Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προγραμμα υπνου αυστηρο η οχι


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Φαντάζομαι σε νεογέννητο δεν ταιριάζει πρόγραμμα ε?

 

Η Παναγια κοριτσι μου ΟΧΙ απο εμενα. Στο νεογεννητο ακους ΠΑΝΤΑ ΤΙ σου λεει και κανεις ΟΤΙ σου ζηταει......οσο και αν ακουγεται χοντρο για καποιους αυτο. Το νεογεννητο δεν εχει προγραμμα και σε εχει αναγκη 100%.........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Η Παναγια κοριτσι μου ΟΧΙ απο εμενα. Στο νεογεννητο ακους ΠΑΝΤΑ ΤΙ σου λεει και κανεις ΟΤΙ σου ζηταει......οσο και αν ακουγεται χοντρο για καποιους αυτο. Το νεογεννητο δεν εχει προγραμμα και σε εχει αναγκη 100%.........

 

ετσι ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Μη βαρατε ρε κοριτσια καινουργια ειμαι και εγω . Βλεπω τοσα πολλα εδω που κανουν καλο στο παιδι που δεν τα ξερα. Φανταστηκα αν τον ταιζω και κοιμομαστε ιδια ωρα καθε μερα θα του κανω καλο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτα στις αρχες ποτε δεν ειχε προγραμμα η μικρη. Κοιμοταν καταρχας επανω στο στηθος μου για ολους τους 4 πρώτους μηνες. Μετα παρατηρησα οτι οταν εδυε ο ηλιος νησταζε....εκει λοιπον αρχισα σιγα σιγα να την βαζω για υπνο εγω βεβαια περαν των 8 μηνων ετσι? Οχι ποτε πριν. Σιγα σιγα σιγα σιγα, και το παιδι εμαθε ξερεις. Με πολυ υπομονη, επιμονη και σχεδον καθολου κλαμματα. Τωρα εχει σταθερη ωρα υπνου βραδυνη (νωρις) 7:00 και σηκωνεται 7:00 το πρωι. Ωραιοτατος υπνος. Για μενα ναι το παιδι θελει προγραμμα στον υπνο οταν μεγαλωσει βεβαια. Τα παιδια οπως και οι ενηλικες ειναι οργανισμοι που ανθιζουν ξεροντας τι θα ακολουθησει. Το αγνωστο τρομαζει τους περισσοτερους εκτος απο εξαιρεσεις. Η ρουτινα σε ενα μωρο το καθησυχαζει. Ξερει τι θα γινει ποτε. Ετσι οταν ξεκιναμε το μπανιο ξερει οτι παμε σιγα σιγα για νανι. Οταν φτασει η ωρα του νανι κοιματε μεσα σε 10 λεπτα το πολυ και για ολο το βραδυ με 1 ταισμα καπου ενδιαμεσα στο οποιο δεν ξυπναει κιολα εντελως ετσι? Δεν ειμαι υπερ της λογικης (ξανα περαν καποιας ηλικιας) να τα αφηνουμε εμεις να αποφασιζουν ποτε θα κοιμηθουν για δυο λογους. Πρωτον δεν ειναι ικανα να κρινουν και αν τα αφησεις απλα θα κοιμηθουν αργα. Αυτο δημιουργει με την σειρα του αλλα προβηματα. Πολυ κουραση=πολυ μεγαλυτερη δυσκολια στο να κοιμηθει=ακομα μεγαλυτερη κουραση=γκρινιες, δυσκολια στο να το παρει ο υπνος, δυσκολια στο να μεινει κοιμισμενο, μεχρι και το να σηκωνεται με φωνες συνεχεια μεσα στην νυχτα. Ο καλος υπνος βοηθαει και τον εγκεφαλο του να αναπτυχθει (αν διαβασεις η μεγαλυτερη αναπτυξη εγκεφαλου δεν γινεται την ωρα που ειναι ξυπνιο αλλα την ωρα του REM στον υπνο του)......βαζοντας του λοιπον προγραμμα ξερει ποτε θα γινει τι, το κανει πιο ησυχα και ευκολα και κανει πολυ ησυχο βραδυνο υπνο. Ολα υπερ.....ΣΥΝ τελευταιο και καταιδρωμενο το οτι η μανα και ο πατερας εχουν καποιες ωρες βραδυνες ελευθερες. Ο δευτερος λογος που δεν θα την αφηνα σε αυτο να κανει οτι θελει ειναι οτι τωρα δεν τιθεται θεμα οκ, οταν ομως μαθει ετσι και φτασει 5-6 θα κανονιζει εκεινη ποτε θα παμε ολοι για υπνο και αυτο κατ εμε δεν ειναι καθολου αποδεκτο.....για ολους τους παραπανω λογους. Οποτε προτειμω να την μαθω απο τωρα οτι η μαμα λεει νανι time.....OK?

Συμφωνω απολυτα!Ετσι ακριβως ειναι,τα παιδια ακομη κι οταν μεγαλωσουν χρειαζονται τις ρουτινες τους.Ξερουν ανα πασα στιγμη και ωρα τι θα ακολουθησει κι αυτο τους δημιουργει ενα αισθημα ασφαλειας.

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

καλε δε βαραμε !ποσο ειναι το μωρο?τα νεογεννητα δεν εχουν προγραμμα.τρωνε κ κοιμουνται οποτε το εχουν αναγκη.

 

πωσ βαζω το τικερ στην υπογραφη μου ξερεις ?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σε λιγες μερες ο μικρος θα ειναι 10 μηνων σκριβως και στρογγυλα!!!!!

Κοιματε το βραδυ περιπου 11 .....................μεχρι τις 11 το πρωι.....θα πιει γαλα και μετα απο μιαμιση ωρα τριβει τα ματια του αυτο σχεδον καθε μερα!Σκεφτομαι ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΦΤΑΣΕ ΤΟΣΟΣ ΥΠΝΟΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ???Δειχνει οτι νυσταζει περιπου μιαμιση ωρα αφου ξυπνησει αλλα δεν κοιμαται.Γκρινιαζει παρα πολυ.Κατα τις 2 το μεσημερι τελικα κοιματε για καμια ωρα.Μετα το απογευμα παλι κανα διωρο η μια ωρα.και παλι το βραδυ χτυπαει 12ωρο...

1ον)ειναι φυσιολογικο που σχεδον ολη μερα οταν ειναι ξυπνιος τριβει τα ματια του και γκρινιαζει?9γκρινια εχουμε μονο απο νυστα)Ειναι φυσιολογικο να θελει να κοιματε και να μην κοιματε τελικα?Δεν καταλαβαινω κατι θα κανω λαθος.

2ον)Η αδελφη μου λεει οτι κοιματε πολυ αργα το βραδυ.Ναι ειναι αργα αλλα επειδη δεν δουλευω δεν μου φαινετε....Ο αντρας μου λεει να του βαλω προγραμμα απο τωρα.Πιστευα οτι ειναι μικρος δεν εχει να παει προνηπιο η κατι αλλο και γιατι να του βαλω προγραμμα?επειδη ΠΡΕΠΕΙ??Εχει επιπτωσεις το οτι κοιματε 11 το βραδυ στην υγεια του?Δεν ξερω.

3ον)Μερικες φορες μετα απο παροτρυνση της αδελφης μου το κοιμιζα κατα τις 9 κ μιση γιατι ετυχε κ τριβοταν νωρις.Κοιμηθηκε και κατα τις 12 μεσανυχτα το ματι γαριδα.Λεω δεν τον ξανααφηνω να κοιμηθει 9 μιση....Αχ δεν ξερω τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας και απο μενα!!!

εχω ενα μωρακι 3 μηνων το οποιο εχει το εξης προγραμμα μεχρι στιγμης...

ξαπλωνει το βραδυ γυρω στις 11 θηλαζοντας παντα (αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα ;), πιπιλαει μαλλον) μεχρι τις 2 με 2:30 το βραδυ κ μετα ξυπναει ολο γελακια κ αγκου μεχρι τις 5 με 6 το πρωι...αν προσπαθεις να τη νανουρισεις ή να θηλασει ή να ναι ξαπλωμενη πλανταζει στο κλαμα....αν την κανεις βολτες ή την εχεις στα ποδια σου κ μιλατε γελαει...αν δεν της μιλας μιλαει μονη της για λιγο κ μετα κλαιει.... κοιμαται μετα κατα τις 6-7 κ σηκωνεται ουσιαστικα απο το κρεβατι (θηλαζοντας ενδιαμεσα βεβαια κανα δυο φορες) κατα τη 1 με 2 το μεσημερι....4 περιπου λαγοκοιμαται για λιγακι κ 7 το απογευμα για κανενα μισαωρο......

το θεμα μας κοριτσια ειναι πως να μεταφερουμε τον υπνο της κ να μη ξυπναει ετσι το βραδυ...το γνωστο : εχει κανει τη νυχτα μερα ....

μπορουμε να βαλουμε προγραμμα στο μωρακι??? τι προτεινετε???

το θεμα ειναι οτι μεχρι να με παρει εμενα ο υπνος παει 1 με 1:30 κ μετα απο λιγο ξυπναει....εγω νομιζω θα πεσω κατω κ ο αντρουλης μου ξυπναει ξημερωματα.... τι λετε????:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τίποτα δε λέμε... σιγά σιγά θα φτιάξει μόνη της το πρόγραμμά της ;) Η/ο παιδιάτρός σου τι σου συνέστησε;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα!!!

εχω ενα μωρακι 3 μηνων το οποιο εχει το εξης προγραμμα μεχρι στιγμης...

ξαπλωνει το βραδυ γυρω στις 11 θηλαζοντας παντα (αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα ;), πιπιλαει μαλλον) μεχρι τις 2 με 2:30 το βραδυ κ μετα ξυπναει ολο γελακια κ αγκου μεχρι τις 5 με 6 το πρωι...αν προσπαθεις να τη νανουρισεις ή να θηλασει ή να ναι ξαπλωμενη πλανταζει στο κλαμα....αν την κανεις βολτες ή την εχεις στα ποδια σου κ μιλατε γελαει...αν δεν της μιλας μιλαει μονη της για λιγο κ μετα κλαιει.... κοιμαται μετα κατα τις 6-7 κ σηκωνεται ουσιαστικα απο το κρεβατι (θηλαζοντας ενδιαμεσα βεβαια κανα δυο φορες) κατα τη 1 με 2 το μεσημερι....4 περιπου λαγοκοιμαται για λιγακι κ 7 το απογευμα για κανενα μισαωρο......

το θεμα μας κοριτσια ειναι πως να μεταφερουμε τον υπνο της κ να μη ξυπναει ετσι το βραδυ...το γνωστο : εχει κανει τη νυχτα μερα ....

μπορουμε να βαλουμε προγραμμα στο μωρακι??? τι προτεινετε???

το θεμα ειναι οτι μεχρι να με παρει εμενα ο υπνος παει 1 με 1:30 κ μετα απο λιγο ξυπναει....εγω νομιζω θα πεσω κατω κ ο αντρουλης μου ξυπναει ξημερωματα.... τι λετε????:P

 

δεν ξερω τι να σου πω εγω ισως λεω ισως στο δικο μου το παιδι να το καραταγα ξυπνιο τις πρωινες ωρες για να εχει ορεξη για το βραδυνο υπνο.δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο να γινει.παντως πριν το βραδυνο υπνακο κανε ενα μπανιο το μωρακι να ερθει να χαλαρωσει.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σε λιγες μερες ο μικρος θα ειναι 10 μηνων σκριβως και στρογγυλα!!!!!

Κοιματε το βραδυ περιπου 11 .....................μεχρι τις 11 το πρωι.....θα πιει γαλα και μετα απο μιαμιση ωρα τριβει τα ματια του αυτο σχεδον καθε μερα!Σκεφτομαι ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΦΤΑΣΕ ΤΟΣΟΣ ΥΠΝΟΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ???Δειχνει οτι νυσταζει περιπου μιαμιση ωρα αφου ξυπνησει αλλα δεν κοιμαται.Γκρινιαζει παρα πολυ.Κατα τις 2 το μεσημερι τελικα κοιματε για καμια ωρα.Μετα το απογευμα παλι κανα διωρο η μια ωρα.και παλι το βραδυ χτυπαει 12ωρο...

1ον)ειναι φυσιολογικο που σχεδον ολη μερα οταν ειναι ξυπνιος τριβει τα ματια του και γκρινιαζει?9γκρινια εχουμε μονο απο νυστα)Ειναι φυσιολογικο να θελει να κοιματε και να μην κοιματε τελικα?Δεν καταλαβαινω κατι θα κανω λαθος.

2ον)Η αδελφη μου λεει οτι κοιματε πολυ αργα το βραδυ.Ναι ειναι αργα αλλα επειδη δεν δουλευω δεν μου φαινετε....Ο αντρας μου λεει να του βαλω προγραμμα απο τωρα.Πιστευα οτι ειναι μικρος δεν εχει να παει προνηπιο η κατι αλλο και γιατι να του βαλω προγραμμα?επειδη ΠΡΕΠΕΙ??Εχει επιπτωσεις το οτι κοιματε 11 το βραδυ στην υγεια του?Δεν ξερω.

3ον)Μερικες φορες μετα απο παροτρυνση της αδελφης μου το κοιμιζα κατα τις 9 κ μιση γιατι ετυχε κ τριβοταν νωρις.Κοιμηθηκε και κατα τις 12 μεσανυχτα το ματι γαριδα.Λεω δεν τον ξανααφηνω να κοιμηθει 9 μιση....Αχ δεν ξερω τι να κανω?

 

Αυτο ειναι το μεγαλο μου ερωτημα κ μενα!!! ποιος λεει οτι τα μωρα πρεπει να κοιμουνται στις 8 κ τις 9 το βραδυ κ οχι στις 10 κ τις 11 οταν δεν εχουν παιδκους σταθμους,προνηπια κλπ??? ειναι θεμα συνηθειας η υπαρχουν επιπτωσεις?? Και μενα ο μικρος εχει το ιδιο ωραριο 11μμ - 11 πμ ( καπου με βολευει κ μενα γιατι τα ΣΚ δεν εχουμε πρωινο ξυπνημα) κ απ τη μια λεω αστον αφου συμπληρωνει τις ωρες του ολα καλα κ απ την αλλη λεω μηπως δεν κανει για μικρο παιδι να κοιμαται ετσι αργα. προς το παρον η μονη επιπτωση που βλεπω ειναι...σε μας που δεν μου μενει πολυς χρονος να ησυχασει το κεφαλι μας μεχρι να κοιμηθουμε κ εμεις ή να κανουμε καμια δουλεια.

Ουτε κ γω ξερω τι να κανω....φανταζομαι οτι με το καιρο σιγα σιγα θα τον στρωσουμε.Η μονη λυση που εχω βρει κ ειδα οτι πιανει εινα να μην τον κοιμιζω το μεσημερι καθολου κ να ξαπλωνει κατα τις 10 το βραδυ κ τον παιρνει ο υπνος αμεσως.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι τα νεογέννητα (και όλα τα παιδάκια) δεν τα βάζεις εσύ σε πρόγραμμα απλά προσαρμόζεσαι στο δικό τους. Φυσικά πιστεύω ότι υπάρχουν μικρά κολπάκια για να προσαρμόζεσαι πιο εύκολα. Για παράδειγμα, και για να βοηθήσουμε λίγο και την νέα μανούλα:

 

1.Φρόντισε την ημέρα το μωρό να κοιμάται με θόρυβο και φώς. Εννοώ στο δωμάτιό του, με ανοιχτό το πατσούρι και εσύ να κάνεις δουλειές, να βλέπεις τηλεόραση, να ακούς μουσική ή ότι άλλο κάνεις κανονικά. Το βράδυ που θα είναι σκοτεινά και ήσυχα θα κοιμηθεί παραπάνω.

 

2. Ποτέ δεν ξυπνάμε ένα μωρό για να το ταίσουμε (άποψή μου) αλλά φρόντισε να κερδίσεις τον χρόνο που είναι ξύπνιο για να το ταίσεις πολλές φορές. Λέγεται ότι σε γενικές γραμμες τα μωρά θέλουν έξι γεύματα με διαφορά τουλάχιστον δύο ώρες μεταξύ τους (αυθαίρετο αλλά για να έχεις ένα μπούσουλα). Αν εσύ μέσα στην ημερα καταφέρεις με διάφορα κολπάκια να κάνεις τα περισσότερα από αυτά, το βράδυ θα ξεκουραστείς λίγο παραπάνω.

Όπως θα καταλάβεις όλα γίνονται για να κοιμηθείς λίγο παραπάνω οπότε άλλο ένα κόλπο είναι να κοιμάσαι όποτε κοιμαται και το μωρό. Πρωί είναι? μεσημέρι ή βράδυ βάλε τις πιτζάμες σου και πέσε για ύπνο.

Φυσικά όσο και αν δεν το καταλαβαίνεις κουράζεσαι πάρα πολύ, κι ας μην πηγαίνεις για δουλειά. Οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να ασχολήσε με δουλειές που μπορούν να μην γίνουν...ΟΧΙ δεν θα κάνεις τα τζάμια ούτε τα ντουλάπια της κουζίνας. Θα ζήσεις και με λίγο πιο βρώμικα τζάμια ή πάρε μια κοπέλα αν δεν έχεις βοήθεια.

...Υπάρχουν και πολλά άλλα που σε αφήνω να τα ανακαλύψεις μόνη σου και σου εύχομαι να απολαύσεις αυτές τις μοναδικές στιγμές της ζωής σου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
γεια σας και απο μενα!!!

εχω ενα μωρακι 3 μηνων το οποιο εχει το εξης προγραμμα μεχρι στιγμης... εχει κανει τη νυχτα μερα ....

μπορουμε να βαλουμε προγραμμα στο μωρακι??? τι προτεινετε???

το θεμα ειναι οτι μεχρι να με παρει εμενα ο υπνος παει 1 με 1:30 κ μετα απο λιγο ξυπναει....εγω νομιζω θα πεσω κατω κ ο αντρουλης μου ξυπναει ξημερωματα.... τι λετε????:P

γεια σας κ παλι μανουλες!!!ξαναγραφω εχοντας "λυσει" το "προβλημα" μου...

τωρα η μπεμπουλα ειναι 4,5 μηνων κ κοιμαται απο τις 11:30 με 12 το βραδυ, μεχρι τις 11 το πρωι...χαζοκοιμαται μετα πολλες φορες μεσα στη μερα με θηλασμο ή στο ριλαξ της...!!!

τελικα μανουλες εγω καταλαβα οτι υπομονη μονο πρεπει να κανουμε κ τα μωρα μας ξερουν τις αναγκες τους....ή δυστυχως δε μπορουνε να μας μιλησουν για τους πονους τους...γιατι εμας 4 μηνων εβγαλε κ τα 2 κατω δοντακια και σιγουρα κ απο εκει ειχε .λιγη υπερενταση...ποιος ξερει??? καλη συνεχεια....υπομονη... :P:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Πραγματικά ή λέξη "πρόγραμμα" ΔΕΝ υπάρχει στο λεξιλόγιό μας...ότι κόλπο και αν έκανα.να την καρατάω ξύπνια, να την κάνω μπάνιο, να της δίνω το τελευταίο γεύμα πιο αργά, να μην κοιμάται όταν της έρχεται το πρωί για να κοιμάται το μεσημέρι ή το βράδυ......και αποτέλεσμα??? ΜΗΔΕΝ!!! Οποτε θέλει κοιμάται, οποτε θέλει ξυπνάει....αν δεν της μιλάς γκρινιάζει..δεν είναι βέβαια και πολύ της αγκαλιάς (ευτυχώς)..αν θέλει να φάει (ένα μισάωρο μετα απο το προηγούμενο γευμα) και δεν της δώσεις γίνεται ωωωωωωωω χαμος....αν πάλι είναι ώρα να φαει και δεν θέλει?? Δεν το ανοιγει το στομα με τίποτα ομως......βγάζει τη γλωσσα και το διώχνει ούτε με παιχνίδια ούτε με τίποτα.κάθε βοήθεια δεκτή!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχουμεπολυ μικρα μωρακια και νομιζω οτι αυτο που λενε πρεπει να κανουμε αυτο που θελουν εκεινα κι οχι οτι θελουμε εμεις εχουν δικιο.

Κουνελιτσα,και η δικια μου αν δεν θελει να φαει,δεν θα φαει ο κοσμος να χαλασει!Αν ομως θελει...δεν την συγκρατει τιποτε!Εχω παρατηρησει οτι κανει απο 2.5 εως 3 ωρες αναμεσα στα γευματα της με εξαιρεση το πρωτο πρωινο.Ακολουθω κι εγω λοιπον το ωραριο της,δεν της επιβαλλω φαγητο αν δεν θελει...θα το ζητησει σιγουρα οταν πεινασει;)

οσο για τον υπνο...η δεσποινις κοιμαται αρκετα μεσα στην ημερα,αλλα μετα το τελευταιο γευμα που ειναι γυρω στις 23.00-23.30 ξαγρυπναει και θελει αγκου και γελακια μεχρι 24.30 τουλαχιστον...μετα βεβαια πεφτουμε σε βαθυ υπνο μεχρι 4.30-5 που ζηταει φαγητο,στις 8 παλι φαγητο και μετα στις 11-11.30 φαγητο,κακα και ξυπνημα πλεον οριστικο.

Δεν με ενοχλει το προγραμμα της καθολου,μιας και δεν δουλευω και ξυπναω-κοιμαμαι μαζι της,ουτε βιαζομαι να της κοψω το γαλα τα ξημερωματα...ισως σε 2 μηνες που θα ξεκινησουμε κρεμες αν την τρωει πιο αργα να την κραταει και το βραδυ και να αποκτησει αλλο προγραμμα μονη της.Πιστευω οτι εχουμε χρονο για προγραμματα..

προς το παρον-αυτη βαραει το ντεφι κι εμεις...χορευουμε,χεχε:P:p

Link to comment
Share on other sites

εμεις προγραμμα μηδεν...εχουμε καταντησει να τρωμε την κρεμα την απογευματινη στις 8...9 το βραδυ..μεχρι και 10 εχουμε φτασει και μετα πριν τον υπνο θηλασμο μας και κοιμηθει πιο πολυ την νυχτα αλλα τιποτα και ειμαστε ηδη 13 μηνων........καμια γνωμη κανεις πιο εμπειρος......??????

Link to comment
Share on other sites

εμεις προγραμμα μηδεν...εχουμε καταντησει να τρωμε την κρεμα την απογευματινη στις 8...9 το βραδυ..μεχρι και 10 εχουμε φτασει και μετα πριν τον υπνο θηλασμο μας και κοιμηθει πιο πολυ την νυχτα αλλα τιποτα και ειμαστε ηδη 13 μηνων........καμια γνωμη κανεις πιο εμπειρος......??????

 

κ η δικια μου αργει στα ωραρια.το μεσημεριανο ειναι κατα τις 5..δε με πειραζει,ξυπναει κ κανονικα το πρωι,οχι πολυ νωρις,οποτε λογικο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...