκτη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ο άντρας σου τι σου είπε για όλα αυτά??

νομίζω πως όλο αυτό είναι τόσο τραβηγμένο που η κουμπαριά είναι το λιγότερο.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου,δεν επρεπε να ανοιξεις διαλογο μαζι του και επρεπε να του ξεκοψεις τον βηχα αμεσως με αγενη η οχι τροπο...με το γεγονος οτι μπηκες στην διαδικασια να παρεις το τηλεφωνο του και να τον παρεις κιολας,του εδωσες τροφη και φαντασια...η γνωμη μου ειναι οτι λεγοντας το στην μελλουσα κουμπαρα σου,μονο στεναχωρια θα προξενησεις,φροντισε να κρατησεις τις αποστασεις απο τους γονεις της αυστηρα και σε μια επομενη ενοχληση απο μερους του,ας του μιλησει ο αντρας σου...

την κουμπαρια σου μην την χαλασεις εφοσον εχετε ταιριαξει τοσο πολυ σαν οικογενειες...ουφ αν ειναι δυνατον ομως! δεν ντραπηκε καθολου??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάς???

 

Συγγνώμη δεν θέλω να σε αμφισβητήσω, αλλά μου ακούγεται πολύ περίεργη η ιστορία. Άντε και του άρεσες, είναι δυνατόν να πιστέψει ότι θα είχες και εσύ τα ίδια αισθήματα και να έχει το θράσος να σου κάνει και εξομολόγηση? και γιατί δεν στα είπε προφορικά και έπρεπε να τον πάρεις τηλέφωνο για να στα πει? Μήπως σου κάνουν φάρσα?

 

Όπως και να΄χει, φυσικά και θα τα έλεγα όλα. Τώρα το αν θα χαλάσει ή όχι η κουμπαριά είναι άλλη υπόθεση. Θα τα έλεγα όμως. Βέβαια πολύ πιθανό να σε βγάλει τρελή. Ελπίζω να κράτησες το χαρτί...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου,δεν επρεπε να ανοιξεις διαλογο μαζι του και επρεπε να του ξεκοψεις τον βηχα αμεσως με αγενη η οχι τροπο...με το γεγονος οτι μπηκες στην διαδικασια να παρεις το τηλεφωνο του και να τον παρεις κιολας,του εδωσες τροφη και φαντασια...η γνωμη μου ειναι οτι λεγοντας το στην μελλουσα κουμπαρα σου,μονο στεναχωρια θα προξενησεις,φροντισε να κρατησεις τις αποστασεις απο τους γονεις της αυστηρα και σε μια επομενη ενοχληση απο μερους του,ας του μιλησει ο αντρας σου...

την κουμπαρια σου μην την χαλασεις εφοσον εχετε ταιριαξει τοσο πολυ σαν οικογενειες...ουφ αν ειναι δυνατον ομως! δεν ντραπηκε καθολου??

Ισως εχεις δικιο οτι δεν επρεπε να ανοιξω διαλογο αλλα αν και φανηκε περιεργη η συμπεριφορα του ηθελα να πιστευω οτι ηθελε να μου πει κατι αλλο.Δεν ειναι κατι που σου συμβαινει καθε μερα και γι αυτο δυσκολευτηκα να το πιστεψω!

 

Σοβαρά μιλάς???

 

Συγγνώμη δεν θέλω να σε αμφισβητήσω, αλλά μου ακούγεται πολύ περίεργη η ιστορία. Άντε και του άρεσες, είναι δυνατόν να πιστέψει ότι θα είχες και εσύ τα ίδια αισθήματα και να έχει το θράσος να σου κάνει και εξομολόγηση? και γιατί δεν στα είπε προφορικά και έπρεπε να τον πάρεις τηλέφωνο για να στα πει? Μήπως σου κάνουν φάρσα?

 

Όπως και να΄χει, φυσικά και θα τα έλεγα όλα. Τώρα το αν θα χαλάσει ή όχι η κουμπαριά είναι άλλη υπόθεση. Θα τα έλεγα όμως. Βέβαια πολύ πιθανό να σε βγάλει τρελή. Ελπίζω να κράτησες το χαρτί...

Το χαρτι το κρατησα.

Προφορικα που να μου ταλεγε?Μεσα στο σπιτι της κορης του?Δεν νομιζω οτι εχει τα "κουραγια"να εκανε κατι τετοιο!

στο τηλεφωνο μου ειπε οτι εχει παθει πλακα και οτι ολο αυτο εγινε αυθορμητα.Τι αυθορμητα τον ρωτησα?Μια ωρα εψαχνε στυλο!

Καλα...την πιθανοτητα της φαρσας ουτε που περασε απο το μυαλο μου!Αν εχει γινει κατι τετοιο και το ξερουν και οι κουμπαροι θα γινω εξαλη κι αντρας μου πιο πολυ...

 

ο άντρας σου τι σου είπε για όλα αυτά??

νομίζω πως όλο αυτό είναι τόσο τραβηγμένο που η κουμπαριά είναι το λιγότερο.

εχει νευριασει και ψαχνει να βρει δικαιολογια να μην μας βαφτισουν το παιδι.Αν επιμεινει θα το δεκτω κι εγω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοπελα μου,δεν επρεπε να ανοιξεις διαλογο μαζι του και επρεπε να του ξεκοψεις τον βηχα αμεσως με αγενη η οχι τροπο...με το γεγονος οτι μπηκες στην διαδικασια να παρεις το τηλεφωνο του και να τον παρεις κιολας,του εδωσες τροφη και φαντασια

Θα θελα πολυ να τον βρισω αλλα φοβηθηκα.Για να εχει τοοοσο θρασος να μου τα πει ολα αυτα δεν ξερω για τι αλλο ειναι ικανος να πει η να κανει.

Ισως μπλεκανε τα πραγματα χειροτερα.

Αν δεν με ενοιαζε η κουμπαρια σιγουρα αυτο θα εκανα.

Link to comment
Share on other sites

Για να το κάνει έτσι εύκολα δεν θα είναι η πρώτη ή η τελευταία φορά.

Πιστεύω πως αν μιλήσεις θα σε βγάλει τρελή...βέβαια εσύ ξέρεις και αυτό φτάνει.

Αν τελικά κάνεις την κουμπαριά αυτόν τον άνθρωπο θα τον βλέπεις τακτικά?? θα μπορείς για πάντα να τον αποφεύγεις?σε περίπτωση που κάνεις την κουμπαριά και δεν πεις κάτι στην κουμπάρα σου πως θα είναι η συμπεριφορά σου απέναντι στον πατέρα της??? Δεν φοβάσαι αν τελικά δεν μιλήσεις μήπως τα γυρίσει όλα εναντίον σου??

θεωρώ πως είναι πολλά αυτά που πρέπει να σκεφτείς πριν καταλήξεις σε μια απόφαση.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Σε ξαναενόχλησε από τότε?

 

Σε περίπτωση που επανέλθει πες του ότι δεν γίνεται να σε παρενοχλεί και θα τα πεις όλα στην κόρη του (και πήγαινε πες τα). Μην θέσεις θέμα κουμπαριάς. Εγώ θα πήγαινα στην κόρη του και θα έλεγα κοίτα αυτό και αυτό συμβαίνει και είμαι σε πολύ δύσκολη θέση. Κάνε κάτι γιατί δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση.

 

Η φάρσα μου φαίνεται τραβηγμένη και ας το ανέφερα. Απλώς είναι τόσο κουλή η υπόθεση που είτε είναι φάρσα (και αυτό είναι το καλό σενάριο) είτε θα έχεις προβλήματα στο μέλλον.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Για να το κάνει έτσι εύκολα δεν θα είναι η πρώτη ή η τελευταία φορά.

Πιστεύω πως αν μιλήσεις θα σε βγάλει τρελή...βέβαια εσύ ξέρεις και αυτό φτάνει.

Αν τελικά κάνεις την κουμπαριά αυτόν τον άνθρωπο θα τον βλέπεις τακτικά?? θα μπορείς για πάντα να τον αποφεύγεις?σε περίπτωση που κάνεις την κουμπαριά και δεν πεις κάτι στην κουμπάρα σου πως θα είναι η συμπεριφορά σου απέναντι στον πατέρα της??? Δεν φοβάσαι αν τελικά δεν μιλήσεις μήπως τα γυρίσει όλα εναντίον σου??

θεωρώ πως είναι πολλά αυτά που πρέπει να σκεφτείς πριν καταλήξεις σε μια απόφαση.

Αυτο οντως το φοβαμαι οτι δεν θα σταματησει εδω.

Τον χειμωνα που πηγαιναμε στο σπιτι των κοyμπαρων ερχοταν καμια φορα να δει ποδοσφαιρο στη nova.Μενει απο κατω.

Eμενα μου φαινεται πιο ευκολο να μην του δινω σημασια και να φευγω διακριτικα οταν ερχεται.Για τον αντρα μου δεν ξερω.Εκεινος ειναι κια πιο νευριασμενος.

Δεν τον ξερω αυτον τον ανθρωπο.τον εχω δει καμια 10αρια φορες ολες κι ολες και παντα με πολυ κοσμο γυρω.Χριστουγεννα-πασχα και γιορτες και

αν ανεβαινε στην κορη του οσο ημασταν εκει.Δεν ξερω τι προιστορια εχει και τι ξερουν οι δικοι του.Απ οσο μου ειπε ο αντρας μου οτι του χει πει ο κουμπαρος ειναι "μπηχτης"αλλα με μεγαλυτερες γυναικες.οχι με το "παιδι του".

Σε ξαναενόχλησε από τότε?

 

Σε περίπτωση που επανέλθει πες του ότι δεν γίνεται να σε παρενοχλεί και θα τα πεις όλα στην κόρη του (και πήγαινε πες τα). Μην θέσεις θέμα κουμπαριάς. Εγώ θα πήγαινα στην κόρη του και θα έλεγα κοίτα αυτό και αυτό συμβαίνει και είμαι σε πολύ δύσκολη θέση. Κάνε κάτι γιατί δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση.

 

Η φάρσα μου φαίνεται τραβηγμένη και ας το ανέφερα. Απλώς είναι τόσο κουλή η υπόθεση που είτε είναι φάρσα (και αυτό είναι το καλό σενάριο) είτε θα έχεις προβλήματα στο μέλλον.

Φοβαμαι να τα πω γιατι αν τσακωθουνε αυτος ειναι το "πορτοφολι"της οικογενειας και μετα?τι θα κανουν τα παιδια?Η κουμπαρα ειναι ανεργη και ο κουμπαρος εχει εταιρια που παει για φουντο.Το χειμωνα ουτε λεφτα για γαλα δεν ειχαν.ο αντρας μου τους εχει δανεισει πολλες φορες.Ειναι ασχημη η κατασταση:(

Ισως να πονταρει εκει...οτι τον εχουν αναγκη!

 

Μ ετρομαζει πολυ οτι μπορει να βαφτισουν το παιδι μου και μετα να γινουν τπτ χειροτερα και μετα αντε να ξεμπλεξεις και να φτασω να παιρνω εγω την λαμπαδα του μικρουλη μου:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ξαναπηρε απο χθες.Αν και τον πηρα απο το κιν του αντρα μου,οποτε αν παρει θα μιλησει αυτος.

Ποπο οσο το σκεφτομαι τοσο τα παιρνω!Μα τι θρασος πια?Σαν ο μπαμπας μου να το κανει αυτο στη νονα του μεγαλου!Δεν παει καθολου καλα ο κοσμος.

Απο την αλλη βεβαι τον λυπαμαι και λιγο.Ειμαι και ψυχοπονιαρα η χαζη.Γεροντοερωτας λεω απο μεσα μου και γελαω...αλλα ας το κραταγε για τον εαυτο του!

Αφηστε που μενω και κοντα στην νυφη του και φοβαμαι μην μαθει που ειναι το σπιτι μου και μου κανει κανα ντου.

Πολλες ταινιες βλεπω μαλλον και η φαντασια καλπαζει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

oliviad διάβασα μόνο το πρώτο μήνυμα που έγραψες και όχι τα παρακάτω έχω μόνο να πω πως έχω μείνει άφωνη διότι μας συνέβη σχεδόν το ίδιο πράγμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Για μένα ήταν πικρή εμπειρία (δεν θα μπω σε πολλές λεπτομέρειες γιατί δεν μου πάει να 'ξεκατινιάζομαι' διαδικτυακά κι ας μην γνωρίζει κανείς πρόσωπα και λεπτομέρειες). Να σου πω απλώς ότι βρέθηκα να 'φταίω' εγώ διότι η υποψήφια κουμπάρα, θίχτηκε, ζήλεψε, κατίνιασε και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο............Έπαθα πλάκα όπως καταλαβαίνεις....... Στη δική μας περίπτωση όμως, η υποψήφια ήξερε τί μ.......ας ήταν ο πατέρας της και τον άφησε να μας γνωρίσει και να αλωνίσει, και μετά ζήτησε τα ρέστα........Υπήρχαν και διάφορα άλλα (οικονομικα προβλήματα της κ.λ.π....που νομίζω αναφέρεις κι εσύ) και επιγραμματικά για εμάς, και κατά τη γνώμη μου, ήταν πασιφανές πως η υποψήφια βολεύτηκε με την εξέλιξη. Το αποτέλεσμα: Έτριβα τα μάτια μου με την ασυνέπεια, και επιπολαιότητα των ανθρώπων, έμεινα φυσικά χωρίς βάφτιση στο παρά πέντε κ.λ.π.......

Θα μου πεις, γλιτώσαμε από μία κακή νονά. Οκ, αλλά...αλλά....αλλά. Εύχομαι να πάνε όλα καλά, και δεν έχω να δώσω κάποια συμβουλή, πέρα από το να είσαι όσο πιο ευθής και ξεκάθαρη (ο πατερας τον κουμπάρων είναι προσβλητικός το λιγότερο, άρα ξέκοψέ τον) γίνεται!!!!!!!!!!!!!!! Το θέμα είναι λεπτό. Δυστυχώς υπάρχουν άνθρωποι που δεν διακατέχονται από λεπτότητα και ανακατεύουν τους άλλους. Εγώ αποφάσισα πως τέτοιους δεν θέλω στη ζωή μου.

Εύχομαι καλή έκβαση.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα λίγο από τα παραπάνω.

Στην περίπτωσή μου ο πατέρας της (τον είχα δει ζήτημα 2 φορές στα 3 χρόνια που την ξέρω) και δεν μιλούσε και ποτε. Άρα πες είχαμε πει μία καλημέρα. Προφανώς, από ότι έμαθα άλλά και αντιλήφθηκα, είχε 'θέματα' και πολλά μάλιστα. Γενικώς ξέρεις, 75άρης που την έχει δει γκόμενος. Αλλά όπως είπα στο τέλος βρήκα και τον μπελά μου. Μάλιστα, στην περίπτωσή μας δεν χρειάστηκε να πω εγώ τίποτα στην κουμπάρα Της έλεγε μόνος του 'Εγώ τη Μ....... την ερωτεύτηκα κ θέλω να κάνω σχέση μαζί της. Έχω να πω το εξής: Ενώ εκείνη αναγνώριζε τί κ...ος είναι ο πατέρας της, καμία φορά η αλήθεια είναι τόσο φριχτή που μας ξεπερνάει. Και που ντρεπόμαστε τόσο γι αυτήν που θέλουμε οπωσδήποτε έναν αποδιοπομπαίο τράγο. Έτσι τα πληρώσαμε όλα εμείς. Η υποψήφια κουμπάρα, έγινε ψυχρή, (μ εμάς και το παιδί) απόμακρη, προσβλητική και διάφορα, κι όταν την αντιμετώπισα, άκουσα κάτι ΑΠΙΘΑΝΑ!!!!!!!!!! Ότι προκάλεσα τον πατέρα της και ..........άστα............. Σημείωση : Μόλις κατάλαβα τις διαθέσεις του πατέρα, με το ζόρι του μιλούσα, ούτε τον κοιτούσα κ.λ.π....από φόβο μην κατηγορηθώ κι από πάνω. Και να έχω και άγχος ποιά είναι η καλύτερη και πιο λεπτή στάση να κρατήσω......Μην τυχόν παρεξηγηθεί κι η κουμπάρα κ.λπ....

Νομίζω (χωρίς ποτέ να μπορώ να ξέρω ακριβώς, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική) πως γενικώς σε μπλέξανε και θα έχεις θέματα. Ξεκαθάρισέ τα όλα από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

κανείς δεν μπορεί να σου πεί τι να κάνεις. Εσύ ξέρεις τι άνθρωποι είναι οι μελλοντικοί κουμπάροι και η γνώμη μου είναι με τον άντρα σου να αποφασίσεις τι θα κάνετε. Πχ να απομακρυνθείτε απλά απο όλη αυτή την οικογένεια βρίσκοντας μια δικαιολογία για την κουμπαριά ή να το πείτε στην κόρη του κτλ. Δυστυχώς κανένας μέσα στο φόρουμ δεν ξέρει προσωπικά εσένα ή τους μελλοντικούς κουμπάρους ή το γονιό της μελλοντικής κουμπάρας ή τον άντρα σου οπότε είναι εξαιρετικά δύσκολο να σε συμβουλέψει κάποιος μέσα από το φόρουμ τι να κάνεις.

 

Τι να πώ καλά ξεμπερδέματα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλουσα τωρα με τον αντρα μου.Μου ειπε οτι δεν θελει να μας βαφτισουν το παιδι γιατι φοβαται οτι μετα θα μπλεξουμε χειροτερα και οτι αν μαθευτει το πιθανοτερο να βγουμε και φταιχτες γιατι το πιθανοτερο η οικογενεια να μην δεχτει οτι ο παππους ειναι οπως ειναι αλλα και να το ξερουν ποιον θα υποστηριξουν?εμας που μας ξερουν τοσο λιγο?

εχω στεναχωρηθει πολυ.

Αντε τωρα να βρουμε δικαιολογια που να μην παρεξηγηθουμε και αντε να βρουμε και νονο...

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου:

Είναι απλό: Ξεκίνα να βρεις νέους κουμπάρους....ΧΤΕΣ.

Ναι, χάλασε τη κουμπαριά γιατί στο τέλος θα βρεις μπελά!!!

Ρε το πουρό, δε ντρέπεται λίγο...:evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κανείς δεν μπορεί να σου πεί τι να κάνεις. Εσύ ξέρεις τι άνθρωποι είναι οι μελλοντικοί κουμπάροι και η γνώμη μου είναι με τον άντρα σου να αποφασίσεις τι θα κάνετε. Πχ να απομακρυνθείτε απλά απο όλη αυτή την οικογένεια βρίσκοντας μια δικαιολογία για την κουμπαριά ή να το πείτε στην κόρη του κτλ. Δυστυχώς κανένας μέσα στο φόρουμ δεν ξέρει προσωπικά εσένα ή τους μελλοντικούς κουμπάρους ή το γονιό της μελλοντικής κουμπάρας ή τον άντρα σου οπότε είναι εξαιρετικά δύσκολο να σε συμβουλέψει κάποιος μέσα από το φόρουμ τι να κάνεις.

 

Τι να πώ καλά ξεμπερδέματα.

Ακριβως επειδη δεν μας ξερει κανεις πηρα το θαρρος να γραψω εδω.Που να τα πεις αυτα?Ειναι και κλειστη κοινωνια και τετοια πραγματα καλυτερα να μην μαθαινονται και στην τελικη σκεφτομαι και την κοπελα που δεν φταιει σε τπτ που χει τετοιο πατερα...:(

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα λίγο από τα παραπάνω.

Στην περίπτωσή μου ο πατέρας της (τον είχα δει ζήτημα 2 φορές στα 3 χρόνια που την ξέρω) και δεν μιλούσε και ποτε. Άρα πες είχαμε πει μία καλημέρα. Προφανώς, από ότι έμαθα άλλά και αντιλήφθηκα, είχε 'θέματα' και πολλά μάλιστα. Γενικώς ξέρεις, 75άρης που την έχει δει γκόμενος. Αλλά όπως είπα στο τέλος βρήκα και τον μπελά μου. Μάλιστα, στην περίπτωσή μας δεν χρειάστηκε να πω εγώ τίποτα στην κουμπάρα Της έλεγε μόνος του 'Εγώ τη Μ....... την ερωτεύτηκα κ θέλω να κάνω σχέση μαζί της. Έχω να πω το εξής: Ενώ εκείνη αναγνώριζε τί κ...ος είναι ο πατέρας της, καμία φορά η αλήθεια είναι τόσο φριχτή που μας ξεπερνάει. Και που ντρεπόμαστε τόσο γι αυτήν που θέλουμε οπωσδήποτε έναν αποδιοπομπαίο τράγο. Έτσι τα πληρώσαμε όλα εμείς. Η υποψήφια κουμπάρα, έγινε ψυχρή, (μ εμάς και το παιδί) απόμακρη, προσβλητική και διάφορα, κι όταν την αντιμετώπισα, άκουσα κάτι ΑΠΙΘΑΝΑ!!!!!!!!!! Ότι προκάλεσα τον πατέρα της και ..........άστα............. Σημείωση : Μόλις κατάλαβα τις διαθέσεις του πατέρα, με το ζόρι του μιλούσα, ούτε τον κοιτούσα κ.λ.π....από φόβο μην κατηγορηθώ κι από πάνω. Και να έχω και άγχος ποιά είναι η καλύτερη και πιο λεπτή στάση να κρατήσω......Μην τυχόν παρεξηγηθεί κι η κουμπάρα κ.λπ....

Νομίζω (χωρίς ποτέ να μπορώ να ξέρω ακριβώς, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική) πως γενικώς σε μπλέξανε και θα έχεις θέματα. Ξεκαθάρισέ τα όλα από τώρα.

Καλα ο παπους ειχε πολυ μα πολυ θρασος!μονος του τα ελεγε!:shock:

Δεν μπορω να πιστεψω οτι μπορει καποιος να σκεφτει οτι εγω τον προκαλεσα!

Τουλαχιστον βρηκες καλο νονο για το παιδακι σου?

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό συνοψίζει πολύ ωραία και τη δική μας περίπτωση

Γνώμη μου:

Είναι απλό: Ξεκίνα να βρεις νέους κουμπάρους....ΧΤΕΣ.

Ναι, χάλασε τη κουμπαριά γιατί στο τέλος θα βρεις μπελά!!!

Ρε το πουρό, δε ντρέπεται λίγο...

 

 

Καλα ο παπους ειχε πολυ μα πολυ θρασος!μονος του τα ελεγε!

Δεν μπορω να πιστεψω οτι μπορει καποιος να σκεφτει οτι εγω τον προκαλεσα!

Τουλαχιστον βρηκες καλο νονο για το παιδακι σου?

 

Ναι, υπάρχουν άνθρωποι με θράσος και πολλά άλλα. Αλλά δυστυχώς μπορεί και να τους συναντήσουμε. Κι εγώ δεν μπορούσα να το φανταστώ - είπαμε με το ζόρι του είχα πει 3-4 κουβέντες, κι όμως να που το άκουσα.

 

Το τρίτο το παλεύουμε. Όπως είπα και παραπάνω, κάποιοι άνθρωποι είναι εξαιρετικά επιπόλαιοι και δεν σκέφτονται τα προβλήματα που προκαλούν. Απλούστατα τώρα όλο ο κύκλος μας (οι κοντινοί που θα ήταν και πιθανοί νονοί δηλαδή) ήξερε πως έχουμε νονά και ετοιμάζουμε βάφτιση. Τώρα λοιπόν αντιμετωπίζω τα εξής θέματα: Πρώτον, πού να τα πεις αυτά, όπως είπε κάποιος παραπάνω,( προσωπικά ντρέπομαι, τόσο απίθανα μου φαίνονται, αλλά δυστυχώς συμβαίνουν ) δεύτερον, δεν θέλω να θεωρήσει όποιος - όποια του προταθεί ότι είναι Β,Γ επιλογή..........Δεν ξέρω, γενικώς το θέμα βάφτιση δεν μας έκατσε καλά..........Είμαι πάντως αισιόδοξη

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από εμένα,

θα σου πω την άποψή μου για το θέμα ως απέξω που είμαι και σίγουρα βλέπω τα πράγματα διαφορετικά από εσένα που είσαι εμπλεκόμενη. Κατ' αρχάς από το μήνυμά σου το αρχικό φαίνεται ότι με τους επίδοξους κουμπάρους τα έχετε βρει ως ζευγάρια και τα παιδάκια μεταξύ τους παίζουν μια χαρά... η ερώτησή μου είναι η εξής:

Γιατί να στερηθείς και εσύ και να στερήσεις και στα παιδιά σου κάποιους ανθρώπους εξαιτείας ενός ξεμωραμένου γέρου?

Καταλαβαίνω ότι η κοινωνία είναι μικρή και είναι πολύ λεπτός ο τρόπος με τον οποίο θα πρέπει να χειριστείς τέτοιες καταστάσεις και για να μην παρεξηγηθείς και να μην βρεθείς μπλεγμένος... σκέφτομαι όμως: εδώ ο πατέρας της κουμπάρας σου δεν ντράπηκε το ίδιο του το παιδί και σου την έπεσε γιατί να ντραπείς εσύ να τον ξεμπροστιάσεις?

Εγώ θα έπαιρνα τον άντρα μου και θα τα έλεγα στους κουμπάρους όσα έγιναν.. εάν τον ξέρουν ότι είναι τέτοιος άνθρωπος θα σας πιστέψουν.. εάν όχι και σας κατηγορήσουν τότε ίσως καλύτερα να μην γίνει η κουμπαριά... γενικά επειδή είμαι ευθύς άνθρωπος στη ζωή μου κάποια πράγματα θέλω να είναι πολύ ξεκάθαρα... γιατί να μπείτε στην διαδικασία να ψάχνετε δικαιολογίες για να ξεκόψετε κλπ κλπ?? πείτε τι έγινε... σίγουρα και με τον καλύτερο τρόπο να το δεχτούν οι κουμπάροι σας πάντα θα αιωρείται αυτό το περιστατικό που εγώ προσωπικά εάν ήταν πατέρας μου ο γερομπισμπίκης θα ντρεπόμουν να αντικρύσω τους ανθρώπους στα μάτια μου... από την άλλη όμως γιατί να μην το μάθουν και να του βάλουν χέρι? αυτό που έκανε σε εσένα θα το κάνει και αλλού??? ας του κόψουν λίγο τον αέρα...

Link to comment
Share on other sites

elenip θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, πρέπει να τους το πει, αυτός δεν ντράπηκε να φερθεί όπως φέρθηκε γιατί να ντραπεί λοιπόν η κοπέλα; γιατί στο τέλος μπορεί να βγει οτι το προκάλεσε κιόλας όπως συνέβη στην άλλη κοπέλα γιαυτό καλύτερα να πει την αλήθεια κι αν δεν την πιστέψουν τουλάχιστον θα έχει ''γλυτώσει'' από 2 κακούς κουμπάρους..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλο φθινοπωρο!Ειμαι 32 χρονων και εχω 2 αγορακια 1,5 κ 3,5 χρονων.

Θα προσπαθησω να ειμαι συντομη γι να μην σας κουρασω.

Τον μικρο δεν τον εχουμε βαπτισει ακομη λογω οικονομικων προβληματων των νονων.Θα το βαφτισει ενα φιλικο ζευγαρι.Ο αντρας ειναι συνεργατης του αντρα μου και πολυ καιρο γνωστοι.περσυ που ηταν το μωρο 4 μηνων γνωριστικαμε και με την γυναικα του και αμεσως δεσαμε σαν ζευγαρια και την ιδια μερα μας ζητησαν να μας βαπτισουν το μικρο.εχουν και 2 παιδακια που ευτυχως κανουν πολυ καλη παρεα με τα δικα μου.εννοω οτι δεν τσακωνονται.Ολο τον χειμωνα περσυ καναμε πολυ παρεα,σκ,γιορτες μαζι,μπανια το καλοκαιρι.Ευλογουσα την τυχη μου που βρηκα τετοιους νονους για το παιδι μου και που βρηκαμε κι εμεις ενα ζευγαρι στην ιδια φαση με μας να κανουμε τοσο...μα τοσο καλη παρεα!

Και γι αυτο τον λογο δεν με εχει προβληματισει που καθυστερουμε την βαφτιση γιατ θεωρω πιο σημαντικο οι νονοι να αγαπουν το παιδι μου και να ειναι διπλα του μια ζωη κι ας γινει η βαφτιση με καθυστερηση.

Προχθες λοιπον ειχαμε παει σπιτι τους για φαγητο το μεσημερι και ηταν εκει τα αδερφια των κουμπαρων και οι γονεις της κουμπαρας.Καποια φαση παω μεσα να δω τα παιδια που επαιζαν και εχεται ο μπαμπας της κουμπαρας και μου λεει"τις προαλες που ειχες ερθει στο εξοχικο δεν με χαιρετησες".Του λεω παιζατε χαρτια στους γειτονες σας ειπα γεια και μετα οταν ηρθατε δεν θυμαμαι να μην σας μιλησα.Αφου καθομασταν ολοι μαζι και κουβεντιαζαμε.

"Ασε"μου λεει"με πεθανες,στεναχωρηθηκα πολυ"!

Καλε του λεω τι λετε?!!:shock:Γιατι να μηνν σας μιλησω?Ισως να κυνηγαγα και τα μικρα και να αφαιρεθηκα!

Και εκει αρχισα να ψιλιαζομαι οτι κατι δεν παει καλα....

"θελω να μιλησουμε,θα σου γραψω τα κινητα μου να με παρεις τηλεφωνο,οκ?...και μετα σκισε το χαρτι!παρε με αυριο οπωσδηποτε"μου λεει!:shock:Αμαν σκεφτομαι απο μεσα μου.

Τελοσπαντων γραφω τα τηλεφωνα βαζω το χαρτι στην τσεπη και μετα απο καμια ωρα φυγαμε.

Εννοειται οτι με το που μπηκαμε στο αμαξι τα ειπα στον αντρα μου και μου ειπε να τον παρω τη επομενη το πρωι να δουμε τι θελει.

Μολις το σηκωσε μου λεει"ελα αγαπη μου!!!!Ολη νυχτα σε σκεφτομουν δεν εχω κλεισει ματι.Απ το πρωι στους δρομους περιμενω τηλεφωνημα σου."

ΚΟΚΚΑΛΟ ΕΓΩ!

"Απο την πρωτη στιγμη που σε ειδα(ουτε που τη θυμομουν εγω!)εχω τρελαθει"Και αλλα τετοια ωραια...

Βεβαια ηταν πολυ ευγενικος.Εγω του ελεγα οτι αυτο που κανει ειναι τραγικο και καθολου σωστο.Ειμαι στην ηλικια της κορης του,θα μου βαφτισει το παιδι!Μα τι κανειΟτι με εχει φερει σε πολυ μα παρα πολυ δυσκολη θεση.

Μου ελεγε οτι εχει πολλα να μου πει και οτι εχει αισθματα για μενα.

Του ειπα οτι δεν θελω να ακουσω αλλα και οτι πρεπει να παω στα παιδια.Εννοειται οτι μου ζητησε να μεινει μεταξυ μας αλλα του ειπα οτι στην κορη του και στον γαμπρο του δεν θα πω κατι αλλα στον αντρα μου δεν μπορω να μην πω.

Θελω πολυ να το πω στα παιδια αλλα το ζητημα ειναι οτι μενουν σε μια πολυκατοικια ολοι μαζι και λογω των οικονομικων προβληματων οι γονεις της κοπελας ειναι αυτοι που τους συντηρουν.Δεν μπορω να πω τπτ γιατι αμα γινει καμια φασαρια και δεν μιλιουνται πως θα ζησουν μετα?:(

Απο τηνα αλλη ο αντρας μου τα χει παρει γιατι αυτος ο ανθρωπος 60 χρονων και βαλε δεν σεβαστηκε τπτ.Ουτε εμενα παντρεμενη γυναικα με 2 παιδια ,ουτε τον αντρα μου ουτε τπτ.Εδω δεν σκεφτηκε τα παιδια του....εμας θα σκεφτει?

Δεν θελω να χαλασω την κουμπαρια αλλα εγω τους κουμπαρους τους εχω οικογενεια μου.Πως θα μπαινω σπιτι τους αυριο και να ναι κι αυτος εκει?

Συγνωμη για το σεντονι...καθε αποψη δεκτη!

 

Συγνωμη αλλα εγω έριξα πολυ γέλιο :D:D:D:D βρε τον γελοιο! δεν τον χειριστηκες σωστα οταν τον πήρες τηλέφωνο και αρχισε να σου λεει αυτα τα σαλιαρισματα :D:D:D:D:D (εξακολουθω να γελαω τον βρηκα πολυ γελοιο τον τυπο) επρεπε να τους πεις τι λετε καλε εχω τον αντρα μου διπλα μου και σας εχουμε βαλει σε ανοιχτη ακροαση γιατι και αυτος στενοχωρηθηκε που ΣΑΣ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΣΑ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ και τωρα ερχεται απο το σπιτι σας να ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΣΕΙ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΑΣ με αυτα που ακουσε :D:D:D:D . Καλα θελει πολυ ξυλο , αφησε τον αντρα σου να εκφραστει οπως θελει... η κουμπαρια οπως καταλαβαινεις δεν μπορει να γινει

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου αποψη ως αντρας και πατερας, ειναι οτι η κουμπαρια χαλασε ηδη απλα δεν θες να το δεχτεις. Δυστυχως οταν κανεις μια κουμπαρια, οσον αφορα την Ελληνικη κοινωνια, αυτη η "σχεση" περιλαμβανει εναν αριθμο ανθρωπων και μεσα σε αυτους τους ανθρωπους ειναι και ο συγκεκριμενος πορνοπαππους. Θελεις να τον βλεπεις καθε λιγο και λιγακι μπροστα σου? ειναι προσβολη προς εσενα και τον αντρα σου. Θελεις αυτος ο ανθρωπος να εχει προσβαση στα παιδια σου? Μπορει το συγκεγκριμενο ζευγαρι να ειναι οι καλυτεροι ανθρωποι στον κοσμο και να εχετε καταπληκτικη χημεια αλλα εγινε αυτο που εγινε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, προσωπικά με βάση όσα ανέφερες δεν θα χαλούσα τέτοια κουμπαριά.

Ομως θα με έτρωγε να μην μπορώ να "απολογηθώ" για τυχόν αλλοπρόσαλη συμπεριφορά μου, εξαιτίας του πατέρας της. Ετσι μάλλον θα το έλεγα (οπότε θα χαλούσαν όλα γιατί σπάνια οι άνθρωποι δέχονται την αλήθεια, κι αν είναι τόσο καλοί και συνετοί οι συγκεκριμένοι σαφώς και δεν πρέπει να τους χάσεις από κουμπάρους!)

Σε γενικές γραμμές δηλ. πιστεύω πρέπει να τον ξεκόψεις τον κύριο, να παρακαλέσεις να μην σου ξαναζητήσει το λόγο για τίποτε και να διατηρήσει καθαρά τυπικές επαφές, και σαν κίνητρο μη του πείς για κουμπαριά (ότι την χαλάει κτλ)

αλλά ότι θα πληγώσει το παιδί και τα εγγόνια του.

Το βρίσκω λίγο απίθανο τέτοια παιδιά να έχουν τόσο μάπα πατέρα, γι'αυτό δεν τον χαρακτηρίζω, ούτε και θέλω να πιστεύω ότι το κάνει αυτό μόνιμα. Ελπίζω να είναι μπόρα και να περάσει κοπέλα μου!

Πάντως αν κρατήσεις μια κάθετη ξεκομμένη στάση, και δεν πείς τίποτε στα παιδιά, νομίζω όλα θα πάνε καλά, αν δε σε τρώει όλο αυτό...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι να τα πω γιατι αν τσακωθουνε αυτος ειναι το "πορτοφολι"της οικογενειας και μετα?τι θα κανουν τα παιδια?Η κουμπαρα ειναι ανεργη και ο κουμπαρος εχει εταιρια που παει για φουντο.Το χειμωνα ουτε λεφτα για γαλα δεν ειχαν.ο αντρας μου τους εχει δανεισει πολλες φορες.Ειναι ασχημη η κατασταση:(

Ισως να πονταρει εκει...οτι τον εχουν αναγκη!

 

 

Μιλουσα τωρα με τον αντρα μου.Μου ειπε οτι δεν θελει να μας βαφτισουν το παιδι γιατι φοβαται οτι μετα θα μπλεξουμε χειροτερα και οτι αν μαθευτει το πιθανοτερο να βγουμε και φταιχτες γιατι το πιθανοτερο η οικογενεια να μην δεχτει οτι ο παππους ειναι οπως ειναι αλλα και να το ξερουν ποιον θα υποστηριξουν?εμας που μας ξερουν τοσο λιγο?

εχω στεναχωρηθει πολυ.

Αντε τωρα να βρουμε δικαιολογια που να μην παρεξηγηθουμε και αντε να βρουμε και νονο...

 

Το αν εξαρτώνται οικονομικά από τον παππού, το αν θα μαλώσουν μαζί του ή όχι, δεν είναι δικό σου θέμα. Σε πρόσβαλλε ο πατέρας της κοπέλας, πρόσβαλλε τη γυναίκα του, τον άντρα σου, τις οικογένειές σας γενικώς. Δεν γίνεται να προσποιηθείς ότι αυτό δεν συνέβη. Εγώ επιμένω ότι πρέπει να τα πεις. Πες τα στην κόρη του ιδιαιτέρως, διευκρίνισε ότι δεν θέλεις να κάνεις θέμα αλλά δεν μπορούσες και να προσποιείσαι στην ίδια εφόσον συνέβη κάτι τέτοιο. Από το πως θα αντιδράσει, θα καταλάβεις και το ποιόν της.

Εντωμεταξύ μήπως και οι ίδιοι ψάχνουν αφορμή να μην βαπτίσουν το παιδί? Μου λες ότι έχουν οικονομικά προβλήματα, το παιδί είναι ήδη 1,5 έτους, δηλαδή πότε ακριβώς θα γίνει η βάπτιση?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εχω ξυπνησει με αλλη διαθεση.Αν ηταν μονο στο χερι μου δεν θα ελεγα τπτ.

Ο συζυξ ομως θελει να του ριξει μπουνια οποτε και αποφασισε να μιλησουμε στον κουμπαρο.Δεν μπορω να του αλλαξω γνωμη,ουτε θελω.Με τον κουμπαρο μιλανε καθε μερα και συνεργαζονται και θεωρει οτι ειναι κοροιδια να του πει καμια φτηνη δικαιολογια για να μην μας βαφτισουν το παιδι οποτε θα του πουμει τι εγινε και θα τον παρακαλεσω αν ειναι δυνατον να μην πει τπτ στη κουμπαρα.ειναι καλο παιδι και ξερει τι βλακας ειναι ο πεθερος του και θελω να πιστευω οτι θα προστατεψει τη γυναικα του.

Ετσι ισως να συνεχισουμε να κανουμε παρεα και ολο αυτο να μεινει μεταξυ μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...