Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιλογή σχολείου.


Recommended Posts

με την έναρξη της σχολικής χρονιάς άρχισα και εγώ να προβληματίζομαι για το τι θα κάνω με τον μικρό μου καθώς από του χρόνου πάει προνήπιο και πρέπει να αποφασίσω αν 8α τον πάω σε ιδιωτικό ή σε δημόσιο -καθώς στα καλά ιδιωτικά πρέπει να πιάσεις θέση από την αρχή-.

Μπήκα κοίταξα τις τιμές και τα περισσότερα παίζουν γύρω στα 8000ευρώ ετησίως και βάλε (ΕΜΦΡΑΓΜΑΑΑΑΑΑ!!!!) Δεν μιλάω αποκλειστικά για προνήπιο, κοίταξα και τις υπόλοιπες βαθμίδες καθώς αν ξεκινήσει εκεί, εκεί θα πρέπει και να τελειώσει καθως δεν θα μου άρεσε να τον αλλάζω συνέχεια σχολείο.

Και σκέφτομαι τώρα...αξίζει να δίνω κάθε χρόνο τόσα λεφτά?θα αντέχω να δίνω τόσα λεφτά για τα υπόλοιπα 15 χρόνια?και θα είναι μόνο αυτά ή θα καταλήξω να πληρώνω και εξτρά σε ιδιαίτερα και σε φροντιστήρια ??Από την άλλη αν ξεχάσω διακοπές, αν ξεχάσω ψώνια και κάνω μια πολύ μαζεμένη ζωή ξέρω πως θα τα καταφέρω αλλά αξίζει??? (τώρα θυμάμαι την μάνα μου που είχε 10 χρόνια να φορέσει καινούρια ρούχα για να καταφέρω να κάνω φροντιστήρια στο σχολείο και αργότερα να τελειώσω τη σχολή )… εδώ στο σταθμό θα δώσω φέτος 5700 στα 8000 θα κωλώσω ??αλλά και αν κωλώσω??.... στα ιδιωτικά πάλι ελέγχουν ποιος μπαινοβγαίνει, δεν είναι ξέφραγο αμπέλι όπως τα περισσότερα δημόσια οπότε θα είμαι πιο ήσυχη για το παιδί.

Στη συνέχεια σκέφτομαι το δημόσιο της γειτονιάς μου, μένω στα "κοσμικά" Πατήσια και το σχολείο που θα πάει είναι το δημοτικό της Γκράβας, δεν ξέρω αν έχετε ακούσει για αυτά τα σχολεία αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο, πολλοί αλλοδαποί, πολλά παιδιά και στα γυμνάσια και στα λύκεια αν δεν κάνεις μια κατάληψη πριν τα Χριστούγεννα και άλλη μια πριν το Πάσχα δεν γίνεται να βγει η χρονιά -το γνωρίζω γιατί και εγώ στην Γκράβα τελείωσα το 2000).Οπότε το σχολείο της γειτονιάς το αποκλείουμε!!!

Η άλλη λύση που σκέφτηκα είναι να νοικιάσω το σπίτι που μένουμε και να πάω να πιάσω σε μια άλλη πιο καλή περιοχή που τουλάχιστον να μπορείς να κυκλοφορήσεις άνετα αφού νυχτώσει και να μην έχει πήξει τόσο στους αλλοδαπούς και να μπορεί να πάει το παιδί μου στο δημόσιο εκείνης της περιοχής.Αν το κάνω αυτό χάνω την βοήθεια της μαμάς μου που τώρα μένει δίπλα μου, θα πρέπει να γράψω το παιδί στο ολοήμερο γιατί εγώ σχολάω στις 2 οπότε θα γυρίζω στο σπίτι καλές 3 και φυσικά αν έχει απεργία ή καταλήψεις να έχω ένα θεματάκι άλυτο !!!!!Και θα ελπίζω κάθε χρόνο να πέσει σε καλό δάσκαλο και να μην τύχει σε καμία περίπτωση που θα τον κάνει να μισήσει το σχολείο (ακόμα θυμάμαι την σφαλιάρα που έφαγα από έναν δάσκαλο στο δημοτικό γιατί γέλαγα με έναν συμμαθητή μου την ώρα που μας έδειχνε το πείραμα της χημείας...παιδαγωγικότατη μέθοδος!!!!!ακόμα τον βλέπω τον καραγκιόζη και ακόμα δεν του μιλάω!!!να σας προσθέσω βέβαια πως αυτός διδάσκει ακόμα στη Γκράβα παρότι η μητέρα μου έφτασε το θέμα μέχρι εκεί που δεν πήγαινε!!!!!!).Από την άλλη σίγουρα δεν θα μου φεύγει μια περιουσία και θα μπορώ να διαθέσω όλα αυτά τα λεφτά σε κάτι άλλο πάνω στο παιδί,από διακοπές τώρα που είναι μικρός μέχρι σε φροντιστήρια αργότερα που σίγουρα θα τα χρειάζεται...και τελικά δεν έχω καταλήξει πουθενά!!!!!εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Γεια σου!Η αποψη μου ειναι υπερ των ιδιοτικων σχολειων,γιατι εκτος απο την παιδαγωγικη μεθοδο που ειναι πια καθαρα θεμα τυχης σε ποιον δασκαλο θα πεσεις ακομα και στο ιδιωτικο(με την διαφορα οτι εκει μπορεις να τους τριξεις τα δοντια και να το καταλαβουν),το θεμα ειναι και οι παρεες που αργα η γρηγορα θα αρχισουν να περιβαλουν το παιδι σου και να μπαινουν μεσα στο σπιτι σου.Ουτε εμεις δυστυχος δεν ειχαμε καλο δημοσιο σχολειο στην γειτονια μας απο ολες τις αποψεις,καποια στιγμη σκεφτηκα να της εφερνα δασκαλα για ιδιαιτερα στο σπιτι αλλα με τα υπολοιπα τι γινεται? Ετσι ξεκινησαμε ιδιωτικο(τ'οποιο πιστεψε με θελει πολυ,παρα πολυ ψαξιμο)και εχω 2 παιδια που τα πηγαινω και ενας να δουλευει,στερουμαστε πολλα πραγματα αλλα πιστευω οτι αξιζει τον κοπο,τουλαχιστον τα εχω εγω καλα με τον εαυτο μου,οτι τους δινω οτι καλυτερο(για'μενα παντα)μπορω.ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ σε οποιαδηποτε αποφαση σου.

Link to comment
Share on other sites

mari σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, και εμείς καταλήξαμε να πάμε τον μικρό σε ιδιωτικό, είμαστε ανάμεσα στην εράσμειο και στα εκαπιδευτήρια κωστέα γείτονα έπειτα από ψάξιμο, εσύ αν επιτρέπεται σε ποιο ιδιωτικό έστειλες τα παιδάκια σου?και όταν λες ¨πολύ ψάξιμο" θα μπορούσες να μου επισημάνεις κάποια πράγματα τα οποία ίσως να μην έχω σκεφτεί να ρωτήσω ή να δω?

Link to comment
Share on other sites

Φιλέναδα καλημέρα:D:D:D:D

Καιρό έχουμε να τα πούμε, και για άλλη μια φορά οι προβληματισμοί σου για τον Κυριακούλη συμπίπτουν με τους δικούς μου...

Εν ολίγοις...τι θα έκανα στην θέση σου;;;

Θα τον άρχιζα ιδιωτικό και θα προσπαθούσα όσο μπορούσα να τελειώσει τουλάχιστον το Δημοτικό. Για μένα στο Δημοτικό αποκτά το παιδί τις βάσεις για όλη την εκπαίδευση. Σαφώς καταλαβαίνω τις θυσίες που λές, αλλά από την άλλη το ιδιωτικό διευκολύνει και την δική σου ζωή σε θέμα του ωραρίου της εργασίας σου..

Ποτέ δεν μπορείς να προγραμματίσεις, ποτέ δεν ξέρεις δηλαδή αν για 12 χρόνια θα έχουμε να πληρωνούμε το ιδιωτικό αλλά αν τουλάχιστον τώρα μπορείς να ανταπεξέλθεις τότε ψηφίζω ιδιωτικό..Κακά τα ψέματα οι εποχές που πήγαμε εμείς σχολείο δημόσιο (εσύ στην Γκράβα εγώ στα Κ.Πατήσια) είναι τελείως διαφορετικές από τις σημερινές...Δες το και από τον παιδικό, πιστεύεις ειλικρινά οτι θα ήταν το ίδιο αν ο Κυριάκος πήγαινε σε δημόσιο;;;

Από την άλλη μεριά μια λύση που υπάρχει αν τελικά επιλέξεις το Δημόσιο είναι να το στείλεις σε ένα Δημόσιο "καλής περιοχής" . Τα τελευταία χρόνια το κάνουν πάρα πολυ γονείς και δεν χρειάζεται καν να μετακομίσεις, συνήθως κάποια κυρία της περιοχής αναλαμβάνει να κάνει τις μεταφορές. Άλλη λύση είναι κάποια Πρότυπα ή Πειραματικά Δημόσια σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημέρα Νανσούλα!!!!!! για άλλη μια φορά με βρίσκουν απολύτως σύμφωνη αυτά που λες,το συζήτησα και με τον άντρα μου και πάρα τις αρχικές αντιρήσεις που είχε τελικά συμφώνησε, η Αννούλα τι κάνει? την πήγες σε παιδικό σταθμό τελικά? καιρό έχουμε να τα πούμε, φιλιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς η μικρή είναι πολύ ... μικρή ακόμα για αυτόν τον προβληματισμό. Αλλά κι εγώ συμφωνώ με τη nancy14. Aν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα (που δεν το κόβω, διότι θα έχουμε 2 παιδιά σύντομα και δεν ξέρω αν θα έχουμε € 16.000 τουλάχιστον για κάτι που υπάρχει και δωρεάν), θα κοιτάξω κι εγώ για ιδιωτικό για το Δημοτικό. Έχοντας πάει σε ιδιωτικό από την Πέμπτη Δημοτικού και όλο το Γυμνάσιο, νομίζω ότι για το Δημοτικό είναι καλύτερα το ιδιωτικό σχολείο, καθαρά από άποψη υποδομών.

 

Τώρα, για το Γυμνάσιο και το Λύκειο είναι άλλη ιστορία...Προσωπικά, πέρασα μια πολύ δυσκολη εφηβεία, εν μέρει γιατί ένιωθα υποδεέστερη (οικονομικά και εν γένει) από τους συμμαθητές μου που φορούσαν μάρκες κτλ κτλ. Αντίθετα, βρήκα την υγειά μου στο Λύκειο, όπου δεν ξέρω, είδα ότι υπάρχουν και παρέες πιο κοντά στο "στυλ" μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Εμάς η μικρή είναι πολύ ... μικρή ακόμα για αυτόν τον προβληματισμό. Αλλά κι εγώ συμφωνώ με τη nancy14. Aν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα (που δεν το κόβω, διότι θα έχουμε 2 παιδιά σύντομα και δεν ξέρω αν θα έχουμε ? 16.000 τουλάχιστον για κάτι που υπάρχει και δωρεάν), θα κοιτάξω κι εγώ για ιδιωτικό για το Δημοτικό. Έχοντας πάει σε ιδιωτικό από την Πέμπτη Δημοτικού και όλο το Γυμνάσιο, νομίζω ότι για το Δημοτικό είναι καλύτερα το ιδιωτικό σχολείο, καθαρά από άποψη υποδομών.

 

Τώρα, για το Γυμνάσιο και το Λύκειο είναι άλλη ιστορία...Προσωπικά, πέρασα μια πολύ δυσκολη εφηβεία, εν μέρει γιατί ένιωθα υποδεέστερη (οικονομικά και εν γένει) από τους συμμαθητές μου που φορούσαν μάρκες κτλ κτλ. Αντίθετα, βρήκα την υγειά μου στο Λύκειο, όπου δεν ξέρω, είδα ότι υπάρχουν και παρέες πιο κοντά στο "στυλ" μου.

 

Είναι κρίμα πάντως τελικά να τα γράφουν όλοι οι γονείς σε ιδιωτικα σχολεία τα παιδια τους αντι να τα πάνε στο κοντινό σχολείο της γειτονιάς διότι έτσι θα ερχόμασταν όλοι πιο κοντά και θα δυναμωνε τις σχέσεις των παιδιών μεταξυ τους π.χ να παιξουν στο πάρκο,να πάνε επισκεξη σε σπίτι, να μελετήσουν μαζί κτλ. Καταλαβαίνω το πρόβλημα των αλλοδαπών άλλα όταν η Γκράβα είχε όνομα δεν υπήρχαν αλλοδαποί αλλά όλα ήταν Ελληνόπουλα οπότε τι έφταιξε τότε και έτρεμαν όλοι οι γονείς το σχολείο αυτό?

Τώρα δεν είναι κακόφημο απλά μας ενοχλεί το ξένο και αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι οι γονεις δεν τα γράφουν και έτσι μένουν οι θέσεις για περισσότερους αλλοδαπούς.

Είναι βέβαια δικαίωμα καθε γονέα να γράφει όπου θέλει το παιδί του. Απλά είναι κρίμα που φευγει τόσο χρήμα σε ιδιωτική εκπαιδευση ένω θα μπορούσε

αυτό το χρήμα να το επενδύσει κανείς σε κάποιο καλό πανεπιστήμιο διοτι ένα παιδι που θέλει να διαβάσει και να πετυχει θα το κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να παραβλέψω το πόσο σημαντικό είναι το καλό πανεπιστήμιο, νομίζω ότι απείρως πιο σημαντικό είναι το δημοτικό. Δίδασκα επί 13 χρόνια στα ΤΕΙ και μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι εάν το παιδί έχει πάρει καλές βάσεις, το πανεπιστήμιο βρίσκεται. Εάν οι βάσεις είναι σαθρές, το παιδί πολύ απλά δεν μπορεί να ανταπεξέλθει σε ένα καλό πανεπιστήμιο.

Προσωπικά θεωρώ ότι το καλό σχολείο είναι κάτι στο οποίο αξίζει να επενδύσεις (εφ' όσον μπορείς βέβαια). Εάν βρεθεί ένα δημόσιο το οποίο να είναι εξίσου καλό με ένα καλό ιδιωτικό, τότε είμαι κι εγώ μέσα. Ποιό είναι όμως αυτό το σχολείο? Ποροσωπικά δεν γνωρίζω κανένα. Ακόμη και τα λεγόμενα πρότυπα δεν είναι πλέον τόσο "πρότυπα" από τη στιγμή που οι μαθητές μπαίνουν με κλήρωση, οπότε το επίπεδο είναι συζητήσιμο και υφίστανται και αυτά τις ταλαιπωρίες των απεργιών και των καταλήψεων.

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα. Δηλαδη καποιος αν δεν τελειωσει ιδιωτικο ξοφλησε???? Ενταξει ενα καλο σχολειο και βασικα ενας καλος δαασκαλος ειναι το ιδανικο αλλα μονο αυτα δεν κανουν τιποτα. Εχω δει παιδια που τελειωσαν με τα λεφτα του μπαμπα κολεγιο και παραμενουν ακομα αχρηστα. Και σε τελικη αναλυση επειδη δεν μπορω να στειλω το παιδι μου σε ιδιωτικο δεν σημαινει οτι δεν θα παρει καλες βασεις. Φυσικα αν εχεις τα χρηματα σε συμβουλευω να το κανεις αλλα οχι να στερηθεις εσυ και το παιδι σου, για να το στειλεις σε ιδιωτικο.

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα. Δηλαδη καποιος αν δεν τελειωσει ιδιωτικο ξοφλησε???? Ενταξει ενα καλο σχολειο και βασικα ενας καλος δαασκαλος ειναι το ιδανικο αλλα μονο αυτα δεν κανουν τιποτα. Εχω δει παιδια που τελειωσαν με τα λεφτα του μπαμπα κολεγιο και παραμενουν ακομα αχρηστα. Και σε τελικη αναλυση επειδη δεν μπορω να στειλω το παιδι μου σε ιδιωτικο δεν σημαινει οτι δεν θα παρει καλες βασεις. Φυσικα αν εχεις τα χρηματα σε συμβουλευω να το κανεις αλλα οχι να στερηθεις εσυ και το παιδι σου, για να το στειλεις σε ιδιωτικο.

 

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου στο ότι το σχολείο από μόνο του δεν αρκεί. Πρέπει να θέλει και να μπορεί και το παιδί. Πραγματικά υπάρχουν παιδιά αδιάφορα (για να το θέσω ευγενικά) τα οποία τελειώνουν τα καλύτερα ιδιωτικά σχολεία. Εξίσου άνετα βέβαια τελειώνουν και τα δημόσια. Υποθέτω ότι στατιστικά ο αριθμός αυτών των παιδιών είναι ίδιος παντού. Κατά τη γνώμη μου πάντα, εάν το παιδί δεν είναι διατεθειμένο να προχωρήσει και να κοπιάσει δεν αξίζει να δίνεις τα χρήματα που απαιτούνται για ιδιωτικό σχολείο.

Στο θέμα τώρα του εάν θα πάρεις καλές βάσεις ή όχι, φοβάμαι ότι όπως εξελίσσεται το εκπαιδευτικό σύστημα δεν θα πάρεις καλές βάσεις στο δημόσιο.

Θέλω όμως να διευκρινήσω το εξής: όταν μιλάω για ιδιωτικό και δημόσιο μιλάω χωρίς φροντιστήρια. Εάν είναι να στέλνω το παιδί μου στο δημόσιο και να πληρώνω 400-500 ευρώ το μήνα για φροντιστήρια, δεν βλέπω πού ακριβώς κάνω την οικονομία. Επίσης, θεωρώ δεδομένο ότι εάν το στείλω σε ιδιωτικό, διαγράφω τα φροντιστήρια, αλλιώς δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδη τα τελευταια 8 χρονια δουλευα σε μια γειτονια που ολοι στελναν τα παιδια τους σε ιδιωτικο σχολειο σε πληροφορω με τα λυπης οτι και ολοι τα στελνα ή φροντιστηριο ή επερναν καθηγητες στο σπιτι. Οποτε δεν τα γλυτωνεις τα εξοδα οπως και να εχει.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να παραβλέψω το πόσο σημαντικό είναι το καλό πανεπιστήμιο, νομίζω ότι απείρως πιο σημαντικό είναι το δημοτικό. Δίδασκα επί 13 χρόνια στα ΤΕΙ και μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι εάν το παιδί έχει πάρει καλές βάσεις, το πανεπιστήμιο βρίσκεται. Εάν οι βάσεις είναι σαθρές, το παιδί πολύ απλά δεν μπορεί να ανταπεξέλθει σε ένα καλό πανεπιστήμιο.

Προσωπικά θεωρώ ότι το καλό σχολείο είναι κάτι στο οποίο αξίζει να επενδύσεις (εφ' όσον μπορείς βέβαια). Εάν βρεθεί ένα δημόσιο το οποίο να είναι εξίσου καλό με ένα καλό ιδιωτικό, τότε είμαι κι εγώ μέσα. Ποιό είναι όμως αυτό το σχολείο? Ποροσωπικά δεν γνωρίζω κανένα. Ακόμη και τα λεγόμενα πρότυπα δεν είναι πλέον τόσο "πρότυπα" από τη στιγμή που οι μαθητές μπαίνουν με κλήρωση, οπότε το επίπεδο είναι συζητήσιμο και υφίστανται και αυτά τις ταλαιπωρίες των απεργιών και των καταλήψεων.

 

Ειλικρινά με ξαφνιάζει αυτό που γράφεις! Σοβαρά θεωρείς πως τα πρότυπα σχολεία τα κάνουν πρότυπα τα "επιλεγμένα" παιδιά που φοιτούν σε αυτα; Η πρόκληση για ένα σχολείο (πρότυπο ή όχι) είναι να πάρει τον μέσο μαθητή και να του δώσει το καλύτερο προκειμένου να του δώσει όσο το δυνατό περισσότερα εφόδια.

Πρότυπο είναι λοιπόν το σχολείο, όχι επειδή επιλέγει τους μαθητές του, αλλά επειδή επιλέγει τους καθηγητές του. Επειδή ακολουθεί πρότυπα εκπαιδευτικά προγράμματα, επειδή δείνει την ευκαιρία σε όλους να διαπρέψουν!

Και βέβαια, εγω που δουλεύω σε δημόσιο δημοτικό (αναπληρώτρια) και έχω γυρίσει ένα κάρο σχολεία, σε πληροφορώ πως έχω δεί σχολεία που μπορεί να μην έχουν τις εγκαταστάσεις των ιδιωτικών, αλλά δείνουν πολύ περισσότερα απ ότι τα ιδιωτικά σε θέματα ουσίας, γιατί αντί να διαχωρίζουν τα παιδιά σε "καλούς" και "κακούς" μαθητές, σε "έχοντες" και "μη", δείνουν σε όλους τις ίδιες ευκαιρίες!

 

(μαθήτριά μου που είχε έρθει στο δημόσιο απο ιδιωτικό της περιοχής που θεωρείται ένα απο τα 2 καλύτερα, μου είπε πως ένιωθε πολύ πιο ευχαριστημένη στο δημόσιο, γιατί πολύ απλά στο ιδιωτικό δεν είχε την ευκαιρία να συμμετέχει σε κάποιες δραστηριότητες, γιατί δεν είχε θεωρηθεί "αρκετά καλή"! Για μένα πάντως ήταν όχι απλά "καλή", αλλά εξαιρετική!)

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω ως προς το ότι το δημοτικό είναι οι βάσεις.

Η δική μου εμπειρία από το δημοτικό δεν μπορώ να πω ότι ήταν από τις καλύτερες- ως την τετάρτη δημοτικού στην Γερμανία, όπου κάναμε ελληνικά σε Ελληνικό σχολείο 2 ώρες την ημέρα!!!!!!- και όταν ήρθαμε Ελλάδα, στις τάξεις πέμπτη και έκτη δημοτικού είχα έναν δάσκαλο ο οποίος έβαζε θυμάμαι τις παλάμες του στο κεφάλι του και μας έλεγε: ό,τι και να κάνετε στην ζωή σας, μην γίνετε δάσκαλοι, να δουλεύετε με άψυχο υλικό και όχι με έμψυχο υλικό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αγάπησα το διάβασμα, χωρίς να με επηρεάζει η οικογένειά μου σ'αυτό(οι γονείς μου δεν έχουν ανοίξει βιβλίο),και όταν μπήκα στο πανεπιστήμιο, δεν το πίστευε η μητέρα μου, και πήγε η ίδια να δει την κατάσταση για να πειστεί.

Οι βάσεις δεν είναι το σχολείο, ούτε καν οι δάσκαλοι, επηρεάζουν άλλοτε περισσότερο και άλλοτε λιγότερο, αλλά βάσεις δεν είναι:!:

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

καταλήξαμε να πάμε τον μικρό σε ιδιωτικό, είμαστε ανάμεσα στην εράσμειο και στα εκαπιδευτήρια κωστέα γείτονα έπειτα από ψάξιμο, QUOTE]

 

Kαλησπέρα, επειδή είχα μεγαλώσει κι εγώ μικρή στη Λαμπρινή και ανήκα κι εγώ στην Γκράβα, γι'αυτό δεν με έστειλαν οι δικοί μου εκεί... αλλά σε ιδιωτρικό. Τώρα με τα σημερινά δύσκολα δεδομένα, ένας λόγος παραπάνω για ένα μικρό παιδί που κατοικεί στην περιοχή αυτή να πάει σε ένα καλό ιδιωτικό, εφόσον οι γονείς μπορούν να ανταπεξέλθουν. Να έχεις πάντα κατά νου αυτό που είπαν και οι άλλες κοπέλες ότι το δημοτικό είναι η βάση όλου του οικοδομήματος!! Επένδυσε σ'αυτό "σωστά" (αν καταλαβαίνεις τι εννοώ). Ταυτόχρονα ψάξε για ένα σχολείο που θα παρέχει στο παιδί οπωσδήποτε μία ξένη γλώσσα φαρσί! (π.χ. ελληνογερμανικά / ελληνογαλλικά / ελληνοαγγλικά σχολεία). Το ιδιωτικό είναι οπωσδήποτε μία "φύλαξη πολυτελείας", γι'αυτό δεν θα πρέπει τουλάχιστον να πηγαίνουν χαμένα τα λεφτά μόνο σ'αυτό. Πρέπει να συνδυάζουμε και τα υπόλοιπα κι αυτό σημαίνει πολύ ψάξιμο και σωστές επιλογές. ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ το λάθος να φύγεις μακριά από τη μητέρα σου όπως είπες. Θα το μετανοιώσεις. Οι ανάγκες, αφού δουλεύεις, είναι τεράστιες με το παιδί. Δεν έχει σημασία που μένεις, αρκεί να προστατεύεις το παιδί πάρα πολύ και με κάθε τρόπο. Εμείς επιλέξαμε την Εράσμειο γιατί εκτός του ότι είναι ένα πολύ καλό σχολείο στα ελληνικά, το παιδί μαθαίνει άπταιστα γερμανικά και από την Γ' δημοτικού κάνει και Αγγλικά. Το περιβάλλον είναι άριστο και τα παιδιά πολύ χαρούμενα σε ένα φιλικό και προστατευμένο περιβάλλον. Ο δικός μου κλαίει όταν δεν πηγαίνει σχολείο!! Επίσης πρόσεχε το σχολικό να περνάει ακριβώς έξω από την πόρτα σου. Αν θές κάτι άλλο πες μου.

Link to comment
Share on other sites

... Πρότυπο είναι λοιπόν το σχολείο, όχι επειδή επιλέγει τους μαθητές του, αλλά επειδή επιλέγει τους καθηγητές του. Επειδή ακολουθεί πρότυπα εκπαιδευτικά προγράμματα, επειδή δείνει την ευκαιρία σε όλους να διαπρέψουν!

Και βέβαια, εγω που δουλεύω σε δημόσιο δημοτικό (αναπληρώτρια) και έχω γυρίσει ένα κάρο σχολεία, σε πληροφορώ πως έχω δεί σχολεία που μπορεί να μην έχουν τις εγκαταστάσεις των ιδιωτικών, αλλά δείνουν πολύ περισσότερα απ ότι τα ιδιωτικά σε θέματα ουσίας, γιατί αντί να διαχωρίζουν τα παιδιά σε "καλούς" και "κακούς" μαθητές, σε "έχοντες" και "μη", δείνουν σε όλους τις ίδιες ευκαιρίες!

 

(μαθήτριά μου που είχε έρθει στο δημόσιο απο ιδιωτικό της περιοχής που θεωρείται ένα απο τα 2 καλύτερα, μου είπε πως ένιωθε πολύ πιο ευχαριστημένη στο δημόσιο, γιατί πολύ απλά στο ιδιωτικό δεν είχε την ευκαιρία να συμμετέχει σε κάποιες δραστηριότητες, γιατί δεν είχε θεωρηθεί "αρκετά καλή"! Για μένα πάντως ήταν όχι απλά "καλή", αλλά εξαιρετική!)

 

Σαφώς και το σχολείο δεν το διαμορφώνουν οι μαθητές αλλά οι καθηγητές. Οφείλω λοιπόν να ομολογήσω ότι δεν γνώριζα ότι υπήρχαν συγκεκριμένα κριτήρια τοποθέτησης καθηγητών στα πρότυπα σχολεία. Υπάρχουν όντως τέτοια αξιολογικά κριτήρια? Εγώ πίστευα ότι οι διορισμοί τους γίνονταν με τον κλασικό τρόπο. Δεν γνώριζα ότι υπάρχει ειδική διαδικασία. Οσον αφορά στην ύπαρξη ή μη ειδικού προγράμματος, θεωρώ ότι η εφαρμογή του εξαρτάται κατά πολύ από τους καθηγητές, οπότε πάλι επανερχόμαστε στο ίδιο σημείο, δηλ. αυτό της επιλογης των καθηγητών.

 

Θα ήθελα όμως να πω, και αφού σας θυμήσω ότι δίδασκα για 13 χρόνια στην τριτοβάθμια, ότι το επίπεδο των μαθητών παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Η αλήθεια λοιπόν είναι ότι δεν είναι όλα τα παιδιά εξίσου δεκτικά. Αυτό δεν είναι ούτε καλό ούτε κακό. Είναι απλώς ένα γεγονός. Η δουλειά του δασκάλου / καθηγητή είναι να "ανεβάσει" το χαμηλότερο επίπεδο, αλλά η ψυχρή αλήθεια είναι ότι εάν ο μέσος όρος είναι μέτριος ευνοείται ο μέτριος και όχι ο καλός. Εάν δε ο μέσος όρος είναι χαμηλός, τότε μάλλον δεν ευνοείται κανένας. Να θυμήσω επίσης ότι από την ίδρυση τους τα πρότυπα σχολεία (πάλαι ποτέ πειραματικά) απευθυνονταν σε παιδιά τα οποία ήταν διατεθειμένα και ικανά να προχωρήσουν λίγο παραπέρα από το μέσο όρο.

 

Οσον αφορά στο ότι τα πρότυπα σχολεία δίνουν σε όλους την ευκαιρία να διαπρέψουν, θεωρώ ότι όλα τα σχολεία το κάνουν αυτό, κατά τις δυνατότητές τους. Και το κοινό δημόσιο και το καλό ή κακό ιδιωτικό δίνουν αυτήν την δυνατότητα, απλώς δεν μπορούν όλα τα σχολεία να υποστηρίξουν όλους τους μαθητές στο ίδιο σημείο.

 

Το θέμα των εγκαταστάσεων είναι έτσι κι αλλιώς υπερεκτιμημένο, εκτός και εάν οι εγκαταστάσεις αφορούν λειτουργικά κομμάτια του σχολείου, όπως π.χ. τα εργαστήρια χημείας, τα οποία κατά τη γνώμη μου δεν θα έπρεπε να είναι είδος πολυτελείας. Βέβαια, εάν πληρώνω 10000 ευρώ το χρονο, σαφώς και θα έχω και τέτοιου είδους απαιτήσεις.

 

Τέλος, σχετικά με το ότι κάποιοι μαθητές αντιμετωπίζονται ως όχι "καλοί". Υποθέτω ότι εννοείς ότι στα ιδιωτικά σχολεία σχηματίζονται κλίκες με οικονομικά κριτήρια. Εϊμαι σίγουρη ότι συμβαίνει και αυτό, όπως είμαι σίγουρη ότι σε ολα τα σχολεία δημιουργούνται κλίκες από τα "αστέρια", τα οποία συνήθως είναι οι όμορφοι και εντυπωσιακοί, οι καλοί αθλητές κ.λ.π. Το σχολείο (είτε ιδιωτικό είτε δημόσιο) θα έπρεπε να προσπαθεί σκληρά να προβάλει άλλα πρότυπα και είναι προς τιμήν σου που εσύ ως εκπαιδευτικός δουλεύεις προς αυτήν την κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαφώς και το σχολείο δεν το διαμορφώνουν οι μαθητές αλλά οι καθηγητές. Οφείλω λοιπόν να ομολογήσω ότι δεν γνώριζα ότι υπήρχαν συγκεκριμένα κριτήρια τοποθέτησης καθηγητών στα πρότυπα σχολεία. Υπάρχουν όντως τέτοια αξιολογικά κριτήρια? Εγώ πίστευα ότι οι διορισμοί τους γίνονταν με τον κλασικό τρόπο. Δεν γνώριζα ότι υπάρχει ειδική διαδικασία. Οσον αφορά στην ύπαρξη ή μη ειδικού προγράμματος, θεωρώ ότι η εφαρμογή του εξαρτάται κατά πολύ από τους καθηγητές, οπότε πάλι επανερχόμαστε στο ίδιο σημείο, δηλ. αυτό της επιλογης των καθηγητών.

 

Θα ήθελα όμως να πω, και αφού σας θυμήσω ότι δίδασκα για 13 χρόνια στην τριτοβάθμια, ότι το επίπεδο των μαθητών παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Η αλήθεια λοιπόν είναι ότι δεν είναι όλα τα παιδιά εξίσου δεκτικά. Αυτό δεν είναι ούτε καλό ούτε κακό. Είναι απλώς ένα γεγονός. Η δουλειά του δασκάλου / καθηγητή είναι να "ανεβάσει" το χαμηλότερο επίπεδο, αλλά η ψυχρή αλήθεια είναι ότι εάν ο μέσος όρος είναι μέτριος ευνοείται ο μέτριος και όχι ο καλός. Εάν δε ο μέσος όρος είναι χαμηλός, τότε μάλλον δεν ευνοείται κανένας. Να θυμήσω επίσης ότι από την ίδρυση τους τα πρότυπα σχολεία (πάλαι ποτέ πειραματικά) απευθυνονταν σε παιδιά τα οποία ήταν διατεθειμένα και ικανά να προχωρήσουν λίγο παραπέρα από το μέσο όρο.

 

Οσον αφορά στο ότι τα πρότυπα σχολεία δίνουν σε όλους την ευκαιρία να διαπρέψουν, θεωρώ ότι όλα τα σχολεία το κάνουν αυτό, κατά τις δυνατότητές τους. Και το κοινό δημόσιο και το καλό ή κακό ιδιωτικό δίνουν αυτήν την δυνατότητα, απλώς δεν μπορούν όλα τα σχολεία να υποστηρίξουν όλους τους μαθητές στο ίδιο σημείο.

 

Το θέμα των εγκαταστάσεων είναι έτσι κι αλλιώς υπερεκτιμημένο, εκτός και εάν οι εγκαταστάσεις αφορούν λειτουργικά κομμάτια του σχολείου, όπως π.χ. τα εργαστήρια χημείας, τα οποία κατά τη γνώμη μου δεν θα έπρεπε να είναι είδος πολυτελείας. Βέβαια, εάν πληρώνω 10000 ευρώ το χρονο, σαφώς και θα έχω και τέτοιου είδους απαιτήσεις.

 

Τέλος, σχετικά με το ότι κάποιοι μαθητές αντιμετωπίζονται ως όχι "καλοί". Υποθέτω ότι εννοείς ότι στα ιδιωτικά σχολεία σχηματίζονται κλίκες με οικονομικά κριτήρια. Εϊμαι σίγουρη ότι συμβαίνει και αυτό, όπως είμαι σίγουρη ότι σε ολα τα σχολεία δημιουργούνται κλίκες από τα "αστέρια", τα οποία συνήθως είναι οι όμορφοι και εντυπωσιακοί, οι καλοί αθλητές κ.λ.π. Το σχολείο (είτε ιδιωτικό είτε δημόσιο) θα έπρεπε να προσπαθεί σκληρά να προβάλει άλλα πρότυπα και είναι προς τιμήν σου που εσύ ως εκπαιδευτικός δουλεύεις προς αυτήν την κατεύθυνση.

 

Στα πρότυπα σχολεία προσλαμβάνονται καθηγητές αυξημένων προσόντων. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε. Δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι εν το μεταξύ.

 

Οσο για το επίπεδο των φοιτητών, καταλαβαίνω ακριβώς τί εννοείς. Απλά φαντάσου πως στην πρωτοβάθμια ειδικά εκπαίδευση, τα παιδιά είναι πολύ πιο εύπλαστα. Οι δάσκαλοι διαμορφώνουν το επίπεδο του μαθητή σε μεγάλο βαθμό, ενω στην τριτοβάθμια δεν υπάρχει πλεον αυτη η δυνατότητα ή είναι πολύ περιορισμένη. Ετσι ακόμα και ένας μαθητής που από το σπίτι του δεν έχει ίσως πολλά ερεθίσματα, σε ένα σχολείο που κάνει δουλειά, θα μπορέσει να τα αποκτήσει.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

... Οι δάσκαλοι διαμορφώνουν το επίπεδο του μαθητή σε μεγάλο βαθμό, ενω στην τριτοβάθμια δεν υπάρχει πλεον αυτη η δυνατότητα ή είναι πολύ περιορισμένη. Ετσι ακόμα και ένας μαθητής που από το σπίτι του δεν έχει ίσως πολλά ερεθίσματα, σε ένα σχολείο που κάνει δουλειά, θα μπορέσει να τα αποκτήσει.

 

OK, έχεις δίκιο για αυτήν τη διαφορά. Οντως, όταν τα παιδιά έρχονταν σε εμάς ήταν ήδη διαμορφωμένα.

Το σχολείο πραγματικά θα πρέπει να δίνει τα ερεθίσματα που δεν δίνονται στο σπίτι, ή που δίνονται με διαφορετικό τρόπο. Σε τελική ανάλυση, αυτό που πιστεύω και πάντα έλεγα στους φοιτητές μου, είναι ότι στόχος της εκπαίδευσης δεν είναι να σε "μάθει" αλλά να σου μάθει πώς να μαθαίνεις. Ισως να μην εκφράζω αρκετά καθαρά αυτό που σκέφτομαι, αλλά νομίζω ότι το σκεπτικό μου είναι αρκετά κατανοητό. Το ερώτημά μου λοιπόν είναι το εξής: Το μέσο δημόσιο σχολείο παλαιότερα στο προσέφερε αυτό. Τώρα στο προσφέρει?

Link to comment
Share on other sites

OK, έχεις δίκιο για αυτήν τη διαφορά. Οντως, όταν τα παιδιά έρχονταν σε εμάς ήταν ήδη διαμορφωμένα.

Το σχολείο πραγματικά θα πρέπει να δίνει τα ερεθίσματα που δεν δίνονται στο σπίτι, ή που δίνονται με διαφορετικό τρόπο. Σε τελική ανάλυση, αυτό που πιστεύω και πάντα έλεγα στους φοιτητές μου, είναι ότι στόχος της εκπαίδευσης δεν είναι να σε "μάθει" αλλά να σου μάθει πώς να μαθαίνεις. Ισως να μην εκφράζω αρκετά καθαρά αυτό που σκέφτομαι, αλλά νομίζω ότι το σκεπτικό μου είναι αρκετά κατανοητό. Το ερώτημά μου λοιπόν είναι το εξής: Το μέσο δημόσιο σχολείο παλαιότερα στο προσέφερε αυτό. Τώρα στο προσφέρει?

 

Στο παρελθόν, σίγουρα ήταν πολύ λίγα τα σχολεία που έκαναν δημιουργική δουλειά. Παρ όλα αυτά, πολλοί απο εμάς, μια χαρά τα καταφέραμε! Εγω πήγα σε δημόσιο σχολείο σε όλες τις βαθμίδες και δεν νομίζω πως στερήθηκα κάτι σε σχέση με άλλους φίλους μου που πήγαν σε ιδιωτικό.

 

Σήμερα, υπάρχουν πολλά δημόσια σχολεία που κάνουν πολύ καλή δουλειά, αλλά σαφώς σε σχέση με τον συνολικό αριθμό των δημόσιων σχολείων, αποτελούν την εξαίρεση. Απ οτι έχω διαπιστώσει, στην Αθήνα υπάρχουν ιδιωτικά που προσφέρουν πααααρα πολλά στα παιδιά! Ομως το κόστος τους είναι τόσο μεγάλο, που ουσιαστικά είναι ανέφηκτο για μια μέση οικογένεια να στείλει εκεί τα παιδιά της.

Στις μικρές επαρχιακές πόλεις όμως (μέχρι 50χιλιάδες κατοίκους) έχω διαπιστώσει ότι τα περισσότερα ιδιωτικά είναι απλά απάτη! Οκ τα περισσότερα έχουν καλές υποδομές, αλλά απο εκεί και πέρα δεν προσφέρουν ουσιαστικά τίποτα περισσότερο απο ένα δημόσιο σχολείο στα παιδιά. Για μένα τα φροντηστιριακά μαθήματα των ιδιωτικών σχολείων (στο λύκειο) ή κάποια έξτρα μαθήματα υπολογιστών (στο δημοτικό) δεν είναι ικανοποιητικές παροχές για να πληρώνει ένας γονιός ένα κάρο λεφτά! Με πολύ λιγότερα θα στείλει τα παιδιά του στο φροντηστήριο και θα κάνει τα ίδια ίσως και καλύτερα. Εχω πολύ συγκεκριμένα παραδείγματα στο μυαλό μου και τα λέω αυτά.

Υπάρχουν ιδιωτικά που έχουν το όνομα, αλλά από ουσία, μηδέν!

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με EvaBar!

Προσωπικά μεγάλωσα σε χωριό και δεν υπήρχε ως επιλογή το ιδιωτικό σχολείο, αλλά και αν υπήρχε οι γονείς μου δεν είχαν τη δυνατότητα να με στείλουν! Τώρα ζω σε επαρχιακή πόλη που έχει ένα μόνο ιδιωτικό σχολείο δημοτικής εκπαίδευσης! Κάποιοι γνωστοί μου σκέφτονται να στείλουν τα παιδάκια τους εκεί! Εγώ δεν το συζητώ γιατί δεν μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά ούτως ή άλλως, πόσο μάλλον που έχω και 2 παιδιά!

Έχω όμως συνάδελφο που η ίδια έχει αποφοιτήσει από το συγκεκριμένο σχολείο (έχει ιστορία πολλών ετών στην πόλη), αλλά τα παιδιά της, παρόλο που είχε την οικονομική δυνατότητα, επέλεξε να τα στείλει σε δημόσια σχολεία! Τυχαίο; δε νομίζω...

Τώρα, ίσως στα μεγάλα αστικά κέντρα (Αθήνα Θεσσαλονίκη) τα πράγματα να είναι λίγο πιο άγρια στα δημόσια σχολεία!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ενδιαφέρον τα όσα γράφετε φίλοι μου, αλλά με την υπάρχουσα κατάσταση στη Δημόσια παιδεία, δύσκολα θα επέλεγα να πάω το γιο μου σε Δημόσιο σχολείο. Το έγραψα και σε άλλο post, και συνεχίζω να το πιστεύω. Και εγώ τελείωσα Δημόσιο σχολείο στην επαρχία όταν ακόμη κυκλοφορούσαμε χωρίς φόβο στη γειτονιά μας (άλλο πρόβλημα με την εγκληματικότητα και τους μετανάστες σήμερα) και πέρασα στο πανεπιστήμιο κτλ, κτλ. Πράγματι πιο παλιά θεωρώ ότι το επίπεδο εκπαίδευσης των δημοσίων ήταν σίγουρα καλύτερο, τώρα η όλη επιτυχία κρίνεται από τον καθηγητή ο οποίος αν θέλει κάνει θαύματα και αν δε θέλει δημιουργεί εγκληματίες.

Μεγάλη συζήτηση.

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει και ένας φορέας ο οποίος να μπορεί να αξιολογήσει αντικειμενικά και τα ιδιωτικά σχολεία και τα δημόσια για να μπορούν οι γονείς εν' τέλει να αποφασίζουν για το που θα στείλουν το παιδί τους.

Βρήκα πάντως ένα νέο site στο οποίο μπορεί κάποιος να κάνει αξιολόγηση το ιδιωτικό σχολείο του παιδιού του. Εγώ το έκανα ήδη. Αν το κάνουν και αρκετοί άλλοι από εμάς τότε στο μέλλον θα μπορούμε πιο εύκολα να αποφασίζουμε για το καλύτερο για τα παιδιά μας. Θα πρέπει όμως να είμαστε αντικειμενικοί! Το site είναι το http://www.eduadvisor.gr

Δυστυχώς δεν έχουν τα δημόσια σχολεία, ελπίζω στο μέλλον να τα βάλουν...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...